Containment Priest proti Urovi nefunguje, keďže escape je tiež cast.
0 hlasů
Je lepší rampit do Ugina, nebo postačí Hydroid Krasis? Je nepřeceňovanější kartou edice Grim Tutor? A není vlastně celý koncept edice jenom nepřehledný kočkopes? Nemůžu zaručit, že v článku naleznete odpovědi ty tyto otázky, ale i tak to bude stát za to!
Core Set 2021 (M21) je velká samostaná sada, která není příběhově zasazená do žádného konkrétního světa (ačkoli hlavní postava edice je Teferi, podobně jako byla v M20 Chandra). To je poznat i na poněkud vybředlém mottu edice:
"It's Magic time."
M21 má 274 základních karet (respektive 277, jelikož Teferi je tu ve čtyřech variantách, které se ale liší pouze mírně jiným podbarvním v ilustraci), které můžete najít v klasických draft boosterech (15 mythic rare, 53 rare, 80 uncommon, 111 common a 15 basic landů). Opět tu jsou ale nejrůznější vychytávky v podobě showcase karet a fullartů, takže pokud byste chtěli sesbírat opravdu všechno, tak se dostanete až na číslo 397.
Přehled všech extra karet je následovný:
I tentokrát jsou součástí edice collector boostery, které vnímám podobně, jako tomu bylo v Therosu. Je velká pravděpodobnost, že otevřete showcase planeswalkera, nebo jednu ze šesti alternate-art karet, což bude mít za následek devalvaci ceny. Novinkou jsou ovšem dvě foil rare v boosteru, díky čemuž je to i tak celkem lákavý produkt.
Constructed legalita
Než se pustíme do samotného rozboru, tak si ještě jednou zrekapitulujeme všechny speciální karty spojené s edicí.
Showcase karty
Showcase karty jsou tentokráte spojené s pěticí barevných planeswalkerů a jejich přidruženými kartami. Od každé barvy to jsou čtyři karty + basic land, se dvěma výjimkami - Teferi má čtyři různé verze (ovšem jen s minimálními rozdíly, jenž spočívají v barevném podkreslení, což už jsem zmiňoval na začátku) a navíc je tu ještě showcase Ugin. Osobně mě tyhle arty příliš neuchvátily, pouze s výjimkou Ugina, který je opravdu povedený (asi je to tím, že má zcela rozdílný styl artu).
Alternate & extended art karty
Součástí edice jsou jako obvykle i nejrůznější alternate art a extended art karty. Máme tu šest extended art planeswalkerů a šest dalších speciálních alternate art karet (Solemn Simulacrum, Scavenging Ooze, Grim Tutor, Cultivate, Containment Priest a Massacre Wurm), které můžete otevřít i v klasických boosterech. Průměrně vychází jedna karta na booster box a pokaždé je v boosteru jako extra rare (proto má alternate Cultivate rare symbol).
Extended art karty jsou samozřejmě pouze součástí collector boosterů, ve kterých můžete nalézt 52 extended art karet.
Buy-a-box Promo
Při koupi booster boxu obdržíte promo Rin and Seri, Inseparable. Jedná se o extended-art foil, který nejde získat nikde jinde. V collector boosterech je možné otevřít pouze non-foil verzi.
Bundle Promo
Speciální promo s alternativním obrázkem již tradičně najdeme i v bundlu. A po několika posledních edicích (kde byly vesměs crap kusy) je to konečně trochu hratelnější kus v podobě psího "lorda", Pack Leadera.
FNM Proma
Již tradičně bude možné v tzv. promo pacích, jenž dostávají LGS jako ceny pro menší turnaje, rozbalit pětici FNM promo karet. Tentokrát to bohužel nejsou tak povedené kusy, co se hratelnosti týče, jako tomu bylo v Ikorii. Nejlákavějším z této pětici je zcela určitě Eliminate.
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou jako obvykle dvě sekce - v první zmíním karty, u kterých si myslím, že je čeká dobrá budoucnost na standardu (či jiném constructed formátu), zatímco v druhé budou hlavně karty, které mi přijdou zajímavé, ale constructed zřejmě nijak výrazně neovlivní.
Stejně jako minule, i tentokrát bude rozbor rozdělený na dvě části. V té dnešní se podíváme na bílé, modré a černé karty a příště se podíváme na zbytek karet, obvyklou top10, ale i krátce i na Jumpstart - nejzajímavější exkluzivní karty a nejlepší reprinty.
Basri Ket - je celkem složité neustále vymýšlet nové bílé planeswalkery, aby nevyzněli jako klišé karty...
Basriho plusová abilita je podle mne celkem dost nevýrazná, pokud k tomu nemáme něco jako Walking Ballista, Hangarback Walker, či Hardened Scales.
Nejsilnější je zcela určitě prostřední abilita, která zapadá pěkně do go-wide strategie s větším množství menších bytostí. Basri přímo vybízí k tomu hrát spoustu malých bytostí v kombinaci s posilovacími efekty.
Containment Priest - fajn reprint, který Priesta učinní legálním i na modernu a pioneeru. Nejzajímavější využití bude mít právě asi na modernu - proti Collected Company, Unearthu, Urovi a samozřejmě také jako lategame engine do páru s Eldrazi Displacerem.
Nějaké to využití by samozřejmě mohl mít i na standardu, zejména proti deckům s Winnotou, Cauldron Familiarem, Urem, či Arclight Phoenixem (je to neuvěřitelné, ale tahle karta je vskutku pořád standard-legal).
Glorious Anthem - má celkem dobrou synergii s Basrim a všeobecně s kartami, které produkují tokeny, což je na standardu například Hero of Prectinct One, či Worthy Knight. Obě karty by mohly být fajn v BW Knightech s kartami jako Corpse Knight, či Cruel Celebrant.
Seasoned Hallowblade - výborná agresivní bytost, která bude zářit zejména proti kontrolům, jenž se spoléhají na černý a červený removal. Trochu se nabízí srovnání s Adanto Vanguardem, jenž se na standardu svého času hojně hrál.
Hallowblade je vlastně ještě o trochu lepší, protože jde o obstojného blokera proti jiným aggrům, v čemž Adanto zrovna dvakrát nevynikal. A navíc je to human, což se hodí k Winotě či Generalu Kudrovi.
Honorable mentions:
Anointed Chorister - ideální karta do commanderu s Karlovem, jakožto ostatně každá jiná jednomanovka s lifelinkem :)
Baneslayer Angel - trochu se zdráhám něco takového napsat, ale je to prostě tak - karta, která svého času standard zcela definovala, je teď de facto nehratelná. Pětimanovka bez okamžitého vlivu na hru, je ve světě s kartami jako Teferi, Wilderness Reclamation, či Elspeth Conquers Death, prostě příliš těžkopádná a pomalá. A navíc tu máme Dream Trawlera, což je pro kontrol mnohem lepší finisher.
Deck, ve kterém bych Baneslayera zvážil, by byl třeba nějaký Big Boros, či BW Midrange, kde by se mohl ve správném matchupu využít jako sidovka.
Basri's Lieutenant - je fajn, že se pěkně doplňuje s Basrim a protekce na Teferiho či Oath of Kaya je taky rozhodně neurazí, ale čtyři many mi pro agresivní bílé decky už přijdou dost na hraně. Pokud by se ale hrálo více decků s hromadným removalem, tak by to pro takové decky mohla být přinejmenším fajn sidovka.
Faith's Fetters - čtyři životy jsou pro kontrolní decky vynikající a možnost vrátit si ho Teferim do ruky a znovu zahrát taky není úplně k zahození (v mirroru kontrolů dokonce může vypnout třeba i Castle Ardenvale), nicméně čtyři many jsou celkem velká porce a také nevychází úplně dobře v konfrontaci s Elspeth Conquers Death či soupeřovým Teferim. Má to svůj důvod, že se na formátu skoro vůbec nehraje Banishing Lught, ačkoli v minulosti bývali takové karty standardovými stálicemi.
Jediný důvod, proč bych takovou kartu chtěl v dekcu hrát, by byly další synergie s kartami jako Setessan Champion či Calix.
Griffin Aerie - zajímavá engine karta, u které je samozřejmě největší nevýhoda to, že v lategamu se nejedná o příliš dobrý topdeck, pokud už k tomu nemáte nějaký zdroj lifagainu ve hře (což ale může znamenat, že půjde jenom o win-more kartu).
Celkem zapeklitá otázka také je, s jakými kartami to nejlépe sprárovat, protože když budete mít ve hře Baneslayera, Dream Trawlera, či Gideon Blackblada, tak vás už nějaká extra 3/3 bytost asi příliš zajímat nebude.
Nejzajímavější je to asi s kartami jako Oath of Kaya, Archon of Sun's Grace, Bell Haunt Basilica, či Charming Prince. K tomu si dále můžeme přidat karty jako Doom Foretold či Dawn of Hope a mohl by z toho být celkem zajímavý BW Midrange.
Idol of Endurance - extra pomalá kartení výhoda, která je ale celkem náchylná na karty typu Teferi a Brazen Borrower. Bílá má rozhodně k dispozici lepší sidovky pro grindy matchupy. A jako graveyard engine karta je rozhodně lepší Lurrus.
Mangara the Diplomat - být dobrý diplomat je jistě fajn věc, ale já mám ve svém casual monowhite EDH jako generála Elesh Norn a nemám v plánu ho nahradit Mangarou...
Managara se tváři jako zajímavý hatebear, ale přijde mi, že je pro soupeř až příliš snadné si vybrat, že vám žádnou extra kartu nedá. Chtěl bych ji asi pouze v matchupech, kde bude hodně relevantní lifelink a čtyřka v obraně, což je de facto jenom monored, či nějaké white weenie (to se ale na standardu prakticky nehraje). A proti monoredu bude zase velký problém Embercleave, ale to vlastně platí asi pro každý deck, protože Embercleave je v podstatě hlavní důvod, proč vůbec monored hrát.
Nine Lives - pěkná flavor karta, která se navíc kombí se Solemnitou. Na modernu už máme stejné kombo s Phyrexian Unlifem, ale na pioneeru to bude novinka. Sice to vypadá jenom jako casual kombo, ale dovedu si představit, že by se to mohlo hrát i na modernu jako regulární sidovka proti Burnu. Přece jenom by vám soupeř musel dát devět blesků, aby se toho zbavil.
Představa, že bych měl dát do decku kartu, na které je napsáno "You lose the game.", a navíc to nebude součást žádného komba, mi ale stejně i tak přijde svým způbosem zvrácená.
Pack Leader - velmi dobrý lord, jenom k němu zatím nemáme dostatek dobrých bytostí. Dva nejlepší psi jsou zřejmě Kunoros a Isamaru, což jsou navíc legendy...
Runed Halo - další zajímavý reprint, ovšem navím, jak by se na standardu (s Command the Dreadhorde mi stále přijde lepší The Wanderer) či pioneeru efektivně využil (opět to ale mohou zlepšit nejrůznější enchantment synergie). Proti UB Inventorovi je k ničemu, napadá mě maximálně tak Arclight Phoenix. Na toho tu ale určitě máme i mnohem lepší a hlavně flexibilnější sidovky (Scavenging Ooze, Kaya, Grafdigger's Cage).
Selfless Savior - podobné efekty se celkem často využívají v commanderu, zejména pak v engine decích, které potřebují generála k tomu, aby mohly fungovat tak, jak jsme si to naplánovali. Podobných karet je sice celá spousta (Mother of Runes, Giver of Runes, Selfless Spirit, Lifgtning Greaves), nicméně pokud si opravdu chcete generála ochránit za každou cenu, a navíc chcete vyhrávat na combat damage, tak by Savior mohl být dobrou adicí do decku.
Speaker of the Heavens - zajímavá karta v kombinaci s Martyrem of Sands. Na modernu je to sice tak tier osm, ale naivně věřím tomu, že s Lurrusem by to mohlo být trochu více kompetitivní, než jak tomu bylo v uplynulých letech.
Swift Response - zajímavý removal pro kontrolní decky, Seal Away se svého času hrál celkem hojně, takže očekávám, že i Response se na formátu prosadí. Samozřejmě se ale pak nesmíte vztekat, když vás bude soupeř jezdit Questing Beastem, či jinou bytostí s vigilance.
Vryn Wingmare - fajn karta proti kontrolům, ale chtělo by to trochu větší proporce do kombatu. Na třech manách mi totiž aktuálně (i co se v souboji s kontroly týče) na standardu přijdou jako lepší možnosti Basri Ket, Gideon Blackblade, či Glorious Anthem. Lepší to samozřejmě bude v případě, že máte v decku nějaké synergie s flying bytostmi (ano, i v této edici vyšlo pár dalších "flying matters" karet).
Barrin, Tolarian Archmage - tohle je hned na první pohled jasná karta pro sprárování s Thassou. Unsummon každé kolo je skvělá věc pro všechny creature matchupy a Barrina lze navíc využít i pro resetování planeswalkerů jako Teferi a Narset (za což si ještě nalížete karty).
Zatímco u předchozích karet jsem víceméně mluvil o využití ve stávajících decích, tak tady si myslím, že máme k dispozici velmi zajímavý engine, kolem kterého se bude moci stavět i po rotaci.
Teferi, Master of Time - co by to bylo za standard, kdyby mu nedominovala jedna z variant Teferiho (což se vlastně děje nonstop od vydání Dominarie). Nový Teferi je samozřejmě fajn pro libovolný kontrol, protože ho stačí nejdříve plusnout a poté umí instatně vypnout soupeřova útočníka, čímž se sám skvěle chrání, nicméně to rozhodně nebude to nejlepší, co s ním budete moci udělat.
Ideální bude v decku, který bude mít nějaký užitek z karet, jenž zahodíte plusovou abilitou.
Na standardu to je hlavně Uro (jako kdyby UGx decky potřebovaly ještě trochu vylepšit) a potom Arclight Phoenix, ale třeba také další novinka v podobě Frantic Inventory, u které první kus zcela určitě raději odemelete, než dáte za plný cost.
Karta, se kterou ale vypadá úplně nejlépe, je podle mne Rielle, the Everwise. Je pravděpodobné, že Rielle i Phoenixe budete hrát ve stejném decku. Nemusíme se ale nutně bavit jenom o standardu, ale samozřejmě i modernu (Search for Azcanta anyone?) a hlavně pioneeru, kde je stále legální Dig Through Time a Treasure Cruise. Otázka ale je, jestli má formát po zrušení papírových magic festů vůbec nějakou budoucnost...
V neposlední řadě také musím zmínit, že je Teferi fajn s izzet mechanikou z Eldrainu, čili líznutí dvou karet v jednom kole, k čemuž nám v edici vyšel ještě jeden fantastický payoff, ke kterému se ale pořádně dostaneme až ve druhé části rozboru (a překvapivě to nebude v multicolor sekci).
Úplně na závěr musím ještě dodat, že je to samozřejmě i skvělá casual karta do commaderu. V multiplayeru je celkem snadné se dostat velmi rychle k ultimátce, hlavně když vás je třeba šest u stolu.
Honorable mentions:
Discontinuity - jeden z možných payoffů do UG rampy? Ukončit soupeři v upkeepu kolo je celkem zákeřné, nicméně na formátu s Teferim a Mystical Dispute jsem ohledně takové karty dost skeptický.
Frantic Inventory - jeden z dalších důvodů, proč ještě před rotací na standardu oprášit Arclight Phoenixe, nebo alespoň zkusit modrý tempo deck s kartami jako Sprite Dragon či Pteramander. Když už ale budete chtít takové karty hrát, tak mi přijde, že novým Teferim a Phoenixem rozhodně nic nezkazíte.
Ghostly Pilferer - na standard příliš pomalé a nevýrazné tělo, nicméně to může být zajímavá karta v commanderu do UR Partnerů. Díky unblockable každé kolo líznete kartu z Ludevica a extra karta za to, když bude hrát soupeř generála, taky rozhodně neurazí.
Lofty Denial - zajímavý kántrspell pro modré tempo decky, nicméně si nejsem úplně jistý, o kolik je to lepší než hrát jednoduše karty typu Mystical Dispute, Negate, či Essence Scatter. Nevýhoda Denialu je totiž celkem výrazná, dvoumanový Force Spike už tak lákavě nezní.
Miscast - kántrolvat věci za pouhou jednu manu je sice fajn, ale tohle má prostě příliš úzké využití. Standard aktuálně definují karty jako Teferi, Nissa a Wildnerness Reclamation, proti kterým Miscast nic nezmůže. Spell Pierce by teď na standard byl mnohem, MNOHEM lepší volba.
Riddleform - vypadá to jako lákavá karta pro UR prowess, nicméně se moc nedoplňuje s kartami jako Arclight Phoenix, Pteramander, Brazen Borrower, a vlastně ani s libovolným kántrováním, jelikož vás nutí se zatapovat ve svém kole.
Na dvou manách ale naštěstí máme Sprite Dragona, takže si nemusíme lámat hlavu nad tím, jak postavit dobrý Riddleform deck a můžeme místo toho jednoduše sáhnout po lepší dvoumanovce.
See the Truth - sorcery speed Anticipate mi pro kontrol nepřijde jako dobrá volba, ve druhém kole bych raději hrál Thought Erasure, nebo si nechal volnou manu pro kántrspell či zabíjení.
Sice máme na standardu pár možností, jak to zahrát z hrobu či z knihovny (Dreadhorde Arcanist, Vadrok, Apex of Thunder, Bolas's Citadel), ale přijde mi, že vynaložit takové úsilí za to prostě nestojí. Radši bych místo toho hrál Frantic Inventory.
Pokud bych měl pro tuhle kartu najít nějaké opravdu dobré využití, tak to bude někde v commanderu s generály jako Kess, Dralnu, nebo Jace (Vryn's Prodigy).
Shacklegeist - další zajímavá karta pro UW Skies na standard, nicméně bez nějakých token generátorů to není zrovna ideální tempo karta a mimo standard si spiriti vystačí s Nebelgast Heraldem, který navíc i dobře spolupracuje s kartami jako Aether Vial a Collectoed Company.
Stormwing Entity - lákavá karta pro dvojkový UR Prowess, spolu s Optem či Shockem ji můžete zahrát už ve třetím kole. Škoda jenom, že je trochu slabší proti nejrůznějším bounce efektům, kterých je aktuálně na standardu celá řada.
Zajímavější by to mohlo být třeba na modernu, díky free spellům jako Gut Shot či Manamorphose. Za zmínku stojí, že scry 2 může dobře posloužit jako setup pro flipnutí Delvera. První kolo Delver, druhé kolo Manamorphose into Entita, zní jako zatraceně dobrá křivka. Samozřejmě, že Entita nebude zcela ideální draw v lategamu, ale na druhou stranu by (obzvláště na modernu) nemělo být zase tak složité si pro tyto účely nechat na ruce extra Lightning Bolt či Opt.
Sublime Epiphany - na rozdíl od Discontinuity si myslím, že tohle by mohla být ta správná karta coby extra payoff pro ramp decky. Není to zcela nejefektivnější karta, ale je tak flexibilní, že najde využití opravdu v libovolné situaci. Jako nejzásadnější část mi přijde kopírování bytosti, díky čemuž bych to nejradši hrál v nějaké rampě s bytostmi jako Cavalier of Thorns, Uro, nebo třeba Nightpack Ambusher (možná, že v Reklamaci by to také nemusela být vůbec špatná karta).
Teferi's Ageless Insight - spíše casual karta, ačkoli se třeba na standardu může dobře kombit s Teferim, tak čtyři many pro kartu bez okamžitého vlivu na hru, je prostě moc.
Na hospodské casual hraní to ale bude skvělá karta, pro modrý deck je to v podstatě o manu levnější Alhammarret's Archive.
Teferi's Tutelage - mill je lákavá strategie pro plno hráčů, nicméně jen málokdy se na standardu dočká úspěchu. Tentokráte tu máme ale i další zajímavé mlecí karty jako Drowned Secrets či Wall of Lost Thoughts. Jako největší nevýhoda patrně bude fakt, že mill celkem pomáhá kartám jako Uro, Cauldron's Familiar, či Arclight Phoenix. Na turnaje typu FNM či showdown to ale může být celkem zábavná věc.
Eliminate & Grasp of Darkness - zatímco modrá dostala do vínku dvojici velmi silných engine karet (Barrin a Teferi), černá kontruje pouze pomocí několika průměrných (leč celkem solidních) common/uncommon karet.
Eliminate je zajímavá možnost pro midrange decky, jelikož proti kontrolu tím přinjemenším zabijete malého Teferiho. Proti Reklamaci je to ale i tak v podstatě mrtvá karta, největší úspěch bude zabití Brazzen Borrowera či Ura. Nicméně to samé platí i o kartách jako Heartless Act či Grasp of Darkness. Grasp je na druhou stranu zase lepší proti Questing Beastovi či Seasoned Hallowbladovi.
Je jasné, že třeba Esper Control hrát Grasp nebude, ale jinak si v black-based decku můžete vybrat libovolný mix těchto karet. Škoda, že nemůžeme prostě dostat více univerzální věc typu Hero's Downfall či Dreadbore.
Village Rites - další fajn karta pro sacrifice decky, jedna mana je nesrovnatelně lepší, než, než dvě (Altar Reap, Costly Plunder) a tohle je skvělý způsob jak prolíznout bytost, kterou vám soupeř ničí removalem, nebo jak získat větší užitek z bytosti, kterou jste ukradli pomocí Claim the Firstborn.
Samozřejmě, že je to trochu situační karta, ale dva/tři kusy bych bez obav do decku dal.
Honorable mentions:
Archfiend's Vessel - tokeni jsou sice trochu slabší proti Teferimu či Brazen Borrowerovi, nicméně možnost si díky kartám jako Lurrus či Call of the Death-Dwellers vytvořit 5/5 flyera za manu, je více než lákavá.
Demonic Embrace - zajímavá možnost pro selfmill decky, jak v late game přeměnit přebytečné karty na ruce v něco užitečnějšího, nebo taky potenciální sidovka pro černé aggro. Představte si, když to ve správném matchupu (například proti RG Aggru) dáte třeba na Rotting Regisaura.
Přijde mi ale, že tahle karta potřebuje až moc specifický setup pro to, aby se ji vyplatilo hrát. Z historie si ale pamatujeme, že už k podobným situacím došlo, například Demon of Death's Gate, kterého svého času sidovali vampýři proti Valakutu.
Grim Tutor - podle mne nejvíce přeceňovaná karta v edici. Je určitě fajn, že se reprintne karta, kterou bylo de facto takřka nemožné sehnat (chtěli byste dát za podprůměrný tutor 5 000Kč? - já tedy ne), nicméně si nemyslím, že se na constructed dočká velkého úspěchu.
Pokud chcete na standardu hrát nějaké kombo, tak už tu máte například Wishclaw Talisman, jenž se dá použít v kombinaci s Teferim, ale de facto se to vůbec nehraje. Zaplácnout celé kolo tutorem, který vás ještě navíc kousne za tři, to je prostě na současném standardu neakceptovatelné. Můžete namítnout, že se to dá využít na pioneeru třeba do UB Invertera, ale ruku na srdce, budete hrát raději Grim Tutor, nebo Dig Through Time, který můžete dát za dvě many instantně a nestojí vás to ani život?Já mám tedy celkem jasno...
Kaervek the Spiteful - potenciální sidovka proti různým tokenům či deckům s Cauldron Familiarem, ovšem díky obraně dva mi nepřijde příliš reálné tohle dobře využít. Mnohem raději bych na standardu viděl třeba reprint Night of Souls' Betrayal.
Kitesail Freebooter - bez dalších synergií (viz třeba Brain Maggot v constellation decku, nebo na modernu v humanech spolu s disrupcí v podobě Thalia a Meddling Mage) bych podobnou kartu hrál jen dost nerad, přece jenom je to celkem nespolehlivý efekt a nevidím důvod, proč mu dát přednost před Duressem či Drill Bitem.
Liliana, Waker of the Dead - celkem zajímavý design, nicméně obě ability jsou dost situační. Proti aggru je plusová abilita celkem k ničemu a čtyři many za kondiční removal, to mi nezní ani trochu lákavě. Proti kontrolu to je trochu lepší, nicméně tam získávají soupeři výhodu zejména díky planeswalkerům, se kterými vám Liliana také zrovna dvakrát nepomůže.
Ideální pro Lilianu by musel být buďto přímo deck stavěný jako discard, třeba s Kroxou a Davrielem, nebo nějaký midrange, který by ji využil jako sidovku v mirroru, ve kterém by byla jistota, že i v late gamu soupeři zahodíte pár karet.
Liliana's Devotee - zajímavé ability, nicméně posílení zombie do útoku na standardu příliš nevyužijeme kvůli absenci dalších dobrých tribal karet a druhá abilita je prostě hrozně pomalá a navíc potřebuje specifický setup.
Neříkám, že třeba s Cat/Oven kombem by to nebylo dobré, ale prostě podobná pomalá karetní výhoda nemůže soupeřit s kartami jako Wilderness Reclamation, Dream Trawler, Embercleave, či Uro.
Liliana's Standard Bearer - v podstatě jiná verze Midnight Reapera, která je lepší proti hromadnému zabíjení, jelikož líže i za tokeny a po vratech ihned přidává bytost na board, zatímco Reaper je pro změnu lepší engine karta pro sacrifice decky. Obě karty mají svoje využití a obě se budou hrát v podobných decích, ale určitě to bude i tak pouze v minimálním množství, jelikož na třímanovém slotu je poměrně velký přetlak (Woe Reaper, Judith, Mayhem Devil)
Massacre Wurm - kontrol nepotřebuje soupeři ubírat životy za to, že mu zabije bytost. Rozhodně bych preferoval Massacre Girl, která umí podobnou věc a je o manu levnější.
Necromentia - další z mnoha podobných efektů, může se hrát třeba na pioneeru, jelikož dát soupeři token bude ve většině situací lepší, než ho nechat líznout kartu, jak tomu je aktuálně s Lost Legacy.
Peer into the Abyss - casual kombo s Underworld Dreams, nicméně obě karty jsou samy o sobě dost podprůměrné a na competitive scéně tohle asi nikdy neuvidíme.
Pestilent Haze - možnost zabít planeswlakera z této karty dělá použitelnou maindeck věc, nicméně i tak má celkem malou flexibilitu a podle mne ji neuvidíme ani nikde v mainu, a ani jako sidovku, jelikož třeba proti červenému aggru nezabíjí klíčové kusy jako Anax či Bonecrusher Giant.
Sanctum of Stone Fangs - pokud by na nějakém formátu uspěl Shrine deck, patrně to bude hlavně díky této kartě, která má velmi levný manacost a užitečný kontrolní efekt, kterého se navíc celá řada decků vůbec neumí zbavit.
Silversmote Ghoul - zajímavá karta pro food decky, nicméně je to celkem pomalý engine a nevím, jestli je potřeba ho hrát vedle karet jako Trail of Crumbs a Bolas's Citadel.
Vito, Thorn of the Dusk Rose - tohle je pěkná build-around karta, na standardu tvoří dvoukaretní kombo s Revenge//Revivalem, ale zajímavě vypadá třeba i se Sorinem (Vengeful Bloodlord), Griffin Aerie či kontrolními kartami jako Oath of Kaya a Faith's Fetters. Možná, že by Vito mohl oživit BWx midrange s Herem of Prectinct One.
Rozhodně si myslím, že má dobrou budoucnost zajištěnou, i kdyby se na standardu neprosadil, jelikož lifegain je velmi oblíbená tématika v casual commanderu.
A to je prozatím vše, na druhou půlku rozboru se můžete těšit v horizontu několika dalších dnů (znáte to, na mě se můžete spolehnout). Do té doby se mějte fajn.
Kumano
Containment Priest proti Urovi nefunguje, keďže escape je tiež cast.
0 hlasů
Jako že zrovna s touto sadou bude Arclight Phoenix citovaný šestkrát, to jsem opravdu nečekal :-) Ale tak jako... Ať teda létají... ;-)
Rozbor se mi líbil. Ještě bych asi zmínil Angelic Ascension a poznamenal bych, že univerzální věc typu Hero's Downfall či Dreadbore jsme dostali: Finishing Blow ;-)
0 hlasů
Nejsem si jist, žes pochopil tu skrytou referenci v mottu edice, pokud jej nazýváš "vybředlým" ;)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.