Finance
Magic Finance #10
Kromě spekulací nad Standardem se objevilo i několik zajímavostí mimo tento formát. Především zveřejnění článku na starcity Samem Blackem o novém modernovém balíčku kolem karty Jeskai Ascendancy. Tento balíček se dokonce dostal do TOP16 na včerejším starcityopen což opravdu ukazuje jeho kvality. Podle mnohých není tak dobrý jako třeba eggs, přesto zní možná výhra ve druhém kole lákavě. Pokud by opravdu zabíjel tak snadno, můžeme čekat ban ascenadancy na modernu na příštím banování. Zveřejnění článku mělo za následek především růst ceny karty Glittering Wish (z 1 eura na 10 euro). Dlouho tato karta čekala na svoji chvíli a cena 30Kč byla opravdu skvělou cenou pro spekulanty. Případný ban ascendancy by wish ovlivnil, ale určitě by se nevrátila na svou původní hodnotu. Čekala by jenom dál na správný balíček. Ascendancy ukázala svůj potenciál i na Standardu, proto její cena stále roste (za víkend z 15Kč na 85Kč).
Druhou kartou, u které se změnila výrazně cena, je Monastery Swiftspear. Její foil se s potencionální hratelností na modernu a legacy stal cílem spekulací a z ceny kolem 4eur poskočil k 17eurům. Dalo se to čekat zvláště po zkušenosti s Eidolon of the Great Revel (rozdíl však v otevíranosti edice a raritě!). Cena kolem 17eur je však opravdu dočasná. Při tak otevírané sadě cena klesne k 10eurům. Pokud si jich chcete pár koupit, počkejte s nákupem až k Vánocům.
Poslední rekapitulací je zveřejnění decklistu nového Event decku. Obsahuje především karty Bloodsoaked Champion, Pain Seer, Herald of Torment, Caves of Koilos a Silence the Believers.
První dva velké turnaje na okruhu Starcitygames Open ukázaly, jakým směrem se bude uchylovat nový Standard. Především na začátek je důležité říci, že Standard nadefinuje až nejbližší Pro tour. Na turnaje typu SCGO ne všichni účastnící se hráči mají čas na velký testing, proto sáhli po balíčcích, které představovali jistotu. Především se jedná o variace Green Devotion, Abzan Mindrage, RG Monsters. Zajímavostí však je, že oproti dřívějším dobám, kdy se mohutně začaly skupovat karty opravdu až po Pro tour, zažilo SCGO rekordní sledovanost a vývoj cen to ovlivnilo možná více, než ovlivní Pro tour. Pojďme si tedy zrekapitulovat, které karty na novém formátu zazářily a které byly naopak propadák. Pro naznačení metagame je důležité vzít v úvahu na tak velkých turnajích minimálně TOP32. Jelikož vytvoření takové statistiky by bylo velice časově náročné, vytvořil jsem součet pouze karet TOP8 balíčků z obou turnajů, jak v Indianapolis, tak v New Jersey. V komentářích však beru v úvahu i celé TOP32. Nejprve začneme edicemi Theros blocku.
Před turnajem bylo jasné, že nejvíce se musí počítat se zelenou. Hlavně i proto, že většina pole vzala do rukou balíček, u kterého se předpokládala kvalita a vyrovnanost. Svým počtem v Top8 však trojblok Sylvan+Courser+Polukranos ukázali, že se opravdu jedná o nejsilnější kombinaci a zbytek pole nechali daleko za sebou. Všechny tři karty mají spolu společnou jednu věc a to, že vyšly buď ve speciálním produktu nebo jako buy a box promo respektive Sylvan. Tento fakt značí její investiční omezenost. Přesto si myslím, že všechny tři karty mají po Pro tour, který by nezměnil výrazně metagame, šanci na další růst minimálně v řádu několika desítek korun. Sylvana klidně k ceně kolem 300Kč.
Stormbreath Dragon ukázal, že dokáže obstát vedle nového Sarkhana a zvláště se objevoval v balíčcích spolu s ním. Pokud se podíváme na jeho cenový graf na MCM (EU) a TCG (USA), jeho cena již své dno zažila a pomalu roste. Růst překoná zřejmě i hranici 350Kč.
Z jiných karet určitě zaujme „nehranost“ Elspeth, pro kterou se nenašel pořádný kontrol a v midrange se příliš nehrála. Cenu si však nějakou dobu ještě zachová. To samé lze říci o Thoughtseize. Před turnajem se mluvilo o tom, že RUG nemůže být dobrý, protože nemá černou. Opak se stal pravdou a Thoughtseize nebyla zatím potřeba. Cena je však závislá více na Modernu, takže pokles nemůžeme očekávat. V souboji Hero´s Downfall vs. Utter End zvítězil jednoznačně v kontextu celé Top32 Hero. U Utter Endu bych předpokládal, že si jako rare karta v edici s fečkami neudrží 99Kč a půjde někam k 50Kč. Nejhranější sideboard kartou se stala Setessan Tactics, která je opravdu skvělá a její cena by mohla poskočit lehce nad 50Kč. Celkem nenápadnou kartou (navíc v tabulce není, jelikož landy jsem neevidoval) se stal Nykthos, Shrine to Nyx. Přesto, že Nykthos vyšel v některých produktech jako je Event deck, jeho cena 79Kč je dost podceněná. Právě teď je ten pravý okamžik jich několik nakoupit, jelikož hratelnost v Green devotin, RG devotion aj. je dost velká.
Jak již bylo proklamováno, fetchlandy nejsou tolik populární na Standardu. Nejhranější zemí se proto stala Temple of Abandon! Zajímavostí také je, že starcity začala vykupovat tuto zemi za celé 3$ (rytíř prodává za 79Kč).
Dokonce se začalo experimentovat i s Polis Crusherem a Harness by Force. Možný progres těchto karet v budoucnu?
Jako spekulační kartu bych označil Eidolon of Blossoms. V obou Top32 se objevilo několik Constellation decků a mnoho lidí si Eidolona zatím nevšímá. Jeho cena je neměnná. Balíček, ale opravdu nevypadá zle a 55Kč by se mohlo posunout nahoru.
Začali jsme především nejúspěšnějšími kartami nové metagame. Jaká jsou však největší zklamání? Zklamáním je Soldier of the Pantheon. Při multicolor edici šel Soldier do formátu ve velkém stylu, ale přitom není žádný balíček, který by si ho mohl dovolit hrát. Pořád je však čas takový balíček této kartě najít. Cenu bych viděl zatím pořád kolem 60Kč až do Pro tour, který toto dilema rozsekne. Dalším zklamáním je Prognostic Sphinx. Její dominance na Theros blocku se na novém Standardu neprojevila a nebyla vidět naprosto nikde. Posledním zklamáním je bezesporu Reaper of the Wilds. V konkurenci Polukranose opravdu nemá šanci. Sice se v Top32 objevilo pár kousků, ale žádná sláva to není a tato skvělá karta evidentně zmizí v propadlišti magicových dějin.
M15 má také svého suveréna. Goblin Rabblemaster si nachází své místo jak v Mono red aggrech, tak jako sideboard karta v midrange strategiích a především v novém balíčku Jeskai tempu, které vyhrálo celé Starcitygames Open v New Jersey. Obdobně jako Sylvan, vyšel Rabble ve formě Buy a Box promo, což jeho cenu trošku drží na uzdě. Jelikož M15 byla daleko méně otevíraná než Theros, viděl bych jeho cenu o něco nad Sylvanou, tedy i 350Kč.
Nissa+Genesis Hydra+Hornet Queen se staly základy většiny zelených balíčků. Především Nissa a Hornet Queen se hrály v 1-2kusechve většině balíčků. Obě karty by si cenu měly ponechat. Naopak Hydru hrály jenom některé zelené balíčky a to vždy po 4 kusech. Zde bych viděl i možný posun z dnešních 55Kč. Momentálně Hydra posiluje na mtgo, kde se 3,75$ je skoro o dolar dražší než v USA její papírová podoba.
Chord of Calling není přímo Standardovou kartou, i když jsme ji s koncem minulé dvojky viděli v RUG Chordech. Karta plní svou úlohu především v modernových Podech a jelikož se o kartě moc nemluví, přestala se draftovat, tak je právě ten čas jich pár nakoupit. Prozatímních 199Kč je optimálních pokud připočteme, že se u nás dají sehnat ještě mezi hráči za cca 160Kč. Z dlouhodobého hlediska budou Chordy jenom cenově posilovat.
Zajímavým nočním posunem ceny je nárůst Stoke the Flames. Velký večerní buyout kartu posunul na 50Kč. Taková cena za uncommon celkem zabolí. V prosinci si budeme moc zahrát FNM právě o tuto kartu s nádherným obrázkem. Konečně FNM promo, které se vyplatí i z finančního hlediska.
V poslední části rekapitulace se zaměříme na karty z Khans of Tarkir.
Především lze konstatovat, že Sarkhan, the Dragonspeaker je opravdu karta, která bude definovat formát. Momentálně se hodí do více typů balíčků než stejně hraní planeswalkeří Nissa a Elspeth. Po turnaji starcity přehodnotila jeho cenu na 40$! Z krátkodobého hlediska tato cena může nějaký čas držet. Pokud si však uvědomíme, že o Khans je obrovský zájem a boosterů se otevírá opravdu hodně. Jeho cena pak nemůže být na úrovni Nissy, která vyšla v málo otevírané edici. Sarkhan soupeří na dálku také se Sorinem o nejdražší kartu sady. V porovnání se Sarkhanem se vyskytl v Top8 pouze ve dvou kusech. Na první pohled obrovský provar a těžká porážka. V kontextu celé Top32 obou turnajů si na tom Sorin však nevede vůbec špatně. Spousta balíčků se Sorinem se těsně umístila za branami Top8. Jeho cena 450Kč je zatím odpovídající, ale osobně si myslím, že Sarkhan bude vždycky lepší.
V mini souboji Rattleclaw Mystic vs. Sylvana prohrál Mystic výrazným způsobem. Většina balíčků totiž zařadila buď Sylvanu nebo rovnou oba. Samotný mystic se v celé Top32 tolikrát neobjevil. Jeho cena by proto bude klesat s ohledem, že je také BaB promo.
Hrdinou víkendu byl Mantis Rider. Člen vítězného balíčku po turnaji se dostal na cenu 7$ (u nás zatím 109Kč). Jelikož mnoho lidí si začne stavět právě Jeskai tempo, jeho cena nějakou dobu neklesne. Za takový měsíc, kdy otevřeme větší množství karet, by však měla začít více klesat.
Jiným případem může být Sidisi, Brood Tyrant. Přece jenom je to Mythic, takže cenu při hratelnosti může mít více stabilní. Po dvou planeswalkerech bych odhadl, že to je možná třetí nejlepší mythic sady na standard. Sidisi byla použita v balíčku Sultain delve umístěným na pěkném 11místě a hlavně pilotovaným Bradem Nelsonem. Tento hráč určitě ví, proč si tento balíček bere do ruky. Že by balíček byl černý kůň Pro tour?
Po turnaji Starcity přehodnotila také cenu Ashcloud Phoenixe na 6$. Karta se stala také součástí mnoha balíčků v Top32 a dokonce i ve vítězném balíčku z New Jersey. Jeho cenu bych také zatím viděl kolem 80-100Kč.
Možná se podle tabulek všichni ptáte, kde je Savage Knuckleblade? Zdání velmi klame. Sice se tento kluk nedostal do žádného balíčku v Top8, ale v celé Top32 se několikrát umístil v playsetu s Temur monstrama. Čekal jsem ho více, ale ještě bych tuto kartu nezatracoval. Poptávka však bude teď po jiných kartách, proto by mohla cena klesat. (Černý rytíř podhodnotil kartu na 119Kč)
Zklamáním byl především Surrak Dragonclaw. Spíše se očekávalo, že se nikde neujme, ale přesto ho zařadím do zklamání turnaje. Jeho cena by měla být určitě pod 100Kč. Lehkým zklamáním je Anafenza, the Foremost. Vyskytovala se v několika sideboardech Abzan midrange popř. po jednom kuse v mainu. Anafeza se ani neuplatnila v žádném modernovém balíčku. Pořád bych ale počítal s cenou nad 150Kč a větší hratelnosti oproti Surrakovi. Poslední zklamání je End Hostilities. Zatím pro něj není odpovídající balíček, ale bílá barva má stále svůj potenciál a End se může vyšplhat někdy během svého dvojkového působení k 100Kč. Jeho momentální cena, tak může být skvělá investice
Jednou z nejrpodávanějších karet sady je však Dig Throught Time. NA SCGO se objevovala také, ale především se začíná vyskytovat v legacy balíčcích. Její cenový nárůst je především výrazný u nás v EU, kde na MCM dosahuje 3euro. Především si všímejme foil verze, která kolem 10euro je stále dobrou investicí.
Lukáš Hlobil
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.