Jak to vypadá, když má MTG edice "ulitý start"? Nevím, jestli to měl být nějaký interní vtip, ale nakonec to byl pravý opak, jelikož původní release plán byl 17.7., poté byla edice odložena (v Evropě) na konec srpna a nakonec jsme se dočkali až v půlce října (16.11.) a to navíc zhruba ve čtvrtinovém printu, oproti tomu, jaká byla poptávka od LGS...
Jumpstart - základní fakta
Jumpstart je poněkud zvláštní edice, jelikož je to mix reprintů (417), několika zcela nových karet (38) a také karet z Core Setu 2021 (154), které se v boosterech objevují s původním symbolem edice.
Tohle ale není jediná neobvyklá věc. Zcela unikátní je totiž i způsob provedení boosterů. Původní myšlenka edice je totiž ta, že smícháte dohromady dva libovolné packy, a s výsledním deckem můžete rovnou hrát. To by samozřejmě s klasickým boosterem nešlo, takže kvůli tomuto účelu to jsou boostery dvacetikaretní, ve kterých je 7-8 zemí.
Ani tak se ale nejedná o klasický minimaster, protože v boosterech jsou různé specifické tématiky. Celkem je v edici 46 různých tématik a ke každé z nich existuje celkem podrobný mapping, jelikož na vršku každého boosteru je theme karta, která říká, jaký subtheme v boosteru bude. A už podle toho dopředu víte, jaké rare můžete v boosteru očekávat (nejlepší theme z hlediska financí jsou jednoznačně elfové, kde jsou dvě ze šesti nejdražších karet v edici).
Je k tomu udělaný clekem podrobný mapping, který si můžete prohlédnout například zde, nebo zde.
Co se týče jumpstart-exkluzivních karet, tak ty jsou legální pouze na legacy, vintage, commanderu, a také historicu, což je speciální formát na MTGA (o tom ale dále v článku řeč nebude). Na MTGA se s kartami hraje už od původního release datumu, tedy 17.7.
Další zajímavosti
- V každém boosteru je jeden basic land se speciální ilustrací, která se nějak váže k dané tématice (některé boostery ovšem místo toho obsahují showcase basic landy z Core Setu 2021) Nejzajímavější je určitě speciální phyrexiánský Swamp, který najdete ve stejnojmenném theme boosteru. Aktuálně je to desátá nejdražší karta edice s cenou 349Kč na ČR.
- edice měla mít původně "prerelease" 20.6., což dnes poznáte už jenom z launch proma, kterým je Scholar of the Lost Trove
- v edici je celkem sedm karet, které mají od svého posledního printu změněnou raritu, dvě z toho se díky tomu staly legálními na pauperu - Cauldron Familiar a Hungry Flames
Rozbor jednotlivých karet
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici (které byly tentokráte o něco kratší) a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou dvě sekce, nicméně výjimečně s jiným rozdělením - v první zmíním všechny zajímavé exkluzivní karty (u drtivé většiny jde o commander karty) a ve druhé budou ty nejzajímavější reprinty.
Bílá
Novinky:
Blessed Sanctuary - zajímavá karta do multiplayer commanderu, schopnost znegovat karty typu Earthquake je rozhodně fajn (za zmínku stojí, že to funguje i na vaše vlastní karty), nicméně bez dalších synergií s druhou abilitou to asi samo o sobě do decku nedáte.
Bílá ale o token synergie rozhodně nemá nouzi, stejně tak jako o blink efekty, se kterými to také není vůbec špatné (z generálů třeba Roon, z dalších karet pak třeba Eldrazi Displacer, Conjurer's Closet a zajímavé to může být třeba i s Norinem).
Emiel the Blessed - záměrně jsem ho teď vynechal z výčtu blink karet, protože tohle si bezesporu zaslouží zmínku samo o sobě. Je to skvělý build-around generál, ať už jako GW blink-value, nebo třeba jako Unicorn tribal (jsem rád, že poslední dobou dostávají casual tribaly k dispozici zajímavé generály).
Další možnost je ho hrát v decích s modrou, kde vytváří kombo pro nekonečnou manu s kartami typu Peregrine Drake či Palinchron. A opomenout nesmíme ani synergie s plusovými countery, které je ideální využít s kartami jako Hardened Scales, Winding Constrictor, či Conclave Mentor.
Release the Dogs - čtyři bytosti za čtyři many, to mi přijde hodně fajn, ať už s kartami jako Earthcraft, Skullclamp, nebo posilováním typu Honor of the Pure. Škoda je, že tohle nevyšlo v M21, protože to mohlo být hodně fajn s Winotou a Pack Leaderem.
Steel-Plume Marshal - mimo specieficky zaměřený deck to nevyužijeme a pět man je i tak celkem dost, nicméně ke generálům jako Alela, Kykar, Linvala (Shield of Sea Gate), nebo Kangee (maximum style points) se i tak celkem pěkně hodí.
Supply Runners - pět man je už za podobný efekt opravdu na pováženou, ale s blink efekty a se synrgiemi s plusovými countery to může být celkem fajn.
Reprinty:
Cathar's Crusade - na první pohled to vypadá jako předražená Gaea's Anthem, ale ve skutečnosti je to absurdně silný pump efekt, jelikož ho triggerují i tokeny - třeba s Release the Dogs všechno čtyřikrát pocukrujete...
Silné je to i s kartami typu Bitterblossom, či Awakening Zone. Nejjednudušší je ale "kombo" s Marathem, kde a za manu vyrobíte token a zvětšíte si svoji armádu.
Linvala, Keeper of Silence - jeden z nejlepších reprintů v edici, tohle je prostě commander staple a velmi unikátní efekt, který neumí žádná další karta (nejblíž je tomu Cursed Totem, ale tomu musíte přizpůsobit celý deck). Pokud ji ve vaší sbírce nemáte, rozhodně doporučuji pár kusů pořídit, jelikož je jasné, že její cena bude postupem času zase stoupat.
Path to Exile - jeden z nejlepších removalů všech dob, který by měl být součástí každého decku s bílou (tedy alespoň když se bavíme o casual commanderu), což dokazuje i fakt, že i po více než deseti reprintech si stále drží celkem vysokou cenu.
Rhox Faithmender - life gain decky jsou v casual commaderu velmi oblíbené a málokterá karta je umí enablovat lépe, než Rhox Faithmender.
Podobně jako u Linvaly se jedná o unikátní efekt, pouze s tím rozdílem, že jde o vůbec první reprint. Opět doporučuji nakoupit, než cena začně růst (to ale vícméně platí pro všechny reprinty, které budou v článku zmíněny).
Modrá
Novinky:
Bruvac, the Grandiloquent - v edici je devět zcela nových legendárních bytostí a takhle z nich podle mne bude v commanderu nejpopulárnější. Mill je velmi oblíbená strategie u casual hráčů a až doteď neměl takhle specificky zaměřěného generála. Sice nebudete moci hrát černou, jelikož mill se většinou hrál jako UB Control, ale zato tu máte jednoduchou dvojici kombo karet s generálem v podobě Traumatize a Maddening Cacophony.
Díky relativně nízkému mana costu jsem zvědavý, jestli se to prosadí i na duel commanderu. Monoblue control je určitě hratelná strategie a nemusíte hrát nutně příliš mnoho mlecích karet, v podstatě stačí hrát dvě výše uvedené pro kombo kill.
A v poslední řadě je potřeba zmínit i funny verzi s Persistent Petitioners, kteří jednak benefitují ze zdvojnásobeného millu a navíc ocení tribal generála pro Advisory. Máte už připravený Thrummingstone?
Corsair Captain - škoda, že podobná karta nevyšla v Ixalanu, kde pirátům prostě pár lepších kusů k většímu úspěchu scházelo. Kapitán se samozřejmě dá využít pouze v tribal decích, nicméně do Admirála Becketta je to hodně slušná karta.
Inniaz, the Gale Force - už druhá karta podporující decky s flying subthemem (bohužel jsou obě za pět man). Zajímavé je, že tanhle efekt jde používat průtokově, což může být zajímavé třeba s Training Grounds.
A druhá abilita se podle mne ideálně hodí k Alele a Kykarovi - určitě rádi vyměníte 1/1 token za nejlepší soupeřův nonland.
Ormos, Archive Keeper - tohle je jeden z nejdivnějších designů, na jaké si vůbec vzpomínám. První abilita je hodně zajímavá, nicméně je dost riskantní, protože když vám ho soupeř zabije, tak skoro jistě okamžitě prohrajete :)
Pokud ho budete hrát, tak určitě pro jeho druhou abilitu, která v commanderu nebude překážkou. Zajímavé je, že když ji použijete s prázdnou knihovnou, tak dost pravděpodobně zabijete soupeře na jeden útok. Otázkou ale zůstavá, proč byste hráli Ormosa coby generála, když je na výběr plno lepší kusů...
Scholar of the Lost Trove - tohle je ideální karta pro casual hraní, v nějaké reanimaci/selfmillu stačí odemlít pár drahých kusů a poté dostat do hry zároveň letajícího pašíka a ještě si k tomu zahrát něco absurdního, jako třeba Rise of the Dark Realms, Expropriate, Army of the Damned, apod. A samozřejmě je to dost brutální v kombinaci s libovolným blink efektem.
Reprinty:
Kira, Great Glass-Spinner - skvělá karta do creature decků, které chtějí ochránit své klíčové kusy, což můžou být třeba různá komba s Alurenem (jenom pozor, že třeba s Kiki-Jiki kombem to nefunguje, protože se Kikiho abilita sama zcounteruje), ale třeba i zcela prostě partner decky jako Ludevic + Kraum, či Tymna + Thrasios.
Rhystic Study - jedna z nejprotivnějších karet v multiplayer commanderu, která při větším počtu hráčů zvládne během jediného "kolečka" nalízat až desítky karet. Pokud rádi ostatní provokujete, tak je tohle no-brainer do každého decku s modrou.
Zároveň jde také o jednu z posledních vydaných karet vůbec, na které je ilustrace od Terese Nielsen.
Vedalken Archmage - díky kartám jako Urza, Ermy, či Jhoira (Weatherlight Captain) se tato karta dostala trochu do pozadí, nicméně je to stále skvělý zdroj karetní výhody pro artefaktové decky, zejména pak pokud se držíte pouze monoblue verze.
Černá
Novinky:
Kels, Fight Fixer - "aristocrati" jsou další z populárních tématik, ke kterým dostávám v Jumpstartu nového generála, kolem kterého můžeme stavět celý deck.
Patrně to nebude lepší volba než Korvold či Yawgmoth, nicméně díky modré by různá sacrifice komba mohla být mnohem konzistentnější, ať už je to díky cantripům, nebo díky protekci ve formě kántrování, či kartám jako Spellskite a výša zmíněná Kira.
Tinybones, Trinket Thief - nevím, jestli budete ve vaší herní skupině oblíbení, když budete hrát discard deck, nicméně Tinybones je pro takový deck naprosto fantastický payoff. Jeho abilita triggeruje každé kolo, což je super s kartami jako Anvil of Bogardan či Bottomless Pit.
Velká nevýhoda je bohužel to, že v kombatu toho příliš neustojí a proti červenému aggru se asi na stole nikdy dlouho neohřeje. Kdyby měl alespoň o jedna vyšši thoughness, tak to ho hodnotil o dost lépe, takhle mu zase tolik nevěřím, navzdory tomu, že jde o skvěle nadesignovanou kartu.
Witch of the Moors - skvělá karta pro casual hraní, v late gamu se s libovolným zdrojem lifegain změní v opravdu smrtící stroj - kombinace Abyssu a Oversold Cemetery.
Ideální jsou k ní samozřejmě dlouhodobé zdroje lifegainu, které najdeme hlavně v bílé (Soul Warden) a zelené (Courser of Kruphix, Scavenging Ooze). Pokud ale chcete zůstat pouze u černé, tak třeba Ayarou rozhodně nešlápnete vedle.
Reprinty:
Black Market - jeden z tradičních staplů pro černé kontrolní decky v multiplayeru. Zahrát vrata, která vám v následujících kolech zajistí přísnul deseti a více man, to je vždycky skvělý pocit.
Blood Artist - možná, že se to nezdá, jelikož podobných efektů máme v bílé a černé povícero, nicméně žádná další z těchto karet neumí spouštět tirggery i u soupeřových bytostí (alespoň co se hratelných kusů týče - Falkenrath Noblovi se tímto omlouvám). A jelikož jde o dvoumanový efekt, tak není divu, že je tohle skvělá karta pro všechna aggra či aristrocrat decky.
Exquisite Blood - v multiplayeru zajímavý zdroj lifegainu, nicméně ten pravý důvod, proč si tuhle kartu dát do decku, je kombo se Sanguine Bondem, Cliffhaven Vampirem a hlavně Vitem (pokud ho máte jako generála, tak je to v podstatě jednokaretní kombo).
Ghoulcaller Gisa - zábavná build-around karta, která zejména díky popularitě zombie tribalu potřebovala reprint jako sůl - pokud jste si chtěli postavit zombie tribal s Gisou coby generálem, tak před reprintem by vás její pořízení vyšlo zhruba za 500Kč :)
Reanimate - další černá klasika, dokonce bych se nebál ji zařadit třeba do top5 ikonických černých karet!
Přijde mi, že se na ni většina lidí neprávem dívá až moc úzkoprse jako na kartu, jenž je čistě určená k vykopávání velkých pašíků, ale přitom je to velmi všestranná value karta - můžete si vzít bytost i od soupeře, nebo to hrát s value bytostmi typu Eternal Witness, Snapcaster Mage, apod.
Rise of the Dark Realms - je to samozřejmě čistě casual karta, ale v podstatě si ji můžeme přeložit jako 7BB: You win the game. Osobně se snažím takové karty do hospody nebrat, ale chápu, že je lákavé si dát do hry dvacet byotstí a spustit třicet triggerů naráz.
Sheoldred, Whispering One - jeden z nejlepších cílů pro reanimaci (Griselbrand je samozřejmě jiná liga, ale pro mě osobně s ním platí v podstatě to samé, co u Rise of the Dark Realms) a také dost dobrý payoff pro ramp strategie. Pokud máte rádi midrange decky a dlouhé grindy hry, tak rozhodně doporučuji po tomhle chlapíkovi sáhnout.
Červená
Novinky:
Immolating Gyre - šest man už je celkem dost a určitě je snažší postavit deck kolem karet jako Wildfire a Jokulhaups, nicméně pokud hrajete takový klasický UR "Prowess" s generálem jako Jori En, Niv Mizzet, nebo třeba Melek, tak tam bude šestimanový Plague Wind, který smete i planeswalkery, bezesporu dobrý. Mezi vyložené pecky, které musí hrát každý červený deck s vyšší křivkou, bych to ale neřadil.
Lightning Phoenix - jedna z mála karet v edici, která má potenciál i na duel commander. Samozřejmě, že ideální to bude, když to zkombinujete s kartami jako Faithless Looting, Jace, the Vryn's Prodigy, The Royal Scions apod., nicméně v Monored Aggru či UR Partnerech by to mělo být ok i bez discard outletů (partneři se navíc dají snadno upravit tímto směrem, poté můžete navíc hrát i karty jako Arclight Phoenix či Skyfire Phoenix).
Další možné decky s discard tématikou jsou například Rielle, Hazoret, Chainer (Nightmare Adept) a hlavně pak Anje Falkenrath, která k nejrůznějším graveyard hrátkám přímo vybízí.
Muxus, Goblin Grandee - nebude to lepší generál pro goblinní tribal než Krenko a Grenzo, nicméně můžete to být fajn jako karta v decku, zejména když už budete stejně hrát karty jako Goblin Matron a Boggart Harbinger.
Hlavní uplatnění ale bude mít na legacy a potenciálně i vintage, kde jde o kombo s Goblin Lackeyem. Pokud tohle kombo dáte dohromady, tak by to mělo vyústit v soupeřovu smrt ve třetím kole.
Sethron, Hurloon General - nevím, kdo vybíral tribal generály pro tuhle edici, ale rozhodně přitom odvedl výbornou práci.
Minotauři jsou další z mnohých tribalů, které má plno hráčů coby srdeční záležitost, nicméně brzdila je neexistence hratelného generála (Zedruu ani Neheb nejsou zrovna nejlepší tribal podpora). A Sethon je de facto karetní výhoda i posilovací efekt v jednom, nic lepšího si snad minotauři ani nemohli přát.
Spiteful Prankster - hodně zajímavá karta pro aristocrat decky, hlavně díky tomu, že podobně jako Blood Artist umí triggerovat i za soupeřovy bytosti. Jako možné decky se nabízejí třeba Korvold, Judith, ale špatné by to nemuselo být třeba ani s Prosshem nebo creature aggrem typu Gaalia a Winota, kde oceníte reach do late gamu.
Zurzoth, Chaos Rider - úplně první legendární ďábel, čili další nová možnost pro tribal deck!
Devilové ale až na pár výjimek nejsou na constructed zrovna superstars, takže bych se spíše zaměřil na abilitu, která dělá token za první soupeřovu líznutou kartu ve vašem kole (či v multiplayeru prostě jednou v každém kole kromě svého), což by se dalo zkombinovat s kartami jako Mikokoro, Temple Bell či Geier Reach Sanitarium.
Další možnost by bylo hrát efekty typu Wheel of Fortune, což by mohl být zábavný theme pro deck (pokud tedy zrovna nehrajete Nekuzara).
Reprinty:
Chain Lightning & Lightning Bolt - červené klasiky, kterých prostě není nikdy dost
Goblin Lore - Hollow One už na modernu dávno nepatří mezi tier decky, nicméně pořád si jedná o velmi unikátní efekt, který žádná jiná červená karta neumí. Tahle nová verze má navíc skvělý flavor, ilustrace i flavor text jsou nadmíru vydařené!
Zelená
Novinky:
Allosaurus Shepherd - chase mythic edice, zejména díky tomu, že podporuje jeden z nejvíce competetive tribal v historii MTG a zcela ideálně se hodí do jeho legacy decku. Vypíná Force of Will a Chalice of the Void (tu bych řekl přímo zesměšňuje) a zároveň funguje i jako winkondice - víc si milovníci elfů snad ani nemohli přát.
Nepochybně ho uvidíme i ve všech creature decích v commanderu - není ani potřeba, aby měly nějaký elf theme, už od prvního kola mít všechno uncounterable (zajímalo by mne, proč to nefunguje jenom na bytosti, ale na všechny spelly, což je velmi vyjímečný efekt) za to prostě stojí!
Branching Evolution - další skvělá karta do decků, jenž operují s plusovými kántry (Marath, Atraxa, Anafenza), samozřejmě to není tak vynikající, jako Hardened Scales (málokdy se stane, že dáváte na bytost víc, než jeden counter), ale když už stavíte takhle zaměřený deck, tak se každý podobný efekt hodí.
Evoluce je navíc speciálně dobrá s kartami jako Walking Ballista a Stonecoil Serpent, u kterých asi nejvíce využijete potenciál zdoublování counterů.
Neyith of the Dire Hunt - můžete kolem ní klidně postavit warrior tribal, ale zajímavé určitě bude i zkusit postavit deck čistě založený na fight mechanice. S tím jsou zajímavé "medvědí" karty jako Ayula, Ulwenwald Tracker, či Predatory Urge.
Towering Titan - na šesti manách najdeme rozhodně mnoho lepších bytostí, nicméně do speciálně zaměřeného defender decku to bude fajn (Jumpstart je opravdu hodně flavorful edice, ale to už jste si asi dávno všimli). Možní generálové pro takový deck jsou hlavně Doran a Arcades.
Reprinty:
Craterhoof Behemoth - asi nejlepší zelený finisher, který byl kdy vydán. V podstatě ho můžete dát do libovolného decku se zelenou a nikdy vás nezklame.
Lurking Predators - na šesti manách je opravdu velká konkurence a pokud hodláte hrát jeden na jednoho, tak se vám tohle do decku asi nevejde. V multiplayeru tohle ale umí divy a je zcela na místě srovnání s all-star kartami formátu, jako je třeba Rhystic Study.
Oracle of Mul Daya - Exploration efektů už vyšlo povícero, ale žádný se neumí tak dobře enablovat, jako Oracle of Mul Daya.
Je to unikátní mix manarampy a karetní výhody, který až do vydání Ura neměl v mtg obdoby. I v Urovi se ale obě karty hrají pospolu a Oracle zclea jistě i v budoucnu zůstane jednou z nejikoničtějších zelených karet pro commander. Tohle je navíc jeho úplně první reprint, díky čemuž ho vnímám jako nejužitečnější reprint v sadě.
Primeval Bounty - další karta, která je oblíbená mezi příznivci multiplayer commanderu. V late gamu přidává v rampě každému ramp spellu a každému mana-elfovi neskutečnou value. A stejně jako u Oracla of Mul Daya, i zde se jedná o vůbec první reprint.
Selvala, Heart of the Wilds - málokterý generál v commanderu vás umí narampit tak explozivně, jako Selvala.
Je to spíše karta pro duel commader, kde se hraje v kombu s karatmi jako Phyrexian Dreadnought či Phyrexian Soulgorger - v tomhle ohledu ji asi žádná jiná karta nepředčí. Nebýt toho, že už předtím vyšla v Mystery Boosteru, tak bych tnehle reprint hodnotil ještě výše. Obě edice už jsou ale vlastně out of print, takže očekávám, že celkem rychle zase její cena poroste (před prvním reprintem dokonce atakovala hranici 1 000Kč)!
Ostatní
Novinky:
"Thriving" země - zajímavá možnost, jak stabilizovat vícebarevné decky v pauperu, jiné využití pro ně ale zřejmě nebude...
Reprinty:
Herald's Horn - podobně jako Selvala byl i Horn reprintnutý už před pár měsíci v Mystery Boosteru, nicméně tohle je jasný commander staple, který můžete s úspěchem hrát v podstatě v libovolném tribalu decku, takže má dobrou budoucnost zajištěnou.
Scarecrone - celkem nenápadný kus, který ale ve správném decku odvede slušnou porci černé práce. Kontinuální reanimace je mnohem lepší, než se na první pohled zdá, zejména když máte v decku kusy jako Wurmcoil Engine, Inkwell Leviathan, Myr Battlesphere, apod.
A navíc to není nikdy mrtvé draw, protože ji vždycky můžete prolíznout (i když za čtyři many to není nic světaborného).
Phyrexian Tower - skvělá karta do aristocrat decků, nebo také do decků, jenž chtějí obětovávat generála a hrát ho pořád dokola (třeba Gonti).
Zjednodušeně řečeno je každá země, která umí produkovat více, než jednu manu, zaručený commander staple a Phyrexian Tower není výjimkou.
Riptide Laboratory - parádní tribal karta, nebo třeba i value zremě pro kontrol - spousta kontrolních staplů jsou totiž jen tak mimoděk wizardi - Snapcaster Mage, Venser, Vendilion Clique, Spellseeker, apod.
Moje top10 z Jumpstartu
Záměrně jsem vybral pětici nových karet a pět reprintů, protože to podle mne pěkně shrnuje celou edici:
10. Phyrexian Swamp - exkluzivní ilustrace u basic landů jsou velmi povedené, nicméně pomyslná třešnička na dortu je právě Swamp v phyrexiánštině. Pokud si rádi vylepšujete svoje decky, tak monoblack s těmito basicy bude vypadat opravdu parádně (ačkoli peněžka zapláče)!
9. Exquisite Blood - ideální šance, jak si sehnat tuhle kombo-kartu za přijatelnou cenu
8. Linvala, Keeper of Silence - jeden z nejlepších bílých "hatebearů", silný a jedinečný efekt, který prostě doma musíte mít
7. Branching Evolution - plusové kántry jsou jedna z nejzábavnějších mechanik pro deckbuilding a z dlouhodobého hlediska tohle bude zcela určitě jedna z nejžádanějších karet v edici
6. Craterhoof Behemoth - nejlepší Overrun efekt všech dob a jednoznačně nejlepší zelený finisher, kterého můžete v commanderu hrát.
5. Bruvac the Gradiloquent - dost možná nejvíce competetive generál v edici a navíc posouvá oblíbenou mechaniku na zcela nový level!
4. Rhystic Study - jedna z vůbec nejlepších (a nejotravnějších) karet pro multiplayer, autoinclude do každého decku s modrou, a navíc s ikonickou ilustrací od Terese Nielsen (úplně poslední karta s její ilustrací, která byla vydána - pokud vezmeme v potaz fakt, že u nás Jumpstart vyšel později, než ZNR)
3. Muxus, Goblin Grandee - jedna z mála karet v edici, která bude mít vliv i na jiný formát, než je commander, Goblini budou po letech opět hratelní na legacy!
2. Oracle of Mul Daya - je skoro k nevíře, jak dlouho jsme si museli počkat na reprint tohoto nedostatkového zboží, platí pro něj v podstatě to samé, co pro Rhystic Study - prostě autoinclude do každého decku se zelenou.
1. Allosaurus Shepherd - v edici je 46 různých theme boosterů, v boxu je 24 boosterů a pravděpodobnost, že v elfím boosteru Shepherda rozblalíte, je pouze 50%. Print run v Evropě navíc pokryl pouze zhruba čtvrtinu množství předobjednaného od LGS.
Shepherd je v commanderu autoinclude do každého creature decku se zelenou a na legacy ho budete do elfů potřebovat v playsetu.
Myslím si, že díky těmto specifickým okolnostem z něj dost dobře může být vůbec nejdrazší karta v moderní historii magicu (myslím tím kartu, která je součástí klasické edice). A i kdyby byl print run neomezený, tak tahle karta je prostě tak dobrá, že by se na první místo bez problému dostala i tak :)
Tím jsme se zdárně dostali až na úplný konec. Doufám, že se vám povedlo si pro sebe uzmout box a že se na vás usmálo šteětí a rozbalili jste Shepherda. A pokud ne, tak že si to vynahradíte alespoň s novým "Black Lotusem" v Commander Legends, o kterých si budeme vyprávět zase v dalším článku, u kterého se na vás budu těšit zase někdy příště.
Kumano