Standard
Nepravidelné constructed
Protože od minulého článku uběhlo moře času, podíváme se jak vypadá dvojka na konci své „první letošní pouti“, tedy těsně před příchodem Worldwaku, jenž dozajista bude mít na tento formát vliv. Nejprve si tak jako vždy ukážeme, na co můžeme ve fieldu narazit, nastíníme si klady a zápory jednotlivých balíčků a nakonec se budeme detailně věnovat tomu jak dobře postavit sideboard / sidovat v Barely Borosu , přeci jen se jedná o jeden z nejlepších balíčků současné dvojky a navíc je dobrá tvorba sideboardu a jeho aplikace jednou z nejtěžších schopností nutných k úspěchu na constructed turnaji. Vycházet budeme převážně z výsledků posledních turnajů serie Star City Championship a testingu na MTGO, s tím, že v rozboru fieldu se budeme spíše snažit ukázat dobrou verzi balíčku a nastínit nějaké další možnosti daného archetypu.
Grixis control | Jarda Bílek |
Main Deck | Sideboard |
2 Dragonskull Summit 2 Akoum Refuge 4 Drowned Catacomb 4 Crumbling Necropolis 3 Island 3 Swamp 2 Mountain 2 Terramorphic Expanse 4 Scalding Tarn 3 Sphinx of Jwar Isle 4 Negate 2 Earthquake 3 Essence Scatter 3 Flashfreeze 2 Terminate 4 Lightning Bolt 3 Divination 3 Cruel Ultimatum 1 Mind Shatter 2 Into the Roil 4 Spreading Seas | 1 Mind Shatter 2 Swerve 2 Duress 2 Deathmark 2 Malakir Bloodwitch 4 Vampire Nighthawk 2 Pithing Needle |
Tento kontrol jsme již rozebírali krátce po MS. Nicméně od té doby se hodně změnilo, a to si vysloužilo určité změny. První je absence Sorin Markova. Po nějakou dobu jsme sice mohli vidět verze s 2 planewalkery a 2 Sphinxy, nicméně právě Sphinga je karta, kterou balíček potřebuje 3krát, kdežto Sorin je něčím, co nemusí mít vůbec. Místo druhého Sorina máme v maindecku, stejně jako Matt Sperling, Mind Shatter, protože se jedná o černou kartu, velmi vhodnou do souboje controlů. (Nedá se zrušit Flashfreezem, což je při jejich četnosti výhoda).
Pokud jde o sekci rušení, nenajdeme zde již žádný Double Negativ, protože se ukázal zbytečný. Situace, kdy můžeme za jeho pomoci zastavit rozjetého „Cascade Elfa“ sice patří k nejlepším zážitkům současné dvojky, ve finále však není elf v Jundu (pokud zrovna nepřinese Blightning) to, co by nám činilo nepřekonatelné problémy. Místo toho máme plný počet výborných Negatů (je hodně karet, co nám vadí, a nejsou ani červené ani příšery, jako třeba Elspeth) a kombinaci Essence Scatteru a všudypřítomných Flashfreezů.
Ve standardních kouzlech je nutné se vybavit Lightning bolty a nějakými Terminaty. Já volím i kartu Into the Roil, protože jde o velmi zajímavou odpověď na problémové permanenty. Proti agresivnímu decku, jako je třeba RW, ji můžeme zahrát ve druhém kole do tlaku, ale proti hrozbě (planeswalker, Monument) si na konci kola i líznete, což za 4 many není špatné. Přeci jen je to přesně ten druh univerzální karty, kterou v balíčku chci mít. Oproti tomu o kvalitách Earthquaku mluvit jistě netřeba. Jedinou jeho vadou je nemožnost vypořádat se s Baneslayerem a většinou i s Elspethem.
Mezi lízáním většinou najdeme kombinaci Divination, Cruel Ultimátum a „modrá kapsle“. Tu jsem nahradil Spreading seas. Jednak je Jund vaším nejhorším matchupem, a potom, ve druhém kole, se prolíznout a zbrzdit soupeře je většinou daleko lepší, než si připravit půdu pro „kapsli“. Spreading Seas se v první hře mimo šikanování nebohých Jundů hodí zejména v mirroru, kde zhoršuje soupeři včasné hraní Cruel Ultimáta, a proti RWU controlu, který má občas problém přes své dvě hory zahrát klíčová červená kouzla.
V sideboardu máme kromě běžných karet několik upírů a Needle proti Planeswalkerům.
Celkově jde o velmi dobrý kontrolní balíček, mající v běžném buildu vyrovnané až dobré matchupy s takřka celým fieldem mimo Jundu a vampírů. I když u něj jde hodně o verzi, proti té s Putrit Leechi to nemáte moc dobré. Ale oproti kontrolní verzi, co si zpočátku dá do tlaku leda tak hledání zemí, je situace rozhodně veselejší. Pokud máte Spreading Seas, je situace proti Jundu nečekaně o moc lepší, protože v první má soupeř každopádně „kopec“ mrtvých karet a po sideboardu je třeba hlídat si negaty soupeřovy Blightningy a Mind Roty.
RWU control | Luis Scott Vargas |
Main Deck | Sideboard |
3 Sphinx of Jwar Isle 4 Wall Of Denial 4 Spreading Seas 2 Double Negative 4 Flashfreeze 4 Lightning Bolt 2 Path To Exile 3 Ajani Vengeant 2 Jace Beleren 2 Divination 2 Earthquake 2 Mind Spring 4 Island 2 Mountain 4 Plains 4 Arid Mesa 4 Glacial Fortress 4 Scalding Tarn 4 Sejiri Refuge | 4 Baneslayer Angel 3 Luminarch Ascension 2 Mind Control 1 Oblivion Ring 1 Cancel 2 Essence Scatter 2 Negate |
Dalším v pořadí je veleúspěšný RWU control, jenž předminulý víkend proslavil Luis Scott Vargas svou výhrou SGC Championship v Los Angeles (není bez zajímavosti, že LSV vyhrál v Los Angeles loni i Grand Prix konané náhodou nejen ve stejném městě, ale i hotelu).
Hlavní výhodou balíčku je dobrý matchup s Jundem, především proti jeho standardní verzi bez Putrid Leechů. Tak jako v případě Grixisu má soupeř v první mnoho mrtvých karet a navíc i problém přejít zdi. Po sideboardu naopak přidáme partu natěšených andělů a soupeř nějaké to zabíjení vyndá, čímž ještě zvětšíme náš tlak, vedoucí k výhře. Nicméně je důležité nevyndávat přebytečné země do hry, abychom lépe vzdorovali Bligtningu, a zvláště v první hře spořit rušení na v danou situaci opravdu problémové karty, protože pokud soupeř na naší sfingu odpoví Broodmate Dragonem, je rázem docela problém vyhrát. Pořád však je procento her, jež vyhrajete na blesky a Earthquake, celkem slušné, i když někdy musí life total do námi příhodných čísel poupravit Ajani. V původní verzi balíčku, kde bylo o sfingu méně, to dokonce byla nejčastější možnost výhry.
Ve standardní verzi se místo Spreading Seas a 3. sfingy nacházely nějaké wratha (Day of Judgement) a Oblivion Ringy. Je jasné, že pokud plánujete potkávat hlavně Jund, je tato konfigurace optimální. Ono taky hrát wratha a zdi není moc zábavná synergie.
V sideboardu mimo klasických nápadů jako Baneslayer na ty, kdo vyndají zabíjení, a Luminarch Ascension proti controlům, najdeme především Mind Control, což jednak není špatná odpověď na soupeřova Baneslayera, ale hlavně jediná možnost, jak soupeře připravit o Malakir Bloodwitch, což je karta, která vám díky protekci na bílou dovede způsobit neřešitelné problémy.
Co se matchupů týče, hraje se s tímhle balíčkem dobře proti Jundu a monoR fritce.
Boros je klasická férovka. Proti Grixisu stejně jako Barely Borosu jste v mírné nevýhodě, a v případě, že potkáte upíry, máte téměř neřešitelný problém.
Jund | Arthur Halavais |
Main Deck | Sideboard |
4 Bloodbraid Elf 3 Broodmate Dragon 2 Master of the Wild Hunt 4 Putrid Leech 4 Sprouting Thrinax 3 Bituminous Blast 4 Lightning Bolt 2 Terminate 2 Garruk Wildspeaker 4 Blightning 3 Maelstrom Pulse 2 Forest 2 Mountain 4 Swamp 3 Dragonskull Summit 2 Oran-Rief, the Vastwood 4 Rootbound Crag 4 Savage Lands 4 Verdant Catacombs | 4 Goblin Ruinblaster 4 Jund Charm 4 Duress 2 Pyroclasm 1 Thought Hemorrhage |
Představovat nějak detailně co nebo kdo je Jund poněkud ztrácí smysl, jednak jsme se jím již zabývali minule a potom ho každý, kdo odehrál poslední čtvrt rok nějaký dvojkový turnaj, potkal. Základ balíčku pochopitelně tvoří dvojice cascadových karet (Bloodbraid Elf, Bitumous Blast), ničivý Blightning, nepříjemný Thrinax, a nějaké to zabíjení. Dále se však hráči, rozhodnutému hrát Jund nabízí více možností.
Tuto verzi jsme vybrali nejen pro její druhé místo na SCG Championship v LA, ale především pro plný počet Putrid Leechů, což je karta, kterou v Jundu opravdu chci hrát. Proti některým matchupům jako RWU nebo Grixis není lepší začátek partie než ve druhem kole hodně lidmi podceňovaný GB panáček. Je však důležité nenabíhat si s ním zbytečně do blesků soupeře a pumpovat opravdu jen když z toho mohu mít zásadní výhodu. Myslím že dost lidí chápe Leeche jako „4/2“ co nám bere životy, ale to není ve formátu plném blesků rozhodně dobrý přístup. Daleko více bych tu kartu viděl jako 2/2 co za 2 životy přežije blesk, čímž vytváří trhliny v soupeřově obraném plánu. Navíc platit 2 životy není to samé co platit 2 many (například regenerace u river boa), s Leechem tedy můžeme útočit na soupeře a zároveň sesílat další hrozby.
Ještě důležitější mi přijde ale druhý důvod. Magic je karetní hra, je to hra kdy v krátkém horizontu rozhoduje náhoda. Můžete se stavět na hlavu, ale je to tak. Hlavní silou Jundu byla právě schopnost agresivně trestat špatná a pomalá draw soupeře. Často vám po mulliganu soupeře stačí položit Leeche, pozdravit soupeře Blightningem, a jste rázem pánem situace. Je to tedy jedna z karet dovolující nám občas během turnaje free wins, a to je přesně ten druh karty, kterou přece v balíčku chcete hrát. O to více pokud máte v ruce balíček, jenž sice nemá žádný vyloženě špatný matchup, ale také žádný vyložené dobrý.
Někteří hráči nahrazují Leeche „rampanty“, aby si v late game mohli zahrát velká mocná kouzla jako Siege-Gang Commander, hlavně proti mirroru a Wgx. Na mirror rozhodně není Leech asi nic moc, a uznávám že Siege-Gang Commander představuje téměř univerzální odpověd na problémové příšery soupeře, ale proti Wgx můžete zařadit Malakir Bloodwitch, která spolu s Leechem ještě umocňuje agresivní podstatu balíčku.
Další novinkou je země Oran-Rief, the Vastwood. Její abilita je zde, stejně jako v MonoG, naprosto dokonalá, a při správné manipulaci s ní máme ještě „naducanější“ prasátka než normálně.
Master of the Wild Hunt je karta hraná původně jako odpověď proti monoG, postupně se však ukázalo, že své místo zde má a její synergie s Oran-Riefem je víc než dostačující.
Zajímavou a zde opomenutou volbou sideboardu je Mind Rot místo Duressu a Vampire Nighthawk, který rozhodně má své místo, pokud čekáme hodně agresivních balíčků. Dokonce sem již viděl i verze co je hrály Main místo Thrinaxe, to mi však příjde nadmíru kacířské, protože Thrinax je jedna z nejlepších potvor na současné dvojce a Vampire přes všechny své kvality na jeho místo nedosahuje.
S oblibou Spreading Seas v sideboardu soupeřů, můžeme občas místo „rampantů“ main / 4 slotu v SB potkat kartu Trace of Abundance, která dovede „vylepšit“ naší pošpiněnou manabase a vrátit ji opět do o něco hratelnějších rozměrů.
Vampires | Eric Palmerduca |
Main Deck | Sideboard |
3 Bloodghast 4 Gatekeeper of Malakir 3 Malakir Bloodwitch 4 Vampire Hexmage 4 Vampire Nighthawk 4 Vampire Nocturnus 3 Disfigure 4 Tendrils of Corruption 2 Grim Discovery 2 Mind Sludge 4 Sign in Blood 15 Swamp 4 Marsh Flats 4 Verdant Catacombs | 1 Malakir Bloodwitch 1 Disfigure 4 Deathmark 4 Duress 3 Marsh Casualties 2 Mind Sludge |
Poslední SCG Championship vyhrál naprosto nečekaně Americký mladíček, jenž jako by z oka vypadl Dario Minierimu (bývalý top MTG hráč, dnes nejznámější italský Poker Pro), a navíc v ruce držel vampíry (Minieriho top Finish na PT byla top 16 na PT Houston taktéž s černým agrem).
Upíři mají velmi dobrou hru proti téměř všemu až na Jund a dalo by se říci že je to balíček co má přichystaný nějaký pěkný trumf snad na každého. Proti fritkám a borosům hodně přidávání životů (Tendrilka , Vampire Nighthawk) proti W deckům Malakir a na kontrol třeba Mind Sludge nebo Bloodghast. To vše z dálky podporuje Vampire Nocturnus jako samotný kníže temnoty. Planeswalkery na druhé straně stolu nesnáší Hexmage a s takovýmy „telaty“ jako Baneslayer nebo necílovatelná Sfinga si poradí Gatekeeper. Zajímavou volbou je karta Grim Discovery. Když se však na kartu podíváme podrobněji zjistíme že jde o relativně dobrou odpověd na Blighning soupeře a ta se počítá, protože ne vždy máme po ruce potřebného bloodghasta pro zához.
Pokud toužíte zlepšit matchup s Jundem, nabízí se možnost zařadit 4. Bloodhasta a zkusit Eldazi Monument. Tato cesta se mi však nezdá příliš vhodná, proti Jundu nebudeme ani tak adepty na moc časté vítězství a jen si tím zlepšujeme už tak dobrou hru proti kontrolům, zatímco více Bloodghastů proti agru se může ošklivě nevyplatit.
V sideboardu je Deathmark na WGx decky, další Mind Sludge na kontrol a Marsh Casualties proti borosu. Duress je pak vhodný všude tam, kde Disfigurate nenachází uplatnění. Je zde možnost místo Duressu hrát nějaký Mind Rot: pohoršíme si křivku, ale za odměnu nebudeme muset řešit Sophiiny volby co Duressem vezmu a co nechám (když na současné dvojce zahrajete duress proti kontrolu, uvidíte na soupeřově ruce často x stejně silných karet, a potom není možná špatné vyměnit kvantitu za „kvalitu“), navíc stejně proti kontrolu nemáte kam spěchat. Proti Grixisu si pohodlně dáte ve druhém Bloodghasta, na kterého balíček jednoduše nemá žádnou odpověd, a RWU pomalu vydiscardujete a ubijete Malakirem, ostatní příšery jsou stejně jen komparz, co hraje vedlejší role.
Barely Boros | Petr Brožek |
Main Deck | Sideboard |
4 Arid Mesa 4 Scalding Tarn 4 Naya Panorama 4 Terramorphic Expanse 7 Mountain 1 Plains 4 Hellspark Elemental 4 Goblin Guide 4 Plated Geopede 4 Hell’s Thunder 3 Earthquake 4 Lightning Bolt 4 Burst Lightning 1 Banefire 4 Zektar Shrine Expedition 4 Ajani Vengeant |
V poslední části článku se podíváme na barely boros nebo taky fritka s bílou. Balíček je pěkně přímočarý, má hodně dobrých matchupů. Fungování je jasné po prvním přečtení decklistu. V prvních kolech dát co nejvíc damage bytostmi a následně soupeře dostřílet. Ovšem úplně jednoduché jako s klasickým burnem, kde pokládáte karty a doufáte, to zas není. Většina karet má nějakou abillitu a je potřeba si rozvrhnout pokládaní a hledání zemí tak, aby jste těžili z landfallu co nejvíc a hra proti boros bushwhacker je podle mě snad nejvíc o skillu na celém formátu. Smrt soupeře nastává při vaší dobré ruce ve čtvrtém, pátém kole a to většinou i přes jeho odpor. Pokud se hra protáhne, není nad čím zoufat. Unearth generuje karetní výhodu a pořád visí ve vzduchu tyč v podobě Earthquake.
Daleko obtížnější je ale hra po sideboardu. Zde se naplno projeví druhá barva, která barely boros tolik odlišuje od burnu. Máte obrovské množství karet, které můžete zařadit a stylu hry, který kvůli nim musíte měnit. Na možnosti, co nasideboardovat, se podíváme podrobněji.
Goblin Assault (monored, UWR, Grixis): Mirror je taková přebíjená. Pokud hrajete oba Dragon Claw může se situace solidně zapikat. Řešení pak může být v kartě Goblin Assault. Soupeř se jí nemůže zbavit a bytosti, do kterých by si goblini nabíhali, chcete ze stolu dostat tak jako tak. Prostě karta k pohledání. V UWR hodně vadí zdi. Nic tak velké, co by přes ni prošlo, nemáte, takže je dobré zkusit strategii nás mnógo. Pokud assault projde na stůl, je jedinou odpovědí soupeře Oblivion Ring.
Quenchable Fire (jund,WGx) : V základu je univerzálnější Ajani. Proti jundu je to asi nejlepší možná sideboardovaná karta.
Path To Exile (Baneslayer Angel): Anděl často znamená konečnou, teda spíš dva blesky z ruky ven. Patch ho spolehlivě a levně pošle pryč. Stejně tak i war monka v bantu, ale ten moc často nepotkáte. Vzhledem k současné metagame by šlo zvážit zařazení path to exile místo zemětřesení main.
Manabarbs (control) : Tahle karta se mi moc neosvědčila. Zabíjí balíčky, které mají blízko k bye (grixis kontrol, UWmill) a u ostatních je problém, že vaše kouzla taky nejsou nejlevnější a soupeř vás pak může snadno dostat pod tlak bytostmi či Vás nahlodat nějakýmpřidáváním.
Baneslayer Angel: Mimo kontrolních balíčků ho můžete nasideboardovat na kohokoli. Po úvodních kolech kdy soupeř musí zabíjet bytosti je vcelku dobrá šance, že přežije. Ideální je na monored, který musí obětovat dvě karty. Zbytek pole hraje path to exile a bude se ho zbavovat snadněji.
Goblin Ruinblaster: Oproti původnímu očekávání docela zklamání. Jund často hraje rampart growt či civik wayfindera, takže se ze ztrátou země docela dobře vypořádá. Navíc karty co Vám opravdu vadí(blighting, trinax) stojí 3 many, které soupeř má i po zásahu goblina. V pozdější fázi už je goblin úplně out, navíc ho soupeř čímkoli vyblokuje. Dá se to říct asi tak, že soupeře potřebujete zabít, ne mu zničit země a nepustit ho ke kartám co Vám nevadí. Co se týče kontrolu, tak tam zničená zem ve čtvrtém kole moc netrápí a pokud ano, goblin neprojde.
Dragon's Claw (mirror) : Proti monored určitě vhodná karta. Já osobně ji ovšem rád nemám. Musí se dostat na stůl rychle a radši mám karty co soupeři zabíjí. Další nevýhodou je, že proti monored máte na výběr z anděla, který je určitě lepší a Goblin Assaultu, který sideboardujete i na další druhy decků.
Volcanic Fallout (Elves, boros, monowhite) : Rychlá odpověď na přemnožené bílé tokeny, kupu elfů, ale i na boros, kde vymaže jinak hodně nepříjemné kombo s Ranger of Eos - Goblin Bushwhacker – další bytost. A tak mě napadá, že po přečtení článku ho můžete dávat v mirroru na soupeřům goblin assaultJ
Day Of Judgment (any creature deck) : Pokud Volcanic nestačí, respektivě chcete mít jistotu, že stůl poklidíte, jsou „wrata“ ideální volbou. Výhodou je, že po jejich zahraní otevře cestu Zektar Shrine Expedition či bytostem s haste.
Chandra Nalaar : další z možností sideabordu proti potvorovým balíčkům. Proti kontrolu jde sideboardovat také, sestřelí baneslayera a pokud není anděl na stole, vesele sbírá žetonky na finální super blesk. Nevýhodou je „překvapivě“ její cena, kdy je problém ji proti kontrolu protlačit.
Banefire (UWmill, Grixis, UWR) : Nekántrovatelná tyč je asi nejlepším sideboardem proti kontrolním balíčkům. Otázkou jen zůstává zda budete mít v sideboardu dost místa a zda radši nezvolit univerzálnější karty typu Chandra Nalaar.
Punishing Fire (monored, wampires, UW mill, boros) : V mirroru je to další blesk do bytostí a výborná odpověď na dragon claw. Proti wampires je jeho největší výhodou, že zabije wampires nighthawk. Soupeř zaútočí nighthawkem, vy do něj střelíte a následné přidání životů od upíra Vám vrátí blesk do ruky a upíra dostřelíte. UWmill může pozlobit s bílou expedicí, která Vás posílá o několik kol nazpátek. Punishing fire aspoň něco z přidaných životů ukrojí. Navíc vzhledem k zaměření soupeře by se nemělo stát, že budete mít hrob bez blesku, plus UWmill hraje i několik zemí přidávajících životy. V borosu životy přidává jen Ajani, ale jelikož soupeři většinou bytosti s ladfallem zabít musíte, využijete punishing fire i jako regulerní zabíjení.
Plains : zaleží na vaší manabase, při jedné nebo dvou planích riskujete tapnutí od soupeřovi Ajani či spreding seas a odstavení od zdroje bílé many.
Rozborem sideboardu u barely borosu končíme dnešní článek. Pokud by Vás zajímalo co by jsme si vzali na turnaj. Tak Jarda by hrál Grixis kontrol a já bych dal přednost barely borosu či jako vzpomínku na doby kdy jsem začínal s monoblackem Wampires.
V příštím článku se zaměříme na Worldwake a rozeberem co nového přinesl současným balíčkům a s čím se budou muset naopak vypořádat.
S pozdravem
Jarda Bílek a Honza Brožek
Rozborem sideboardu u barely borosu končíme dnešní článek. Pokud by Vás zajímalo co by jsme si vzali na turnaj. Tak Jarda by hrál Grixis kontrol a já bych dal přednost barely borosu či jako vzpomínku na doby kdy jsem začínal s monoblackem Wampires.
V příštím článku se zaměříme na Worldwake a rozeberem co nového přinesl současným balíčkům a s čím se budou muset naopak vypořádat.
S pozdravem
Jarda Bílek a Honza Brožek
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.