Commander
Rozbor Modern Horizons na EDH II.
V dnešním článku rozeberu nejzajímavější nové bílé, modré, zelené a červené karty z Modern Horizons z hlediska EDH. Power level karet se neustále zvyšuje a Wizardi stále více designují karty s ohledem na Commander, což je slibným znamením pro nadcházející Commander 2019.
Rozbor Modern Horizons na EHD - 2. část
Bílá
Sisay, Weatherlight Captain pokračuje v záplavě five-colored legend, se kterými se roztrhl pytel, a jejichž balíky podle mého názoru často trpí určitou uniformitou (five-color good stuff). Sisay by se díky svému zaměření na legendární permanenty mohla tomuto ovšem vyhnout, protože možností, kterými se vydat je více (Planeswalkeři, legendární enchantmenty, bytosti). Ačkoliv Sisay není kdovíjak silným generálem, myslím, že je zajímavou kartou pro kreativní využití.
Ranger-Captain of Eos se dá považovat za vylepšení starého Rangera of Eos, který se dost hrává v Commanderu, dík možnosti nalézt v knihovně důležité combo bytosti (Viscera Seer). Nový Ranger sice nalezne jen jednu, ale už o kolo dříve a přidá k tomu skvělou aktivovací schopnost, kterou nás ochrání před removal nebo counter spelly.
Path to Exile je bezpochyby jednou z nejlepších karet Magicu, i proto se může zdát, že zkopírovat jej na všechny bytosti protihráčů bude dobrý nápad, jenže to, co je drobnou nevýhodou Path to Exile (landka navíc pro protiháče) se v hromadném podání změní na masivní manaramp všech protihráčů, který bychom už nemuseli do konce hry dohnat. I proto bych byl s hraním Winds of Abandon opatrný, nehledě na podstatnou nevýhodu sorcery speed.
Generous Gift je přesnou kopií Beast Within v bílé barvě, akorát s lepším obrázkem a flavortextem :-). Na rozdíl od zelené verze se ale nebude jednat o důležitý auto-include removal, protože bílá barva už tak disponuje nejlepšími removaly na formátu (Path to Exile, Swords to Plowshares, Return to Dust, Disenchant). Nejedná se o špatnou kartu, jen v zelené barvě je její efekt mnohem vzácnější než v bílé.
Vesperlark je menší verzí známého Reveillark. Možnost vytáhnout bytost se silou jedna a míň může znít nezajímavě, ale ve správném balíku se bude jednat o důležitý efekt, kterým vrátíme combo bytosti (Blood Artist, Carrion Feeder, Cruel Celebrant) nebo bytosti s vysokým mana-costem (Marionette Master, Deep Forest Hermit).
Ephemerate díky Reboundu doplní nebo rovnou nahradí Cloudshift ve všech balících, které hrají bytosti se silným ETB efektem.
Modrá
Urza, Lord High Artificer se stal hvězdou okamžitě po svém zjevení. Všichni o něm píší, hodně hráčů jej staví, Vorthosové slaví a celkově se jen čeká, kdy bude jako generál zabannovaný, ano tak silný je. Nejenže je v barvě, která nejlépe pracuje s artefakty, ale on sám dokonce s jedním přichází, všechny mění na barevnou(!) manu, a aby toho nebylo málo, ví jak si se vší tou manou poradit: při infinite vyloží celou naši knihovnu na battlefield, což je prakticky insta-win. Urza není kartou pro casual hraní, je na vysoce competitive úrovni, a není se čemu divit, když zero-cost artefakty změní v kartu v hodnotě 84tisíc (Mox Sapphire!). Vítězná kombinace s Paradox Engine není třeba rozebírat, stejně jako Winter Orb a Howling Mine. Budoucnost má Urza velkou, když silou a popularitou plně naplňuje svoji důležitost v příběhu Magicu, možná až trochu příliš :-)
Tribute Mage doplnil populární cyklus mágů (Trinket Mage, Treasure Mage a Trophy Mage). Stejně jako oni i tento nový mág se hrávat opravdu bude, a to dokonce velmi často. Tribute Mage dokáže vyhledat všechny možné manarocks (Signets, Fellwar Stone, Talismans), oboje boty, bez kterých se mnoho decků neobejde, nějaké combo kousky (Altar of Dementia, Isochron Scepter) nebo jiné karty jako Winter Orb a Howling Mine.
Mimo skutečnost, že je Mirrodin Besieged flavor-win, se také jedná o silnou kartu, jejíž oba módy stojí za pozornost. Mirrané vygenerují potřebné tokeny pro artefaktové decky (Urza, Breya, Saheeli), kdežto volba Phyrexie nikdy nebude úplně fér k našim protihráčům, a i když nám hned nevyhraje hru, alespoň zabrání výhře někomu jinému. Patnáct artefaktů v hrobě pro spuštění efektu není zrovna málo, ale zase to není nic nereálného pro artefaktové decky. Cena tři many a využití ještě v tomtéž kole, dělá z Mirrodin Besieged velmi nepříjemnou kartu, která mi svojí zálibou ve „vypínání“ protihráčů připomíná ultimátnější verzi Captive Audience nebo Overwhelming Splendor.
Echo of Eons je novou verzí starého efektu, který známe z Time Reversal, Time Spiral nebo Timetwister. Echo k němu přidává flashback, který je levnější a dovoluje dvojité zahrání, což je značné vylepšení. Všechny tyto karty využívají wheel decky v čele s Nekusarem a Locust Godem.
Síla kouzel s multiefektem spočívá v jejich flexibilitě, kdy vybereme možnost, která je v dané situaci nejvýhodnější, i proto jsou dvoubarevné Charmy oblíbené. Bohužel nevýhodou Archmage’s Charm je barevná náročnost, kvůli které ho mohou využít spíše jen monoblue nebo dvoubarevné decky. Z efektů je nejzajímavější ten poslední, kterým můžeme ukrást Sol Ring, Skullclamp nebo nějakou utility bytost (Deathrite Shaman). Celkově si myslím, že se ale tento nový Charm moc hrávat nebude, protože jako counterspell je manově náročný, jako card draw obyčejný a třetí efekt má v Commanderu velmi omezené cíle.
Force of Negation, aneb férovější Force of Will, určitě využijí competitive balíčky. Hrát tuto kartu se vyplatí hlavně v soupeřově kole, v našem kole se totiž jedná o dražší Negate. Nicméně hrát kouzlo (zejména counterspell) zadarmo je něco, co dokáže rozhodovat hry, i proto se mi omezení na noncreature spelly zdá rozumné. Každopádně z nového cyklu je modrá Force nejsilnější kartou, která ve své popularitě v Commanderu bude zápasit snad jen se zelenou Force of Vigor.
Zelená
Ayula, Queen Among Bears vyslyšela hráče, kteří roky čekají na pořádného Bear generála pro svůj junky Bear tribal deck. Loňská Goreclaw byla z toho důvodu zklamáním, ale Ayula splňuje vše: dvě many, 2/2 bytost, možnost posílení s každým dalším medvědem a dostupná forma removalu typická pro zelenou. Medvědů jako bytostí moc není, ale když se k tomu přidají karty, které dělají bear tokeny, tak se bude jednat o celkem konzistentní balík, který sice asi nevyhraje každou hru, ale styl mu opravdu nechybí :-)
Ayula’s Influence můžete buď hrát v Bear tribu, ale častěji spíše v land-matter balících, které umí země ve hřbitově zpětně využít (Crucible of Worlds, Splendid Reclamation, Worm Harvest). Zejména Gitrog dobře zneužívá tuto kartu pro karetní výhodu.
Collector Ouphe sice neovlivní Sol Ring nebo Signety, ale vypne všechny equipmenty (přinejmenším jeden pár bot je na battlefieldu téměř vždy). Bohužel jeho schopnost omezí i nás, ale minimálně v nějakých Hatebears nebo taxes balících by se objevit mohl.
Hexdrinker překvapivě navázal na starou mechaniku Level Up, která sama o sobě není špatná, když umožňuje posílit bytost v pozdějších fázích hry a využít tak přebytečné many. Hexdrinkera můžete vyložit v prvním kole, ale dokud na sobě nebude mít osm žetonů, moc toho nedokáže, poté se ovšem promění v menší formu Progenituse, kterého se oponenti zbaví už jedině board wipem. Nezní to špatně, ale board wipy nejsou v Commanderu vzácností a na devíti manách jsou podle mého názoru zajímavější bytosti.
Deep Forest Hermit je novou verzí Deranged Hermit bez následného Echo costu, což je příjemné vylepšení. Pět bytostí za pět man o celkové síle 9/9 se vyplatí, potenciál má v balících, které množí tokeny (Trostani) nebo je dále využívají pro jiné interakce (aristocrats, Meren). Také se hodí to Ezuriho, protože nám přidá pět Experience counterů nebo Vannifar.
Springbloom Druid, neboli Harrow na elfovi. Harrow je časem ověřená dobrá karta, takže přilepení ji na bytost pomůže všem zeleným balíkům, které lépe pracují s bytostmi než s noncreature spelly (Muldrotha), umí jej vyhledat (Vannifar, Yisan) nebo chtějí více zemí v hrobě (Gitrog).
Unbound Flourishing jakožto Doubling Season pro X-spelly se určitě hrát bude, protože zdvojení žetonů na bytostech a zkopírování velkých spellů je velmi silné. Všechny hydry vřeští radostí i z důvodu, že Flourishing zdvojí i aktivovací schopnost jako Monstrosity. Staplem se stane zejména pro Rosheen, Wort, the Raidmother a další balíky využívající velkého množství many na kouzla s X (Fireball, Comet Storm, Genesis Wave).
Force of Vigor je druhý nejlepší instant z tohoto cyklu. Platit čtyři many pro zničení dvou enchatmentů nebo artefaktů je standart, na který jsme zvyklí (Return to Dust), ovšem možnost tak učinit v soupeřově kole bez placení jediné many, je obrovská výhoda. Tahle karta je prostě nový zelený staple, který si na rozdíl od toho modrého Force může dovolit koupit většina hráčů.
Scale Up bude děsit nejednoho hráče, který čelí infektovým balíkům, protože dostat ve druhém kole šest poison counterů od Glistened Elfa není k smíchu ani v competitive hrách. V pozdější fázi hry to bude alternativa Triumph of the Hordes, která naštěstí nedává trample.
Červená
Pashalik Mons v konkurenci jiných generálů goblinů (Krenko, Grenzo) zřejmě neobstojí, součástí 99 se ale určitě stane, protože svými schopnostmi snoubí celý životní cyklus goblinů: namnožit se, zemřít a udělit poškození :-) Jde tedy o další silnou gobliní legendu, která toho zvládá více než dost.
Goblin Engineera uvítají všechny artefaktové červené balíky v čele s Darettim. Engineer připomíná Entomb pro artefakty, který se sám postará o následnou reanimaci, čímž se podobá Goblin Welderovi. Nehledě na možnost najít i nějakou důležitou artefaktovou bytost pro Feldona, se bude Engineer hrávat spíše pro získání combo artefaktů nebo pro klasický Skullclamp či boty.
Planebound Accomplice pokračuje v neskutečné podpoře všech super-friends decků. Naštěstí se jedná o červenou kartu, čímž nabádá ke kreativnějšímu využití než v klasické Atraxe. Accomplice je takovým zranitelnějším Sneak Attack pro Planeswalkery, kteří bohužel potřebují více času než jedno kolo pro využití plného potenciálu, což může vyřešit Sundial of the Infinite. Nicméně většina Planeswalkerů už při příchodu umožňuje využít jednou ze dvou svých schopností a tím udělat nějaký kus práce, nehledě na možnost je kombinovat s Oath of Teferi a Chain Veil.
Aria of Flame se kromě nějakých storm decků nevyplatí hrát. Rozdat celkem třicet životů mezi protihráče je příliš pro jakýkoliv červený balík a ani následné postupné ubírání neoslní, protože zaměřuje jen jednoho hráče.
Tectonic Reformation je další trefou pro land-matters decky (není toho už příliš?), ale více se mi líbí použití v nějakém monored nebo Borosu, ve kterých nabízí potřebné card draw v late game a brání před manaflood.
Throes of Chaos není žádnou oslnivou kartou, ale pokud máte rádi překvapení a trochu chaosu a vaše manacurve není vysoká, tak by se vám mohla líbit :-) Kombinace Cascade s Retrace je unikátní a zábavná.
Shenanigans je bohužel sorcery a v barvě, která má spoustu možností jak ničit artefakty, i přesto se mi tato karta nezdá úplně špatná, protože dokud nám někdo neexiluje hrob, bude jako v šuplíku celou hru čekat na své opětovné využití, když bude potřeba.
Tak tímto uzavírám bohatý přínos Modern Horizons. Následující Core Set 2020 bude mírným oddechem, co se nových silných karet týče, a pomale se můžeme začít připravovat na svátek všech hráčů EDH - Commander 2019!
Miloš
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.