Limited
Letmý rozbor Dark Ascension na limited - 1. část
Hodnocení od jedné do pěti uvedené za kartou vyjadřuje můj názor na úroveň její hratelnosti v limited formátu. Čísla pak symbolizují asi tyhle verdikty:
- Nehratelné karty, za jejichž přítomnost ve vašem decku vám hrozí výsměch.
- Hratelné karty, které by však v ideálním případě měly sloužit pouze jako doplnění vašeho decku na slotech 18-23.
- Kvalitní karty, kterých chcete ve svém decku co nejvíce.
- Špičková karty, které byste nikdy neměli pouštět, většinou se jedná o nejlepší zabíjení sady a nejefektivnější bytosti.
- Bomby, které sami o sobě vyhrávají hry.
U specifických, relevantních karet jsem si dovolil krátký komentář k jejich hratelnosti na constructed formátech.
Pro novější hráče Magicu jen stručná vysvětlivka zkratek W, U, B, R, G, které reprezentují White (bílou), blUe (modrou), Black (černou), Red (červenou) a Green (zelenou).
BÍLÁ
Archangel’s Light: 1
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22101.jpg
V limited prostředí prakticky nehratelná karta, v constructed decích si ho umím představit snad v jen nějakém mono bílém kombo/kontrolu v širších formátech a to jen těžko.
Bar the Door: 1,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22102.jpg
Velice situační trik, který je příliš drahý na to, aby si do něj někdo nepříjemně naběhnul… Tři odtaplé many s bílou už jsou natolik neblaze proslulé, že si útok do nich promyslí i méně zkušený mág.
Break of Day: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22103.jpg
Tohle už je lepší. Agresivněji designovaný trik, který ve správném (tokenovém) decku dokáže vytvořit slušnou karetní výhodu a navíc má v kritických momentech hry potenciál otáčet vývoj bitev.
Burden of Guilt: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22104.jpg
Bílé commonové zabíjení v DA. Pravděpodobně na úrovni Avacynian Priest, o trochu slabší než Bonds of Faith. Nepočítejte s tím, že by k vám obešlo stůl zpátky.
Curse of Exhaustion: 1
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22105.jpg
Karta určená pro constructed decky, v limited si ji umím představit jen v nějakém bizardním WG decku s deseti Werewolfama.
V constructed je Rule of Law jako sideboard proti kombu a stormu striktně lepší, o Ethersworn Canonistovi nemluvě.
Elgaud Inquistor: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22106.jpg
Commonová verze Mauzoleum Guarda je solidní bijec do kontrolnějších decků, agresivní GW ho asi bude draftovat malinko později, ale i tam bude výborný přim jakémkoliv závodě s ostatními agro decky.
Faiths Shield: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22107.jpg
Stejně jako u Break of Day jde o solidní trik, který může otočit hru, pokud jste pod kritickou hranicí 5 životů.
Gather the Townsfolk: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21937.jpg
Velice hratelná karta po všech stránkách, která padne slušně do agresivních i defensivních decků. Fateful verze je pak samozřejmě navíc.
Gavony Ironwright: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22108.jpg
Nenápadná slečna, která si jakoby nic sedí na stole, hraje si na to, že je želva, aby se v rozhodující chvíli stala neuvěřitelně mocnou hymnou. Stejně jako u ostatních Fateful karet může v té chvíli už být moc pozdě, ale i tak je tenhle efekt nepřehlédnutelně silný.
Hollowhenge Spirit: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22109.jpg
Když jsem si tuhle kartu četl poprvé, z nějakého důvodu jsem ji nedočetl do konce a myslel jsem, že vyhodí útočící nebo blokující bytost ze hry, což by z ní dělalo nejlepší uncommon sady. Takhle je to jako solidní letec s relevantní schopností a flashem jen dobře hratelná karta.
Increasing Devotion: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21951.jpg
Výkonná rarita, s parametry, které ji činí hratelnou i na constructed, která vás – pokud ji vezmete na první pick (a že byste museli mít setsakra štěstí, abyste v boosteru otevřeli lepší foil nebo Huntmastera) – dost pravděpodobně silně popostrčí k draftování tokenům nakloněných archetypů a karet.
Lingering Souls: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22014.jpg
Nejlepší constructed karta sady Dark Ascension. Mám radost z toho, že se Wizardi tu a tam umravní a nevytisknou nejhratelnější karty jako mythické rarity (zdravím Planeswalkery) ale jako dvacetikorunové uncommony. V limited je karta úžasná a je svou manovou efektivností a bezprostředním dopadem na board téměř na úrovní raritních bomb. Jediné, co ji v limited drží zpátky je to, že vás hned zezačátku pošle do černobílé.
V constructed, kde bude hrát v koncertu s kartami jako Honor of the Pure a Sorin, Lord of Innistrad na Standatu a její starší sestřičkou Spectral Procession či Bitterblossom ve starších formátech pak její síla vynikne v úplně novém světle.
Loyal Cathar: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21956.jpg
Extrémně efektní dvoumanová mlátička, která háže rukavici nejlepším Innistradovým kartám v tomto manovém slotu. Je rozhodně lepší než Cloistered Youth a pravděpodobně bych mu dal v silně bílém decku přednost i před Darkthicket Wolfem a Gatstaf Shepherdem. Jestli některý common pomůže udržet WG agro na špici, je to tenhle bijec.
Midnight Guard: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22110.jpg
2/3 pseudovigilance za tři? Hratelné, nikterak okouzlující. O možnosti toho, že by si spolu s Villiage Bellringrem a Splinter Twinem zablbli na modernu ani nebudu vtipkovat, modrá je v tomhle archetypu nesrovnatelně efektivnější.
Niblis of the Mist: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22111.jpg
Slabší, možná lehce agresivnější verze Voiceless Spirity. Vždycky ji budeme hrát, nikdy z ní nebudeme skákat do vzduchu.
Niblis of the Urn: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22112.jpg
Znáte ten pocit, když soupeřův UB kontrol pomalinku zpomaluje nástup vašeho agra? Máte na stole dva Chapel Geisty a Voiceless Spiritu, soupeř je na deseti životech a v cestě vám stojí Stiched Drake, do kterého prostě nemůžete zaútočit? Niblis of the Urn je tady proto, aby řešil právě takové situace.
Ray of Revelation: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21938.jpg
Znamenitá sideboardová karta, která neuvěřitelně efektivně ztrestá všechny, kdo do svého decku zařadí více než tři enchantmenty – a že taková situace v bloku Innistrad, kde k nejoblíbenějším zabíjením patří karty jako Claustrofobia, Bonds of Faith, Sensory Deprivation či nově Burden of Guilt či Chant of the Skifsang. O tom, co si o tomle commonu myslí na constructed karty jako Curse of Death’s Hold či Oblivion Ring ani nemluvě.
Requiem Angel: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22113.jpg
Tenhle anděl to bílémů drakovi z Innistradu (Dearly Departed) nandává v obou relevantních ohledech – je lépe splashovatelný a má daleko lepší abilitu. Jo a je to 5/5 letec za šest, kdybyste se nemohli rozhodnout, jestli je to na limited dost dobrá karta.
Sanctuary Cat: 1,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22114.jpg
Nehledě na to, jestli máte raději kočky nebo psy, tuhle číču berte nejvýše na čtrnáctý pick a nechte ji hnít v sideboardu, dokud nestanete proti all-in decku, hrajícímu alespoň tři, čtyři kopie Bloodrage Neonitea/Erdwal Rippera.
Séance: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21962.jpg
Typ karty, která se musí osvědčit v praxi. Můj instinkt mi říká, že v limited je ještě slabší, než na hranici hratelnosti se pohybující Back from the Brink. Je malá možnost, že se pletu a hned na prvním DA draftu mě nějaký WU/ WG agresivní deck s pomocí téhle karty roznese na kopytech, ale docela o tom pochybuju.
Co se constructed týče, mohla by si tahle karta rozumět s Birthing Podem a bandou bytostí s Come into play efekty, ale i tady jsem spíše skeptický.
Silverclaw Griffin: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22115.jpg
Velice solidní finisher do agresivních decků, kvalitní STOPka těm samým deckům z perspektivy kontrolních mágů. Jinými slovy dobrá limited karta.
Skillful Lunge: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22116.jpg
Revamplý Thundering Strike je solidním trikem, který je v bílém Weenie možná ještě lepší než v červené.
Sudden Disappearance: 1
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22019.jpg
V limited bude tahle definice bulk (dejme tomu „neohrabané“) rarity obíhat stůl s železnou pravidelností běžce na dlouhé vzdálenosti. No a v Commanderu už máme třímanový, instantní Ghostway.
Thalia, Guardian of Thraben: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21963.jpg
Další karta pro potřeby constructed. Pro limited jde víceméně o Youthful Knighta, přičemž efekt Thorn of Amethyst bude spravedlivý na obě strany.
Co se constructed týče, uvidíme, jestli se Thalia probojuje až do Vintage, nebo jestli zůstane okrajovou, či sideboardovou záležitostí ve standardových a modernových weeníčkách. V současné metagame by mohla být velice zajímavou zbraní proti všudypřítomným UW tempo deckům (je dostatečně levná, bez problému zastaví Saint Trafta a všechny ty Proby, Mana Leaky a Dissipaty s Thalií na stole najednou působí poněkud neohrabaně).
Thraben Doomsayer: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21939.jpg
Další karta, která vás možná donutí zamyslet se, jestli přece jenom nevzít Intangible Virtue přes Chapel Geista. Pokud soupeř nemá možnost jak se ho zbavit, rozhodně nepodskakujte s malými tokeny jeho útočníky, ale naopak si vyměňujte rány a nechte si ho naběhnout do Fateful Hour.
Thraben Heretic: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22119.jpg
Solidní medvěd, který má pro tuhle sadu velice relevantní schopnost.
PĚT NEJLEPŠÍCH BÍLÝCH COMMONŮ:
- Burden of Guilt
- Loyal Cathar
- Elgaud Inquisitor
- Silverclaw Griffin
- Niblis of the Mist
VERDIKT: Na rozdíl od Innistradu, kde byla spolu s modrou asi nejsilnější barvou si v DA bílá o dost pohoršila – výčet jejich pěti nejlepších commonů je totiž takřka totožným s vyčerpávajícím seznamem těch dobře hratelných.
MODRÁ
Artful Dodge: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22080.jpg
Karta, která půjde jen do nejagresivnějších decků a to ještě na 22. či 23. místě. Nejpravděpodobnější domov bude asi agresivní UB self-mill se zombie tématikou a několika Rotting Fensnaky a pokud možno i nějakým tím Soul Seizerem.
Beguiler of Wills: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21966.jpg
Na constructed nehratelná karta, nicméně na limited vám vyhraje skoro kteroukoliv hru, ve které ji položíte a odtapnete se s ní. Kdyby měla parametry dejme tomu želvy rohaté (1/4), byla by to největší limited bomba setu. Takhle si s ní poradí většina zabíjení formátu a je to tak dobře.
Bone to Ash: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22081.jpg
Slušný limited counterspell, který je výborný v kontrolnějších matchupech, slušný proti werewolfům a sotva hratelný proti dobrý agresivním deckům.
Call to the Kindred: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22082.jpg
Pokud se vám podaří nadraftovat tribal deck (ať už spirit, zombie či human) s více než deseti permanenty odpovídajícího kmene, bude Call to Kindred hratelný a pravděpodobně vám i jednu dvě hry vyhraje. I tak bych se téhle kartě raději vyhnul.
Chant of the Skifsang: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22012.jpg
Naprosto hratelné zabíjení pro kontrolní balíky, případně letecké agra, ale žádná sláva to není. Zejména pokud se budete na tento typ zabíjení spoléhat více (dejme tomu, že k Chantu hrajete ještě dvě Sensory Depravation a Claustrofobii a chcete se mermomocí dostat do pozdějších fází hry), pamatujte, že mají bílí mágové přístup k Ray of Revelation.
Chill of Foreboding: 1,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22083.jpg
Rozhodně se nejedná o druhou Forbidden Alchemy. Jediná strategie, která bude tuhle kartu využívat bude mill deck. Pokud v prvním boosteru vezmete Increasing Confusion a budete si chtít pro změnu zadraftovat něco pro zábavu, můžete vzít Chill i na čtvrtý, pátý pick – já bych ale i v takovém případě raději vzal solidnější kartu a počkal, jestli se mi Chill vrátí zpět – měl by skoro vždy.
Counterlash: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22084.jpg
Hodně neohrabaný counterspell, který bude možná hratelný v některých verzích Solar Flaru (counteruju tvého Titána a dám do hry svého), ale tento limited formát je na takovou kartu trochu moc rychlý. Upřímně řečeno nevím, jestli bych v main decku hrál Counterlash nebo Lost in the Mist a věřte, že druhou jmenovanou kartu hraju jen velice výjimečně.
Curse of Echoes: 1
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22085.jpg
Hodně situační karta, která je velice pravděpodobně designovaná hlavně jako zábavný enchantment do Commandera. Rozhodně se nejedná o druhý příchod Hive Mindu, či něco podobného.
Divination: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22086.jpg
Kdo nemá rád lízání karet? Starý dobrý Divination je stabilním trademarkem kontrolních mágů a ani agresivněji ladění hráči neváhají hrát Divination, pokud hledají 22. či 23. karty na zaplnění křivky.
Dungeon Geists: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22087.jpg
Osobně nemám v Innistradu příliš v lásce bomby za 6 a 7 man (Balefire Dragon, Dearly Departed, Reaper of the Abyss), které lze přes veškerou jejich sílu mnoha způsobem zpacifikovat a hlavně se vám nejednou stane, že vám zkysnou na ruce, protože jste se za prvních patnáct kol nepropracovali k tomu, abyste je mohli zahrát (ať už z hlediska tempa hry, toho že vám nepřišla šestá/sedmá mana, třetí černá apod.).
Naopak karty jako Dungeon Geists, které zneškodní nejlepší soupeřovu bytost a vám dají na stůl solidního 3/3 letce jsou k nezaplacení. Ano, v SOM bloku jsem leckdy bral Skinrendera přes Getha i Carnefax Demona – a to šlo o poznání pomalejší formát.
Geralf’s Mindcrusher: 4,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22088.jpg
Co že jsem to právě napsal o šestimanových bombách? Zapomeňte na to, Mindcrusher je neuvěřitelná limited karta, jejíž síla hraničí se samotnými Titány. Ghoulcaller`s bell vypadá lépe a lépe :) Rozhodně jedna z nejsilnějších rarit sady a určitě nejlepší modrá.
Griptide: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22089.jpg
Velice pěkný trik, který propojuje efektivitu Time Ebu s překvapivým efektem Unsummonu. Pokud ho zahrajete dobře, dost často vám tak Griptide získá nejen karetní, ale také tempo výhodu.
Havengul Runebinder: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22090.jpg
Karta, kterou můžeme efektem přirovnat k Cemerary Reaperovy či Vedalken Anatomistovi – alespoň v tom ohledu, že pokud ji soupeř nechá pár kol fungovat, je víceméně po hře.
Headless Skaab: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22091.jpg
Malá náplast za to, že budeme mít k dispozici o jeden booster Stiched Draků méně. Headless Skaab rozhodně drakových kvalit nedosahuje, ale pořád se jedná o velice efektivního ranaře, který by rozhodně po stole moc kolovat neměl.
Increasing Confusion: 2,5-4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21940.jpg
Na constructed to asi pořád stačit nebude, ale pokud otevřete Confusion na draftu a rádi si tu a tam zadraftujete něco speciálního, Increasing Confusion je dost možná nejlepší karta do mill decku v obou sadách. V all-in millu jde tedy o bombu, nicméně si tuhle raritu rádi zahrajete i v následovnících nejrůznějších self-mill decků (Spider Spawning, Burning Vengence apod.)
Mystical Retrival: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22092.jpg
Karta jako stvořená pro Izzet (modro-červené) mágy – což není, pravda, tak překvapivé, vzhledem k tomu, že se jedná o modro-červenou kartu... Je sice trochu nemotorně pomalá, ale při troše snahy (tj. agresivním draftování Brimstone Volley) vám dá tak kvalitní a vydatnou karetní výhodu, že byste neměli mít v pozdější fázi hry konkurenci.
Nephalia Seakite: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22093.jpg
Slušný letec, kterého z decku skoro nikdy nepustíte, a který tu a tam zasekne nějakého toho útočícího medvěda ze zálohy.
Niblis of the Breath: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22094.jpg
Velice talentovaná karta – umí být agresivní, schopností untapu se kombit s jinýma kartama (Bloodline Keeper, Thraben Doomsayer) v pozdější fázi hry plní roli tapovače velkých bytostí... Dvěma slovy je – hodná firstpicku.
Relentless Skaabs: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22095.jpg
O poznání slabší než raritní Mindcrusher, ale na limited stále pohodlně hrají roli allstar uncommonu.
Saving Grasp: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22096.jpg
Vynikající trik, který snese srovnání s mocným Silent Departure – nepřinese vám sice výhodu v tempu, ale zato je to dvojnásobný defensivní unsummon, který se navíc skvěle doplňuje s vašimi bytostmi s Undying (Stormbound Geist) a Come into Play efekty (Slayer of the Wicked, Tower Geist). Jeho nevýhodou je opět pouze to, že vás lehce tlačí do modrobílé.
Screeching Skaab: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22097.jpg
Goblin Piker, který otevírá dveře modročernému Skaab agru (které bylo hratelné i v Innistradu, ale občas poněkud škobrtalo s nástupem), které se tak už nemusí spoléhat na Armored Skaaba. Dá se určitě hrát i v kontrolnějších strategiích, ale v těch příliš zářit nebude.
Secrets of the Dead: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21957.jpg
Burning Vengence verze 2.0, aneb máte raději shock zdarma nebo kartu navíc? Secrets of the Dead by měly jít v zásadě do stejného archetypu jako výše zmíněný enchantment, přičemž by v něm měl být skoro stejně dobrý.
Shriekgeist: 1,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22098.jpg
Na tohohle chromého letce by si měli nechat zajít chuť i nejoddanější Spirit a Mill decky, jediné co je na něm přitažlivé je cool obrázek, kterým to u něj opravdu hasne.
Soul Seizer: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21950.jpg
Stýskalo se vám v Innistradu po Mind Control efektu? Tadá – máme ho tady, v zajímavější formě než kdy dřív... Tedy... zajímavější možná je, ale co do efektu na hru je pravděpodobně o solidní kus slabší. To, že se spiritem musíte nejprve úspěšně zaútočit je opravdu nepříjemná překážka. Lepší než Mind Control bude tedy snad jen v případě, že soupeř nemá na stole vůbec nic – a v takové situaci pravděpodobně vyhráváte i bez Seizerovy pomoci.
Stormbound Geist: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22100.jpg
Nejlepší common sady? Dost možná. Pokud není nejlepší, je v těsném závěsu za Tragic Slipem. Rozhodně však vyhrává soutěž o nejlepší agresivní common se slušným náskokem nad Loyal Catharem. Cloud Elemental byl vždycky špičkový limited bijec a tahle karta si ho strčí do kapsy tak hluboko, že ho tam potom ani nenajde. Bílo-modrý spirit deck dostal v DA rozhodně slušnou porci dobrot.
Thought Scour: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22015.jpg
Hodně solidní karta, hlavně pro svou archetypovou ohebnost – budou ji hrát víceméně všechny decky, které hrají modrou – ať už mill, self-mill, agresivní zombie decky i UB kontroly – jedině UW o ni nebude mít zájem pro její efekt, i když i ten si ji klidně zrecykluje jako 22., 23. kartu, aby se dostal k těm lepším a při té příležitosti se třeba podíval, co hraje soupeř v balíku.
Tower Geist: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22099.jpg
Velice pěkný uncommon, který si najde domov ve všech typech modrých decků. Sea Gate Oracle byl na limited vždycky hratelný a Tower Geist vám klidně může přinést dvojnásobnou výhodu (když do hřbitova shodíte bytost pro své Skaaby či flashback kartu – v ideálním případě rovnou Saving Grasp!) a navíc má velice relevantní tělo 2/2 letce.
PĚT NEJLEPŠÍCH MODRÝCH COMMONŮ:
- Stormbound Geist
- Saving Grasp
- Headless Scaab
- Griptid
- Nephalia Seakite
VERDIKT: Modrá si podle mě udržela status jedné z nejlepších barev, disponuje solidním počtem výborných commonů, uncommonů i rarit.
ČERNÁ
Black cat: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22032.jpg
Černá kočka, narozdíl od její neschopné bílé kolegyně, je karta, která je rozhodně hratelná. Představuje pro kontrolní mágy podobný typ obrany jako Typhoid Rats, až na to, že kočky se agro účelně nezbaví ani Geistflamem a namísto za bytost se vymění za náhodnou kartu na ruce. Zkuste se vžít do role agresivního mága, který má na stole jasnou převahu a na ruce drží zemi a Geist Honored Monka, Olivii Voldaren či „pouhého“ Fiend Huntera a ví, že když zaútočí, má jedna ku jedné šanci, že mu kočka zahodí jeho bombu. Nehledě na to – atmosferický požitek z obrázku a samotné karty je prostě famózní...
Chosen of Markov: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22033.jpg
Gray Ogre je karta, kterou byste dnes už na limited opravdu hrát neměli. Pokud tedy chcete hrát tuhle poblázněnou slečnu, měli byste k ní mít v decku aspoň šest vampýrů, aby vám nedělala ostudu.
Curse of Misfortunes: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22034.jpg
Tenhle „lord“ kleteb je jako sázka na loterii – pokud se vám později v draftu poštěstí nadraftovat aspoň tři samostatně hratelné kletby (aspoň na úrovni Curse of Pierced Heart), bude hratelná (za předpokladu, že efektu těchto kleteb pak přizpůsobíte svůj deck), pokud se na vás usměje štěstí a někdo vám dokonce pošle Curse of Death`s Hold, bude opravdu stát za to. Jaká je však šance, že se vám něco takového podaří, obzvlášť poté, co jste nadraftovali kartu s názvem Prokletí mnoha neštěstí?
Curse of Thirst: 1,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21941.jpg
Stejně jako u výše uvedené karty i tahle trpí podobnými problémy, navíc je o poznání méně mocná.
Deadly Allure: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22007.jpg
G/B morbid deck plul za časů Innistradu hodně pod radarem, přesto byla jeho synergie – byl-li poskládán správně – natolik mocná, že mohl konkurovat nejlepším archetypům formátu. Něco mi říká, že díky kartám jako Gruesome discovery, Tragic Slip, Undying Evil a hlavně právě Deadly Allure bude v novém formátu podstatně silněji prosazován. Kvalitní, manově efektivní zabíjení, jehož jediná nevýhodou je praktická nepřítomnost first striku v zelené a černé.
Death’s Caress: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22035.jpg
Decentní zabíjení, které se na nic neptá a tu a tam i vydojí nějaký ten život. Největší nevýhodou je jeho citelná pomalost a neohrabanost proti malým bytostem – dovedete si představit pocit kontrolního mága, který je na šesti životech a nad prázdným stolem drží na ruce Death’s Caress, když jeho soupeř zahraje Lingering Souls?
Falkenrath Torturer: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22036.jpg
Slušný upír, který by byl v jiných sadách na hranici nehratelnosti, kdežto v Innistrad se z něho stává docela mocný umožňovač morbidu.
Farbog Boneflinger: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22037.jpg
Velice hratelný skinrender klon – co ztrácí na efektivitě, to dohání přítomností Ghoulcaller’s chantu a Ghoulraisera v sadě.
Fiend of the Shadows: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21971.jpg
3/3 letec za pět už dávno nepatří ke smetánce limited bytostí, ale pořád by byl hratelný sám o sobě. Fiendův vylepšený spectre discard je pak pro soupeře dvojnásob nepříjemný – buď zahodí zemi, kterou pak můžete zahrát, nebo zahodí kouzlo (které s trochou štěstí zahrajete taky .). Průtoková regenerace je pak třešnička na dortu, hlavně pokud hrajete bílo-černou.
Geralf’s Messenger: 3,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22020.jpg
Se svou nepříjemně přísnou sesílací cenou se Messenger hraje prakticky jako čtyřmanové kouzlo v dvoubarevných balících a je téměř nehratelný, pokud kromě toho splashujete pro třetí barvu. To však nemění na tom, že pokud ho už do hry dostanete, je to bijec, kterému minimálně v černé není rovno. Nasype soupeři čtyři tečky do hlavy a při tom se pravděpodobně vymění s dvěma jeho bytostmi.
Rozhodně důvod proč hrát na draftu něco blízkého monoblacku, s lehkou splashí do modré pro další zombíky. Tak či tak, s Geralfem se rozhodně uvidíme na constructed.
Gravecrawler: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21942.jpg
Lepší důvod, proč draftovat zombie deck asi nenajdete – dobrá, Diregraf Captain je docela blízko. Každopádně podobně jako s kartama Champion of the Parish, Stromkirk Noble či Reckless Waif jde s touhle jednomanovou bytostí (za předpokladu, že hrajete nějaké ty levné zombíky) vyhrávat hry bez většího umu a snažení.
Gravecrawler bude taky instrumentálním stavebním kamenem jakéhokoliv černého agresivního decku na další roky ve všech formátech a dost pravděpodobně bude i součastí nějakého toho komba.
Gravepurge: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22038.jpg
Frantic Salvage se v SOM blocku nikdy nehrála, Gravepurge je rozhodně lepší. Otázkou zůstává, jestli natolik, aby byl zařaditelný i do dobrých decků. Něco mi říká, že ne, zejména, když se v DA roztrhl pytel s kvalitními zombíky, které tak dělají z přirozeného konkurenta Gravepurge – Ghoulcallers’s chantu – daleko lepší volbu.
Gruesome Discovery: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22024.jpg
Více než u jiných karet je hratelnost Gruesome Discovery závislá na typu a kvalitě soupeřova decku – pokud čelíte agresivnímu decku se záplavou malých bytostí, je docela slušná šance, že ve čtvrtém kole nebudete hrát Discovery, nýbrž bytost do bloku a poté už nebude mít soupeř co zahodit. Naopak proti soupeři, který si na draftu otevřel dvě či dokonce tři šestimanové bomby vám morbidní Gruesome Discovery ukáže, jak se vyhrává s commony.
Harrowing Journey: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22039.jpg
Sign in Blood, kde si za třetí kartu připlatím život a tři many? Ve formátu agresivním jako Innistrad? Nikterak lákavé, přesto hratelné. RB agro bude navíc tu a tam chtít využít i druhý mód karty jakožto pětimanový blesk do hlavy.
Highborn Ghoul: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22040.jpg
Karta, která se s trochou štěstí může podívat i do constructed (nikoliv kvůli svým osobním přednostem, ale čistě pro svou třídní příslušnost) je jedním z nejlépe bijících commonů sady. Neblokovatelná bytost za dvě s dvojkou vepředu je zkrátka dobrý obchod pro kohokoliv, kdo chce tapovat bytosti do útoku a to, že na ni v boosterech Innistradu čekají Ghoulraiser a Chant je pak už jen pěkný bonus.
Increasing Ambition: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22041.jpg
Do roztahaných her, či do balíků, disponujících několika úžasnými kartami (Grimgrin, Garuk, apod.) je tahle rarita tak akorát, jinak jde v zásadě pouze o pomalejší verzi průměrného Diabolic Tutoru, která zazáří až v nejpozdnějších částech hry.
Mikaeus, the Unhallowed: 4,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22003.jpg
Mikaeus je samozřejmě zcela nechutný, ve všech smyslech slova. Neblokovatelná 5/5, která zcela vyřadí decky s lidmy, a které stačí k naprosté zlomenosti jenom pár náhodných zombíků a možná jeden Ghoulcaller`s chant.
Tak trochu doufám, že někdy uvidím, jak se potkají na opačných stranách stolu oba Mikaeusové a rozdají si to o to, kdo je méně férová limited karta. Můj odhad je, že je to tenhle buřt.
Ravenous Demon: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21943.jpg
Další karta, která vás volá do určitého archetypu – tentokrát pro změnu WB humanů. Za předpokladu, že se soupeři nedostává možnosti Démona odstranit by vám k jednoduché výhře měli stačit dva lidé (tj. jedna Gather the Townsfolk). Každopádně nebezpečí toho, že vám soupeř druhý token na konci kola spálí Geistflamem a démon se tak v upkeepu zakousne do vás, je dost nepříjemné a měli byste je tak mít vždy na paměti.
Reap the Seagraf: 2
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22042.jpg
Karta hratelná v self-millu, či v decku s Diregraf Captainem nebo Gravecrawlerem, podprůměrná kdekoliv jinde.
Sightless Ghoul: 1,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22043.jpg
Jedna z mála karet s mechanikou Undying, která mě nijak nenadchla. Kdyby uměl voják blokovat, byl by perfektně hratelný, takhle to dost často bude jenom Mindless Null za čtyři, kterého může soupeř vymizíkovat jediným Armored Skaabem či Bellringerem. Hratelný jenom v nejagresivnějších balících, kterým schází poslední karta.
Skirsdag Flayer: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22026.jpg
Na první pohled silná karta, která je o poznání méně mocná, než se zdá – ony čtyři many vyžadující aktivace je totiž proklatě drahý způsob, jak se postupně zbavit dotírajících se zástupů catharů, geistů a vlků. Navíc narozdíl od přítele Cultisty vyžaduje specificky oběť Humana, což bude nezřídka Flayer sám, což z něj tak činí extrémně pomalé jednorázové zabíjení. Na druhou stranu se občas dostanete i do situace, kdy Flayer vstoupí do stojatého bojiště a velice rychle rozloží nejsilnější soupeřovy bytosti, takže není radno ho podceňovat.
Spiteful Shadows: 1,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22044.jpg
Každá sada musí mít svůj počet nehratelných karet, aby bylo z čeho vybírat ty dobré. Tohle je jedna z těch, které vám budou zatěžkávat sideboard a sloužit jako víceúčelové tokeny. Někdo by mohl namítnout, že je karta hratelná jako sideboardová odpověď na obrané bytosti typu Fortress Crab či Armored Skaab, ale pokud se někdy octnete v situaci, kdy budete muset sideboardovat karty proti krabům, nebude vám už pomoci.
Tragic Slip: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22045.jpg
Nejefektivnější zabíjení sady a dost možná nejlepší common. Zástup X/1 bytostí je v Innistradu dostatečně široký, aby byl Slip hratelný i bez své Tragické verze. Fakt, že z něho jakákoliv interakce v combatu činí nejefektivnější zabíjení v historii Magicu jej pak pasuje na úroveň karet jako Dismember, či Path to Exile.
Jsem silně přesvědčen o tom, že máme v tomto případě co do činění i s jednou z nejsilnějších karet, kterou DA nabídne Standardu i starším formátům.
Undying Evil: 3
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22046.jpg
Úžasný a extrémně efektivní trik, který také nemá daleko k tomu, aby se podíval do světa šedesátikaretních decků. Na první pohled jde o trik, na úrovni Withstand Death, který zachrání vaši bytost a ještě ji o trochu vylepší. Už to, samo o sobě, by jej činilo perfektně hratelným instantem. Když si k tomu představíte interakce s kartama jako Tower Geist či Slayer of the Wicked, získá v magicovém slangu často skloňovaný pojem value (dejme tomu „přidaná hodnota karty“) úplně nový rozměr.
Něco mi říká, že hrát poctivě kolem takového množství kvalitních triků, které bude nabízet DA/INN/INN bude vyžadovat pěkných pár paralenů na bolest hlavy.
Vengeful Vampire: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22047.jpg
Šestimanové karty, to mají těžké – aby byly v hodně agresivním prostředí Innistradu hratelné, musí opravdu stát za to a mít nezaměnitelný vliv na stůl v momentě, kdy přijdou na stůl. Tenhle sixdrop je v momentě kdy přijde na stůl Snaping Drake. Hratelný? Určitě. Kvalitní uncommon? Rozhodně ne.
Wakedancer: 2,5
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/22048.jpg
Jakkoliv bude s příchodem DA snadnější spouštět morbid, pořád to nebude úplně jednoduché. Wakedancer je bez morbidu Gray Ogre; s morbidem jde o manu levnější Moan of the Unhallowed. Draftujte ho tedy s tímhle rozdílem v paměti.
Zombie Apocalypse: 4
http://magic.tcgplayer.com/db/cards/21944.jpg
Ultimátní důvod proč draftovat zombie deck je tady. 28 sekund poté, co úspěšně zahrajete tuhle kartu byste měli v drtivé většině případů vyhrát. Už za předpokladu, že Apocalypsa vrátí aspoň jednu slušnou zombie do hry (řekněme Stiched Drakea) a zabije aspoň jednoho člověka (dejme tomu Acacynian priesta) jde o dobrý obchod a to jsme samozřejmě u nejslabšího hypotetického účinku karty.
PĚT NEJLEPŠÍCH ČERNÝCH COMMONŮ:
- Tragic Slip
- Undying Evil
- Death’s Caress
- Highborn Ghoul
- Gruesome Discovery
VERDIKT: Zejména přítomností dvou z nejlepších zabíjení v sadě a dost možná nejlepšího triku na commonových slotech a zástupem nechutných rarit je černá dost možná nejsilnější barvou v DA.
Dalšími barvami budeme pokračovat zítra.
Jakub Otevřel
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.