Modern
Extendedový občasník #48
Nová sada Rise of Eldrazi je už nějaký ten pátek na světě a jelikož se jedná o velkou sadu, čekalo se s napětím, jak ovlivní jednotlivé formáty. Rise of Eldrazi se už od počátku představovala jako sada tučných vašků a výsledný obraz se ani po vydání příliš nezměnil. A jelikož extended není zrovna formátem, kde by dominovali tučné bytosti, je výčet nových karet použitelný v extendedových koblištích poměrně skoupý. Spíše se jedná o chuťovky a alternativy k již existujícím kombinacím než, že by sada přinesla zvratové novinky pro stavbu nových balíčků. Podívejme se nyní na jednotlivé karty...
Emrakul, the Aeons of Thorn
15 Legendary Creature-Eldrazi MR
Emrakul, the Aeons Torn can't be countered.
When you cast Emrakul, take an extra turn after this one.
Flying, protection from colored spells, Annihilator 6
When Emrakul is put into a graveyard from anywhere, its owner shuffles his or her graveyard into his or her library.
When you cast Emrakul, take an extra turn after this one.
Flying, protection from colored spells, Annihilator 6
When Emrakul is put into a graveyard from anywhere, its owner shuffles his or her graveyard into his or her library.
15/15
V poslední době jsme si zvykli, že Wizardi vydávají pořád větší a větší bytosti, Emrakul však ční nad všemi. Casting cost patnáct man ho sice činí reálně neseslatelným, takže time walku se od něj nedočkáme, ale jinak je to bytost, která ničí soupeře na jeden útok, takže si určitě řekne o místo v Hypergenezi. Té vyšel již v minulé sadě Terastodon, díky čemuž současná strategie už nemusí být přetlačit soupeře větším množstvím pašíků, ale často teď stačí i pouhá dvojice Bogardan Helkite/Emrakul, Terastodon/Emrakul. To umožňuje balíčku zařadit i více akčních karet jako jsou Thirst for Knowledge nebo Oblivion Ringy, což je zároveň jedna z mála možností, jak se Emrakulovy ubránit, pokud se vyskytne na druhé straně stolu...
Gideon Jura
3WW Planeswalker-Gideon MR
[+2]: During target opponent's next turn, creatures that player controls attack Gideon Jura if able.
[-2]: Destroy target tapped creature.
[0]: Until end of turn, Gideon Jura becomes a 6/6 Human Soldier creature that's still a planeswalker. Prevent all damage that would be dealt to him this turn.
[-2]: Destroy target tapped creature.
[0]: Until end of turn, Gideon Jura becomes a 6/6 Human Soldier creature that's still a planeswalker. Prevent all damage that would be dealt to him this turn.
6
Jak se s extendedovým fieldem popasuje nejdražší karta edice? Dříve platilo, že planeswalkeři, kteří stojí více jak čtyři many jsou na extendedový formát nehratelní, v současné době však toto pravidlo poněkud ztrácí na platnosti. Prvním dražším planeswalkerem, který se zařadil do extendedového checklistu byl Sorin Markov a i Gidenous Jura má potenciál, aby se alespoň částečně prosadil. Nejlépe se tento sférochodec dá přirovnat k Elspethovi. Oba dva se starají převážně o obranu, výhodou Gideona je fakt, že všechny tři jeho ability jsou použitelné, kdežto u Elspetha je nejdůležitější hlavně ta první. Těžko říci, zda ona jedna mana navíc bude rozhodující, navíc na stejném casting costu již operuje neméně ultimátní Baneslayer Angel, takže Gideon určitě nebude mít jednoduchou cestu, ale v UW Thopter Controlech si ho představit dokážu.
Oust
W Sorcery U
Put target creature on top of its owner's library second from the top. Its controller gains 3 life
Další bílá karta se nejlépe přirovnává k tradičnímu Path to Exile. V něčem ho i dokonce převyšuje. Je jasné, že do agresivních strategií bude i nadále lepší Path, protože země je pro ně pořád lepší varianta než tři životy, zvláště při současné povaze formátu, kde jedna země navíc není pro skoro žádný balíček klíčová. Kontrolní hráči se ale nad zařazením Oustu musí zamyslet víc. Jednak je třeba brát v potaz, že na formátu je celá řada tutorů, hlavně fetchek, takže hráč zoa bude muset někdy zamíchat i dobrou bytost, aby udržel tempo a jednak dvě kola jsou docela dlouhá doba, aby se člověk zvládl připravit na nějakého toho goyfa. A pokud potkáte Dark Depthsy, je výsledek také dost podobný. Oust sice Path ve většině balíčků nenahradí, ale pro kontrolnější mágy se jedná o slušnou levnější alternativu nejlepšího extendedového zabíjení.
Student of Warfare
W Creature-Human Knight R
Level up W
[Level 2-6] First strike | 3/3
[Level 7+] Double strike | 4/4
[Level 2-6] First strike | 3/3
[Level 7+] Double strike | 4/4
1/1
Student of Warfare vznikl jako nástupce slavné Figure of Destiny. Na dvojce se mu dá předpovídat velká budoucnost, na extendedu však zůstane i nadále lepší volbou Figura. A ani ta není k vidění moc často. Pravidelně snad jen v sideboardech All-in Redu a čas od času jako alternativní cíl pro Ranger of Eos. A MWC Martyr deck není v současnosti tou pravou volbou, takže i nejlepší level upová bytost si bude muset na svoje extendedové zařazení ještě chvíli počkat.
Wall of Omens
1W Creature-Wall U
Defender
When Wall of Omens enters the battlefield, draw a card.
When Wall of Omens enters the battlefield, draw a card.
0/4
V Rise of Eldrazi se objevilo hned několik karet, které známe už z minulosti a jednou z nich je i Blosomka – tentokrát v novém, bílém provedení. Zelená Blosomka se dříve na extendedu hrávala v hojných počtech, dnes je ale doba jiná a Wall of Omens určitě nebude mít na růžích ustláno. Na standartu se jedná o skvělé řešení do druhého kola, které ocení každý kontrolní hráč, na extendedu ale mnoho vhodných balíčků pro tuto zídku není. Problémem je, že proti balíčkům zabíjejících 20/20tkou nebo tokeny z Thopter Foundry je Wall of Omens pouhým dvoumanovým cyklením a stejně tak je tomu i proti všem ostatním extendedovým kombům. Proti Zou je sice zídka fajn, ale pořád si vykoleduje akorát tak nějaké přebytečné zabíjení nebo blesk a proti tučnějším zvířatům z červeno-bílo-zeleného háje je zeď stejně natolik malá, že se jedná pouze o krátkodobou chumpovací epizodu. Dokud bude tedy stávající rozložení sil, je zabíjení nebo rušení lepší volbou než Wall of Omens.
Consuming Vapors
3B Sorcery R
Target player sacrifices a creature. You gain life equal to that creature's toughness.
Rebound
Rebound
Modrá barva, jak už jsme zvyklí, příliš kvality nenabídla a proto se hned můžu pustit do černé, kde mne jako milovníka MBC zaujala karta Consuming Vapors. Velká škoda, že se nejedná o instant, ale jednou jako karta tutorovatelná Dimir House Guardem by se tato karta hrát dala. Nyní ale k něčemu hratelnějšímu...
Inquisition of Kozilek
B Sorcery U
Target player reveals his or her hand. You choose a nonland card from it with converted mana cost 3 or less. That player discards that card.
Až dosud skrýval extendedový cardpool dva kousky kvalitního discardu – Thoughtseize a Duress. A nyní přichází i třetí možnost – Inquisition of Kozilek. Podle názvu asi nejhorší, ale kvalitou určitě srovnatelný. Největší zálusk si tato karta dělá právě na extended a na legacy, kde je průměrný manacost karet nejnižší a výběr Inquisition tudíž i největší. Když si vezmene casting costy kličových karet u nejhranějších extendedových balíčků – Thepths, Zoo, tak Inkvizicí zahodíme úplně cokoliv a i když se dostaneme k tier 2 deckům, tak až na All-in Red a Scapeshift je situace pořád příznivá. Na druhou stranu Scapeshift patří ke špičce extendedového pole a i nová obliba různých těžkotonážnějších UB a Grixis controlů poukazuje na fakt, že i nadále bude nejlepším discardem extendedu Thoughtseize a Duress s Inkvizicí budou hlavně doplňovat počty u problematičtějších matchupů...
Vendetta
B Instant C
Destroy target nonblack creature. It can't be regenerated. You lose life equal to that creature's toughness.
V černé stojí snad ještě za připomenutí reprint Vendetty, což bylo vždy oblíbené jednomanové zabíjení na všechnu malou havěť, dnes vzhledem k existenci Thepthsů musí na svojí příležitost čekat až do doby po rotaci. A i tak se bude dát hrát ve velmi malém procentu balíčků /např. Smallpox/, jelikož konkurence Deathmarky a Smotheru je více než silná.
Kargan Dragonlord
RR Creature-Human Warrior MR
Level up R
[Level 4-7] Flying | 4/4
[Level 8+] Flying, trample
R: Kargan Dragonlord gets +1/+0 until end of turn. | 8/8
[Level 4-7] Flying | 4/4
[Level 8+] Flying, trample
R: Kargan Dragonlord gets +1/+0 until end of turn. | 8/8
2/2
A je zde další variace na Figuru. Tentokráv v o něco horším provedení, ale zase v o něco lepší barvě. Problémem dragonlorda je, že slušné tělo z něj budete mít až nejdříve ve čtvrtém kole a do té doby má soupeř spoustu času důkladně se připravit. Proto si myslím, že pro Dragonlorda exitují pouze dvě reálné možnosti na prosazení – ta první je v All-in Redu, kde z něj 4/4 flying můžete lehce udělat ve druhém kole, díky čemuž je srovnatelný s figurou a v některých situacích může být i výhodnější a ta druhá je v různých variantách ponzy, což sice není v současnosti příliš hraný balíček, ale potenciál má a když už mu wizardi v posledních edicích vydávají samé hratelné karty, tak proč i něco nevyzkoušet. Chrome mox už na formátu dlouho nebude, takže je načase.
Ancient Stirrings
G Sorcery C
Look at the top five cards of your library. You may reveal a colorless card from among them and put it into your hand. Then put the rest on the bottom of your library in any order.
Ancient Stirrings je zatím karta použitelná hlavně na jedničku, kde je colorless kousků hromada, v budoucnu se u ní dá ale najít i extendedový potenciál. Příští blok nám Wizardi slibují trošku více artefaktový než doposavaď a jak už nás minulá léta naučila – kde je hodně artefaktů, je i hodně komb a Ancient Stirrings je bezesporu vynikající prolízávaní k artefaktovým kombům.
Joraga Treespeaker
G Creature-Elf Druid U
Level up 1G
[Level 1-4] T: Add GG to your mana pool. | 1/2
[Level 5+] Elves you control have "T: Add GG to your mana pool." | 1/4
[Level 1-4] T: Add GG to your mana pool. | 1/2
[Level 5+] Elves you control have "T: Add GG to your mana pool." | 1/4
1/1
Zelená nabízí svého nejlepšího level upovače na uncommonovém slotu. Opět se ale nejedná o nic, čeho by si extendedoví hráči měli pořizovat playsety. Treespeaker je takový horší manový elf a jeho spolupráci s dalšími zelenými mužíčky z Elfballu si neumím moc dobře představit. V současnosti je k nakopnutí komba nejlepší využívat Cloudstone Curio, které se z Treespeakerem příliš nemusí. Joraga Treespeaker je v podstatě užitečný až od pátého levelu, takže k jeho plnému využití je potřeba přežít jedno kolo s Archdruidem na stole. A pokud se toto povede, tak Treespeaker by byl už jenom taková chuťovka na již téměř rozloženého soupeře.
Realms Uncharted
2G Instant MR
Search your library for four land cards with different names and reveal them. An opponent chooses two of those cards. Put the chosen cards into the graveyard and the rest into your hand. Then shuffle your library
Vydáním těchto zelených Giftů potešili Wizardi hlavně causual hráče, stejně jako Gifty původní nebo třeba Intuice nabízí i Realms Uncharted řadu možností pro každý jednokarťák. Jak je to ale s jejich extendedovými kvalitami? Tam už za svým slavnějším bratrem o dost pokulhávají. Je sice pravda, že i v Gift Rocku, Tooth and Nails i Urzatronu hledaly Gifty hlavně země, ale převážně ve spolupráci s Life from the Loam, který zde novým Giftům hodně chybí. Navíc je malá pravděpodobnost, že by existovaly zelené balíčky dostatečně kontrolní, aby si mohly dovolit hrát Ralms Uncharted a zároveň nehrály modrou, aby si nemohly dovolit obyčejné Gifty...
Vengevine
2GG Creature-Elemental
Haste
Whenever you cast a spell, if it's the second creature spell you cast this turn, you may return Vengevine from the graveyard to the battlefield.
Whenever you cast a spell, if it's the second creature spell you cast this turn, you may return Vengevine from the graveyard to the battlefield.
4/3
Zajímavá bytost, která si přímo říká o nějaké pravidelné sekání. Bohužel na extendedu momentálně chybí kombózní druhá část a proto si Vengevine na svojí příležitost také ještě chvíli počká.
Abych řekl pravdu, celkově jsem z Rise of Eldrazi dost zklamaný, sada podle mne nenabízí mnoho zábavy na limited a nijak neovlivňuje ani současné constructed formáty, když tedy nepočítám pár dvojkových výplní, které ale žádnému novému mocnému balíčku vzniknout nedávají. Někteří tvrdí, že je to tím, že Wizardi se už zalekli vydávat pořád silnější a silnější karty, ale já si spíš myslím, že je to dáno povahou celé sady, kde by příliš levné a zároveň kvalitní kusy mohly negativně ovlivňovat drafty s Eldrazi a především pak blok, který bude v nadcházejících týdnech díky PT San Juan ve středu pozornosti magicových Pro hráčů. Nám, příznivcům starších formátů, se nezbývá než těšit na další blok, který má být naopak zaměřen právě tímto směrem. Tak se nechme překvapit, co z toho vyleze...
Melda
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.