Rubriky
Top 7 kooperativních deskových her
Screenshot z Rhett & Link videa
Deskové hry v sobě nesou silný náboj soupeřivosti. Ať už se jedná o poker, šachy, nebo vrhcáby, vítěz je v těchto hrách vždy pouze jeden. Zatímco hry podněcující soutěživost jsou prastaré a všudypřítomné, deskovky vyžadující spolupráci jsou relativní novinkou. Poslední dobou se ale mohou těšit z nárůstu na oblíbenosti a četnosti. V tomto typu her místo toho, aby hráči bojovali mezi sebou, je jejich nepřítelem samotná desková hra. A věřte, že i když sama uvažovat neumí, dokáže být neúprosným nepřítelem.
V článku vám přestavím 7 populárních kooperativních deskových her, o kterých jste s největší pravděpodobností tu a tam slyšeli a které stojí za to, abyste jim dali šanci a zkusili si je zahrát. V seznamu se neobjeví deskové hry, o kterých se na stránce Cmus již článek objevil. Nebýt toho, obě dvě by se na seznamu jistě vyskytly a tak je alespoň přikládám jako honorable metions:
Co vznikne, když Cluedo příliš dlouho skladujete na stejné polici s povídkami od Edgara Allana Poa? Mysterium. V této deskovce pro 2 až 7 hráčů se kupinka paranormálních vyšetřovatelů snaží zkontaktovat se záhrobím. Vyslýchají totiž samotnou oběť, aby zjistili, kdo ji zavraždil. Na to, aby během seance stihli vyložit sny, které jim duch posílá a odhalit tak kdo jej zavraždil, kde se vražda stala a jaká k tomu byla použita zbraň mají pouze 7 hodin.
Jeden hráč vždy ztělesňuje ducha, zbytek na sebe bere roli vyšetřovatelů. Každý z vyšetřovatelů má přiděleného jednoho podezřelého, jedno místo vraždy a jednu zbraň. Tuto informaci zná však pouze duch. Ten nemůže mluvit a tak komunikuje pouze skrze vize, které jsou reprezentovány kartami s abstraktními obrázky.
Na začátku kola duch dá každému vyšetřovateli jednu ze 7 karet, které má k dispozici. Obrázek na kartě pak odkazuje na jednu z 6 z osob, míst, nebo zbraní. Hráči pak musí uhodnout jednu informaci, než pokročí k té další. Aby toho nebylo málo, čas na rozhodování jim odměřují přesýpací hodiny. Pokud všichni uhodli, duch si vybírá jednu osobu, místo a zraň. Jeho volba reprezentuje, co se doopravdy stalo a s pomocí 3 karet se pokusí svou volbu sdělit vyšetřujícím médiúm. Hru vyhrávají jedině, pokud většina z nich uhodne správně.
Mysterium obsahuje krásné komponenty, které hráče snadno vtáhnou do atmosféry strašidelného stavení. Od překrásně ilustrovaných karet, přes zástěnu pro ducha vyobrazující interiér pochmurného domu, až po maketu hodin odpočítávajících 7 kol.
2. Desková hra Zakázaný ostrov
Ve hře Zakázaný ostrov se vžíváte do role týmu dobrodruhů, kteří se snaží získat 4 magické artefakty. Problém je, že se všechyn nalézají na Zakázaném ostrově, který své jméno neobdržel díky vlídnému podnebí a rozkošným turistickým atrakcím. Kromě toho, že musíte čeli nástrah původních obyvatel navíc bojujete s časem, protože se ostrov pozvolna potápí. Tuto hru pro 2 až 4 hráče navrhl Matt Leacock, který má na svědomí i další populární Pandemic. Samotný ostrov tvoří náhodně rozestavěné dílky – díky čemuž je každá hra trochu jiná.
Na začátku si každý hráč náhodně vylosuje povolání – může jim být třeba pilot přelétávající z jednoho konce na druhý, nebo navigátor, který má schopnost pohybovat své kolegy po mapě.
Díky faktu, že Zakázaný ostrov má stejného tvůrce jako Pandemic, jsou některé herní mechaniky podobné. Místo abyste si lízali karty, které určují města postihnutá nákazou, máte v této hře speciální balíček s kartami Zatopených území. Z něj si na konci každého kola hráči lížou karty, které korespondují s políčky na mapě. Pokud si vytáhnete kartu s určitým políčkem, zatopí jej voda. Jestli se vám to stále ještě zdá jako poměrně odpočinková hra, tak vězte, že začínáte hrát s 6 políčky, která už jsou pod vodou.
Během svého tahu mají hráči 3 akce, které mohou využít na pohyb po mapě, vysoušení a podpírání zatopených políček, předávání karet pokladu a získání relikvie (k tomu je třeba zahodit 4 karty pokladů zobrazující stejný druh relikvie). Na konci kola si hráč bere 2 karty pokladů a odhalí počet karet záplavy, kolik udává stupnice zaplavení ostrova.
Způsobů, jak prohrát, nebo spíše v tomhle případě čelit drastické zhoubě je mnoho, ale způsob jak vyhrát je jenom jeden. Získat všechny 4 relikvie, dostat se na políčko s Bláznovým vrchem, kde máte zaparkovanou helikoptéru a frnknout vstříc slávě a bohatsví.
Na to, jak hra v praxi vypadá, se můžete kouknout v epizodě Tabletop zde (tentokrát bohužel pouze v angličtině).
3. Karetní hra Arkham Horror: The Card Game
„Jednoho dne odhalí spojení našich dosud oddělených znalostí tak hrozivá zákoutí reality, a děsivou pozici lidstva v ní, že z toho odhalení buď všichni zešílíme, nebo utečeme od tohoto děsivého světla poznání do klidu a bezpečí nového věku temnoty...“
Lovecraft.
Arkham Horror TCG je hra od Fantasy Flight Games. Jedná se o takzvanou živou hru, ke které neustále vychází nová rozšíření a příběhy, které můžete se svými hrdiny prožít. Tato deskovka je určená pro 1 až 2 hráče. Při zkombinování dvou krabic se základní hrou můžete hrát i ve 4.
V téhto temné, hororové deskovce inspirované Lovecraftovým Cthulhu mythosem se ujímáte role vyšetřovatelů čelícím nepopsatelným děsům z kosmu rojícím se v novoanglickém městě Arkham. Je to kombinace klasického stolního RPG (například Dračího doupěte) a karetní hry. Pravidla samotná nabádají hráče, aby se vžili do postav a komunikovali spolu v rámci své role. Od toho se odvíjí i způsob postupu ve hře – ten se odehrává v kampaních, kdy vaše úspěchy i neúspěchy mají vliv na to, jak se bude příběh rozvíjet.
Každá z 5 postav, které máte na výběr, má svůj unikátní herní balíček, sestávající ze spojenců, vybavení, schopností, dovedností a slabin. Jak příběh postupuje, a postavy se rozvíjejí, můžete utratit vaše zkušenosti a nakoupit si za ně silnější karty.
Každý scénář sestává z lokací reprezentovaných kartami. Ty budete muset prozkoumávat a sbírat na nich důležité žetony stop, vedoucích k odhalení hrozivých nadpřirozených nepřátel a jejich následnému poražení…pokud tedy budete mít štěstí.
Karty místností mají vždy dvě strany. Jedna je poměrně přívětivá, ale na té druhé vás často čeká nepříjemné překvapení v podobě hororových výjevů. Hra probíhá tak, že vyšetřovatelé prohledávají jednotlivé místnosti, sbírají na nich stopy, bojují s nepřátelskými silami a postupují tak příběhem.
Scénář vždy reprezentují 3 různé balíčky karet:
- Balíček Výzev (Encounter deck) představující nepřátele, úskalí a hrozby, kterým musejí vyšetřovatelé v průběhu svých dobrodružství čelit. Z něj každý hráč táhne jednu kartu na konci svého kola – tyto karty do hry většinou přinášejí nepříznivé překážky, zhoubné efekty a hlavně nepřátele.
- Balíček Děje (Act deck) zaznamenává postup vyšetřovatelů a provádí vás krok po kroku příběhem dané scény – jednotlivé karty se odkrývají po nasbírání určitého počtu žetonů stop.
- Posledním v řadě je pak balíček Činů (Agenda deck) který naopak sleduje činy zlých sil jednajících proti vašim hrdinům a ztěžují vám postup hrou. V průběhu hry je vždy odhalena jedna karta a na tu postupně přibývají žetony zhouby. Při překročení určité hodnoty se karta otáčí, odhaluje novou informaci a předznamenává tak postup sil temnot.
Jak postupujete scénářem, čelí vaše postavy nejenom hrozbě fyzického zranění, ale také mentálnímu. Kdo by také nebyl vyděšený z pohledu na věci, které mají mnohem více očí, než chapadel a mnohem více chapadel, než vy máte prstů na rukách i na nohách. Jakmile utržené zranění, nebo hrůza překročí maximální hodnotu na kartě vašeho hrdiny, postava umírá, nebo zešílí a je trvale vyřazena ze hry.
Arkham Horror tvelice napínavá deskovka, jejímž hlavním hnacím motorem je příběh. Hororová atmosféra vás provází na každém kroku a díky tomu, že máte i v základní hře na výběr z 5 postav, z nichž každá má odlišný herní styl, Arkham Horror se vám jen tak neomrzí ani při hraní stejného příběhu znova.
Zima mrtvých je simulací zombie apokalypsy – věky prověřenému kultovnímu tématu ztvárněného v desítkách filmů a seriálů. Jenže tentokrát se na nebohé přeživší nedíváte zpoza bezpečí vaší obrazovky, ale stáváte se jimi vy. Úpěnlivě se snažíte přežít a zajistit dostatek jídla, zbraní a léků.
Zima mrtvých je určená pro 2 až 5 hráčů. Nejedná se ale o čistokrevnou kooperativní hru – každý hráč má svůj vlastní cíl, a pokud jej nesplní, znamená to pro něj prohru. Na začátku hry si hráči vybírají jednu kartu s hlavní úkolem. Ta určuje počet nemrtvých i morálku hráčských postav. Každý si pak vylosuje tajný úkol. Aby toho nebylo málo, je mezi těmito úkoly jedna karta, která určuje zrádce. Jeho cílem bude způsobit zkázu kolonie. Zima mrtvých tak krásně podporuje nedůvěru uvnitř skupiny. Hráči jsou tak nuceni kooperovat, ale zároveň se na sebe navzájem příliš nespoléhat.
Každé kolo začíná vylosováním karty krize, reprezentující řádění smrtících nemocí a útočících zombií. Tato karta určuje, kolik hráči musejí zajistit jídla, léků, nebo benzínu. V případě neúspěchu následuje postih.
Na začátku kola každý hráč hází kostkou. Kostky pak mohou libovolně utratit za akce. Na výběr hráči mají útok, prohledávání, vytváření zátaras, úklid odpadu a přilákávání zombijí. Musejí při tom na kostce přehodit číslo určené kartou postavy – každá je v některých úkonech lepší a v jiných horší.
Postavy se mohou pohybovat a prohledávat lokace jako jsou benzínka, nebo škola, aby našli užitečné předměty. Při toulání se postapokalyptickou pustinou se ale vystavují riziku reprezentovanému hodem kostkou, která může přinést zranění, omrzliny a kousance od zombií.
Zajímavou herní mechanikou je osud. V každém tahu soused aktivního hráče drží jednu kartu osudu, a pokud aktivní hráč splní podmínky nějakou svojí akcí, přichází událost do hry. Obvykle má hráč na výběr ze dvou možností. Ty jsou bohatě popsány a krásně podkreslují napínavou atmosféru hry.
Na konci tahu přibývají na herní plán zombie a obyvatelé kolonie spotřebovávají jídlo. Pokud zásob není dostatek, klesá morálka. Ta klesá, i pokud je přeplnění smetiště. V případě, že morálka klesne na nulu, hra končí a vítězem se stává zrádce. Ten má navíc vlastní cíl, jako nasbírání určitého počtu surovin, nebo úmrtí daného množství postav.
Ty positivnější konce následují po odehrání předem stanoveného počtu kol, nebo splnění cíle kolonie. V obou případech hráči odhalují své tajné úkoly a vyhrávají jenom ti, kteří je splnili.
Zima mrtvých rozhodně není typická kooperativní hra, kdy všichni táhnou za jeden provaz. Atmosféra je tíživá, jak se sluší a patří na postapokalyptické téma. Kromě toho, že vás ohrožují nekončící zástupy nemrtvých, každé kolo musíte řešit krizi a k tomu ještě zajistit dostatek jídla pro svou kolonii. K tomu všemu vás ještě ohrožuje zrádce z vašich vlastních řad. Zkrátka a dobře jedná pořádně intenzivní zážitek.
Na partičku Zimy mrtvých se můžete, kouknou s českými titulky zde:
5. Desková hra Gloomhaven
O této monumentální, gigantické a monstrózní hře slyšel snad každý, kdo se zajímá o deskové hry. Není také divu. Na stránce Boardgamegeek.com získala první místo mezi všemi deskovkami na světě. Obrovská ale není pouze samotná krabice a její obsah sestávající z různých karet, figurek a žetonů. Ukrývá v sobě nespočet různých příběhů a hlavně desítky hodin zábavy. Jedná se o takzvanou Legacy hru. To znamená, že jak hráči postupují napříč dějem, samotná hra se trvale mění. Příkladem je například mapa herního světa – pokaždé, když hráči odhalí lokaci, přilepí na ni příslušnou nálepku.
Na začátku je na výběr z 6 hrdinů: Surovec, Kutil, Čarovnice, Ničemnice, Prasklivec a Zlodějka mysli. Tyto postavy ale ve hře nezůstávají napořád. Každý hráč si na začátku náhodně losuje cíl, a jakmile jej jeho hrdina splní, odchází na odpočinek a místo něj nastupuje další. Dohromady Gloomhaven obsahuje 17 hratelných postav, z nichž každá je vypodobená figurkou a náleží k ní unikátní balíček karet.
Hra probíhá v podobě scénářů, ve kterých se vaše skupinka hrdinů vydává do podzemí rozdat si to třeba s drakem, skupinkou nemrtvých, nebo banditů. Dohromady Gloomhaven obsahuje 100 scénářů. Během jediné kampaně však neobjevíte všechny. Hra je totiž nelineární a skupinka hrdinů má možnost svými rozhodnutími ovlivňovat, kam se příběh ubírá. Mohou se tak rozhodnout, jestli budou hrdiny, bez bázně a hany, nebo sobecká bandička zloduchů.
Soubojový systém je založený na hraní karet. Hráči vždy vykládají 2 karty. Hodnota na jedné kartě určuje pořadí. Jelikož jsou karty rozdělená na horní a dolní polovinu, každá s jiným efektem, musí se hráč rozhodnout, u které ze 2 karet spustí vrchní efekt a u které ten spodní. Jak postavy postupují příběhem a sílí, mohou hráči jejich balíček obohatit nové silnější karty.
Gloomhaven v sobě ukrývá skvělé karetní souboje, unikátní vývoj postav i příběhu a postupné odkrývání světa. Není to žádná odpočinková záležitost, kterou můžete vytáhnout a dát si jednu rychlou partičku na deset minut. Jenom vybalit všechny součástky vám zabere pár desítek minut. Než odkryjete vše, co vám může nabídnout, budete muset absolvovat hned několik kampaní plných napínavé, příběhem podkreslené zábavy.
6. Desková hra Panství hrůzy: Druhá edice
Hra Panství hrůzy je určená pro 1 až 5 hráčů. Je to již druhá položka na mém seznamu, která je inspirovaná Lovecraftovým Cthulhu mythosem. Stejně jako Arkham Horror TCG i tuto hru vydaly Fantasy Flight Games.
Je to jedna z těch deskovek, k jejichž hraní je zapotřebí aplikace. V té máte na výběr ze 4 scénářů lišících se obtížností i herní dobou (1 až 6 hodin). Po načtení scénáře vám aplikace sdělí, jak uspořádat dílky místností a kam na nich umístit stopy. Při zkoumání stop napříč herní mapkou zadáváte do aplikace, hodnoty, jaké jste hodili na kostkách a ta vám pak sdělí, jestli jste uspěli a co jste našli.
Při pátrání se také setkáváte s různými postavami, se kterými můžete interagovat a vést větvící se dialogy. Skrze aplikaci také řešíte formou minihry různé puzzle a na konci kola hráčů se v aplikaci spustí fáze mythosu. Ta spustí buď nahodilé, nebo předem definované události, kterým musejí vaše postavy čelit.
Přes 50 procent této hry je tvořeno právě aplikací. Ta dělá herní zážitek plynulejším, jelikož za vás hlídá životy nepřátel a díky náhodně generovaným událostem zvyšuje prvek překvapení. Za zmínku stojí i fyzické komponenty, ať už se jedná o krásně graficky vyvedené plánky lokací nebo miniatury vašich nepřátel i vyšetřovatelů. Panství hrůzy se teda rozhodně nesoustředí jenom na virtuální zážitek, jelikož je i fyzická podoba hry skutečně povedená.
Největším positivem hry je atmosféra detektivního příběhu, kdy se snažíte přijít na kloub různým hrozivým tajemstvím. Za zmínku stojí obzvláště kartičky šílenství, které podkreslují tísnivý příběh hry. Pokud některá postava totiž zešílí, daný hráč obdrží jednu kartu. Co se na ní píše, ví jenom on a teprve až začne vše zapalovat, zjistíte, že jej postihla pyromanie a hru může vyhrát, jenom když zapálí 6 místností.
7. Desková hra Spirit Island
Rozloha samotného ostrova závisí na počtu hráčů. Různě tvarované dílky se propojí do jednoho tvaru a poté sse po mapě rozmístí žetony nájezdníků, původních obyvatel a nákazy, kterou s sebou nájezdníci přinesli. Hráči si pak vyberou, na které části ostrova budou začínat a umístí na jedno z políček svůj žeton vlivu.
Každý hráč si vybere jednoho ducha ostrova, za kterého bude hrát. Na výběr je přitom z takových elementárních borců jakými jsou třeba Živoucí síla země (Vital Strength of the Earth) nebo Nositel snů a nočních můr (Bringer of Dreams and Nightmares). Jednotliví duchové představují odlišný herní zážitek.
Ve svých kolech mohou hráči dobírat karty z odhazovacího balíčku, získávat karty moci a rozšiřovat svoji přítomnost po políčcích ostrova tím, že na ně položí žetony své barvy. Získávají také energii, kterou mohou využívat k hraní karet reprezentujících magické síly duchů.
Útočníci ve svém tahu rozšiřují průzkumníky po ostrově, staví vesnice a města a drancují samotnou půdu, čímž roznášejí nákazu, která odstraňuje žetony vlivu duchů. To, kde dochází k drancování, budování a průzkumu určují karty z balíčku nájezdníků – tyto kroky se spouští pouze na terénech barvy určené kartou.
Hlavní zbraní duchů proti nájezdníkům je strach. Kdo by se také nebál nepřirozených přírodních úkazů devastujících celé vesnice a města. Právě za ničení staveb nájezdníků a působení strachu, reprezentovaného žetony strachu, duchové získávají karty strachu. Čím více karet se odhalí, tím silnějším se jejich efekt stává.
Konec hry nastává, pokud se duchům podaří naprosto srovnat se zemí patřičné figurky kolonistů na mapě. Jestli je potřeba vyhladit všechny průzkumníky, nebo stačí srovnat se zemí pouze určitý typ budov, určuje úroveň strachu – čím vyšší, tím snazší je vítězství dosáhnout.
Útočníci mohou oslavovat úspěšný záběr ostrova, pokud je zahuben jeden z duchů ostrova, nebo pokud dojde zásoba žetonů nákazy, či dojdou karty v balíčcích útočníků.
Pravidlově hra rozhodně nepatří k nejjednodušším. Za to, že vám ze začátku zamotá hlavu, se vám odmění neskutečnou znovuhratelností. Máte na výběr z 9 duchů, z nichž každý má odlišný herní styl i karty. Hra obsahuje i scénáře, ve kterých čelíte různým národům nájezdníků, z nichž každý má odlišnou vlastnost. Změřit své síly tak můžete například s Angličany nebo Švédy.
Závěrem
Jak jste si při čtení mohli jistě všimnout, kooperativní hry jsou rozmanitým žánrem. Zprostředkovávají vám nevšední zážitek, kdy společně s vašimi přáteli plánujete, probíráte strategie a čelíte všem možným úskalím. Nespornou výhodou je, že pokud v některé z takových her prohrajete, zřídka kdy jste v tom sami. Naopak vítězství je o to slastnější, protože jej máte s kým sdílet. Díky různorodosti témat si přijdete na své, ať už jste fanouškem horových příběhů, her na hrdiny, nebo strategických bojovek, přijdete si vždy na své. Jestli vás některé z her zaujala, nebo byste si zkrátka chtěli tenhle žánr sami vyzkoušet, určitě navštivte stránky partnerského e-shopu Veselý-drak, kde si jistě vyberete nějakou kooperativní deskovku vhodnou právě pro vás.
V sérii nejlepší top deskových her na Cmusu vyšly tyto články
- Nejlepší fantasy deskové hry
- Nejlepší karetní hry
- Nejlepší strategické deskové hry
- Nejlepší rodinné deskové hry
- 10 deskových her ideálních na dovolenou
Pro všechny fanoušky deskových a karetních her jsme začátkem roku 2021 spustili novou stránku web4games, kde vznikají speciálně články s touto tématikou, najdete zde tak především spoustu recenzí nejrůznějších deskových a karetních her.
Written by: Erich Poncza
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře