Modern
Doran strikes back !
Překlad článku od Yann Massicard převzatý z www.blackborder.com doplněný o mé skromné commenty kurzivou, s tímto balíčkem mám solidně nahráno. S názory samozřejmě nemusíte souhlasit, jsou to jen mé osobní postřehy a rád je prodiskutuju v commentech.
Yann Massicard má na triku tyhle zásluhy:
Čísla mluví za sebe – celkově 7 proher z 39 her a 5 umístění na PTQ v TOP8ičkách.
Doran (pracovně mu říkám Reliqiary Doran)
Výběr karet:
Comment: Spousta manových stabilizátorů je vzhledem k šílené manabázi potřeba. Navíc vše nahrává hlavně Knight of the Reliquary. Murmuring Bosk bych uplně vypustil, zvláště, když autor decku hraje pouze 3 Dorany, nebál bych se zařadit ještě jednu Treetop Village, případně doplnit WB fečky na plný počet. Proč tedy autor Bosk zařadil ? Především má výhodu podtypu Forest, takže ho lze taky fečovat a v případě, že máte na ruce Dorana, nemusíte se obávat jeho comes into play tapped efektu.
Comment: Doran udělá tyhle mazlíčky ještě o malinko lepší. Ačkoliv sám Goyfovy přiliš neuznávám (asi proto, že je nemám :), musím souhlasit, že lepší tělo za dvě many dostanete jen velmi velmi těžko a mít playset Goyfů je tak tajným snem mnoha mtg hráčů :)
4 Dark Confidant
Yann Massicard má na triku tyhle zásluhy:
- Winner Grand Prix Seattle 2009
- 51 Lifetime Pro Points
- Level 6 Pro Players Club member
- Top 16 Pro Tour Kyoto 2009
- Top 24 Pro Tour Kuala Lumpur 2008
- Top 16 Grand Prix Strasbourg 2007
The Tree Strikes Back
Ačkoliv je extová sezona víceméně na konci a dalších významných změn se dočkáme v září na Pro Tour Amsterdam, pořád jsou zde prostory k určitému vývoji metagame. Navíc, koho z Vás už nebaví Jund, třeba najde inspiraci v následujícím balíčku.
Yann Massicard modifikoval verzi Dorana tak, že spatřil opět světlo extové scény. Základní otázka samozřejmě je: dá se tenhle balík na extended hrát ?
Čísla mluví za sebe – celkově 7 proher z 39 her a 5 umístění na PTQ v TOP8ičkách.
Doran (pracovně mu říkám Reliqiary Doran)
4 Noble Hierarch, 1 Birds of Paradise, 1 Chrome Mox
Balíček je v základu manově velmi levný, nic nestojí víc než 3. Hlavní úkol je tedy mít ve druhém kole tři many – buď k vyvolání potvory, nebo k zahrání Duress na ochranu Dark Confidanta, případně k nakrmení Goyfa. Jeden náhodný Chrome Mox dokáže první kolo do hry dostat Dark Confidanta, což znamená předevší proti kontrolu téměř výhru.
Ačkoliv Noble Hierach neprodukuje černou, máte možnost tento zdroj lehce opatřit přes fečky, Ravnicové dualy, nebo Murmuring Bosk.
Comment: Spousta manových stabilizátorů je vzhledem k šílené manabázi potřeba. Navíc vše nahrává hlavně Knight of the Reliquary. Murmuring Bosk bych uplně vypustil, zvláště, když autor decku hraje pouze 3 Dorany, nebál bych se zařadit ještě jednu Treetop Village, případně doplnit WB fečky na plný počet. Proč tedy autor Bosk zařadil ? Především má výhodu podtypu Forest, takže ho lze taky fečovat a v případě, že máte na ruce Dorana, nemusíte se obávat jeho comes into play tapped efektu.
Jako většina decků hrajících okolo Knight of the Reliquary zde najdeme Sejiri Steppe na instantní protekci, Ghost Quarter proti Depthům a dokonce i Bojuka Bog třeba proti Dredge. Za všechny tyto vymoženosti vděčíme při hře Knightovi, což mě vede k názoru, jestli by se spíš deck neměl jmenovat Reliquiary Doran (a navíc se mi ten název docela líbí).
4 Tarmogoyf
Příliš dobří, než aby jste ho nehráli.
Comment: Doran udělá tyhle mazlíčky ještě o malinko lepší. Ačkoliv sám Goyfovy přiliš neuznávám (asi proto, že je nemám :), musím souhlasit, že lepší tělo za dvě many dostanete jen velmi velmi těžko a mít playset Goyfů je tak tajným snem mnoha mtg hráčů :)
4 Dark Confidant
Viděl jsem balíčky, které místo Confidanta hrají Tidehollow Scullery. Přiznávám, že Sculler může být dobrý, ale Dark Confidant je prostě lepší. Confidant je karta, kterou chcete druhé kolo zahrát. Snad jen s vyjímkou Burn a Zoo, ale i tyhle balíky se musí s Confidantem brzy vypořádat, což v nejhorším dodá nějaký čas navíc.
Comment: Nečekal bych, že se Confidantní verze ukáže jako jedna z nejlepších variant. Na dnešní rychlé extové scéně se z něj však stal nepostradatelný pomocník Dorana a v podstatě celý deck je přizpůsobený k jeho hraní. Už žádní Garrukové, Overruny apod., maximální manacost se pohybuje na hranici 3, což je pro Confidanta přesně ten maximální počet man, které jste ještě ochotni za kartu navíc zaplatit.
2 Qasali Pridemage
Qasali Pridemage je na tomto formátu velmi dobrý. Sám o sobě do útoku 3/3 za 2, nebo díky Exalted pomůže jiné útočící obludě. Ale hlavně je to instantní Disenchant, což z něj dělá naprostou bombu na dnešním anti-artefaktovém poli (Umezawa's Jitte, Thopter Foundry, Blood Moon, Bitter Blossom, Chalice of the Void...). Zkrátka nabízí mnoho výhod za pouhé dvě many a není důvod ho nezařadit.
Comment: co dodat, tolik důvodů, proti kterým se těžce hledají argumenty. Dva kousky jsou nicméně akorát, takže plně souhlasím s autorem.
1 Stoneforge Mystic
Ačkoliv někteří Mystica nehrají, myslím, že je docela povedeným přínosem. Co uděláte, když máte na ruce dvě Jitty a žádnou potvoru ? A hlavně proti controlům dokáže Jittu dostat do hry instantně a nekántrovatelně na konci kola, což může být velká výhoda.
Comment: Mystic je super, v podstatě třetí Jitta a navíc s Doranem potvůrka vhodná i do útoku. Škoda, že budeme vždy tahat jen Jittu, takhle nemá smysl hrát více než jednoho.
4 Knight of the Reliquary
Základ moderního Doran balíku. Máte pro něho spousty možností a využití. Landy k akceleraci, fixaci, manlandy, Sejiri Steppe, Ghost Quarter, Bojuka Bog. Zároveň je to pašík jen za tři many´, který dokáže rychle přerůst i Dorana.
Comment: Zmínil jsem výše, rytíř toho umí opravdu hodně. Škoda jen, že nemá Vigilance, budete často přemýšlet, zda raději útočit, nebo si ho nechat v záloze na případnou protekci, nebo vytáhnutí potřebného landu. Toto rozhodování může mít občas velký vliv na hru.
3 Doran, the Siege Tower
Doran je největší potvora v balíku. Máte několik možností, jak stroma zahrát dříve, než ve třetím kole. To pak dokáže soupeři pořádně zatopit. Proti agru navíc vynikající bloker.
Comment: Tady se trochu divím, proč jen tři kopie, na druhou stranu Reliquiář prostě Dorana předstihl, stačí mu tři landy v hrobě (což s fečkama není zas až takový problém), aby se Doranovi silově vyrovnal a pak už je jen lepší. Navíc je Doran legenda a ve čtyřech kopiích nám občas dva na ruce překáží. Na druhou stranu druhé kolo Doran a třetí kolo equiplá Jitta mi vyhrálo už několik her.
3 Kitchen Finks
Co napsat o této vynikající kartě ? Je to nemesis aggro decků, přežívá Wrath of God a běžné zabíjení. Navíc ve formátu, kde můžete potkat 20/20 Marit Lage, nebo Scapeshift, který dává 18 damge přes Valakut, the Molten Pinnacle dokážou Finks často zachránit před prohrou.
Comment: Mám pocit, že poslední dobou poměrně opomíjená karta, kterou zas až tak nevidím. Autorovi argumenty sice nejsou zrovna přesvědčivé (pokud dostanete Valakutem za 18, většinou stejně umřete, protože hrajete minimálně vlastní fečky), ale je fakt, že proti agru dokáží stvoření z kuchyně odvést dobrou práci. Osobně hraju dva kuchyňské idioty v mainu a dva v sidu proti agresivním balíkům.
3 Thouthseize, 2 Duress
Klíčové karty balíku. Potvory, které na začátku hry dáte do hry potřebují ochranu a diskard nabízí způsob, jak soupeři narušit jeho strategii. Taky dokáží přerušit comba typu Scapeshift, Thopter Foundry. Z toho důvodu jsou v sideboardu doplněny další dva Duressy.
2 Umezawa's Jitte
Comment: Opravdu mám překládat co autor o Jittě píše ? :) Radši sem hodím pár hezkých obrázků TOHO NEJSILNĚJŠIHO EQUIPMENTU, CO BYL KDY VYDANÝ :)
2 Maelstrom Pulse
Maelstrom Pulse je univerzální zabíjení, které se dokáže postarat o Chrome Moxu, Tarmogoyfa, Nettle Sentinela i o Zombie token armádu. Někteří hráči preferují Putrefy, ale myslím si, že Pulse je o něco lepší. Dokáže zničit i hrouzbu typu Jace, nebo Ranger of Eos s armádou Wild Nacatlů.
Comment: No, osobně stále preferuji Putrefy, které dokáže instantně likvidovat hlavně artefakty a nedostatkem tak opravdu zůstávají jen ti planeswalkeři. Čímž nechci říct, že by snad byl Pulse špatný, to vůbec ne, jen zkrátka dávám přednost instantnosti před univerzálnějším sorcery.
3 Path to Exile
Opravdu potřebná karta, jednak proti Dark Depths kombu, ale také velmi důležitá v řadě matchupů, dále k zabití Baneslayer Angela, nebo Tarmogoyfa. Taky vhodná karta na side-out např. proti Valakut decku.
Matchups + Sideboard
Zoo
Toereticky nejlepší matchup, což je taky důvod, proč se balík probojoval na přední příčky na PTQčkách, kde je Zoo dominantním balíčkem.V základu máte hodně velkých těl a spoustu removalu. Zároveň máte přístup k Jittě, zatímco spousta Zoo decků hraje Jittu v sidu. Co Vám může činit problémy jsou Blood Moony. Za normálních okolností s nimi nebudete mít problém, stačí fečovat basic landy.
Sideboard se může měnit v závislosti na různých verzích, ale vždycky se mohou hodit 3 Deathmarky a 1 Kitchen Finks, naopak vyhodit můžete Thoughtseize a Duress. Proti opravdu agesivním verzím se dá dobře sidovat i Chalice of the Void. A poslední rada – nezapomeňte, že po sidu, budou mít určitě Jittu.
Comment: nehodlám se přít, že se jedná o nejlepší matchup. Každopádně v základu toho máte opravdu hodně přesně proti tomuhle typu balíčků, na druhé straně Confidantovo kousání se nemusí vůbec vyplatit. Vše tak závisí na tom, jak to přijde Vám, i vašemu protihráči. Proti rychlým rozjezdům pomůže jen rychlá Jitta a soupeř nesmí mít na ruce Pathy, který removne obránce (normální střílení na Dorana moc neplatí). Co se týká BloodMoonu, pokud přijde moc brzy (druhé kolo) a Vy na stole nemáte Noble, nebo ptáčky, nemusíte už se z toho vzpamatovat.
Scapeshift
První hra je závod. Potřebujete soupeře zabít dříve, než zakouzlí smrtící Scapeshift. Na ochranu vám první hru slouží hlavně 5 Duressů. Dark Confidant se hodně osvědčí i kdyby dlouho nepřežil, každopádně je prvkem, který Vám dokáže dodat potřebný discard.
Do druhé hry chcete sidovat 3 Gaddock Teegy, 3 Extirpate a 2 Duressy. Pokud soupeř nehraje příliš stvůr, můžete vyhodit 3 Path to Exile, 2 Maelstrom Pulse, 2 Umezawa's Jitte a 1 Stoneforge Mystica, ale buďte opatrní, aby soupeř neměl Baneslayer Angela.
Pokud hraje Tarmogoyfa a Kitchen Finks, můžete přidat i Deathmarky. Hra by měla být poměrně jednoduchá, stačí zahodit Scapeshift a zahrát Extirpate. Pamatujte, že můžete extripovat i Valakut samotný, pokud ho zničíte třeba přes Ghost Quarter. Případně můžete zkusit zničit Stomping Ground, takže soupeř nebude mít v balíčku zbývajících 6 Mountains, ačkoliv je to riskantní varianta.
Dark Depths
Docela těsný matchup. První hru máme opět 5 diskardovacích karet a navíc 2 Maelstrom Pulse, navíc ještě Pridemágy, kteří se poperou s Thopter Combem a 3 Path to Exile na Dark Depths tokena.
Knight of the Reliquary může fečnout Ghost Quarter, nebo Bojuka Bog, takže máme k dispozici několik řešení na případné problémy.
Sideboard – každopádně Extirpate a přidal bych i dva Duressy, namísto 2 Umezawa's Jitte, 1 Stoneforge Mystic a vyhodit můžeme i pár kopií Doran, the Siege Tower.
Proti některým verzím se šikne i Gaddock Teeg, ale nedával bych 3 kousky, pokud nehrajete proti U/W Thopter Combo decku s Wrath of God. Po sidování si dávejte pozor hlavně na Damnation. Hry mohou být docela na přemýšlení, ale pokud ve druhém kole soupeř nemá 20/20 token, měli by jste mít na vše odpověď, protože hlavním problémem není Thopter Combo, ale hlavně Dark Depths.
Comment: zajímavý názor, který příliš nesdílím. Malé tokeny dokáží zastavit útočníky a jakmile soupeř rozjede kombo, neuděláte nic. Na druhou stranu je pravda, že na Dark Depthy máme odpovědi, horší je to už v případě čistě UBw Thopter Comba, případně Tezerátoru, kde jsou Vaše šance velmi vyrovnané.
Hypergeneze
Comment: Autor píše něco ve smyslu, že se geneze už moc nehraje a proto nemá smysl dělat si starosti.
Bohužel především u nás se s genezí ještě docela často setkáme a navíc geneze už kolikrát v mainu hraje např Oblivion Ringy, které se dokáží zbavit i případně nasidovaných Chalice of the Void.
Řešení se tak nachází (kromě Voidů) především v diskardu. Kolikrát záleží, co má soupeř na ruce, pokud máte dobrou ruku (diskard + rychlé mrchy do útoku), máte poměrně slušnou šanci na výhru. Bohužel pokud to soupeři přijde dobře, nepomůže Vám ani magicový bůh.
Dovolím si tvrdit, že s příchodem RoE a některých Eldrazi se geneze začne hrát daleko více a každopádně bych nespoléhal na to, že soupeř Genezi zahraje a vy se ještě dokážete pomocí Pulsů a Pathů s jeho armádou vypořádat, jak si to Yann myslí.
Odsidovat každopádně můžete Umezawa's Jitte a případně nějaké removal kouzla. Důležité je, že soupeř nemá řešení na Dark Confidanta, což je vaše velká šance.
Dredge
První hru vyhrajete jen těžko, ale tak to proti Dredgi bývá velmi často. Důležité je tedy správně nasidovat. Jitte a removal kouzla jsou k ničemu, zatímco Gaddock Teeg zakáže oponentovi zahrát Dread Return a Extirpate sse vyplatí kproti téměř jakékoliv Dredge kartě. Problém nastává v okamžiku, kdy Dredge po sidu může začít hrát Glimpse the Unthinkable, případně Archive Trap.Z toho důvodu je dobré v balíku nechat nějaký ten Duress a případnou odpověď na Hedron Craba.
Comment: S Dredge jsem měl několik zápasů, každopádně diskard se ukázal jako VELMI špatná věc, v podstatě cokoliv soupeři do hřbitova dostanete, moc si tím nepomůžete. Základ je hlavně co nejrychleji zlikvidovat Craba, pokud se na bitevní ploše objeví. Po sidu zbývá ještě Gaddock, který dokáže hodně pomoci.
Elves
Pokud začnete první a máte rychlý rozjezd, nebo do hry dostanete brzy Jittu, jste za vodou. V nejhorším máte nějaké to zabíjení a Maelstrom Pulse dokáže soupeři pokazit náladu na celý den. Elfové taky nemají odpověď na Dark Confidanta.
Do sidu se hodí celá řada karet. Zřejmý je Chalice of the Void a Deathmarky. Vyhodit můžete Path to Exile, který se s Chalicem za 1 nemá moc rád, případně vyřadit jednomanové dropy jako je Noble Hierarch, nebo Duress.
Tak to je k překladu a comentům vše, doufám, že se Vám rozbor líbil a těším se zase příště
Dráček
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.