Recenze
White Weenie, aneb rozbor balíčku na Standard
V dnešním článku si pro Vás Zdeněk Matura připravil rozbor Magic balíčku na formát Standard, který se zaměřuje na agresivní strategii.
Zdravím všechny čtenáře Cmusu!
S očekáváním na novou sadu Kaldheim, o níž se více můžete dozvědět tady, se dnes podíváme na ještě jeden balíček současného standardu. Nemá cenu vymýšlet žádné divoké strategie, protože těmi možná už v moment vydání rozboru budou streameři a youtubeři zaplňovat online prostor a zároveň vymyslí mnohem lepší věci než na které bych se zmohl já. :) Proto se podíváme na tradiční balíček, který spoléhá na lety ověřenou strategii srazit soupeřovi životy na 0 dříve, než stihne udělat něco zásadního.
Když vzpomínám na svoje začátky s Magicem, tak jedna z karet na které si pamatuji je Glorious Anthem, ale historie tohoto archetypu jde ještě dále, můžeme pokračovat až do roku 1996, kdy Tom Chanpheng vyhrál World Championship. Zajímavé navíc na jeho vítězství bylo, že přestože hrál 1 kopii Sleight of Mind, nemohl ji nikdy zahrát, protože zapomněl registrovat Adarkar Wastes jako jediné zdroje modré many. Nemusím teď už podotýkat, že dnes se budeme věnovat Mono White Aggru.
V dnešním rozboru si předvedeme o něco přátelštější verzi, protože naštěstí již nemáme k dispozici Strip Mine nebo Armageddon. Následující balíček zvládl v Aréně od Platiny do Mythic ranku uhrát 6 výher v řadě a tím si vysloužil dnešní spotlight.
Pro decklist pokračujte na následující stránku ZDE
Pokud jste si zrovna včera koupili svůj první preconstructed deck a dnes poprvé navštívili tento skvělý web, tak jen ve zkratce o čem tento balíček je. Vy ostatní můžete přeskočit. Jedná se o velmi jednoduchou a elegantní strategii, která používá levné bytosti k rychlému vytvoření tlaku na soupeře. Poté tyto bytosti může dále ještě více posilovat a nebo můžeme začít narušovat soupeře, abychom získali potřebný čas navíc a mohli v klidu útočit i s menšími bytostmi. Hry s podobnými balíčky bývají velmi rychlé, což je například na MtG Aréně výhoda vzhledem ke zvýšené volume her, kterou takto získáme.
Nyní se už pojďme podívat na jednotlivé karty.
Selfless Savior - Není to zrovna Savannah Lion, ale o útok v jeho případě ani nejde. Umí chránit jakoukoliv další bytost za pouhou počáteční investici 1 many a většina cílených odpovědí soupeře díky němu nemůže zabít to co by chtěl.
Alseid of Life's Bounty - Má často velmi podobnou pozici jako Selfless Savior, ale umí toho mnohem víc. Začnu tím, že má lifelink, což vytváří synergii nejen s Heliod, Sun-Crowned, ale i s Speaker of the Heavens. Bytostem umí rozdat protekci za další extra manu, což je pravděpodobně kompenzace za to, že protekce ochrání i před cíleným exile spellem a dokáže v dostatečném množství případů zajistit neblokovatelnost.
Speaker of the Heavens - Spolu s několika dalšími lifelink bytostmi a způsobem jak je udělat větší se na minimálně 27 životů není problém dostat a tak i získat konstantní přísun 4/4 andělů. Pak už je to jen otázka času. Pokud se nám podaří equipnout Maul of the Skyclaves, získáme velmi všestrannou bytost, která skvěle útočí a než začne produkovat tokeny, tak i skvěle blokuje.
Giant Killer - Nejlepší bude proti soupeřům s pomalejšími bytostmi. Ty nejsnadněji budou cílem jeho adventure části a 2 many cena za každé je v našem balíku spíše větší v balíku s nižším počtem zemí.
Seasoned Hallowblade - Skvělá bytost sama o sobě. Na začátku se velmi špatně blokuje, protože máme na ruce dost karet na zahození a později je nám to již buď jedno a nebo nám pomocí equipů a +1/+1 žetonů narostl natolik, že si nějakou kartu v ruce ponecháme.
Luminarch Aspirant - Velmi zajímavá karta, která velmi rychle umí získat hru na naši stranu. Naším cíle by mělo být vždy ji na stole udržet pokud možno co nejdéle, abychom z ní dostali maximální value.
Shepherd of the Flock - Adventure část umí zachránit libovolný permanent a to s možností bonusového 3/1 těla, což z něj dělá lepší kartu než by se mohlo na první pohled zdát.
Heliod, Sun-Crowned - V této verzi bez Linden, the Steadfast Queen, může být náročnější ho aktivovat jako bytost, stále to však bude nezničitelný enchantment, který trvale zvětšuje ostatní bytosti.
Lurrus of the Dream-Den - Bez něj se nemůže obejít žádný podobný balík. Můžeme díky němu každé kolo sesílat jednoho z našich 2 ochránců za 1 manu, zaplnit stůl, pokud jsme o něj přišli a nebo seslat karty, které jsme zahodili do Seasoned Hallowblade. Nejlepší na tom, když ho máme spolu například se Selfless Savior je to, že soupeř musí čekat na víc jak jednu odpověď, aby tuto smyčku ukončil, což nám dá to nejdůležitější - čas.
Skyclave Apparition - Myslím, že jsem to již říkal. Moje nejoblíbenější rare ze Zendikar Risings. Univerzální odpověď s tělem, které můžeme také použít do útoku.
Basri Ket - Levný bílý planeswalker, který v našem podání umí vytvářet solidní útočících množství tokenů a nebo hrozí velmi silnou ultimátní schopností v případě že budeme pár kol posilovat a chránit naše bytosti.
Kabira Takedown - Double-faced instantní zabíjení za 2 many. Nemělo by mít problém zabít cokoliv, co potřebujeme.
Maul of the Skyclaves - Létání pro nás bude často relevantnější než first strike ve spojení s +2/+2 bonusem. 4 many na equip je hodně, naštěstí je alespoň první v ceně.
Castle Ardenvale - Země, které umí opakovaně vytvářet tokeny jsou standardně dobré. Ne každý na ně má dobrou odpověď a pokud se hra protáhne, mohou hrát rozhodující roli.
Jako vždy si představíme alespoň v rychlosti i karty, které lze nalézt v sideboardu. (Vynechávám karty, které jsme dnes již probrali.)
Soul-Guide Lantern - Removování hrobu, dobré třeba proti Lurrus of the Dream-Den a Escape kartám.
Glass Casket - Další zabíjení do her, kde soupeř jako my sesílá větší množství levných bytostí.
Heliod's Intervention - Přidávání životů za X nebude ten hlavní důvod hrát tuto přestože z extra životů těžíme. Častěji využijeme hromadné ničení enchantmentů/artefaktů na formátu, kde několik balíků spoléhá právě na tento typ permanentů.
Hushbringer - Rozhodně se dá hrát i v základu. Vypne toho opravdu dost a dnes se již nemusíme bát trestu v podobě Uro, Titan of Nature´s Wrath.
Idol of Endurance - Je to jistá alternativa k Lurrus of the Dream-Den. Také nám umožňuje zahrát znovu bytosti, tentokrát dokonce do cmc 3 a pokud máme dost many tak i více během jednoho kola.
Na závěr se podíváme, které karty z vycházejícího Kaldheimu si teoreticky mohou zkusit najít místo v této strategii.
Righteous Valkyrie - S bonusem +2/+2 při splnění podmínky, kterou již stejně chceme splnit kvůli Speaker of the Heavens. 3 many nemusí být tak moc a zároveň extra kopie se i triggerují v přidávání životů.
Resplendent Marshal - Již v tuto chvíli hrajeme dobré množství bytostí s typem Human, toho by se dalo i dále využít kartou jako Rally the Ranks.
Divine Gambit - Podobně jako Path to Exile nechceme tento spell zahrát příliš brzy. Dvakrát to platí na formátu, kde je Ugin. Také je to levná a univerzální odpověď a čekám, že si na standardu najde své uplatnění.
Než bude dnešní rozbor u konce, tak se ještě na moment vrátíme hráči Tom Chanpheng a jeho chybně registrovanému decklistu. Někteří hráči poté začali používat handicap, kdy používali mrtvé karty proti top balíčkům. Ve chvíli kdy začali dosahovat uspokojivých výsledků, mohli tyto karty nahradit kartami dobrých do méně častých matchupů. Přiznám se, že s tímto postupem jsem se osobně nesetkal.
Pokud jste tento postup někdy zkusili nebo máte nějaké další neobvyklé triky pro konstrukci balíků, tak víte co máte dělat. Napište mi o tom do komentářů.
Díky za přečtení a příště se na vás těším již s kartami z nové sady Kaldheim!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře