Články
Co očekávat od Mythic Championship VII
Hned na úvod článku bych rád podotknul, že se nejedná o nějaký profesionální návod pro kompetitivní hráče, ale převážně by mělo jít o představení metagame širší veřejnosti lidí, případně ukázat pohled na to, co očekávat od nadcházejícího turnaje.
Již tento víkend (od 6. do 8. prosince) se totiž odehraje sedmý Mythic Championship s celkovým prizepoolem 750 tisíc amerických dolarů.
Pro více informací a Coverage pokračujte na odkaz ZDE.
V dnešním článku bych se ve zkratce chtěl podívat na to, co od turnaje očekávat po stránce metagame a balíčků, které by si hráči pro tuto událost mohli zvolit.
Není tomu tak dlouho, co nám Wizardi ohlásili nové bany pro standard (pokud vám tato informace unikla, neváhejte a pokračujte na odkaz ZDE). Po třech zákazech mířících na zelenou barvu se hráči z celého světa snaží vymyslet balík, se kterým budou schopni dominovat současné metagame.
První, co bych rád ve spojitosti s novými balíky zmínil byl turnaj Twitch Rivals, který se konal od 19. do 21. listopadu, neboli hned den po oznámení banů, tudíž se jednalo o první kompetitivnější akci, kde se představily prvotní myšlenky a nápady, kudy by se stavba balíků měla ubírat.
Složení balíků na tomto turnaji vypadalo následovně:
1) Jeskai Fires - u tohoto balíku není moc co dodat, přeci jen se jednalo o celkem hraný balík i před bany, který umí odpovídat na většinu ostatních decků, jeho volba se tedy dala brát jako jasný pick, pokud hráč neměl dostatek času na vymýšlení nové strategie, případně pokud mu prostě přišel jako to nejlepší, co současné podmínky nabízejí.
2) Golgari Adventures
3) Temur Reclamation
4) Rakdos Knights
5) Jund Sacrifice
6) Gruul Aggro
Z šesti zmíněných balíčků slavil největší procentuální úspěch Rakdos Knights, avšak na první pozici se umístil Mike Sigrist s Golgari Adventures.
Většina balíků zůstala silná i s odstupem času. Ve většině z nich se mění jen pár karet, ale zaběhlé kombinace zůstávají stejné.
Vzhledem k tomu, že většina balíků je postavená kolem jedné silné karty, případně nějaké silné kombinace, rád bych teď věnoval část článku jim.
O které karty se tedy jedná?
1) Fires of Invention
Tato karta našla své uplatnění především v balíčku Jeskai Fires, který je díky ní v podstatě schopný využívat dvojnásobek své many každé kolo. Tuto manovou výhodu pak využívá k sesílání svých největších hrozeb a to Cavalier of Flame a Cavalier of Gales, případně Kenrith, the Returned King.
2) Food kombinace
Touto kombinací myslím balíčky obsahující černou, které tak mají přístup k synergii Cauldron Familiar a Witch's Oven.
Decky, ve kterých se tato kombinace uplatňuje jsou Jund Food a Golgari Food.
Mně osobně se víc líbí Jund varianta, která má navíc přístup ke kartám jako Mayhem Devil a Korvold, Fae-Cursed King.
Tyto dvě zmíněné karty totiž nádherně spolupracují se zmíněnou základní synergií balíčku, navíc ale i s manabází, kde jste díky Fabled Passage schopni vytvářet další výhodu.
Navíc u karty Mayhem Devil je podstatné, že reaguje i na aktivaci Fabled Passage ze soupeřovy strany.
Za Golgari kombinaci bych rád zmínil Casualties of War, což je karta reagující na velkou část metagame, protože umí odpovídat jak na Jeskai Fires, tak i na Food balíky. Proti agresivnějším strategiím kolem karty Embercleave (na tu se podíváme následně) se sice dá použít také, avšak nemá instantní rychlost a proto je lepší například Thrashing Brontodon, případně Return to Nature.
Ještě bych rád poukázal na nenápadnou kartičku v Golgari barvách, která se mi dost zalíbila. Jedná se o Deathless Knight, který se umí vrátit z hrobu, pokud si v kole přidáte životy, což je díky Cauldron Familiar a Food tokenům naprosto snadná podmínka.
3) Embercleave
Červený Mythic z poslední edice Throne of Eldraine je přesně to, co pohání agresivní balíky vstříc vítězství na současném standardu. Tento legendární artifact má totiž díky schopnosti flash instantní rychlost a za každou vaší útočící bytost za něj zaplatíte o manu méně.
V současnosti se hraje převážně ve dvou balících, kterými jsou Rakdos Knights a Gruul Aggro. První zmiňovaný deck, který se točí kolem rytířů, je relativině dost silný a populární. To samé se ale o druhém zmiňovaném balíčku říct nedá. Gruul Aggro totiž po banech ztratilo přístup k Once Upon a Time, navíc se na formátu bez Oka už nehraje tolik kopií Gilded Goose, a tak už Kraul Harpooner nemá snadný cíl pro svojí abilitu.
4) Edgewall Innkeeper
Poslední kartou, kterou bych v dnešním článku rád zmínil, je Edgewall Innkeeper, který z logiky věci slouží jako hnací motor Adventure balíků. Ty se hrají převážně v Golgari variantě, kde bych zmínil hlavně přístup k silným bytostem v podobě Lovestruck Beast a Questing Beast.
Na závěr bych rád dodal, že současná situace na standardu se mi osobně dost líbí. Po tom, co došlo k banu Oka (a najednou už netvoří dvě třetiny mety jeden balík), se zas dá hrát spousta různých balíčků a to je dobře. Kromě zmíněných kombinací v dnešním článku se dají ještě očekávat balíčky jako Azorius Control, Temur Reclamation, Izzet Flash.
Pokud se Vám článek líbil, budu rád za zpětnou vazbu, případně objektivní kritiku, co do příště zlepšit. Také by mě zajímalo co očekáváte od nadcházejícího turnaje vy a jak se vám aktuální metagame líbí?
Za CMUS.cz, Tomáš Rotek.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.