Finance
Magic Finance #2/2015
Vítejte u dalšího dílu magic financí. V dnešním díle shrneme uplynulé modernové Pro tour ve Washingtonu. Nebudeme se jím zabývat dopodrobna, ale opravdu jen z hlediska mtg financí. Hlavní částí článku bude především rozbor nového fenoménu jménem „Tiny Leaders“ a investice do tohoto formátu.
Celé Pro tour vyhrál UR twin, nejhranějším balíčkem byl Abzan, ale z investičního hlediska vyhrálo duo Amulet Bloom a UG Infect. Pokud se chcete podívat nejdříve na statistiky balíčků na turnaji či procentuální zastoupení karet, doporučuji podívat se na tento pěkně zpracovaný článek.
Vítězové:
Amulet Bloom
Celkově 6 hráčů s amuletem dosáhlo výsledku 6+, z toho jeden se dostal až do finále a Samu Blackovi těsně unikla top8. Už během streamu prvních dvou dnů po úspěších především Sama Blacka na kamerách zaznamenala nárůst stěžejní karta Amulet of Vigor (nárůst k 170Kč). V pozdějších fázích, kdy byla už skoro jasná účast alespoň jednoho z hráčů amuletu v top8, narostla cena celého zbylého decku. Azusa, Lost but Seeking momentálně dosahuje 700Kč, Pact of Negation 500Kč, Hive Mind 70Kč. Přes vše pouze mírný nárůst zatím zaznamenal Summoner's Pact, který se však hraje v celých 4 kusech, a proto by byl můj numero uno cíl. Oba pacty vyšly ve dvou edicích (z toho jedna limitovaná). Jeden již skočil a hraje se pouze ve dvou kusech, druhý se však pořád drží na stejné hodnotě. Oba mají kombo potenciál a hratelnost v jiném balíčku. Jedinou nevýhodou je možný reprint především v produktech typu commander. Jak se zachovat, pokud držím zmíněné karty? Prodávat, prodávat, prodávat! Balíček je super, ale riziko banů či reprintů je větší a z dlouhodobého hlediska karty zaznamenaly vrchol a budou klesat. Proto osobně prodávám.
Infect
Žádný infect se nedostal do top8. Pro jeho zařazení mezi vítěze jsou především 3 argumenty: byl vidět dostatečně na kamerách, hrál ho možná nejlepší magic tým na světě channelfireball a nakonec celkem 12 hráčů uhrálo 6+ výsledek. Velkým plus balíčku je hratelnost části karet na legacy, kde infect pořád má svou sílu. Po samotném Pro tour vyletěly navrch především Inkmoth Nexus na 450Kč, Pendelhaven ke 150Kč a Wild Defiance k 80Kč. Nejdůležitější kartou je nexus, který se hraje v plných 4 kopiích. Připočteme-li k tomu hratelnost v Affinitě, podobně v playsetu, dává nám to dohromady solidní poptávku. Proto se ptám, jak mohla tato karta mít 200Kč? Rizikem je možný reprint v MM2015, který označuji jako více než pravděpodobný. Proto nexus označím za co nejrychlejší prodej. Ostatní karty už jenom kvůli hratelnosti na legacy popř. jiné formáty mají pořád možnost růstu a reprint je méně pravděpodobný. Kromě uvedený karet lze především vyzdvihnout foil uncommon/common karty. Ještě před Pro tour foil Become Immense měl 30Kč a dnes již 100Kč. Cena foilu byla také dost podceněná, jelikož se ukázalo i několik verzí zoo hrajících 3-4 kopie karty a především i na legacy v infectech či jiných kombo balíčcích. Verdikt pro foily je prozatím držet, zvláště pak Immense.
Abzan/Junk
Bylo očekávané, že skoro každý druhý sáhne po tomto balíčků. Celkem tři se dostaly do konečné top8 z toho jedna verze byla postavená okolo Wilt-Leaf Liege. Samotný Liege zaznamenal taky mohutný nárůst k 600Kč. Tuto kartu si zapíšu velkým červeným písmem mezi moje investiční propadáky, jelikož už asi rok mám ve svém seznamu investičních tipů zapsanou poznámku „Liege má jen 230Kč, chce to několik playsetů nakoupit“. No kolik jsem jich asi nakoupil za ten rok… Nelze ale očekávat další nárůst karty, proto bych ji velice rychle začal prodávat. Co se týče klasického buildu Abzanu lze vypíchnout především Siege Rhina, Tasigur, the Golden Fang, Liliana of the Veil, Lingering Souls a Stirring Wildwood. Siege je vyloženě celebrita modernu. Foilová verze poskočila ke 40$ a nefoil pořád pozvolna stoupá. Je opravdu veliká nabídka této karty, ale za rok až dva může karta atakovat 300Kč. Pokud jde o Tasigura, jsem spíše zastánce teorie - cena bude klesat. Ano, je to karta ovlivňující Standard, Modern i Legacy, nebude se však hrát v celých 4 kopiích, především pouze po 2 kusech. Je to také pouze rare karta a nabídka je pořád dostatečná. Kartu bych držel, ale příliš bych necílil na její nákup nad počet, který chcete hrát. Pokud Liliana of the Veil nedostane reprint (PTQ promo je opravdu slabá náhražka reprintu), bude Liliana další goyf. Dnešní cena 1600Kč, a to v porovnání se zahraničím, je ještě fajn. Mimochodem dostat se na regionální PTQ a dostat promo Lilianu se opravdu vyplatí. Cena neklesne pod 4000Kč a spíše bude mít vyšší hodnotu. Vysoká hratelnost Abzanu na modernu a objevení nového formátu Tiny Leaders (o kterém dále) kartě stále přidává a přidává na hodnotě. Kartu určitě držet. Karty abzanu mají již velkou hodnotu a neměly se moc kam posouvat po úspěšném pro tour. Výjimkou je snad jen Lingering Souls. Nebavíme se teď obecně o nefoil kartě, jelikož vyšla opravdu v mnoha podobách, ale o její foil a FNM verzi. Pamatujete ještě nedávno na skok FNM Gitaxian Probe na 300Kč? Může se stát obdobný skok u soulů? Jistě, že FNM Souly jsou v daleko větším množství na trhu (i když je tento argument irelevantní, protože v okamžiku, kdy čtete tento článek, nenaleznete na americkém trhu: starcity, tcg, channelfireball ani jeden kus). Proto 119Kč je ještě dost friendly cena a pokud rádi nakupujete na MCM, i zde ještě nalezneme odpovídající cenu v eurech. Poslední zmíněnou kartou je již mnohokrát opakovaná Stirring Wildwood. Tak co? Poslechli jste moje minulé články a máte doma pár kousků? Skok z nějakých 60-70Kč na 150Kč je takřka nárůst o 100%, ale pozor, cyklus oživovacích zemí z worldwaku bych očekával v MM2015. Proto verdikt začátkem března prodávat.
Eidolon of the Great Revel
Součástí top8 byly taktéž dva Burny. Připočteme-li jeho celkovou mohutnou hratelnost na turnaji, z toho většina hrála Eidolona ve 4 kopiích. Nějaký čas karta nedostane reprint a hraje se i na legacy. Proto právě teď je ideální čas investovat do pár kousků. Dle mého názoru ani při rotaci karta neklesne pod dnešní úroveň, proto není času nazbyt. Za rok až dva má karta potenciál znásobit svoji hodnotu. Záměrně uvádím mezi vítěze pouze tuto kartu a ne celý burn, jelikož Goblin guide dostane reprint v MM2015 a zbytek decku jsou jen commony, uncommony, jejíž foily již nějakou tu cenu mají.
Voice of Resurgence/ Noble Hierarch/ Gavony Township
Pod je z modernu pryč, ale tyto karty ho dokázaly přežít. Jejich hratelnost se ukázala nadprůměrná. Noble dostane zřejmě reprint v MM2015, ale Gavony/Voice jsou minimálně karty s verdiktem držet.
Wanderwine Hub
Pro mnohé určitě překvapení, ale Merfolci budou vždy oblíbeným modernovým balíčkem. Právě Pro tour potvrdila teorie již z turnajů starcity, že UW varianta bude tentokrát lepší. Hub je základní zemí potřebnou do UW kombinace a stále za přijatelnou cenu 45Kč. V USA už mnoho rybích fanoušků začalo nakupovat kartu a cena se díky poptávce mírně zvedá.
Timely Reinforcements
Kartu by bylo zdrávo uvést především u Abzanu jako jednu z hlavní sideboard karet. Její velký počet v sideboardech balíčků mě však natolik nadchl, že ji uvádím samostatně. Při oblíbenosti Burnu je to klíčová karta pro všechny decky hrající bílou. Některé Abzany nahrazovaly kartou Feed the Clan nebo rovnou bílou Leyline, ale Timely početně všechny varianty válcovaly. Z finančního hlediska jde především o kartu vyšlou pouze v jedné edici! Foilové verze se proto vyplatí držet (i když už dnes MCM 9euro).
Některé Twiny hrály tuto kartu i v celém playsetu! Aneb ukrást Tasigura nebo naštvaného Goyfa se vyplatí. Její neskutečnou výhodou je především nemohoucnost Inquisition of Kozilek a Abrupt Decay. Přidáme-li casual oblíbenost, je Sower momentální skvělou investicí. V USA momentálně již útočící v přepočtu na 300Kč, u nás pouze 180Kč.
Poražení:
Geist of Saint Traft
Samotná karta se neukázala ani v ZOO ani v UWR. Potenciál na modernu je stále veliký a poptávka také jen tak neustane. Velká obliba Geista je především mimo modern na EDH a Tiny leaders a zvláště druhá jmenovaná varianta může Geista vynést i na vyšší hodnotu. Určitě bych se Geista po Pro tour neúspěchu nezbavoval a můj verdikt ke kartě je držet. Kromě samotného Geista lze mezi poražené zařadit i kompletní UWR (Jeskai), který se pouze 2x dostal mezi 6+.
Vengevine/ Golgari Grave-Troll a spol.
Pouze jeden hráč Dredgevine s výsledkem 6+ je opravdu málo! Sám jsem k tomuto balíčku dlouhodobě skeptický a karty jsem prodával ještě před PT. Neprodával bych za každou cenu, ale snažil se rozumně vyměnit či prodat.
Dark Confidant
Po Pro touru si můžeme říct „kdo to sakra je“! Nebyl vidět nikde, opravdu nikde. Bob nám začne ztrácet, ale vysokou hodnotu si ponechá už jen kvůli svému jménu a potenciálu.
Tiny Leaders
Konečně se oprostíme od modernu a přejdeme k mladému fenoménu jménem Tiny Leaders. Každý nový formát nabízí oprášení již zahozených „špatných“ karet. Většina určitě ještě pamatuje doby nástupu Modernu nebo i dost nedávno Commanderu. Každého překvapilo, že z dvacetikorunových rarek se v albech staly stokorunové. Každý nový formát je velká výzva. Rozdíl je zatím především v tom, že Tiny je formát zatím od hráčů pro hráče, zatímco modernový a commanderový boom přišel především po oficiálním uznání formátu wizardi.
Pro neznalé něco krátce o samotném formátu. Tiny je rychlejší obdobou Commanderu. Hraje se pouze s balíčkem obsahujícím 50 karet včetně generála a především všechny karty musí být do manacostu 3. Samozřejmostí je, že obdobně jako u Commanderu obsahuje balíček generála a každou kartu v decku pouze jedenkrát. Kompletní informace o tvůrcích, pravidlech a ban listu naleznete na blogu tvůrců zde a další informace o balíčcích můžete načerpat především z redditu zde. Momentálně formát zažívá boom v USA a Kanadě, kde se organizuje mnoho turnajů, ale hrát se začíná i v Evropě a ČR. Svoji popularitu sbírá především u příznivců Commanderu, kteří mají rádi větší rychlost a svižnost hry. Momentálně i známý magicový web pro sdílení decklistů tappedout.net zařadil Tiny mezi formáty. Proto zde můžete nalézt mnoho postavených balíčků.
Po krátkém úvodu již k samotnému rozboru investic do tohoto formátu. Důležitým základem balíčku je generál.
Mezi nejlepší generály se prozatím řadí:
Geist of Saint Traft
Anafenza, the Foremost
Ezuri, Renegade Leader
Varolz, the Scar-Striped
Pokud držíte především foilové verze karet, vyplatí se je podržet ještě nějakou dobu. Zvláště Varolz a Ezuri mají ještě prostor k růstu. Nefoilové verze jsou díky velké nabídce na dostatečně nízké ceně a nějaký větší růst je vyloučený zvláště u zmiňovaného Varolze a Ezuriho. Jiná situace nastává u Geista a Anafenzy, kde i nefoilové verze stále mají prostor k růstu i díky poptávce u jiných formátů.
Dalšími hranými generály jsou:
Ambassador Laquatus
Grenzo, Dungeon Warden
Vendilion Clique
Tetsuo Umezawa
Animar, Soul of Elements
Glissa, the Traitor
Teysa, Orzhov Scion
Alesha, Who Smiles at Death
Marath, Will of the Wild
Merieke Ri Berit
Shu Yun, the Silent Tempest
Anax and Cymede
Zo-Zu the Punisher
Z finanční náročnosti se nebudeme zabývat Vendelion clique, Animar, Soul of Elements a Tetsuo Umezawa. Tyto karty jsou již stálicí na jiných formátech, a proto mají svoji hodnotu již nezávisle na Tiny. Především se podíváme na ostatní - tedy na levnější generály. Ambassador Laquatus je generál, který vyšel ve dvou edicích, avšak pouze v nízkém objemu. Především foil kousky se dají sehnat ještě za slušnou cenu. Osobně si myslím, že generál využívající mill strategii je skvělý na formátu jako Tiny Leaders. Bohužel pro Ambassadora bych si pro mill strategii vzal do ruky spíše UB/Esper balíček. Grenzo, Dungeon Warden vyšel pouze v Conspiracy, což je výhoda pro jeho menší počet v oběhu. Dalším plusem je jeho atraktivnost pro nesnadné nahrazení. Znamená to především to, že není jiný gobliní popř. BR generál, kterého byste chtěli hrát raději. Momentální cena je pořád dost nízká a má určitě šanci růst. Výhodou je i určitá popularita přímo v EDH a hlavně bych zde neočekával reprint. Obecně také to, že se jedná o goblina, je pro mnoho casual hráčů zajímavé. Bohužel foil verze karty jako většiny foil karet z Conspiracy je už někde úplně jinde a šanci na nějaký drastický nárůst bych tady už neviděl. Alesha, Who Smiles at Death vyšla teprve nedávno a dostává se na trh v opravdu velkém množství. Sama o sobě však má skvěle využitelnou schopnost pro Tiny Leaders a navíc je generálem v barvách Mardu, který nemá momentálně lepšího generála. Finančně zajímavé jsou pouze foil verze s momentální cenou 129Kč. Cena může klesnout až k hranici 100Kč, ale i při dnešní ceně bych se je nebál držet popřípadě si ji sehnat. Obdobná situace je u Shu Yun, the Silent Tempest. Vyšel teprve nedávno, je ho velké množství v oběhu a je jediným generálem v barvách Jeskai. Na internetu koluje spousta balíčků, ale osobně bych pořád preferoval Geista, i když přijdeme o červenou barvu. Investice může být zajímavá pouze do foil verze obdobně jako u Aleshy. Jednou z nejlepších kombinací je určitě Esper, který však nemá prozatím skvělého generála. Nejhranější je prozatím Merieke Ri Berit. Nehraje se kvůli svým schopnostem, ale především proto, že není nic lepšího. Její foil však už raketově narostl k 20$, a proto je možné se zaměřit pouze na nefoil kopie. Její cena je stále dost nízká a nabídka není příliš vysoká. Pokud by nevyšel v dohledné době lepší esper generál, cena by narostla k 50Kč. Stále jeden z nejpopulárnějších generálů je Anax and Cymede. Především foily lze sehnat stále kolem 20Kč a i když je jich relativně velké množství, reprint zde u foilové verze určitě nehrozí. Anaxe označím za dost fér investici.
Momentálně nelze určit nejlepší barevnou kombinaci, jelikož formát je stále mladý a ban list je stále krátký. Všichni generálové jsou zábavní, a proto se těší snad všichni velké oblibě. Osobně bych ale doporučoval balíčky osahující černou barvu, protože Liliana of the Veil, Smother a Inquisition of Kozilek jsou opravdu silné karty na formátu.
Kromě generálů má mnoho karet potenciál navýšit svou cenu. Především foilové karty budou u Tiny Leaders populární, jelikož mít celofoilový 50karetní balíček je o mnoho jednoduší než celý commanderový balíček. Představme si tedy jednotlivé zajímavé karty.
Smother
Jak už jsem naznačil, Smother je opravu silná karta formátu, jelikož zabije úplně vše. Smother hraje opravdu každý černý balíček na formátu. Karta vyšla ve třech foil variantách pokud počítáme i promo verzi. Momentálně se ve světě pohybuje už opravdu malé množství foil Smotherů a proto má určitě cenu nějaké vytáhnout z šuplíku nebo najít v kamarádově albě. Momentální cena 30-50Kč jak u jaké verze, předpokládaná cena 100-150Kč jak u jaké verze. Smother je určitě jednoduše reprintnutelný, ale i přes tento fakt je jeho cena opravdu nízká a stojí za to do něj investovat. Obdobně lze polemizovat i o Abrupt Decay. Jeho cena je primárně tažena poptávkou na modernovém trhu popř. legacy/vintage. Jeho efektivní využití v Tiny zvedá jeho investiční způsobilost do vysokých hodnot. Jsem opravdu zvědavý, kam až se tato karta cenově dostane.
Cyklus zenitů
V případě Tiny Leaders platí nepsané pravidlo, že každá karta s X v manacostu je dobrá karta. V případě všech zenitů to platí obzvláště. Zenity dostaly již několik reprintů především v commander produktech, a proto bych se zaměřil jen na foil a promo verze. Nejdůležitějším a asi i nejhranějším je Black Sun´s Zenith. Právě u tohoto kousku jsou zajímavé Fullart Gameday proma, která stále mají relativně nízkou cenu. Očekávám v brzké době cenu nad 200Kč. Další z investičně zajímavých zenitů bych zmínil už jen White Sun´s Zenith. Je to skvělý finisher balíčků a jeho foil verze lze sehnat stále kolem 40Kč.
Červené globální ničení
Červená ničení má opravdu hodně. Především Mizzium Mortars, Slagstorm, Anger of the Gods a Earthquake. Červená nepatří mezi silně hrané barvy, ale pokud máte foily těchto karet, vyplatí se s jejich prodejem ještě nějaký pátek počkat. Mohutně bych je nenakupoval, ale je dobré je mít na očích, jelikož jejich čas může přijít. Kromě červeného ničení je potřeba zmínit i Toxic Deluge a Gaze of Granite. Především deluge při jeho hratelnosti na jiných formátech a malým počtem kusů v oběhu je zajímavý spekulační cíl.
Sunforger
Právě díky této kartě jsem před několika měsíci zjistil, že něco jako Tiny Leaders existuje. Během obrovského nárůstu ceny foilu jsem začal přemýšlet, proč někdo nakupoval tuto kartu, až jsem se dogooglil k Tiny. Karta je na formátu opravdu skvělá a je hlavně barevně kombinovatelná se Stoneforge Mystic. Spolu se swordama je to nejpopulárnější equipment. Cena nefoil verze 29Kč je stále zajímavá a nabídka v Evropě není už tak vysoká.
Death´s Shadow/ Phyrexian Dreadnought
Obě karty jsou součástí skvělého komba v kombinaci s Varolz, the Scar-Striped. Ve spolupráci s infect kartami lze hru vyhrát velmi brzy a proto se Varolz řadí mezi nejoblíbenější competitive generály. Reprint karet není pravděpodobný, takže máme další „odmítnuté“ karty, které si najdou nový domov.
Výčet skvělých karet na tomto mladém formátu je daleko větší a nelze pojmout v jednom článku všechny karty. Pokud by byl zájem, můžu se v jednom z dalších článků formátu věnovat více a přidat i zajímavější tipy právě z Tiny Leaders. Jaké máte vůbec Vy zkušenosti s Tiny a myslíte si, že se může formát vůbec uchytit? Budu také rád za všechny Vaše nápady karet, které by se mohly uchytit na novém formátu. V dalším článku bych se chtěl dostat konečně k několika EDH kartám, které mám již delší dobu na „radaru“ a začínají zaznamenávat růst. Prozatím tedy vše a těším se na komentáře.
Lukáš Hlobil
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.