pekne napsano :-) S cim nesouhlasim je, ze Bladewing Thrall obejde stul. to se u slusnych stolu nestane..
0 hlasů
Iconic Masters jsou venku a kromě draftu s přáteli nebo ve vaší oblíbené herně si je můžete do 6. prosince zahrát i na Magic Online. Pokud vás zajímá, co vás na tomto formátu čeká, určitě stojí za přečtení tenhle pěkný článek o limited od STsung.
Zdravím čtenáře,
jak asi někteří z vás víte jsem primárně hráč constructed a to navíc formátů, které se až zase tak moc běžně nehrají - Vintage a německého Highlanderu. Limited však hraji i když v současné době v omezené míře. Dříve jsem hrávala často z důvodu získávání karet, PTQček nebo GP a užila jsem si s tím spoustu zábavy. Měla jsem ráda objevování nových sad a zkoumání jak je někdo nadesignoval. Draftování jako takové, objevování formátu, a následně i hraní s ne zrovna ideálním deckem bylo pro mě něco úžasného. Toto kouzlo, které pro mě limited mělo však zmizelo s pick listy, preview limited sad a spoiler season.
V současné době si zahraji obvykle pár draftů, pár sealed decků a pak se vracím ke constructed. S Iconic Masters to bylo trochu jiné, prozkoumání sady mi totiž trvalo déle než obvykle, pravděpodobně i z toho důvodu, že spoiler jsem viděla až po šestém eventu.
Než začnu mluvit o IMA, chtěla bych popsat mé nedávné zkušenosti s limited.
Amonkhet blok, který mě naprosto uchvátil (primárně Amonkhet), se očividně z nějakého důvodu mezi lidmi příliš velké oblibě netěšil. Pro mě to však byla sada, ve které mohl člověk, co do archetypu balíčku, nadraftovat skoro cokoliv. Karty v sadě byly obvykle schopné fungovat v několika různých archetypech, které se nějakým způsobem prolínaly. V určitých barevných kombinacích jsme tak mohli hrát aggro, midrange nebo i control. Amonkhet mi dodal přesně to, co jsem v limited kdy hledala.
Ixalan je pravým opakem mojí představy o limited. Už na začátku Ixalanu se zjistilo, že člověk opravdu musí něco strašně forcenout a zůstat v tom. Hry jsou často velmi agresivní a první pokažený combat obvykle hru prohraje. Navíc karty jako One with the Wind umí hru pořádně pokazit, nemluvě o tom, že někoho napadlo vytisknout Tempest Callera a k tomu i něco jako Siren's Ruse. I přes to, že zmíněné karty si zahrajete v balících mimo tribe, sada neobsahuje vícero karet, kolem kterých by se daly stavět dobře decky. Ať jsem se snažila najít cokoliv dobrého na Ixalanu, nenašla jsem to. Vždy jsem skončila v nějakém tribu. Ixalan mi navíc přijde více náhodný než jiné sady. Oproti ostatním sadám se hra dokáže snadno pokazit, aniž byste měli moc možností s tím cokoliv udělat. Naproti tomu v Amonkhetu, kde se hra odehrávala na několika různých úrovních (Exert mimo jiné dosti pozměnil combat) se dalo celkem snadno z dost zapeklitých situací dostat.
Iconic Masters, co se draftování týče, se blíží Amonkhetu. Pokud tedy máte rádi rozmanitý field a různé možnosti jak deck skládat, bude vás tato sada bavit.
Iconic Masters je speciální sada obsahující reprinty z minulých sad a byla vydána 17. listopadu. Obsahuje přes dvacet karet s novými ilustracemi (Mana Drain, Horizon Canopy, Ancestral Vision, Cryptic Command, Serra Ascendant etc.). Když byly Iconic Masters ohlášeny, bylo nám sděleno, že se bude jednat o sadu s ikonickými kartami, jen nikdo nevěděl o co to vlastně bude znamenat. V současné době popisek IMA obvykle říká, že sada obsahuje ikonické bytosti - anděly, sfingy, démony a hydry. Sada naštěstí neobsahuje jen ikonické bytosti, ale spolu s nimi v sadě najdete i kouzla jako jsou například Mana Drain nebo Fireball, které se za ikonické dají bezesporu také označit.
Netušila jsem, že budu moci někoho na limited zase dostřelit Fireballem! To se mi poslední dobou stávalo jen v Old School Vintage.
V sadě najdeme karty, které potřebovaly reprintnout pro formáty jako je Modern a Legacy. Konečně jsme se tak dočkali reprintu Horizon Canopy, Grove of the Burnwilllows, Mishra's Bauble nebo třeba Auriok Championa.
V Iconic Masters proběhla spousta změn v raritách a ty mají hodně velký dopad na limited hraní s IMA. Stejně tak budou mít dopad na Pauper/Allcommon (seznam je na konci článku a doporučuji se na něj před prvním draftem/sealed deckem podívat).
Stejně jako předchozí Masters sady i tato byla designovaná pro hraní limited. Teď se tedy podíváme na mechaniky v sadě a následně na archetypy decků.
Vzhledem k tomu, že Iconic Masters jsou reprint set, nenachází se v sadě žádná nová mechanika. Pro rekapitulaci v Iconic Masters najdeme tyto mechaniky:
Landfall je mechanika z původního Zendikaru. Na commonovém slotu se nachází Jaddi Offshoot. Ostatní karty s touto mechanikou jsou vzácné karty nebo mythicy - Emeria Angel, Ob Nixilis, the Fallen, Lotus Cobra, Rampaging Baloths a Bloodghast. V sadě se sice nenachází normální fetchky, avšak obsahuje karoo země a Evolving Wilds, díky čemuž je tato abilita dosti silná.
Outlast je mechanika z Khans of Tarkir bloku, která se moc neuchytila z důvodu nízké interaktivity. V IMA je counterové téma v Junk barvách a tudíž některé karty z Khanů mohou být dosti brutální - Abzan Falconer popřípadě Abzan Battle Priest. Navíc agresivní decky využívající Unleash mohou hrát bílou a tyto karty dobře využít.
Rebound je další mechanika ze Zendikar bloku (Rise of the Eldrazi). Rebound se nachází na kartách ve všech barvách a jedná se obecně o silné spelly, které nejčastěji budou pomáhat deckům s kartami s abilitou Prowess.
Renown je mechanika, která se objevuje na třech kartách a to Stalwart Aven, Topan Freeblade a Undercity Troll.
Suspend. Tuto mechaniku z Time Spiral bloku jsem lehce podcenila. Karet se Suspendem není v sadě moc a navíc byla většina již v Modern Masters. Oproti MM se v této sadě se Suspendem nedá vyvádět nic šíleného (jako Empty the Warrens) a z toho důvodu moc nechápu proč v sadě vyšel Fury Charm. Jestli se nemýlím, tak jediná karta, co v Modern Masters nebyla, je Keldon Halberdier, který není zase tak špatný.
Storm je další mechanika, která se nachází jen na třech kartách a to: dlouho očekávaném Flusterstormu, Hunting Packu a Wing Shards. Flusterstorm je karta dosti k ničemu v limited prostředí, avšak rozhodně vám udělá radost, když si ji v papírové verzi otevřete a odnesete domů. Hunting Pack není úplně špatná karta, pokud k tomu máte pár Search for Tomorrow nebo zdí produkující manu. A Wing Shardy jsou dobré proti spoustě velkých a nepříjemných potvor, které se v sadě nacházejí (a obvykle se jedná o finishery).
Unleash je mechanika, která mě v sadě trochu překvapila, protože jsem si říkala, že poskládat Black-Red aggro nebude zas tak jednoduché. Každopádně v sadě je counter téma v BG barvách a tam se tyto karty hodí. I červené karty jsou dobré a je jich 'hodně' (jsou to všechno commony).
Jak jsem již zmínila archetypy v IMA jsou takové, že se mohou prolínat a je možné hrát jak dvoubarevné decky tak tříbarevné. Vzhledem k tomu, že nevím jak tyto decky od sebe oddělit, budu zde uvádět kombinace tří barev. Obvykle však skončíte ve dvou barvách. V rámci těchto barev se také můžete pohybovat kdekoliv na spektru od aggra, přes midrange až po control. Deck se základem v UW bude pravděpodobně agresivní, ale je možné hrát i control.
UWr Prowess
UW Prowess je jeden z archetypů, který se dá na draftu poskládat. Musí se jednat o rychlý a efektivní deck. Vzhledem k tomu, že Seeker of the Way je commona, tak by neměl být problém nějaké posbírat. Distortion Strike je velmi silnou kartou a z toho důvodu se pravděpodobně i stala uncommonou.
Vinni mi ukázal, že Prowess se dá spustit i Mishra's Bauble a že Illusory Angel ve třetím není přeci problém.
Když jsem hrála s tímto archetypem, tak mě dosti překvapilo, že tento deck dobře uhraje Illusory Angela, vzhledem k tomu, že obvykle budete mít k dispozici nějaké levné triky, karty s Reboundem a občas Suspendem.
Pokud vás bíla mine je možné, že se z vašeho decku rychle stane UR Control, který je také jedna z možností, co se dá nadraftovat.
UBg Mill
Líbí se vám Doorkeeper? Shriekgeist? Ano, mletí je jeden z archetypů na draftu Iconic Masters. Dá se postavit jako control se zdmi (Fog Bank je dosti otravná zeď, pokud by nebyla k dispozici můžete klidně sbírat zelenou) nebo agresivnější deck s kartami jako jsou Jace's Phantasm, Shriekgeist, Balustrade Spy, Wight of Precinct Six a Mindcrank.
RBg Dragons
V IMA se nachází několikero manových kamenců (Thran Dynamo, Mind Stone, Kolaghan's Monument, Guardian Idol etc.) a spousta draků. Tento archetyp se mi obecně nelíbí, avšak funguje. Musíte mít dostatek akcelerace, abyste pak mohli hrát karty jako jsou Bladewing the Risen, Noxious Dragon, nebo jakéhokoliv vzácného draka, co šel okolo stolu. Karty jako Bladewing's Thrall nebo Dragonloft Idol vám stůl obejdou. Je možné hrát jak dedikovaný dračí tribal, tak případně artefaktovou rampu a pak hrát cokoliv, co jste nadraftovali (ať už se jedná o Simic Skyswallower nebo Bogardan Hellkite). Když budete hrát draky, budete RB. Pokud budete více rampa, obvykle budete primárně GR, kde se nachází více zabíjení.
BW Lifegain
Hráli jste nějaký ten sealed deck M14tky? Byli jste na GP Praha s touto sadou? Nevím jak to probíhalo u vás, ale já jsem první čtyři kola hrála proti BW Angelic Accord a Bubbling Cauldron deckům, kde dva z mých oponentů navíc otevřeli Archangel of Thune. Pokud ne, o nic jste nepřišli, protože všechny potřebné karty byly vytisknuty v Iconic Masters, kde je navíc pro tento archetyp o dost větší podpora.
Co jsme to tomu Patrikovi naposílali? Toto mu vyhrálo draft - odnesl si Mana Drain.
BW lifegain je tudíž obvykle combo s Bogbrew Witch, Bubbling Cauldron, Festering Newt, které zabíjí kartami Angelic Accord a Sanguine Bond. Avšak jde to i bez této trojice, protože life gainu je v sadě je hodně, avšak obvykle budete bez "kotlíku" potřebovat dva life gain efekty na spuštění Angelic Accordu. V IMA vyšel i Vizkopa Guildmage, což mě dosti překvapilo, když je v sadě i Sanguine Bond (obojí uncommon).
RUG Walls
Mým oblíbeným archetypem jsou v IMA zdi a to právě v RUG barvách. V zelené je Jaddi Offshoot, Overgrown Battlement, Wall of Roots, Carven Caryatid. V modré Doorkeeper, Mnemonic Wall, Fog Bank, Jungle Barrier (UG). V červené pak máme Dragon Egg a Vent Sentinely. Obvyklá win condition tohoto decku je sice nějaký vzácný lítač avšak Vent Sentinelové umí ustřílet celkem efektivně také. K tomu vám dost často stačí jeden Fireball až dva Firebally (Mnemonic Wall). Další možností je také sebrat Assault Formation. Mě se upřímně touto kartou ještě nepodařilo někoho zabít (obvykle umřel dříve než jsem si tuhle kartu lízla).
Zdi můžete také hrát čistě jako RGx rampu, případně se zaměřením i na X-ové spelly (Rosheen Meanderer). Rozumné x-ové spelly jsou rare. I přes to, že v sadě je Fireball (uncommon) a Ivy Elemental (ze kterého se stala commona), rampu se vyplatí hrát jen tehdy, pokud máte do čeho rozumného rampit.
BGw/GWb Counters
Posledním archetypem jsou +1/+1 countery. Ve skutečnosti se jedná o dva různé archetypy využívající jedno stejné téma. GW je value midrange a BG je víceméně aggro. Bohužel moje pokusy o tento typ decku dopadly katastrofálně, tak úplně nevím jak by takový deck měl přesně vypadat. V černé máme na uncommon slotu Corpsejack Menace, což je pěkná karta, pokud máme x-ové bytosti, hydry nebo bytosti s Unleashem. Na druhou stranu je to pořád 4/4 tělo za 4 (podobně jako Chronicler of Heroes), takže k nám nemusí ani dorazit. Pokud to však bude first pick, dají se k tomu brát bytosti, co umí nějakým způsobem využít countery (Phantom Tiger) a pak karty, co s tím spolupracují, co nikdo brát nebude jako je třeba Inspiring Call.
Moje zkušenosti s IMA - aneb jak se smrtelník snaží hrát limited
Na prevkách vždy obdivuji hráče, jak jsou schopní poskládat nádherné decky ze svých poolů. Někdy bych taky chtěla být dobrá v limited. I přes to, že se mi spíše ze začátku daří, tak moje decky nejsou obvykle nic hezkého. U Masters setů však byly dokonce i moje decky celkem fajn a navíc jsem měla dost velkou výhodu v tom, že jsem karty znala, na rozdíl od spousty mých oponentů. Masters sety jsem měla tak nějak 'přečtené' hned. Po těchto zkušenostech jsem doufala, že s IMA to bude podobné. Z tohoto důvodu mě moje první zkušenost s Iconic Masters totálně rozhodila (ve skutečnosti je to poprvé, co jsem při releasu sady na Magic Online dostala takový výprask). Prohrála jsem totiž úplně všechno, co šlo. Je pravda, že jsem měla lehce smůlu (jeden oponent mě zabil dvakrát Elesh Norn, druhý 2x Sheoldred a třetí mi dal Thundermaw Hellkite a dvěma Savageborn Hydrama). Rozhodla jsem se totiž postavit něco, co hraje bytosti a snaží se útočit - nejblbější věc, co mě mohla napadnout. Útočit s bytostmi, které očividně potřebují nějaký noncreature spell support, který jsem neměla. Nebyla jsem schopná efektivně spustit Prowess a Draconic Roar se ukázal být jako ne úplně nejlepší zabíjení proti tomu, co jsem potkávala. Objevila jsem tak krutou realitu - normální představa aggro decku v tomto formátu neexistuje. Moji oponenti všichni hráli všechny šutry světa, karoo země a já jsem se snažila válčit buď s draky, sfingami nebo kartami typu Elesh Norn a Sheoldred (s Eternal Thirst na sobě).
Můj pokus o double Draconic Roar smolně nevyšel (Prey's Vengeance).
Můj druhý pokus byl právě s GW countery, který se také moc nevydařil. Z části se jednalo o lifegain deck s Jaddi Offshoot, Auriok Championem a Ajani's Pridematy (ta část fungovala dobře). Snažila jsem se však být pořád moc agresivní. Karta jako Timberland Guide je sice ve spoustě prostředí dobrá, ale tady jsem měla spíše hrát Angel of Mercy. Timberland Guide sice dá někam counter, to ano, ale zastaví se skoro o cokoliv. A tenhle oponent se rozhodl, že Basilišci jsou očividně dobří! Navíc jeho hydra byla lepší než ta moje pětimanová (a měla smolně Trample)! Po něm jsem potkala ještě navíc UG zdi a to jsem byla už vyloženě nešťastná a začala jsem přemýšlet, že si teda příště taky zahraji nějaké 3/5 Deathtouch bytosti (naštěstí jsem nemusela).
Tak takhle se to taky nehraje (oponenta jsem ale uklovala na jeden život.)
Po této zkušenosti jsem se to rozhodla vzít úplně z jiného konce, pokud by mi to karty dovolily. Vzhledem k tomu, že jsem otevřela Consecrated Sphinx a nějaké zabíjení, rozhodla jsem se to vzít odzadu a postavila jsem tohle. Na svůj "deck" jsem teda moc hrdá nebyla.
Pořád to nevypadalo jako deck, ale konečně jsem zabila své oponenty alespoň jednou, když ne dvakrát. Po tomhle eventu jsem se rozhodla, že se konečně podívám alespoň zběžně na spoiler. Nějak jsem ale zabloudila do kuchyně, kde jsem se setkala se spolubydlícím a tak jsem se rozhodla ho zneužít jako experiment a posadila jsem ho k Magic Online (neprotestoval) - potřebovala jsem vědět jestli jsem tu sadu opravdu tak strašně nepochopila (spolubydlící na rozdíl ode mě umí nadraftovat rozumný deck nebo postavit něco i ze špatného poolu, aniž by to předtím viděl). Chvíli jsme oba čuměli na moje karty, až jsme to oba zhodnotili tak, že aggro v klasické podobě nemá šanci a že spoustu her asi vyhrají rarity. Chvíli jsme se bavili o možných strategiích a archetypech a mě se potvrdilo moje nemilé tušení o tom, že formát vypadá úplně jinak a to čím mě zabíjeli oponenti možná i někdy jako deck vlastně vypadalo. Změnila jsem tak úplně strategii a přistoupila jsem k IMA jako ke hře Old School Vintage (začala jsem se soustředit na spelly).
Rozhodla jsem se prostě zazdít a oponenty ubít Serra Angelem nebo Fireballem. Od tohoto okamžiku se mi konečně začalo dařit. Tohle byl můj první skoro X-0 deck (ve finále mě totiž zabil oponent dvěma po sobě zahranýma Glimpsama, kolo před smrtí - to byl trochu podvod!). Předchozí oponent mi třema Fireballama zabil obě Hydry a Anděla. A víte čím mě pak zabil? Fireballem (to se to pak někomu hraje, každopádně jsem ho 2-1 zabila).
Pokud jste s Iconic Masters ještě nehráli a s limited zkušenosti máte, tak doporučuji si s IMA zahrát. Jedná se o dobře designovanou sadu a rozhodně je to velká změna oproti Ixalanu i předešlým Masters setům. Mě trvalo 'hodně dlouho' si zvyknout na to, jak sada vypadá a možná to bylo také tím, že to bylo poprvé, co jsem se seznamovala se sadou na Magic Online a ne v herně se spoustou dalších hráčů, kde si člověk o sadě může popovídat nebo alespoň scoutovat. Jakmile jsem ale přišla na to jak sada vypadá, měla jsem chuť prozkoumat sadu celou i za cenu toho, že na tom prodělám (naštěstí se nestalo).
Děkuji za přečtení. Doufám, že moje zkušenost s IMA navnadí i hráče, kteří si moc v limited nevěří (můj případ). I přes to, že jsem ze začátku vůbec nevěděla, která bije, tak to byla spousta zábavy. Zavzpomínala jsem na staré časy a zahrála si karty, které jsem už nějakou dobu na limited neviděla.
Hodně štěstí
S'Tsung (stsungjp na Twitteru, stsung na Magic Online)
Změna rarit v Iconic Masters
Mythic Rare -> Rare
Rare -> Uncommon
Rare -> Common
Uncommon -> Mythic Rare
Uncommon -> Rare
Uncommon -> Common
Common -> Uncommon
pekne napsano :-) S cim nesouhlasim je, ze Bladewing Thrall obejde stul. to se u slusnych stolu nestane..
0 hlasů
Dik za komentar. Doufam, ze ho muzu brat za positivni^_^.
Pisu z vlastni zkusenosti online. Poslat Bladewing's Thrall je dost pravdepodobne spatne, pokud nekdo hodla hrat draky, ale stavalo se to u mych podu naprosto bezne. Ja jsem tuhle kartu dost casto brala pote co obkrouzila stul (obvykle teda z toho duvodu, ze mi prislo divne, ze dorazila - nehrala jsem ji zatim ani jednou - byla vzdy offcolor). Jaka byla uroven hracu a co draftovali vsak nevim, protoze jsme se pak nepotkali. Je ale pravda, ze proti drakum jsem hrala vseho vsudy 3x coz je hodne malo (a dvakrat to draftoval stejny clovek^_^) na to jak ocividny archetyp to je.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře