Vítejte u druhé části rozboru Core Setu 2021 na constructed. Minule jsme skončili u černých karet, takže teď budou následovat červené:
Červená
Conspicuous Snoop - na standardu sice máme Ringleadera a kusy jako Legion Warboss, Ember Hauler, či Goblin Cratermaker, ale na tribal deck to je pořád málo.
Hlavní uplatnění bude samozřejmě mít na eternal formátech, kde mimo jiné vytváří kombo s Boggart Harbingerem. Stačí najít Kiki-Jikiho, udělat dostatečný počet Snoopů a nakonec zakončit smyčku zkopírováním Harbingera, který najde Mogg Fanatica či Sling-Gang Lieutenanta.
Díky tomu, že v Modern Horizons vyšla goblin Matronka a Munitions Expert, tak budou goblini velmi dobře hratelní na modernu. A tohle kombo se dá samozřejmě velmi dobře hrát i na legacy, commanderu a dokonce i vintage, kde to jde celé najít Goblin Recruiterem (což jde ostatně i v commanderu), což je vlastně jednokaretní kombo.
Soul Sear - tohle je pro červenou celkem fajn možnost, jak se zbavit karet typu Questing Beast, Teferi, či Lovestruck Beast a očekávám, že se bude při nejmenším pravidelně objevovat v sideboardech.
Terror of the Peaks - výborný vrchol křivky pro aggro decky, které mají zároveň trochu midrange přesah. Ideálními příklady jsou standardové decky jako RG Monsters, či RUG Elementals, kde pro změnu v kombinaci s Thassou dobře využijete druhou abilitu.
Za zmínku také stojí, že když dostanete do hry více kusů najednou, tak se počet triggerů násobí, což je jistá analogie s Valakutem. Je možné to zkusit třeba na modernu v nějakém Big Redu, nebo s Dragonstormem, jelikož na rozdíl od Bogardan Hellkity to jde samozřejmě mnohem snáze zahrát za plný cost.
Honorable mentions:
Chandra, Heart of Fire - další z mnoha možností jako vrchol křivky pro nejrůznější midrange, či agresivní decky s trochu vyšší křivkou (deck typu Monored Cavalcade asi nebude chtít hrát pětimanovou kartu).
Fajn je, že obě ability jsou plusové a že první abilita umožňuje hrát země. Ultimátka ale přece jenom trochu napovídá, že to bude nejlepší v nějakém decku, kde bude více burn spellů, než v decku s kartami jako Questing Beast a Terror of the Peaks.
Červené midrange decky se ale aktuálně budou jenom těžko měřit s Reklamací a UGx Rampou, takže si myslím, že do rotace o ni příliš neuslyšíme.
Chandra's Incinerator - tohle je příklad karty, která bude opravdu fantastická v ideálním případě (což je v modernovém burnu, poté, co dáte v prvním kole suspend Rift Boltu, a ve druhém kole blesk do hlavy a Incineratora), ale opravdu průměrná v kterémkoli jiném.
V burnu často rozhoduje to, že si potřebujete líznout z vrchu knihovny blesk v situaci, kdy má soupeř poslední tři životy, a už jenom proto bych nechtěl hrát zbytečně příliš mnoho karet, které jsou v této situaci špatné. Nrmluvě také o tom, že snow controly mají k dispozici Teferiho, který se téhle kartě vyloženě vysmívá.
Double Vision & Fiery Emancipation - pěkné casual karty na commander, nicméně na tradiční constructed formáty jsou příliš manově náročné a navíc bez okamžitého dopadu na hru.
Gadrak, the Crown-Scourge - zajímavá karta pro všechny agresivní decky, které libovolným způsobem operují s artefakty. Na standardu pořád máme k dispozici Steel Overseera, takže nějaké aftefaktové aggro by mohlo jít postavit.
Fajn by to mohlo být i na modern, jelikož v affinitě je velmi snadné splnit podmínku čtyř artefaktů a navíc díky čtyřce v obraně neumírá na Bolt, což je bezpochyby výrazné plus. Díky tomu se s ním dá také obstojně bránit v aggro mirrorech.
A rozhodně neurazí ani v duel commanderu, kde to bude fajn adice pro agresivní artefaktové decky s Akiri.
Heartfire Immolator - v kombinaci s prowessem sice může zabít větší bytost jako třeba Questing Beast, ale myslím si, že monored by raději využil možnost udílení damage do hráče. A jelikož se Ember Hauler na standardu takřka vůbec nehraje, tak asi ani Immolatora příliš neuvidíme.
Subira, Tulzidi Caravanner - zajímavá karta pro zkombinování s Cavalcade of Calamity. Je sice manově trochu více náročná, ale také umožňuje celkem efektivně dát posledních pár damage v situaci, kdy už má soupeř dostatek blokerů, přes které bychom jinak neprošli.
Samozřejmě je nevýhoda jak v manové náročnosti tak i v tom, že jde o legendární bytost, ale pro začátek bych dva-tři kusy v Cavalcade decku určitě vyzkoušel.
Transmogrify - karta s kombopotenciálem, který ale využijeme maximálně někde v commanderu. Na standardu po banu Agenta of Treachery není k mání žádný pořádný payoff a na ostatních fomátech máme k dispozici lepší karty jako Polymorph, či Madcap Experiment.
Volcanic Salvo - může jít o zajímavý removal pro decky s Rotting Regisaurem, Questing Beastem, či Terrorem of the Peaks, nicméně raději bych dal přednost spolehlivějším kartách typu Lava Coil či Soul Sear.
Zelená
Cultivate - těžko říci, že ramp decky na standardu by vedle karet jako Growth Spiral, Uro či Nissa potřebovaly ještě další posily, nicméně...
V podstatě bych to shrnul tak, že Uro či Growth Spiral jsou lepší v těch případěch, kdy chcete zahrát o kolo dřívě kartu jako Wilderness Reclamation či Nissu, zatímco Cultivate je lepší při rampení do větších věcí jako je Hydroid Krasis, nebo nově i Ugin.
Cultivate nás totiž nejen o kolo urychlí, ale také je to i karetní výhoda, jelikož zajistí landdrop pro další kolo. Skoro jako kdyby se vývojáři báli o to, že by se Ugin na standardu neprosadil, tak mu reprintli do páru kartu na míru.
Elder Gargaroth - zatímco u Baneslayera jsem ohledně hratelnosti celkem skeptický, tak u Gargarotha to vidím o poznání lépe. Obě karty jsou sice průměrné proti Teferimu a spot removalu, ale u Gargarotha stačí pouze jeden kombat k tomu, abychom získali extra výhodu. Zatímco Baneslayer může klidně dvakrát/třikrát zaútočit, ale stačí jeden removal, a vaše výhoda je tatam...
Gargaroth je také vynikající spolu s Great Hengem, čehož by mohl využít nějaký GB Midrange, jenž by hrál také Regisaura a playset Henge. Obě karty jsou mimochodem také celkem fajn v kombinaci s Demonic Embracem.
A v neposlední řadě je Gargaroth naprostě brutální proti červeným aggrům - monored nemá removal, který by umožnil výměnu jedna za jedna a i když ho po bloku dostřelí bleskem, zbyde vám extra token, nebo si přidáte pár životů.
Garruk, Unleashed - je trochu nešťastné, že zelená už má na čtyřech manách Questing Beasta a Vivien, nicméně narozdíl od Vivien je Garruk fajn proti kontrolům, což je zřejmě rozhodující fakt v hratelnosti.
Skvělé samozřejmě také je, že plusová abilita je naprosto parádní s velkými pašíky typu Lovestruck Beast, Rotting Regisaur, či Elder Gargaroth. Skoro by se chtělo říci, že místo RG bude teď lepší hrát Monogreen Aggro, jelikož odpadne problém se špatnou manabází (temply a Fabled Passage bohužel aggro příliš nepodporují) a Garruk zjednodušeně řečeno v takovém decku nahradí efekt Embercleavu, což byl vlastně hlavní důvod, proč se vůbec do dvojbarvy pouštět.
Garruk's Harbinger - tohle je jednoznačně nejlepší karta v edici pro zelené aggro decky. Protekce před nejhranějšími removaly a karetní výhoda v jednom, to zní naprosto skvěle.
Je to také ukázková spolupráce s Garrukem, jelikož s tramplem je takřka na 100% garantované, že nějaký ten damage do soupeře projde. Nevýhoda je samozřejmě v tom, že je trochu slabší proti kartám jako Teferi či Scorching Dragonfire, ale holt nemůžeme mít úplně všechno.
Myslím si, že Harbinger se bez problému prosadí i na pioneeru a že půjde o commander staple jak pro čistě zelené decky, tak i pro aggra typu Saskia či Anafenza.
Herioc Intervention - skvělá sidovka pro agresivní decky. Sice je trochu složitější si nechávat volnou manu, když budete mít v decku zároveň trochu drazší kusy jako Questing Beast a Garruk, nicméně ve většině případů není zase tak složité odhadnout, kdy bude soupeř chtít zahrát Shatter the Sky či Deafening Clarion.
Největší problém podobných karet je samozřejmě Teferi, což se ale změní po podzimní rotaci.
Jolrael, Mwonvuli Recluse - další parádní karta pro UGx decky, která podle mne zapadá ideálně do sideboardového flash plánu spolu s Nightpack Ambushery.
Proti kontrolu je snadné jí dostat rychle na stůl a poté za pomoci karet jako Growth Spiral, Teferi (zejména jeho nová verze), či Uro vygenerovat hromadu tokenů.
Mimo standard to asi tak slavné nebude, jelikož umírá takřka na libovolný removal, nicméně zajímavé uplatnění by mohla najít v deul commanderu, kde je jako stvořená pro kombinaci s Ludevicem.
Scavenging Ooze - asi nebude standardu nijak výrazně dominovat, nicméně jde o skvělou flexibilní kartu, která najde uplatnění takřka v libovolném decku a v libovolném matchupu.
Máme tu celou řadu karet, které manipulují se hřbitovem, proti kterým bude Ooza výborná. Je to například Cauldron Familiar, Uro, Elspeth Conquers Death, Arclight Phoenix, Gutterbones, nebo Zenith Flare. Není proto pochyb o tom, že půjde o hojně hranou kartu.
Honorable mentions:
Azusa, Lost but Seeking - skvělý reprint pro ty, kteří ještě Azusu neměli a nechtělo se jim za ní platit nekřesťanské peníze. Na standardu je do jisté míry zajímavá s kartami jako Experimental Frenzy či Bolas's Citadel, nicméně její hlavní uplatnění zůstane na modernu v Amulet Titanu a v duel commanderu.
Feline Sovereign - na standardu máme k dispozici lepší disenchant efekty v podobě Gemrazera a Thrashing Brontodona, nicméně v tribal decku to bude opravdu famózní, což platí hlavně pro casual commander s Arahbem (v duelu je bohužel zakázaný).
Fierce Empath - na standardu jsou nejzajímavější cíle pro Empatha karty jako Dream Trawler, Realm-Cloaked Giant či Yidaro, což mi nepřijde zase tolik lákavé. Lepší uplatnění by mohl najít v pioneeru v Eldrazi Rampě, nebo na modernu v Primeval Titan decích.
Garruk's Uprising - podobné karty jsou celkem populární v commanderu, nicméně na standardu se obvykle příliš nehrají. Problém je v tom, že na třech manách skoro vždycky raději zahrajete bytost a jako karetní výhodu tu máme na výběr hned z několika planeswalkerů.
Na formátu máme například Rhythm of the Wild, který se prakticky vůbec nehraje přesně z tohoto důvodu. A pokud bych měl mermomocí hrát zelenou engine kartu pro karetní výhodu, tak rozhodně raději sáhnu po Great Hengi.
Life Goes On - dobrá sidovka specificky proti červenému aggru se spoustou burn spellů, což ale není případ aktuálního standardu.
Llanowar Visionary - nejdříve jsme tu měli v jedné kartě zkombinované tři llanowary (Llanowar Tribe) a teď tu máme Llanowar Elfy zkombinované s Elvish Visionary. Je fajn, že to umí roztriggerovat Jolrael, ale osobně jsem skeptický vůči třímanové rampě, která umírá na shock. Uro a Cultivate budou pro rampu mnohem lepší volby.
Primal Might - spolu s Garruk's Uprisingem to může udělat pořádný damage swing, nicméně ve spoustě matchupů to bude dost průměrná karta a mnohem raději bych pro podobné účely měl v decku Voracious Hydru.
Ranger's Guile - zajímavá karta do matchupů, kde očekáváte spoustu spot removalu. Ochránit si Questing Beasta či Gargarotha může ve spoustě případů znamenat snadnou výhru.
Run Afoul - karta s velmi omezeným využitím, ale nicméně je zatraceně manově efektivní, díky čemuž bych ji hned nezatrocoval. Dovedu si představit, že by se využila na legacy proti Dark Depths kombu, či proti Delverovi, nebo třeba i na standardu, pokud by se začal ve velkém hrát nějaký UW Flyers deck či UR Tempo deck s kartami jako Brazen Borrower či Sprite Dragon.
Sporeweb Weaver - výborná sidovka proti modrým tempo deckům, ačkoli se teď na standardu příliš nevyskytují. Škoda že taková karta nebyla k dispozici v době, kdy se hrálo monoblue tempo s Curious Obsession.
Solidní bude určitě v duel commanderu, kde je naopak modrých decků přehršel a navíc se ve většině případů spoléhají na levné létající bytosti (UR partneři).
Multicolor
Conclave Mentor - u Basriho jsem zmiňoval, že jeho efekt mi přijde zajímavý jen pokud máme k dispozici karty jako Winding Constrictor či Hardened Scales, no a světě div se, najednou opravdu takovou kartu k dispozici máme!
Mentor je karta, kolem které chcete stavět celý deck - a že k tomu máme celou řadu výborných karet. Kromě Basriho je to třeba Vivien, Venerated Loxodon a poté i karty, které mají drobnější synergie s plusovými kántry, jako Scavenging Ooze, Stonecoil Serpent, či Pelt Collector.
Největší mínus tohoto decku bude bez pochyby horší manabase. Aggro deckům by opravdu velmi prospělo, kdyby v novém Zendikaru vyšel cyklus rare zemí typu checkladů či fastlandů.
Watcher of the Spheres - další hodně silná synergistická karta. Tentokráte jsem přesvědčen, že už budou UW flyeři na standardu opravdu konkurenceschopným deckem.
Watcher je totiž přesně karta, která decku scházela - umí rychle uštědřit spoustu damage a díky zlevňovaní umožnuje zároveň hrát další bytosti a přitom si nechávat volnou manu na countermagic typu Loft Denial či Mystical Dispute (zahrát po křivce Watchera a Empyrian Eagla a přitom si nechat volnou manu na Dispute mi přijde hodně fajn).
Honorable mentions:
Alpine Houndmaster - zajímavá karta do boros aggra. Trochu mi připomíná Squadron Hawka v tom smyslu, že poskytuje karetní výhodu na tom samém principu.
Hawkové měli samozřejmě alespoň evasion, zatímco tady dostáváme pouze podprůměrné kusy. Podobná karetní výhoda pro bílé aggro je ale velmi vzácná věc a navíc to jsou vskutku zajímavé synegie s Winotou. Přinejhorším budete mít alespoň co discardovat do Seasoned Hollowblada. A plusové body jsou také za ilustraci, kde jsou pěkně zvěčněni oba houndi.
Indulging Patrician - další zajímavá karta do lifegain decků (obzvláště dobře vypadá proti červeným/bílým agresivním deckům), s kartami jako Griffin Aerie a Vito by měl jít takto zaměřený deck bez problémů postavit. Líbí se mi také, že díky Vitovi a Patricianovi můžete soupeře zabít zcela bez toho, aniž byste se jakkoli angažovali v kombatu.
Niambi, Esteemed Speaker - další zajímavá karta do blink decku po boku Thassy a Barrina. Líbí se mi, že to jsou všechny legendy, které chcete hrát v playsetu a Niambi umí přebytečné kopie dobře využít. Samozřejmě to budé také fajn způsob, jak si zachránit bytost před removalem. Pokud bude na standardu místo pro pomalejší midrange, tak by UW blink měl excelovat.
Radha, Heart of Keld - fajn karta pro RG aggro s vyšší křivkou, které rozhodně neurazí možnost dostat do hry pár extra zemí. A její druhá abilita může bý hodně fajn s Embercleavem či Garrukem.
Vtipné by to také mohlo být spolu s Azusou a Experimental Frenzy, ačkoli si nejsem jistý, jestli je pro podobné věci standard ten pravý formát. Samozřejmě díky tomu půjde i o fajn kartu do EDH, kde je podobná abilita velmi ceněná, zejména pak s ramp efekty typu Exploration či Dryad of the Ilysian Grove.
Rin and Seri, Inseparable - zábavná karta pro commander a kdo ví, třeba se ukáže i na standardu. S kartami jako Alpine Houndmaster, Pack Leader, či Feline Sobereign to vypadá celkem obstojně.
Sanctum of All - zábavná build-around karta, nicméně na standardu takřka nehratelná kvůli kusům jako Teferi, Brazen Borrower, či Elspeth Conquer's Death. Commander Shriny se Sisay coby generálem by mohly pro Sanctum být ideálním využitím.
Other
Solemn Simulacrum - jedna z nejpopulárnější commander karet všech dob je sice pravidelně reprintována v každročních commander decích, nicméně na standard se vrací poprvé od roku 2011, kdy se shodou okolností hrála spolu s Primeval Titanem a Valakutem (čili ve velmi dobrém ramp decku).
Nyní se nabízí v podstatě ta samá funkce - je to ideální play na vyplnění křivky poté, co zahrajete první akceleraci typu Growth Spiral a předtím, než se dostanete k top-end věcem jako Hydroid Krasis a Ugin.
Další využití je jako v rampa v midrange decích, které jinak nemají k dispozici žádný podobný efekt. Z minulé standard sezóny by to mohly být decky jako BW Midrange s Doom Foretoldem (Solemn je navíc celkem sexy v kombinaci s Yorionem), nebo klidně i BR/Jund Aristocrati, kde ho ale asi nepotřebujete nutně hrát v playsetu. Pokud ale vaše křivka končí až u Bolas's Citadely, tak je to rázem o dost lákavější.
Tenhle reprint samozřejmě zlegalizuje Solemna i na pioneer, kde by se mohl uchytit v nějaké Bant/Eldrazi rampě. Dokud budou ale formátu dominovat kombodecky, tak se ramp decky ale nijak výrazně prosazovat nebudou...
Ugin, the Spirit Dragon - zcela jednoznačně nejpřekvapivější reprint v edici a za stávajících podmínek naprosto jasně karta, kolem které se bude točit až do rotace celý standard. Je totiž celkem jednoduché zahrát ve třetím kole Cultivate, potom Nissu a v pátém kole hodit do hry Ugina. A pokud proti tomu nebudete mít dobrý plán, tak si asi příliš nezahrajete.
Proto si myslím, že bude nejlepší ramp deck Bant, ve kterém můžete hrát Elspeth Conquers Death, což je v mirroru ramp decků ultimátní trumf (kromě jasných all-star kusů jako Nissa, Krasis a Ugin). Škoda jenom, že Ugin exiluje, takže občas nebudete mít co vracet.
Zajímavé mi také přijde, jak jsou hráči z Ugina nadšení a vzpomínají, kterak se hrál na standardu za dob Khans of Tarkir. Moje vzpomínky jsou ale vcelku rozdílné. Ugin se sice na formátu hrál, ale rozhodně to nebyla žádná all-star karta. Tenkrát nebylo k dispozici příliš dobré rampy a Uginova hlavní funkce byla late-game trumf v pomalých matchupech. Většinou se hrál jako one-of v decích jako Abzan Midrange či Esper Dragons.
Zelená rampa měla tenkrát k dispozici pouze průměrné kusy jako Rattleclaw Mystic a Nissa's Pilgrimage a před Uginem dostávaly přednost kusy jako Dragonlord Atarka či World Breaker.
Honorable mentions:
Animal Sanctuary - fajn karta pro casual commander, tribal Oxům určitě chyběla podobná utility země!
Chromatic Orrery - Chromatic Lantern na steriodech! Opravdu si nemyslím, že by rampa na standardu potřebovala hrát podobný kus, takže to vnímám hlavně jako kartu pro casual commander, což ale není nutně nic špatného. Podobné karty postupem času mívají dobrou finanční value (viz třeba Rise of the Darm Realms či Avacyn, Angel of Hope) a co teprve kus, který můžete hrát v podstatě v libovolném decku, jenž dává spoustu many a líže karty. To je v podstatě ideální příklad povedené casual commander karty :)
Fabled Passage - normálně v rozboru nezmiňuji reprinty karet, které vyšly v jiné standard-legální edici, a jenž budou po celou dobu součástí stejného rotačního cyklu. Nicméně tady udělám výjimku, jelikož mi přijde opravdu fajn, že tahle karta vychází znovu.
Za těch pár měsíců, co ji máme na standardu, se stala již nedílnou součástí většiny vícebarevných decků a pokud budete s formátem začínat, tak je teď velká výhoda v tom, že Temply a Passage vaši peněženku příliš nezatíží.
A tímto reprintem se také více zpřístupní pro hráče commanderu, kteří určitě ocení, že si teď mohou pořídit více kusů za míň peněz. Osobně doufám, že v budoucnu se stane součástí každoročních preconstructed commander decků, protože v casual commanderu tohle prostě chcete hrát v každém vícebarevném decku.
Mazemind Tome - trochu mi to připomíná Treasure Mapu, což byla moje oblíbená karta v kombinaci s Karnem, Scion of Urza (pamatujete ještě, když byl za 1000,- všude vyprodaný?).
Tady je celkem nevýhoda v tom, že máte k dispozici pouze minimální počet aktivací (raději bych lízal extra kartu každé kolo a pár extra životů bych klidně oželel) a tak je celkem složité se rozhodnout, co kdy použijete.
Na standardu půjde podle mne maximálně o kartu do decků bez modré a zelené, které mají k dispozici plno lepších midrange karet poskytujících karetní výhodu. Mohl by to využít deck typu BW doom Foretold, kde si to navíc můžete blinknout Yorionem.
Palladium Myr - zajímavá ramp karta pro zkombinování s Uginem, do kterého vás dobře narampí a poté zůstane na stole i po použití mínusové ability. Možná že by se dala hrát nějaká rampa bez zelené, kde by se hrál Palladium Myr a Solemn. Jediný důvod, proč tomu dát přednost před UGx rampou by ale byl zřejmě ten, že chcete mermomocí hrát něco méně obvyklého a možná trochu více zábavnějšího.
Radiant Fountain - zajímavá možnost lifegainu pro decky, které k tomu obvykle nemají přístup. Napadá mne třeba UR Control, nicméně nic takového na standardu asi v nejbližší době neuvidíme. A rampa to díky Urovi a Krasisovi asi nijak extra nepotřebuje.
Sparkhunter Masticore - zajímavý design, líbí se mi, že s dostatkem manu umí dobře doťuknout walkery jako Teferi a Narset potom, co jim po mínusnutí zbyde poslední kántr.
Hlavní problém je podle mne v tom, že decky s planeswlakery obvykle hrají i více ostatního removalu, takže se Masticora asi málokdy na stole ohřeje na tak dlouhou dobu, abyste se díky ní zbavili alespoň jednoho planeswlakera. A když si k tomu přičeteme ještě další discardnutou kartu...
Tormod's Crypt - další fajn reprint, jelikož tahle karta byla v poslední době celkem nedostatkové zboží (asi hlavně díky tomu, že se hojně hrála s Karnem, the Great Creatorem). Jinak si ale myslím, že ji na standardu či pioneeru asi moc neuvidíme (i když tam by ji mohl alespoň hrát Monogreen právě díky Karnovi), jelikož tu máme lepší možnosti, jako třeba Grafdigger's Cage, nebo Scavenging Ooze.
Moje top10 z Core Setu 2021
10. Rin and Seri, Inseparable - parádní flavor karta, zábavný build-around na commander a kdo ví, třeba i karta na standard, ačkoli si úplně nemyslím, že nám v Zendikaru přibydou nějaké kočky a psi.
9. Jolrael, Mwonvuli Recluse - výborná karta na standard, po rotaci od ni očekávám velké věci v tandemu s Teferim.
8. Conclave Mentor - karta, kolem které by mohl na standardu vzniknout zcela nový archetyp, zároveň fajn adice na ostatní formáty, synergie s plusovými countery byly od nepaměti mezi hráči velmi oblíbenou tématikou
7. Chromatic Orrery - ultimátní kus do casual commanderu, doporučuji si to sehnat, dokud je k mání za rozumnou cenu, protože tohle je karta, která bude postupem času zrát jako víno
6. Barrin, Tolarian Archmage - skvělá engine karta na standard, ale věřím, že najde uplatnění i mimo něj, například v nějakém decku s Collected Company na modernu či pioneeru, a samozřejmě i v commanderu, buďto jenom jako dobrá tempo karta, která může občas získat extra value když si s ní vrátíte do ruky Snapcastera, nebo třeba v commanderu jako součást komb s Allurenem
5. Garruk's Harbinger - agresivní bytost, kterou je obtížné zabít spot removalem a která přináší karetní výhodu, to je sen pro každého milovníka zelených bytostí
4. Conspicious Snoop - karta, která pomůže vzkřísit gobliny napříč všemi formáty a zároveň nejlepší kombo-kus v edici
3. Teferi, Master of Time - zcela rozhodně se nejedná o tak absurdně silnou kartu, jako je Teferi, Time Raveler, nicméně i tady jsem si jistý, že máme co dočinění s kartou, kterou uvidíme napříč všemi formáty. Je sice potřeba s ním mít v decku nějaké další synergie, ale například s hrobem se na eternal formátech pracuje velmi dobře a tak nebude těžké tyhle synergie najít. Zároveň si myslím, že hráči i hodně podceňují jeho ultimátku, kterou díky aktivaci v soupeřově kole dáte překvapivě rychle a překvapivě často.
2. Scavenging Ooze & Solemn Simulacrum - parádní reprinty a jedny z nejoblíběnějších karet vůbec napříč celou historií MTG. Rozhodně bych se nezlobil, kdybychom podobné karty vídavali na standardu častěji, i kdyby to znamenalo, že se dostanou na cenu 20Kč/kus...
1. Ugin, the Spirit Dragon - o vítězi tentokrát nebylo pochyb, nový král standardu a nová šance si ho sehnat za trochu nižší cenu, než se z něj znovu stane nedostatkové zboží.
Bonus - ohlédnutí za top10 z Ikorie, Lair of Behemoths
10. Of One Mind - než došlo k úpravě pravidel pro companiony, tak se mi to opravdu líbilo v modernovém Grixis Delverovi spolu s Young Pyromancerem, ale po změně pravidel už se to skoro nikde neobjevilo, snad s výjimkou pauperu. Za mě mírné zklamání.
9. Drannith Magistrate - jasný commander staple, který prostě musíte hrát v každém decku s bílou
8. Drannith Stinger & Zenith Flare - cycling sice pár dní po releasu Ikorie vypadal na standardu nadějně, ale postupem času se z formátu zcela vytratil. Uvidíme, jestli se to změní po rotaci.
7. Sea-Dasher Octopus - na standardu se takřka vůbec neprosadila, dvě many jsou prostě moc, Octopus není Curiosita a Keep Safe není Spell Pierce... Nejvíce zazářila v commanderu, kde se hraje v UR Tempo decích s Ludevicem.
6. Lukka, Coppercoat Outcast - tady se nám to trošku vymklo a Jeskai Lukka byl na standardu natolik opresivní deck, že to skončilo banem Agenta of Treachery. Po banu se ale Lukka už nikde neukázala a vypadá to, že skončí zapomenutá v propadlišti dějin...
5. Triomy - tady to bylo celkem jednoduché, triomy se hojně hrají na standardu (díky cyclingu i ve dvoubarevnách decích) a díky fetchalndům se celkem pravidelně objevují i na modernu a commanderu. Navíc jsou podle mne neskutečně sexy v masterpiece provedení.
4. Fiend Artisan - deck, jenž vyhrál první velký standard s Ikorií, ho sice v playsetu, ale potom už to s ním šlo celkem z kopce a hraje se skoro výhradně v commanderu, coby dobrý kombo enabler. Na top10 by to ale asi aktuálně pořád dalo.
3. Sprite Dragon - jedna z mála non-companion karet v edici, jenž se prosadila asi na každém z tradičních constructed formátů. Podle očekávání to bylo nejslabší na standardu, kde to mají modré tempo decky těžké v souboji s rampami, ale to by se mohlo po rotaci změnit (a navíc nám teď přibyla Stormwing Entity).
2. Lurrus of the Dream-Den - bez pochyb nejsilnější karta v celé edici, o čemž svědčí i fakt, že i po oslabení companionů se pořád hraje jako companion na modernu. Zároveň je to jediná zabanovaná karta na vintage s výjimkou karet z un-setů a nonsence věcí jako Chaos Orb či Shahrazad, což už o nečem svědčí (pravděpodobně o tom, že spojení WoCT s Hasbrem nebylo úplně nejšťastnější pro nás coby hráče).
1. Yorion, Sky Nomad - z hlediska deckbuildingu a stylu hraní midrange decků šlo o revoluční převrat, nicméně když máte k pětimanové kartě ještě doplatit extra tři many v sorcery speedu, tak už to prostě není ono. Dnes už bych chtě-nechtě musel na první místo dát Lurruse.
Tím jsme se zdárně dostali až na úplný závěr dnešního rozboru. Výjimečně jsem to stihl předtím, než byla na některém z constructed formátů zabanovaná první karta z edice (což je ale způsobeno spíše tím, že je to core set a nejsou tu žádné nové revoluční mechaniky) :)
Doufám, že se vám s novými kartami hraje dobře a s chutí. Příště se můžete těšit na rozbor Jumpstartu, kterému po úvaze nakonec věnuji celý samostatný článek (přece jenom je to pětset karet). Do té doby se mějte fajn,
Kumano