Vítejte u druhé část rozboru Zendikar Rising. Myslím si, že není třeba dlouhých úvodů, jelikož v první části byl úvod dlouhý až až, takže se vrhneme rovnou na jednotlivé karty:
Červená
Akoum Hellhound - fajn bytost pro čerevá aggra na standard, většinu času bude útočit sice jenom za dva (v Monoredu Fabled Passage kvůli jedné landfal kartě hrát zřejmě nebudete), nicméně to je na standard od jednomanovky pořád nadprůměr.
Pokud byste ho chtěli plně využít a hrát ho s Fabled Passage, tak by to bylo zřejmě v nějakém RGčku s vyšší křivkou (monstra s Edgewall Innkeeperem), nebo klidně i v Boros Aggru s Winotou, kde by se dalo využít i tribal synergií s Pack Leaderem.
Zajímavé by to mohl být i na modern, kde bychom spolu se Steppe Lynx mohli mít dvojicí one-dropů, jenž můžou stabilně útočit za čtyři. Naya Zoo by díky Hellhoundovi a Wrenn and Six mohlo být konkurenceschopným deckem.
Cleansing Wildfire - karta zcela určitě mířená zejména na modern, kde má pomoci v boji proti Tronu a Field of the Dead. Nejlépe ji využijí prowess decky, kde potěší možnost cantripu, nicméně hrát se to dá úplně všude, protože to při nejhorším bude alespoň dvoumanový cantrip.
Fajn by to mělo být i v decích, které se snaží agresivně soupeře donutit k otmu, že mu rychle dojdou v decku basicy, což je hlavně kombinace Field of Ruin a Path to Exile. A stejně tak to můžeme obrátit i sami sobě ku prospěchu, když to zkombinujeme s Flagstones of Trokair.
V neposlední řadě je to i karta na pauper, kde se hrají bounce landy ze staré Ravnicy, proti kterým je to celkem nechutné. A samozřejmě i tady máme Tron, jenž byl ale už před několika měsíci oslaben banem Expedition Mapy.
Kargan Intimidator - zajímavá kombinace levné agresivní bytosti a zároveň možnosti, jak v late game využít přebytečnou manu. Není pochyb o tom, že se to bude hrát na standardu v monoredu, ale mohl by klidně najít i další využití - například v decku s warrior tribal synergiemi (nejlepší warrior na standardu je určitě Winota + nám k nim vychází i lord), nebo v decku s manovou akcelerací typu Beanstalk Giant a Llanowar Visionary, kde nebude problém v lategamu pravidelně použít všechny módy každé kolo.
Mimo standard bych mu věřil i na pioneeru, kde by se analogicky mohl prosadil v Monored Aggru a v RG Monstrech (pokud hrajete build s vyšší křivkou, tak two-dropy jsou největší slabina decku). A jsem si také jistý, že bude staple v commanderu.
Magmatic Channeler - další velmi zajímavá a celkem všestranná karta. Na první pohled to vybízí ji automaticky zařadit do "UR Prowess" decků, nicméně stejně dobrá může být i v decku, který má libovolné graveyard synergie, jako například standard aristocrati s Lurrusem - discardovat Kroxu či Archfiend's Vessel je skvělá value, a i bez toho jde o fajn způsob, jak v late gamu profiltrovat draw.
Nejideálnější synergii má rozhodně s Arclight Phoenixem, u které vlastně skloubí obě předchozí věci - máme tu jak prowess tématiku, tak bytosti, které chceme dostat do hřbitova. To se ale bavíme spíše o Pioneeru, na modern mi to přijde lepší čistě v UR Prowessu, ale třeba i v RG Ponze jako value karta (celkem sexy je to i s Wrenn and Six).
A koneckonců bychom ho klidně mohli vidět i na legacy v Delver decích (rozhodně mi tam přijde lepší, než Sea Gate Stormcaller) a samozřejmě i v commanderu. Suma sumárum mi tohle přijde jako jedna z nejzajímavějších build-around karet v edici a také jako karta, která má potenciál na to, se prosadit v podstatě v libovolném constructed formátu.
Roil Eruption - už je to nějaký ten pátek co na standardu byla karta typu Incinerate/Lightning Storm, takže hráči monoredu musí vzít za vděk v podstatě libovolným hratelným bleskem. Roil Eruption vyloženě nepotěší, ale zase ani neurazí.
Roiling Vortex - původní záměr téhle karty mohl spočívat v tom, že by na standardu negovala lifegain u karet jako Omnath a Uro, nicméně to už je ale pasé (stejně jako možnost zastavit Fires of Invention).
Stejně to ale i tak může být fajn sidovka, zejména v pomalých matchupech, kde oceníte dlouhodobý zdroj damage - pokud to proti kontrolu vyložíte ve druhém kole, tak to může zcela změnit dynamiku hry. A samozřejmě ani nemluvím o tom, že tu jsou stále karty jako Elder Gargaroth a Dream Trawler (ačkoli když už se soupeř dostane k tomu, že s podobnou bytostí začne útočit, tak už jsou naše šance na výhru asi dávno v trapu).
Na pioneeru a modernu mi do plánu fritky lépe zapadá Skullcrack, už jenom proto, že hrajete často pouze se dvěma-třemi zeměmi a nechávat si volnou manu tak bude často dost složité. Ovšem vzhledem k tomu, kolik decků s Urem se aktuálně všude hraje, tak by to ale ani tak nemuselo být nejhorší (ačkoli na modernu máme k dispozici třeba Everlasting Torment).
No a opět i tady platí, že to bude super na duel commanderu, kde teď rozhodně musí červené aggro počítat s novým hlavním nepřítelem v podobě Omnatha, proti kterému bude podobný efekt k nezaplacení.
Shatterskull Smashing - spolu s Emeria's Callem tohle bude zcela určitě karta (z cyklu mýthických oboustranných karet), kterou budete nejčastěji hrát za plný cost. Ideální bude v decku s vyšší křivkou, jenž bude moci pravidelně hrát X za šest a více (což bude na standardu zcela určitě nějaké RG/RUG), ale v podstatě i tady můžeme říci, že se rozhodně v aggru vyplatí hrát pár kusů už jenom proto, že je to lepší, než basic mountain.
Opět si myslím, že bychom to mohli vídat i na modernu - samozřejmě primárně v "landless" decích jako Charbelcher, ale klidně i v midrangi typu RG Ponza (ačkoli to bohužel není nejlepší v kombinaci s Bloodbraid Elfem).
Thundering Rebuke - solidní removal pro kontrol, nebo také možná sidovka pro monored v matchupech, kde budeme od soupeře očekávat bytosti typu Questing Beast.
Valakut Exploration - při pohledu na tuhle kartu si vždycky vzpomenu na Outpost Siege, což byl svého času na standardu staple pro každý deck s červenou, ať už šlo o aggro, či midrange. Exploration mi přijde v mnoha ohledech velmi podobná, ačkoli k ní musíte mít trochu uzpůsobený deck - v klasickém monoredu se dvaceti zeměmi asi nedokážete pravidelně triggerovat landfall (ačkoli tomu mohou hodně pomoci oboustranné karty).
O dost lepší to samozřejmě bude třeba v RUG Rampě, nebo RG Aggru, které navíc ocení možnost v late gamu protlačit pár posledních damage, i když jinak soupeř bude mít dost odpovědí na vaše ostatní hrozby.
Zajímavé to samozřejmě bude také na modernu, kde se to samozřejmě ještě vylepší díky fečkám, což by mohlo opět zajímat decky s Wrenn and Six, ať už by to byla Ponza, nebo nějaké agresivní Zoo, kde by to ale byla spíše sideboardovka pro pomalejší matchupy (třímanovka, která vám dává karetní výhodu a reach v lategame, to už dnes holt na maindeck není - sarcasm alert).
Honorable mentions:
Fireblade Charger - na standardu sice máme Embercleave a Maul of the Skyclaves, ale ty k tomu, aby byly dobré, žádné další karty nepotřebují (Stoneforge Mystic ale samozřejmě neurazí). Když bych chtěl Chargera hrát, tak bych se spíše díval na synergie se sacrifice efekty, což je hlavně rakdos s kartami jako Woe Strider a Mayhem Devil.
Kazuul's Fury - Fling, který můžete hrát v mainu a nebude nikdy úplně mrtvá karta. Samozřejmě i tak bude ideální ho hrát v decku, kde jsou bytosti s vyšším powerem. Pod tím bych si představoval minimálně dvě bytosti s powerem čtyři a více - na standardu třeba Bonecrusher Giant, Questing Beast, Lovestruck Beast, nebo Kroxa, kterého můžete samozřejmě obětovat v reakci na sacrifice trigger. A mimo standard se nabízí zejména Energy deck s Pummelerem na pioneeru.
Leyline Tyrant - tohle je přesně příklad karty, která na první pohled vypadá opravdu cool, ale ve skutečnosti se kromě nějakého casual commanderu nikdy nikde neprosadí. Má to hned dva důvody - za prvé, nemá žádný okamžitý vliv na hru, a za druhé, do ni musíte investovat spoustu many (zábavná je interakce třeba s Braid of Fire) a pak doufat, že se ji soupeř nezbaví nečím, jako je Path to Exile, či Skyclave Apparition.
Moraug, Fury of Akoum - nemyslím si, že se bude hrát někde na standardu, jelikož ramp decky zrovna dvakrát nepotřebují extra kombat k vítězství, a pro "Big Red" strategie je šest man bez okamžitého efektu (no dobře, máme tu alespoň +1 do útoku, ale kvůli tomu ho do decku nedáváte) prostě zbytečně moc.
Nepochybně to ale bude skvělá věc do casual commanderu, kde to s libovolnou fečkou, či rampou typu Harrow, bude v podstatě instantní win (zejména pak, máte-li v oblibě 2HG variantu)...
Nahiri's Lithoforming - má to rozhodně kombopotenciál s landfall kartami typu Hedron/Ruin Crab, či Scute Swarm, ale moc nevěřím tomu, že to úsilí při deckbuildingu stojí za to, když místo toho můžete hrát kontrolní UB Mill, či RGx Rampu s Genesis Ultimatem. A nemluvě o tom, že Lithoforming je opravdu špatná karta ve vaší opening handě, přičemž takovýto kombodeck by chtěl určitě hrát celý playset.
Relic Robber - pěkný design, ale je to až příliš křehké tělo a musí se toho sejít až příliš mnoho k tomu, aby soupeři začal nějak výrazně vadit (i když dá náhodou damage proti kontrolu, tak nemáme záruku toho, že token vydrží ve hře více kol)
Shatterskull Charger - tohle je naopak karta, kterou si coby sidovku proti kontrolním deckům, dokážu bez problémů představit, zejména pak, když budou UW-based s removaly typu Elspeth Conquers Death a Shatter the Sky.
Song-Mad Treachery - další možnost "utility landu" pro červené decky, ale nemyslím si, že je to lepší volba než Kazuul's Fury, či další karta na dnešním seznamu, Spikefield Hazard. Podobný efekt bych chtěl hrát asi jenom na fieldu, kde by se vyskytovalo více bytostí typu Questing Beast či Kroxa.
Lepší je to samozřejmě máte-li v decku sacrifice outlet typu Woe Strider, ale to už potom budete raději hrát Claim the Firstborn.
Spikefield Hazard - u téhle karty jsem dost na vážkách, jelikož prowess decky opravdu nemají zájem o taplou zemi a rozhodně si nedovedu představit, že by se mi na modernu vešla do decku takováhle karta, když můžu hrát Gut Shot a Mutagenic Growth.
Na standardu je zase problém v tom, že tu není dost dobrých cílů (i když v mirroru monoredů se něco málo najde). Nejlepší by to mohlo být zřejmě na pioneeru, kde nemáme nic jako Gut Shot a zároveń je tu dost Elvish Mysticů a podobné malé havěti.
Valakut Awakening - další příklad karty, která vypadá hodně zajímavě, ale nějak nevím, co si s ní vlastně počít. Možná by ji mohlo hrát nějaké kombo typu Storm, kde bychom využili možnost recyklace celé ruky, nebo třeba červený prison deck s Chalice of the Void a Blood Moony, který by tím profiltroval dle potřeby neužitečné karty (povšimněte si, že Awakening vám umožňuje si vybrat, kolik karet chcete procyckit, což je celekem raritní, obvykle u podobných karet musíme discardnout celou ruku).
Rozhodně mi to přijde ale spíše jako karta, kterou si dáte do decku tzv. jednou "na chuť".
Wayward Guide-Beast - není to samozřejmě dobrý play v prvním kole, ale pokud máte dobré synergie s landfall kartami, či potřebujete rychle aktivovat surge u Reckless Bushwhackera, nebo battalion u Legion Loyalisty, tak by tohle mohla být ta správná karta pro vás.
Zelená
Bala Ged Recovery - Regrowth byl svého času zakázaný na legacy a restricted na vintage, takže když vyjde split karta s tímto efektem, tak je nasnadě, že se minimálně na standardu prosadí.
Nebude to asi karta, kterou budete hrát v playsetu, ale pár kusů by měl bez problémů uhrát každý pomalejší deck, zvláště pak, když si bude moci v late gamu vracet velké "haymakery" jako Ugin, Genisis Ultimatum, či Shark Typhoon.
Hrát by se Recovery mohlo i na pioneeru, například v Monogreen Devotionu, nebo v Lotus Field kombu, coby část package pro Fae of Wishes.
No a nepochybně půjde i o staple na duel commander, který uvidíme ve většině zelených midrangů a ramp decků.
Kazandu Mammoth - vynikající agresivní bytost, která se zcela určitě bude hrát jak v monogreenu, tak i v RG Monstrech (je to už druhá zelená bytost po Lovestruck Beastovi s powerem pět, což vypadá jako dobrá zpráva pro The Great Henge).
Co se RG Monster týče, tak by mě velmi zajímalo kolik oboustranných karet se v něm bude nakonec hrát, jelikož k dispozici je tak osm velmi dobře hratelných kusů. Mammotha bych zrovna ale jako zemi hrál jen velmi nerad...
Lotus Cobra - co se standardu týče, tak jde dost možná o vůbec nejdůležitější kartu v edici, která zajistí, že i po banech Ura a Omnatha, bude rampa stále patřit mezi nejlepší decky na formátu.
Na první pohled je to možná poněkud nenápadná karta, ale pokud ji necháte na stole, tak dokáže díky kartám jako Fabled Passage, Cultivate či Roilling Regrowth velmi rychle vyprodukovat absurdní množství many. Pokud vám například přijdou dvě kobry, tak můžete ve třetím kole díky Pasáži a Regrowthu vyprodukovat pět man, což je ideální třeba s Terrorem of the Peakes - nebo můžete třeba dále zahrát Beanstalk Gianta (respektive Fertile Footsteps) a Llanowar Visionary. No prostě nezodpovězená Cobra může rychle vést k tomu, že se hra naprosto vymkne kontrole...
Cobra je samozřejmě díky tomu legální i na pioneeru, ale tam díky jednomanovým elfům tolik nevynikne. Pořád jsou tam ale legální Uro i Omnath a v nějaké 4C Rampě by se klidně hrát mohla.
Roiling Regrowth - výborná rampa na standard, už jsem zmiňoval, že umožňuje skvěle zneužít landfall karty, ale samozřejmě dobře fixuje i barvy a hlavně oproti klasickému Harrow je lepší proti counterspellům, jelikož zemi obětujete až během resolvu (samozřejmě za cenu toho, že jdou země do hry taplé).
Rozhodně si tuhle kartou musíme připočítat i ke commander staplům jako Cultivate, Kodama's Reach, apod.
Scute Swarm - člověk si na první pohled řekne, že jde přece jenom o pár 1/1 bytostí (u toho si vždycky vzpomenu na flavor text Skyshroud Poachera: "It's OK, they're just elves.").
Díky rampě typu Cultivate a Roiling Regrowth ale může velmi snadno nastat situace, že jich bude ve hře koidně dvacet a více. Speciálně vypečené to je s Genesis Ultimátem, kde se triggery násobí, pokud vytočíte naráz více Swarmů či zemí.
A jako třešnička na dortu je tu ještě minikombo s Migratory Greathornem - pokud obě karty zmutujete a dostanete se na šest zemí, tak vám každá kopie umožní dát do hry basic a vaše insectí armáda poroste geometrickou řadou, až dokud vám v decku nezbyde žádný basic...
Turntimber Symbiosis - karta podobného ražení, jako je modrá Sea Gate Restoration. Nenadchne, ale ani neurazí a v podstatě se dá hrát v malém počtu v libovolném zeleném creature decku na standardu, pioneeru, modernu a samozřejmě i commanderu.
Honorable mentions:
Adventure Awaits - líbí se mi, že je u této karty prakticky nemožné, aby to pro vás dopadlo špatně - buďto najdete bytost, kterou jste hledali, a nebo se alespoň prolíznete. Škoda jenom, že je to za dvě many, jelikož cantripy prostě musí být za jednu manu, aby se na constructed prosadily (aktuálně je na standardu k dispozici za jednu manu Adventurous Impulse, který se ale ani tak vůbec nehraje).
Ancient Greenwarden - doublování landfall triggerů zní dobře, Crucible of Worlds je taky fajn karta, ale tohle spojení podle mne fungovat nebude. Na šesti manách je mnohem lepší Primeval Titan a šest man za Crucible je pro změnu zbytečně moc.
Jediné možné využití vidím v commanderu přímo ve specializovaných land decích s generály jako The Gitrog Monster a Lord Windgrace.
Ashaya, Soul of the Wild - podobný případ, jako u Greenwardeny - na první pohled to vypadá dobře, ale který deck by měl zájem o pětimanovou bytost bez okamžitého vlivu na hru, jenž navíc potřebuje spoustu dalšího setupu (a navíc ten nejsnažší setup, který by mohla mít, čili tokeny, musíme vyloučit)?! Je to samozřejmě vtipné s efekty typu Planar Cleansing, ale to je tak maximálně záležitost někam do hospodského commandera.
Broken Wings - další z mnoha podobných karet, které se občas objevují v sideboardech. Na standardu mi jako lepší volba přijde Wilt i Return to Nature, ale kdo ví, třeba se zelené aggro bude opravdu nutně potřebovat zbavit flyera typu Baneslayer Angel a potom takové kartě rádo sáhne.
Cragplate Baloth - sidovka speciálně mířená proti UW Controlu, sedm man je už dost na hraně, ale proti pomalému kontrolu je to opravdu exkluzivní karta, takže bych očekával, že ji semtam v sideboardech uvidíme
Inscription of Abundance - zajímavá a celkem všestranná karta, která by mohla být fajn v menším počtu v zeleném aggru, jenž nebude mít přístup k černému a červenému removalu. Není to samozřejmě žádný Dromoka's Command, ale v poslední době jsme mohli v zeleném aggru vidět třeba Ram Through, místo kterého bych klidně vyzkoušel tuhle novinku.
Khalni Ambush - podobný případ jako Kazuul's Fury či Blackbloom Rogue. V decku, který už bude hrát Primal Might či Inscription of Abundance, podobný efekt jako one-of asi neuškodí, ale jinak bych od téhle karty nečekal nic světaborného.
Skyclave Pick-Axe - tahle karta umí za minimální investici uštědřit rychle velkou spoustu damage, a klidně bych si ji uměl představit třeba v RG aggru s nižší křivkou, nebo i na modernu v nějakém tom landfall aggru.
Samozřejmě je těžké najít tu správnou balanci mezi ideálním počtem takovýchto karet a i celkovým počtem zemí v podobném decku (což by ale díky modálním kartám neměl být problém), ale rozhodně bych tuhle kartu nezatracoval.
Tajuru Paragon - tohle je vlastně taková split karta - když potřebujete souepře dostat rychle pod tlak, tak to dáte do hry jako 3/2 bytost ve durhém kole, a když vám jde hlavně o karetní výhodu, tak si pár kol počkáte a poté je začnete "chainovat".
Problém je samozřejmě v tom, že na standardu nemá party mechanika dostatečnou podporu a na ostatních formátech mají elfové k dispozici tolik různých lordů, tutorů a ekfetů typu Elvish Visionary a Llanowar Visionary, že je dost složité si představit, že by se do decku ještě vešla takováto karta.
Tangled Florahedron - za normálních okolností bych řekl, že to budou na standardu hrát všechny ramp decky, nicméně aktuálně je dost těžké konkurovat Lotus Cobře. Přinejmenším to ale bude fajn v kombodecích jako Belcher a Oops, all Spells, ve kterých to opravdu pravidelně využijete jako akceleraci.
A možná že i na tom standardu se vedle Cobry jeden-dva kusy, coby doplňková rampa na dvou manách, vejdou...
Vastwood Surge - zajímavá ramp karta, která má tu výhodu, že má extra využití v late gamu (například se Scute Swarmem). Otázka ale je, jestli je to na standardu lepší, než třeba Migration Path. V opačném případě si myslím, že to mimo casual commander asi nikde neuvidíme.
Vine Gecko - pokud bude na standardu někdy hratelný kicker deck, tak to bude zejména zásluhou téhle karty. Je to skvělý enabler, podobně jako třeba Pollywog Symbiote pro mutate decky. Škoda, že podobné mechaniky většinou nedostanou více prostoru, přece jenom jedna edice je pro takto komplexní mechaniku celkem málo.
Multicolor
Brushfire Elemental - tady se není třeba dlouze rozepisovat, agresivně laděná bytost, která má navíc evasion, to se bude stoprocentně hrát v playsetu.
RG Aggro navíc může díky velkému výběru dobrých oboustranných karet hrát klidně až třicet mana sourců, takže triggerovat landfall rozhodně nebude problém.
Kromě toho samozřejmě půjde i o staple pro agresivní decky v duel commanderu a krásně to také zapadá i do potenciálního landfall aggra na modern.
Omnath, Locus of Creation - jak Omnath neustále přibírá další barvy, tak se stává stále více a více hratelným na constructed. Tentokrát už to ale v RnD trochu přehnali, kombinace cantripu, lifegainu, zdoublování many a ničení planeswalkerů, je prostě až absurdně silná.
Nejsilnější je samozřejmě kombinace s fetchalndy, která vám přidá tři životy a čtyři many - a jak všichni víme, tak mana cheating je jedna z nejvíce unfair věcí, co můžete v MTG udělat. Proto není divu, že po banu na standardu se hráči rychle přesunuli na jiné formáty, kde se můžete s Omnathem realizovat :)
Na modernu a pioneeru máme k dispozici údernou dvojku spolu s Urem, což spolehlivě zastaví všechna aggra a vlastně i midrange, protože během rampení si mimoděk ještě nalížete plno karet. A zatímco na modernu k tomu máme i Field of the Dead, tak na pioneeru si musíme vystačit s engine kartami jako Fires of Invention či Wilderness Reclamation. A zajímavá je třeba i synergie s Risen Reefem...
Zářnou budoucnost má před sebou Omnath samozřejmě i v duel commanderu, kde je pozitivní alespoň to, že ho lze při deckbuildingu pojmout mnoha různými způsoby (spousta variant blue-based kontrolu :) ) a každý se tak při jeho stavbě může krásně realizovat.
Soaring Thought-Thief - vynikající karta pro všechny rogue decky, krásně enabluje synergie se soupeřovým hřbitovem, dobře zapadá do flash strategie UB barev (counterspelly, instatní removal a card draw) a v neposlední řadě je to samozřejmě i lord.
V podstatě jde o jednu kartu, díky které může vzniknout celý deck (podobně třeba jako Edgewall Innkeeper v adventure decích).
Honorable mentions:
Akiri, Fearless Voyager - zábavná build-around karta pro commander, ale dala by se využít i na modernu v kombodecku s Colossus Hammerem, kterému by dodala trochu větší reach do late gamu.
Cleric of Life's Bond - horší Ajani's Pridemate, což ale umí vynahradit synergiemi s jinými cleric kartami - Vito, Thorn of the Dusk Rose a Orah, Skyclave Hierophant. Mimo tribal cleric decky se ale nemá šanci prosadit.
Kargan Warleader - další tribal karta, wariroři by se mohli hrát spolu s Winotou, nicméně od třímanového lorda bych očkával ještě alespoň jednu další extra abilitu, jelikož ti nejhranější lordi jsou obvykle za dvě many. Na druhou stranu docela dobře vyplní křivku, jelikož většina ostatních warriorů jsou dvoumanovky (a Winota čtyřmanovka).
Kaza, Roil Chaser - na standard příliš těžkopádné (potřebujete, aby se dobře sešlo opravdu spoustu věcí, abyste z Kazy měli pořádný užitek), nicméně opět se jedná o zajímavou kartu na commander, kolem které můžete stavět celý deck.
Linvala, Shield of Sea Gate - u Linvaly nás bude zajímat hlavně poslední abilita, díky které by se mohla prosadit v decích s Aether Vialem či Collected Company.
Bez povšimnutí by neměl zůstat ani fakt, že na standardu máme k dispozici karty jako Watcher of the Spheres a Skycat Sovereign, takže by se nějaké UW Tempo dalo postavit i tady.
Murasa Rootgrazer - je škoda, že Rootgrazer funguje pouze s basic landy, nicméně pokud budete hrát rampu, tak v ní stejně budete hrát kusy jako Roiling Regrowth, Fabled Passage či Cultivate, takže o basicy mít rozhodně nouzi nebudete.
Rootgrazer kolem sebe potřebuje tak trochu postavený celý deck, nicméně s kartami jako Felidar Retreat, Scute Swarm, nebo Kazandu Mammoth, bychom takovýto efekt mohli s radostí využít.
Nahiri, Heir of the Ancients - Nahiri mi přijde spíše jako sideboard karta proti kontrolním deckům. Na standardu samozřejmě do Boros Winoty (v decků je dost warriorů a není problém zařadit i Embercleave) a na modern do již zmiňovaných Komboequipmentů s Colossus Hammerem, kde ale může být problém se čtyřmi manami, jelikož tenhle deck hraje relativně málo zemí (19-20).
Nissa of Shadowed Boughs - i poslední z trojice nových planeswalkerů mi přijde hlavně jako sideboard materiál. A opět půjde o kartu do pomalejších, attrition-based matchupů, kde oceníte možnost útočit menace bytostmi na soupeřovy planeswalkery a jednou za čas si případně něco zreanimovat. Idelání deck pro Nissu by byly například GB Adventury.
Orah, Skyclave Hierophant - karta s dobrým potenciálem na standard, ale bohužel k ní zatím nemáme dostatek dobrých clericů. Je to podobná situace jako s Pack Leaderem v M21. Psíci si teď ale polepšili díky Akoum Hellhoundovi, tak snad můžeme doufat, že se něco podobného stane v dalších edicích i s Orahem (tj. bude to možná hratelné jako tier3 deck ;) ).
Phylath, World Sculptor - trochu zvláštní spinoff k Avengerovi of Zendikar, nicméně když už máme na standardu karty jako Cultivate, Lotus Cobra a Fabled Passage, tak by neměl být příliš velký problém hrát trojbarvu, ve které by byla manabase složená převážně z basic landů.
Otázka spíše bude, jestli to po banech bude v rampě lepší než Shark Typhoon, což je další skvělá karta ke Genesis Ultimatu. Obě karty dělají něco zcela rozdílného, takže bych klidně vyzkoušel nějaký split. A tokeni by se dali případně i dobře využít v kombinaci s další landfall kartou, čímž mám samozřejmě na mysli Felidar Retreat.
Neodpustím si samozřejmě ani poznámku k tomu, že jde o legendární bytost, kolem které se dá velmi dobře stavět celý deck. Jenom nevím, jestli s ním, coby generálem, nebudou hry až příliš fádní.
Yasharn, Implacable Earth - kombinace hatebeara a karetní výhody zní celkem zajímavě. Škoda jenom, že jsme to neměli na standardu k dispozici v době, kdy byl legální Cauldron Familiar.
Na modernu/v commanderu je zajímavé, že vypíná fetchlandy a komba s kartami jako Viscera Seer a Ashnod's Altar, ale čtyři many jsou podle mne až příliš. Jedině snad, kdybychom měli v plánu ho přesidovat v nějakém GW proti deckům typu Omnath (který ale stejně umí dát dvě země za kolo díky kartám jako Exploration).
Zagras, Thief of Heartbeats - zábavná karta pro casual commader, kde můžete například hrát nějaké changellingy, nebo se soustředit na deathtouch v kombinaci s bytostmi typu Cunning Sparkmage.
Zareth San, the Trickster - fajn vrchol křivky pro rogue decky na standard, umí uštědřit celkem slušnou porci damage a tvoří dobrý payoff pro vaše odemílací karty. Jiné využití ale najde jenom těžko (v commanderu naštěští nefunguje, jinak by šlo o takovou druhou Yuriko).
Ostatní
Modální oboustranné rare země - po dlouhých měsících jsou tu konečně rare země, které produkují manu dvou různých barev (víte, jak to myslím) a jdou do hry odtaplé! To by mělo na standardu pomoci agresivním deckům, jenž po rotaci přišly o shocklandy (v Ikorii máme Triomy a v M21 Temply, což agresivní strategie příliš nepodporuje).
Samozřejmě je to také skvělé pro pioneer, kde už tak nebudeme muset hrát země ze Shadows over Innistrad. A v malém množství se mohou objevit klidně i na modernu, například v manabase decků s Field of the Dead. A stejně tak nemusím nikoho přesvědčovat o tom, že to bude super i na commander, jak na multiplayer, tak na duel.
Honorable mentions:
Crawling Barrens - možná ho využijí některé kontrolní decky coby extra způsob, jak v late gamu ukončit hru, či jak zastavit soupeřovy útočníky do doby, než hru ukončíte kartou jako je Ugin či Shark Typhoon.
Zajímavé by mohly Barrensy mohly být i v duel commanderu, kde se dají využít jako manasink pro různá komba s infinite manou. Očekával bych je proto v decích jako je Kinnan či Thrasios (partner komba).
Forsaken Monument - zajímavý efekt, ale je těžké ho nějak efektivně využít. Potřebuje Tron extra manu? Potřebuje Reality Smasher posílit o dva?
Za zmínku stojí, že jde o infinite kombo s Basalt Monolithem, nicméně to už v commanderu umí lépe třeba Kinnan. Kdybych musel Monument někde mermomocí hrát, tak bych to zkusil třeba jako wish package pro Karn decky, které by efektivně využily lifegain v matchupech proti aggrům. Jinak si ale myslím, že půjde hlavně o casual kartu pro commader, pokud budete chtít všechny nemilosrdně zničit s bezbarvým generálem jako je třeba Kozilek.
Lithoform Engine - když už je řeč o casual kartách pro commander... Engine můžete hrát čistě jako value kartu, nebo jako kombo-kartu, například s Dramatic Reversalem (ano, budou to vždy tříkaretní komba). Upřímně mi ale všechny ability přijdou celkem drahé, když to srovnám se staple kartami jako Strionic Resonator nebo Isochron Scepter.
Skyclave Relic - v commanderu můžeme vybírat z opravdu obrovského množství nejrůznějších manarocků a já osobně málokdy do decku zařadím kusy, které stojí více než dvě many, nicméně možnost extra využití v lategamu a odolnosti vůči removalu jsou celkem zajímavé. Pokud nebudete ale hrát přímo deck specializovaný na artefakty (Jhoira, Sai, Mishra), tak se vám Relic asi do decku stejně nevejde.
Bonus č.1 - Zendikar Rising Commander
1. Exkluzivní karty
Anowon, the Ruin Thief - mimo rogue tribal ho využijete jen těžko, ale pokud máte rádi tribal decky a rogues jsou vašemu srdci blízcí, tak je tohle pro vás ten pravý generál, přesně takhle si build-around tribal generála představuji.
Obuun, Mul Daya Ancestor - asi to není lepší generál pro hrátky s plusovými countery, než je Vorel of the Hull Clade (jak občas čeština dokáže být vtipná, že?) a Ghave, nicméně je to v dobrých barvách, proto, aby se tu daly zkombinovat věci jako Walking Ballista a Hangarback Walker se zelenou rampou.
Škoda samozřejmě je, že první abilita je celkem nahodilá a příliš se s ní nedá pracovat, ale jinak je to i bez ní pěkná biuld-around karta.
Trove Warden - zajímavá value karta do late gamu, která ale potřebuje trochu setupu, protože bez speciálně uzpůsobeného decku ji asi hrát nebudeme. Ideální bude v nějakém decku se selfmillem, jako je třeba Karador, nebo Nethroi.
Enigma Thief - jako 5/5 za čtyři many to nezní úplně špatně, nicméně synergie s rogue bytostmi je tu minimální a pokud chcete hrát Anowona více kontrolně, tak se určitě najdou lepší bounce spelly. Tohle je spíše karta do tempo decku.
Whispersteel Dagger - když už zaplatím šest man jenom k tomu, abych mohl s Daggerem vůbec zaútočit, tak bych alespoň čekal, že exilnutý spell budu moci zahrát bez placení costu. Nevidím žádný důvod, proč hrát podobnou kartu, jiných mill payoffů a lepší karetní výhody do lategamu existuje nespočet...
Geode Rager - goad mechanice jsem nikdy nepřišel na chuť a na šesti manách máme opravdu desítky jiných, lepších možností. I kdyby šlo čistě o landfall, tak jenom ze ZNR tu máme Morauga a Phylatha.
II. Nejzajímavější reprinty
Nejprve jsem chtěl udělat top10 list, nicméně tenhle commander produkt má trochu slabší power level, než bývá běžné, takže se musíte spokojit pouze s pěticí karet:
5. Admonition Angel - ukázkový příklad toho, jak cenu karty může "udělat" čistě to, že jde o mythic. Andělé jsou mezi casual hráči bezesporu oblíbený tribal a landfall je taktéž zábavná mechanika, ale můžu vám říci, že jsem za deset let hraní commandera tuhle kartu nikdy v žádném decku neviděl. Pokud si ale chcete rozšířit cardpool, tak teď to můžete udělat za minimální investici.
4. Distant Melody - super karta do tribal decků, a znovu fajn příležitost jak si to pořídit za dobrou cenu, v minulosti se totiž celkem špatně sháněla, jelikož se hrála například v pauper elfech (kde jste ji hráli za pomoci Birchlore Rangerů)
3. Sepuchral Primordial - věděli jste, že tahle karta ještě před nedávnem stála přes 100Kč? Důvodem byl samozřejmě multiplayer commader, ve kterém je tohle opravdu hodně přísná reanimace, která v late gamu v podstatě sama vyhraje hru.
2. Obelisk of Urd - tribal karta, kterou můžete hrát opravdu v libovolném decku, to byste si rozhodně neměli nechat ujít! I tady platí, že před reprintem šlo o velmi nedostatkové zboží, takže bych rozhodně s koupí neváhal.
1. Arcane Signet - o vítězi nebylo nejmenších pochyb, tohle je de facto hlavní důvod, proč si tyto preconstructed decky pořídit. Tuhle kartu byste měli hrát v každém non-green decku a až dopusud to bylo velmi nedostatkové zboží (při prvním printu v Throne of Eldraine brawl decích dokonce atakovala cenu 200Kč).
Bonus č.2 - ohlédnutí za top10 kartami z Core Setu 2021
10. Rin and Seri, Inseparable - samozřejmě, že to není karta, kterou uvidíme na klasických formátech, ale s tím už jsem počítal pří původním umístění do top10. Pořád platí to, že je to jedna z nejvíce "flavorful" karet v edici, kterou budou mít hráči v oblibě kvůli tribal využitím v commanderu.
9. Jolrael, Mwonvuli Recluse - po boku Ura je bezedporu dobrá, na standardu ji už asi neuvidíme, ale stále ji můžete s Urem hrát na pioneeru a v commanderu
8. Conclave Mentor - více jsem mu věřil na standardu, ale paradoxně se prosadil hlavně na pioneeru (s Hardened Scales) a na modernu (komba s Heliodem), i tak si místo v top10 zaslouží
7. Chromatic Orrery - je to samozřejmě fajn kus do casual commaderu, ale z edice jsem mogl vyzdvihnout i jiné mythicy (v seznamu například trestuhodně chybí Terror of the Peaks)
6. Barrin, Tolarian Archmage - sice mi nevyšla má sázka na tempo deck s Thassou, ale hraje se na standardu alespoň s Yorionem. Kromě toho ho také pravidelně vídáme v duel commaderu a dokonce i na legacy, kde se hraje v decích s Aether Vialem.
5. Garruk's Harbinger - pravidelně ho vídáme na standard, pioneeru a v deul commanderu, tady šlo o sízku na jistotu
4. Conspicuous Snoop - sice se hrál vždycky ve stejném kombu, ale při nejmenším šlo o kartu z edice, která nejvíce ovlivnila legačku a to už něco znamená!
3. Teferi, Master of Time - bez pochyby nejvíce nesmyslně předražená karta v edici, minimálně co se týče poměru cena/výskyt v top8 na velkých turnajích. V malém počtu ho můžeme vidět de facto na všech formátech, nicméně ve srovnání třeba s Elder Gargarothem (další fajn mythic, kterého jsem v top10 opomenul), je to zcela zanedbatelné...
2. Scavenging Ooze & Solemn Simulacrum - tady nešlo sáhnout vedle, tyhle karty jsou prostě vděčné reprinty bez ohledu na to, kolikrát už v nejrůznějších produktech vyšly
1. Ugin, the Spirit Dragon - ani na prvním místě nešlo udělat chybu, Ugin je jedna z hlavních postav mtg flavoru a na rozdíl od Nicola Bolase je jeho magicové provedení skvěle hratelné napříč všemi formáty. Za pár let si budeme M21 pamatovat hlavně díky tomuhle reprintu (resp. to bude hlavní důvod, proč si koupit booster :).
Moje Zendikar Rising top10
10. Akoum Hellhound & Brushfire Elemental - dvojice agresivních bytostí, která může na standardu zvrátit nerovnováhu mezi klasickými agresivními decky a ramp strategiemi
9. Cleansing Fire - skvělá karta pro modern, kde půjde dost možná o vůbec nejhranější kartu z edice, ať už coby sdiovku, nebo jako value kartu s Flagstones of Trokair
8. Maul of the Skyclaves - nenápadná karta, která ale umí z ničeho nic zařídit pěkných pár damage. Očekávám, že se postupně propracuje mezi klasickou součást "Stoneforge Mystic pakage" na modernu a legacy
7. Bloodchief's Thirst - nejlepší removal v edici, který má díky levnému manacostu dobrou šanci se stát stálicí na formátech jako modern, pioneer a duel commander (na standardu to beru jako samozřejmost)
6. Scourge of the Skyclaves - chase mythic edice a nejzajímavější karta z hlediska deckbuildingu na modern
5. Magmatic Channeler - jedna z nejflexibilnějších karet v edici, od které očekávám, že se prosadí napříč většiny formátů a v několika různých typech decků
4. Lotus Cobra - největší "haymaker" v edici na standard, díky kterému se nemusí rampa bát toho, že by snad na standardu přestala patřit mezi tier decky
3. Omnath, Locus of Creation - další karta, která byla v rampě na standardu tak absurdně silná, že ji prostě museli zabanovat... A aktuálně teď v kombinaci s fetchlandy pomalu dobývá modern a duel commander. Jsem zvědavý, jestli příště v ohlédnutí za top10 ze ZNR přibude alespoň jeden další formát, kde bude zakázaný.
2. Skyclave Apparition - upřímně si už ani nevzpomínám, kdy naposledy dostala bílá k dispozici takhle vynikající, flexibilní kartu - je to fajn na modernu a legacy v Death and Taxes, je to fajn na standard s Yorionem a stejně tak i jako removal pro agresivní decky. Málokdy se stává, že když hrajete nějakou barvu, tak bude automatické, že budete hrát jednu danou kartu, ale minimálně pro standard bude Apparition autoinclude do všech bílých decků.
1. Double-faced karty - nebál bych se říci, že je to nejpovedenější mechanika v celém magicu minimálně za poslední dekádu! Díky nim bude mnohem méně her, které rozhodně mana flood/screw a zároveň vám dávájí každé kolo na výběr z mnoha možností, takže budou hry také mnohem zajímavější a skill intensive. Je prakticky nemožné vybrat jenom jednu kartu, takže jsou vítězi všechny :)
Tím jsme se zdárně dostali až na úplný závěr dnešního rozboru, byť to jako obvykle nějaký ten týden trvalo...
Rozhodně to ale není zdaleka poslední rozbor, na který se tenhle měsíc můžete těšit, jelikož tu ještě máme Jumpstart a Commander Legends!
Takže si užítejte hraní s novými kartami (samozřejmě v rámci omezených možností díky covidu), podporujte svoje lokální herny v časech lockdownu a naviděnou zase příště u rozboru Jumpstartu.
- Roiling Vortex - Bral jsi při hodnocení vůbec v úvahu tu jeho druhou abilitu? (Která může sloužit proti FoW, Moxům, Cascadě...)
- Scute Swarm - S mutatem to je samozřejmě pěkné, ale combo s Migratory Greathornem nechápu. (Víš o tom, že Greathorn netriggeruje při ETB, ale pouze při mutování?)
Rozbor Jumpstartu, rozbor Commander Legends... Máš tenhle měsíc co dělat, člověče... ;-)
Scute Swarm combo nefunguje. Ale i tak rozhodne hru, když místo 1/1 dostaneš 3/4.
Naopak funguje Ashaya, Soul of the Wild a land fall. Každá bytost spouští land fall trigery, včetně samotné Ashaya, Soul of the Wild. Hodnocení této karty je neúplné.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře