Modern
Extendedový občasník #46
Původně jsem se chtěl dnes věnovat rozboru nějakého Zoa, ale to si nechám na příště a raději se kouknu na to, co zajímavého nám na extended přinesla nová sada – Worldwake.
Než se pustím do samotného rozboru, tak jsme na CMUSu zjistili naprostou neschopnost spousty lidí něco jako CMUS vygooglovat, takže je prý potřeba používat více slov jako magic, karty a MTG. No uvidíme, jak se mi to podaří. Nová magicová sada Worldwake nepřináší na první pohled mnoho nových MTG karet do již zaběhlých klasických magicových balíčků, ale je zde několik karet, které nabízejí určitý potenciál. Uvidíme, třeba se některým šikovným hráčům podaří na nadcházejícím MTG Grand Prix za velkou louží objevit skrytý potenciál těchto karet a celé této sady. No ale už dost magicování, přejděme raději k věci.
Loam Lion
W
Creature - Cat U
Loam Lion gets +1/+2 as long as you control a Forest.
1/1
Jedinou kvalitní bílou kartou je nový opičák – Loam Lion, který nabízí standartní sílu v trošku jiné barevné variaci. S tímto pánem se na extendedu potkáme zcela určitě, těžko ale říct, zda po boku starých Kird Ape nebo právě místo nich. Myslím si, že tak od obojího trochu. V některých verzích Zoa by Loam Lion mohl nahradit Steppe Lynxe, je přeci jenom trochu stabilnější a při současné popularitě zoa se může lépe uplatnit v mirrorech, v dalších verzích pak může zaskočit za Kird Apu. Když se podíváte na některé decklisty, tak skoro všechny bytosti jsou dnes v zoech zeleno-bíle /Pridemage, Goyf, Nacatl, Lynx, Teeg, Knecht/, takže s Loam Lionem by se dala možná lépe sladit manabase než s opicí. Tyto problémy se samozřejme týkají hlavně Tribal zoa, které musí co nejrychleji poskládat všech pět basic land typů, aby mohlo naplno využít Tribal Flamů a Might of Alara. Vše bude záležet hlavně na sideboardu, tak nezapomeňte dobře počítat. To, že by Lion dal vzniknout nějakým novým verzím WG hateratorů bych se tolik nebál, ale je to možná obrana před příliš agresivními soupeři.
Jace, the Mind Scuptor
2UU
Planeswalker - Jace MR
[+2]: Look at the top card of target player’s library. You may put that card on the bottom of that player’s library.
[0]: Draw three cards, then put two cards from your hand on top of your library in any order.
[-1]: Return target creature to its owner’s hand.
[-12]: Exile all cards from target player’s library, then that player shuffles his or her hand into his or her library.
[0]: Draw three cards, then put two cards from your hand on top of your library in any order.
[-1]: Return target creature to its owner’s hand.
[-12]: Exile all cards from target player’s library, then that player shuffles his or her hand into his or her library.
3
Jace zde uvádím spíše na okrasu a protože mne překvapila jeho úvodní cena rovných 1000Kč na Rytíři. Extendedoví hráči naštěstí tak hluboko do peněženek muset sahat nebudou. Jedinou nadějí pro nového Planeswalkera by mohly být vícebarevné kontroly s Gifty využívající novou karetní výhodu – Treasure Hunt. Zbývající dvě schopnosti totiž nejsou nijak extrémní, ale vylepšená káča už je něco jiného. S dostatečným počtem rušení a zabíjení si dokážu takovou směsku mezi Gift Rockem, NLU a Scapeshiftem představit, ale počkám si, až to za mne vymyslí nějaký PT hráč do Aucklandu.
Treasure Hunt
1U
Sorcery C
Reveal cards from the top of your library until you reveal a nonland card, then put all cards revealed this way into your hand.
Modrá barva už dlouho nedostala k dispozici kvalitní lízání, takže o Treasure huntu se toho namluvilo hodně ještě před jeho vydáním. Na extendedu si na svou příležitost tato karta ještě počká, poslední kvalitní lízání formátu zmizí až na podzim /Žízeň/, otázkou je, zda potom ještě nějaká modrá bude vůbec existovat. Druhou možností je hledat skrytý poklad v kombu. Takové kombo musí buď obsahovat spousty zemí nebo slušnou manipulaci s knihovnou. Mne osobně se líbí spíše ta první verze, kombinace s Assaultem se přímo nabízí. Zkoušel jsem si takovýhle balíček postavit a výsledek vypadal nějak takto :
Dark Assault – Suggested by Martin Melichar as a potential deck for Extended
4 Dark Depths 4 Urborg, Tomb of Yawgmoth 4 Misty Rainforest 4 Scalding Tarn 4 Verdant Catacombs 4 Gemstone Mine 4 Reflecting Pool 1 Overgrown Tomb 1 Steam Vents 1 Stomping Ground 1 Breeding Pool 2 Blood Crypt 1 Watery Grave 2 Gemstone Caverns 1 Island 1 Mountain 1 Forest | 4 Vampire Hexmage 4 Birds of Paradise | 4 Seismic Assault 4 Treasure Hunt 3 Life from the Loam | Sideboard is not available |
Složení zemí je potřeba určitě ještě vyladit, ale z těch několika her, co jsem s balíčkem odehrál jsem měl docela dobrý pocit. Pokud máte na úvodní ruce alespoň dvě nonland karty, cesta k vítězství je otevřená. Velkým problémem jsou ale kontrolnější balíky s rušením a pak samozřejmě soupeřův sideboard. Zde je podle mne nejlepší plán přesaidovávat na obyčejný agroloam, tudíž nějaké ty Goyfy, Countryside Crushery, Dark Confidanty, Bloodbraid Elfy, Witnessky a podobně. 15 zemí na vyndání se určitě najde a oponent může i přes playset jehel zaplakat.
Abyssal Persecutor
2BB
Creature - Demon MR
Flying, trample
You can’t win the game and your opponents can’t lose the game.
You can’t win the game and your opponents can’t lose the game.
6/6
I druhá nejdražší karta edice nepřinese do extendedových vod příliš vzruchu. Možná ale více než jeho mýtická kolegyně. Abyssal Persecutor je zajímavou možností pro černé kontroly, které by ho mohly využívat místo Korlashů, na druhou stranu v lategame je Korlash výrazně větší a se svojí regenerací drží bloky ještě o něco lépe. Navíc nemá žádný postih. V MBC se vám může zdát, že není problém se Persecutora zbavit, ale ve vypjatých partiích do poslední karty se vám může lehce stát, že než vám dojde nějaké optimální zabíjení, tak skončíte pod soupeřovým Tribal Flamem. Více nadějí bych už Persecutorovi dával v nějakých Poxech, kam myšlenkou zapadá mnohem víc. Ať už se jedná o WB nebo GB kombinaci, společně s Bloodghastem by zde měl mít jistou pozici. Tento balíček se sice zatím na extendedu moc nehraje, ale věřím, že do průběhu letošní sezóny ještě určitě promluvit dokáže.
Smother
1B
Instant U
Destroy target creature with converted mana cost 3 or less. It can't be regenerated.
Starý dobrý smeták je zpátky. Na extendedu jsme si od něj odpočali jenom chviličku a ti z vás, co se nenechali ošálit výkupy Černého Rytíře, můžou tento bonbónek mezi zabíjeními opět zařazovat do svých hracích desek. Myslím, že si svou kvalitu nadále podržel i když konkurence v podobě Doom Blade je značná. Těžko soudit, které zabíjení se prosadí víc, nebýt Andělů a dalšího množsví dražších těl, tak by byl Smeták jasnou volbou, takhle to asi bude lítý boj.
Quest for the Goblin Lord
R
Enchantment U
Whenever a Goblin enters the battlefield under your control, you may put a quest counter on Quest for the Goblin Lord.
As long as Quest for the Goblin Lord has five or more counters on it, creatures you control get +2/+0.
As long as Quest for the Goblin Lord has five or more counters on it, creatures you control get +2/+0.
Kde jsou ty časy, kdy bývali goblini postrachem celého extendedového fieldu. Jsou už dávno pryč a ani příchod nového Questu tuto situaci nezmění. Pět golinů na aktivaci je slušný počet, nesmíme zapomenout, že některé karty dělají goblinů víc a proto není problém docílit pěti counterů v rekordním čase. Přímo se nabízí hlavně kombinace s Empty the Warrens, takže pro příznivce zelených mužíků tu máme All in Goblins, takovou slabší verzi All in Redu, ovšem výrazně méně náchylnou na Sword
Goblin Storm – Suggested by Martin Melichar as a potential deck for extended
18 Mountain | 4 Mogg War Marshall 4 Goblin Chieftain 4 Siege-Gang Commander | 4 Chrome Mox 4 Rite of Flame 4 Desperate Ritual 4 Seething Song 4 Blood Moon 4 Quest for the Goblin Lord 4 Empty the Warrens | Sideboard : 3 Magus of the Moon 4 Chalice of the Void 3 Relic of Progenitus 2 Shattering Spree 3 Pithing Needle |
Myšlenka balíčku se v podstatě nijak neliší od klasického All-in Redu, hrozba startovního Blood Moonu nebo Čelisti je prostě stále ultimátní. Balíčku zdaleka tolik nevadí Sword, proto netřeba Čelistí v základu. Horší už jsou exploziva, které by měly řešit hlavně sideboardové jehly. Jinak stejně jako All-in Red nabízí balíček celou řadu Nuts draw, zvlášť když se povede první kolo nějakých deset 3/1 goblinů, tak je to velká krása pozorovat oponenta, ale i když přijde první kolo jenom Chieftain nebo Blood Moon, tak se s tím dá velice dobře pracovat. Uvidíme, třeba se ještě v budoucnu nějakého slušného tokeniště na způsob Goblin Assaultu dočkáme.
Arbor Elf
G
Creature - Elf Druid C
T: Untap target Forest.
1/1
Arborg Elf je kvalitativně srovnatelný s Llanowarem a v současných extendedových elfech určitě zaujme místo Boreal Druida nebo Elves of the Deep Shadow, což byly spíše zoufalejší alternativy, na které se vám balíček mohl také dost často pokazit. Arbor Elf navíc dokáže odtapnout i dual, takže nabízí pro elfy i více barevných variant. Rozhodně bych tak elfy v nadcházející PTQ sezóně nepodceňoval. Zvlášť když se obohatili ještě o nového lorda.
Joraga Warcaller
G
Creature - Elf Warrior R
Multikicker 1G(You may pay an additional 1G any number of times as you cast this spell.)
Joraga Warcaller enters the battlefield with a +1/+1 counter on it for each time it was kicked.
Other Elf creatures you control get +1/+1 for each +1/+1 counter on Joraga Warcaller.
Joraga Warcaller enters the battlefield with a +1/+1 counter on it for each time it was kicked.
Other Elf creatures you control get +1/+1 for each +1/+1 counter on Joraga Warcaller.
1/1
Warcaller je do elfů rozhodně lepší kousek na závěrečný útok než bývala Entita. Krom toho, že vaše elfy posiluje trvale a nejenom do konce kola, tak hlavně stojí jednu zelenou manu, takže tak v 80% případů ho využijete jenom jako jednomanový prolíz do glimpsy, Herritage, Couria, což je oproti Entitě velký pokrok. Elfové už přeci jen nejsou na extendedu tak očekávaným balíčkem, takže je určitě stojí za to vyzkoušet. Ja momentálně testuji následující verzi a musím říct, že jsem víc než spokojen.
Elfball – Suggested by Martin Melichar as a potential deck for Extended
4 Verdant Catacombs 3 Misty Rainforest 1 Pendelheaven 1 Stomping Ground 9 Forest | 4 Arborg Elf 4 Llanowar Elves 4 Herritage Druid 4 Essence Warden 4 Nettle Sentinel 4 Elvish Visionary 2 Eternal Witness 1 Joraga Warcaller 1 Regal Force 1 Viridian Shaman | 4 Glimpse of Nature 4 Summoner´s Pact 1 Grapeshot 1 Manamorphose 3 Cloudstone Curio | Sideboard : 4 Blood Moon 2 Viridian Shaman 2 Ancient Grudge 3 Umezawa´s Jitte 2 Thorn of Amethyst 1 Loaming Shaman 1 Scattershot Archer |
K balíčku snad není ani moc co dodávat, kdo hrával extended minulou sezónu, dokáže si myslím jeho fungování docela dobře překvapit. Novinkami jsou zde pouze dvě karty – Cloudstone Curio, které nahrazuje Symbiota, umožňuje rozjet kombo i bez glimpsy a když zrovna soupeře neplánujete toto kolo zabít, tak můžete alespoň protáčet Witnessky a střádat plány na pozemní útok. Druhou nezbytností je Manamorphose, jelikož bez Rangerů se ta barevná mana získává dost obtížně a byla by velké škoda rozjet druhé kolo kombo a nemít soupeře jak zabýt. Manamorphosa stačí podle mne jedna, když už točíte kombo, tak si stejně nalížete celý balíček a pokud ji procyklujete už dříve, tak není problém ke konci decku protočit nějakou tu witnessku. Staronovou kartou je pak Essence Warden, což je podle mne výborná karta proti kombům jako je dredge, Dark Depths, o mirroru ani nemluvě. Její kvality poznáte samozřejmě i při souboji se Zoem, kde budete spíše vyhrávat na nějaký pomalý witnesska lock než na samotné kombo. Sideboard je poměrně standartni, Jitty, Blood Moony a ničení artefaktů jsou nezbytností, Thorn of Amethyst pak mojí oblíbenou chuťovkou. Zbytek doplňuje dvojice bytostí na Pact, jedna zaměřená na dredge, druhá pak na Faerie a hlavně na Thopter Foundry.
Terastodon
6GG
Creature - Elephant
When Terastodon enters the battlefield, destroy up to three target noncreature permanents. For each permanent put into a graveyard this way, it's controller puts a 3/3 green Elephant creature token onto the battlefield.
9/9
Terastodon je zajímavou variantou do Hypergenese, kde už po jejím zahrání příliš zemí nepotřebujete a tak je fajn proměnit je na tři slony. Často se totiž stává, že vám soupeř vaše pracně vypocené bytosti dokáže nějak pozabíjet, v případě, že se ale musí potýkat ještě s dalšími třemi slony navíc, to už tak jisté není. Samozřejmě někdy využijete i variantu zbourat něco soupeři, sice to nebude bytost jako u Angel of Despair, ale najde se celá řada situací, kdy tuto možnost bezesporu uvítáte.
Lodestone Golem
4
Artifact Creature - Golem R
Nonartifact spells cost 1 more to cast.
5/3
Tuto kartu zde neuvádím ani tak proto, že jsem ji ve středu vyhrál v Hotýlku a potřeboval bych zvýšit její cenu, ani proto, že jedničkový Stax je vůbec mým nejoblíbenějším balíčkem, ale Golem má podle mne i své kvality, aby se mohl prosadit i bez Workshopu v nabitém extendedovém poli. Affinita již není co bývala a tak se vyplatí vyzkoušet její kontrolnější verzi. Nějaká artefaktová manová akcelerace, slabý jednomanový slot s hromadou exploziv, zlevňovač, Ravager, Master, Lodestone Golem, atd. Možná by se dalo přemýšlet i o nějaké formě staxu s Thorn of Amethyst, uvidíme, co přinese testing...
Bojuka Bog
Land C
Bojuka Bog enters the battlefield tapped.
T: Add B to your mana pool.
When Bojuka Bog enters the battlefield, exile all cards from target player’s graveyard.
T: Add B to your mana pool.
When Bojuka Bog enters the battlefield, exile all cards from target player’s graveyard.
Bojuka Bog je asi nejzajímavější commonovou zemí z celého Zendikar bloku, předší dokonce i rovněž velmi povedený Tainted Peek. Na extended to sice ještě není takové terno, tam si stále raději budete transmutovat Tolaria West pro kryptu, ale na starší formáty je necounterovatelné removování hrobu celkem postrachem. Na extendedu se nabízí varianta v některých celočerných balíčcích, spíše však se jedná o výborný cíl pro Knight of Reliquary, uvidíme co na to zašlá sláva Doranu.
To jsou asi tak všechny karty, co mne z nové edice zaujaly. Je jasné, že jsem určitě nějaké karty přecenil a nějaké nedocenil, to se ale ukáže už brzy po prvních extendedových GP, takže potom si můžete ještě svůj Worldwake extended checklist upravit. Příště už tedy zase něco o zou, do té doby nashledanou...
Melda
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.