Limited
Unstable - Nestabilní Blabovia
Napůl flavour, napůl rozbor a napůl veverko-vysavač.
Vítám čtenáře CMUSu u rozboru nové UN-sady. Kdo četl moje předchozí reporty z Utrechtu a Lexingtonu, tak asi tuší, že tady nečeká nic stručného.
Co je to Unstable? A proč by mě to mělo zajímat?
Jedná se o třetí sadu UN bloku, na kterou jsme po nepovedeném Unhinged čekali dlouhých 13 let. Mě osobně Unhinged tak trochu minul – hrozně jsem si ho chtěl zahrát, ale nějak se to nepovedlo, ale po ohlasech, které sada měla, mi to nakonec moc nevadilo. Problém s touto sadou popsal nejlépe sám MaRo (Mark Rosewater) ve velmi zajímavé prezentaci 20 years 20 lessons.
Přestože bych doporučil podívat se na video celé, pokusím se přiblížit alespoň část o Unhinged. WOTC si tenkrát plně neuvědomovali, že i v sadě, která má být primárně pro pobavení se budou lidi snažit vyhrát. Díky existenci keywordu „Gotcha“, který se spouštěl v případě, že Váš soupeř řekl nějaké klíčové slovo, nebo něco udělal (třeba se začal smát, nebo na něco šáhnul), tak se tyto karty vraceli z hrobu vlastníkovi do ruky.
Fakticky to pak znamenalo, že pokud chtěl hráč vyhrát (což chtějí většinou tak nějak všichni), tak nejlepší řešení bylo nemluvit, nesmát se, na nic nešahat atd. - vlhký sen introvertního autisty.
Ve výsledku si pak hráči možná užili trochu srandy během otevírání, ale hry samotné už byly vlastně docela dost nuda.
Protože to podle všeho vypadalo, že Wizardi věděli, kde udělali tenkrát chybu a protože měli na design setu nadstandardní množství času, očekávání bylo vysoké.
Odpověď na otázku „Proč by to někoho mělo zajímat?“ rozebírat nebudu, protože jsem se tak rozhodl a protože pro to nepotřebuju důvod.
Steamflogger boss
Ještě než začneme s rozborem samotného setu, dovolte mi krátkou odbočku o jediné kartě v tomto setu, která vyšla s černým okrajem a je legální na Modernu, což není nikdo jiný než Steamflogger Boss.
Tato karta vyšla v sadě Future Sight, kde vyšly karty a mechaniky, které se možná objeví s budoucích setech. Objevila se zda první enchantment creature, morphy, co nebyly bytosti, zajímavé náznaky nových cyklů zemí a právě i Steamflogger Boss.
Na první pohled karta nedávala absolutně žádný smysl. Co je to sakra contraption? A jak jako „assemble“?
Po nějaké době Aaron Forsythe přiznal, že tahle karta byla prostě jen vtip a že mechanika „assemble a contraption“ nikdy nevyjde. Jako to v takových případech obvykle bývá, tak se komunita dost nas... rozhněvala, na což nakonec reagoval MaRo – „Steamflogger Boss vyjde znovu v nějakém setu, kde bude jeho mechanika dávat smysl, než odejdu do důchodu“.
MaRo slib splnil, ale do důchodu se ještě nechystá.
Contraptions
Co jsou tedy ty contraptions?
Contraption = a machine or device that appears strange or
unnecessarily complicated, and often badly made or unsafe.
Mašinka = stroj, nebo zařízení, které vypadá zvláštně nebo zbytečně
komplikovaně a často je nekvalitně provedené nebo nebezpečné.
Během samotného draftu se to dá přirovnat k speciálním kartám v poslední Conspiracy – v každém boosteru najdete kromě nových full-art basiců (které jsou ve skutečnosti hezčí, než jak mi připadaly na webu) i dvě contraptions. Contraptions pak zamícháte v separátním balíčku a když nějaká karta “vyrobí mašinku” tak otočíte vrchní kartu balíčku a zařadíte ji do jednoho ze 3 slotů, které máte. V upkeepu se vám, pokud máte vyloženou nějakou mašinku, posune „crank“(klika) o jedno číslo dál. Pokud máte vyloženy 3 a víc, můžete pak mít buď jedno bombastické kolo, případně každé kolo menší efekt.
V případě, že nějakým efektem lížete karet víc, můžete se na ně na všechny podívat a pak je rozložit, jak se vám hodí.
Nestabilní frakce Bablovie
A teď už k samotným frakcím – flavour článek vyšel přímo na Wizardech a určitě stojí za přečtení, ale přesto ke každé gildě uvedu stručnou historii vzniku.
1) Order of the Widget – UW
Order of the Widget je frakce, kterou vede počítač, který byl kdysi člověk Calvin Granderson. Jeho pozvolná přeměna v počítač začala, když vyměnil svoji ruku za toaster a viděl, že je to dobré.
Následovalo spoustu dalších zlepšováků - místo části stehna si implantoval lednici (protože toast bez másla je prostě hrozná škoda), logicky následoval nůž místo ukazováčku (máslo je potřeba něčím rozetřít) a odsud dál už to začíná být drobet nepřehledné. Pokračoval dál a dál, až se z Calvin Grandersona stal žijící počítač - The Grand Calcutron. Jeho postupná vylepšení inspirovala spoustu následovníků až vznikla samostatná frakce, kterou The Grand Calcutron řídí pomocí velmi efektivních dogmatických programů.
Frakce je opravdu hodně o contraptions, takže pokud se vydáte touhle cestou, budete chtít hodně dobrých mašinek, protože pro Order je asi nejjednodušší je dostávat do hry (i když často za cenu obětování jiných artefaktů).
Order of the Widget je tak jedna z frakcí, kde často chcete hrát i méně kvalitní mašinky jen proto, že potřebujete mít ve hře pořád artefakt na obětování bez ztráty karty z boardu. Navíc spousta bytostí za obětování artefaktu (což může být právě i mašinka) dostane nejen zásadní bonus (nejčastěji v podobě dvou +1/+1 cukříků), ale i vyrobí mašinku novou pro dalšího v pořadí. Mašinky pak pro vás fungují prioritně jako recyklovatelný zdroj bonusů pro vaše pašáky a efekt mašinky často vlastně zas tak nepotřebujete.
Nicméně bez obětování jsou vaše bytosti až příliš často z kategorie „za hodně peněz málo muziky“ a pak je to jen hořkost, mrzení a zuříky.
Honorable mentions
Důvod, proč si od vás budou chtít všichni půjčit brýle.
State based actions berou všichni jako samozřejmost... než o ně přijdou.
2) Agents of S.N.E.A.K. – UB
Agents of S.N.E.A.K. původně začalo jako nástěnka na sdílení nabídek k práci, nicméně protože si každý na danou práci vždy vyráběl nějakou šikovnou pomůcku a malinko se to zvrtlo. Lidé začali utrácet daleko víc za strojky a pomůcky daleko víc, než dostali za požadovanou práci. To začalo lidi nutit ke zločinu, aby si mohli vyrábět další pomůcky a náčiní. Jakmile si někdo uvědomil, že lidé, co čtou tabuli, jsou ochotni páchat zločiny, začali se na tabuli objevovat čím dál bláznivější zadání a než se kdokoliv nadál, stala se nástěnka centrem organizovaného zločinu.
Šéfem Agentů je ten, kdo vlastni zlaté pravítko. A protože existuje postava jménem X, kterou pořád někdo přeplácí, aby pravítko ukradl a doručil novému majiteli, má gilda nové vedeni velmi často - za poslední rok se jich vystřídalo už 16. V tuto chvíli je to každopádně Pheobe.
Nikdo vlastně neví, co má frakce za cíl a to ani členové. Všichni se to ale snaží zjistit soustavným špehováním ostatních a to jak z jiných frakcí, tak především z té vlastní.
Herně je frakce velmi přesný odraz flavouru – gilda nemá nějaké nosné téma. Umí toho spoustu - ano umí krást cizí karty, ano umí lízat karty ze soupeřovi knihovny, ano má neblokovatelné bytosti, ano umí i mlít soupeři knihovnu a tak dále a tak dále, ale celé frakci chybí nějaké nosné téma... což, jak už jsem naznačil, dává vlastně docela i smysl. A vlastně je to i téma.
Honorable mentions
Ukrást rozšířenou bytost* je opojně dekadentní. *o tomhle až trochu později
Víte kde se na obrázku schovává Waldo? ...ehm, teda Ninja? nápověda
3) League of Dastardly Doom – BR
Liga krutozlé zkázy (je to takový překladatelský oříšek) má naproti tomu naprosto jasný cíl - ovládnout svět. Názorů jak tohoto cíle dosáhnout je ovšem zhruba stejně jako členů frakce. Liga původně začala jako skupinová terapie pro neúspěšné superpadouchy. Zakladatel Major Monolog se pokusil otrávit zdroje pitné vody, nicméně omylem místo toho dramaticky zlepšil stav chrupu celé populace.
V současné době se liga zabývá především prodejem super-padoušských licencí, protože vyhrožovat ovládnutím světa by neměl nikdo bez licence a plánuje aktivity členů tak, aby se navzájem nesabotovali.
Liga Krutozlé Zkázy funguje jako oligarchie, kdy Vedení Ligy Krutozlé Zkázy se obměňuje poměrně často, kdy se jednotlivé spolky navzájem v současné době vede klika, která si říká Liga Zla. Jejími současnými členy jsou Baron Von Count, The Big Idea, Grusilda a Mary O'Kill.
Liga Krutozlé Zkázy je RNG heavy. Jinými slovy - hodně se hází kostkou. Na druhou stranu má frakce karty, které umí házení kostkou ovlivnit. Jak takové karty hodnotit? Průměrný hod má hodnotu zhruba 3,5. Pokud karta funguje s tímhle průměrem, tak je dobrá. Obecně umí Liga daleko líp útočit, než blokovat a pokud budete špatně házet kostkama, tak můžete jít asi rovnou na párek. Liga má ale absolutně nejvíc zabíjení a to jak ve formě blesků, tak i pár kousků starého dobrého zabíjení bez podmínky, kterého je v edici jako šafránu, což dává smysl díky hlavní mechanice jedné z frakcí, ke které se ještě dostanem.
Honorable mentions
Hra ve hře? „We need to go deeper.“
Důvod, proč soupeři zkusmo projet board před útokem.
4) Goblin Explosioneers - RG
Vše začala Steamflogger industries. Kdysi dávno to byla jen ocelárna, která se snažila uspokojit ohromnou poptávku po železe v celé Bablovii. Kvůli tlaku na cenu začala ocelárna pomalu snižovat nároky na bezpečnost, což nevyhnutelně vedlo ke špatné reputaci a velmi obtížnému náboru nových zaměstnanců, což dovedlo tehdejší vedoucí Thornu Grabber k poměrně radikálnímu nápadu.
Pobrala nějaké strojky a mašinky a vydala se do hor oslovit goblinní kmeny. Vše šlo mírně pod jejím očekáváním, než se začala sestavovat komplikovanější stroj, kterým chtěla gobliny ohromit. K tomu potřebovala kladivo, což byl velký zlom. Goblini nikdy předtím kladivo neviděli a naprosto je ohromilo a díky příslibu “kladivo pro všechny” se nechal najmout celý klan.
Chvilku pak vše fungovalo docela dobře - goblini nadšeně pracovali za kladiva a zbytky šrotu, nicméně pak začali dělat pokusy. Jejich experimenty pak dosáhli takového stupně nebezpečí, že začal politický tlak na to celou firmu zavřít. Throna pak rychle využila experimenty jako záminku k vytvoření nové frakce, kterou si její nový zaměstnanci pojmenovali Gobliní vybuchovači, experimenty nabrali neuvěřitelné tempo a teď už firmu/frakci opustili postupně všichni negoblini vč. samotné Thorny.
Frakce je “vedená” vždy alfa-(samcem)goblinem. Současný alfa-goblin je Ol’ Buzzbark.
Goblini jsou druhá frakce, kde chcete hrát i průměrně mašinky a to hlavně proto, že jich goblini dokáží vyrábět opravdu velké množství. Zatímco Order of the Widget mašinky hlavně recykluje, goblini je prostě sypou jak z běžícího pásu.
Stejně jako v Lize si zde hodně zaházíte kostkou a efekty se točí hodně kolem dvou efektů typických pro tenhle klan.
1. Vyrábění mašinek
2. Produkce goblinů
Tím pádem když už nějaké mašinky vyrobíte, málokdy budete točit klikou na prázdno, protože na stole byste vždycky měli nějaké cíle.
Honorable mentions
“Chceš útočit? Výborně, tak to já taky.”
Moment… co je to last strike?
Jo takhle...
5) Crossbreed labs - GW
Příběh laboratoře křížení začal 28 let zpátky. V univerzitní laboratoři se trojice vědců (Dr. Julius Jameson, Dr. Luisa Rodriguez a Dr. Hana Tanaka) snažila nalézt lék na rakovinu a během svých výzkumů zjistili, že jistý druh leguána, žijící na jihu Bablovie, by mohl být imunní ke změnám struktury buněk. Doufali, že by pacient po zákroku mohl získat stejnou odolnost. Pacientovi narostl ocas.
Dr. Rodriguez a Dr. Tanaka to považovali za velké selhání, ale Dr. Jameson to viděl jinak - jako otevření dosud nevídaných možností, který by mohl změnit lidstvo i všechny ostatní druhy.
Aby Dr. Jameson všem ukázal, jak přesně to myslel, prošel zákrokem, během kterého mu narostla křídla.
Po tomto úspěchu umožnil studentům projít stejným zákrokem jako on a z univerzity se stalo rychle velmi populární místo, protože spousta lidí i jiných ras chtěla této možnosti využít. Kdo prošel zákrokem, většinou už zůstal na půdě univerzity v prostředí, kde nikdo nikoho nesoudil za výběr zvířete, kterým se dotyčný rozhodl obohatit svůj genofond.
Dr. Jameson se nazastavil u křídel a postupně přidával další a další zvířata do svého mixu. Když přidal i dinosaura rozhodl se změnit si jméno na Dr. Julius Jumblemorph.
Herně je frakce velmi a hodně o hostech a rozšířeních (augument). Rozšíření je schopnost, kterou můžete zahrát z ruky a cílovat pouze bytosti typu “Host”. Jakmile se rozšíření dostane na bytost, chovají se obě karty jako jedna. Prakticky se nedá zbavit samotného rozšíření, jen celé bytosti. V případě, že bytost “blinknete” (odstraníte ze hry a hned zase vrátíte) vrátí se opět jako celá. Všechny host bytosti mají ETB abilitu. Všechny rozšíření pak mění ETB efekt na jiný (když házíte kostkou, když soupeř dostane zranění, když přijde bytost do hry atd) a tak je možné postavit docela nechutně odporná komba, která se velmi špatně zabíjejí a to hlavně proto, že v edici je extrémně málo hard removalu. Rozšíření i hosti jsou ve všech barvách, ale přece jen v GW je jich nejvíc.
Honorable mentions
1. Draft: HAHAHA ta karta se jmenuje first pick a já ji neberu ani na 8., takže půjde do druhýho kola HAHAHAHA.
2. Draft: First pick je docela přehnaný. Bral jsem ji 3x až na 2. pick.
#tochces
?) Veverky
Veverky v Bablblovii nahradili laboratorní myši, protože experimenty probíhaly až příliš rychle na to, aby to jejich populace zvládla přežít. Nahradili je proto veverky, které byly po myší zkušenosti geneticky upravené, aby byly odolnější, zdravější a hlavně aby se rozmnožovali extrémně rychle. Díky tomu jsou veverky uvnitř všech frakcí prakticky úplně všude. Tyto genetické zásahy také podle všeho přiblížili inteligencí veverky daleko blíž lidem, než zvířatům. Existuje proto teorie, že ve skutečnosti právě veverky řídí všech 5 frakcí, které pro ně slouží jen jako zástěrka.
A jak se s tím vlastně hraje?
Upřímně si nedokážu představit hrát Unstable někde v herně s neznámýma lidma, co by to nedej-bože brali vážně. Naštěstí jsme si místo releasu udělali vlastní double draft.
U prvního draftu jsme se fakt hodně nasmáli - spoiler sady viděli všichni jen velmi letmo a tak nás velmi pobavily podtypy bytostí jako “Slon a/nebo želva” případně schopnosti typu “mám flying, pokud jsem vzduchu” nebo dotaz “můžu dát nohy na stůl a vyrobit další dva tokeny?”
Nikdo moc nevěděl jak se postavit k mašinkám - chci jich hodně? Chci jich málo? Chci vůbec nějaký? Jak vysoko mám brát věci, co je dokáží vyrobit? Mám brát dobrou mašinku přes věc, co se tváří, že by mohla mašinky dobře vyrábět nebo obráceně? A Jan Tleskač?
Po dvou draftech jsme došli k následujícím závěrům:
-
Extrémně dobrý mašinky jsou first pick jak víno.
-
Dobrou mašinku vždy bereš přes věc, která je dobře vyrábí.
-
Boření artefaktů je velmi žádoucí, protože některý mašinky jsou OP.
-
Bytosti, které vyrábí mašinky jsou lepší, než spelly, které je vytváří, protože jsou to fakticky dvě karty v jedné a většina mašinek potřebuje nějakou vaši bytost na stole.
-
Vzhledem k množství fixace v setu je prakticky nemožný zahrát Urzovu hlavu.
Hall of fame
Všechny tyhle karty mají jedno společné - v prvním draftu nám přišly dost (pod)průměrný. V následujícím už moc daleko nedošly.
Slovo závěrem
Dlouhé čekání stálo za to. V době, kdy nám na limited stolech běží nejhorší sada za posledních 10 let, možná dokonce nejhorší od Homelands je tenhle set balzám na duši. Teda pokud máte alepoň 5 dalších normálních lidí, kterým nevadí, že si zahrají jen pro srandu. Odehráli jsme dva drafty a nebýt toho, že jsme skončili ve 2 ráno, dost možná bychom dali ještě třetí.
Pevně věřím, že jsem tuhle sadu nehrál naposled, protože bych si s ní určitě chtěl vyzkoušet i sealed draft (vezmete 6 boosteru, otevřete 3 boostery, projdete si karty a pak jdete draftovat zbylé 3 boostery - napůl sealed deck / napůl draft).
Navíc je dobré si uvědomit, že v každém boosteru je full art basic, který má cenu +/- boosteru, takže vlastně o nic nepřijdete a i když do backdraftu dáte všichni jen full-art země, tak to znamená, že ten, kdo skončil poslední bere ve 3. kole backdraftu dražší kartu, než ten, kdo bere 2. kartu v prvním kole backdraftu po draftu pirátů.
Mír a stabilitu!
Mathes
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře