Hezký rozbor. Genesis Ultimátum mi přijde i na Standard extrémně silné kouzlo, obzvláště když dokáže zacilit i Valkiho.
0 hlasů
V dnešním článku si pro Vás Zdeněk Matura připravil rozbor Magic balíčku na formát Historic, který se zaměřuje na Sultai Ultimatum.
Dnes nás čeká Historic. Formát, který vznikl pro MtG Arénu jako eternal formát. Později padlo rozhodnutí, že se stane zároveň plnohodnotným soutěžním formátem a tím se stal důležitou součástí celé Magicové scény. Naposledy jsme tak mohli sledovat top světové hráče a mezi nimi i několik našich hrát Historic během Strixhaven League Weekend.
Z tohoto víkendu jsem i vybral strategii pro dnešní rozbor. Dlouho jsem byl přesvědčený, že budu psát o Sram aurách, protože jsem ten balíček v Azurious barvách na standardu miloval a současná Orzhov verze je dost zajímavá. Nakonec mě přesvědčila síla a endgame Sultai a vydávám se tak po stopách hráčů jako Reid Duke a dalších, kteří během posledního ligového víkendu zvolili právě toto jedno karetní kombo.
Pro rychlé představení základní myšlenky se na začátku hry snažíme dostat do hry, co největší množství zemí (alespoň 7) a nenechat se přejet něčím rychlým. Co nejrychleji zahrát Ultimátum, to může být klidně od 4. kola, a rozhodnout na místě hru, protože soupeři nedáváme žádnou dobrou volbu. Pokud se nám nepodaří na místě vyhrát, tak obvykle získáme velké množství value, které použijeme k získání další value do té míry, kdy to na výhru už konečně stačí.
Zajímavé na tomto kombu je to, že nejen nepotřebujeme nic skládat dohromady, ale konkrétní karty ani nechceme často najít během našeho draw stepu. Připomíná mi to Tooth and Nails se kterými to bylo hodně podobné. Líznout si se Sultai tyto karty totiž limituje naše možnosti, která máme po zahrání Ultimáta. Stávat se to samozřejmě bude, máme ovšem dost možností, aby balíček byl i v tomto případě velmi efektivní a konzistentní. Zároveň narozdíl od většiny kombo strategií na které dobře funguje discard, nám dokonce může někdy později pomoci.
Emergent Ultimatum - Nejmocnější Ultimátum současnosti. Vybrat si z knihovny 3 jednobarevné karty a nechat rozhodnout soupeře, které 2 povedou k jeho porážce. Tibalt, Cosmic Impostor jako multicolored z pod Ultimáta je tím pádem sus. Impostor a sus... Já vím to je jiná hra. Tento balíček obsahuje mix karet, které nám umožňují nedat soupeři příliš dobrou volbu toho Klasická kombinace - Final Parting, Scholar of the Lost Trove a Omniscience nebo cokoliv zrovna situačního. Jinými slovy “Pick your poison.”. :)
Omniscience - Asi nemusím vysvětlovat jak se hraje, když můžeme dělat že všechno na ruce má mana value 0. V ten moment jediné, co nás může zastavit je nedostatek karet na ruce. Musíme mít na paměti, že opravdu jenom na ruce, pokud jsme použili Foretold nebo chceme použít Aftermath, tak už nás to manu stát bude.
Scholar of the Lost Trove - Je skvělý jak v knihovně, tak topdecknutý ve střední fázi hry, kdy už máme něco v hrobě. Společně s Final Parting zahraje zdarma a z hrobu třeba další Sultai Ultimátum a získává nám extra value proti soupeřům, kteří používají discard.
Final Parting - Tutor, kde je často podstatnější co dostaneme do hrobu než do ruky, díky Scholarovi. Díky tomu, že tutorujeme libovolnou kartu, tak soupeř neví, co máme v ruce a tak pokud do hrobu dáme například Commit // Memory, může soupeř zahrát Necromentia na Narset místo Ultimáta, které schováváme na ruce. Víte, v jakém vysílaném zápase se toto stalo? :) V posledním případě můžeme zmenšit knihovnu a na ruku si najít něco, co zahrajeme v dalším kole.
Glasspool Mimic - Funguje spíše jako záložní země, kterou nechcete vyložit pokud to není nezbytné. Jinak si ho šetříme na Scholar of the Lost Trove nebo Elder Gargaroth.
Alrund's Epiphany - Timewalk, který sebou přinese i 2 malé bytosti. Jak také o víkendu padlo, může se jednat o velice sofistikovaná Shock.Nás balík kola navíc až zneužívá, extra kola dokážeme zahrát i ve větším množství najednou, a tím, že ho lze zahrát z pod ultimáta, tak nám umožňuje dát soupeři na výběr mezi kartami s okamžitým dopadem na hru nebo s odloženým, ale s extra kolem.
Growth Spiral a Explore - Tyto dvě klíčové karty rozhodně chceme vidět na úvodní ruce. Na formátu, který umí být extrémně rychlý, nechceme čekat 7 land dropů než zahrajeme Sultai Ultimátum. Také nám obě dvě kouzla umožňují už ve 3 kole hrát Extinction Event.
Cultivate - Spolu se dvěma předchozími bych dokonce zvažoval, zda zařadit Migration Path. Ale Cultivate nám umožňuje hrát ve druhém kole Tyrant's Scorn a nebo ve třetím kole po taplou zemi. Navíc se stává, že zemi z ruky stejně můžeme jako jedinou vyložit okamžitě do hry.
Golos, Tireless Pilgrim - Přejmenoval bych ho na “Bringer of The Tree”, skoro nic jiného s ním nehledám než The World Tree. Tím si odemkne svoji aktivační schopnost a můžeme příští kolo hrát 3 extra karty zdarma. Pak už soupeři moc času nezbývá.
The World Tree - Strom hrajeme kvůli Golosovi, přestože nám může pomoci ještě trochu stabilizovat naši manabázi, tak ta by se bez toho obešla. Pro využití aktivační schopnosti je potřeba do druhé hry nasidovat The Scarab God.
Narset, Parter of Veils - Pomáhá nám hledat akční karty a zároveň, poslední dobou v mých článcích často skloňované kombo na všech formátech - Narset a libovolné “všichni hráči líznou nových sedm karet”. K tomu hrajeme následující kartu.
Commit // Memory - Kromě toho, že je to druhá část komba s Narset a v jedné kopii náhodný counterspell / bounce spell, tak umí zamíchat do knihovny všechny ty one off, o které jsme stihli zatím přijít.
Elder Gargaroth - Karta, která toho umí hodně a je skvělá ve větším množství které dokážeme zajistit kopiemi a ještě lepší s nějakým tím kolem navíc.
Sublime Epiphany - Manově náročný “Command”, který vytváří spoustu value. Counter zase tak často nenajde využití, za to vytvoření tokena ano. Token Scholara navíc zahraje další spell z hrobu a vytváří se tak Řada nešťastných příhod. (Výborný seriál. :))
Tyrant's Scorn - Na draw potřebujeme být schopni se bránit už ve druhém kole, třetího se nemusíme dožít., levné bytosti zabije a ty pomalejší vrátí a to často stačí. Také obchází indestructible a to je skvělé například proti aurám a jejich Adanto Vanguard.
Extinction Event - První plošné zabíjení, které stíháme na začátku hry zahrát. Fakt, že si musíme zvolit liché nebo sudé mana value, může způsobit, že nezabijeme vše, ale také nám to ale může zachránit bytosti na naší straně stolu. Exile je mnohem větší faktor než mi původně přišlo.
Shadows' Verdict - Z mojí zkušenost výrazně lepší než Extinction Event. Málokdy potřebujeme zničit něco od mana value 4 a nahoru, agresivním strategiím to vymaže celý board a k tomu i podstatnou část hřbitova. To je skvělé proti kartám typu Kroxa nebo Lurrus.
Zagoth Triome - Skvělá fixace, první kolo je nám jedno, zda-li hrajeme zemi taplou nebo odtaplou a v pozdější fázi hry, když potřebujeme něco lepšího se dá procyclit.
Castle Vantress - Jsme de facto jedno karetní kombo a Castle Vantress nám výrazně zkrátí čekání na důležité karty. Navíc je to mana sink v situaci, kdy jsme nezvládli ještě vyhrát, ale máme Omniscience na stole.
K tomu v mixu máme spolu s množstvím basic zemí pro Cultivate i shocklandy Breeding Pool a Overgrown Tomb pro check landy Drowned Catacomb a Woodland Cemetery.
V sideboardu máme taky pár karet. Klasicky nezmiňuji karty, které jsou už v základy a nedělím sideboard na Bo1 karty a Bo3.
Mystical Dispute - Dávno ověřené rušení dobré nejen do mirroru, ale také na ochranu proti soupeřově rušení. To že ho budeme často hrát za jednu manu je výborné vzhledem k tomu, že maximum many můžeme do spellů investovat v naší hlavní fázi.
Wall of Blossoms - Zeď, která byla dost populární během mých začátků nám dává další možnost jak snížit tlak soupeře na začátku hry a karta navíc znamená, že nepřijdeme o zdroje posouvajících nás k úspěšnému provedení plánu A.
Overwhelming Splendor - Skoro overkill, ale jenom skoro. :) Fakt, že je v bílé znamená, že buď máme The World Tree a nebo jsme zahráli Ultimátum a v takovém případě je to spíše hard stop, který nám buď získá čas a nebo znamená, že nemůžeme vyhrát okamžitě. Možná mi zde uniklo něco zásadního. Jestli víte o nějakém zásadním využití, tak víte co máte dělat. :)
Shifting Ceratops - Hra proti Simic Flash nebo klasickému kontrolu může být dost obtížná. Nezrušitelná 5/4 s protekcí a hastem nám dává další úhel, který soupeř musí vyřešit.
Shark Typhoon - Žraloci jsou skoro všude. Ale je to výborná value karta a navíc umí udělat instantně a necounterovatelně hodně velkou bytost.
Thought Distortion - Skvělé proti kontrolním balíkům nebo proti mirroru. Nemá ruku, nemáme problém.
Languish - Pro případy,kdy potřebujeme ještě víc zabíjení a ideálně opět takového, které neřeší nezničitelnost a tentokrát ani mana value bytostí.
The Scarab God - Další výborná value karta dobrá na dlouhé hry a jediná God karta, kterou hrajeme. Někteří jste si ho možná jako já užili ještě kdysi na standardu a pokud jako já z protější židle, víte, že příjemný vážně není.
Uvidíme jak nám s metagame zamíchá Strixhaven. Vždy se děsím, že nová sada velmi zamíchá i staršími formáty a tentokrát možná budou má očekávání i naplněna, protože do Historic formátu vstoupí víc než jen karty, který vycházejí na standard. Dole v komentářích si tipněte jaká karta z nové sady nejvíce zasáhne do tohoto formátu a jaký Historic deck v tuto chvíli hrajete vy.
Opět díky moc za přečtení a těším se u dalšího článku. :)
P0dbi
18.04.2021 15:13
Hezký rozbor. Genesis Ultimátum mi přijde i na Standard extrémně silné kouzlo, obzvláště když dokáže zacilit i Valkiho.
0 hlasů
Zdeněk M.
18.04.2021 23:39
Díky. :) Genesis Ultimátum je rozhodně také velmi silné a umí na místě rozhodnout hru, proč není na vrcholu je vlastně jen to, že nemá takovou podporu v ostatních kartách jako právě Emergent Ultimatum.
0 hlasů
P0dbi
19.04.2021 06:06
Chyba! Myslel jsem zde zmíněné Emergent Ultimátum. 🤭
Ostatní Ultimáta jsou trochu v závěsu.
1 hlas
Chainer
19.04.2021 23:20
Pěkný rozbor, ale karty z Mystical Archivu změnily Historic asi úplně od základů... :-) Osobně hádám, že nejlepší kartou se stane Brainstorm.
Overwhelming Splendor je dobrý proti Rakdos (Jund) Sacrifice. "Vypíná" to kočku, troubu, jídlo, Woe Stridera, Mayhem Devil ztratí schopnost, ...
A ano... Final Parting vede i k pěkným "mind games". Chudák Luca Magni... :-)
1 hlas
Zdeněk M.
28.04.2021 19:21
Pravda, to načasování skoro vybízí k brzké aktualizaci rozboru. :) Dobrá předpověď, alespoň, co stíhám sledovat, tak tak se zařazuje do těch úspěšných strategií dost pravidelně. :)
Výrazně podstatnější sideboard karta než jsem předpokládal. Díky za doplnění. :)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|