U Yawgmotha si zamenil undying za persist ;)
0 hlasů
Rozbor Modern Horizons 2 najdete zde.
Vítejte u dnešního, trochu netradičního rozboru (leč bohužel tradičně zpožděného). Na paškál si totiž vezmeme karty ze speciální edice Modern Horizons, která je designovaná hlavně pro eternal formáty jako modern, commander a trochu i legacy.
V edici je celkem 254 karet v poměru 15 mythic rare, 53 rare, 80 uncommon, 101 common a 5 basic landů. Jak je v posledních letech obvyklé, součástí edice je i speciální buy-a-box promo, které se jinak nedá rozbalit v boosteru a má číslo #255/254.
Edice je legální na všech constructed formátech vyjma standardu od 14. června.
Díky tomu, že edice není legální na standard, obsahuje karty s o něco vyšším power levelem, než je u jiných edic obvyklé.
Jedno ze specifik také je, že se tu RnD vyřádilo na recyklaci nejrůznějších obskurních mechanik z historie MTG. Máme tu silné ability, které na nových kartách asi čekal málokdo - storm, delve a dredge, ale i věci typu level up, "splice onto", či overload. Celkem je tu 48 různých keyword abilit.
Některé mechaniky tu ale mají výrazně vyšší zastoupení - je to snow tématika (vrací se nám tu Snow-Covered basic landy - které jsou dokonce v každém boosteru ve fullart provedení), sliveři, changeling, ninjustu, nebo třeba goblini.
V porovnání se standard-legálními sety je tu výčet promo karet o poznání kratší.
Jediná dvě proma tu jsou Flusterstorm, coby již zmiňované buy-a-box promo (výjimečně je nonfoil, jelikož se očekává, že se bude hrát v hojném počtu a na competetive turnajích je plno hráčů, kteří nemají rádi foily) a Astral Drift, který se rozdával na prerelase turnajích, jenž proběhly o víkendu 8-9. června.
Máme tu také extra specialitu v podobě Art Series, což jsou kartičky z tvrzeného materiálu, které najdete v každém boosteru. Celkem jich je 54 a na každé je ilustrace z edice. Seznam všech artů najdete například zde.
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici (výjimečně jsem se u toh příliš nezdržel) a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou jako obvykle dvě sekce - v první zmíním karty, u kterých si myslím, že je čeká dobrá budoucnost na modernu/commanderu/legacy, zatímco v druhé budou hlavně karty, které mi přijdou zajímavé, ale constructed zřejmě nijak neovlivní.
Giver of Runes - podobné karty často trpí prvoplánovým odsouzením díky tomu, že původní verze (tady se samozřejmě bavíme o Mother of Runes) byly prostě příliš silné. Může se sice zdát, že jde pouze o jenom slabý odvar původní karty (nepamatuji si éru Lion's Eye Diamond, ale jsem přesvědčený, že i tenkrát si hráči říkali, že "fixed" Black Lotus je opravdu unplayable crap), nicméně když si s tím párkrát zkusíte zahrát, tak zjistíte, že je to pořád dost solidní kus.
Modern samozřejmě postrádá Stoneforge Mystica, což je na legacy jedna z hlavních bytostí do páru s Mother of Runes, ale pořád tu jsou další součásti populární Death and Taxes strategie - Aether Vial a Thalia. Eldrazi a Taxes už jsou asi pasé, ale do i Humanů by se Giver mohl vejít, přece jenom ochrana klíčových kusů jako Meddling Mage, Thalia či Kitesail Freebooter, se vždycky hodí.
Další potenciální využití jsou do creature-comb, z nichž mám na mysli zejména Kiki-Jiki a Vizier kombo. Lepší ochranou sice může být Teferi (Time Raveler), ale bytost se přeci jenom mnohem snáze vytutoruje, zejémna pak jednomanová, když máme k dispozici Finale of Devastation či Chord of Calling.
Opravdová chuťovka je ale Infect s Giverem. Žádný jiný deck, z něj nebude mít takový užitek. Giver tu totiž neslouží jenom jako ochrana před removalem, ale jde použít i agresivně pro překonání soupeřových blokerů. Velmi unikátní je schopnost dát protekci před colorless, což znamená že ani Eldrazi či Affinita nebudou velkým problémem.
Generous Gift - Beast Within se čas od času hraje i na modernu (v decích jako Living End, či Ponza) a v UW Controlu by mohl jako one-of nahradit Detention Spheru, která už není to, co bývala, s kartami jako Teferi, či Assassin's Trophy.
Stejně tak to bude i perfektně hratelná karta pro commander.
Ranger-Captain of Eos - výborná hatebear bytost. Na modernu v současnosti hrají Soul Wardenu//Martyra of Souls asi jenom ti největší srdcaři, ale kapitán může mít i další využití. V Humanech může najít Championa of Parish nebo Givera of Runes a teoreticky tu máme i další dobré cíle jako Death's Shadow, či Walking Ballista.
Jako nejrealističtější využití pro Rangera vidím Humany a Vizier kombo, ale pokud chcete hrát Martyra, tak se samozřejmě skvěle uživí i tam.
Asi nemusím příliš dlouze rozebírat jeho druhou abilitu, která bude skvělá proti kombo deckům jako Storm, Ad Nauseam, nebo Living End (a vlastně všem suspend noncreature kartám), ale může o kolo pozdržet třeba UR Phoenixe, Karn Combo, nebo oddálit board-sweeper v UW Controlu, atp...
Winds of Abandon - možný doplňkový removal pro UW Control, kde se poměrně často může využít i overload. Pěkně se bude doplňovat i s Teferim. Výhoda je, že třeba proti Eldrazi narozdíl od Pathu obejde Chalice za jedna. Stejně se ale s velkou pravděpodobností nebude hrát více, než jeden kus... Pokud třeba hrajete Oust, tak bych doporučil místo něj vyzkoušet tuhle novinku.
Honorable mentions:
Astral Drift - je to o chloupek vylepšená Astral Slide, ale na formátu, kde se vás kombodecky snaží zabít ve třetím kole, podobná karta nemá šanci se prosadit. Pro casual hraní s kartami jako Siege Rhino či Eternal Witness to ale bude bez pochyby fajn kus.
Battle Screech - super reprint pro hráče pauperu, kteří si až doteď museli pořádně připlatit za kousky z Judgmentu
Force of Virtue - free spelly není radno podceňovat, WB Tokeni jsou sice pouze casual záležitostí, ale tahle karta by v nich mohla být opravdu parádní - s Lingering Souls si bude skvěle rozumnět!
King of the Pride - kočky jsou celkem oblíbený tribe na commander a tohle je historicky teprve druhý kočičí lord (nepočítáme-li univerzální tribal posilovače) a také mnohem hratelnejší lord (než Regal Caracal) pro duel commander.
Sisay, Weatherlight Captain - tohle vypadá jako skvělý (zábavný) build-around generál pro pětibarvné EDH s legendary tématikou. Umí tutorovat země, planeswalkery, ale hlavně si díky ní můžete zahrát karty jako Reiki, History of Kamigawa, Heroes' Podium, nebo Primevals' Glorious Rebirth, které si asi jen tak někde jinde nezahrajete...
Archmage's Charm - hrát "Cancel" na modernu se může zdát jako bláznovství, ale do čistokrevných kontrolů jako UW, či UR, půjde o fajn kartu. Všechny módy se dají dobře využít a zejména ten poslední potěší, když se vám podaří ukrást Death's Shadow, Aether Vial, či Noble Hierarcha.
Force of Negation - další parádní karta pro kontroly, kterým pomůže hlavně v soubojům proti kombo deckům, ale neztratí se ani v mirroru.
Stejně tak ji můžou využít i creature decky v soubojích proti kontrolům, i když třeba ve Spiritech či UR Wizardech půjde spíše o sidovku.
Urza, High Lord Artificer - trvalo to opravdu dlouho, ale Urza má konečně svou vlastní kartu! A podle očekávání má co dočinění s artefakty.
Čtyři many nejsou úplně málo a tak si myslím, že o něco lepší bude na legacy, kde přece jenom máme Ancient Tomb a City of Traitors, ale Thopter//Sword kombo je určitě hratelné na obou formátech (modern a legacy).
Na legacy bych to viděl spíše s bílou, která decku přináší Auriok Salvagers, či případně Stoneforge Mystica coby alternativní winkondici (a taky další způsob, jak najít Sword of the Meek).
Na modernu je více způsobů, jak postavit deck s Urzou. Můžete hrát červenou kvůli další nové kartě, kterou je Goblin Engineer. Jde také navázat na ještě nedávno celkem populární Whir Prison a vsázet na kusy jako Whir of Invention a Inventors' Fair. No a v neposlední řadě je tu poměrně rafinovaný engine deck s kartami jako Coretapper a Surge Node, které se kombinují s Everflowing Chalicem a Astral Cornutopií a rychle vás narampí.
Do tohoto decku vyšly tři skvělé karty ve War of the Spark - Flux Channeler, Saheeli (ta umí mimochodem ze Surge Node udělat Everflowing Chalice se šesti countery) a samozřejmě i Karn, the Great Creator. Celkem velká výhoda tu je, že díky Karnovi můžete celé Thopter-Sword kombo hrát pouze v sidu a také můžete mít v sidu Paradoxical Engine, který vás s trochou štěstí díky urzově druhé abilitě nechá naráz zahrát celý deck... Pokud vás tenhle deck zaujal, tak vězte, že mezi specialisty se mu říká Dice Factory a po zadání do googlu se můžete podívat na nejrůznější decklisty.
To ale pořád není, co se Urzy týče, vše. Musím samozřejmě zmínit i jeho využití v commanderu. Odhlédnu teď od toho, že tam máme přehršle nejrůznějších artefaktových komb a zmíním hlavně jeho úžasnou synergii s kartami jako Howling Mine, Trinisphere, Winter Orb a zejména pak Static Orb. Skoro to teď vypadá, jako by změna wordingu u Winter Orbu v Eternal Masters byla součástí jednoho velkého plánu :)
Poslední věc, kterou bych u Urzy zmínil, je jeho zvláštní wording u jeho prostřední ability, díky čemuž obchází karty jako Stony Silence, Karn a Null Rod.
Honorable mentions:
Bazaar Trademage - velmi solidní poměr mana cost//power a jeho nevýhoda se ve správně postaveném decku lehce změní ve výhodu. Pro UR Phoenixe by mohlo jít o fajn způsob, jak obehrávat graveyard hate a zároveň další způsob, jak dostat Phoenixe do hrobu. Klíčová je také thoughness čtyři, která odolává Lightning Boltu.
Echo of Eons - osobně nejsem velkým příznivcem karet, které už od začátku obklopuje velký hype, protože jsou podobné nějaké ikonické kartě z historie MTG.
Navíc si nejsem jistý, proč by někdo chtěl hrát Echo, když může hrát Day's Undoing, což je nepochybně snáze zkombinovatelný kus s Narset či Notion Thiefem.
Stejně tak si myslím, že pro Storm jsou mnohem lepší engine karty Gifts Ungiven na modernu a Ad Nauseam na legacy. Proč hrát symetrický efekt pro oba hráče, když existují karty jako Force of Will a Force of Negation? Podle mne se jedná o zbytečný risk a Echo of Eon bude následovat karty jako Time Reversal, Temporal Mastery, či Molten-Tail Masticore...
Faerie Seer - možná náhrada do pauperu za Faerie Miscreant a fajn enabler pro ninjutsu karty, z nichž teď vypadá pár zajímavě i na modern, ale reálně si myslím, že kromě Yuriko commanderu se nikde moc neprosadí.
Zrovna v pauperu má totiž monoblue téměř nekonečno prolizu a Miscreant je úžasná v late gamu, zatímco Seer je fajn snad jen do prvního kola. Do potenciálních ninjů na modern je relativně fajn, ale ruku na srdce, nikdo z nás asi vážně nedoufá v to, že by se ninjové nějak více na modernu prosadili...
Flusterstorm - další zbytečně přechválená karta. Modern je do velké míry spíše o planeswalkerech a bytostech a ve většině případů budete raději hrát Force of Negation a Spell Pierce.
Flusterstorm je prostě karta hlavně na legacy, kde jsou mnohem častější counterspell bitvy díky Force of Will a Daze.
Mirrodin Besieged - vyhrát na patnáct aftefaktů ve hřbitově zní lákavě, ale na modernu či legacy s kartami jako Sai a Karn, Scion of Urza, už podle mne na další takovýto efekt nebude v decích místo a mimo commanderu se s ní jen těžko někde setkáme.
Tribute Mage - Urzova pravá ruka, umí totiž najít obě poloviny Thopter//Sword komba. Lepší bude ale opět spíše v jednokarťácích, kde nám dává více možností. Může najít třeba Arcbound Ravagera, Ratchet Bombu, Painter's Servanta, Defense Grid, Umezawa's Jittu, atd...
Exclude & Fact of Fiction - ještě před půl rokem bych řekl, že UW Control tyhle karty s radostí uvítá, ale za poslední dobu do něj přibyly karty jako Teferi, Narset, Archmage's Charm a Force of Negation, a místo na pár "clunky" karet už prostě v decku není...
Carrion Feeder - free sacrifice outlety jdou obvykle velmi snadno zneužít a pro jednomanovou bytost to platí dvounásob. Nejjednodušší je začít s kartami jako Gravecrawler a Bloodghast. Díky nim můžete bez námahy vytvořit z Feedera bytost obřích rozměrů. Pokud k tomu navíc máte nějaký efekt typu Blood Artist, či další novinku v podobě Undead Augura, tak to najednou nabírá úplně jiných rozměrů.
Další možnost je samozžejmě využít Feedera v kombinaci se Stitcher's Supplierem a rychle si naplnit hřbitov kartami jako Bridge from Below a Vengevine. Můžete sice namítnout, že už jsme měli k dispozici Viscera Seera a nic podobného se nehrálo, nicméně Feeder je zombie a jeho synergie s Gravecrawlerem je velmi důležitá kvůli Vengevinám.
Plague Engineer - většina tribal decků má k dispozici nějaké ty lordy, ale třeba elfové nebo goblini produkují velmi často různé 1/1 bytosti a na lordy zase tolik nevsázejí. A to už se vůbec nebavím o Lingering Souls, nebo True-Name Nemesis na legacy.
Jsem si celkem jistý, že Engineer se v midrange decích bez problémů prosadí, minimálně coby velmi užitečná sidovka.
Undead Augur - další důležitý článek pro modernové zombies, o jeho synergii s Carrion Feederem už jsem tu hovořil a o celkovém enginu spolu s Gravecrawlerem také. Velde Spiritů, Humanů a Elfů u máme nový konkurenceschopný tribal na modern.
Unearth - velmi dobrá value karta pro midrange decky. Za manu zreanimovat Tarmogoyfa, Snpacaster Mage, nebo Death's Shadow, to je naprosto super! A v případě, že bude mít soupeř graveyard removal, ho jednoduše procyklíte.
Jeden-dva kusy si bez problému cestu do midrangů najdou, ačkoli třeba v Jundu nemá úplně nejlepší synergii s Bloodbraidem, který je na tom špatně ale už od vydání Teferiho...
Yawgmoth, Thran Physician - tohle vypadá spíše jako casual karta, speciálně pak jako generál do EDH. Představuje velmi objstojný draw engine s různými token generátory - speciálně s kusy jako Bitterblossom, Dreadhorde Invasion a Ophiomancer.
Za pozornost také stojí, že umí provést nekonečný loop se dvěma undying bytostmi. To by v praxi mohlo fungovat třeba s Geralf's Messengerem, ale i tak se neubráním dojmu, že na modern jde o příliš pomalou a nevýraznou kartu.
Honorable mentions:
Cabal Therapist - v porovnání s Cabal Therapy je to slabý odvar, zejména pak proto, že musíme čekat celé kolo, než můžeme abilitu využít. Třeba v BW tokenech bych si ho v pár kusech uměl představit, ale jinak nevidím důvod, proč mu dát přednost před klasickým discardem jako Thoughtseize a Inquisition of Kozilek
Changeling Outcast - tohle je honě dobrý enabler pro ninjutsu, ale mimo tenhle speciální případ žádné velké uplatnění nenajde. Při nejhorším to bude další karta do Yuriko commanderu.
Cordial Vampire - celkem insane karta v kombinaci s Edgar Markovem, kterého si ale jinde, než někde jen tak pro zábavu v hospodě, ale stejně nezahrajete...
Crypt Rats - další pěkný reprint pro milovníky pauperu, sehnat tenhle kousek bylo až doposud velmi složité
Dead of Winter - zajímavý pay-off pro potenciální snow deck, ovšem problém je v tom, že jiné dobré černé karty se snow synergiemi nejsou a splashovat je celkem složité, když chceme hrát co nejvíce snow-covered basic landů...
Goblin Engineer - už jsem zmiňoval, že se Engineer hraje spolu s Urzou v jedné z variant Thopter//Sword komba, ale samozřejmě má i další využití. Může se hrát třeba v Monored Prisonu, kde hledá Ensnaring Bridge, ale také s Bolas's Citadel, kterou se následně snažíme zreanimovat pomocí Trash for Treasure.
Podle mne by ale úplně nejlépe pasoval do Painter komba na legacy, kde by šlo o fajn tutor pro obě poloviny komba. Musím se přiznat, že tenhle deck už jsem opravdu dlouho neviděl, takže si nejsem jistý, jak vypadá jeho aktuální podoba (nepřekvapilo by mne, kdyby se v něm hrál i nový Karn).
V neposlední řadě půjde také o skvělou kartu do commandera, hlavně pak s Darettim coby generálem.
Magmatic Sinkhole - jakmile se někde objeví slovíčko delve, je potřeba se mít na pozoru. Historicky jde o jednu z nejvíce broken mechanik a tak není divu, že i tahle na první pohled nenápadná commona bude mít něco do sebe. Na modernu bude fajn pro většinu UR decků, ať už půjde o ryze kontrol, nebo pro deck typu UR Phoenix.
Pokud modern sledujete už od jeho počátku, tak si jistě pamatujete, že se v UR decích hrávaly karty jako Flame Slash či Harvest Pyre. Sinkhole je nyní hravě strčí do kapsy! Konečně budou mít dobrou odpověď na Tarmogoyfa, ale také na eldrazi v podobě Thought-Knot Seera a Reality Smashera a v neposlední řadě i na problematické planeswalkery jako Teferi a Narset.
Honorable mentions:
Aria of Flame - možná alternativní winkondice pro UR Phoenixe a Storm. Na rozdíl od Phyrexian Ascension ignoruje graveyard removal a life gain deset je vcelku akademická záležitost, když nachainujete pár cantripů...
Lava Dart - free spell pro Arclight Phoenixe, který můžete discardnout do Lootingu a i tak z něj bude další užitek? To zní celkem fajn, ale předpokládám, že se bude hrát pouze jenom jako one-of, Gut Shot je přece jenom celkem silná konkurence.
Pashalik Mons - modernoví goblini operují v podstatě jenom s manacosty jedna a dva, ale tohle je celkem zajímavé možnost pro vrchol křivky. Do late gamu dává dobrý reach a taky je to fajn způsob, jak alespoň trochu využít mana flood. Spoustu hráčů bylo nadšených z nového Krenka či reprintu Matrony, ale já si myslím, že tohle je ten pravý skrytý poklad pro modernové gobliny.
Planebound Accomplice - Sneak Attack pro planeswalkery bude zřejmě pouze casual karta, ale osobně se mi tehle design hrozně líbí. Pokud máte slabost pro Nicola Bolase, tak vám určitě udělá radost.
Seasoned Pyromancer - na první pohled hrozně pěkná midrange karta, ale při hlubším zkoumání si vlastně nejsem jistý, zdali by se někde mohla opravdu dobře využít.
Vezměme si třeba takový Jund - hned první problém bude v tom, že je to hlavně BG deck a dvě červené many ve třetím kole mohou být často problém. Pro ideální užitek je také vhodné mít nějaké nonlandy pro discard, ale v midrangi takových karet asi příliš nebude... Výjimnkou by mohly být třeba Lingering Souls.
Discardování užitečných nonlandů vypadá dobře v Dredgi nebo v Bridgevině, ale tam máme k dispozici mnohem efektivnější karty v podobě Faithless Lootingu a Cathartic Reunion.
Jako nejlepší možnost se mi tedy jeví Madru Pyromancer (díky Lootingu a Lilianám se tam také častěji stane, že ho zahrajeme z prázdné ruky a lízneme si dvě karty) a umím si ho představit třeba i na legacy jako alternativní winkondici pro Reanimator po sidu.
Veskrze jsem ale přesvědčen, že jde o jednu z nejvíce přeceněných karet v edici.
Shenanigans - modernový Dredge asi raději zůstane u Nature's Claimů či Assassin's Trofejí, ale třeba na vintage by to mohl být fajn kus proti Grafdigger Cage či artefaktovým lock piecům.
Spiteful Sliver - sliveři jsou sice jednou z hlavních tématik edice, ale až na výjimky jsou to spíše karty pro limited. Spiteful Sliver je jedním z mála hratelných kusů, bude dobrý do creature matchupů, ale hlavně má pěknou interakci s Blasphemous Actem. Je to sice jenom casual záležitost, ale pro plno lidí jsou sliveři srdeční záležitost a určitě si je s novými kartami rádi zahrají.
Throes of Chaos - tahle karta vyhrává cenu za nejzajímavější design. Nemyslím si ale, že jinak jde o playable kus, zváště pak, když je na formátu tolik decků s Teferim, který cascade zcela vypíná...
Collector Ouphe - tohle je opravdu výborný hatebear! Nejen že bude parádní proti Tronu, Affinitě, nebo Thopter//Sword kombu, ale velké plus je, že je to bytost. To jednak znamená, že ji můžeme najít pomocí Green Sun's Zenithu na legacy a vintage, ale hlavně je to nepříjemnost pro artefaktové decky, protože obvyklá odpověď na Stony Silence//Null Rod jsou karty jako Nature's Claim či Ancient Grudge, které v tomhle případě nic nezmůžou.
Force of Vigor - velmi dobrá odpověď na karty typu Blood Moon, Chalice of the Void, či Ensnaring Bridge. Osobně si myslím, že nejlepší bude na vintage, protože tam bude nejvíce dobrých cílů, ale bez problému se prosadí i na modernu - třeba pro Dredge je to dobrý způsob, jak se zbavit Leyline of the Void a stejně tak pro Infect, kterému zase vadí Chalice a Bridge.
Trochu neintuitivní je bohužel interakce s Mycosynth Latticí. Ta totiž ze všech karet dělá bezbarvé, takže bohužel znemožní použít Force jako dobrou možnost, jak se vymanit z Karn//Lattice locku.
Scale Up - karta přímo dělaná pro infect, v kombinaci s Groundswellem či Might of the Old Krosa umožňuje kill ve druhém kole. Hrát by se mohla i v legacy verzi, kde k ní máme pro změnu Invigorate coby jednoduchý způsob, jak dát deset poisonů ve druhém kole...
Winding Way - v podstatě o manu levnější Lead the Stampede, kterým v případě nouze můžete hledat země. Neméně užitečné bude i plnění hrobu, což bude super třeba v commanderu. A v neposlední řadě je to také jedna z nejzajímavějších novinek do pauperu z celé sady!
Honorable mentions:
Ayula, Queen Among Bears - jen těžko může mít nějaký medvěd větší vliv na constructed, než měl svého času Werebear (pokud hrajete jenom krátce, tak vězte, že před vydáním Tarmogoyfa byl Werebear považován za jednu z nejlepších zelených bytostí a běžně se hrál na legacy), ale Ayula vypadá při nejhorším jako hodně dobrý generál do medvědího EDH, které má určitě spoustu příznivců.
Ayula's Influence - medvědí Seismic Assault bude také spíše jenom casual záležitost. Pokud totiž nejhrajete proti čistokrevnému kontrolu, tak bude užitečnější možnost dávat direct damage. Nemluvě o tom, že Assault je mnohem lepší proti Blood Moonu, což byla tradičně jedna z nejlepších karet proti Land deckům.
Crashing Footfalls - hrozně moc bych chtěl tohle vykaskádovat z Bloodbraid Elfa, ale na formátu s Teferim je to spíše jenom utopie... Po releasu As Foretold a Electrodominance sice proběhlo pár pokusů o nejrůznější suspend kombo decky, ale většinou nebyly dostatečně stabilní. Footfally by se ale mohly dát využít i jako dobrý plán B po sidu v decích jako Living End či Restore Balance.
Glacial Revelation - pokud se na modernu prosadí nějaký snow deck, bude to podle mne zejména díky téhle kartě. Za tři many je to potenciál na líznutí šesti karet, což je dost absurdní. Hlavně ale umožňuje hledat kontrolní payoffy jako On Thin Ice či Ice-Fang Coatl.
Z karet z Coldsnapu mají snow supertypu například kusy jako Scrying Sheets, Ohran Viper, či Mouth of Ronom.
Hexdrinker - nemyslím si, že je tohle dostatečně dobrá karta do BG Midrangů - přebytek many v lategamu mnohem radši investuji do Tireless Trackera či Scavenging Ooze.
Lepší by to mohlo být v nějakých agresivněji laděných decích, které budou spokojené i se "Savannah Lionem", což by mohlo být třeba Monogreen Aggro, nebo vícebarevné Zoo. To se ale bavíme tak o tier8 decích :)
O něco lepší by to mohlo být v commanderu, kde by se mohl hrát v decích jako Saskia, nebo RUG Tempo s Thrasiosem a Kraumem.
Saddled Rimestag - hrozně rád bych v Zoo decku útočil ve třetím kole se 4/4 jelínkem a Mantis Riderem, ale copak to jde, když se nás unfair decky snaží zabít ideálně už ve druhém kole?!
Unbound Flourishing - zajímavá casual karta, určitě se najde spoustu hráčů, kteří si rádi zahrají nějakou tu hydru, či X-spell. Z těch lepších to může být třeba Hydroid Krasis, Walking Ballista, Green Sun's Zenith, Genesis Wave, či Exsanguinate.
Weather the Storm - málokdo asi čekal že nám ještě někdy vyjde nová karta se stormem. Na první pohled je to vcelku tuctový crap, ale může to být velmi dobrý engine pro Bolas's Citadelu na modernu. Jenom škoda, že Citadela vyšla ve stejné edici s Karnem - artefaktová komba to teď na modernu mají velmi složité...
Eladamri's Call - co si budeme namlouvat, do kombo-středného decku je dvoumanový instatntní tutor lepší karta, než Collected Company. A na rozdíl od Eldritch Evolution či Neoformu nás nebude tolik mrzet, když nám ho soupeř zkántruje.
Zároveň to pořád umožňuje hrát i one-ofy dobré do lategamu, jako je Tireless Tracker a Eternal Witness. Nová verze Vizier komba má tak k dispozici dva nové výborné tutory (druhý je Finale of Devastation) a potenciálně i Teferiho i Givera of Runes jako skvělou ochranu komba, což zní zatraceně dobře.
The First Sliver - sliveři na competetive scéně asi žádnou velkou díru do světa neudělají, ale určitě mají spoustu příznivců, kteří ocení nového potenciálního generála do EDH. Cascade přináši skvělou karetní výhodu, což je jinak jedna z hlavních slabin celého tribu a proto bych jako generála volil právě The First Slivera.
Hogaak, Arisen Necropolis - zdá se, že designeři se v některých věcech prostě nikdy nepoučí... Jak mohlo někoho napadnout dát Dredgi k dispozici free 8/8 trample bytost, kterou lze zahrát už ve druhém kole, to opravdu netuším...
Je jasné, že se s ním v následujících měsících budeme setkávat pořád dokola a kdo nebude dostatečně připraven (tím myslím například Surgical Extrakce v mainu), tak si proti takovému decku příliš nezahraje.
Ingenious Infiltrator - tohle je hlavní důvod, proč se pokoušet o ninjutsu deck na modernu. Nevím sice, jak takový deck nejlépe postavit - zdali hrát hodně discardu, bounce spelly typu Vapor Snag, free spelly jako Disrupting Shoal, ale je jasné, že dobrých karet do UB tempo strategie je na modernu více, než dost.
A opět samozřejmě musím zmínit, že jde o další dobrou posilu pro Yuriko na EDH. Až se skoro bojím, jestli se s tolika novými dobrými kartami nebude muset banovat...
Kaya's Guile - fajn karta pro vícebarevné midrange (zejména pak Mardu Pyromancera). Osobně mám podobné kartz hrozně rád. Žádný mód nijak nevyčnívá nad ostatními a má to skvělou flexibilitu. Není nad to, když si myslíte, jak jste díky podobné kartě vyzráli na graveyard decky, a pak na vás ve druhém kole vyskočí Hogaak a dvě Vengeviny!
Opravdu dobré to ale bude do duel commanderu, kde je podobná flexibilita k nezaplacení. Myslím si, že je to autoinclude do všech kontorlních decků s touhle barevnou kombinací.
Wrenn and Six - tohle je karta, která bude opravdu výborná na legacy. Na modernu se Loam asi nikdy neprosadí a Wrennovi podle mě nepomůže ani možnost se zbavit Noble Hierarcha a dalších malých bytostí...
Na legacy bude za plus vám bude vracet Wasteland, což je dost nechutné. Země ji navíc s Moxem můžou hrát už v první kole. Vrátit by se díky ní také mohl RUG Delver, což byl svého času jednoznačně nejlepší Wasteland deck na formátu.
Osobně jsem ale z téhle karty spíše zklamaný, protože prohrát na Wasteland je neskutečně frustrující a pokud se budou souboje fair decků točit kolem téhle karty, tak to nepovede k příliš pěknému hernímu zážitku (pamatujete, jaké to bylo, když se hrály mirrory Punishing Firů?)...
Honorable mentions:
Cloudshredder Sliver - pro competetive hraní je tohle jednoznačně nejlepší sliver v edici. Haste i evasion jsou pro agresivní deck bez diskuze parádní ability. Škoda jenom, že Sliveři prostě nestačí předním modernovým tribům jako jsou Spiriti a Humani (disrupci proti kombům mají v podstatě nulovou)...
Fallen Shinobi - hodně silný efekt, ale na modern příliš pomalý a nespolehlivý. Jako mnohem lepší payoffy pro ninjutsu decky budou Ninja of the Deep Hours a již zmiňovaný Ingenious Infiltrator.
Podobné karty jsou ale skvělé pro casual hraní. Radostné očekávání toho, že si zahrajete nějakou silnou kartu od soupeře, je jeden z důvodů, proč mám rád hospodské hraní commanderu.
Ice-Fang Coatl - není to úplně Baleful Strix, ale má k ní poměrně blízko a v některých situacích může být dokonce i lepší. Je jasné, že tohle bude spolu s Glacial Revelací základ všech nejrůznějších snow decků. Realisticky si ale nemyslím, že UG barvy nějak vytrhne Elvish Visionary s flyingem a půjde tak spíše o záležitost čistě pro srdcaře. Přece jenom je velký rozdíl mezi UG a UB barvami, které mohou hrát lepší synergy karty (se Strixou) jako Liliana the Last Hope či Kolaghan's Command...
Kess, Dissident Mage - nevím, kdy naposledy někdo něco uhrál na modernu s Grixis Controlem, ale Kess na tom asi nic nezmění. Ani moc nevím, jak by se vešla do decku přes čtyřmanovky jako Cryptic Command a Jace. S Narset navíc nechceme hrát de facto žádné bytosti, snad s výjimkou Snapcaster Mage.
Lightning Skelemental - opět karta s velmi pěkným designem, ale Blightning ani Ball Lightning nejsou zrovna modern playable kusy a jejich zkombinování do jedné karty to asi příliš nezlepší.
Je možné, že by to mohla být fajn sidovka pro burn, třeba proti decku jako UW Control, ale příliš mnoho bytostí nemusí být zrovna dobrá strategie proti Lightning Bolt/Snapcaster deckům.
Další využití by mohlo být v nějakém RB decku se spoustou discardu - dát zkraje Thoughtseizu nebo Inkvizici a potom soupeře dorazit Skelementalem...
Soulherder - "blink" decky jsou velmi populární u casual hráčů a tohle je fajn enabler i playoff v jednom. Do hospodského Roona se mi to určitě vejde.
Unsettled Mariner - na první pohled velmi užitečná abilita, ale dva nejpopulárnější modernové tribal decky (Spiriti a Humani) jsou proti spot-removal deckům už teď dost ve výhodě a nejsem si moc jistý, že by kvůli tomu chtěly něco v decku měnit.
Lepší by to mohlo být třeba pro Slivery, ale to není zrovna dvakrát competetive záležitost...
Altar of Dementia - už u Carrion Feedera jsme se bavili o tom, že free sacrifice outlety jsou ponteciálně velmi lehce zneužitelná věc, a nejinak je tomu i u Altáře. První a nejsnažší způsob ze zneužití Altáře je samozřejmě selfmill s kartami jako Bloodghast a Vengevine. Není asi nijak složité si spočítat, že celkem rychle umí spoustu karet odemlít i Hogaak a při troše štestíčka z toho může být i kill ve druhém kole.
Druhá možnost je enablování komb s kartami jako Solemnity či Melira. Obojí potřebuje pouze free sacrifice outlet (pro soupeře je určitě mnohem složitější dostat ze stolu artefakt, než bytost, a Altář ho zároveň hned odemele) a bytost s persistem. dohromady by to mohl pomoci poskládat třeba Idyllic Tutor.
Otázka ovšem je, co takové karty formátu přinášejí - rychlá komba která zabíjejí ve třetím kole, to není zrovna moje představa o ideálním modernu.
Arcum's Astrolabe - jednomanový artefakt, co se sám prolízne a navíc enabluje Mox Opal, Whir of Invention, či Inventors' Fair, to zní hodně dobře!
Všechny decky, které operují s artefakty, by měly zpozornět. Samozřejmě to není úplně zadarmo, protože budete muset hrát více basiců, ale není to nic, co by fetchlandy nezvládly a Astrolabe v případě nouze poté sám manu zafixuje.
"Horizon" Landy - hlavní lákadlo edice (že by Horizons v názvu sady bylo kvůli tomuto cyklu?), Horizon Canopy i přes reprint opět atakovala hranici 1 500Kč, takže se nabízí otázka, jestli ji budou následovat i tyhle země.
Co se týče modernu, tak nejlepší budou samozřejmě v agresivních decích, které v late gamu nejlépe využijí možnosti vyměnit zemi za extra kartu. Naopak bych byl opatrný ve více midrange/kontrolních decích, protože dva painlandy na úvodní ruce určitě mít nechcete.
Autoinclude do každého decku to samozřejmě bude v commanderu a umím si je představit i na legacy - například UR Delver by jeden-dva Fiery Islety v klidu uhrál.
Prismatic Vista - mám pocit, že hráči tuhle kartu hrozně přeceňují. Je to sice fetchland, ale v drtivé většině decků bude i tak lepší hrát offcolor fetchlandy. Basicy si většinou beztak šetříme pro případ karet jako Field of Ruin, Path to Exile, či Assassin's Trophy.
Výjimkou by mohly být decky s Blood Moony, kterým se bude hodit další fečka pro basic (např. UR Moon). Pravdou ale je, že tak málo Blood Moonů, jako zrovna teď, se už na modernu dlouho nehrálo...
Hlavní uplatnění pro Vistu bude v commanderu, kde extra fečku ocení asi úplně každý deck.
A za zmínku ještě stojí, že dokáže najít Wastes, což by mohlo být zajímavý pro nějaké vícebarevné eldrazi decky.
Scrapyard Recombiner - na modern nejspíš příliš pomalé, ale o dost nadějněji to vypadá na legacy a vintage, kde k němu máme "sol landy", ale hlavně tam mnohem lépe zužitkujeme Walking Ballistu a Steel Overseera. Na vintage pak může zrecyklovat Tangle Wire potom, co z něj sundáme poslední kántr, nebo se zbavit přebytečných "Sphere" efektů.
Honorable mentions:
Cycling země - Loamu na modernu chybí Wasteland a Exploration a hrát taplou zemí je jinak prostě mizérie. Možná to může být fajn pro casual hraní s Astral Riftem, ale to je tak maximum...
Hall of Heliod's Generosity - velmi silný efekt, ale většina decků, která si zakládá na enchantmentech, není zrovna tier záležitost (modern Enduring Ideal, legacy Enchantressky). Je to samozřejmě pěkná kulišárna s Porphyry Nodes, či Pernicious Deedem, ale v podstatě je obojí perfektní příklad casual hraní.
Morophon, the Boundless - další casual záležitost, kombí se s Jodahem či Fists of Sun, ale jinak nevím, který tribal by ho chtěl hrát (klasické tribaly asi moc nevyužijí sedmimanového lorda, který je zlevní o manu či dvě...), maximálně tak nějaká hodně funny záležitost typu Avataři, Elementálové, či Draci.
Mox Tantalite - asi nejhorší Mox všech dob, ale v nějakém artefaktovém decku, kde budou karty typu Reshape a Whir of Invention, by se hrát mohl. Na modernu je v tomhle směru o dost horší, než Lotus Bloom, ale třeba budete v decku chtít více, než playsety Mox Opalů a Lotusů... No a samozřejmě ho bez problému využijí obdobné decky v commanderu.
Sword of Sinew and Steel - těžko si představit, že budeme Stoneforge Mysticem hledat tenhle meč. Obě možnosti jsou sice docela použitelné, ale když máme na výběr Jittu, Skullclampu, Batterskull, či meče z Darksteelu, tak se na něj asi jenom tak nedostane. Jedině snad, že bychom hráli nějaké casual EDH s equipment tématikou (třeba Sram), nebo chtěli opravdu mermomocí ničit planeswalkery a artefakty v barvách, které to jinak příliš neumí.
Sword of Truth and Justice - v podstatě ten samý problém, jako u předchozí karty, ale vidím tu alespoň malý potenciál na vintage, jelikož s Ravagerem, Walking Ballistou a Steel Overseerem se celkem dobře proliferuje a navíc chrání před kartami jako Swords to Plowshares, Teferi, nebo Jace.
Talismany - občas je vídáme na modernu v big mana decích jako jsou třeba Eldrazi, nebo různé verze Tronu s modrou, ale zkompletování cyklu samozřejmě nejvíce ocení commander hráči
Moje top10 z Modern Horizons
10. Ayula, Queen Among Bears - tohle je čistě srdeční záležitost, medvědi jsou můj oblíbený tribal a jsem rád, že výraz Grizzly Bear teď pořádně nabírá na obrátkách!
9. Snow-Covered Basic Lands - pokud jste náhodou chtěli v commanderu hrát Extraplanar Lens, tak se vám to až doteď celkem prodražilo, teď ale máte jedinečnou šanci, jak si tyhle skvělé země levně sehnat a ještě navíc ve fullart verzi. Navíc je to skvělá free value v každém boosteru a to se rozhodně počítá!
8. Carrion Feeder - přiživování se na mršinách se v MTG může sakra dobře vyplatit (viz Scavenging Ooze)! Tohle je skvělá synergy karta, která výrazně zlepší hned několik decků.
7. Force of Negation - free spellům prostě jen tak neřeknete ne, skvělý způsob, jak zastavit všechny rychlé kombodecky, nebo jenom prostě zrušit důležitý spell v souboji kontrolů. Kde bude modrá, tam dozajista uvidíme i tuhle kartu.
6. Eladamri's Call - konec Collected Company na modernu? Klidně se to může stát... Creature kombodecky v poslední době dostaly k dispozici plno skvlěých karet a instatní Demonic Tutor v nich rozhodně bude hrát hodně důležitou roli.
5. Wrenn and Six - Dvoumanový planeswalker a na rozdíl od Tibalta i velmi dobře hratelný! Očekávám, že při nejhorším dost výrazně ovlivní legačku.
4. Collector Ouphe - výborný hatebear, kterého bych se nebál zařadit na úroveň Thalie. Nejvíce se uplatní na vintage, ale něco mi říká, že za něj budeme rádi i na modernu.
3. Hogaak, Arisen Necropolis - free 8/8 trampler do druhého kola, graveyard decky budou zase o něco otravnější, aneb jak to dopadá, když se RnD rozhodně použít mechaniku delve...
2. Urza, Lord High Artificer - když jsme se konečně zbavili Krakr-Clan Ironworků, tak je tu nyní de facto lepší verze, která obehrává Stony Silence a sama nám dává slušný plán B. Navíc s ní můžeme i velmi efektivně terorizovat všechny v duel commanderu (zkuste si teď někde sehnat Static Orb).
1. Horizon Lands - it's STILL all about the lands... Všechny decky teď budou moci v late gamu měnit extra země za další karty, a to je k nezaplacení!
Máte stejné oblíbence v edici jako já, nebo si myslíte, že jsem něco opomenul či naopak přecenil? Neváhejte se podělit o své dojmy v komentářích.
Mějte se fajn a příště se uvidíme u rozboru M20, což bude odhadem tak na konci srpna 🙃 (Ale teď vážně, zkombinovat normální zaměstnání a navíc povinnosti s vedením herny, když nám WoTC vydají ve čtyřech měsících tři edice, to je prostě peklo a rychleji to teď prostě nestíhám. U velké podzimní sady by to už mělo být lepší.).
Kumano
U Yawgmotha si zamenil undying za persist ;)
0 hlasů
Výtečný článek, ostatně jako vždy. Skluz u této sady zase tolik nevadí a bude dost aktuální i za několik měsíců.
Uvidí se jak moc to Modern změní.
0 hlasů
Dobrý rozbor, ale měl bych pár poznámek:
Fact or Fiction - Odkdy je Fact or Fiction "clunky" karta? :-)
Yawgmoth - Nekonečený loop s Yawgmothem nechápu...
Weather the Storm - To je dobrá sidovka proti stormu a burnu. Nebo ne?
Cycling země - Jelikož se "kombí" i s Wrenn and Sixem, tak si myslím, že se hrát dají. (I když Horizon landy jsou pro tenhle účel konkurencí. Uvidíme...)
V článku několikrát zmiňuješ, že s Teferim (Time Ravelerem) na formátu je cascade bídná, ale kolik procent fieldu tvoří UW Control? (+ případně nějaký Bant?) Jako podle mě je Bloodbraid Elf docela v pohodě...
V Top 10 by asi měla být Prismatic Vista. (Určitě namísto nějakého medvěda. What the...? :-))
Ještě jednou díky za článek a doufám, že rozbor M20 stihneš ještě před rotací :-)
0 hlasů
Yawgmoth combo - máš na stole jeho a 2x messengera. Sacneš prvého a dáš minus counter na druhého. Sacneš druhého a dáš counter na prvého. Rinse and repeat, až je súper mrtvy.
0 hlasů
samozrejme to nie je infinity, keďže sacovanie stojí život, ale na zabitie by to stačiť mohlo.
0 hlasů
Jj. Prostě až na to "s persistem" a "nekonečné", tam nějaké to kombo je... :D
0 hlasů
Už jsem to opravil :D
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře