Standard
Fritka pro začátečníky
Srdečně zdravím všechny, kteří se rozhodly přečíst si můj článek o balíčku se kterým jste se jistě setkali či brzy setkáte na nejbližším standart turnaji.Oním balíčkem je fritka která stále patří mezi špičkové balíčky a poslední dobou značně posílila.
Níže předkládám decklist, který jsem sestavil částečně podle vlastních zkušeností, internetu a také podle toho co jsem viděl na různých turnajích.
Fritka | Dan |
Main Deck | Sideboard |
4 Ball Lightning 4 Goblin Guide 4 Hell’s Thunder 4 Hellspark Elemental 4 Plated Geopede 3 Burst Lightning 3 Earthquake 4 Lightning Bolt 2 Quenchable Fire 4 Searing Blaze 4 Arid Mesa 12 Mountain 4 Scalding Tarn 4 Teetering Peaks | 2 Dragon’s Claw 1 Earthquake 4 Banefire 2 Punishing Fire 2 Volcanic Fallout 4 Unstable Footing |
Jak vidíte, navzdory tomu, že balíček je frita (damage především kouzly) je v něm možná až mnoho bytostí.Ovšem při druhém pohledu zjistíte, že balíček obsahuje obvykle bytosti s hastem a tramplem které na konci kola umírají.Mezi zmíněné rychlíky kteří se na bojišti asi moc dlouho neohřejí patří Ball Lightning za RRR 6/1 trample, haste na konci kola ho sekneme.Dále zde máme Hellspark Elemental za 1R 3/1 trample, haste na konci kola jej opět musíme obětovat ale to nám zdaleka nevadí tolik jako např. u Ball Lightning, protože náš Hellspark má unearth, kdy ho za 1R vrátímena jedno kolo do hry a poté jej removneme (odstraníme) ze hry.Posledním (a nejspíš také nejlepším) elementálem v balíčku je Hell’s Thunder za 1RR 4/4 flying, haste na konci kola jej opět obětujeme. Jeho Unearth za 4R je sice trošičku dražší než u Hellspark Elementala, ale to nám nevadí protože, až nám dojdou karty na ruce, což se stává velmi často, začneme prostě jen Unearthovat výše uvedené elementály. Jak jsem již řekl elementálové jsou sice silní, rychlí a jejich opětovné útoky z hřbitova soupeře jistě nepotěší, bohužel i přes unearth jsou prakticky po celou herní dobu ve hřbitově.Z tohoto důvodu balíček obsahuje i bytosti, které mají šanci se ve hře udržet alespoň po nějaký čas a soupeře taky trošku pokousat.Nejdřív bytost do prvního kola a to Goblin Guide za R 2/2 (což je sám o sobě moc pěkný a nevídaný poměr) má haste (což je bomba) a pak schopnost kterou říká, že pokud útočí tak se soupeř podívá na svrchní kartu a pokud je to land lízne si ho. Právě díky té poslední schopnosti to zas až taková bomba není, ale na druhou stranu, pokud hrajete proti kontrolu je to mnohdy jedno, protože ten by měl být schopný si ty many nalízat sám, naopak pokud hrajete proti aggru, tak tomu je zase nadbytek man v mnoha případech k ničemu.Tento goblin je dobrý hlavně do začátků a v pozdější části hry se vám může stát, že už prostě nebude na soupeřovi bytosti stačit.V této chvíli si ho tedy můžete zahrát jako jakéhosi brokera, naší snahou však bývá soupeře rychle zabít. Druhou dlouhodobou bytostí v balíčku je Plated Geopede za 1R 1/1 first strike landfall, tzn. Pokud přijde land do hry přidá si +2/+2 a díky tomu z něj jde docela respekt. Maximalizace užitku této karty balíček relativně zdraží a vy se díky tomu asi podíváte naspod kapsy (samotná geopeda tak drahá není, ale samozřejmě to zmiňuji kvůli fetchkám které se do balíčku hrají právě kvůli zmíněnému landfallu).Tuto investici opravdu doporučuji protože, když Geopedu vyložíte ve druhém kole a ve třetím pak fetchku kterou seknete tak máte k dispozici 5/5ku s first strikem. Jinak se dá samozřejmě použít stejně jako Guide k blokování soupeřových čuníků. First strike z ní dělá obávanou potvůrku, která se hůře blokuje.
Nyní jsou na řadě kouzla:
Jak vidíte do balíčku jsem zařadil kouzla, která jsou trošku manově dražší, nebo se za ně dá alespoň připlatit, činil jsem tak, protože jsem předpokládal, že v prvním kole budeme hrát Guida, Bolty, anebo si aspoň vyložíme nějakou tu fetchou. Kouzlem které se dá zahrát v prvním kole je ještě také například Burst Lightning, který za R udělí dvě zranění, ale my si raději počkáme až ji budeme moci kicknout za 4 a udělit další 4 zranění.Tenhle blesk bude sloužit spíše k dodělání protihráče, ale můžeme s ním srazit nějakou slabší soupeřovu potvůrku třeba již v prvním kole.
Nyní se dostávám ke kouzlu které se bude hodit hlavně proti spoustě nelétavých bytostí. Je jím Earthquake, ten za R a X (připlať kolik chceš) dá X zranění do všech bytostí bez lítání ve hře.Jediné mínus na tomhle kousku je to, že srazí jenom pozemní bytosti ,což je např. proti Baneslayer Angelovi úplně na nic. Na druhou stranu moc Baneslayerů vídat nechceme a chceme soupeře ujezdit spíš hned v počátcích hry. Přesto je zemětřesení nutné např. proti Zoo nebo Jundu.
Nyní se dostáváme k Lightning Bolt-za R dá 3 zranění.O této kartě asi stačí napsat, že je dlouhodobě jedno z nejhranějších červených kouzel a hraje se prakticky všude kde se hraje červená.
Quenchable Fire-Za 3R udělí 3 zranění cílenému hráči a pokud daný hráč na konci vašeho příštího kola nezaplatí U tak mu udělíme další 3 zranění.Výborná karta pokud ovšem soupeř nehraje modrý balíček (momentálně nejspíš UW kontrol) v tom případě bych si ho vyměnil za Punishing Fire.
Searing Blaze-Další karta, která má landfall.Za RR udělí 1 damage cílené bytosti a druhý damage cílenému hráči.Když se ale tohle kouzlo zahrajeme v kole kdy nám přišel land, tak místo toho udělíme tři zranění do obou cílů.
Nyní pojďme na landy:
Nejdřív něco málo k fetchkám Arid Mesa a Scaldin Tarn jsem do balíčku zařadil kvůli landfallům (Plated Geopede). Jelikož je balíček mono R tak nám fetchky poslouží asi jenom jako nakopávání Plated Geopede a zlepšení efektu u Searing Blaze, ale ani prolízávání balíku a získání landů a pozdější líznutí agresivní karty nemusí být marné.
Teetering Peaks-je land co nám dává červenou manu, přijde do hry taplý cílené bytosti při svém příchodu přidá +2/+0.Tímhle landem se dá např. nakopnout Goblin Guide atd.
Teď k sideboardu:Je postavený spíš z toho co se již nevešlo do základu.
Dragon’s Claw - Artefakt za 2 many říkající, když je hráno červené kouzlo přidáte si život, je na první pohled možná docela slabé, ale hned na druhý pohled zjistíte, že je přinejmenším hratelné a to z toho důvodu, že nejen vy máte plnou ruku červených kouzel, ale i váš soupeř může vlastnit alespoň Lightning Bolt. Kdyby za každé červené kouzlo soupeř ztrácel život, byla by to úplná zabijárna :-D
Earthquake-pokud vám nebudou stačit tři ze základu tady máte čtvrtý Earthquake do playsetu.
Banefire-Za R a x který v tomto případě určuje počet damane, které napálíme do hráče nebo bytosti. Pokud zaplatíme 5 nebo víc damage nemůžou být preventované a Banefire je ,,nezkántrovatelný“. Tohle je jedna z věcí která se nevešla do základu, ale je pouze na vás jestli ji do základu nedáte místo něčeho jiného.Jinak bych ji hrál hlavně proti UW kontrolu.
Punishing Fire-za 1R dáme 2 zranění do hráče nebo do bytosti a kdykoliv si oponent přidá životy tak si Punishing vrátíme na ruku za R.Tenhle kousek je dobrý pokud má soupeř ve hře bytost s lifelinkem a my nemáme čím jí sundat, jednoduše zaplatíme R a vrátíme si tady Punishing na ruku, pak bytost odstřelíme (snad).
Volcanic Fallout-za 1RR dáme 2 zranění do všech bytostí a hráčů.Nemůže být zkántrován.Tam kde Earthquake selže použijeme Vulkanika.
Unstable Footing-za R všechny zranění to kolo nemůžou být preventovány plus kicker za 3R přidáme ještě pět zranění do cíleného hráče.
Ještě mi dovolte pár slov závěrem:Do balíčku se dá ještě zakombinovat např. Elemental Appeal což je vlastně takový dražší Ball Lightning, nebo třeba také Valakut, the Molten Pinnacle land který jde do hry taplý a pokud jde hora do hry a ve vaší kontrole máte 5 mountainů tak udělíte tři zranění.Tenhle land jsem do balíčku nezařadil hlavně kvůli tomu, že dle mého názoru pokud máte v kontrole 5 a víc mountainů, měli byste být schopni zabít soupeře i bez něj. Pokud by se Vám přesto líbil, existují balíčky stojící především na této kartě.
Cena balíčku je oproti jiným deckům ještě docela přijatelná a balíček bych zařadil mezi střední cenovou kategorii.
To je vše k fritě na standart a snad zas někdy příště.
Daniel Neustadt
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.