Díky moc za rozbor sady, i když je trošku s větším suspendem :-)
Chtěl bych jenom podotknout, že Walking Ballistu máme: Chamber Sentry ;-)
A neurážej Jace! Víš kolik jsem s ním v Mono Blue Tempu vyhrál zápasů?
0 hlasů
Planeswalkeři z Gatewatche se konečně jednou provždy chystají zbavit Nicola Bolase. Co z toho plyne pro hráče constructed (zejména pak standardu), to a samozřejmě ještě mnohem více, se dozvíte v dnešním rozboru.
Pár slov úvodem - článek byl z velké části hotov už začátkem května, ale potom už jsem nějak neměl sílu dodělat posledních pár úprav a nebýt pozitivního feedbacku od několika čtenářů, tak už bych ho snad ani nedokončil... Nakonec jsem se k tomu konečně dokopal, ale rozhodl jsem se ho nechat v původní podobě. Článek tak vystihuje můj názor na jednotlivé karty ještě v době před prvním velkým standardem na SCG Open. Můžete si tak rovnou udělat zajímavý obrázek o tom, jak moc se realita liší od mých původních předpokladů :)
War of the Spark - základní fakta o edici
War of the Spark (zkráceně WAR) je třetí ze tří velkých, samostatných edic z prostředí Ravnicy.
Obsahuje 264 karet, které můžete nalézt v boosterech (v poměru 15 mythic rare, 53 rare, 80 uncommon, 101 common a 15 basic landů). Kromě toho je dalších deset karet v planeswalker decích a opět tu máme i exkluzivní booster box promo, které se jinak nedá sehnat.
Legální na constructed je od pátku 3.5., přičemž release na MTGA proběhl už 25.4.
Hlavním středobodem edice (což už jsem zmínil v úvodníku) je souboj planeswalkerů z Gatewatche proti Nicola Bolasovi. Celkem jich najdete v edici šestatřicet (ačkoli v příběhu je třeba i Dack Fayden, který tu ale svoji kartu nemá)! Spousta z nich jsou uncommony, díky čemuž je v každém boosteru garantovaný alespoň jeden planeswalker, což je podle mne skvělý marketingový tah.
Edice je celkově hodně protkaná flavor kartami - hned sedmadvacet karet má na svých ilustracích výjevy z této bitvy. Poznáte je tak, že dole v levé části mají označení "Spotlight: Act 1/2/3". Pokud chcete vědět, jak to všechno dopadlo (SPOILER ALERT), tak se stačí podívat na Planewide Celebration :)
Spolu s planeswalkery je tak trochu spojená i jedna z hlavních mechanik edice, což je proliferate. Proliferate je "keyword action" poprvé představená ve Scars of Mirrodin. Proliferovat znamená vybrat libovolný počet hráčů/permanentů s counterem a přidat jim jeden další counter od každého druhu, který na sobě mají.
Historicky nebyla proliferate na tradičních formátech nijak hojně využívaná abilita, ovšem nyní tu máme několik karet, které nám umožní proliferate využívat kontinuálně (Karn's Bastion, Evolution Sage), což je s planeswalkery velmi zajímavé. Každopádně je jasné, že půjde o staply pro commander.
Druhý specifický keyword pro WAR (a také jediná nová abilita) je amass. Amass N znamená: "Polož N +1/+1 counterů na Army bytost, kterou kontroluješ. Pokud žádnou Army nekontroluješ, tak polož do hry 0/0 černý Zombie Army token."
Amass se objevuje pouze u grixis barev, (modrá, černá a červená) jelikož je flavorově propojený s bolasovou grixis armádou nemrtvých. V podstatě s jedná výhradně o schopnost pro limited hraní a s výjimkou nejlepších rare/mythiců ji na constructed s nejvyšší pravděpodobností neuvidíme.
Než se pustíme do samotného rozboru, tak se jako obvykle podíváme na nejrůznější promo karty, spojená s WAR.
Buy-a-box promo
- booster box promo je opět karta, která jinak není součástí edice, tusíž se oficiálně nedá sehnat nikde jinde
Open House promo
- open house je akce zaměřená pro začátečníky, a dalo se na ní získat opravdu pěkné promo v podobě Liliana's Triumphu, což je vlastně Diabolic Edict v tuningu
Draft Weekend promo
- další pěkné promo bylo k dostání během draft weekendu, což je limited akce, která probíhá vždy během release weekendu, což bylo pro WAR 4-5.5.
Planeswalker Weekend
- vysokou laťku promo karet si udrží i planeswalker weekend, což je obdoba Ravnica weekendu, který nahradil předešlý Store Championship... Taky nechápete, proč jednoduše nezůstal název Game Day? Asi by to bylo moc přehledné a jednoduché :)
FNM Proma
- FNM proma pro WAR sezónu si udržují vysoký standard, osobně bych tedy radši Liliana's Triumph místo Paradise Druida, ale pořád to je trojice hratelných karet, což v minulých letech zdaleka nebývalo pravidlem
Alternate Art Planeswalkers
To nejlepší jsem si samozřejmě nechal až na konec. V japonských boosterech lze najít alternativní verze všech planeswalkerů s ilustracemi ve stylu mangy. Planeswalker s alternate artem by měl být v každém druhém boosteru.
Pokud vás zajímají foilové mythicy s alternate artem, tak vězte, že foil Liliana či Nicol Bolas připadají zhruba na každých osmdesát boxů a ceny jdou až do desetitisíců - kam se hrabe masterpiece série :)
Tím jsme se zdárně prokousali skrze faktické poznámky o edici a konečně se můžeme vrhnout na rozbor jednotlivých karet. U každé barvy budou jako obvykle dvě sekce - v první zmíním karty, u kterých si myslím, že je čeká dobrá budoucnost na standardu (či jiném constructed formátu), zatímco v druhé budou hlavně karty, které mi přijdou zajímavé, ale constructed zřejmě nijak neovlivní.
Gideon Blackblade - nevěřil bych, že to kdy řeknu, ale 4/4 indestructible bytost mi aktuálně do monowhitu prostě nepřijde zase tak dobrá. Problém je v tom, že Benalie a Benalish Marshal mají mnohem lepší synergie se zbytkem decku.
Gideon je ale pořád karta s hodně silným power levelem a nevěřím, že se na standardu nenajde žádný deck, který by ho dobře neuplatnil. Nějaký agresivnjěší midrange by ho určitě mohl využít - pravděpodobně GW, nebo BW, kde se mi hodně líbí synergie s novým Sorinem. Taky by mohlo jít o zajímavou sidovku v souboji kontrolů - Thief of Sanity je sice fajn, ale Gideon bude o dost lepší, zejména když vezmeme v potaz, že Espery budou na mirror chtít hrát nového Teferiho v co největším počtu a Gideon je chytře bytostí pouze ve vašem kole.
God-Eternal Oketra - Oketra má hrozně silný power level, ale přece jenom je to pětimanovka bez okamžitého vlivu na hru. Kromě toho také musí soupeřit s dalšími silnými pětimanovkami, jako je Trostani, Lyra, nebo Angel of Grace.
Druhý problém vidím v tom, že Oketru chcete hrát jako vrchol křivky v decku, který bude plný bytostí, jenomže na pěti manách už se často stane, že jste všechny ostatní bytosti zahráli a tak z ní nebudete mít žádný extra užitek.
Bude tak hodně záležet na metagame - Oketra bude nejlepší v midrange světě, kde v late gamu zvládne celkem rychle ovládnout stůl. Pokud se ale bude hrát hodně decků s Wilderness Reclamací a červená aggra, tak je dost možné, že se vůbec neprosadí.
Prison Realm - na formátu je sice dost karet, které se umí zbavit enchantmentu, ale Conclave Tribunal se hraje i tak celkem běžně i tak a pokud jste více midrange (tj. convoke pro vás není výhodou), tak bude scry celkem vítaný upgrade. Paradoxně si myslím, že ze všech tří zmiňovaných bílých karet se Prison Realm bude na standardu hrát nejvíce.
Honorable mentions:
Finale of Glory - pokud budu mít v late gamu kýbl many, raději za ni zahraju Hydroid Krasise. Jiné by to samozřejmě bylo, kdyby to byl instant, což ovšem umí zařídit Teferi. Problém je ale v tom, že decky, které budou hrát Teferiho, pravděpodobně nebudou chtít hrát Finale of Glory... Možná jako sidovku pro pomalé grindy matchupy?
Gideon's Triumph - karty jako Blessed Alliance či Celestial Flare se svého času na standardu hrály v malém počtu, takže by se klidně mohl prosadit i Triumph, obzvláště potom v decích, kter budou hrát Gideona. Otázka ovšem je, zdali není lepší sáhnout po více univerzálnějších kusech jako Seal Away a Settle the Wreckage (a ani ty se v poslední době příliš nehrají).
Grateful Apparition - prolifarate je skvělá casual abilita a na bytosti s evasion se rozhodně neztratí, rozdávat countery umí třeba libovolná verze Ajaniho...
Ignite the Beacon - na standard příliš pomalé (de facto pětimanová Divinace), nicméně další fajn casual karta
Law-Rune Enforcer - pokud se na standardu prosadí White Weenie, tak v něm podle mne Enforcer nebude chybět. "Tapovači" jsou skvělý způsob, jak si v kombatu poradit s otravnými bytostmi jako Goblin Chainwhirler, Lyra, či Bell-Haunt Basilica.
Single Combat - Tragic Arrogance nám ukázala, že i špatná verze Cataclysmy je pořád docela dobrá karta. Single Combat má samozřejmě celkem velkou nevýhodu, která jde ovšem do velké míry znegovat tím, že budete hrál bytosti s flashem, nebo efekty typu nová Vivien a Teferi. Zejména s oběma Teferi to vypadá zajímavě, takže si myslím, že ideální deck pro Single kombat bude nějaký UWx Midrange (obětování více bytostí bude celkem fajn i s novou Lilianou, či Midnight Reaperem).
Teyo, the Shieldmage - zajímavá karta proti červeným aggrům, ovšem nejsem si úplně jistý, jestli je dvojice 0/3 zdí to pravé ořechové, když vezmu v potaz, že se celkem běžně hrávají kusy jako Chainwhirler, Runaway Steamkin či Rekindling Phoenix.
Tomik, Distinguished Advokist - další z řady druholigových hatebearů, který by se mohl objevit na legacy, kde byl potrápil decky s Wastelandem a Life from the Loam. Je fajn, že díky flyingu je to dost solidní útočník, ale paradoxně mu škodí trojka v obraně, protože ho nemůže hledat Recruiter of the Guard, což je podle mne rozhodují důvod, proč se do sidu nevejde.
The Wanderer - na rozdíl od Teyo mi Wanderer přijde jako velmi použitelná karta proti Monoredu. Ochraní blokery před blesky a případně si poradí s Rekindling Phoenixem. A pokud ji bude chtít soupeř zabít burnem, tak ho to velmi pravděpodobně bude stát dvě karty, což mi přijde jako super deal.
Augur of Bolas - fajn bloker proti agresivním deckům, který čas od času i pomůže najít něco jako třeba Enter the God-Eternals. Nemyslete si ale, že za něj automaticky pokaždé dostanete náhradou spell, obvykle je to spíše něco ve stylu: "Dej dospod zem a dva planeswalkery, kteři by ti určitě vyhráli hru." Klasické kontorly se budou spíše spoléhat na planeswalkery, ale třeba v UR Dracích, nebo v nějakém kontrolu s Kefnetem se proti aggrům dobře uplatní.
God-Eternal Kefnet - asi není žádné velké tajemství, že karetní výhoda a zlevňování manacostů patří mezi to nejlepší, co můžou mít kontrolní decky k dispozici.
Kefnet sice potřebuje trochu specificky postavený deck (když budete hrát řekněme 10-12 planeswlakerů, tak se šance na líznutí instantu/sorcery dost snižuje), ale v podstatě k němu stačí jeden removal a bez problému ovládnete situaci na stole. Představte si ho pak třeba s něčím na způsob Finale of Eternity :) A málem bych zapomněl - je to ještě ke všmu dost úderný útočník!
Narset, Parter of Veils - nemůžu uvěřit tomu, že je tahle karta uncommon! Podle mne jde o jednu z vůbec nejlepších karet v edici, které má dost velký potenciál i na modern a legacy.
Vypnout soupeři všechny cantripy, to je velmi silný efekt (zároveň dost mění dynamiku kontrolního mirroru - když nemůžete efektivně používat plusovou abilitu Teferiho, tak v podstatě přestává Esper úplně fungovat). A ještě navíc lde o parádní kartení selekci. Vůbec bych se nedivil, kdyby teď Esper začal standardu zcela dominovat.
Zároveň se dá použít v kombodecích ke zvýšení konzistentnosti, což by mohly využít hlavně decky s Reklamací a Nexusem (zároveň je to ale proti nim i dost dobrá karta).
Líbí se mi i její kombo potenciál na modernu s kartami jako Day's Undoing či Dictate of Kruphix. V následujících týdnech bych čekal zvýšený výskyt Monoblue "Extra Turns" decků.
Honorable mentions:
Commence the Endgame - v ideálním případě to bude efekt podobný Torrential Gearhulkovi - získáte karetní výhodu, zabijete v kombatu bytost. V topdeck módu jde ale o dost mizernou kartu, takže bych dal přednost jiné karetní výhodě.
A i když klauzule "can't be countered" vybízí k tomu, že to bude dobrá karta v souboji pomalejších decků, tak díky kartám jako Thief of Sanity a hlavně novinkám jako Dreadhord Invasion či Teferi, Time Raveler, na standardu už teď vůbec neplatí, že souboje kontrolů rozhodují drahé a silné late-game karty.
Contentious Plan - zajímavá casual karta do decků s countery, jako je třeba Atraxa
Fblthp, the Lost - z původního meme se stala regulérní záležitost. Na standardu vidím jako dvě hlavní možnosti, jak ho využít, decky s Mox Amberem a decky s Prime Speaker Vannifar. Jako lepší možnost mi přijde Vannifar, jelikož UG kombinace dostala do vínku ještě dva další dost dobré tutory, takže by měl být velmi konzistentní.
Fblthp je do jisté míry zajímavý i na modern - přece jenom tu lde o dost lépe zneužít Mox Amber, ale hlavně by to byl Elvish Visionary v tuningu pro Collected Company decky, ačkoli tady zrovna mu legendárnost trochu škodí...
Finale of Revelation - kontrol má k dispozici tolik výborné karetní výhody, že si moc neumím představit, proč by měl hrát ještě navíc takhle pomalý spell. Vyplatilo by se to snad jenom v případě, kdybychom mohli hrát pravidelně X za deset man a více, což by šlo snad jenom v kombinaci s novou Nissou. I tak si ale myslím, že do rampy je lepší X-spell Krasis, což je zároveň asi i nejlepší payoff. Protože jinak nevím, do čeho bychom chtěli rampit. Pelakka Wurm či End-Maze Foreruners? Z toho nejsem zrovna dvakrát nadšený...
Flux Channeler - další super casual kus, možnost opakovaně využít proliferate je skvělá s libovolným planeswalkerem a v UG rozhodně není nouze ani o interakce s plusovými žetony.
Jace, Wielder of Mysteries - kombo s Tainted Pactem, a de facto variace na téma Labratory Maniac, u které vám ovšem odpadá problém s tím, že ho zabije Lightning Bolt a také samozřejmě po odemletí knihvony sám díky plusové abilitě hned vyhraje hru.
Velkou nevýhodou jsou ale pochopitelně tři modré many v manacostu. Nepřekvapilo by mne ale, kdyby se stal běžně hraným kusem v competitivní variantě duel commanderu, kde jsou modrá komba velmi silnou záležitostí, ale jinak si myslím, že ho nikde neuvidíme.
Narset's Reversal - na papíře to vypadá jako celkem pěkný spell, ale třeba na standardu nevidím důvod, proč mu dát přednost před flexibilnějším Expansion//Explosion. Jediný deck, kde by zapadal docela dobře do primárního game planu, je podle mě Monoblue Tempo. Ani tam bych ale nechtěl hrát více, než jeden-dva kusy.
Bolas's Citadel - už na první pohled je jasné, že tohle bude kombo karta, kolem které se budou stavět celé decky. Nevím, jestli to bude competetive na standard, ale kombinace s Widlgrowth Walkerem, či novým Tezzeretem mi přijdou velmi zajímavé.
Velmi relevantní také je, že Citadelu umějí najít karty jako Mastermind's Acquisition a nový Karn, takže nebude nutné mít deck přeplněný drahými kartami.
Nevím, jak to bude na ostatních formátech, ale na vintage půjde o jasný cíl pro Tinker. Na modernu je taky plno možností, viděl jsem už brew s Martyrem of Sands, Trash for Treasure, Reshapem, či Faith's Rewardem...
Finale of Eternity - tohle určitě nebude karta, kterou by kontrolnější decky hrály v nějakém větším množství, ale ve správném matchupu to budou jednostranná vrata. Hodně dobrá je podle mne interakce s Kefnetem a jako skoro u všech finale, i s novou Nissou. V BUG Midrangi by se obojí klidně dalo hrát.
Liliana, Dreadhorde General - nový kandidát na pozici midrange krále standardu. Nejlépe se samozřejmě hodí do creature decků, které budou mít největší užitek z její statické ability. Kontroly ale třeba ocení to, že se umí dobře zbavit Carnage Tyranta.
Super samozřejmě je, že její plusová abilita se skvěle dopňuje s tou statickou, takže bude dost obtížné se Lilianu pokoušet zabít v kombatu. Aktuálních 639 korun na ČR mi ale přijde jako dost přehnaná cena, přece jenom to není karta kvalit Teferiho a žádný deck nebude založený přímo kolem ní...
Liliana's Triumph - tohle není úplně karta na standard. Jediná bytost, na kterou bych chtěl použít edict, je asi Carnage Tyrant, ale na toho už tu máme Kaya's Wrath a taky novou Lilianu.
Pokud ale Triumph zkombinujeme se třímanovými Lilianami, tak už je to o dost lepší. Diabolic Edict je běžně hraná karta na legacy, takže z toho usuzuji, že se bez problémů uchytí i na modernu (ačkoli na legacy se hraje zejména kvůli True-Name Nemesis). Ale třeba 8-Rack určitě ocení removal a další discard v jednom.
Massacre Girl - není to určitě karta pro každý matchup, ale bude zatraceně dobrá proti bílým a zeleným deckům s bytostmi. A nemusím snad ani zdůrazňovat, jak skvělé to bude, když si ji Findem vrátíte z hrobu...
Honorable mentions:
Command the Dreadhorde - za normálních okolností dost předražená a pomalá reanimace, ovšem můžete si povšimnout zajímavého wordingu, díky kterému se kombí s Wandererem či Gideon's Sacrificem. Wanderer by mohla být už sama o osbě hratelná v nějakém planeswalker decku, takže by mohlo jít opravdu o competetive kombo na standard.
Davriel, Rogue Shadowmage - možná adice pro 8-Rack na modern, ale klidně si ho umím představit i coby sidovku proti kontrolu na standard, obzvlášt pak, když budete mít v decku nějaký ten proliferate.
Deliver unto Evil - pokud budete mít v decku playsety Bolasů z WAR i M19, tak tohle bude naprostá bomba do late game. Navíc se můžete sami odemlít třeba pomocí Enter the God-Eternals, což je karta, která by se v Grixis Controlu velmi pradvěpodobně hrála bez ohledu na to, jestli by v něm byl Deliver unto Evil. Realisticky jde ale o celkem situační kartu, takže bych to vnímal jenom jako hodně dobrou sidovku pro kontrolní matchupy.
Dreadhorde Invasion - tohle bohužel není žádný Bitterblossom, mít plno malých bytostí je mnohem lepší, než jednu, která se bude pomalu zvětšovat. Nejlepší užitek z téhle karty budete mít, pokud budete umět tokeny do nečeho obětovat, což je na standardu třeba Vraska, Golrai Queen, nebo Priest of Forgotten Gods. Nevím ale, jestli je to dostatečné pro vznik konkurenceschopného artistocrat decku. Nevýhoda také samozřejmě je, že plno decků hraje v mainu playset Mortify.
The Elderspell - možná sidovka/one-of pro deck, který bude hrát Mastermind's Acquisition či Mausoleum Secrets. Zabít několik planeswalkerů naráz s Lilianou či novým Bolasem ve hře, to je jasná challenge!
Eternal Taskmaster - je to už pomalu takový meme, že zombies se stanou na standardu hratelnými vždy jen na pár měsíců před podzimní rotací. Taskmasterova abilita je sice dost manově náročná, ale zombies by jako tribal deck potřebovaly co nejvíce kvalitních levných bytostí, což Taskmaster dozajista splňuje.
God-Eternal Bontu - dost možná nejslabší bůh z celého cyklu. Je fajn, že se můžou obětovat i země, takže v late gamu můžete zužitkovat mana flood, ale jinak nám tu chybí nějaké výraznější generátory tokenů. Jediná karta, která by opravdu mohla stát za to, je Hero of Prectinct One. Vždycky, když jsem s ním hrál, tak mi přišlo, že 1/1 bytosti nejsou dost dobrý payoff. Bontu by to ale mohl změnit.
Další zajímavé synergie jsou s například s Midnight Reaperem či Judith, ovšem ty potřebují nontoken bytosti, což je dost velké mínus.
Lazotep Reaver - na první pohled dost podprůměrná karta, ale dvě těla za dvě many, to by mohli využít právě některé aristocrat strategie, nebo zombie tribal - když k němu dáte Death Barona, tak to najednou vypadá o dost lépe.
Price of Betrayal - zajímavá sidovka proti planeswalkerům - snad s výjimkou nové Liliany se zbaví libovolného walkera i po prvním plusnutí, což mi za jednu manu přijde jako velmi dobrý deal. Kromě toho taky umí zabít Krasise, či Amass tokeny.
Spark Harvest - Bone Splinters není zrovna constructed all-star, ale když přidáte možnost ničení planeswalkerů, tak se to docela mění. Pokud budete mít dost sacrifice outletů (již zmiňovaný Hero, či Dreadhorde Invasion), tak půjde o hodně dobrý removal. Možná, že ti aristocrati nakonec půjdou postavit!
Zároveň se dá také očekávat, že se takhle karta prosadí na pauperu, kde půjde o fajn způsob, jak vyřešit hrozby jako Gurmag Angler či Ulamog's Crusher.
Chandra, Fire Artisan - ještě před pár týdny bych nevěřil, že řeknu něco takového, ale je dost pravděpodobné, že Chandra bude v monoredu lepší, než Experimental Frenzy. Frenzy je dost v nevýhodné pozici, jelikož většina kontrolů hraje v playsetu Mortify.
Chandra samozřejmě není tak explozivní, ale v souboji s midrange decky se často změní v Lava Axe, který vám ještě k tomu dá solidní karetní výhodu, což je přesně to, co bych chtěl v monoredu hrát.
Druhá možnost je samozřejmě hrát Chandru v nějakém midrange decku. Osobně jsem rád, že mám k Treasure Mapě a Karnovi další kartu, se kterou můžu brewovat špatné BRx Midrange :)
Finale of Promise - tahle karta je podle mne o dost lepší, než se na první pohled zdá. Není totiž potřeba skládat nějakou rampu, kde bychom pravidelně hráli X za deset a více. Úplně totiž stačí, že umí sama zařídit tři spelly pro Arclight Phoenixe. V UR Phoenixovi bude zároveň hodně fajn s Goblin Electromancerem a očekávám, že díky ní bude Phoenix opět preferovaný na úkor UR Drakes. Jenom pozor, že nový Teferi tuhle kartu úplně vypíná, ačkoli se to může zdát trochu kontraintuitivní.
Finale of Promise má samozřejmě i další uplatnění coby value karta do late gamu pro nějaký URx kontrol. Zkopírovat ji pomocí nového Rala, to bude teprve value!
Tibalt, Rakish Instigator - Jsem si celkem jistý, že i bez libovolné přidané ability by měl monored zájem o kartu, která vypíná veškerý lifegain. Mezi nejlepší sidovky na monored patří karty jako Lyra, Knight of Autumn, či Bell-Haunt Basilica a Tibalt z nich udělá něškodné medvítky. Je jasné, že Tibalt bude pro červená aggra jedna z nejlepších sidovek na formátu. Už se nemůžu dočkat, až budu prohrávat proti monoredu s Lyrou na stole...
Honorable mentions:
Dreadhorde Arcanist - vzdálený příbuzný Snapcaster Mage, který je ale podle mne horší i než Dire Fleet Daredevil, což je karta, která se na standardu objevuje pouze sporadicky v sidu. V kombatu je navíc dost nevýrazná a i když ji zkombinujete třeba s Rhythm of the Wild, tak mi přijde, že je to dost práce na to, abychom zahráli jeden extra blesk...
Heartfire - zajímavá karta do aristocrat decků, zvláště pak když k ní budeme mít karty jako Judith či Cruel Celebrant
Ilharg, the Raze-Boar - obvykle nejsem velký fanda pětimanovek, které nemají okamžitý vliv na hru, ostatně si vzpomeňme, jak vychvalovaný byl Doom Whisperer a jak málo se v reálu prosadil...
Iilharg má asi největší nevýhodu v tom, že je to pětimanovka, která po vás chce další bytosti na ruce, což se ale příliš nedoplňuje s tím, že to pravděpodobně bude vrchol křivky. Na rozdíl od Dreadhorde Arcanisty ale věřím, že interakce s Rhythm of the Wilds je dostatečně silná. Když se vám navíc čas od času podaří hodit do hry Ghaltu a Carnage Tyranta, tak si budete připadat jako mistři světa, zejména když tak v podstatě z ničeho dáte najednou přesně 20 damage!
Sarkhan the Masterless - zajímavá payoff karta pro planeswalker-heavy decky. WAR přináší na formát spoustu nejrůznějších třímanových walkerů a křivka walker, walker into Sarkhan může být celkem nekompromisní, zvláště pak půjde-li o kusy jako Saheeli či Karn, které se umí samy bránit před soupeřovými bytostmi.
Arboreal Grazer - na rozdíl od Llanowar elfů asi nikdy nekeepnete one-lander s Grazerem, nicméně jednovanovka, která vás narampí a ještě toho celkem dost poblokuje (včetně flyingů!), to nezní vůbec špatně.
Myslím, že se z ní celkem v pohodě stane EDH staple a také půjde o zajímavou kartu na modern do decků jako Amulet Titan či Scapeshift, které rozhodně uvítají ramp spell a blokera v jednom.
Evolution Sage - jedna z nejzajímavějších build-around karet v edici. Obzvláště lákavá mi přijde na modern, kde ji můžeme pořdně využít s fečkami. Nejidálnější mi přijde v decku s planeswalkery, ve kterém bude zářit spolu s Nissou, Voice of Zendikar. Hrát plno manovačů a třímanových planeswalkerů mi přijde jako fajn základ pro modernový Sage deck.
Finale of Devastation - velmi unikátní tutor díky schopnosti najít bytost ve hřbitově. Neříkám, že kvůli tomu hned musíte hrát selfmill, ale bude to velmi relevantní v kombodecích, které budou hrát hlavní winkondici jakožto one-of, což je případ třeba modernových komb s Kiki-Jikim či Vizierem of Remedies.
Super taky je, že v late-gamu může snadno vyhrát hru, ačkoli nebudete v decku mít žádnou extra bombu. Na standardu spolu s novou Nissou s manovacími elfy umožňuje křivku čtvrté kolo Nissa, páté kolo x=10 - najdu Rhonase a všechny bytosti budou mít čtyřnásobný power, což je dost nekompromisní.
Zároveň musím připomenout, že na formátu je stále přítomna Vannifar a se dvěma výbornými tutory už bude případný Vannifar deck velmi konzistentní.
V neposlední řadě je asi jasné, že půjde o EDH staple, ačkoli ho budou chtít asi jenom zelené decky s větším množstvím rampy.
God-Eternal Rhonas - takový mini Craterhoof Behemoth, kterého využijí zejména RG Monsters decky (ale jako one-of bude fajn třeba i s Vannifar). Nemusím asi zdůrazňovat, že půjde o opravdu výbornou kartu k Rhythm of the Wilds. Fajn bude taky s kartami typu Gruul Spellbreaker či Collision//Colossus, jelikož zdoublování poweru v kombinaci s tramplem, to je celkem dobrá věc.
Nissa, Who Shakes the World - ani nevím, kdy naposledy byl na standardu tak hratelný efekt, který doubloval manu. Rampa samozřejmě nemá žádné crazy payoffy, jako byl v minulosti třeba Ugin, nebo Ulamog, ale zdoublování many je tak silný efekt, že k tomu budou stačit i "slabší" věci, jako je třeba Hydroid Krasis, Mass Manipulation, nebo Finale of Revelation.
Nissu by ale mohl využít klidně i BUG Midrange, kde by šlo o fajn midrange hrozbu, která by byla zároveň dost nekompromisní s Krasisem.
Paradise Druid - sice toho moc nepoblokuje, ale neumírá na shock a na rozdíl od Incubation Druida umí zafixovat bavervnou manu. Pokud budete mít silnou lategame s Krasisem, tak dáte raději přednost Incubation Druidovi, ale pokud vsázíte na Rhythm of the Wilds, nebo hrajete více než tři barvy, bude lepší volba Paradise Druid.
Honorable mentions:
Bond of Flourishing - dobrý cantrip do decku s Bolas's Citadelou, či Lich's Mastery, ale jinak asi velké uplatnění nenajde
Jiang Yanggu, Wildcrafter - nemáme sice žádného Walking Ballistu, který by využil to, že všechny bytosti dávají many, ale i tak je na standardu celkem dost synergií s plusovými kartami - vzpomeňme například Incubation Druida, Growth-Chamber Guardiana, či nového Ajaniho. Jiang Yanggu asi nebude základní stavení kámen žádného decku, ale jako synergy karta by si cestu do pár decků mohl najít.
Planewide Celebration - hrozně pomalá karta, ale mix abilit je to bezpochyby zajímavý. Ideálně bych to hrál v decku s novou Nissou, kde by mohlo jít o slušný utility spell do lategamu.
Vivien, Champion of the Wilds - pokud bude dostatek matchupů, kde využijete statickou a plusovou abilitu, tak to bude super kus, jinak ale půjde v podstatě o horší Divinaci. Pokud bude metagame plná Esper Controlu, UGx Raclamací a UR Phoenixe, tak by mne ale vůbec nepřekvapilo, že by ji zelené midrange hrály v playsetu. Spíše si ale myslím, že se hlavně díky novému Teferi příliš neprosadí - midrange mají karetní výhody dostatek a aggro dá přednost třímanovkám jako Rhytm of the Wild či nový Domri.
Vivien's Arkbow - hrozně pomalá karta, které navíc škodí to, že jde o legendární věc, kterou chcete hrát zároveň v playsetu. Třeba Esper Control je ale dost náchylný vůči artefaktům a když začínáte a dáte "luk" ve druhém kole, tak to může snadno vyhrát hru. Proti agresivním deckům bych to ale hrát nechtěl...
Ajani, the Greathearted - výborná karta v libovolném creature matchupu - vaše bytosti díky němu bodou větší než soupeřovy, a zároveň díky vigilanci bude takřka nemožné se pokoušet o damage race (vigilance je zároveň skvělá s Marchem of Multitudes).
Už jsem také poznamenal, že v kombinaci s Jiang Yanggem udělá ze všech vašich bytostí Birds of Paradise, což je samozřejmě super s Krasisem, ale plusové kántry jsou fajn třeba i s Growth-Chamber Guardianem.
Angrath's Rampage - fajn karta pro midrange decky, která by se díky své flexibilitě mohla prosadit i mimo standard. BR kombinace sice na standardu nepatří mezi nejoblíbenější, ale třeba by se mohl začít hrát grixis díky novému Bolasovi a ten by možnost, jak se levně zbavit planeswalkerů, určitě uvítal.
Ashiok, Dream Render - tohle je vyloženě karta pro eternal formáty, kde vypne všechny fečky a tutory. Pozoruhodné je, jak dobře zapadá do modernového millu, kde nezasahuje do základní interakce Field of Ruin + Archive Trap.
Despark - za dvě many se zbavit planeswalkera, či kusů jako Experimental Frenzy, Wilderness Reclamation, nebo Arclight//Rekindling Phoenixe, to je hodně dobrý kauf. Sice to nebude removal, který bychom chtěli hrát v playsetu, ale jeden-dva kusy bude automaticky hrát asi každý deck s přístupem k BW maně.
Dovin's Veto - pokud jste v UW barvách, tak tohle je dobrý upgrade Negačky. V posledních měsících mi soupeři několikrát zkopírovali Negate přes Expansion//Explosion, což s Dovin's Vetem už nebude možné.
Hádám také, že se Veto v malém počtu bude hrát i na eternal formátech, kde jsou mezi modrými decky po sidu poměrně často k vidění přetahované s velkým množstvím counterspellů na obou stranách.
Dreadhorde Butcher - výborná bytost zejména pro aristocrat-style decky. Spolu s Judith umí celkem rychle zařídit velkou spoustu damage.
Na standardu má také vtipnou synergii s Collision//Colossus, díky které můžeme dát ve třetím kole 20 damage - stačí ve druhém kole dát combat damage Butcherem a ve třetím použít Colossus a Thud. Ani kvůli této interakci bych si asi Thud do decku nedal, ale Colossus s ním vypadá opravdu hodně nekompromisně.
Enter the God-Eternals - na první pohled to vypadá jako předražený a ne úplně spolehlivý removal, ale už po prvním setkání s touhle kartou vám bude jasné, že je mnohem silnější kus, než se na první pohled zdá. Proti libovolnému aggru je to neuvěřitelný damage swing - zbavíte se většiny běžně hraných bytostí na formátu, přidáte si životy a ještě vytvoříte velmi solidního blokera.
Je jasné, že kontrol bude chtít hrát klidně tři kusy, ale pokud budete navíc mít v decku Kefneta či Dreadhorde Invasion (Enter je asi nejsnažší cesta, jak se dostat k Amass bytosti s powerem šest), tak bych se kvůli synergiím nebál zařadit celý playset.
Monored má sice díky Chandře a Tibaltovi k dispozici výborné posily, ale s takhle maindeckovatelným hatem to paradoxně bude mít spíše těžší, než jak tomu bylo doteď...
Neoform - tohle je už na první pohled jasná kombokarta. Osobně příliš nevěřím modernovému kombu s Allosaurus Riderem a Griselbrandem (deck je podle mne až příliš nestabilní a náchylný na discard), ale do komba s Vizierem či Kiki-Jikim je to jako dělané. Přijedte si k tomu možnost hledání ve hřbitově díky zelenému Finale a myslím si, že je jasné, že se na modernu bude měnit metagame.
Nicol Bolas, Dragon-God - s Bolasem je skoro vždycky stejná potíž - má spoustu solidních abilit, ale Grixis barvy prostě zostávají za Esperem (Grixis se například dost obtížně zbavuje enchantmentů, což je ve světě ovládaném Wilderness Reclamation a Experimental Frenzy velký problém). Když odhlédneme od problamatiky enchantmentů, tak má ale Grixis na standardu úplně vše. Removal jako Bedevil a Vraska's Contempt, spoustu discardu (křivka Thought Erasure into Nicol Bolas, the Ravager + Nicol Bolas, Dragon-God bude v midrange matchupu dost těžko překonatelná), dobrou karetní výhodu...
V Grixisu je také možnost zajímavého "kombo" winu s Elderspellem. Není zase tak složité naráz zahrát Bolase s Elderspellem a rovnou vyhrát na ultimátku.
Díky první abilitě je podle mne skoro jasně zaručeno, že půjde o super casual kartu. Zkopírovat si ve čtyřhře třeba pět-šest planeswalkerů naráz, to je dost lákává záležitost.
Na standardu zároveň tvoří jedno z mnoha tříkaretních komb spolu s Oathem of Teferi a Jacem, Cunning Castaway (nejhorší planeswalker všech dob má konečně nějaké uplatnění). Pravděpodobně to nebude zrovna dvakrát competetive záležitost, ale rozhodně je lákavé zvítězit díky nekonečnu aktivací Bolase.
Oath of Kaya - super karta pro kontrol proti všem creature deckům, obzváště pak proti červeným aggrům. Soupeř si pak hodně rozmyslí, jestli bude chtít dorazit Teferiho, či Narset, kterým zůstal jeden loyality counter.
Nemyslím si, že to bude karta, kterou bude nějaký deck hrát v playsetu (Enter mi přijde jako lepší hate proti agresivním deckům), ale jeden-dva kusy se bez problémů vejdou.
Saheeli, Sublime Artificer - nemyslím si, že by někdo chtěl hrát Saheeli kvůli tomu, že si bude chtít dělat kopie bytostí (ačkoli věřím, že to může být relevantní interakce třeba s Arclight Phoenixem). Spíše to bude jako alternativní winkondice pro UR spells-matter decky, jako jsou třeba na standardu UR Drakes//Phoenix, či UR Phoenix//Storm na modernu. Sice je o manu dražší, než Young Pyromancer, ale nezabije ji Bolt, což je podle mne rozhodující argument pro hratelnost.
Na standardu by se ale taky mohla uplatnit v nějakém artefaktovém decku, jednak také jako alternativní winkondice, ale taky jako slušný enabler pro nového Tezzereta.
Sorin, Vengeful Bloodlord - další zajímavý planeswalker, u kterého budeme benefitovat zejména ze statické ability. Přijde mi hodně dobrý do páru s Gideonem či Benalií, takže ideální bude do nějakého agresivnějšího BWx Midrange.
Mínusová abilita je zároveň zajímavá pro potenciální artistocrat deck, u kterého to vypadá, že má k dispozici poměrně dost payoff karet, ale nebude asi úplně jednoduché je správně poskládat dohromady.
Tamiyo, Collector of Tales - Tamiyo vypadá jako ideální karta do nějakého kombu decku, kde pomůže najít jednotlivé kusy do komba.
Na standardu to bude samozřejmě zejména kombo mezi Wilderness Reclamation a Nexusem of Fate, ale uměl bych si ji přesdstavit i v decku s Krasisem, nebo Vannifar. Je také celkem rarita, aby karta na standardu takhle rychle plnla hřbitov. Nepochybně to bude skvělé s Azcantou, což je mimochodem další základní kámen pro UGx Reclamation decky. Skoro to vypadá, jako kdyby to byla karta speciálně navržená pro tenhle archetyp (mimochom se tu taky dobře uplatní coby ochrana před discard spelly).
Teferi, Time Raveler - další parádní Teferi, který je ovšem dost závislý na metagame. Už na první pohled je jasné, že bude skvělý v metagame, kde bude spoustu kontrolů. Vypnout všechny counterspelly je super a stejně tak je skvělé zahrát po draw discard, který by za normálních okolností už nic relevantního neudělal.
Na druhou stranu, pokud se budou hrát hodně aggra a midrange, tak potom Teferi zase tak skvělý nebude. Vrátit něco do ruky a líznuot si je fajn, ale v podstatě půjde o sorcery speed Blink of an Eye (byť o manu levnější), což rozhodně není nic, z čeho bych byl nějak odvázaný.
Pravá síla Teferiho bude ale samozřejmě na eternal formátech. V soubojích kontrolů půjde o ultimátní trumf a jsem si naprosto jistý, že se uchytí v modernovém UW Controlu a na legacy v Miraclech. Myslím si, že si bude taky docela dobrý kamarád s Noble Hierarchem a že by se na legacy mohl začít hrát Bant se Stoneforge Mysticem.
Za pozornost také stojí, že už je to druhá edice v řadě, která obsahuje kartu, jenž se kombí s Knowledge Poolem (v RNA to byla Lavinia), čehož by se dalo využít třeba na modernu či v EDH.
Time Wipe - karta jako dělaná pro souboje creature midrangů. Vrátit si do ruky Frilled Mystica a soupeři přitom poklidit stůl, tomu já říkám value! Při nejhorším půjde o hodně solidní sidovku.
Tyrant's Scorn - celkem flexibilní removal, který bude s kartami jako Moment of Craving či Despark soupeřit o pár posledních volných slotů v kontrolech. Pokud budete čistě UB, tak se asi vejde i ve více kusech, vždyť Smother byl svého času běžně hraný removal.
Honorable mentions:
Casualties of War - šest man je opravdu hodně a asi se stane málokdy, že by se na standardu efektivně použily tři módy naráz (zničení země v šestím kole neberu jako efektivní využití). Raději si vystačím s osvědčeným removalem jako Vraska's Contempt, Motify, apod...
To pravé ořechové bude tahle karta v nějakém commander multiplayeru, kde nebude problém využít klidně všechny módy.
Cruel Celebrant - slušná karta pro aristocrat decky, zejména díky tomu, že triggeruje i při úmrtí tokenu, což na standardu moc jiných karet neumí
Domri, Anarch of Bolas - fajn walker pro agresivní RG decky, ale přijde mi spíše jako sidovka proti kontrolům, kde maximálně využijeme plusovou abilitu. Ve vakuu totiž bude mnohem lepší třídrop Rhythm of the Wild (a co si budeme povídat, i ten je proti kontrolům dost dobrý).
Dovin, Hand of Control - k Maze of Ith to má hodně daleko, nicméně v matchupech, kde budou relevantní obě ability, by mohl být celkem fajn. Nejvíce se nabízejí UR Draci, ale neurazí ani proti Monoredu.
Elite Guardmage - do midrange je lepší volba Bell-Huant Basilica, hlavně díky čtyřce v obraně, ale třeba do decku s Vannifar či Neoformou by se v pár kusech hrát mohl
Feather, the Redeemed - zajímavá abilita, ale bez dalších synergií si asi nebudu jenom tak do decku dávat Reckless Rage či Defiant Strike. Je ovšem dost možné, že do Boros aggra by byl sám o sobě dostatečně dobrý jako 3/4 flyer za tři many, zejména díky schopnosti odolat Lightning Striku a Wizard's LIghtningu. Otázka ale je, proč vlastně hrát boros, když White Weenie a Monored Aggro jsou samy o sobě celkem fajn decky.
Gleaming Overseer - podle mě nejlepší karta na zkombinování s Dreadhorde Invasion. Mezi Invazí, Overseerem a Enter the God-Eternals by se mohl celkem stabilně vytářet amass s powerem šest a více. Nějaký UB Amass by se klidně mohl hrát.
Living Twister - zajímavá karta ke zkombinování s Life from the Loamem, ale Molten Vortex to asi nepřekoná. Možná tak na legacy v Aggro Loamu, kde si Twister můžeme najít Green Sun's Zenithem.
Mayhem Devil - další zajímavá aristocrat karta, která funguje zajímavě třeba i Treasure Mapou, či Priesty of Forgotten Gods.
Merfolk Skydiver - dobrá casual karta, možnost kontinuálního proliferatu se v EDH vždycky dobře využije
Ral, Storm Conduit - scry 2 asi není ten hlavní důvod, proč si dát Rala do decku. Ten pravý důvod bude to, že na strandardu vytváří hned dvě různá infinite komba. První je s Expansion//Explosion, k čemuž potřebujeme dvě Expanze a jeden další spell, který zkopíruje první Expanze.
Druhé kombo je s Finale of Devastation a Nabanem. V podstatě jde o dvoukaretní kombo, což je celkem lákavá záležitost. Problém je samozřejmě v tom, že zelený creature tutor úplně nezapadá do decku s UR "spells-matter" planeswalkerem a Naru Meha zase nemá tak dobrou tribal podporu.
Je samozřejmě možné hrát obě dvě komba v jednom decku, přičemž Ralova plusová schopnost vám pomůže se ke zbytku prokopat. Přidejte si k tomu ještě třeba Tamiyo, a už to nezní tak hrozně. Osobně jsem vůči tomu celkem skeptický, ale třeba Saheeli kombo jsem z počátku taky bral jenom jako zábavnou casual záležitost...
Ral's Outburst - k Prophetic Boltu to má celkem daleko, ale díky instant speedu by to do URx Controlu nemuselo být nejhorší. Zároveň to dává kartu do hřbitova, což je relevantní s dvojicí drakeů a třeba i Finale of Promise.
Roalesk, Apex Hybrid - dvojitý proliferate je fajn, ale kromě casual EDH se asi nikde neuplatní, viz Doom Whisperer. Pro commander je taky velké mínus, že pro využití diying triggeru ho musíme nechat ve hřbitově a přitom by to jinak mohl být zajímavý generál.
Soul Diviner - v kombinaci s Dreadhorde Invasion si vlastně sestavíme pomyslnou Phyrexian Arenu. Kdyby byl UB Amass hratelný, tak by v něm tohle byla fajn karetní výhoda do pomalejších matchupů.
Storrev, Devkarin Lich - velmi solidní poměr cena/výkon, ovšem BGx Midrange rozhodně nemá o dobré karty na čtyřmanovém stolu nouzi a proto si příliš neumím představit, že by se Lich hrál. Lepší by byl asi v nějakém agresivním decku. Někdy prostě ani slušná čísla a lákavá abilita nestačí k tomu, aby se daná karta prosadila, viz třeba Charnell Troll, který mi pořád přijde jako hodně fajn karta, ale vůbec se nehraje.
Tenth District Legionnaire - podle mne mnohem lepší payoff pro "heroic" strategii, než je Feather. Ani tak bych ale v decku nechtěl hrát podrprůměrné kusy jako již zmiňovaný Rekless Rage a Defiant Strike...
Tezeret, Master of the Bridge - zajímavý finisher pro artefaktové decky na standardu. Je velmi pravděpodobné, že úspěšný artefaktový deck bude založený na Sai, Saheeli a levných cyklících artefaktech, jako je Scrabbing Claws a Fountain of Renewal. Škoda jenom, že Tezzeret je šestimanovka a na standardu nejsou žádné extra dobré artefakty pro využití statické a minusové ability. Sai a Saheeli taky dost trpí na Chainwhirlera, což je dost podstatný problém.
Tolsimir, Friend to Elves - GW kombinace má tolik silných pětimanovek (Trostani, Lyra, Angel of Grace), že se bez dalších vlků Tolsimir jenom těžko prosadí. Mohl by ale být součástí toolboxu ve Vannifar//Finale of Devastation decích.
Blast Zone - Engineered Explosives, které může najít Primeval Titan, Sylvan Scrying, nebo třeba Expedition Map? To je podle mě tak silná karta, až se mi tomu ani nechce věřit. Nejen, že to bude jasná posila pro všechny modernové decky, které mají tutory pro nonbasicy, ale bude to fajn i v decích jako Lantern Control, Whir Prison, nebo UW Control. Zbavit se v podstatě zadarmo problematického permanentu v barevné kombinaci, která by toho jinak nebyla schopná, to je prostě k nezaplacení.
Jeden či dva kusy by si na standardu mohly dovolit i dvoubarevné kontroly. Je celkem fajn pocit se v UB Controlu zbavit Azcanty či Dreadhorde Invasion. Nebo prostě jenom potrestat agresivní nástup Monoblue, White Weenie či Monored Aggra s povícero one-dropy.
Karn, the Great Creator - tohle zřejmě nebude karta dělaná na standard (ačkoli s Tezzeretem a Guardians of Koilos může spustit libovolné množství cast triggerů u Sai, Saheeli, či Cabal Paladina), ale spíše na eternal formáty.
Na vintage může úplně vypnout Ravager Shopy, což je fajn, ale hlavně může posloužit jako univerzální tutor, pokud k němu budete mít správný toolbox v sidu. Úplně nejjednodušší interakce je s Mycosynth Latticí, což je pro soupeře hard lock. Další pěkné cíle jsou třeba Chalice of the Void, Relic of Progenitus, Ensnaring Bridge, či Oblivion Stone...
Otázka ale je, jestli bude čtyřmanový tutor na tak nehostinném formátu, jako je modern dostatečně hratelný (nepočítám si tím, že by se nějak spolehlivě daly použít ostatní ability). Do Tronu nebo Amuletu se asi vejde, ale jinak jsem opět spíše skeptický. Mínus také je, že je nepoužitelný do commanderu, kde se nehraje se sideboardem...
Ugin, the Ineffable - další vynikají midrange planeswalker, jehož sílá spočívá hlavně v tom, že se umí sám velmi dobře chránit a zároveň poskytovat karetní výhodu. Očekávám, že ho v malém počtu budou hrát všechny kontrolní decky.
Honorable mentions:
Interplanar Beacon - těžko říci, jestli je potřeba hrát jinou manabase, než plně složenou s shocklandů a checklandů, ale přidaný lifegain může být fajn proti aggrům, zvláště pak, když vám Beacon přijde ve více kusech. S kartami jako Oath of Kaya či Enter the God-Eternals bych se ale nebál, že to budou mít kontroly proti aggrům nějak extra složité...
Karn's Bastion - už jsem tu několikrát říkal, že proliferate je hodně oblíbená mechanika u casual hráčů a mít možnost si najít takovýto to efekt libovolným tutorem, který umí hledat zemi, je hodně fajn, zejména pak v zelené. A ať už se chystáte proliferovat plusové countery, či loyality countery, tak tuhle kartu rozhodně dobře využijete.
Mobilized District - země, které mají nějakou tu přidanou hodnotu, jsou vždycky velmi ceněné zboží. Tady je ale problém v tom, že většina planeswalker-heavy decků na standardu jsou tříbarevné midrange, ve kterých zrovna dvakrát nechceme hrát zemi, která nedává barevnou manu. Další problém je také v tom, že když se najde pár volných míst pro podobnou utility zemi, tak bude dost pravděpodobné, že Blast Zone a Field of Ruin budou prostě lepší volby. District tak bude podle mě maximálně casual záležitost.
Ugin's Conjurant - na první pohled nehratelný kus, ale na modernu může spolu s Celestial Kruinem udělat Armageddon, či se zbavit permanentu dle libosti. Opět ale půjde spíše jenom o další z mnoha kostrbatých komb, jenž WAR nabízí.
Moje top10 z War of the Spark
10. Karn, the Great Creator - asi nepůjde o kartu, která se bude objevovat ve velkém množství různých decků a na různých formátech, ale spolu s Mycosynth Latticí tvoří patrně nejsilnější kombo že všech možných, které nám WAR nabízí. Poměrně unikátní je i fakt, že druhou půlku komba stačí mít v sidu, takže si zbytečně nezaplácneme slot v decku předraženou situační kartou a navíc nám kombo nezakážou efekty jako statická abilita Ashioka, Aven Mindcensor, či Leonin Arbiter.
9. Despark - zatraceně manově efektivní karta (soupeř za svoji věc zaplatil minimálně čtyři many, my jenom dvě) a vůbec velmi flexibilní removal, který si snad v každém matchupu najde dobrý cíl
8. Chandra, Fire Artisan - dobrá karetní výhoda pro midrange, skvělý vrchol křivky pro aggra
7. Finale of Devastation - fajn tutor pro modernová creature komba, do EDH, ale klidně i na standard, kde by mohl pomoci proniknout Vannifar Bantu mezi konkurenceschopné decky
6. Enter the God-Eternals - ultimátní trumf pro kontrolní decky v souboji s agresivními strategiemi
5. Tibalt, Rakish Instigator - a pro změnu zase velmi efektivní způsob pro aggra, jak obejít všechny nejlepší soupeřovy sidovky. Vůbec bych se nedivil, kdyby se v malém počtu objevil třeba i na modernu.
4. Neoform - Birthing Pod na jednorázové použití je pořád zatraceně dobrá karta, zvláště za pouhé dvě many. Zatímco s tutory jako Chord of Calling a Vannifar byly modernové creature decky poměrně těžkopádné a náchylné na nejrůznější disrupci, tak s Neoformou budou hodně explozivní a o dost stabilnější.
3. Teferi, Time Raveler - ultimátní trumf do souboje dvou kontrolů, vhodný snad na každý z běžně hraných constructed formátů.
2. Blast Zone - země a spell v jednom, způsob pro decky s černou a červenou, jak se zbavit enchantmentů, lehce tutorovatelný, nezcountrovatelný, víc už snad není třeba dodávat...
1. Narset, Parter of Veils - Dig Through Time je zakázaný na všech formátech, kde by se mohl hrát (a omezený na vintage). Narset má podobný efekt a zároveň vypíná všechny soupeřovy cantripy a umožňuje spoustu kulišáckých interakcí s "draw seven" spelly. A ke všemu jde jenom o uncommon! What a crazy world we are living in...
Bonus - ohlédnutí za top10 Ravnica Allegiance
10. Deputy of Detention - v Death and Taxes se kvůli tomu sice modrá nezačala splashovat, ale jinak se celkem bez problémů prosadila na standardu i modernu
9. Bedevil - na standardu je díky Teferimu nejlepší kontrol stále na celé čáře Esper a tak se Grixis skoro vůbec nehraje a po Bedevilu v podstatě neštěkl pes
8. Wilderness Reclamation - na standardu vznikly hned dva decky postavené kolem této karty a určité pokusy s Mystical Teachings proběhly i na modernu, dnes už bych ji hodnotil výše
7. Growth Spiral - v prvních týdnech byl k vidění v třeba v Bant Flashi, nebo v Gate Rampě, ale nakonec se hrál jenom v decích s Reklamací, což je pro mne mírné zklamání
6. Skewer the Critics - hned po releasu RNA zažívaly burn decky velký boom na standardu i modernu, ale s přibývajícím časem byli všichni na monored více a více připraveni, až z obou formátů skoro úplně vymizel a Skewer se do decku nakonec často ani nevešel. Situační sorcery speed Lightning Bolt přece jenom zase tak dobrý nebyl.
5. Prime Speaker Vannifar - na modernu se čas od času objeví, na standardu zatím čeká na vhodnou příležitost. Na commanderu ale byla tak silná, že ji museli zakázat, což mi tak nějak říká, že byla v top10 po právu.
4. Hydroid Krasis - Jedna z základních karet na standardu, nedílná součást zelených midrangů, ale také oblíbený způsob jak po sidu překvapit soupeře v rampě či UG Reklamaci.
3. Pteramander - pokud opomenu shocklandy, tak tohle byla dost možná nejhranější karta edice napříč všemi formáty. Jedno SCG legacy open dokonce vyhrál UR Delver, ve kterém byl celý playset. A abych nezapomněl - ve finále prvního Mythic Championshipu se v rozhodující finálové hře postaral o celých dvacet damage :) Dnes už bych se nebál ho dát na první místo.
2. Shocklandy - it's STILL all about the shocklands...
1. Light up the Stage - nepochybně jde o skvělou karetní výhodu a o velmi unikátní efekt pro červenou, ale mimo modernový burn a Arclight Phoenix decky se zase tolik neprosadil a jsem z toho trochu zklamaný.
Máte stejné oblíbence v edici jako já, nebo si myslíte, že jsem něco opomenul či podcenil? Neváhejte se podělit o své dojmy v komentářích.
PS: Slibuji, že rozbor Modern Horizons bude hotový v týdnu po releasu edice! 🙃
Mějte se fajn a doufám, že v mezičase stihnu i rozjet novou rubriku, neb Flash News jsou pro mne už příliš časově náročné...
Kumano
Chainer
04.06.2019 00:05
Díky moc za rozbor sady, i když je trošku s větším suspendem :-)
Chtěl bych jenom podotknout, že Walking Ballistu máme: Chamber Sentry ;-)
A neurážej Jace! Víš kolik jsem s ním v Mono Blue Tempu vyhrál zápasů?
0 hlasů
Aggrokumano
05.06.2019 19:57
Kolik her? Dvě? Tři? A byl v nějaké situaci lepší než Gray Ogre? :D
0 hlasů
Chainer
10.06.2019 16:12
Tak vždycky, když jsem ho nasidoval a přišel mi, tak jsem vyhrál :-) (Což byly tak 4 hry.)
Gray Ogre? O čem to mluvíš? Jaceovo -2 jsem nikdy nepoužil (nebo ok, použil - když už jsem těch Jaceů měl osm, tak jsem si několik těch iluzí udělal... ;-)). V Mono Blue bylo samozřejmě podstatné to "sculpting the hand" pomocí Jaceova plusování. A to by mi asi Grey Ogre nezařídil... ;-)
0 hlasů
Colins
04.06.2019 19:47
Narset, Parter of Veils - 1) nema ani zdaleka podobny efekt jako DTT 2) Jake kulisarny s draw seven spelly mas na mysli?!?
0 hlasů
Aggrokumano
05.06.2019 19:55
1) Dig je samozřejmě broken, ale omezení draw soupeře tu manu navíc vynahradí bohatě :) A s elderspellem je to kolikrát i víc, než dvě aktivace...
2) Třeba Conley Woods dost streamuje s tímhle https://pbs.twimg.com/media/D5nc7wQ...
0 hlasů
Colins
05.06.2019 20:39
Divination ma podobny efekt jako Ancestral Recall...
0 hlasů
Aggrokumano
07.06.2019 21:44
A estonština je podobná finštině... Děkuji za kvalitní diskuzi podpořenou rozumnými argumenty ;)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|