Porazí Godzilla Tyranosaura Rexe? Udrží si Carnage Tyrant pozici nejhranějšího dinsaura v MTG? A kolik karet z edice bude zabanovaných, než stihnu zveřejnit rozbor? Na tyto otázky v tomhle článku odpověď nejspíše nenaleznete, ale i tak to rozhodně bude zajímavé čtení.
Ikoria: Lair of Behemoths - základní fakta
Ikoria: Lair of Behemeoths (IKO) je velká, samostatná edice z prostředí zcela nového světa, jenž je do velké míry inspirován japonskými monstry (viz japonský filmový subžánr Kaiju), což dobře dokresluje i hlavní motto edice:
"There's always a bigger monster."
Ikoria má 274 základních karet, které můžete najít v klasických draft boosterech (15 mythic rare, 53 rare, 80 uncommon, 111 common a 15 basic landů). Opět tu jsou ale nejrůznější vychytávky v podobě showcase karet a fullartů, takže pokud byste chtěli sesbírat opravdu všechno, tak se dostanete až na číslo 387! (Nejedná se o faktoriál.)
Přehled všech extra karet je následovný:
- buy-a-box promo #275
- tři borderless planeswalkeři #276-278
- pětatřicet showcase karet #279-313
- padesát extended-art karet #314-363
- bundle promo #364
- pětkrát FNM promo #365-369
- patnáct "Godzilla Monster Series" box topperů #370-384
- tři exkluzivní box toppery, které najdete pouze v japonských booster boxech #385-387
Jedním z produktů spjatých s edicí jsou již tradičně i collector boostery. Pokud máte rádi gamble, tak na stránkách WoTC je pěkný popis toho, co se v každém z collector boosterů nachází.
Godzilla karty mají aktuálně dost vysoké ceny, showcase altery jsou podle mě opravdu povedené a možnost otevřít v commander slotu rare z "free instant" cyklu je také celkem lákavá. Myslím si, že opět půjde o velmi povedený produkt.
Constructed legalita
- release na MTGA a MTGO proběhl 17.4.
- na klasickém constructed je technicky legální od 24.4., nicméně turnaje se oficiálně nesmí pořádat až do 11.5. Pokud jste si ovšem předobjednali někde v Asii, tak by vám produkty měly normálně dorazit.
- na standardu jsou po releasu IKO legální edice Guilds of Ravnica, Ravnica Allegiance, War of the Spark, Core Set 2020, Throne of Eldraine, Theros Beyond Death a samozřejmě i Ikoria: Lair of Behemoths
Tématiky & Mechaniky
- v edici jsou tři nové mechaniky, které bohužel dobře potvrzují to, že nové edice jsou cílené zejména na MTGA. Je to companion, mutate a akeyword ability countery. Dále se nám tu objevuje cycling a human-related tématika.
- největší dopad na constructed bude mít zcela určitě companion. V podstatě jde o takový malý commander twist. V edici je deset "kumpánů" a všichni po vás požadují nějakou speciální podmínku při stavbě decku. Pokud tuhle podmínku váš deck splní, můžete před hrou svého kumpána ukázat a začít s ním v separátní zóně, odkud ho můžete jednou během hry zacastit (tady podobnost z commanderem končí, protože pokud se ho soupeř nějak zbaví, tak jde normálně do hřibitova/exlilu).
- companion je tak vlastně osmá karta na úvodní ruce, kterou vám ovšem soupeř nemůže discardnout. To je podle mě tak velká výhoda, že bude v podstatě bláznovství nějakého z kumpánů nehrát. I v decích, kterým se to nijak extra nebude hodit, bych kumpána hrál, už jenom proto, že to může soupeře zmást a může kvůli tomu nechat špatnou ruku. Představte si třeba Esper Control bez bytostí, který začne s Kaheerou v companion zóně.
- osobně se spíše obávám toho, že companion karty vezmou hře varianci, která činní magic tolik zábávným. Znát to podle mne bude zejména na nerotujících formátech, kde budete moci kolem companiona hrát nějaké kombo a ještě k tomu budete moci díky londýnskému mulliganu agresivně mulliganovat. To mi nepřijde jako nějak extra zábavné...
- mít v decku companiona samozřejmě ale také není úplně zadarmo - kromě restrikcípři stavbě decku se budete muset vzdát i jednoho místa v sideboardu. Pro extra kartu na ruce ale takovou obět asi klidně podstoupím (sarcasm alert). Kromě jiného to také technicky znamená, že po sidu není nutné splnit kumpánovu podmínku podmínku. V takovém případě ho prostě nedáte do companion zóny, ale necháte ho v sidu.
- druhá signifikantní keyword abilita v Ikorii je mutate, což je podle mne příklad ability mířené hlavně na MTGA. V reálu mi to přijde jako abilita, u které vznikne celá spousta nejasností ohledně pravidel. Stačí se podívat na pár rulingů na gamepedii...
- mutate je abilita u některých bytostí (celkem 34), které umožňuje zahrát za alternativní mana cost. Při zaplacení mutate costu zacílíte svoji non-human bytost a pokud mutate spell úspěšně vyresolvuje a zacílená bytost je stále ve hře pod vaši kontrolou, tak tyto dvě bytosti zkombinujete do jedné. To proběhne tak, že jednu z bytostí označíte jako hlavní a zbylou bytost položíte pod ní. Charakteristiky výsledné bytosti se odvíjí od toho, kterou ze dvou bytostí určíte jako "hlavní" + k tomu dostane všechny ability od druhé bytosti.
- osobně mi tahle abilita na constructed nepřijde jako nějak extra silná, jelikož je to ve většině situacích vlastně podobné tomu, kdyby měla původní bytost s mutatem podmínku k zacastění: "As an additional cost to cast this spell, sacrifice a creature." A to mi nepřijde jako něco, co bych chtěl provést vícekrát, než jednou za hru. Výjimkou jsou bytosti, u kterých mutate spouští nějaký velmi silný trigger, jenž vám okamžitě poskytne dobrou karetní výhodu (což umí zejména cyklus mythických tříbarevných legendárních bytostí)
- funny fact: víte, že první zmínka o mutate abilitě byla už v Unsanctioned, kde vyšla karta Surgeon General Commander? A rozhodně nejde o první takový easter egg - nejznámější je určitě původní Tarmogoyf, který v reminder textu zmiňuje v té době dva neexistující typty karet...
- třetí velkou novinkou jsou ability countery, což je de facto jenom nový způsob využití klasických evergreen abilit jako trample, flying, deathtouch, lifelink, apod. Celkem je v edici devět různých ability counterů (+ dva další na commander-exkluzivních kartách, a samozřejmě tu jsou i klasické +1/+1 countery). Ability countery mi přijdou super hlavně na limited, viz třeba karta Fully Grown.
- vrací se nám tu také cycling, což je velmi populární abilita, kterou rády využívají hlavně pomalejší kontrolní decky, jenž mohou v late game situační karty prolíznout a tím se dostat k odpovědím, které aktuálně potřebují. V edici má cycling několik zajímavých enablerů a určitě si s ním rád něco na standard zahraju, ovšem trochu se bojím, že bude zcela zastíněný companion decky.
- poslední z hlavních témtik je human tribal. V porovnání s ostatními zmiňovanými abilitami je to pouze u několika karet, které ale vypadají velmi hratelně. Na standardu bychom se tak mohli dočkat nového tribal decku. A posílit by to samozřejmě mohlo i modernové humany...
- v edici se nám objevují také dva zcela nové creature typy, Otter a Shark (několik Fish bytostí z předchozích Ravnic kvůli tomu dostalo errata), a dva se nám vracejí po hodně dlouhé době (Brushwagg - poprvé od Mirage, a Squirrel - první standard-legal veverka od dob Krosan Beasta a Squirrel Moba)
Ikoria: Lair of Behemoths - Promo Karty & Další Speciality
Než se pustíme do samotného rozboru, tak si ještě jednou zrekapitulujeme všechny speciální karty spojené s edicí.
Showcase karty
Dovolím si říci, že Ikoria má zatím nejpovedenější showcase karty ze všech tří edic, jichž byly showcase karty součástí. Japonskou mangu nijak extra nemusím, ale hrozně se mi líbí použitý kontrast barev. Nejpovedenější jsou podle mne zcela jednoznačně nové rare země.
Showcase karty již tradičně můžete najít jak v klasických draft boosterech, tak i v collector boosterech. Na rozdíl od Therosu jich je hned pětatřicet, takže by to všechny karty nemuselo hned tolik devalvovat.
Alternate planeswalkers & extended art karty
Již klasicky jsou součástí edice také alternate art planeswalkeři a extended-art rare/mythic rare karty. Planeswalkery můžete opět rozabalit i v draft boosterech, zatímco extended-art karty pouze v collector boosterech. Podobně jako u showcase karet je i u planeswalkerů poměr klasických verzí a alternate artů v podstatě 1:1 a tak jsou obě verze na stejné cenové úrovni.
Buy-a-box Promo & Godzilla Series karty
Již jsem zmiňoval, že s edicí je spjato šestnáct (+ tři další v Japonsku) speciálních godzilla karet. Tyhle karty mají speciální arty a vlastně i speciální frame, kdy je jako hlavní jméno uvedeno jméno jedné z postav ze starých filmů a komiksech s tématikou godzilly a až pod ním je malým písmem a kurzívou napsáno skutečné jméno karty.
Ke každému booster boxu dostanete promo Zilortha, Strength Incarnate (jenž má podle mne hrozně zmatečně napsanou abilitu, kterou spousta hráčů pochopí špatně) a navíc jeden box topper s dalším náhodným godzilla promem.
Bundle Promo
Speciální promo s alternativním obrázkem opět najdeme i v bundlu. Je ovšem škoda, že se jako vždy jedná spíše o casual kus, tentokrát v podobě Colossification.
FNM Proma
Již tradičně bude možné v tzv. promo pacích, jenž dostávají LGS jako ceny pro menší turnaje, rozbalit pětici FNM promo karet. A opět odvedli designeři celkem slušnou práci a s výjimkou červeného proma jde o fajn hratelné kusy.
Rozbor jednotlivých karet
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou jako obvykle dvě sekce - v první zmíním karty, u kterých si myslím, že je čeká dobrá budoucnost na standardu (či jiném constructed formátu), zatímco v druhé budou hlavně karty, které mi přijdou zajímavé, ale constructed zřejmě nijak neovlivní.
A jako bonus závěrem udělám speciální sekci věnovanou commander exclusive kartám.
Bílá
Drannith Magistrate - původně jsem si myslel, že tohle bude zejména karta do commanderu, kde půjde o opravdu vynikajícího hatebeara, nicméně funguje skvěle i proti companionům.
Jediná nevýhoda je samozřejmě v tom, že jeho proporce z něj nedělají příliš dobrou maindeck kartu - White Weenie asi nebude chtít zaplácnout místo v mainu 1/3 bytostí. Věřím ale tomu, že pokud bude metagame plná companion decků, tak se Magistrate začne hrát (viz. třeba Tocatli Honor Guard v situaci, kdy standardu dominoval GB Explore). Paradoxně jde hrát spolu s Lurrusem, takže by mohl být skvělý v Lurrus mirroru.
Luminous Broodmoth - nemyslím si, že je tohle hratelná karta na standard (kdy jste naposledy viděli někoho hrát Nightmare Shepherda?), obzváště proto, že bílá je mimo kontrol dost bezzubá.
Zmiňuji ji hlavně proto, že má kombo-potenciál v kombinaci s kartami jako Solemnity, či undying bytostmi (můžete si totiž vybrat, jaký typ counteru na bytost přidáte). Na druhou stranu se ale nabízí otázka, proč místo toho nehrát kombo s Yawgmothem, který se umí sám dobře enablovat...
Honorable mentions:
Fight as One - zajímavá karta pro heroic decky na pioneer, může dokonce zachránit najednou Feathera i Tenth District Leionaire.
Flourishing Fox - nevím, co si mám o cyclingu na standard myslet, ale Fox vypadá jako zajímavý payoff. Hlavním problémem je ale to, že spoustu karet s cyclingem jsou hlavně kontrolní věci, zatímco lišák se tváří spíš agresivně.
Garrison Cat - možná karta pro aristocrat decky na standard, dobře funguje s Priesty of the Forgotten Gods (ačkoli to samé už umí Hunted Witness, který navíc dělá lifelink token).
Imposing Vantasaur - jediný důvod, proč Vantasaura zmiňuji, je cycling za jednu bezbarvou manu. Díky tomu by se mohl klidně hrát v nějakém cycling decku na standardu, ale třeba i v Living Endu na modern (už ale ani nevím, kdy jsem ho naposledy na modernu viděl, nejspíš už to pár let bude...)
Lavabrink Venturer - zajímavě bude fungovat třeba proti Gyruda decku, ale špatný by nemusel být ani proti Lurrus deckům. Nevýhoda je samozřejmě v tom, že to je pořád jenom 3/3 za tři many bez dalšího užitku, což asi nebude stačit ani k tomu, aby se vešel do white Weenie.
Mythos of Snapdax - tahle karta vypadá velmi lákavě, nicméně si nemyslím, že by standard aktuálně byl v situaci, že by se tu pravidelně odehrávaly nějak extra dlouhé grindy souboje s velkým množstvím bytostí/planeswlakerů na každé straně stolu.
Většinu her rozhodují engine karty jako Edgewall Innkeeper, Embercleave, Fires of Invention, Nissa, Wilderness Reclamation... A v takovém prostředí opravdu není podobná karta příliš dobrá. Teoreticky by se dala hrát třeba s Mayhem Devilem, ale s kartami jako Witch's Oven a Priests of the Forgotten Gods podle mě není už taková karta potřeba. Pokud se metagame nějak razantně nezmění, tak jako nejlepší použití vidím nějaký casual commander.
Sanctuary Lockdown - pokud by se na standardu prosadili humani, tak by se v nich Lockdown možná mohl hrát, nicméně primární posilující efekt bude určitě General Kudro. K Herovi of Prectinct One se ale posilující efekty celkem hodí a Kudro je přece jenom legendární, takže to s Lockdownem zase nevidím tak úplně špatně.
Valiant Rescuer - zajímavý engine pro cycling decky, proti aggrům koupí čas, proti kontrolům umožňuje rychle vyvinout tlak. Skrytě to může být nejlepší cycling karta v edici.
Modrá
Neutralize - nemusíte hrát žádný deck zaměřený na cycling, abyste dali téhle kartě přednost před kántrspellem typu Sinister Sabotage. Její flexibilita je prostě tak dobrá, že bych to preferoval před ostatními třimanovými counterspelly.
Možnost prolíznutí ve chvíli, kdy potřebujete nutně líznout odpověď na situaci na stole, je podle mě lepší, než třeba i potenciální lifegain u Absorbu. Výjimkou by bylo třeba UR Tempo, kde budou ve většině případů dva damage z Ionize lepší, než možnost procyklení. V UWx Controlu či UG/UB Flashi bych ale radší hrál Neutralize.
Sea-Dasher Octopus - Tohle je jedna z výjimek, kdy je bytost s mutate velmi dobře hratelná. Je to samozřejmě dáno kombinací několika faktorů. Prvním z nich je flash, díky čemuž můžete zmutovat nějakou bytost, kterou vám chce soupeř zrovna zabít. Druhý je velmi levný manacost, díky čemuž bych se na chobotnici díval spíše jako na auru typu Curious Obsession.
Na formátu máme stále levné agresivní bytosti s evasionem jako Spectral Sailor či Pteramander, které mi s chobotnicí přijdou opravdu super. UR Flash by mohl být velmi dobře hratelný, ačkoli k němu asi nebudete mít žádného companiona...
Shark Typhoon - zajímavá engine karta, kterou ale asi budete mnohem častěji cyklit, než hrát za plný cost (opravdu nechcete, aby vám takovou kartu vrátil soupeř Teferim).
Speciálně dobře bude podle mě fungovat s Wilderness Reklamací, se kterou budete moct udělat opravdu monstrózní token a může vám být úplně jedno, jestli má soupeř Teferiho či kántrspell. Trochu mi to připomíná Decree of Justice, což byl svého času na standardu oblíbený staple.
Honorable mentions:
Aegis Turtle - supe želva, nelepší poměr mana cost/thoughness, co jsem vůbec kdy viděl! Škoda že nemá flash, pak bych si dovedl představit, že by ji někdo aspoň do sidu zařadil... Rozhodně ale jedna z mých nejoblíbenějších karet v edici!
Boon of the Wish-Giver - tady stojí opět za zmínku zejména levný cycling, fajn karta pro potencální cyklící deck.
Escape Protocol - jeden z dalších potenciálních payoffů pro cycling. Bohužel se vůbec nedoplňuje s Flourishing Foxem, ale mnohem větší problém je v tom, že blinkuje jenom vaše vlastní bytosti (síla Astral Slidu kdysi spočívala v tom, že vlastně fungoval jako Maze of Ith), což je podle mne mnohem lepší s Thassou, která má o dost nižší nároky na přizpůsobení zbytku decku. Cyclingu tedy zatím na standard příliš nevěřím, alespoň co se modré barvy týče.
Gust of Wind - jednou ze zajímavých subtématik v Ikorii jsou "flying matters" karty. V M20 už jsme měli Empyrian Eagla a Winged Words a nyní nám k tomu přibyde například Gust. Samozřejmě, že to asi nikdy nebudete hrát, když můžete mít v decku playset Brazen Borrowerů, ale šlo mi hlavně o zmínění tohoto subthemu :)
Keep Safe - líznutí karty je fajn, ale do Spell Piercu či Dive Downu to má dost daleko. Pokud bychom ale čekali hodně matchupů, ve kterých budou mít soupeři spoustu spot removalu, tak by to mohla být fajn sidovka pro modré tempo decky.
Mythos of Iluna - dělat token na formátu s Teferim a Brazen Borrowerem není úplně ideální, ale líbí se mi, že to umí celkem dobře zesměšnit Elpeth Conquers Death. Možná by si to cestu do sideboardu mohl najít, zejména pak když budete hrát Fae of Wishes.
Of One Mind - nevím, který deck by mohl nejsnáže splnit podmínku pro zlevnění, ale payoff rozhodně vypadá hodně našláple! A v nejhorším případě půjde o klasickou Divinaci, která taky úplně neurazí. Tohle může lehce být jeden ze skrytých pokladů edice.
Ominous Seas - přijde mi to jako celkem fajn payoff pro cycling deck, nicméně se mi líbí už podstatně méně, jak náchylné je to vůči kartám jako Teferi, Brazzen Borrower, či Narset.
Pollywog Symbiote - zajímavá engine karta, nicméně bez dalších synergií (například graveyard synergie, které by využily discardované kusy) to za to podle mne nestojí. Pořád jste jednu kartu v mínusu a bez okamžité výhody.
Reconnaissance Mission - zajímavá karta pro deck jako UR Tempo či UW Skies, trochu mi připomíná Bident of Thassa, který se svého času občas hrával v Monoblue Devotion (většinou jako one-of), nicméně mi přijde trochu zbytečná, když tu máme na dvou manách chobotnici.
Voracious Greatshark - vypadá zajímavě do flash decků, nicméně těžko si představit, že by se tam vešla vedle kusů jako Brazen Borrower, Frilled Mystic, či Neutralize. Plus ale rozhodně je, že jde použít jako dobrý ambush v kombatu.
Černá
Call of the Death-Dweller - výborná karta pro aristocrat decky. Už jenom bez těch extra counterů bylo to bylo skvěle hratelné. "Kočka do kotle" začala jako meme, ale teď má dobře našlápnuto na to, aby to byl nejlepší deck na formátu.
Kromě toho je tohle i zajímavá karta na modern, umí například vrátit do hry celé kombo Devoted Druid + Vizier of Remedies. A samozřejmě je to i super karta na commander, ať už chcete z hrobu vykopat nějaké kombo, nebo jenom jako vlue karta pro midrange.
Heartless Act - skvělý spot removal, který vlastně nemá takřka žádný drawback (ačkoli zrovna Call of the Death-Dweller přidává kántr na dvě bytosti). Tohle bude staple ve všech kontrolních decích s černou.
A rozhodně má potenciál i mimo standard, na pioneeru například často vidíme karty jako Doom Blade či Cast Down, které to rozhodně předčí. A asi nemusím nijak rozvádět fakt, že to bude určitě i commander staple.
Mythos of Nethroi - nejsem si úplně jistý, jestli bude na standardu konkurenceschopný nějaký Abzan Midrange, ale tohle je prostě naprosto vynikající removal, který si poradí se všemi základními engine kartami na standardu (Embercleave, Nissa, Reklamace, Fires of Invention, atd...).
Dokonce je tady podle mne drobné mínus, že to není rovnou multicolor karta, což by se jinak dobře využilo v human decku s Herem of Precinct One.
A samozřejmě to není jenom karta na standard, určitě ji uvidíme i v duel commanderu a na pioneeru.
Honorable mentions:
Bastion of Remembrance - na klasické formáty nic extra, nicméně pokud hrajete nějakou variantu multiplayer commanderu, tak tam to bude opravdu exkluzivní.
Extinction Event - zajímavá sidovka proti Gyrudě. A jelikož to exiluje, tak by to nemuselo být úplně k zahození ani proti Lurrus deckům.
Hunted Nightmare - třímanová černá rare bytost s nevýhodou, to už je v magicu skoro klišé. Hunted Nightmare má nicméně hodně slušnou evasion abilitu a pokud budete chtít co nejvíce tlačit, tak bude její nevýhoda takřka nulová.
Monoblack aggro by na standardu mohlo být celkem hratelné, jediný problém je v tom, že je tu celkem rozpocenost v tom, jestli má cenu hrát lategame karty jako Dread Presence či Gray Merchant.
Serrated Scorpion - nějaká agresivní verze aristocratů by po podobné výplni mohla sáhnout, obzvláště, pokud bude chtít hrát Lurruse.
Whisper Scout - má fajn synergii s Priesty of the Forgotten Gods, ale jinak asi nijak extra neohromí. Na druhou stranu, Squadron Hawkovi taky nikdo na začátku nevěnoval pozornost a o pár měsíců později byl úplně všude...
Red
Lukka, Coppercoat Outcast - na standardu je aktuálně přehršel velmi silných planeswalkerů a midrange má určitě z čeho vybírat. Na pěti manách má Lukka opravdu hodně silnou konkurenci a nemyslím si, že pro creature-based midrange s červenou je tohle nějak extra velká posila.
Hlavní věc, která se mi na Lukkovi líbí, je mínusová abilita, která při troše správného deckbuildingu může sloužit nějakému kombu. či alespoň poctivému mana-cheatingu.
Na standardu jsou nejzajímavější velké bytosti Agent of Treachery, Drakuseth a End-Raze Forerunners. Nejlákavější mi přijde určitě Agent, čehož by mohla využít nějaká Temur rampa, kde bychom hráli Thassu a Lukku.
Zajímavé je to samozřejmě i na pioneer, kde máme jako největší "vašky" Emrakul a Worldspine Wurma. Tady bude určite snažší postavit nějakou rampu, kde budou pouze bytosti za tři a méně a budete mít jistotu toho, co dostanete do hry. Osobně se mi to docela líbí i s Ashen Riderem, který alespoň přinese okamžitou value v případě, že na něj bude mít soupeř odpověď. Ideálnější ale asi bude, když dáte Lukku do agresivějšího decku, který využije i plusovou abilitu.
Weaponize the Monsters - další zajímavá karta pro aristocraty. Dvě many pro aktivaci je celkem dost, takže úplně neočekávám, že by se hrála ve větším počtu.
Líbí se mi ale, že poskytuje dobrý reach do lategamu a když budete hrát Lurruse, tak vám nebude tolik scházet Mayhem Devil (co se týče reache v lategamu).
Yidaro, Wandering Monster - tohle je podle mne zajímavá winkondice pro nějaký kontrol, který nebude jinak hrát žádné bytosti.
Přijde mi opravdu super, že je to winkondice, která vám nebude nikdy překážet na ruce a v lategamu velmi rychle ukončí hru, a zároveň vám umožňuje držet si manu na kántrspell či removal (když ji dostanete do hry během soupeřova útoku, tak může de facto sama fungovat jako removal) Možná by mohlo vzniknout nějaké kontorlní URko, nebo by se mohla hrát coby další engine karta v Jeskai Fires či RUG Reclamation.
Honorable mentions:
Blitz of the Thunder-Raptor - zajímavý removal pro kontrolní decky, nicméně se mi nelíbí, že v úvodních kolech může být poměrně nespolehlivý. Proti aristocrat deckům bych raději vsázel na Scorching Dragonfire.
Cathartic Reunion - že by dostal Arclight Phoenix ještě jednou příležitost zazářit na standardu?
Drannith Stinger - tohle mi přijde jako ten správný směr, jakým by se měl cycling na standardu ubírat - agresivní a založený na bytostech. Stinger má ale i celkem zajímavý kombopotenciál, například s kartami jako Fluctuator, či Shadow of the Grave.
A viděl jsem už i zajímavý pauper "storm", který ho kombinoval se Songs of the Damned a Reap the Graves.
Fire Prophecy - kontorlnější decky by určitě dobře využijí extra "rummage" efekt, jenomže exilování u Scorching Dragonfiru zatím vypadá jako mnohem uřitečnější utilita, nežli extra prolíznutí.
Flame Spill - tady dalo RnD zřejmě na pozitivní feedback od hráčů, kteří si pochvalovali design v Unstablu, kde jsme měli kartu Super-Duper Death Ray.
Mythos of Vadrok - tohle vypadá jako lákavá možnost, jak se zbavit dvou nepříjemných permanentů naráz, ale upřímně nevím, proč by Jeskai Control měl hrát tenhle Mythos, když místo toho může hrát Strom's Wrath a Deafening Clarion.
Reptilian Reflection - další docela pěkná cycling karta (do cycling decku), která se opět doplňuje s levnějšími kusy jako je Flourishing Fox a Drannith Stinger. Hodně klíčový je u téhle karty haste, díky čemuž vypadá hodně dobře proti všem kontrolům. Speciálně se mi líbí, jak dobře obehrává Teferiho, což je jinak velká slabina většiny enchantmentů.
Shredded Sails - tohle je podle mě krásný případ flexibilní sidovky, můžete ji v klidu nasidovat, i když má soupeř v decku jenom minimum dobrých cílů (například proti aggru, kde je jediný artefakt Embercleave) a případě, že si nenajde cíl, ji v klidu prolíznete (nemluvě o tom, že cycling deck může klidně hrát třeba jeden kus v mainu).
Unpredictable Cyclone - hrozně se mi líbí tahle karta jako engine pro nějaký kontrolnější cycling deck, nicméně pět man je zatraceně hodně a ze souboje s Elspeth Conquers Death a Teferim nevychází příliš dobře (srovnejte třeba s Reklamací a Firy, které vám přinesou užitek hned v kole, kdy je zahrajete).
Velmi rád bych měl standard, kde můžu s úspěchem hrát pomalé midrange a kontroly bez silných engine karet, ale to se asi jenom tak nestane...
Zelená
Gemrazer - další kvalitní mutate bytost, kterou agresivnější decky mohou klidně hrát i v mainu. Ideální by mohly být decky jako GB Adventures a RUG Elementals, ve kterých máme bytosti jako Arboreal Grazer, Paradise Druid, či token z Heart's Desire, což jsou všechno ideální bytosti pro mutate.
Kogla, the Titan Ape - ne, že by ramp decky potřebovaly ještě nějaké další posily, nicméně Kogla vypadá jako fajn adice do podobného decku. Líbí se mi, že má okamžitý vliv na hru a trigger při útoku také není vůbec k zahození, dobrých enchantmentů je na standardu opravdu přehršel.
Speciálně dobrý by Kogla mohl být v Gyruda decku, kde nelze hrát klasický ramp engine Nissa + Hydroid Krasis a rozhodně tam chcete hrát Thassu, se kterou také vůbec neurazí.
Vivien, Monsters' Advocate - tohle vypadá jako fantastická karta pro všechny zelené creature decky. Všechny ability poskytují karetní výhodu, ale nejlákavější je určitě -2, která může ve správně postaveném deku hledat klíčové kusy - třeba Risen Reefa v elementálech, Edgewall Innkeepera v adventurách, atd.
Honorable mentions:
Adventurous Impulse - Impulse potřebuje trochu specificky upravený deck, nicméně odměnou vám bude zvýšena konzistentnost za cenu pouhé jedné many. Ideální mi to přijde do creature decků jako GB Adventures, RG Aggro, či RUG Elementals.
Almighty Brushwagg - smutný moment pro celý magic, všichni jsme měli moc rádi Charging Badgera, ale teď se prostě musíme smířit s tím, že lepší volbou bude nový Brushwagg (mimochodem, víte že v celé historii magicu je to teprve druhý Brushwagg, a přesto mají svůj vlastní creature type?)
Colossification - patrně půjde jenom o casual kartu, ale jsem si jistý, že to bude určitě oblíbené u různých rogue deckbuilderů, protože zní celkem zábavně to zkombinovat s Flingem či Sovereigns of Lost Alara
Lead the Stampede - umím si představit, že nějaké RG Aggro či Monogreen Stompy, které bude hrát de facto jenom bytosti, tohle do decku zařadí, ale problém je v tom, že podobnou funkci nám na standardu plní spíše planeswalkeři.
Jako mnohem zajímavější mi přijde potenciální využití na pioneer, kde to mohou hrát decky jako GB Elfové či GB Stompy. Přece jenom s jednomanovými elfy je to mnohem lepší, než jak by to aktuálně bylo na standardu.
Migration Path - zajímavá možnost pro ramp decky, ačkoli se podle mě tolik nehodí do decků s Nissou a Krasisem, ale spíše do decků, které se snaží narampit až do větších spellů/bytostí, třeba za osm či deset man.
Na standardu by se to mohlo uchytit v komborampě s Gyrudou, ale zajímavější by to mohlo být na pioneeru, kde se dá hrát monogreen rampa s eldrazi, což je deck který dobře využije jak rampu v úvodních kolech, tak možnost prolizu v pozdější fázi hry.
Mythos of Brokkos - zajímavý mix mezi Diabolic Tutorem a Regrowthem, nicméně tohle je přesně ta pomalá karetní výhoda pro midrange, pro kterou aktuálně na standardu není příliš dobré podnebí. Myslím si, že kromě casual commanderu tuhle kartu asi nikde moc neuvidíme...
Ram Through - konečně instantní fight, který navíc umí uštědřit i pěkných pár damage. Na standardu by mohlo vzniknout nějaké monogreen aggro s midrange přesahem, které by hrálo novou Vivien a Vivien z M20 (ta navíc dává trample).
Samozřejmě netvrdím, že by se v takovém decku hrálo Ram Through v nějak velkém počtu, pravděpodobně by spíš plnilo úlohu, jakou předtím plnily karty typu Domri's Ambush, což byl většinou one-of.
Wilt - další příklad fajn sidovky, ačkoli většina zelených decků dá přednost Thrashing Brontodonovi, který se dá přece jenom použít ve více matchupech (například proti bílému a červenému aggru).
V poslední době jsme ale třeba na legacy mohli v sidu Snow Controlů vídat Return to Nature, před kterým by Wilt mohl díky cyclingu dostat přednost.
A to je prozatím vše. Ve druhé půlce rozboru, která bude doufám hotová koncem května tohoto týdne, se samozřejmě budeme věnovat multicolored kartám, artefaktům a zemím, ale dostane se i na commander-exkluzivní karty, ohlednutí za Therosem a tradiční výběr mých oblíbených karet.
Kumano