Rubriky
Toulky po EDH 9: Commander 2015
Po loňských jednobarevných decích se speciálními generály (pětice planeswalkerů) tu máme zpátky multicolored decky, konkrétně pět dvoubarevných, ve kterých najdeme dohromady deset nových generálů a celkem 56 nových karet.
Generálové
Základem každého EDH je generál, takže se budu nejprve věnovat jim.
Daxos the Returned
Tři many je ideální cena pro generála a enchantmentová tématika dostává v poslední době velmi zajímavé karty (Starfield of Nyx, Eidolon of Blossoms), nicméně hlavní pay-off karty pro tuhle strategii jsou spíše v zelené (Argothian Enchantress, Enchantress's Presence).
V nějaké enchantmentové verzi Anafenzy bych si ho klidně zahrál, navzdory tomu, že jeho abilita je relativně manově náročná. Občas se také může hodit, že umožňuje vícekrát triggerovat constellation během jednoho kola.
Karlov of the Ghost Council
Velmi agresivně laděný generál, který s libovolnou „wardenkou“ může už ve třetím kole útočit za šest. BW aggro se doposud na frenchi skoro vůbec nehrálo, ale věřím, že Karlov má potenciál na to stát se jedním z tier generálů. Jednak může dát velmi rychle 21 damage a jako bonus se ještě může zbavit nepříjemné soupeřovy bytosti.
Zajímavé karty k němu (kromě již zmiňovaných wardenek) by mohly být například Blood Artist, Contemplation a věci s extortem, jako Blind Obedience.
Mizzix of the Izmagus
Čtyři many už je na generála docela dost, nicméně Mizzix přímo vybízí k postavení nějakého stormu. Obvykle stačí zahrát pár cantripů a pak něco jako Time Warp. Sice se to nezdá, ale pokud soupeř Mizzixe hned nezabije, tak se obvykle hra velmi rychle vymkne kontrole. A experience counterů se zatím navíc nedá nijak zbavit...
Arjun, the Shifting Flame
Šestimanovka, která nemá okamžitý vliv na hru, to je prakticky nehratelné. Teoreticky je to pěkné třeba s Niv-Mizzetem, ale k tomu tu máme do komba lepší karty...
Meren of Clan Nel Toth
Jako generál je Meren příliš křehká a pomalá, ale do různých potvůrkových midrangů je jako dělená. Ideálními příklady jsou Anafenza, Karador, nebo Sidisi, Brood Tyrant.
Mazirek, Kraul Death Priest
Podobně jako u Meren, ani tady nejde o kartu, kterou byste chtěli hrát jako generála, ale má plno pěkných synergií s dalšími kartami, takže se s ním určitě budeme setkávat.
Nejzajímavější mi přijde, že jenom při fečnutí může posílit všechny bytosti, což je fajn s kusy jako Avenger of Zendikar, nebo Deranged Hermit. Velmi zajímavé mi to přijde s Prosshem, kde už při seknutí dvou bytostí dostaneme power 20+. Další pěkná funkce je enablování infinite smyček s persist bytostmi, zejména s Kitchen Finks a Woodfall Primusem.
Další zajímavé sacrfice outlety mohou být Atrition, Awakening Zone a koneckonců třeba i Braids, Cabal Minion.
Kalemne, Disciple of Iroas
Boros na frenchi nikdy neměl příliš konkurenceschopného generála a bohužel se to nezměnilo ani s vydáním Commanderu 2015. Čtyřmanovka, která nemá žádný okamžitý dopad na hru a navíc nemá ani žádnou formu evasionu, rozhodně není nic, z čeho bych byl nadšený. Pětimanové bytosti v agresivně laděném decku také příliš hrát nechcete, takže milovníci borosu budou muset dál čekat na nějakého agresivního dvoumanového generála…
Anya, Merciless Angel
Anya má sice aspoň evasion, ale pět man je příliš mnoho a navíc pětimanovkám jako Thundermaw Hellkite nebo Baneslayer Angel nesahá ani po kotníky…
Ezuri, Claw of Progress
Ezuri vypadá zajímavě, ale v podstatě nedělá nic, co by nebylo lepší v Animarovi, Rafiqovi, nebo Jenaře. Navíc už tu máme elfíka, který má podobnou, leč lepší schopnost – Master Biomancer.
Kaseto, Orochi Archmage
Kaseto vypadá jako zajímavý způsob, jak protlačit damage v nějakém equipment-heavy decku, jako je například Rafiq, ale opět je tu problém v tom, že už tu vlastně máme kartu, která umí to samé o něco lépe. Mám samozřejmě na mysli Thassu. Bonus pro snaky je podle mě naprosto irelevantní, jelikož jediní hratelní jsou Sakura a Lotus Cobra a ti v kombatu příliš neexcelují.
Confluence
Další specifický cyklus karet v Commanderu 2015 jsou Confluence. V podstatě se jedná o analogii charmů a commandů – tedy spell má několik módů a vy si vybíráte, který použije. Novinkou ovšem je, že můžete jeden mód zvolit vícekrát. A začneme hned tou nejlepší, tedy modrou, protože modrá je prostě dobrá…
Mystic Confluence
Při pohledu na tuhle kartu se neubráním srovnání s Cryptic Commandem. Největší rozdíl je samozřejmě v manacostu, pět man je pro kontrol už docela dost a obvykle v něm moc pětimanovek hrát nechcete (dvě nejlepší jsou asi Future Sight a Treachery). V ideálním případě je Confluence lepší Command (zkántruju, vrátím, líznu), jenomže u Commandu často využijete možnost tapnutí všech útočníků a navíc vrací cokoli.
Confluence je určitě lepší v tom, že ji můžete vyměnit za tři karty, ale jinak Command vítězí. Nejpravděpodobnější ale je, že budete hrát obě karty. Osobně jsem zvědavý, jak se Confluence osvědčí. V předprodeji šlo zcela suverénně o nejdražší kartu edice.
Wretched Confluence
Černá Confluence má také velký potenciál, proliz je vždycky fajn a vracení z hrobu nebo removal se taky hodí. Na hratelnosti ji samozřejmě ohromně přidává instant speed, bez kterého by byla dost podprůměrná. I tak si ale nejsem jistý, zdali se do monoblacku vejde. Nejlepší by mohla být v GB, kde bude víc dobrých bytosti na recyklování.
Fiery Confluence
U červené je klasicky problém ve flexibilitě. Vrata budou určitě nejčastější mód, ale Pyroclasma nebo Anger of the Gods jsou stoprocentně lepší. Zbylé dva módy jsou bohužel velmi situační. Pokud soupeř nebude mít ve hře planeswalkera, nebo nějaký equipment, tak většinou půjde o předraženou Pyroclasmu.
Verdant & Righteous Confluence
Poslední dva kousky jsou naprosto nehratelné, předražené a nevýrazné efekty a k tomu ještě sorcery speed. Aneb za pět man 15 životů, hurray!
Ostatní novinky
Pár zajímavých karet se samozřejmě našlo i ve zbytku spoleru…
Oreskos Explorer
V podstatě se jedná o tuctového medvěda, ale do agresivních bílých decků je podle mě super. Sice je horší než Knight of the White Orchid, nicméně aggro nechce hrát příliš mnoho zemí a tohle zajišťuje, že v úvodních kolech zemi položíte každé kolo. Navíc ho ve vícebarevných decích zakastíte snáz, než zmiňovaného Knighta. A v multiplayeru je tahle karta samozřejmě ještě mnohem lepší…
Magus of the Wheel
„Kolečko“ se vždycky hrálo jako enabler v kombodecích a podobné využití by mohl mít i Magus. Libovolné „draw 7“ bude nesmírně silné s Mizzixem, a obecně se bude hodit do všech kombodecků s modrou. Výhoda oproti klasickému kolečku je samozřejmě v tom, že to můžete udělat na konci soupeřova kola a budete tak první, kdo bude moci nové karty využít.
Grasp of Fate
Ve frenchi půjde pouze o další z řady Oblivion Ring efektů, ale tahle karta si určitě zaslouží aspoň malou zmínku, protože v libovolném multiplayeru bude opravdu vynikající.
Mizzix Mastery
Tohle je skrytý poklad letošního commanderu. Ve správném decku tahle karta v podstatě říká „5RRR: you win the game“. Nasnadě je Mizzix, ale bude samozřejmě lehce zneužitelná v libovolném kombodecku. A je vlastně celkem dobrá i bez overloadu, ono stačí něco dobře discardnout třeba přes Thirst of Knowledge (Time Stretch, Enter the Infinite, Dragonstorm a podobné vylomeniny).
Arachnogenesis
Nemyslím si, že se tahle karta bude hrát ve velkém, ale jde o pěknou kulišárnu, což se mi líbí. Pokud si soupeř nedá pozor se Splinter Twin kombem (hodně hráčů počítá s tím, že když dají kombo dohromady, tak je po hře a nemyslí na karty jako Rakdos Charm – zdravím Martina Vlnase – a Arachnogenesis), můžou ho pavoučci zabít nazpátek. A koneckonců pavoučci nám ve hře zůstanou napořád, takže toho můžeme využít. Pěknou synergii s pavoučky má například Chimpion of Lambholt, Cathars' Crusade, Mentor of the Meek, Purphoros, nebo Skullmulcher.
Corpse Augur
Na první pohled se nejedná o příliš oslnivou bytost, ale v decku, který se spoléhá na graveyard synergie, by mohl být velmi užitečný. Ideálním příkladem je Karador, nebo Sidisi.
Thought Vessel
Dvoumanové „šutry“ jsou nejlepší akcelerace do decků bez zelené a zabudovaná Reliquary Tower je příjemný bonus pro decky jako Narset, Azami, nebo Keranos.
Commander Beacon
Pěkná utility země, o kterou budou mít největší zájem dvoubarvy, které mají dražšího generála (čtyři a více man).
Honorable mention: Blade of Selves
Myriad je mechanika jasně určená do multiplayeru a Blade of Sleeves je zřejmě jediná hratelná karta, která obsahuje tohle klíčové slovo. Nějaký titán, nebo Witneska ve čtyřech hráčích, to už je velmi slušné.
Reprinty
Drtivá většina karet v Comanderu 2015 jsou reprinty. Zmiňovat kusy jako Wood Elves, nebo Mulldrifter asi nemá moc cenu, takže jsem rovnou vybral deset nejzajímavějších reprintů.
Karmic Justice
Tohle rozhodně není karta, která by se hodila do každého decku s bílou, nicméně jde o velmi zajímavý způsob, jak v decku, který je plný artefaktů a enchantmentů ochránit svoje klíčové kusy, nebo alespoň hodně znepříjemnit soupeři jejich destrukci.
Brainstorm, Preordain, Fact or Fiction
Základem každého modrého decku jsou různé cantripy a tohle jsou tři z nejzákladnějších modrých prolizů/karetní výhody (Fakta). Pokud hrajete kontrol s modrou a nemáte v něm tyhle tři karty, tak zřejmě děláte něco špatně.
Phyrexian Arena
Jedna z nejlepších karetních výhod, jaká je k dispozici na celém formátu. Pokud vám soupeř Arénu hned nezniční, je velmi pravděpodobné že díky získané karetní výhodě hru snadno vyhrajete. Rozhodně jedna z nejlepších černých karet, která kdy byla vydaná!
Eternal Witness
Tohle je pro změnu jedna z nejlepších zelených bytostí, která byla kdy vydaná. Nedovedu si představit, že bych hrál deck se zelenou bez Witnesky. Kromě toho, že umožňuje znovu zahrát vaši nejlepší kartu, je pak samozřejmě naprosto skvělá, pokud můžete vícekrát využít její etb trigger. Například pomocí Restoration Angela, Sun Titana, ale hlavně pak s Recurring Nightmarou.
Tahle kombinace dlouho slavila úspěchy na klasických constructed formátech a tak není důvod, proč by tomu tak nemělo být i v commanderu.
Lightning Greaves
Botky také nejsou kartou, kterou bych dával bezmyšlenkovitě do každého decku, nicméně generálů, u kterých se haste hodí je víc než dost, což z botek udělalo poměrně nedostatkové zboží (před reprintem stály zhruba 150Kč).
Deck, ve kterém jsou botky nejvíc potřebné, je určitě Kaalia of the Vast. Super jsou pak třeba v Narset, Rafiqovi, nebo v agresivních decích s bílou, jako je třeba Brimaz.
Solemn Simulacrum
Skvělá value bytost, kterou nejvíce ocení midrange decky se zelenou a černou. Ideální příklad je třeba Karador, nebo Glissa.
Skullclamp
Naprosto základní karta do všech decků, které hrají alespoň 20 bytostí. Ideální je, pokud umí nějak interagovat s generálem, jako tomu je například u Maratha, Ghavea, nebo Krenka.
Skullclamp je podle mě natolik brutální, že jsem kvůli němu hrál například v pětibarvě Mystica, i když v decku nebyl žádný další euqipment. Zároveň je to jeden z hlavních důvodů, proč hrát v EDH zelené feature-based decky. Není lepší pocit, než když proti kontrolu líznete tunu karet přes Skullclamp :)
Command Tower
Command Tower je povinnost pro každé vícebarevné EDHčko. Žádný jiný land, který bez jakýchkoli restrikcí dává libovolnou manu, totiž nikdy nevyšel. Díky tomu se tak jednalo o velmi nedostatkovou kartu a navzdory tomu, že je to commona, se před prvním reprintem vyšplhala až někam ke sto korunám za kus (různé foil verze jsou stále velmi drahé).
Signety & Worn Powerstone
Pokud hledáte kvalitní akceleraci a do decku se vám nehodí rozliční manaelfové, tak nemáte moc lepších možností, než jsou signety.
Dvoumanové urychlování je skvělé zejména proto, že umožňuje zahrát čtyřmanového generála ve třetím kole a v kontrolu vám to umožní zahrát vrata o kolo rychleji, nebo ho můžete zahrát ve třetím kole a nechat si volnou manu na kántrspell…
Třímanové urychlování už moc v lásce nemám, až na pár výjimek, mezi které patří karty, které umí urychlit o dvě many. Jednou z nich je právě Worn Powerstone (druhá je Coalition Relic). Powerstone je nejlepší v decích, které hrají kusy jako Armageddon, nebo Wildfire. Cena nového Powerstonu je tak trochu perlička, je to totiž 4Kč, což je na tak dobrou kartu naprosto směšné. Kdyby byly všechny dobré karty takhle levné, už bych asi měl doma všechno minimálně v playsetu…
High Market
Opět karta, která není pro každý deck, ale za správné konstelace umí být velmi užitečná. Klasickým příkladem je Child of Alara, se kterým umí instatně smést stůl. Často ho také hrají zelené decky jako ochranu před kartami typu Treachery, nebo Sower of Temptation. A v neposlední řadě se jedná o pěkný sacrifice outlet, které jsou v řadě decků velmi ceněné.
Top10 Commanderu 2015
10. Thought Vessel – dvoumanový šutr s bonusem navíc, to tu nebylo od dob Mind Stonu
9. Karmic Justice – velmi pěkný reprint, který snížil cenu u obtížně sehnatelné karty
8. Mazirek, Kraul Death Priest – karty, které vypadají zajímavě a na první pohled není jasné, kde budou nejlepší, mám rád, jelikož představují výzvu pro konstruktéry. A přesně takovou kartou je Mazirek.
7. Meren of Clan Nel Toth – stejně tak mám rád midrange se zelenou, do kterách Meren výborně zapadne
6. Eternal Witness – základní zelený EDH staple a jeden z nejlepších reprintů v edici
5. Phyrexian Arena – jedna z nejlepších karetních výhod na formátu a jasně nejlepší reprint edice
4. Mystic Confluence – další z řady skvělých všestranných modrých karet, se kterou se určitě budeme pravidelně setkávat
3. Karlov of the Ghost Council – konečně pořádný generál pro čisté aggro, což až doposud nebyl nikdy hratelný tier deck, ale teď by se to mohlo konečně zlomit
2. Mizzix Mastery – karta s mimořádně vysokým kombo potenciálem, skoro by se dalo říci, že to je lepší Yawgmoth’s Will
1. Mizzix of the Izmagus – ideální generál pro modrý kontrol s kombo finišem. Doufám, že nebude na frenchi až příliš dominantní, aby se zase nemuselo banovat…
A to je pro tentokrát vše, mějte se fajn a EDH zdar!
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.