Standard
Metagame nového Standardu-rasově zaměřená aggra
Vítám čtenáře Magic-guru a příznivce karetní hry Magic the gathering u svého dalšího článku z prostředí nové dvojky s Dark Ascension. V tomto seriálu se zaměřuji na novou metagame, tedy na balíčky, které múžete potkat na novém fieldu (a taky na nějaké, které nejspíše nepotkáte, ale zaujaly mě).
Minule jsem se díval na klasické zástupce aggro balíčku a dnes se podíváme opět na aggra, ale rasově zaměřené. V DKA totiž vyšli noví Uncommon lordi pro Werewolfy, Spirity, Zombie a Vampíry a všechny tyto rasy se zatím jeví jako hratelné.
A začneme jedinou rasou, která se dala hrát i se samotným Innistradem. Jsou to vlkodlaci, kteří podle mě dostaly tu největší posilu, Huntmaster of the Fells. Pokud k tomu přidáme pár blesků, jeho kolegy a Kessig Wolf Run, mohl by to být zábavný balík, který se ale podle mě pohybuje na hranici hratelnosti a ukáže jen čas (a spousta času stráveného testingem na Cockatrice), jestli se vejde alespoň do seznamu tier3 balíčků.
RG Werewolfes by David Vogel
RG werewolfes | David |
Main Deck | Sideboard |
4 Reckless Waif 3 Wolfbitten Captive 4 Mayor of Avabruck 4 Moonmist 2 Full Moon’s Rise 2 Scorned Villager 4 Immerwolf 3 Daybreak Ranger 4 Huntmaster of the Fells 4 Galvanic Blast 2 Beast Within 4 Copperline Gorge 4 Rootbound Crag 2 Wolf Run Ramp 7 Mountain 7 Forest |
Balíček dostal spoustu zásadních posil, jako třeba posilujícího Immerwolfa, který navíc zabrání vašim vlkodlakům proměnit se zpět na lidi, mythického Huntmastera, urychlujícího Villagera a zlatý 1drop Wolfbitten Captive. Tyto kousky zvedají úroveň tohoto balíku někam na pomezí tier3 a zapomnění, ale jak jsem zmínil nahoře, až čas ukáže jak to s ním dopadne.
Další rasa se mi ze všech dnes zmíněných asi zamlouvá nejvíce. Na Zendikarském standardu byli upíři jedním z top balíčků a podle mě by se to na této dvojce mohlo vyrýsovat podobně, protože kousky jako Stromkirk Noble, Olivia nebo Falkenrath Aristokrat nejsou žádná másla :).
BR Vampire by David Vogel
BR vampires | david |
Main Deck | Sideboard |
4 Stromkirk Noble 4 Grim Lavamancer 3 Shrine of Burning Rage 4 Bloodcrazed Neonate 3 Stormblood Berserker 4 Stromkirk Captain 2 Olivia Voldaren 3 Falkenrath Aristocrat 4 Galvanic Blast 2 Volt Charge 3 Go for the Throat 4 Blackcleave Cliffs 4 Dragonskull Summit 2 Stensia Bloodhall 8 Mountain 6 Swamp |
Balíček funguje jako rychlé RG aggro, které tlačí Stromkirkem a Neonate a postupně se propracovává k mythicům jako je Aristocrat nebo Olivia. Pro Aristocrata zde najdeme taky ,,krmivo“, Stormblood Berserkera a Lavamancera, kteří ale taky dokáží být velice schopní. Upíří lord pak dodává všem svým druhům first strike. Balíček je taky doplněn o blesky a červenou ,,skříň“ a jako doplnění je tu zraňující země Stensia Bloodhall. S tímto balíčkem mám spolu se Spirity asi nahráno nejvíc her na novém standardu a velice se mi líbí a navíc se zatím ukazují jako dostatečně mocní na to, aby jednoho dne pronikli i na turnajovou scénu. Tak se nechme překvapit.
Třetí balíček v řadě se ale už ukázal jako vysoce hratelný. Top4 na Pro Touru je totiž ohromný úspěch! A tohoto úspěchu se dočkal Jon Finkel se svými… Spirity! Nemá smysl, abych stavěl tento balíček sám, protože líp než takto to zatím asi postavit nelze.
Esper Spirits by Jon Finkel
Esper Spirits | Jon Finkel |
Main Deck | Sideboard |
4 Delver of Secrets 3 Phantasmal Image 4 Snapcaster Mage 4 Drogskol Captain 2 Dungeon Geist 1 Gut Shot 4 Vapor Snag 1 Divine Offering 2 Mana Leak 4 Gitaxian Probe 4 Ponder 1 Revoke Existence 4 Lingering Souls 4 Darkslick Shores 2 Evolving Wilds 3 Glacial Fortress 5 Island 2 Moorland Haunt 1 Plains 4 Seachrome Coast 1 Swamp |
Balíček funguje jako takový Aggrocontrol. Jak si můžete všimnout, tak na rozdíl od dvou předchozích decků tento obsahuje pouze šest potvorových zástupcl´ů své rasy. Ale nenechte se mýlit, Spiritů je v balíčku dostatek, a to díky Lingering Souls, který nám jich dá rovnou šestnáct z pouhých čtyř karet (obrovská karetní výhoda!), Phantasmal Image, jejíž nejčastějším cílem je Captain a Moorland Haunt, který nám pěkně zrecykluje třeba Snapyho nebo Delvera. Kvůli Delverovi je v balíčku spousta kouzel, jako základní counterspell Mana Leak, vracení na ruku Vapor Snag, nějaké to ničení artefaktů, Gut Shot a proliz Ponder a Gitaxian Probe. Spiriti tedy na turnajové scéně ze všech ras zatím bodují nejvíce. Uvidíme, jak dlouho jim to vydrží.
A jako poslední z ras, které dostaly svého kapitána v DKA jsou odporné slizké ploužící se bytosti vylézající ze země. Ne, žížalky to nejsou (omlouvám se ochráncům zvířat), máme tu čest se zombíky. V innistradu i v M12 jich pár bylo, ale stále neměly nějakou vyloženou bombu, která jim chyběla k turnajové hratelnosti. Ale v Dark Ascension se vše změnily, zombie dostaly své bomby a my si je teď budeme moci vychutnat v plné síle (bez ohledu na to, jak jsou opravdu chutní :)) .
UB Zombies by David Vogel
ub zombies | david |
Main Deck | Sideboard |
4 Gravecrawler 3 Diregraf Ghoul 2 Highborn Ghoul 3 Walking Corpse 4 Diregraf Captain 4 Geralf’s Messenger 2 Cemetery Reaper 2 Phyrexian Obliterator 1 Grimgrin, Corpse-Born 3 Liliana of the Veil 2 Grave Titan 4 Go for the Throat 2 Tragic Slip 4 Darkslick Shores 4 Drowned Catacomb 16 Swamp |
Výše zmíněné bomby jsou Gravecrawler, Geralf’s Messenger a Diregraf Captain. Gravecrawlera se soupeř téměř nikdy nezbaví a navíc tvoří takové kombíčko s Grimgrinem, Messenger uhlodává soupeře a Captain svoje mazlíky posiluje a za každého nově příchozího uždíbne soupeře. K tomu balíček nabízí pár kontrolních prvků jako Go for the Throat a Tragic Slip plus tři černé slečny, Také jsem sem zařadil ultimátní Grave Titany. Balíček je sám o sobě velice silný, ale podle mě zatím dost nedoceněný, tak uvidíme, jestli si ho nějaký top hráč všimne vezme ho na nějaký velký turnaj, kde se naplno projeví jeho potenciál.
A to by bylo vše, co se týče dnešní části rozboru metagame. Článek se mi však zdá na můj vkus příliš krátký a proto jsem si pro vás připravil malý bonus.
Chtěl bych se dnes jen krátce podívat na nové Event Decky. Nechtěl bych krást ostatním autorům jejich rozbor a proto sem jen krátce uvedu svůj názor na ně a pokusím se o vylepšení. Nebudu sem vypisovat decklisty, ty najdete tady:
Prvním z nich je celočervený Gleeful Flames založený na kouzlech, která dokáží dát najednou pět zranění a na malých rychlých potvůrkách jako Goblin Fireslinger a pár dalších goblinů pro Goblin Grenade. Musím uznat, že nápad je to zajímavá, ale se samotným deckem je to už horší. Balíček obsahuje dvě kopie Inkmoth Nexusů, což je podle mě ale bohužel jediný důvod, proč si ho kupovat. Jeho úroveň v základním vydání je opravdu velice nízká, stejně jako šance na výhru. Z pěti her na Cockatrice jsem vyhrál pouze jednu a to proti nějakému experimentálnímu UB mage-blade bez snapcasterů atd. Na hratelnou úroveň bych ho vylepšil asi takhle, ale pořád je to pro mě velice neatraktivní deck.
Gleeful Flames Update by David Vogel
Gleeful flames | david |
Main Deck | Sideboard |
4 Goblin Fireslinger 4 Goblin Arsonist 4 Goblin Wardriver 4 Shrine of Burning Rage 3 Chandra’s Phoenix 4 Goblin Grenade 4 Artillerize 4 Brimstone Volley 4 Galvanic Blast 2 Koth of the Hammer 2 Inkmoth Nexus 21 Mountain |
Není to nic moc, ale něco se s tím uhrát dá, porazil jsem s tím Haunted Humany.
Druhý Event deck, Spiraling Doom, už vypadá trošku lépe. Je to takový kombo-obětovací Birthing Pod deck založený na potvorách s undyingem. V prvotní verzi je ale hratelnější než ne Gleeful Flames a dá se skvěle vylepšit na kvalitní BG Pod. Tento balíček nejvíce láká na dva Pody, playset Strangleroot Geistů a na Solemna. Vylepšil bych ho asi takto:
Spiraling Doom Update by David Vogel
spiraling doom | david |
Main Deck | Sideboard |
4 Birds of Paradise 3 Llanowar Elves 4 Birthing Pod 4 Strangleroot Geist 1 Phyrexian Rager 1 Wakedancer 2 Solemn Simulacrum 2 Skinrender 1 Acidic Slime 1 Bloodgift Demon 2 Grave Titan 1 Sheoldred, Whispering One 3 Go for the Throat 3 Beast Within 3 Mortarpod 3 Gitaxian Probe 2 Grim Backwoods 4 Woodland Cemetery 10 Forest 6 Swamp |
Tento balíček je zábavný a dá se s ním i něco uhrát, s šesti her jsem měl 3:3., ale co se týče Podu, budou vždycky lepší osvědčené Naya a Bant variace :).
Abych shrnul svůj celkový dojem z těchto balíček, jsem celkem zklamaný. Oproti předchozím Event Deckům (kromě těch innistradských, ty byly taky příšerné :)) se tyto balíčky staví přímo proti jejich posláním, které je ,,rozbal a vem na turnaj“. S těmito balíčky si totiž podle mě akorát utrhnete ostudu. Takže nápad je to dobrý, jen by to chtělo doladit!
A tímto se s vámi loučím a děkuji vám za dočtení. Příště nás čekají Rampy a Pody.
David Vogel
Email: davivog@gmail.com
Skype: dejfulus
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.