Vítejte u druhé části rozboru Ikorie na constructed. Minule jsme skončili u rozboru zelených karet, takže logicky následují multicolored karty:
Multicolor
Cunning Nightbonder - nemyslím si, že to bude úplně zásadní karta pro flash decky a dost možná ani nebude správné hrát playset, jelikož je to přece jenom dost křehké tělo a v aggro matchupech to asi nebude to pravé ořechové.
Pokud ale bude na standardu hodně kontorlních matchupů, tak tam bude opravdu zářit. Ideálně ho zahrajete s counterspell backupem a potom už nebudete mít problém vyresolvovat všechny další důležité kusy.
Dire Tactics - fantastický removal pro tribal humany, u nějž je bezesporu výhodou, že jde o multicolored spell, což znamená plusové body díky spolupráci s Herem of Prectinct One
Eerie Ultimatum - na standardu je k dispozici opravdu hodně nejrůznější karetní výhody do lategamu, ale jen málokterá karta umí přinést podobnou value, jako Eerie Ultimatum.
Nemusíte kvůli němu ani hrát nějak speciálně zaměřený deck na plnění hrobu (ačkoli s Cavalierem of Thorns by to nemulo být vůbec špatné), nicméně hlavní výzvou bude zcela určitě dost složitý manacost. Nové "triomy" by mohly pomoci, ale osobně vnímám jako větší problém to, že hlavní barevné kombinace pro rampu byly v minulé sezóně Bant, RUG a Sultai a tohle by si žádalo dost drasticky upravit celý deck, přičmž to rozhodně není karta pro každý matchup. Jedno z možných využití by ale klidně mohlo být v decku s Fires of Invention a Fae of Wishes, coby ultimátní karta v pomalých grindy matchupech.
Samozřejmě nemůžu opomenout ani fakt, že v casual commanderu tohle bude naprosto absurdní karta, jelikož tam nebude mít vůbec žádný drawback a navíc tu není ani problém v tom, celý deck zaměřit na plnění hřbitova.
Fiend Artisan - hodně zajímavý design, který může mít plno různých využití. Na standard se samozřejmě nabízí ho hrát v aristocratech, kde může hledat hlavní engine karty a zároveň sloužit jako velký bijec do lategame. Obzvláště dobře pak vypadá ve verzi s Lurrusem.
Artisan je ale samozřejmě zajímavý třeba i na pioneer či modern. V pioneeru se dobře hodí do decku se Soulflayerem coby alternativní winkondice, zatímco na modernu si ho umím přesdtavit v nějakém decku se selfmillem a kartami jako Vengevine a Gravecrawler, nebo v třeba kombu s Yawgmothem, Melirou, apod.
Ze stejného důvodu je také jasné, že ho čeká i dobrá budoucnost v commanderu. Je skvělý do nejrůznějších creature komb, ale zároveň s ním můžete proti kontrolu dobře tlačit.
General Kudro of Drannith - dobrá build-around karta na standard spolu s Herem of Precinct One (spolu dohromady celkem dobře enablují schopnost exilování velkých bytostí), ale jeho hlavní pole působnosti bude určitě v modernových humanech, které využijí jak posilovací abilitu, tak i možnost v kombinaci s Aether Vialem dobře potrápit graveyard-based decky.
General's Enforcer - určitě půjde o zajímavou kartu pro modernové humany, kde máme Thalii a nově i Generala Kudru.
Umím si představit, že ve správném matchupu bude kombinace Thalia + Enforcer nepřekonatelný problém (a co teprve, když ho dostanete do hry přes Vial v reakci na soupeřův removal na Thalii).
Zajímavé to může být i na standard do midrange verze humanů, která by mohla být v esper barvách. Tam totiž kromě Kudra máme i Atris.
Genesis Ultimatum - rozhodně nejsilnější ultimátum na standard, v ramp decku typu RUG Elementals se už předtím hrály de facto jenom permanenty, takže to bude prostě za sedm man pět karet na jistotu do hry.
A dokonce si můžete vybrat, že si karty necháte dát do ruky, kdybyste snad náhodou narazili na Hydroid Krasise... Myslím si, že s rampou se na standardu budeme ještě nějakou tu chvíli potýkat :)
Inspired Ultimatum - tohle zřejmě nebude základní stavební kámen žádného decku, ale do kontrolního Jeskaie se jeden/dva kusy v pohodě vejdou (extra vypečené bude to zahrát instantně přes Teferiho).
Možná se ale pletu a ukáže se, že je to podobně silná karta, jako bylo svého času Cruel Ultimatum, což byl základní stavební kámen vícebarevných kontrolů na standardu v čase Alary. Potenciál na to rozhodně má, a dovedu si představit, že když Ultimatum zahrajete a soupeř vás hned nezabije nazpátek, tak už bude opravdu hodně složité hru prohrát.
Kinnan, Bond of Prodigy - z téhle karty je cítit kombopotenciál takzvaně až za roh. V kombinaci s Basalt Monolithem máte velmi jednoduše nekonečno bezbarvé many. Barevnou manu zase můžete dostat například pomocí Freed from the Realm, což by mohlo stvořit nějaké kombo třeba na modernu.
Kinnan mi do jisté míry dost připomíná Urzu - statická abilita enabluje všechny manu-produkující bytosti/artefakty a do lategame poskytuje karetní výhodu, která je podle mě dokonce i lepší, než ta urzova.
Rozhodně má zaručenou dobrou budoucnost minimálně v duel commanderu, ale očekávám, že se do určité míry prosadí ve většině nerotujících formátů.
Narset of the Ancient Way - ikorijská Narset je planeswalker tzv. ze staré školy. Plusová abilita poskytuje mírnou výhodu, mínusová o něco větší výhodu a ultimátka vypadá hodně silně, ale rozhodně nezapříčiní to, že hra okamžitě po vytvoření emblému skončí.
Určitě tu nejde o extrémně silného planeswalkera typu Teferi a Nissa, ale opět půjde o fajn kartu do kontrolního Jeskaie. Za zmínku učitě stojí, že vás umí narampit do Inspired Ultimata, což by mohla pro Jeskai Control být klíčová interakce.
Extra dobrá mi přijde proti červeným aggrům, kterým sebere možnost v lategamu ubrat posledních pár životů burnem. Možná by se díky tomu mohla prosadit i na modernu, ale čtyři many jsou docela dost a navíc už tu máme kusy jako Cryptic Command a Supreme Verdict. Pro mě je tohle ale přesně typ karty, jejiž hraní bych si na modernu skvěle užil (poslední rok hraju de facto jenom midrange se Stoneforge Mysticem :) ).
Slitherwisp - výborná engine karta pro flash decky, ačkoli černá až doposud nebyla pro flash decky příliš populární volbou. S Ikorií to ale vypadá, že si budete moci vyloženě vybírat, jakou variantu modrého tempo decku budete chtít hrát. UB, UG, Grixis, nebo třeba Sultai, všechny možnosti vypadají konkurenceschopně.
Když jsem v minulé edici u Wavebreak Hippocampa zmiňoval, že problém je v tom, že se ve třetím kole nechcete zatapovat do bytosti, která umře na shock, tak přesně takhle jsem si představoval příklad bytosti, jenž bych naopak chtěl ve flash decku hrát (nechává vám otevřené možnosti, jestli použít kántrspell, removal, nebo zahrát bytost a poté vám přináší karetní výhodu a zároveň umí sám vyhrát hru aniž by musel útočit, takže ani moc nevadí, že nemá evasion).
Sprite Dragon - prvotní proporce jsou sice trochu slabší, ale ve flash/tempo decích umí velmi rychle narůst do obřích rozměrů a snadno může vyhrát celou hru.
Nejen, že mi přijde skvělý na standard, ale myslím si, že se bez problému prosadí v legacy Delverovi (už konečně nebude žádný důvod, proč hrát Stormchaser Mage) a mohl by pomoct oživit Arclight Phoenix decky na pioneer a modern. A umím si také představit, že by dráčka mohly kombodecky jako třeba modern Storm hrát v sidu jako alternativní plán, kterým by mohl zaskočit nepřipraveného soupeře.
Winota, Joiner of Forces - jedna z nejzajímavějších build-around karet v edici, minimálně co se standardu týče. Dva nejlepší humani, které můžeme "nacheatovat" do hry jsou určitě Agent of Treachery a Kenrith, the Returned King, což mne přivádí k nějakému Jeskai Midrangi. Enablovat by Winotu mohly klasické goodstuff bytosti jako Bonecrusher Giant či Brazen Borrower a pokud chcete vsázet all-in na Agenty ve čtvrtém kole, tak klidně i karty jako Raise the Alarm či Omen of the Sun.
Otázka ale samozřejmě je, jak konzistentní takový deck bude. Těžko se bude hledat ta správná balance mezi agresivní stránkou decku a kartami jako Omen of the Sea či Teferi. Payoff v podobě Agenta ve čtvrtém kole je ale bezesporu výborný.
PS: Winotina interakce mezi human a non-human bytostmi mne přivádí i k tomu, že by s ní bylo zajímavé zkusit Of One Mind. Problém je ale samozřejmě v tom, že humana budete mít ve hře většinou v situaci, kdy už máte dost navrch...
Zenith Flare - výborná karta pro agresivní boros cycling. Zatímco v úvodních kolech budeme soupeře zaměstnávat agresivními bytostmi, tak se mezitím prolízneme k Zenithu, což bude ideální karta pro doťuknutí a koneckonců v lategamu můžou jeden-dva kusy klidně bz problémů ubrat i celých dvacet životů.
Zároveň je to i skvělý tempo swing v agrechivních matchupech. Myslím si, že díky téhle kartě má cycling celkem velkou šanci se prostadit mezi tier decky - a zároveň je to i velmi přátelský deck, co se finanční stránky týče.
Honorable mentions:
Chevill, Bane of Monsters - má zajímavou synergii s ostatními humany na standardu (Hero a General Kudro), ale celkově vzato je to i na enablování poměrně složité a pomalé a v kombatu navíc celkem nevýrazné (ačkoli dobře blokuje a v creature matchupech by mohl být celkem fajn). Nemluvě o tom, když narazíte na soupeře, který bude mít v decku jenom pár cílů...
Je dost možné, že lepší verze humanů bude v Esper barvách, kde můžeme hrát karty jako Atris, Elite Guardmage a samozřejmě i goodstuff karty typu Teferi či Thought Erasure.
Emergent Ultimatum - tohle vypadá spíše jako funny karta na commander, protože kdybych ji chtěl hrát na třeba modernu, tak bych určitě rád dával do hry eldrazi, což ale bohužel nejde... A na standardu bude mnohem lepší (a funkčně i dost podobné) Genesis Ultimatum.
Illuna, Apex of Wishes - vypadá to jako celkem zábavná karta, ale za šest man už bych si představoval něco lepšího. Pokud nějak nezmanipulujete vrchní kartu knihovny, tak výsledný efekt ani není příliš lákavý. Radši si připlatím manu a dám si Genesis Ultimátum.
Labyrinth Raptor - nevypadá špatně do nějakého rakdos aggra, nicméně jediná další zajímavá bytost s menacem je Stormfist Crusader, což je celkem málo. Kromě toho tu máme už zavedené decky v podobě Aristocratů a Knightů, kterým podle mne Raptor nepřináší nic natolik užitečného, kvůli čemu bych ho chtěl v jednom z těhle decků vůbec zkoušet.
Lore Drakkis - nevím, kde nejlépe tuhle kartu využít, ale dvě many jsou pro podobný efekt hodně dobrá cena. Je také celkem silný ve více kusech, jelikož druhý Drakkis (za předpokladu, že oba "namontujete" na stejnou bytost) vrátí hned dvě karty!
Osobně bych ho nejraději zkusil někde s Arclight Phoenixem a samozřejmě i v duel commanderu.
Nethroi, Apex of Death - sedm man je opravdu velká porce, nicméně abilita je to nadmíru zajímavá, jelikož lze samozřejmě vrátit neomezeně bytostí s powerem nula. Na standardu by to mohlo být zajímavé v nějakém selfmillu s Fiend Artisany a Cauldron Familiary, nicméně nevidím příliš mnoho důvodu, proč se v takovém decku pokoušet hrát sedmimanový spell, který lze navíc obehrát removalem.
Lepší build-around karta to bude v commanderu, kde lze relativně snadno do hrobu dostat nějaké creature kombo, které si pak naráz zreanimujete. Napadají mě třeba komba s Melirou a Yawgmothem.
Lákavé je samozřejmě i to, že lze jeho trigger využít vícekrát za hru prostřednictvím jiných mutate bytostí. Nevýhoda je ovšem ta, že většina levných mutate bytostí je v modré, a nejlevnější on-color mutate bytost je Gemrazer.
Parcelbeast - zajímalo by mne, proč zrovna UG kombinace má takhle dobrou bytost s velmi levným mutate costem. Ani tak si ale nemyslím, že se prosadí na constructed, protože v těchto barvách máme mnohem lepší možnosti (Risen Reef, Uro).
Primal Empathy - podobné karty se často hrají jako zdroj karetní výhody v commanderu a Empathy se ještě navíc sama enabluje a také pracuje s plusovými countery, což je v EDH velmi populární záležitost s generály jako Vorel, či Zegana.
Rielle, the Everwise - zajímavá karta buďto pro cycling decky, nebo pro deck s Arclight Phoenixem. U cyclingu příliš nezapadá do agresivního plánu s levnými bytostmi, ale ve Phoenix decku by to mohlo být lepší, zejména s adicí Cathratic Reunion. Problém ale spočívá v tom, že můžeme hrát evasion bytosti jako Crackling Drake či novinku v podobě Sprite Dragona, což jsou karty, které podle mne do decku pasují lépe.
Za pozorost také stojí, že spolu s cycling kartami umí spolehlivě enablovat Improbable Alliance a Irencrag Pyromancera, a to i v soupeřově kole. To by mohl být zajímavý stavební kámen trochu jiného UR decku na standard.
Ruinous Ultimatum - velmi silný efekt, nicméně Mardu se na standardu nehraje a UG-based rampa bude jenom těžko splashovat podobnou kartu. Opět je tu ale možnost učinit tuhle kartu součástí toolboxu pro Fae of Wishes v decku s Fires of Invention.
Podobně jako Eerie Ultimatum i tady musím říci, že se jedná o zcela absurdní kartu pro casual commander, zejména pak pro multiplayer variantu.
Skull Prophet - dvoumanoví manovači se v posledních letech staly jedním ze základních pilířů standardu, Prophet se navíc umí v agresivně laděném decku dobře zapojit do útoku a také pěkně enabluje karty jako Kroxa, Fiend Artisan, nebo Lurrus. Hodně bych se divil, kdyby se nenašel žádný deck, jenž by ho dobře využil.
Skykat Sovereign - výborná karta do UW Skies decku, spolu s Empyrian Eaglem je to fajn základ pro takový deck, nicméně decku podle mě chybí větší reach do lategamu v porovnáním třeba s UR a UB variantami modrých tempo decků.
Snapdax, Apex of the Hunt - tohle by za určitých okolností byla skvělá karta pro midrange, chtělo by to jenom metagame s více creature decky a nějaké dobré midrange karty v mardu/boros kombinaci (více hratelných mutate bytostí by také nebylo na škodu, proti creature deckům by určitě bylo fajn roztriggerovat Snapdaxe vícekrát)
Song of Creation - karta s kombopotenciálem, nicméně mi přijde, že má až příliš náročný setup a navíc jí lze snadno obehrát pomocí Narset či Brazen Borrowera (vrátit do ruky s endstep triggerem na stacku). Rozhodně se mi ale líbí její synergie s Runaway Steam-Kinem a myslím si, že alespoň na jenom z formátů jako pioneer či modern by s ní nějaký úspěšný deck mohl vzniknout.
Titans' Nest - delve je bezesporu jedna z nejsilnějších abilit v celé historii magicu, ale tohle podle mne není ta správná karta pro jeho enablování. Na standardu není dostatek levných enablerů pro graveyard strategie (pod tím si představuji karty jako Mulch či Satyr Wayfinder) a zaplácnout celé kolo čtyřmanovým enchantmentem ze kterého není žádný okamžitý užitek, to mi nezní příliš lákavě.
Vadrok, Apex of Thunder - další potenciální karta do Arclight Phoenix decku, ačkoli tady vidím jako hlavní problém nedostek non-human enablerů. Možná, že ale free value je prostě natolik dobrá, že bude stačit to zmutovat s Phoenixem, protože kromě něj mi přijde jako nejrozumnější mutate cíl tak maximálně Merfolk Secretkeeper...
Vadrok se mi ale celkem líbí i na ostatní formáty, třeba na modern do nějakého Jeskai Tempa. Čtyři many jsou docela dost, ale na druhou stranu to umí vrátit do hry třeba i Teferiho, což je hodně zajímavá value.
Whirlwind of Thought - tohle bude zřejmě pouze karta pro casual commander. Rád bych si s ní zahrál na standardu, nicméně tam je to až příliš pomalé a opět dost průměrné proti kartám jako Teferi, Narset, Brazen Borrower, apod.
Lepší karty do kontrolních soubojů jsou věci přinášející okamžitou výhodu, což jsou třeba planeswalkeři a karty typu Elspeth Conquers Death.
Companions
Gyruda, Doom of Depths - tohle je určitě nejnudnější ze všech companionů, většina Gyruda decků se prostě bude snažit narampit (což na legacy a vintage jde samozřejmě už v prvním kole - stačí jenom dostatečně mulliganovat, protože ke Gyrudě máte přístup vždycky) do šesti man a v decku hrát samé "Clone" efekty, takže si při troše štěstí odemelou celý deck a vyhrají na efekt typu Thassa's Oracle či Dradonlord Kolaghan.
Na standardu to pak bude nejlepší zkombinovat s blink efekty typu Thassa a Charming Prince.
Otázka ale je, jestli je tohle ještě vůbec magic, mně osobně tohle nepřijde vůbec zábavné a určitě z toho bude spoustu hráčů celkem dost frustrovaných...
Jegantha, the Wellspring - kolem Jeganthy asi nemá cenu nějak zvlášť celý deck upravovat, ale pokud nemáte problém podmínku splnit, tak vlastně není žádný důvod, proč si ji do sidu nedat.
V nejhorším případě to bude prostě karta navíc, kterou zahrajete vpřípadě, že nemáte k dispozici žádný lepší play. Takže zatímco dříve byste jenom smutně pasnuli kolo, tak teď budete moci zahrát 5/5, která vám dá pět man - docela rozdíl, že?
Pokud bych měl zmínit jeck, který by z ní opravdu mohl mít dobrý užitek, tak to smaozřejmě bude pětibarva s Niv-Mizzetem.
Kaheera, the Orphanguard - podobně neutrální companion, jako Jegantha. Může ji klidně využít kontrol jako extra kartu (a taky tím může dobře zmást soupeře, což už jsem zmiňoval minule) a potom samozřejmě nějaké aggro, které nebude mít problém splnit tribal omezení.
Nepřijde mi ale, že bych třeba v elementálech chtěl oželet Thassu kvůli extra kartě a posilovacímu efektu. Zajímavější by to mohlo být s beasty, což umožňuje stavět na trojici Arboreal Grazer, Lovestruck Beast a Questing Beast.
Keruga, the Macrosage - tohle vypadá jako karta specificky navržená pro decky s Fires of Invention. Její nevýhodu lze totiž lehce obejít pomocí split karet a adventure bytostí, a třeba Mystical Dispute také vždycky nehrajete za tři many...
Na rozdíl od odstatních výše zmiňovaných companionů je ale tohle zároveň i karta, kterou si můžete dát v klidu do decku třeba v nějaké rampě či planeswalker decku a budete z ní i tak mít velmi pěkný užitek (Kaheeru samozřejmě můžete taky klidně hrát v decku, ale to se bude týkat asi jenom specificky zaměřených tribal decků jako jsou třeba kočky v commanderu).
Lurrus of the Dream-Den - zcela nepochybně nejsilnější karta z celého companion cyklu, výborný lategame engine pro midrange, ale stejně tak i agresivní decky. A navíc vás z nějakého důvodu nechá na eternal formátech hrát karty jako Force of Will, Paradoxical Outcome, Past in Flames, apod (z trochou ironie lze říci, že jeho omezení je takové, že vám umožní hrát jenom ty nejlepší kusy - pro různé čtyřmanové one-of lategame karty už prostě nebude v decku místo).
Je zajímavé už teď sledovat, jak se hráči snaží adaptovat své decky. Řekli byste někdy, že nejlepší verze modernového Jundu bude bez Liliany of the Veil? Nebo že Seal of Fire se bude hrát místo Lightning Boltu? Já tedy ne...
Bohužel si myslím, že Lurrrus bude následovat stejný osud, jako Oko, Thief of Crowns a během nejbližších měsíců ho postihne ban na povícero formátech, nebo bude minimálně potřeba nějak upravit pravidla pro hraní s companiony - jako karta v decku by totiž Lurrus byl podle mě naprsto v pořádku.
Lutri, the Spellchaser - trochu nešťastné, že podobná karta vychází když existují různé jednokarťáky (oficiálně je sice v commanderu zabanovaná, niméně to jsou pravidla pouze pro multiplayer, v duel commanderu teď budete moct hrát UR Tempo se třemi generály, což je podle mě zcela absurdní a jestli budete chtít prostě deck s co nejvyšší šancí na výhru, tak by bylo bláznovství hrát cokoli jiného), ale jinak se mi tenhle design hrozně líbí.
Přijde mi ovšem zajímavé sledovat, jak ji hráči budou zkoušet na formátech jako pioneer, modern, či legacy. Na legacy už jsem totiž pár decků viděl a vždycky to vypadalo jako skvělá zábava.
Obosh, the Preypiercer - hodně silná karta pro agresivní decky. Na standardu to bude hlavně monored a BR Aristocrati (pořád můžete hrát kočku i Mayhem Devila) a na pioneeru to mohou být různá aggra s Llanowar Elfem a Elvish Mysticem, ve kterých i bez něj chcete hrát s křivkou one-drop into three-drop (jednomanová bytost v prvním kole následovaná bytostí za tři many v dalším kole).
Umori, the Collector - asi nejslabší ze všech comapnionů. Na první pohled je lákavé mít bytosti či artefakty o manu levnější, ale platit za podobný efekt čtyři many, to už tak dobře nezní.
Tady by to podle mě naopak chtělo Lurrusovu výjimkou pro permanenty, protože jinak bych ho mohl hrát třeba v elfech, kde by jinak byly pouze bytosti a Collected Company. Takhle to ale za to prostě nestojí...
Nejzajímavější by to paradoxně mohlo být v kontrolu (co se standardu týče), kde budou pouze instanty a Umori v něm bude fungovat jako regulérní winkondice.
Yorion, Sky Nomad - tohle je z hlediska deckbuildingu jednoznačně nejzábavnější companion. Při osmdesáti kartách se vám do decku vejde kdejaká pet karta a blinkování patří mezi hráči vůbec mezi nejoblíbenější tématiky.
Zároveň to vybízí ke stavbě pomalých midrangů, což musím rozhodně ocenit, jelikož to je můj nejoblíbenější styl decků (alespoň co se standardu týče). Na druhou stranu se to ale může i celkem rychle omrzet - na velkém turnaji bude celkem vyčerpávající hrát každé kolo dlouhé midrange mirrory.
Zirda, the Dawnwaker - Zirda se bude hrát výlučně v kombodecích, nejjednodušší kombo je na legacy/ (či commanderu) s Grim/Basalt Monolithem, což je snadný způsob, jak vyprodukovat nekonečno bezbarvé many.
Další možná využití jsou na modernu/pioneeru s Heliod/Ballista kombem, či poněkud méně tradičně s Umbral Mantle kombem (se Zirdou a manovačem je to libovolý počet untapů).
Může ho využít třeba i cycling na standardu, ale tam půjde opět spíše čistě o extra kartu, kterou asi nijak jinak nevyužijete (cycling by neměl mít problémy s tím, že nebude mít co hrát, jelikož k akčním kartám se vždycky bez problémů dolížete)
Colorless
Bonders' Enclave - mám rád utility země, které mohou přinést karetní výhodu agresivním deckům. Samozřejmě, že hrát podobnou zemi ve trojbarvě je dost troufalé, ale dvoubarevné decky s Questing Beastem, Bonecrusher Giantem, či Lovestruck Beastem by bez problému mohly hrát jeden/dva kusy.
Je také jasné, že to bude fajn karta do EDH, ale může mít i další uplatnění - umím si ji představit třeba i na modern do Eldrazi Tronu, nebo na pioneer do nějakého zeleného aggra (ačkoli se Steel Leaf Championem si to příliš nerozumí).
The Ozolith - zdá se, že ban Mox Opalu na modernu po dlouhých letech znamenal konec affinity decků. Ozolith by ale mohl tenhle tradiční archetyp oživit.
Na první pohled to možná není patrné, ale díky zvláštnímu wordingu umí "zdoublovat" modular countery (přesunou se na jinou bytost a zároveň i na Ozolith). Spolu s Harnened Scales tak budete mít v decku až osm jednomanových karet, které enablují plusové countery). Co je ale další velké plus - Ozolith můžete samozřejmě (na rozdíl od Scalesů) hledat pomocí Ancient Stirringů, takže by výsledný deck měl být velmi konzistentní.
Ozolith se samozřejmě dá využít i na Pioneeru s kartami jako Rishkar, Vivien (Arkbow Ranger), či Verdurous Gearhulk; ale také v commanderu s generály jako Reyhan, či Skullbriar.
Cyklus "Triomů" - Ikoria obsahuje celkem dost tříbarevných karet, takže je nasnadě, aby také odpovídajícím způsobem vylepšila manabase tříbarevených decků.
Triomy mi připomínají "trilandy" z Khans of Tarkir, které se na standardu svého času běžně hrály v playsetu, což předpokládám i u těchto triomů. Nejlépe na tom bude asi Raugrin Triom, který je jako dělaný pro Jeskai Fires, kde cycling rozhodně není v late gamu žádná překážka.
Zajímavý je také fakt, že triomy mají basic subtypy, takže je můžeme hledat fečkami. Na modern to nicméně bude až příliš pomalé, nemluvě o cyclingu za tři many. Ale pro casual commander to bude parádní cyklus, vícebarevné decky budou mít díky fečkám a triomům velmi stabilní manabase a za celkem přijatelnou cenu.
A to jsem ještě nezmínil tu vůbec nejlepší věc - triomy mají totiž naprosto fantastické showcase ilustrace a ačkoli si osobně na takovéto vychytávky vůbec nepotrpím, tak tady rád udělám výjimku a od každého si jeden kus seženu :)
Honorable mentions:
Crystalline Giant - další důkaz toho, jak velkou roli hrají při designu karet digitální platformy.
Na MTGA se s Giantem bude hrát zcela bez problému, ale jak budete vybírat a značit countery v reálu? V boosterech sice budou dostupné markery, ale hráči je s oblibou všude neudtále zapomínají a ztrácejí (viz třeba Amonkhet a exert/embalm markery)...
Commander 2020 - legendary creatures
Nejprve se podíváme na všechny nové legendární bytosti, u kterých ve zkratce okomentuji, jak atraktivní mi přijde kolem nich postavit celý deck.
Akim, the Soaring Wind - poněkud zvláštní barevná kombinace pro token deck, lepší možnosti nabízejí Naya a Abzan (Marath, Trostani, Ghave).
Jeskai barvy mi více sedí pro kontrol, tempo, či prowess subtheme, což lépe podpuruje třeba Kykar či Elsha.
Bralin + Shabraz - tyhle karty se k sobě podle mého příliš nehodí, Bralin mi sedí do decku jako je Nekusar (Wheel of Fortune deck), zatímco Shabraze bych pro změnu raději hrál v nějakém human tribalu (což by mohlo být i celkem zábavné)
Cazur + Ukkima - Cazur mi přijde jako fajn build-around karta, nějaký agresivní BUG s levnými evasion bytostmi bych s těmito partnery klidně vyzkoušel.
Gavi, Nest Warden - tohle bude podle mě naprosto jasně nejoblíbenější generál z celé edice.
Cycling mají hráči velmi rádi a karty jako Fluctuator nebo Astral Slide jsou pro hospodské hraní jako dělané! Zbývá se už jenom ptát, proč proboha dělá Gavi dinosaur-cat tokeny...
Haldan + Pako - RUG midrange má bezesporu k dispozici mnohem lepší generály, než jsou tito partneři. Jako největší nevýhoda mi přijde, že potřebujete oba dva k tomu, abyste nastartovali engine, což je podle mne pro soupeře až moc jednoduché k úspěšnému narušení.
Jirina Kudro - další pěkný generál, tribal decky jsou velmi populární a humani jsou jedním ze základních magicových evergreenů.
Zároveň by to mohl být i jeden z mála nových generálů, který má šanci se prosadit v duel commanderu - když všechno zahrajete po křivce, tak je to spousta rychlého damage.
Kalamax, the Stormsire - hodně zajímavá engine karta, kolem které rozhodně stojí zato postavit celý deck.
Splnit podmínku tapnutí ovšem nebude úplně nejjednodušší a budete proto asi muset obětovat pár míst v decku pro karty jako Springleaf Drum, Cryptolith Rite či Paradise Mantle.
Kathril, Aspect Warper - kopírování abilit ve hřbitově zní celkem zábavně, ale pokud bych chtěl hrát graveyard-based deck, tak bych raději sáhnul po Karadorovi či Sidisi, Brood Tyrant.
Kathril lze na můj vkus až příliš snadno zcela obehrát exilnutím hřbitovu a narozdíl od výše zmiňovaných generálů navíc sama ani neposkytuje tak silný midrange engine.
Kelsien, the Plague - až příliš křehké tělo s nevýraznou abilitou, navíc už tu máme několik podobných (a lepších) generálů - Olivia, Marath a samozřejmě také Kumano!
Nikara + Yannik - upřímně řečeno nevím, proč dát přednost této dvojici před generály jako Anafenza, či Reyhan + Tymna. Líbí se mi ale, že v multiplayeru celkem dobře obehrávají hromadné zabíjení, kterého je tam vždy víc, než dost. A asi právě proto bych jim klidně dal šanci.
Otrimi, the Ever-Playful - chápu, že se RnD snaží prodat mechaniku z nejnovější edice, nicméně si nemyslím, že máme dostatek mutate bytostí na to, aby se dal podobný deck úspěšně hrát.
A taky bych nerad hrál deck, který je de facto založený na aurách, protože v multiplayeru má vždycky někdo po ruce připravený removal (i když 6/6 trample za čtyři many vyloženě neurazí).
Pokud bych měl Otrimiho hrát, tak bych asi vsadil puze na jeho agresivní stránku spolu s levnými evasion bytostmi, což by upřímně řečeno mohlo být celkem fajn, ačkoli to asi nebude úplně původní záměr designu téhle karty.
Silvar + Trynn - vysoký manacost a nepříliš lákavý payoff, tady podle mne není o co stát...
Tayam, Luminous Enigma - vigilance asi nikoho příliš nenadchne a jeho aktivační abilita mi přijde značně nespolehlivá - i když budete mít náhodou dostatek bytostí s countery, tak není zrovna garantované, že odemelete něco pořádného. Srovnejte to třeba s Karadorem, tomu já říkám pořádný graveyard engine.
Xyris, the Writhing Storm - jako statická abilita to není špatné, ale od generála bych chtěl trochu víc - třeba token za každou líznutou kartu.
Dávat soupeři lízat extra karty podle mne není dvakrát rozumné a pokud vyloženě nechcete stavět "grouphug" deck (deck, který v multiplayeru záměrně pomáhá ostatním hráčům), tak bych dal od Xyrise raději ruce pryč.
Zaxara, the Exemplary - tohle vypadá jako zábavná build-around karta. Hydry jsou celkem populární creature typ a Zaxara je pro ně dobrý enabler i payoff v jednom.
Commander 2020 - ostatní karty
Dismantling Wave - výborná karta pro multiplayer, každý commander deck podle mně hraje alespoň 15-20 enchantmentů/artefaktů, takže dobrých cílů je vždy dostatek a schopnost zničit jich více naráz, za cenu pouhých třech man, je vynikající.
Určitě je taky fajn, že "overload" vám lízne kartu a nedá se zkántrovat, což se hodí hlavně proti modrým artefaktovým deckům. Škoda jenom, že cycling zničí i vaše věci a v bílé většinou nějaký ten enchantment ve hře budete mít...
Flawless Maneuver - RnD pravidelně dávají najevo, že jim je nějaký duel commander zcela ukradený, a letos tenhle jejich pohled nejlépe interpretuje tento cyklus free instantů.
Tenhle kousek bude samozřejmě naprosto perfektní ve všech agresivních decích s bílou, ale stejne tak třeba i v kombodecích, jenž si budou chtít ochránit generála před removalem.
White Weenie navíc může hrát jednomanové generály (Kytheon, Isamaru), takže nebude mít vůbec žádný problém s hraním Maneuveru zadarmo.
Crystalline Resonance - další zajímavá engine karta pro cycling decky.
Zkopírovat si nejlepší permanent ve hře je fajn, a zároveň je to další důvod, proč bude jeskai cycling mezi hráči jasně nejoblíbenější deck z letošní commander série.
Ethereal Forager - nemůžu jednoznačně říci, jestli tohle bude hratelné i na duel commander, ale je to velmi zajímavý design a určitě bych to v nějakém modrém tempo decku vyzkoušel.
Nabízejí se samozřejmě zejména UR Partneři, kde jistě oceníte možnost zrecyklovat pár blesků (a 3/3 flyer za dvě many taky v žádném případě neurazí).
Fierce Guardianship - tady asi nemá smysl cokoli dlouze vysvětlovat.
Prostě autoinclude do každého decku s modrou. Jsem zvědavý, jestli je možné, aby dostal counterspell ban na duel commanderu, protože tohle nemá v podstatě žádný downside a jsem si jistý, že to bude v metagame zastoupené podobně jako staply typu Wasteland či Cavern of Souls
Deadly Rollick - tohle si mi naopak velice líbí, kontroly to mají v duel commanderu velmi těžké a možnost free removalu (navíc instantně a exilování) by jim mohla aspoň trochu pomoci.
Species Specialist - tohle je spíše casual karta, ale to nic nemění na tom, že tribal decky jsou velmi populární a možnost kompenzace soupeřova sweeperu je pro ně super.
Samozřejmě, že už tu máme podobné efekty u karet jako Midnight Reaper či Grim Haruspex, nicméně tady neztrácíme životy a lížeme za tokeny, takže to určitě má své kouzlo.
Deflecting Swat - nevím, jestli chceme nutně v burnu hrát podobnou kartu, ale prostě je to free spell a hlavně funguje i na kartu, která má více cílů, což je celkem vzácné (Misdirekce ani Divest tohle nesvedou).
Možná, že lepší to bude v kontrolu či kombu, kde si ochráníte klíčový spell/permanent. Každopádně jde o velmi unikátní a silný efekt, takže má podle mě budoucnost na formátu zaručenou.
Surly Badgersaur - další zajímavá engine karta do cycling decku, ale určitě si najde uplatnění i jinde - třeba s generály jako Anje Falkenrath; Chainer, Nightmare Adept; Jaya Ballard, Task Mage; Olivia, Mobilized for War, či Rielle, the Everwise.
Glademuse - hodně netradiční design pro zelenou barvu. Engine karty pro flash strategie byly až doteď výhradně v barvách grixisu. Upřímně nevím, který deck by tuhle kartu nejlépe využil, ale jde o opravdu výborný zdroj karetní výhody, takže by mne hodně překvapilo, kdyby se to nikde neuchytilo. Jako první mě napadá RUG Tempo s Thrasiosem a Ludevicem.
Pochopitelně tu hrozí, že nalíže pár karet i soupeři, ale to se může stát i s Ludevicem a všichni dobře víme, že i přesto je to výborný zdroj karetní výhody.
Obscuring Haze - asi nejslabší karta z celého cyklu. V duel commanderu je nevýhoda, že zelené creature decky nemají dobrý způsob, jak podobnou kartu tutorovat, jinak by to bylo samozřejmě o mnoho lepší. A po pravdě ani nevím, jestli by deck typu mongreen aggro s Questing Beastem podobnou kartu vůbec chtěl hrát.
Rozhodně ale půjde o super kus pro casual hraní, možnost soupeře naprosto zesměšnit v kombatu a navíc v decku, kde to nebude nikdo čekat (čekali byste podobnou zlomyslnost třeba v tribal bearech?), to mi zní hodně dobře.
Honorable mentions:
Cryptic Trilobite - zajímavá karta do decků, jenž hrají generály s aktivačními abilitami. Jako první mě napadá Ghave a Marath, se kterými to má potenciál i na pár tříkaretních komb (je to podobné jako Ashnod's Altar, ale díky creature tutorům ho můžete snáze dostat do hry). A samozřejmě i je to fajn karta v kombinaci s Hardened Scales, Winding Constrictorem, či kartami, které umějí opakovaně proliferovat.
Tidal Barracuda - čtyři many jsou pro podobný efekt v duel commanderu pravděpodobně příliš, nicméně zní to jako dobrá ochrana pro nějaké creature kombo, kterou opět můžete lehce najít nějakým tutorem na bytost.
V multiplayeru jsou poměrně oblíbené karty jako Ghirapur Orrery a Leyline of Anticipation a tohle je v decích, které pracují v creature tutory vlastně upgreadovaná verze těchto karet. A poznámka na závěr - je to celkem vtipné v kombinaci s Glademusem.
Netherborn Altar - tohle bude hlavně karta do multiplayer variant commanderu, kde se hraje na třicet či čtyřicet životů. Pokud máte manově náročného generála, tak bude na pováženou, jestli není lepší zaplatit pár životů a "šéfa" mít o pár man levnějšího. A nemluvě o tom, že jsou tu určitě způsoby, jak z Altáře kántry sundávat (Hex Parasite, Vampire Hexmage), takže vás to bude stát pokaždé pouze tři životy.
Sawtusk Demolisher - tomuhle já říkám hodně muziky za málo peněz. Nejen, že můžeme za čtyři many dostat 6/6 tělo s tramplem, ale ještě se zároveň můžeme zbavit soupeřova planeswalkera, či nepříjemného enchantmentu/artefaktu. Pokud máte v decku nějaké tokeny, či manovače, které už v late gamu nebudete tolik potřebovat, tak byste o Demolisherovi rozhodně měli uvažovat.
Slippery Bogbonder - celkem zajímavý efekt, který má celou řadu různých využití - od prostého kombat triku, až po cílenou ochranu generálů, opakované blinkování, či hromadné přesouvání counterů (zajímavá interakce například se Simic Ascendancy).
Manascape Refractor - pěkný mana rock, obzvláště pokud máte v decku nějaké dobré utility země, jako třeba Maze of Ith; Azcanta, the Sunken Ruin; Nykthos, Shrine to Nyx; Yavimaya Hollow, apod... Osobně bych se přikláněl spíše pro hraní v kontrolnějších decích, přece jenom extra Azcanta či Maze of Ith není vůbec k zahození.
Twinning Staff - zajímavá podpůrná karta pro generály jako God-Eternal Kefnet, Kalamax, Riku, nebo třeba Melek. Sedm man na aktivaci je jinak samozřejmě naprosto přehnaně drahé a mimo generály, kteří sami umí kopírovat spell, bych tuhle kartu rozhodně nehrál.
Nesting Grounds - pokud máte deck zaměřený na karty jako Hardened Scales, Winding Constrictor, nebo Simic Ascendancy, tak se určitě vyplatí podobnou kartu hrát.
Bohužel se ale sama neumí enablovat, takže v průměrném decku (například Marath či Ghave) toho zase tolik nezmůže a se zeměmi, jenž neprodukují barevnou manu, se to rozhodně nemá přehánět (podle mne jde o častý nešvar zejména u casual hráčů).
Moje top10 z Ikorie
10. Of One Mind - za manu líznout dvě karty, to mi přijde hodně fajn a na eternal formátech by zase nemuselo být tak složité to pravidelně hrát za manu. Třeba takový Young Pyromancer to enabluje naprosto ideálně. Treasure Cruise jsem se ze začátku smál, ale tady cítím potenciál hned od začátku!
9. Drannith Magistrate - jakožto milovník duel commanderu musím ocenit velmi silného hatebeara (zejména) proti partnerům. A pokud se budou všude masově hrát companioni, tak by zdaleka nemuselo zůstat jenom u EDH.
8. Drannith Stinger & Zenith Flare - v Amonkhetu cycling nebyl příliš kompetetivní záležitost, ale tady vypadá hodně dobře, hlavně díky těmto dvěma kartám. A vidět, že si u hráčů oblíbená mechanika vede dobře, mě velmi těší.
7. Sea-Dasher Octopus - nejlepší mutate karta v historii magicu! Líbí se mi, že mají modré tempo decky na standardu aktuálně k dispozici tolik možných kombinací. Nepochybuji ale o tom, že základ všech bude právě tahle chobotnice. Evasion bytost + Curiosita je staré dobré kombo, jehož efektivita se od dob Exodu příliš nezměnila.
6. Lukka, Coppercoat Outcast - hodně zajímavý design, který mi připomíná klasické planeswalkery jako Garruk Wildspeaker, Domri Rade, či Oko, Thief of Crowns (just kidding). Je fajn, že umožňuje kretivní deckbuilding, kde jí lze využít jako value kartu pro midrange, ale zároveň i jako kombo enabler, který nacheatuje do hry silné a drahé bytosti.
5. Triomy - zajímavá kombinace cycling landů a fečovatelných duálů. Skvělé na standard pro kontrolnější decky, ale stejně výborné budou i v casual commanderu, kde podle mne půjde o základní pilíře manabase ve všech multicolored decích.
4. Fiend Artisan - kombo enabler a Tarmogoyf v jednom, a to všechno za pouhé dvě many! Tahle bytost si najde dobré využití snad na úplně každém formátu.
3. Sprite Dragon - skvělá agresivní bytost pro všechny modré tempo decky. V podstatě na každém formátu se najde deck, do kterého bude výborně pasovat. Ne, že by Delver decky na legacy potřebovaly vedle Lurruse ještě další posily, ale co se dá holt dělat.
2. Lurrus of the Dream-Den - nejvíce competetive companion ze všech. Agresivním deckům dává vynikající engine pro lategame, kombodeckům umožňuje zahrát kombo znovu ze hřbitova (na mysli mám věci typu Vizier of Remedies + Devoted Druid), midrange deckům s Thoughtseizou a Tarmogyofem dává zcela nový agresivní rozměr.
Líbí se mi ale, že zároveň podporuje fair-midrange magic, čehož jsme si třeba na modernu v posledních měsících příliš neužili.
Doufám, že už doma máte Mishra's Bauble a Seal of Fire, jelikož mám pocit, že v dalších měsících se budou shánět celkem obtížně.
1. Yorion, Sky Nomad - zatímco Lurrus vás nutí hrát jen ty nejlepší kusy, tak Yorion vám zcela naopak dává prostor zařadit do decku kdejakou funny kartu, což mi přijde jako hodně vděčná věc při deckbuildingu. Zároveň si ale podle mne hráči zatím málo uvědomují, jak moc Yorion změní celkově deckbuilding a styl hraní midrange decků.
MIdrange souboje už teď nebudou jenom o tom, kdo vyloží kolik planeswalkerů, ale o tom, kdo najde lepší moment pro zahrání Yoriona. Karty s ETB triggery najednou dostanou zcela nový rozměr - už teď se hrají kusy jako Abundant Growth, Omen of the Sea, či Oath of Nissa, a to je jenom začátek. Jsem zvědavý, kdy se Yorion začne hrát i na vintage :)
Bonus - ohlédnutí za top10 z Therosu Beyond Death
10. Omen of the Sea - je to stálice na standardu a pioneeru a spolu s vydáním Yoriona se to bude jenom zlepšovat
9. Setessan Champion - sice má velký potenciál, ale zatím se prakticky nikde neprosadil, což mě docela mrzí, protože jde opravdu o silnou engine kartu, která má potenciál na to, aby rozhodovala hry
8. Heliod, Sun-Crowned - bez pochyb nejhranější z nových bohů (byť to je hlavně díky kombopotenciálu), který si jistě své místo v top10 zaslouží
7. Gray Merchant of Asphodel - na standardu žádných zařných výsledků nedosáhl, ale to jsem od něj zclea upřímně ani neočekával, své místo v top10 má spíše z nostalgických důvodů
6. Dryad of the Ilysian Grove - podle očekávání zcela změnila Primeval Titan decky na modernu, což je podle mne ale spíše mínus, protože takhle neinteraktivní deck už jsem dlouho neviděl a hrát proti němu je jedna z nejhorších věcí, co jsem měl na modernu za posledních pár měsíců, tu smůlu zažít...
5. Nyxbloom Ancient & Nyx Lotus - tady opět nebylo možné šlápnout vedle, obě karty jsou super pro casual hraní a mají zajištěnou dobrou budoucnost. Mimochodem - jaký je váš rekord s Nyxbloomem? Můj je Nykthos a devotion sedmnáct ;)
4. Thassa, Deep-Dwelling - na standardu se sice hraje, ale zase takové terno to není a je spíše součástí tier2 (a horších) decků jako RUG Elementals, Gyruda Ramp, či Monoblue Devotion, na čtvrté místo už bych ji dnes nezařadil.
3. Uro, Titan of Nature's Wrath - z odstupem času mi přijde trochu úsměvné, že jsem Ura dal jenom na třetí místo, protože dnes už bych samozřejmě nemohl jinak, než ho dát na první. Je to výborná karta pro nejrůznější stretegie v UGx barvách, hraje se opravdu na úplně všech formátech a nebýt korona-krize, tak si myslím, že třeba v duel commanderu už by to měl hodně nahnuté.
2. Thassa's Oracle - tak dobrá kombokarta, že dostala ban v duel commanderu ještě předtím, než jsem stihl dodělat rozbor edice. Aktuálně je součástí několika vynikajících komb na nejrůznějších formátech, z nichž nejvíce vyčnívá UB Inverter na pioneeru. Do top3 bych ho určitě zařadil i dnes.
1. "Nyx" basic lands - pořád si myslím, že za takových deset let bude tohle jeden z hlavních důvodů, proč si budou hráči THB pamatovat. Určitě si ale nezaslouží být v pořadí před Oraclem a Urem. Příliš jim také neprospívá, že na všech eternal formátech se teď hrají de facto pouze Snow-Covered basic landy.
Tím jsme se zdárně dostali až na úplný závěr dnešního vyčerpavájícího rozboru. Snad mi prominete, že jsem ho klasicky nestihl dodělat dříve, než byla zabanovaná první karta z edice na jenom z formátů (nepočítám Lutri v multiplayer commanderu), a příště se uvidíme zase u nějakého "Deck of the Day". A do té doby se mějte fajn,
Kumano