Standard
Soutěžní rozbor dvojkového decku - Kombo Elves
Tak přemýšlím kde mám začít. Je tomu pomalu už rok co jsem začal s Magicem a celkem se i daří. Moc jsem do něj neinvestoval ale i přesto mám dvojkový balík se kterým jsem zatím porazil většinu ostatních balíků. Tak bych se o něj rád podělil s ostatními hráči protože investovat do něj něco málo přes jeden tisíc korun se celkem hodně vyplatí:D.
No tak to bychom měli úvod. Takže teď ta podstatná část. Takže balík, o kterém se bavíme jsou moji oblíbení „čistě“ zelení elfíci. Pravda takových balíku jsou tuny, ale můžu slíbit, že tento je mezi nimi originál. Inspirací pro tento balík byl z části extendedový Elf ball a zčásti jiné kombo balíčky typu Storm apod. Říkáte si kombo elfové na T2? Ano to je přesně ono.
Ceny karet jsou podle eshopu www.rishada.cz
Creature:
4x Llanowar Elves 80,-
4x Elvish Hexhunter 12,-
4x Elvish Visionary 20,-
4x Nettle Sentinel 40,-
4x Heritage Druid 60,-
4x Imperious Perfect 240,-
3x Regal Force 120,-
1x Vigor 30,-
Instant:
4x Manamorphose 28,-
2x Gilt-Leaf Ambush 6,-
Sorcery:
3x Elvish Promenade 45,-
2x Hunting Triad 15,-
2x Primal Command 140,-
2x Spitting Image 20,-
1x Roar of the Crowd 3,-
Lands:
16x Forest – v praxi aspoň pro mě skoro nulová hodnota => 0,-
alternativa: 4x Treetop Village a 12x Forest => 240,- nebo Mutavalut ale to radši nechám bez komentáře :D
Ostatní karty podstatně zvyšující cenu balíku: 4x Thoughtseize můžete hrát v základu na místo Perfekta/Hexhuntera nebo dvou od každého. Skoro jediná obrana proti Clasmě a Falloutu a jiným globálkám, 4x Gilt-Leaf Palace jedině kvůli Thoughtseize, místo Vigora např. Coat of Arms- „trvalejší“ a manově levnější řešení (v případě Wratha)
Sideboard:
4x Guttural Response
2x Cloudthresher
4x Commune with Nature
1x Hellkite Hatchling – vyžaduje jen jednu R na zahrání tzn. 1 morfózu oproti Predator Dragon, který je dražší a vyžaduje tři RRR na zahrání => 2 morfózy ale když už rozjedete kombo tak je vám to
4x Thoughtseize – vzhledem k ceně jen pro majetnější, ale když třeba Boat Brew vyhodíte milovanou Figuru nebo vás soupeř straší Wrathem to se nasmějete :D. Dále byste sem mohli nasadit Burrentona ale jen v případě splashe na bílou. Je to rozhodně levnější než Faksíz. Dalo by se taky přemýšlet o Thorn of Amethyst protože dobře zahraný Fallout (dá se přežít) případně Wrath (nedá se přežít :D) umí v Elfech nadělat hodně velkou paseku.
Když to shrneme tak balík jako takový vyjde (bez vesniček jak ho hraju já) na 859,- korun.
S vesničkami pak na pěkných 1099,-.
Co se týče sidu tak to je už jiná záležitost. Věci jako Thoughtseize tenhle balík zdraží o 200% takže takováto investice je teda jen pro ty co si to mohou dovolit, ale pokud si to už koupíte tak jak jsem řekl nebudete litovat. Response je v elfech povinností. Najde využití ať už v prvních kolech tak i později, kdy soupeře určitě nepotěšíte zrušením milovaného Cryptic Commandu:D. Thresher je jasná volba proti Fae, které to po úspěšném vyložení 100% nerozchodí. Hellkite Hatchling je takový drobek oproti Predátorovi ale vzhledem k velkému množství balíku s Path to Exile se hodí, když přijdete o možnost rozjet kombo, hodíte Triádu/ Promenádu a při absenci letecké obrany soupeře přejedete v jednom kole (utopie :D). Commune with Nature je jen taková vychytávka proti extrémně kontrolním balíkům,kdy vám dodá další krmivo pro soupeřovi odebírání a rušení, ale nahradím je asi Scattershot Archery. Nakonec bych k tomu řekl, že side je pro tento balík velmi různorodý a záleží na jednotlivci a jeho možnostech co do něj dát a nedát.
Už jste jistě přečetli decklist takže se můžeme vrhnout na samotný princip balíku.
Jak je ostatně u elfů zvykem, obsahuje tento balík 4xLlanowary. Karta, která se hraje v elfech napříč všemi formáty. V mojem balíku nahrazují 4 základní země takže je v mém balíku celkem 16 základních zemí. Ono totiž bohatě stačí když vám přijde jedna a Llanowaři a pak už vše jede bez problémů. Přejděme ale k jádru balíku. To je tvořeno dobře známým minikombem Sentinel/ Heritage. Které je vám schopno ve spojení s jedno/dvoumanovými spelly nahrabat kopec many. Nejlépe samozřejmě, když máte Sentinely ve hře dva. Ve třetím kole pak hrajete Promenádu a třeba Primal Command, kterým si najdete Regala pokud vám nepřišel. No a ve čtvrtém kole pak jde do hry Regal Force a mělo by být poté co si líznete zhruba 12-20 karet je celkem asi 95% šance. Poté co si líznete i zbytek knihovny po zahrání Spitting Image už jen stačí nechat si druhý Spitting Image, zamíchat si hrob do knihovny a jede se dál. Takže se teď podíváme na jednotlivé karty.
Llanowaři
Naprosto nejzákladnější a nejznámější karta do elfů. Hraje se úplně všude, napříč všemi formáty (snad s výjimkou Vintage) a měla by být známá každému správnému hráči Magicu. Využití je jasné a to mana navíc v druhém kole na zahrání Perfecta a samozřejmě se dá tapnout do Heritage.
Hexhunter
V době Oblivion Ringů, Bitterblossomů, Millitia’s Pridů je to nezbytnost. Tato karta aspoň z mojí zkušenosti není příliš známá a tak se mi stalo, že mi soupeř vesele „ringnul“ čerstvě vyloženého“ Perfecta. Protože jsem byl zatapovaný tak jsem nereagoval hned ale to, že se Perfect další kolo vrátil do hry a z mojich šesti tokenů udělal 2/2, soupeře pěkně rozhodilo a hned se zajímal jak jsem to udělal.
Elvish Visionary
Další „minikombo“ kdy jej hrajete po zahrání morfózy a takto si ve druhém kole líznete dvě karty a jako bonus dostanete 1/1 elfíka.
Nettle Sentinel a Heritage Druid
Již výše zmíněné „minikombo“. Důrazně doporučuji nehrát Heritage v prvním nebo druhém kole. počkejte si, až se soupeř zatapuje a rozjeďte kombo na jistotu. Tím, že soupeři hned ze začátku neodhalíte své úmysly jej udržíte v bláhové víře, že hraje proti „normálnímu“ elfímu aggru:D. Sentinel na druhou stranu v případě absence Llanowarů by měl jít do hry jako první.
Vyložení 2/2 za jednu manu většinu neznalců zaujme a vytrhne ze soustředění:D.
Imperious Perfect
Také jedna ze známých karet. Už od začátku se jednalo o jednu z mých vytoužených karet. S jeho příchodem samozřejmě většinou přijde nějaké to rušení/ exil/ šok ale to je jen dobře, protože to soupeři znemožní zrušit následné zahrání Heritage, který vám vyhraje hru. Jinak samozřejmě vítané posílení pro vaše jedničkové elfy, ze kterých se stanou použitelnější 2/2 a navíc možnost hodit si do hry v pravý okamžik tokena taky není k zahození.
Regal Force
Tenhle mazlík je asi tím nejdůležitějším článkem řetězu komba. každému je asi jasné jak a kdy ho zahrát. V tomhle decku je možné ho hrát už ve třetím kole a uskutečnit tak kombo. Bez namíchané ideální ruky se mi to zatím podařilo jen jednou. Takže kromě toho, že má celkem slušná čísla (5/5) vám taky lízne pořádnou kopu karet, protože už na to abyste ho zahráli potřebujete hodně elfů ve hře takže když přijde tak většinou si vezmete tak půlku knihovny a to je víc než dost na rozjetí komba.
Vigor
Kvůli mým omezeným finančním možnostem hraju tuhle potvoru. Jedniný význam v mojem balíku je ten, že místo něj zatím nemám Coat of Arms. Protože je to potvora tak je celkem naprosto jisté, že vám ji soupeř odebere, zničí nebo už v základu bez problémů zruší. Na druhou stranu může posloužit k nekonečnému bufování vašich elfů tím, že si do nich střílíte Roar of the Crowd:D.
Manamorphose
Tak tahle karta byla v mých elfech některými členy klubu hodně kritizována, ale já musím říct že se jedná asi o moji nejoblíbenější kartu. V druhém kole vám totiž při „troše“ štěstí lízne tři karty a dá vám 1/1 elfa. No asi, tak, že je zahrajete dvě po sobě a následně Vizionáře, ale jak jsem řekl: „při troše štěstí“. Každopádně kromě lízání je to taky užitečné když máte dva víc Sentinelů, protože si přidáte manu, untapnete Sentinely a líznete si kartu. Dále pak samozřejmě jediný způsob jak v mém balíku zahrát Roar of the Crowd díky transformaci zelené many na červenou.
Gilt.Leaf Ambush
Nad touto kartou jsem dlouho přemýšlel jestli ji mám nebo nemám zařadit do balíku.
Nespornou výhodou je, že to je instant ale na druhou stranu mi nevyhovovalo, že jsou to jen dva elfové. Zkoušel jsem to různě kombinovat a nakonec jsme dvěma Ambushi nahradil jednu Promenádu a jednu Triádu. Vyplatí se když dostanou deathtouch a vyblokujou soupeřova macka a navíc vás zase díky clashi o kousek posunou k nějaké hledané kartě.
Bohužel se musím přiznat, že jsem tuhle čerstvou novinku ještě ani jednou nepoužil (s výjimkou rozjetého komba), ale určitě se těším na nějaký vhodný okamžik.
Elvish Promenade
Další z hodně známých eflích tribal karet. Kdo by nechtěl zdvojnásobit si počet všech elfů ve hře. Využít se dá jen jedním způsobem a to k vyložení dostatečného počtu elfů na stůl tak aby jste mohli zahrát Regala/ Primal Command a rozjet tak případně kombo. Slabinou takto vyožených elfů je, že jsou 1/1. To můžete spravit Perfektem/Bramblewoodem. Pokud ale zvolíte druhý případ tak se tento balík stane víc aggrem než kombem takže je to jen na vás.
Hunting Triad
Jedná se o takový předkrm pro Promenádu k dosažení ještě vyššího počtu tokenů ve hře ale také najde své využití, když vám soupeř hodí Wratha a vám na ruce zbude Triáda a nejlépe Perfect soupeře byste s tím pak měli vcelku bez problémů ujezdit.
Primal Command
A máme tu další z podstatnýh článků komba. Primal Command má rozsáhlé využití. Já osobně nejčastěji používám možnost vytáhnout si nějakou kreaturu (Sentinela, Regala atd…) pro kombo v plné kráse pak na protáčení hrobu. Možnost přidat si 7 lifů taky není k zahození ale použití najde většinou v případě, že jste pod tlakem soupeře. Poslední možnost vrátit soupeři non-creature permanent na vrch knihovny je velmi diskutabilní. Uvedu příklad: Soupeř zahrál Cloudgoat Rangera a má Windbrisk, pod kterým určitě nečeká nic příjemného. V mém kole hraju Primal Command a vracím soupeři Windbrisk na vrch knihovny:D. Soupeř se vzteká a ukazuje mi teď už navždy removnutou Elspeth:D. Takže tohle je vynikající obrana proti všem podobným obludnostem co na vás můžu z Hideway zemí vybafnout (no Windbrisk je asi jedinou hratelnou ). Při úspěšném rozjetí komba pak taky poslouží tím, že soupeři povracíte všechny landy na vrch knihovny a můžete si pak v klidu vychutnat další kolo kdy soupeře přejedete libovolným množstvím libovolně silných tokenů.
Sptitting Image
Karta, bez které by bylo kombo pouze jednorázové. Díky tomuto spellu a jeho vlastnosti Retrace se šikovně zbavíte nepoužitelných landů a navíc můžete svou knihovnu a hrob do nekonečna protáčet. Když si totiž zamícháte hrob do knihovny už postrádáte možnost znovu si ji líznout ale díky tomu, že Spitting Image má retrace tak si v pohodě nakopírujete svoje příšery, zbavíte se landů a druhý Spitting Image si necháte na ruce a po zamíchání hrobu si jednoduše zkopírujete Regala a jedete znovu. Taky se hodí pokud soupeř má nějakou šikovnou kreaturu ve hře tak proč si ji nepůjčit, že? Zkopírovat si Sowera a pokrást soupeři i ostatní bytosti, nebo Chameleona, Helllkita, Broodmate a tak dále.
Roar of the Crowd
Využití je více než jasné. Nadělat si kopu elfů a odprásknout cokoli nebo lépe kohokoli kdo vám stojí v cestě za vítězstvím.
Tak to bychom měli něco málo teorie a teď následuje praxe.
Matchupy:
Mono White Kithkins
Proti tomuhle balíku jsme hrál už nesčetněkrát. A můžu říct, že výhra je prakticky jasná.
Většinou se mi bez problémů podaří rozjet kombo a soupeř jen unaveně vzdává ale situace se výrazně zhoršila když soupeř si jen kvůli mně sehnal do sidu 4x Ethersworn Canonist:D. Pokud soupeři přišel začala dlouhá, únavná hra končící někde kolem 25 kola kdy soupeř s Figury konečně udělal lítáka a pomalu dojezdil moje lify na nulovou hodnotu. Od té doby sebou v „sekundárním sidu“ nosím 4x Viridiany pro jistotu. Vzhledem k tomu, že ze 6 her jsem po nasidování Canonisty dvě prohrál a jednu vyhrál bych matchupy proti tomuto balíku označil za hodně dobré, i když jsem zatím nepotkal balík s Path to Exile, který by pro mě byl určitě těžším soupeřem. Co se týče sidování tak kromě Viridianů není potřeba nic přidávat ani vyhazovat.
Mono Red Elementals
Vzhledem k tomu, že je tenhle balík v našem klubu novinkou tak jsem se na zápas vcelku těšil. soupeř mě do předu strašil se třemi Pyroclasmami v sidu. Nakonec se ukázalo, že porazit tenhle deck není skoro žádný problém. I přes čtyři Magma Spraye se mi povedlo vyhrát pět ze šesti her a to dvě čistě hrubou silou a tři kombem. Co se týče prohry tak to bylo krajně potupné, protože jsem měl na stole 6 2/2 elfů a soupeř jednoho Chasera, Flamekin Bladewhirl a Soulstoka. Po počátečním odprásknutí Heritage jsem se vzpamatoval ale zbylo mi 8 lifů. Soupeř ztrácel naději ale když jsme skončil své kolo, líznul si už třetího Chasera a přejel mě za 22 což jsem nerozchodil. Byl v tom jistě kus štěstí o čemž mluví výsledné skóre 1:5 tudíž se jedná o jasně výborný match up, soupeř sice jendou použil Clasmu, ale vzhledem k tomu že si i sám uklidil celý stůl měl jsem dost času rozjet se znovu a Elementálové se rozjíždějí už jen horko těžko, takže mi nic kromě pár malých potvor nebránilo ve výhře.
Swans Control
O tomhle balíčku jsem už hodně slyšel. Jeho tvůrci prý přinesl okolo 6 vyhraných turnajů a tak mě velmi zajímalo jak bude vypadat verze na T2. Bohužel se ukázalo, že se jedná o nejhorší balík, jaký jsem zatím potkal, protože 4 Fallouty a 3 Pyroclasmy doplněné o Incinerate mému balíku rozhodně nesvědčí. I když jsem jednu z her vyhrál bylo to jenom proto, že soupeř už všecny ty Clasmy a Fallouty už spotřeboval:D. Každopádně základní problém je taky v množství rušení, na které mé 4 Response nestačily. Takže ostatní dvě hry skončily tím, že mě soupeř dostřílel Assalutem a druhá kdy mě prostě přejel párkrát labutěma dorazil dvěmi zahozenými zeměmi. Musím uznat, že proti balíkům kombinujícímu fritku a control nemají moji elfíci moc velkou šanci, na druhou stranu je zajímavé, že výše zmínění Kithkini Swans s přehledem porazili a to několikrát po sobě.
Mono G Elves
Tady musím jen dodat, že se jedná o balík začínajícího hráče a tudíž neměl mnoho šancí, ale uvádím ho tu z toho důvodu, že je zde vidět jasná převaha mojeho balíčku proti skoro všem běžným aggrům. Zcela náhodou se také jedná o balík, se kterým se mi povedlo uskutečnit s obrovským štěstím kombo ve třetím kole. Na ruce jsme měl Llanowary, dvě země, dvě Promenády, Sentinela a Morfózu. Vyložil jsme Llanowary a přenechávám. Soupeř vykládá Twinblade Slashera a přenechává. Vykládám zemi a přišla mi morfóza. hraju Morfózu a přichází mi Visionary. Hraju Visionaryho a přichází Heritage vyložím Sentinela a přenechávám. Soupeř mě projíždí za 3 a přenechává. Ve svém kole si líznu Regala a vypadá to slibně. Vyložím Heritage a hraju Promenádu hned po ní další a mám ve hře celkem 10 untaplých tokenů a Sentinela. Hraju Regala v ruce teď mám další dva Sentinely, vykládám třetí zemi a rozjíždím kombo. Tak to, že se mi podařilo rozjet kombo ve třetím kole mě nevýslovně potěšilo a soupeř jen zíral:D. Druhý zápas dopadl stejně ale až v pátém kole.
Jak jsem řekl, s aggrem si tenhle balík poradí většinou bez problémů a tak nebylo potřeba ani sidovat.
Bohužel ostatní matchupy z klubu jsou s balíčky na Extended a tak je zde neuvádím. Malý počet matchupů je způsoben také tím, že je můj balík nově postavený a tak jsem s ním ještě nebyl na žádném turnaji, ale můžu říct, že to se už brzo změní.
Doufám, že se vám tenhle rozbor líbil, je to můj první a tak nic extra nečekám, ale za tu cenu o se o tom balíku dá uvažovat a taky doufám, že to někoho přiměje si podobný balík postavit, protože je to fakt sranda sledovat úžas ve tvářích protihráčů, když se vám podaří rozjet kombo. S případnými pravopisnými chybami se obraťte na mého tiskového mluvčího:D.
Zdraví Martin „Leshrac“ Adámek
veškeré dotazy, připomínky, výzvy a atd...pište na Walker.of.the.Night (zavináč) seznam.cz
No tak to bychom měli úvod. Takže teď ta podstatná část. Takže balík, o kterém se bavíme jsou moji oblíbení „čistě“ zelení elfíci. Pravda takových balíku jsou tuny, ale můžu slíbit, že tento je mezi nimi originál. Inspirací pro tento balík byl z části extendedový Elf ball a zčásti jiné kombo balíčky typu Storm apod. Říkáte si kombo elfové na T2? Ano to je přesně ono.
Kombo Elves | Martin Adámek |
Main Deck | Sideboard |
4 Llanowar Elves 4 Elvish Hexhunter 4 Elvish Visionary 4 Nettle Sentinel 4 Heritage Druid 4 Imperious Perfect 3 Regal Force 1 Vigor 4 Manamorphose 2 Gilt-Leaf Ambush 3 Elvish Promenade 2 Hunting Triad 2 Primal Command 2 Spitting Image 1 Roar of the Crowd 16 Forest | 4 Guttural Response 2 Cloudthresher 4 Commune with Nature 1 Hellkite Hatchling 4 Thoughtseize |
Ceny karet jsou podle eshopu www.rishada.cz
Creature:
4x Llanowar Elves 80,-
4x Elvish Hexhunter 12,-
4x Elvish Visionary 20,-
4x Nettle Sentinel 40,-
4x Heritage Druid 60,-
4x Imperious Perfect 240,-
3x Regal Force 120,-
1x Vigor 30,-
Instant:
4x Manamorphose 28,-
2x Gilt-Leaf Ambush 6,-
Sorcery:
3x Elvish Promenade 45,-
2x Hunting Triad 15,-
2x Primal Command 140,-
2x Spitting Image 20,-
1x Roar of the Crowd 3,-
Lands:
16x Forest – v praxi aspoň pro mě skoro nulová hodnota => 0,-
alternativa: 4x Treetop Village a 12x Forest => 240,- nebo Mutavalut ale to radši nechám bez komentáře :D
Ostatní karty podstatně zvyšující cenu balíku: 4x Thoughtseize můžete hrát v základu na místo Perfekta/Hexhuntera nebo dvou od každého. Skoro jediná obrana proti Clasmě a Falloutu a jiným globálkám, 4x Gilt-Leaf Palace jedině kvůli Thoughtseize, místo Vigora např. Coat of Arms- „trvalejší“ a manově levnější řešení (v případě Wratha)
Sideboard:
4x Guttural Response
2x Cloudthresher
4x Commune with Nature
1x Hellkite Hatchling – vyžaduje jen jednu R na zahrání tzn. 1 morfózu oproti Predator Dragon, který je dražší a vyžaduje tři RRR na zahrání => 2 morfózy ale když už rozjedete kombo tak je vám to
4x Thoughtseize – vzhledem k ceně jen pro majetnější, ale když třeba Boat Brew vyhodíte milovanou Figuru nebo vás soupeř straší Wrathem to se nasmějete :D. Dále byste sem mohli nasadit Burrentona ale jen v případě splashe na bílou. Je to rozhodně levnější než Faksíz. Dalo by se taky přemýšlet o Thorn of Amethyst protože dobře zahraný Fallout (dá se přežít) případně Wrath (nedá se přežít :D) umí v Elfech nadělat hodně velkou paseku.
Když to shrneme tak balík jako takový vyjde (bez vesniček jak ho hraju já) na 859,- korun.
S vesničkami pak na pěkných 1099,-.
Co se týče sidu tak to je už jiná záležitost. Věci jako Thoughtseize tenhle balík zdraží o 200% takže takováto investice je teda jen pro ty co si to mohou dovolit, ale pokud si to už koupíte tak jak jsem řekl nebudete litovat. Response je v elfech povinností. Najde využití ať už v prvních kolech tak i později, kdy soupeře určitě nepotěšíte zrušením milovaného Cryptic Commandu:D. Thresher je jasná volba proti Fae, které to po úspěšném vyložení 100% nerozchodí. Hellkite Hatchling je takový drobek oproti Predátorovi ale vzhledem k velkému množství balíku s Path to Exile se hodí, když přijdete o možnost rozjet kombo, hodíte Triádu/ Promenádu a při absenci letecké obrany soupeře přejedete v jednom kole (utopie :D). Commune with Nature je jen taková vychytávka proti extrémně kontrolním balíkům,kdy vám dodá další krmivo pro soupeřovi odebírání a rušení, ale nahradím je asi Scattershot Archery. Nakonec bych k tomu řekl, že side je pro tento balík velmi různorodý a záleží na jednotlivci a jeho možnostech co do něj dát a nedát.
Už jste jistě přečetli decklist takže se můžeme vrhnout na samotný princip balíku.
Jak je ostatně u elfů zvykem, obsahuje tento balík 4xLlanowary. Karta, která se hraje v elfech napříč všemi formáty. V mojem balíku nahrazují 4 základní země takže je v mém balíku celkem 16 základních zemí. Ono totiž bohatě stačí když vám přijde jedna a Llanowaři a pak už vše jede bez problémů. Přejděme ale k jádru balíku. To je tvořeno dobře známým minikombem Sentinel/ Heritage. Které je vám schopno ve spojení s jedno/dvoumanovými spelly nahrabat kopec many. Nejlépe samozřejmě, když máte Sentinely ve hře dva. Ve třetím kole pak hrajete Promenádu a třeba Primal Command, kterým si najdete Regala pokud vám nepřišel. No a ve čtvrtém kole pak jde do hry Regal Force a mělo by být poté co si líznete zhruba 12-20 karet je celkem asi 95% šance. Poté co si líznete i zbytek knihovny po zahrání Spitting Image už jen stačí nechat si druhý Spitting Image, zamíchat si hrob do knihovny a jede se dál. Takže se teď podíváme na jednotlivé karty.
Llanowaři
Naprosto nejzákladnější a nejznámější karta do elfů. Hraje se úplně všude, napříč všemi formáty (snad s výjimkou Vintage) a měla by být známá každému správnému hráči Magicu. Využití je jasné a to mana navíc v druhém kole na zahrání Perfecta a samozřejmě se dá tapnout do Heritage.
Hexhunter
V době Oblivion Ringů, Bitterblossomů, Millitia’s Pridů je to nezbytnost. Tato karta aspoň z mojí zkušenosti není příliš známá a tak se mi stalo, že mi soupeř vesele „ringnul“ čerstvě vyloženého“ Perfecta. Protože jsem byl zatapovaný tak jsem nereagoval hned ale to, že se Perfect další kolo vrátil do hry a z mojich šesti tokenů udělal 2/2, soupeře pěkně rozhodilo a hned se zajímal jak jsem to udělal.
Elvish Visionary
Další „minikombo“ kdy jej hrajete po zahrání morfózy a takto si ve druhém kole líznete dvě karty a jako bonus dostanete 1/1 elfíka.
Nettle Sentinel a Heritage Druid
Již výše zmíněné „minikombo“. Důrazně doporučuji nehrát Heritage v prvním nebo druhém kole. počkejte si, až se soupeř zatapuje a rozjeďte kombo na jistotu. Tím, že soupeři hned ze začátku neodhalíte své úmysly jej udržíte v bláhové víře, že hraje proti „normálnímu“ elfímu aggru:D. Sentinel na druhou stranu v případě absence Llanowarů by měl jít do hry jako první.
Vyložení 2/2 za jednu manu většinu neznalců zaujme a vytrhne ze soustředění:D.
Imperious Perfect
Také jedna ze známých karet. Už od začátku se jednalo o jednu z mých vytoužených karet. S jeho příchodem samozřejmě většinou přijde nějaké to rušení/ exil/ šok ale to je jen dobře, protože to soupeři znemožní zrušit následné zahrání Heritage, který vám vyhraje hru. Jinak samozřejmě vítané posílení pro vaše jedničkové elfy, ze kterých se stanou použitelnější 2/2 a navíc možnost hodit si do hry v pravý okamžik tokena taky není k zahození.
Regal Force
Tenhle mazlík je asi tím nejdůležitějším článkem řetězu komba. každému je asi jasné jak a kdy ho zahrát. V tomhle decku je možné ho hrát už ve třetím kole a uskutečnit tak kombo. Bez namíchané ideální ruky se mi to zatím podařilo jen jednou. Takže kromě toho, že má celkem slušná čísla (5/5) vám taky lízne pořádnou kopu karet, protože už na to abyste ho zahráli potřebujete hodně elfů ve hře takže když přijde tak většinou si vezmete tak půlku knihovny a to je víc než dost na rozjetí komba.
Vigor
Kvůli mým omezeným finančním možnostem hraju tuhle potvoru. Jedniný význam v mojem balíku je ten, že místo něj zatím nemám Coat of Arms. Protože je to potvora tak je celkem naprosto jisté, že vám ji soupeř odebere, zničí nebo už v základu bez problémů zruší. Na druhou stranu může posloužit k nekonečnému bufování vašich elfů tím, že si do nich střílíte Roar of the Crowd:D.
Manamorphose
Tak tahle karta byla v mých elfech některými členy klubu hodně kritizována, ale já musím říct že se jedná asi o moji nejoblíbenější kartu. V druhém kole vám totiž při „troše“ štěstí lízne tři karty a dá vám 1/1 elfa. No asi, tak, že je zahrajete dvě po sobě a následně Vizionáře, ale jak jsem řekl: „při troše štěstí“. Každopádně kromě lízání je to taky užitečné když máte dva víc Sentinelů, protože si přidáte manu, untapnete Sentinely a líznete si kartu. Dále pak samozřejmě jediný způsob jak v mém balíku zahrát Roar of the Crowd díky transformaci zelené many na červenou.
Gilt.Leaf Ambush
Nad touto kartou jsem dlouho přemýšlel jestli ji mám nebo nemám zařadit do balíku.
Nespornou výhodou je, že to je instant ale na druhou stranu mi nevyhovovalo, že jsou to jen dva elfové. Zkoušel jsem to různě kombinovat a nakonec jsme dvěma Ambushi nahradil jednu Promenádu a jednu Triádu. Vyplatí se když dostanou deathtouch a vyblokujou soupeřova macka a navíc vás zase díky clashi o kousek posunou k nějaké hledané kartě.
Bohužel se musím přiznat, že jsem tuhle čerstvou novinku ještě ani jednou nepoužil (s výjimkou rozjetého komba), ale určitě se těším na nějaký vhodný okamžik.
Elvish Promenade
Další z hodně známých eflích tribal karet. Kdo by nechtěl zdvojnásobit si počet všech elfů ve hře. Využít se dá jen jedním způsobem a to k vyložení dostatečného počtu elfů na stůl tak aby jste mohli zahrát Regala/ Primal Command a rozjet tak případně kombo. Slabinou takto vyožených elfů je, že jsou 1/1. To můžete spravit Perfektem/Bramblewoodem. Pokud ale zvolíte druhý případ tak se tento balík stane víc aggrem než kombem takže je to jen na vás.
Hunting Triad
Jedná se o takový předkrm pro Promenádu k dosažení ještě vyššího počtu tokenů ve hře ale také najde své využití, když vám soupeř hodí Wratha a vám na ruce zbude Triáda a nejlépe Perfect soupeře byste s tím pak měli vcelku bez problémů ujezdit.
Primal Command
A máme tu další z podstatnýh článků komba. Primal Command má rozsáhlé využití. Já osobně nejčastěji používám možnost vytáhnout si nějakou kreaturu (Sentinela, Regala atd…) pro kombo v plné kráse pak na protáčení hrobu. Možnost přidat si 7 lifů taky není k zahození ale použití najde většinou v případě, že jste pod tlakem soupeře. Poslední možnost vrátit soupeři non-creature permanent na vrch knihovny je velmi diskutabilní. Uvedu příklad: Soupeř zahrál Cloudgoat Rangera a má Windbrisk, pod kterým určitě nečeká nic příjemného. V mém kole hraju Primal Command a vracím soupeři Windbrisk na vrch knihovny:D. Soupeř se vzteká a ukazuje mi teď už navždy removnutou Elspeth:D. Takže tohle je vynikající obrana proti všem podobným obludnostem co na vás můžu z Hideway zemí vybafnout (no Windbrisk je asi jedinou hratelnou ). Při úspěšném rozjetí komba pak taky poslouží tím, že soupeři povracíte všechny landy na vrch knihovny a můžete si pak v klidu vychutnat další kolo kdy soupeře přejedete libovolným množstvím libovolně silných tokenů.
Sptitting Image
Karta, bez které by bylo kombo pouze jednorázové. Díky tomuto spellu a jeho vlastnosti Retrace se šikovně zbavíte nepoužitelných landů a navíc můžete svou knihovnu a hrob do nekonečna protáčet. Když si totiž zamícháte hrob do knihovny už postrádáte možnost znovu si ji líznout ale díky tomu, že Spitting Image má retrace tak si v pohodě nakopírujete svoje příšery, zbavíte se landů a druhý Spitting Image si necháte na ruce a po zamíchání hrobu si jednoduše zkopírujete Regala a jedete znovu. Taky se hodí pokud soupeř má nějakou šikovnou kreaturu ve hře tak proč si ji nepůjčit, že? Zkopírovat si Sowera a pokrást soupeři i ostatní bytosti, nebo Chameleona, Helllkita, Broodmate a tak dále.
Roar of the Crowd
Využití je více než jasné. Nadělat si kopu elfů a odprásknout cokoli nebo lépe kohokoli kdo vám stojí v cestě za vítězstvím.
Tak to bychom měli něco málo teorie a teď následuje praxe.
Matchupy:
Mono White Kithkins
Proti tomuhle balíku jsme hrál už nesčetněkrát. A můžu říct, že výhra je prakticky jasná.
Většinou se mi bez problémů podaří rozjet kombo a soupeř jen unaveně vzdává ale situace se výrazně zhoršila když soupeř si jen kvůli mně sehnal do sidu 4x Ethersworn Canonist:D. Pokud soupeři přišel začala dlouhá, únavná hra končící někde kolem 25 kola kdy soupeř s Figury konečně udělal lítáka a pomalu dojezdil moje lify na nulovou hodnotu. Od té doby sebou v „sekundárním sidu“ nosím 4x Viridiany pro jistotu. Vzhledem k tomu, že ze 6 her jsem po nasidování Canonisty dvě prohrál a jednu vyhrál bych matchupy proti tomuto balíku označil za hodně dobré, i když jsem zatím nepotkal balík s Path to Exile, který by pro mě byl určitě těžším soupeřem. Co se týče sidování tak kromě Viridianů není potřeba nic přidávat ani vyhazovat.
Mono Red Elementals
Vzhledem k tomu, že je tenhle balík v našem klubu novinkou tak jsem se na zápas vcelku těšil. soupeř mě do předu strašil se třemi Pyroclasmami v sidu. Nakonec se ukázalo, že porazit tenhle deck není skoro žádný problém. I přes čtyři Magma Spraye se mi povedlo vyhrát pět ze šesti her a to dvě čistě hrubou silou a tři kombem. Co se týče prohry tak to bylo krajně potupné, protože jsem měl na stole 6 2/2 elfů a soupeř jednoho Chasera, Flamekin Bladewhirl a Soulstoka. Po počátečním odprásknutí Heritage jsem se vzpamatoval ale zbylo mi 8 lifů. Soupeř ztrácel naději ale když jsme skončil své kolo, líznul si už třetího Chasera a přejel mě za 22 což jsem nerozchodil. Byl v tom jistě kus štěstí o čemž mluví výsledné skóre 1:5 tudíž se jedná o jasně výborný match up, soupeř sice jendou použil Clasmu, ale vzhledem k tomu že si i sám uklidil celý stůl měl jsem dost času rozjet se znovu a Elementálové se rozjíždějí už jen horko těžko, takže mi nic kromě pár malých potvor nebránilo ve výhře.
Swans Control
O tomhle balíčku jsem už hodně slyšel. Jeho tvůrci prý přinesl okolo 6 vyhraných turnajů a tak mě velmi zajímalo jak bude vypadat verze na T2. Bohužel se ukázalo, že se jedná o nejhorší balík, jaký jsem zatím potkal, protože 4 Fallouty a 3 Pyroclasmy doplněné o Incinerate mému balíku rozhodně nesvědčí. I když jsem jednu z her vyhrál bylo to jenom proto, že soupeř už všecny ty Clasmy a Fallouty už spotřeboval:D. Každopádně základní problém je taky v množství rušení, na které mé 4 Response nestačily. Takže ostatní dvě hry skončily tím, že mě soupeř dostřílel Assalutem a druhá kdy mě prostě přejel párkrát labutěma dorazil dvěmi zahozenými zeměmi. Musím uznat, že proti balíkům kombinujícímu fritku a control nemají moji elfíci moc velkou šanci, na druhou stranu je zajímavé, že výše zmínění Kithkini Swans s přehledem porazili a to několikrát po sobě.
Mono G Elves
Tady musím jen dodat, že se jedná o balík začínajícího hráče a tudíž neměl mnoho šancí, ale uvádím ho tu z toho důvodu, že je zde vidět jasná převaha mojeho balíčku proti skoro všem běžným aggrům. Zcela náhodou se také jedná o balík, se kterým se mi povedlo uskutečnit s obrovským štěstím kombo ve třetím kole. Na ruce jsme měl Llanowary, dvě země, dvě Promenády, Sentinela a Morfózu. Vyložil jsme Llanowary a přenechávám. Soupeř vykládá Twinblade Slashera a přenechává. Vykládám zemi a přišla mi morfóza. hraju Morfózu a přichází mi Visionary. Hraju Visionaryho a přichází Heritage vyložím Sentinela a přenechávám. Soupeř mě projíždí za 3 a přenechává. Ve svém kole si líznu Regala a vypadá to slibně. Vyložím Heritage a hraju Promenádu hned po ní další a mám ve hře celkem 10 untaplých tokenů a Sentinela. Hraju Regala v ruce teď mám další dva Sentinely, vykládám třetí zemi a rozjíždím kombo. Tak to, že se mi podařilo rozjet kombo ve třetím kole mě nevýslovně potěšilo a soupeř jen zíral:D. Druhý zápas dopadl stejně ale až v pátém kole.
Jak jsem řekl, s aggrem si tenhle balík poradí většinou bez problémů a tak nebylo potřeba ani sidovat.
Bohužel ostatní matchupy z klubu jsou s balíčky na Extended a tak je zde neuvádím. Malý počet matchupů je způsoben také tím, že je můj balík nově postavený a tak jsem s ním ještě nebyl na žádném turnaji, ale můžu říct, že to se už brzo změní.
Doufám, že se vám tenhle rozbor líbil, je to můj první a tak nic extra nečekám, ale za tu cenu o se o tom balíku dá uvažovat a taky doufám, že to někoho přiměje si podobný balík postavit, protože je to fakt sranda sledovat úžas ve tvářích protihráčů, když se vám podaří rozjet kombo. S případnými pravopisnými chybami se obraťte na mého tiskového mluvčího:D.
Zdraví Martin „Leshrac“ Adámek
veškeré dotazy, připomínky, výzvy a atd...pište na Walker.of.the.Night (zavináč) seznam.cz
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.