Články
Jak na legacy? III.
Jak na legacy? III.
Pár tipů, jak začít pro každou barvu: 2. část – Modrá, Zelená, Multicolour
Po malé pauze je tu dokončení našeho přeletu nad barvami legačky. Čekají nás azurové laguny, zelené pralesy a letmý návrat přes celé spektrum. Neotálejme tedy a vzhůru za exotikou.
Alternativou k celé koncepci může být vzkříšení kdysi slavné Trinity, která lockovala přes Tangle Wire a Plow Under.
Pár tipů, jak začít pro každou barvu: 2. část – Modrá, Zelená, Multicolour
Po malé pauze je tu dokončení našeho přeletu nad barvami legačky. Čekají nás azurové laguny, zelené pralesy a letmý návrat přes celé spektrum. Neotálejme tedy a vzhůru za exotikou.
MODRÁ
Modrá je Milka, ta naše kráva, modrá je prej i v Americe tráva... I méně bystrý pozorovatel formátu s označením 1.5 si musel všimnout, že modrá se v top balíčcích objevuje podezřele často. Hmm, čím to asi bude? Obrovskými možnostmi karetní výhody? Vracením do ruky? Rušením abbilit? Přebíráním kontroly nad kartami? NE! Je to kvůli Frce of Will (FoW)! Nekompromisní rušení zadarmo (už i taková Daze je velikým strašákem), které má soupeř naruce vždy jako na potvoru v momentě, kdy ho potřebuje, je prostě důvodem proč využít modrou. Tento fakt, se bohužel nelibě projevil na vývoji ceny „forsáží“, takže tu před každým stojí těžká otázka: Investovat do bezkonkurenční karty tolik, co stojí horší monocolor balík a mít tak zaděláno na veliké množství legacy decků, nebo ušetřit? Pár tisíc za playset jsou už skutečně nekřesťanské peníze, ale všechno se dá zrelativizovat. Protože ve chvíli, kdy se dvojková Serra po plastice prodává za víc, než nejlepší karta jedenapůlky (a kdo ví jestli ne vůbec), která najde uplatnění v nadpoloviční většině balíčků, není co řešit (teda alespoň pro mne).
Merfolks | *** |
Main Deck | Sideboard |
12 Island 3 Mutavault 4 Wasteland 4 Cursecatcher 4 Lord of Atlantis 4 Merrow Reejerey 4 Silvergill Adept 2 Wake Thrasher 2 Merfolk Sovereign 4 Daze 4 Force of Will 4 Standstill 4 Aether Vial 2 Umezawa’s Jitte 3 Stifle | 1 Blue Elemental Blast 3 Hydroblast 3 Back to Basics 4 Relic of Progenitus 4 Spell Pierce |
Merfolks
Merfolci jsou (a to nejen dle mého názoru), nejlepším zástupcem mono-colour baíčků vůbec! Pravidelné turnajové výsledky, síla a rychlost dokazují, že modrá je kvalitní i bez „explozívů“, „swordů“, „goyfů“ a jiných posil z magicové palety. Merfolci jsou aggro, které si může dovolit zatapování každé kolo a přesto není bezzubé (díky hrozbě FoW a Daze). S desítkou posilovačů a pravidly vylepšeným Wake Thrasherem (bez manaburnu se na konci kola landy tapují o něco veseleji – zvlášť s vidinou neblokovatelnosti od Sovereigna) dokáží „slanečci“ tlačit na modrou nezvykle dobře. Při jiné konstelaci hvězd, lze zvolit lock situaci Vial, Standstill (v horším případě proti nekontrolním soupeřům klidně i bez Vialu, s podporou nějkého toho Mutavaultu). Stifle je dalším silným nástrojem, jak první kola převrátit na svou stranu. Za jednu manu Lava Dart + Stone Rain je v případě fetchky v prvním takový pěkný Time Walk. Navíc když podá pomocnou ruku Wasteland, může to často být - vzhledem k menšímu počtu zemí na legačce – pro soupeře úplný konec. Nemluvě o dalších podlých tricích a záchraných misích, jež mívá Stifle na triku (třeba Pernicous Deed je příkladem takřka exemplárním). Viál je urychlovač, obrana proti rušení, zdroj nemilých překvapení na konci kola soupeře a v případě zástupů posilovacích „lordů“ i zajímavým fíglem do combat phase. Jitte komentovat skoro netřeba, zrychluje damage race, v krizi přinese životy a zbaví vás otravné soupeřovi havěti, která proklouzla na stůl (Confidat je opět příkladný cíl).
V čem slanečci cítí slabiny, které se snaží řešit sideboardem? Jako již tradičně je to obligátní dredge, který někteří nadšenci škádlí relikem už i v základu. Blasty jsou proti fritce, goblinům a zoologické. Back to Basic přináší ovoce proti všemu, co se neřídilo jednoduchostí monobarvy a Spell Pierce je novou „bombou“ ze Zendikaru, která poškádlí, když už ne cokoliv dalšího, tak třeba komba (na která máte už tak silnou výbavičku v podobě FoWů, Daze a Stiflů).
ROZŠÍŘENÍ:
UW, UG Merfolks – S bílou získá balík jediný nedostatek - zabíjení. Některé buildy potvory řeší pomocí Echoing Truth a následného counterování, ale co si budeme nalhávat, swordy jsou prostě top. Hlavním důodem zelené pro všechny decky je Tarmogoyf, v příadě i tak silných merfolků tomu není jinak. Krosan Gripy, Disenchanty a jiné sideboardovky jsou už jen chuťovka, protože zas tak potřeba opravdu nejsou. Ostatně množí se názory, že páni moří jsou stejnak nejlepší ve své čisté podobě. Svoje ideje můžete konfrontovat s řadou úspěšných konstrukcí zde: http://www.deckcheck.net/list.php?type=Merfolk&format=Legacy
MUC | *** |
Main Deck | Sideboard |
21 Island 1 Academy Ruins 2 Morphling 1 Oona, Queen of the Fae 1 Teferi, Mage of Zhalfir 4 Counterspell 3 Fact or Fiction 4 Force of Will 3 Spell Snare 3 Cryptic Command 2 Repeal 4 Accumulated Knowledge 4 Brainstorm 2 Powder Keg 3 Vedalken Shackles 2 Back to Basics 1 Jace Beleren | 4 Chill 1 Mindbreak Trap 3 Hydroblast 3 Propaganda 4 Relic of Progenitus |
MUC (Mono blUe Control)
Celomodrý kontrol je archetypem decku, který na magicové scéně má už také nějaký ten pátek za sebou. V současné podobě legacy, není až tak často k vidění a ani výsledky v turnajovém dění nebojuje o své místo na slunci. Proč ho tedy uvádím? Je to skvělý odrazový můstek k vyšším metám. Pokud zainvestujete a seženete Force, doplníte dalším counterováním a karetní výhodou, přidáte pár finisherů, tak máte relativně funkční balíček. Deck pak můžete doplnit (snad kromě červené) o jakoukoliv barvu a začnete srovnávat krok s balíky na špičce. Mnou uvedený decklist, je pouze jednou z možností jak modrý kontrol vybudovat. Uvádím ho spíše pro inspiraci.
Primárně především counterujete co se dá. Co proklouzne vaší obranou sítí, ukradnete přes Shackles, vrátíte na ruku, zničíte Kegem nebo díky Morphlingovi neřešíte. Máte-li, vražte do decku nějakou tu fetchku a Brainstorm bude náhle zas o fous lepší. Nebude-li soupeř příliš naspeedovaný, díky slušnému přínosu karet získáte brzy převahu, kterou pomaličku, přes pár větších bijců (vyberte podle chuti – přidávám možnosti jako je: Meloku, Vendilion Clique, Masticore, Sower of Temptation) změníte ve ve výhru na vaší strně. Balík je občas značně pomalý, chybí mu levné a masové zabíjení (někteří sahají pro odpověď i po starém dobrém Nevinyrral´s Disku), ale má zkrátka svoje kouzlo. Pokud tedy chcete zavzpomínat na doby, kdy Morphling vládl světu, nebo pragmaticky budujete vhodné podhoubí pro další legačkový rozvoj, je pro vás MUC volbou alespoň k zamyšlení.
ROZŠÍŘENÍ:
U/x Control – Jak jsem již psal, modrý kontrol můžete rozšířit o libovolnou barvu a vždy tím jen získáte. Bílá má swordy + wratha + humilitu, zelená goyfa, černá Tombstalkera + discard, multicolor nabízí perník, mocné Engineered Explosives atd... To jsou jen vybrané perly, které až okatě zapadají do koncepce balíku. Ale jinak samozřejmě jakou cestou se vydáte, je pouze na vašem rozhodnutí. Jestli z decku bude nakonec klasický Landstill nebo rychlejší Baseruption či nějaká vaše vyšperkovaná novinka, se necháme na turnajích překvapit.
Vím, že téma kontrolních balíčků s modrou je velice obsáhlé a nedá se popsat na pár řádcích, proto angličtináře odkazuji na rozsáhlé debaty na www.mtgthesource.com .
Co nám přináší modrá dále? Možností je hromada, ale pro příklad uvádím:
Faerie – Modré štiplavé poletuchy se vyrojily i na legacy. Bývají povětšinou doplněné černou nebo zelenou, ale třeba zde: http://www.deckcheck.net/list.php?type=Faeries&format=Legacy najdete nějaké nápady, jak postavit vašemu srdci nejmilejší celomodrou verzi.
Faerie Stompy – Balíček velice stylový, silný a nebezpečný. Uvádím ho spíš jen pro zajímavost, protože pro naše účely se nehodí pro svojí enormní finanční náročnost. Více info v tomto pěkném článku: http://www.cmus.cz/dnn/Články/Všechnyčlánky/tabid/265/articleType/ArticleView/articleId/602/Faerie-Stompy.aspx
ZELENÁ
Aggro Elves | *** |
Main Deck | Sideboard |
2 Umezawa’s Jitte 4 Relic of Progenitus 4 Llanowar Elves 4 Fyndhorn Elves 4 Priest of Titania 4 Wren’s Run Vanquisher 4 Elvish Archdruid 4 Elvish Champion 4 Imperious Perfect 3 Chameleon Colossus 3 Wren’s Run Packmaster 1 Sylvan Messenger 1 Wilt-Leaf Liege 16 Forest 2 Gaea’s Cradle | 3 Tormod’s Crypt 3 Chalice of the Void 4 Thorn of Amethyst 2 Choke 3 Krosan Grip |
Aggro Elves
Dalším balíkem vehementně využívajícím creature-type jsou elfové. Nehonosí se takovou rychlostí jako jejich ošlklivější zubatí bratranci, nemají v barvě tolik skvělých triků jako smetánka z Atlantidy, proč je tedy hrát? V korunách stromů jich žijí spousty, čím je jich více, tím jsou silnější a znají dávné způsoby jak využívat energii lesa.
Jako ukázku jsem zvolil úspěšnou španělskou aggro verzi elfíků, která jde maličko až do extrémů. Extrém první: téměř maximální využití pověstné elfí manové akcelerace – osmero Llanovarů a desatero Priestů (to této škatulky můžeme šoupnout Archdruida i Gaea's Cradle) vytváří manový bazének, před kterým se Lipno může jen začervenat. Extrém druhý: třináctero posilovačů – naboostuje i nejposlednějšího skrčka v nebezpečného řezníka. Extrém třetí: čtyři Reliky v základu – nehrajete Goyfy, tak proč neznepříjemnit hru většině fieldu? Karta navíc, když dochází dech, je též k nezaplacení. Extrémní strategie je jednoduchá a dle mého zevrubného testingu i nečekaně úspěšná – zkrátka velmi rychle vytvořit zástup obřích pašíků, postavit se a tapnout do útoku! Manové přebytky zúročují Chameleon Colossus s Wren's Run Packmasterem více než dobře. Vlci se na battlefieldu množí jak houby po dešti a kolos spolu třeba s jedním posilovačem dovede vyhrát hru za osm many, a to se vyplatí! :) Vanquisher krom toho, že je dobrým damagerem, řeší spolu s Jittou problémy obludária na opponentovně straně. Na škodu tohoto decklistu je jen jediný Sylvan Messenger, kterého bych si kvůli jeho ringleader-ultimate-abbility dovedl představit alespoň ve třech kopiích (možná místo trochu sporného Relicu). Nutno podotknouti, že elfové v takovéto podobě jsou zkrátka přímočarým aggrem bez nějakého valného prostoru na hráčské krasobruslení. Jediný Perish, Perník, Wrata či Humilita uštědří téměř smrtelný zásah do vašeho týla, ale i po té nic není nemožné. Á propos elfové jsou na hraní velice příjemní.
Sideboard řeší slabiny aggro balíků, čili kombo (Thorn, Chalice) a Dredge – s relikem a kryptou už je výbava dostatečná. Grip a Choke vám naopak pomůžou proti kontrolnějším patáliím. Side lze upravit podle místních poměrů, ale bohužel v zelené se toho zas tolik vykouzlit nedá.
ROZŠÍŘENÍ:
Asi jen těžko se dá hovořit o úpravě aggro-elfů, ale lesní mužíčci se ještě vyskytují ve dvou zajímavých balících:
Combo Elves | *** |
Main Deck | Sideboard |
1 Mirror Entity 4 Summoner’s Pact 1 Concordant Crossroads 1 Crop Rotation 4 Nettle Sentinel 1 Regal Force 1 Viridian Shaman 4 Llanowar Elves 4 Heritage Druid 4 Wirewood Symbiote 4 Elvish Visionary 4 Birchlore Rangers 4 Glimpse of Nature 2 Chord of Calling 2 Wirewood Hivemaster 2 Priest of Titania 2 Gaea’s Cradle 1 Pendelhaven 1 Brushland 2 Temple Garden 4 Wooded Foothills 1 Windswept Heath 5 Forest | 2 Ravenous Trap 1 Caller of the Claw 3 Wilt-Leaf Liege 1 Harmonic Sliver 2 Relic of Progenitus 1 Tormod’s Crypt 2 Guttural Response 2 Krosan Grip 1 Banefire |
Combo Elves
Deck známý z extendového šílenství na PT Berlín 2008 získal na Legacy nějakou tu podporu (Cradle, Crossroads..), ale též mnoho hate často i v decklistech před „sajdováním“ (staxy a stompy s Trinisférami, kalichy.. a třeba i FoW na klíčový Glimpse). Proto má jedenapůlkový elfball boj o své místo na slunci o dost obtížnější.
Deck známý z extendového šílenství na PT Berlín 2008 získal na Legacy nějakou tu podporu (Cradle, Crossroads..), ale též mnoho hate často i v decklistech před „sajdováním“ (staxy a stompy s Trinisférami, kalichy.. a třeba i FoW na klíčový Glimpse). Proto má jedenapůlkový elfball boj o své místo na slunci o dost obtížnější.
Survival Elves – Rozhodně nejlepší směr, kam by se vaše upgradování jakéhokoliv elfího balíku mělo ubírat. Elfímu survivalu zůstává skvělá manová akcelerace a síla v hordách útočících blonďáků s morální podporou svých „generálů“, navíc ovšem získáte univerzální odpovědi a karetní výhodu díky Survival of the Fittest. Ušetříte-li dokonce na Natural Order, bude vaše úspěšnost ještě o něco větší (takový útočící Progenitus ve třetím kole, může být pro leckoho setsakra tvrdý oříšek). Příklad hledejte třeba tu: http://www.deckcheck.net/deck.php?id=29989
Green Stompy | *** |
Main Deck | Sideboard |
3 Cold-Eyed Selkie 4 Elvish Spirit Guide 4 Noble Hierarch 1 Progenitus 4 River Boa 4 Tarmogoyf 2 Wickerbough Elder 3 Garruk Wildspeaker 4 Natural Order 4 Chalice of the Void 4 Trinisphere 3 Umezawa’s Jitte 1 Dryad Arbor 1 Windswept Heath 1 Wooded Foothills 1 Misty Rainforest 7 Forest 4 Ancient Tomb 1 Pendelhaven 4 Wasteland | 2 Krosan Grip 4 Choke 2 Tormod’s Crypt 2 Ravenous Trap 4 Summoning Trap 1 Progenitus |
Green Stompy
Ukázka, že stompy lze vytvořit v jakékoliv barvě. Není to nejklasičtější build takzvaných Berserk stompy, ale více heavy deck přibližující se třeba svému červenému kolegovi. Decklist je převzatý od vítěze lokálního kanadského turnaje a je tu hlavně jako nástin. Princip stompů by pro vás po přečtení předchozích článků již neměl být skryt v mlze. Proto jen ke zvláštnostem: malinko se mi nezamlouvá přítomnost Hierarchů a kalichu, ale zřejmě je důvodem absence City of Traitors a tedy akcelerace a exalted potřebný do sobojů goyfů. Garruk a killer Progenitus je naopak lákadlem pro vyzkoušení.
Alternativou k celé koncepci může být vzkříšení kdysi slavné Trinity, která lockovala přes Tangle Wire a Plow Under.
MULTICOLOUR
Jsme-li zaměřeni na decky bez duálů, světe div se, dojde i na vícebarevné balíčky, které si pro úspěch chodí zkrátka jinudy.
Dredge | *** |
Main Deck | Sideboard |
4 Bloodghast 1 Sphinx of Lost Truths 1 Flame-Kin Zealot 4 Golgari Grave-Troll 3 Golgari Thug 4 Narcomoeba 1 Sadistic Hypnotist 4 Stinkweed Imp 4 Tireless Tribe 4 Bridge from Below 4 Breakthrough 4 Cabal Therapy 4 Careful Study 3 Dread Return 4 Cephalid Coliseum 1 City of Brass 2 Dakmor Salvage 4 Gemstone Mine 4 Undiscovered Paradise | 4 Pithing Needle 1 Ancestor’s Chosen 2 Firestorm 4 Chain of Vapor 4 Thoughtseize |
Dredge
Ještě v dobách velice nedávných bych tento, z hlediska principu hraní naprosto alternativní způsob pojetí magicu, nazval Ichoridem. Ale časy se mění. Naprosto záměrně vám předkládám malinko poupravený decklist Matthew Bartletta, který dobyl bronzovou příčku na prestižním turnaji StarCityGames s Ichoridem bez Ichorida. Bloodghast se zprvu možná nezdál, ale naprosto suveréně naskákal do všech současných verzí buď po poku, nebo častěji dokonce namísto smotného krále hrobo-skokanů. S novým panáčkem a jeho hřbitovní abbilitou musel přijít i nový styl. V dredgi se začalo hrát více zemí, nekonečný Undiscovered Paradise, Loam či zajímavé řešení na pár Ghastů v hrobě a žádnou kartu v ruce – Dakmor Salvage. Ichorid nemohl vyskakovat do nekonečna, což se o jeho krvavém nástupci s pomocí nových nástrojů říci nedá. Snad nemusím popisovat, jak tento mnohými nenáviděný mnohými glorifikovaný balíček pracuje. Potvoru s dredge dostanete do hřbitova snadno (16ti kartami v prvním kole a pokud jste on-draw, tak i v krajním případě zahozením na konci). Pak už jen melete a melete. Vyskakují Narcomoeby, které sekáte do Returnů – kdy spolu s hejnem zombáků vyskočí další možnost uplatnit záhrobní replacement effect (Sphinx je o mnoho lepší než starý známý Cephalid Sage) či kapitán haste útoku (Flame-Kin Zealot) nebo možná diskutabilní kontrolnější zahazovač Sadistic Hypnotist. Milovníci reanimací mohou zařadit bílou Akromu, Empyrial Archangela nebo šikanózní Ionu. Bloodghast není takovým útočníkem jako Ichorid, ale skáče z hrobu po upkeepu a tedy i po důležitém mletí, a tak je nedocenitelným „tělem“ pro výrobu zombií díky Terapiím a Dread Returnu. Přes „neobjevený ráj“ a dredgovací zemi budete mít možnost zavolat pana upíra téměř kdykoliv. A to je přeci jen stabilnější cesta k vítězství, než občasná upkeepová 3/1 haste.
Hrobolozci by měli vyhrát první hru, téměř za každého počasí, a proto se jejich sideboardování musí nutně zaměřit na opponentovy „posily“ (které na dradge má snad každý). Použití jednotlivých karet je na snadě, vadí vám především Crypta, Relic a Leyline na ruce zas Extirpate a zákeřná Ravenous Trap. Pokud soupeři přijde sideboard navíc chráněný nějakou tou forsáží či duressem, budete to mít setsakramentsky těžké, nezoufejte ale. Ještě je tu třetí hra a to by v tom byl čert, aby to přišlo zase ideálně :)
Ještě malý dodatetek: Dredge velmi těží z nepřipraveného prostředí, takže pokud to je váš tip na začátek legačkové kariéry, tak vězte, že když budete chodit na jedno místo pořád s horbolezci, tak zachvíli se místní přizpůsobí a přes všechen hate tam nebude s Ichoridem k vydržení. Špatné je taktéž, když si vás soupeř zapamatuje jako „vykradače hrobů“ a přizpůsobí tomu svojí hru od prvního kola. Rada zní, vyměňte si občas s nějakým kamarádem balíček, překvapte třeba fritkou, nebo kontrolem. Zklidníte tak vody přecpaných sideboardů a budete zase od příště moci drtit soupeře svými zombáky. Přes to přeze všechno je dredge v poměru cena / výkon jednou z nejlepších možností po které můžete sáhnout.
ROZŠÍŘENÍ:
LED Dredge – Přidáním drahého Lions Eye Diamondu získáte discard Trolla zadarmo a navíc ještě manu na Deep Analýzu, Ancient Grudge či Ray of Revelation. Nicméně v době zendikarového bubáka je opravdu otázka, která verze je lepší. Enjoy testing :)
Affinity - Dalším balíčkem, který na hru nejde úplně od lesa je Affinita. Artefaktové země využívá jako zlevňování a potravu pro své mazlíčky, takže duály jsou opět pasé. Decklist a něco málo můžete naleznout v mém prvním článku: http://www.cmus.cz/dnn/Články/Všechnyčlánky/tabid/265/articleType/ArticleView/articleId/1342/Jak-na-legacy.aspx
Belcher - Kombo přes Goblin Charbelcher a nebo Empty the Warrens jsem uváděl jako perličku s jedinou zemí. Což doufám uznáte, že také není zrovna tradiční pojetí balíčku. Klasický build hraje samozřejmě země dvě (ještě Bayou kvůli černým rituálům) a decklist můžete zkoknout zde: http://www.deckcheck.net/deck.php?id=29945
... a to je vše přátelé. Navštívili jsme všech pět barevných kontinentů jedenapůlky a teď už záleží jedině na vás, jestli se rozhodnete na některém usídlit. A když se zabydlíte, můžete začít pokukovat po sousedech, kam by se dalo rozplemenit. Tímto nenápadným plynulým způsobem zanedlouho ovládnete celou planetu Legacy. Nevěříte? Proč to alespoň nezkusit? ..vždyť LEGACY NENÍ JEN O PENĚZÍCH!
Parafrází jsem se vrátil k počátku prvního článku. Doufám, že účel – nakouknout pod pokličku nejširšímu formátu – byl alespoň zčásti splněn. Třeba přehled levnějších balíčků někoho přesvědčil, že prosadit se na turnajích, kde se opravdu dají vyhrát skutečné ceny, není až tak nemožné. Legacy si totiž zaslouží vaši pozornost. Přemýšlejte o tom! :)
Tonda Frič alias PointDexter
Time for change. Time for LEGACY!
Yes, we can!
Yes, we can!
PS: Chuťovka na závěr je pravý opak Belcheru - balíček, který hraje zemí co nejvíce. Od původního extrémních počtů landů se dnešní buildy malinko liší, ale aspoň název zůstal. Vzdejte hold 43 zemím.
43 Lands | *** |
Main Deck | Sideboard |
4 Mox Diamond 4 Exploration 4 Manabond 3 Intuition 3 Gamble 4 Life from the Loam 2 Barbarian Ring 1 Glacial Chasm 4 Maze of Ith 4 Mishra’s Factory 1 Misty Rainforest 1 Nantuko Monastery 1 Nomad Stadium 4 Rishadan Port 1 Savannah 3 Taiga 4 Tranquil Thicket 1 Treetop Village 3 Tropical Island 1 Verdant Catacombs 4 Wasteland 1 Windswept Heath 1 Wooded Foothills 1 The Tabernacle at Pendrell Vale | 4 Chalice of the Void 1 Zuran Orb 4 Leyline of the Void 1 Ancient Grudge 3 Krosan Grip 1 Ray of Revelation 1 Firebolt |
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.