Formáty
Rozbor Niv Mizzet Reborn balíčku na commander
David Bezdomnikov si pro Vás připravil rozbor balíku na commander, který se točí kolem karty Niv Mizzet Reborn.
Rozbor Niv Mizzet Reborn
Dnešní rozbor bude opět zaměřený na balíček, který můžete hrát napříč různými formáty commanderu, který se vyznačuje nejen dobrou hratelností, ale i mnoha možnostmi, jak balíček zkonstruovat. Nutno dodat, že trošku pozlobí Vaši peněženku při tvorbě manové základny, ale nezoufejte, dá se postavit i bez použití všech duallandů (zvláště na formáty nad 20 životů, kde Vás tolik nebudou trápit shocklandy). Obecně platí, že Commander nabízí tolik možností, jak balíčky stavět, že dokážete většinu dražších karet funkčně nahradit. Sám jsem několik zkoušel tzv. budget commander, kde žádná karta nepřesahuje 50 korun a balíčky schopné i zábavné byly.
Představme si tedy generála. Jedná se o pětibarevnou mutaci legendárního draka Niv Mizzeta ze světa Ravnicy. Tento bývalý šéf gildy Izzet vyšel už v několika mutacích a většina z nich je v rámci formátu pěkně funkčních jako případný generál. Hned první verze (Firemind) nabízí oblíbené kombo např. s Curiositou, kde umí dát tolik zranění, kolik máte karet v knihovně (a ještě si je všechny líznout). Drak se nám vrátil poté ještě jako Dracogenius a Parun, který je taktéž velmi dobře hratelný a nedávno jsem se s ním občas setkávali na standardu.
Pětibarevný Reborn je asi nejlepší pětibarevný generál, protože nabízí za málo peněz (teda man) hodně muziky. 6/6 flyer, který po svém příchodu ukáže vrchních 10 karet knihovny a za každou kombinaci dvou barev si můžete jednu z těchto karet vzít do ruky. V praxi to znamená líznutí 3 někdy i více karet. Díky této abilitě hrajete v balíčku velké množství zlatých karet, abyste jeho potenciál využili naplno. Díky tomu vynecháváte některé stálice formátu a hrajete často karty, které nepatří mezi ty top nejsilnější, ale obrovská karetní výhoda toto dost vyvažuje.
Generál stojí 5 man, od každé barvy jednu, takže je jasné, že poskládat manovou základnu bude oříšek. Do mé verze se mi nevlezl ani jeden basic land, občas není špatné alespoň jeden zařadit, pokud čekáte obstrukce v podobě Ghost Quarter, Pathů, apod. Základem jsou samozřejmě klasické dualy z revised, tedy celá desítka. Chápu, že investovat více než 100k za tuto sestavu není úplně pro každého, takže pokud je nemáte, nezoufejte, dá se hrát a vyhrát i bez nich. V čem bych naopak nešetřil jsou hledací země (fetchlandy) a shocklandy (např. watery grave, atd.), díky kterým pětibarvu postavíte taky a díky častým reprintům se dají dnes už celkem v pohodě shánět.
Perfektní jsou v tomto balíčku tzv. Triomy, které dávají manu hned tří barev a jsou vyhledatelné fečkou. Rozhodně se vyplatí. Vzhledem k tomu, že balíček potřebuje stabilitu víc než rychlost v prvních dvou kolech, jsou moc pěkné i země z nových Innistradů, které chodí taplé, ale pokud máte dvě a víc jiných zemí, když přijdou do hry, tato nevýhoda se ruší.
Pokud dualy nemáte a nechcete do nich investovat, s klidným srdcem používejte tzv. checklandy, které chodí odtaplé jen když splňujete podmínku, že kontrolujete určitý typ země. S Triomy a shocklandy by to neměl být problém. Pětibarvu doplňují Command Tower a Reflecting Pool a na chuť je zde i jedna Creeping Tar Pit, protože je to jedna z mých nejoblíbenějších zemí vůbec. Klidně dodejte svého favorita. Celkový počet zemí je dost vysoký (43), ale je třeba si uvědomit, že země díky fečkám začnete dost filtrovat a generál je za pět man a chcete ho případně hrát i opakovaně, takže proto takový počet. Manové základny se opravdu nebojte, v nejhorší zařadíte prostě dvoj a troj země, které máte k dispozici.
Jak už bylo popsané výše, generál jakožto sjednotitel všech gild, hodně operuje s tím, aby maximalizoval profit po svém příchodu do hry. Rozbor tedy rozdělím podle těchto gild.
Azorius (modrobílá)
Tato kombinace je dnes už ikonicky spjata s Teferim a není tedy překvapením, že v balíčku najdete hned dvě verze.
Teferi, Time raveler – za tři many umí pěkně otrávit život soupeři, který má ambice rušit Vaše karty nebo snad nedejbože nechávat hraní instantů až do Vašeho tahu. Naopak umožňuje hraní vašich sorcery instantně, takže získáváte nemalou výhodu. To, že umí vrátit i problematický permanent (nebo generál pro znovuzahrání v dalším kole) a ještě prolíznout je třešnička na dortu. A aby mu nebylo smutno máte k dispozici i velkého Teferiho, který nás terorizoval na standardu a stále jej vídáme i na formátu Historic. Vysoká loajalita a možnost lízání karet i sebeobrany z něj dělají solidní pilíř obrany.
Fractured Identity je kapánek dražší (5 man), ale umožní exilnout, to co Vám na stole vadí nejvíce a ještě si to pro sebe zkopírovat. Karta je skvělá, ale občas člověk nestíhá její vhodné zahrání.
Supreme Verdict je zástupce plošného ničení potvor, navíc bez možnosti counterovat. Vzhledem k tomu, že jste v prvních kolech spíše v urputné defenzívě, přemnožení nějaké havěti je vysoce pravděpodobné.
Dovin ´s Veto je solidní counter, který obstojí ve válce s kontrolním soupeřem.
Další volby jsou např.: Dennick, Pious Apprentice, Meddling Mage, Sphinx Revelation, Absorb
Boros (červenobílá)
I zde najdeme planeswalkera, tentokrát se jedná o Ajaniho. Často se jedná jen o předražený Lightning Helix (který je v balíčku samozřejmě taky), ale jak už bylo napsané výše, potřebujete hrát hodně multicolor karet, aby generál fungoval jak má.
A když jsme u těchto zlatých karet, najdeme zde i Boros generála (Genral Ferrous Rokiric), který za každý zahraný multicolor spell vytvoří 4/4 golema. Ideálně jej hrejte ve chvíli, kdy jste schopní okamžitě nějaký spell zahrát, aby aspoň jednoho golema přinesl, než ho soupeř zabije, což ale není tak jednoduché, protože má hexproof před jednobarevnými spelly, takže blesky ani černé zabíjení se nechytají.
Deafening Clarion je další pěkný reset na malé potvory a jako bonus nabízí lifelink pro Vaše potvory, což pomáhá proti velmi agresivním balíčkům. Rip Apart je ve svém prvním módu sice horší Helix, ale nabízí i výběr zničení artefaktu nebo enchantmentu. Velmi univerzální karta.
Další volby : Velomachus, Boros Charm, Solar Blaze
Orzhov (černobílá)
Zde najdeme pouze tři karty. Vindicate je snad nejuniverzálnější karta celého balíčku. Tu zničí potvoru nebo planeswalkera. Občas nějaký manový artefakt. A nepohrdne ani zemí, což soupeře nepotěší nikdy.
Kaya´s Guile je taktéž karta s vysokou univerzálností. Občas redukuje potvory soupeří, zbaví Vás plnícího se hrobu a není neobvyklé si s ní přidat i ztracené životy.
Oath of Kaya je další možnost, jak ničit a přidávat si životy a navíc dobře spolupracuje i s planeswalkery v balíčku.
Další volby : Kaya ´s Wrath, Kaya, Ghost Assassin, Despark, Utter End,…
Selesnya (zelenobílá)
Zde se chudák sám krčí pouze Knight of Autumn. A pravdou je, že vstupenku dostal právě proto, aby alespoň jedna karta této kombinace byla přítomná. Platí ale, že opět nabízí tři možnosti, jak jej využít, což já osobně na kartách rád ocením.
Dimir
Má oblíbená gilda nabízí oblíbenou Baleful Strix, kterou už všichni známe, ale byl by hřích ji nehrát.
Countersquall je rušení, které si umí pěkně kousnout a v klíčový čas může zachránit před nepříjemným zabíjením nebo soupeřovým planeswalkerem.
Drown in a Loch je další perfektní univerzální karta, která sice potřebuje trošku pokročilejší hru, ale umí nejen rušit, ale i zabít potvoru, která páchá škody už na bojišti.
Tyrant´s Scorn je další solidní obrana proti rychlým potvorám, které bez milosti zabije, ty větší umí vrátit aspoň na ruku. A pamatujte, že vrátit si generála a znovu jej zahrát je bezpečná cesta k vítězství.
Další volba : různé verze Ashioka, Scarab God, Recoil, Hostage Taker
Izzet (modročervená)
Původní frakce našeho generála. Expressive Iteration je snad nejlepší dvoumanový proliz za posledních 10 let a hráči standardu a Jeskai controlu na historicu mi dají za pravdu. Pro ty, kteří kartu neznáte, určitě jej nehrejte před zahráním země, abyste kartu využili naplno.
Izzet Charm je další karta nabízející několik možností a potvrzuje, že nudit se při hraní nebudete a budete dělat spousty rozhodnutí. Vzhledem k formátu, kde dominují potvory má spousta karet většinou jeden z modů, kdy plní funkci zabíjení doplněnou o variantu reagující na jinou herní situaci (rušení, proliz, apod.).
Fire/Ice je má oblíbená karta už od dob Apokalypsy. Umí zabít klidně i dvě potvory s jedničkou dozadu a nebo případně tapnout soupeři manu a znemožnit mu jít hezky po křivce.
A když byla řeč o univerzálnosti, nechybí ani Prismari Command, kterou bych sice v běžném kontrolu asi nehrál, ale zde opět těží ze své barevnosti a několik variant, jak ji zahrát a mimo jiné i urychlit zahrání generál o jedno kolo.
Další volby : Ionize, Keranos, Counterflux
Simic (modrozelená)
Bystrým zrakem naleznete v decklistu Oko. Přiznám se, že jsem kdysi tuto kartu na první dobrou odsoudil, že je nic moc. Jak moc jsem se spletl nám ukázala následná doba, kdy Oko terorizoval soupeře takřka na všech formátech a skoro všude schytal ban. Zde si jej stále můžete zahrát a vzhledem k agresivnosti formátu bude pro soupeře budovat dilema, jestli útočit na Vás nebo na něj (a historie nám ukázala, že často ani jedna z těchto cest k vítězství nemusí nutně vést). Oko je prostě parádní planeswalker a ukázka nejen mého špatného úsudku, ale i kvalit testovacích týmů wizardů.
Growth Spiral je jediná rampa v balíčku, ale díky prolizu a množství zemí v balíčku se určitě vyplatí.
Decisive Denial. Už bych se opakoval, jedná se sice o průměrnou kartu, ale ve správné barevné kombinaci a s užitím proti potvorám, ale i jako rušení.
Bring to Light je karta, kterou zde využívám relativně krátce, nabízí ale možnost zajímavého tutoru a řešení na takřka jakoukoli herní situaci.
Další volbou je například Hydroid Krasis, Voidslime, Coiling Oracle
Rakdos (černočervená)
Tato gilda se takřka výhradně zaměřuje na odstraňování soupeřových potvor a ani zde není výjimkou. Máme zde zástupce na dvoumanovém slotu v podobě Dreadbore a Terminate.
Doplnil jsem i jeden Kolaghan´s Command pro posílení této barevné kombinace, ale přiznám se, že zatím se mi ne vždy osvědčuje, protože potvor opravdu moc nehraju.
Zvážit můžete i Bedevil, Blightning
Golgari (zelenočerná)
Další moje oblíbená gilda. Díky tomu, že generál umí pracovat dobře i s hybridní manou, je přítomna asi nejlepší jednomanová potvora všech dob a to Deathrite Shaman. Akceleruje, vysává hrob i soupeře a umí přidat i životy. Za jednu manu opravu skvělá volba.
Maelstorm Pulse umí taky dostat ze stolu vše kromě země, občas i vyřešit nějaké přemnožené tokeny.
Witherbloom Command. Tuto kartu jsem zkoušel v jiném balíčku (Gitrog) a překvapivě jsem ji shledal jako užitečnou i jinde. Zase jde o univerzálnost a vynikající kartu proti agresivním balíčkům.
Abrupt Decay sice dnes už na jiných formátech nevídáme tak často, ale pořád se jedná o efektivní kartu, která nás umí zbavit různých hrozeb a nezasažitelnost counterováním se občas velmi potřebná.
Binding Old Gods známe zase spíš ze Standardu a Historicu. Manově trochu pomalejší, ale v rámci delší perspektivy nabízí pěknou karetní výhodu a nějaký šikovný Triom do hry.
Závěrem jsem si pro vlastní potřebu dovolil přidat trochu perníčku (Pernicious Deed), což je už dob hraní balíčku Rock na extendedu jedna z mých nejoblíbenějších karet a především další forma resetu, která většinou ztrestá jen soupeře.
V balíčku by se neztratil ani Assassins Trophy, pro pomalejší prostředí i Casualities of War
Gruul (zelenočervená)
Gilda, která se většinou stará o podporu agrese zde má zastoupení ve výborném dvojdropu. Territorial Kavu je často už od druhého kola 5/5 (stačí zkombinovat Triom a dual opozitní kombinace), což je dostatečnou hrozbou pro kontrolní balíček a zároveň výborná obrana proti agresivní strategii. Bonus prolizu a exilování karet v hrobě dokreslují kvalitu této bytosti.
Klothys of Destiny je taky zajímavá karta, která umí spousty činností. Exiluje hrob, umí akcelerovat, přidává životy a zároveň kouše oponenta. Nepamatuji si sice, kdy se mi podařilo tohoto boha oživit, ale i tak si místo v balíčku zaslouží.
Wrenn and Six se prosadil i na Legacy formátu, takže i zde relativně rychle ukazuje, proč je tak silnou kartou. Stabilizuje manu a čistí knihovnu a občas zapíchne nějakou malou bytost. Další z karet, která je důkazem, že rychlí planeswalkeři patří mezi nejužitečnější karty celé této hry.
Fierspout je dalším resetem malých bytostí, kdyby předchozí náhodou nestačily.
No je třeba dodat, že karty, které nespadají do jedné z dvojkombinací, tedy karty jednobarevné nebo více než dvoubarevné musí v tomto balíčku splňovat kritéria té nejvyšší kvality a dovolím si tvrdit, že tomu tak skutečně je.
Snapcaster Mage je s takovým množstvím levných spellů neuvěřitelně rentabilní a nevidím důvod proč by neměl být v balíčku.
Omnath je sice čtyřbarevný, ale vzhledem k tomu, že je to jeden z malá balíčků, který jej umí seslat a balíček obsahuje všech deset feček, je jeho přítomnost pochopitelná. Opětovně platí, že je vhodné ho sesílat právě v době, kdy ještě máte k dispozici možnost zemi seslat, aby přinesl aspoň nějakou výhodu.
Brainstorm, Ponder, Bot, Sword, Demonic Tutor a Thoughtseize jsou takové klasiky, že netřeba dál rozebírat. Pokud je máte a umíte je seslat, tak je prostě hrejte.
A klasikou je taky zabíjení, které na formátu potřebujete už od úvodních momentů hry. Fatal Push, Eliminate a do vícebarvy efektivní Prismatic Ending.
Poslední součástí balíčku je rušení, které taky splňuje podmínku, aby bylo levné a efektivní. Counterspell, Mana Leak, Force of Will a zde vynikající Evasive Action, který je v tomto balíčku excelentní, protože typů zemí je často velmi rychle na čísle 5.
Jak balíček hrát?
Jedná se o kontrol se spoustou rušení, zabíjení a resetů, takže většinou jste schopni zvládnout prvotní nápor soupeře a zuby nehty se ubránit. Nebojte se měnit karty kus za kus, protože po seslání generála karty na ruce rychle doberete. Klíčové je ale opravdu to, abyste už od druhého kola byli schopni aktivně reagovat na soupeřův tlak a omezit jej. V pozdější fázi hry jsou v balíčku karty, které umí přidat ztracené životy a dovézt partii do vítězného konce.
Proti kontrolnějším a kombo balíčkům je třeba nechat dobře zvolenou ruku, kde není moc zabíjení a resetů ale spíše rušení a planeswalkeři. Zcounterování Vašeho generála je nepříjemné, ale i tak jej hrejte při první příležitosti a je možné, že na druhý nebo třetí pokus se dílo podaří.
Balíčku vůbec nevadí výměna pár karet za jiné podle toho jaký styl hraní preferujete. Můžete více zařadit různé ramp spelly a nebo levné potvory a hrát více agresivně. Tato verze se snaží o co největší univerzálnost.
Pokud se vám článek líbil, tak se určitě podívejte na jeden z předchozích rozborů na EDH, kterým byl Rozbor The Gitrog Monster balíčku na duel commander, případně pokud s karetní hrou Magic the Gathering teprve začínáte, tak byste mohli ocenit pár rad do začátku.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.