Ahoj, můžu tě poprosit o odkaz na decklist. Díky!!!
0 hlasů
David Bezdomnikov si pro Vás připravil rozbor balíku na EDH, který se točí kolem karty Vial Smasher the Fierce.
Dnešní rozbor bude zaměřený na staronového generála, který v minulosti ukázal natolik destruktivní sílu, že musel být zakázán. V nedávné době ale dostal opět možnost ukázat, že si své místo na banlistu nezasloužil a byl povolen. Řeč je o Vial Smasherovi, který poprvé ukázal své kvality v Commander ročníku 16. Nutno dodat, že na ostatních formátech s menším počtem životů je stále zakázán a dá se říct, že je to asi dobře. Smasher totiž umí za každý první spell, který v každém kole zahrajete, dát tolik zranění, kolik je vyvolávací cena tohoto spellu. Pokud tedy nějakou dobu přežije na stole, umí životy na soupeřově straně pořádně zredukovat až do záporných hodnot. Už tak se jedná o velmi zajímavou bytost, ale obsahuje ještě velmi důležité slovo a tím slovem je Partner. Smasher tedy nemusí být ve Vaší command zóně osamocený. Jedná se o relativně promiskuitního jedince..tedy goblina, takže v partnerství už byl s Kraumem, Thrasiosem, viděl jsem i verze s Bruse Tarlem a dalšími. Jako nejzajímavější se mi ale zdá varianta kombinace s ptáčkem Esiorem, který umí zdražovat oponentovi kouzla o tři many, pokud cílují commandera. To umožní Smasherovi prodloužit jeho život na stole a dovézt Vás tak snadněji k vítězství. Navíc přidává barvu, která je pro formát a balíček klíčová (ano je to tolik oblíbená modrá).
Strategie balíčku je po křivce seslat oba commandery a poté každé kolo hrát spelly tak, aby dal Smasher co nejvíc zranění. Výrazně v tomto balíčku pomáhají spelly s Delve a takové, které můžeme hrát zdarma za alternativní sesílací cenu.
Manová základna nepotřebuje žádné výrazné komentáře, jedná se o grixis manovou základnu, takže duály, spousta feček a dvouzemí. Občas alternuji Rishadan port za mishras factory, jako další zdroj zranění, mystical sanctury občas bojuje s podmínkou mít ve hře tři jiné ostrovy, ale pokud tomu tak je, přináší výrazné vylepšení Vaší pozice.
Ne vždy jde hra podle plánu (vlastně to v MTG málokdy) a je tedy potřeba mít v každém balíčku i záložní plán, jak se pokusit vyhrát. Máme tedy v balíčku několik dalších potvor, které umí k výhře výrazně pomoci. Zároveň jsou v souladu se základní myšlenkou balíčku, takže celek je opravdu velmi funkční. Baleful Strix je prostě základ. Tato nestvůrka za dvě many nabízí neuvěřitelnou karetní výhodu. To samé umí i malý Jace, který umožňuje recyklaci zajímavých spellů a podporuje i Delve.
Zajímavé jsou zde i karty se schopností Evoke, protože přes Smashera dávají více damage, takže Shriekmaw a Mulldrifter jsou jasnou volbou. To samé platí i pro schopnost Evoke, takže máme i relativní novinku – Murktide regenta, který dá za 7 a ještě nabídne zajímavou létající hrozbu. Podobně funguje i Bedlam Reveler, který se ale trošku bije s Delve schopností a občas je pak varianta, kdy volíte právě mezi těmito dvěma. Snapcaster a Spellseeker jsou už také stálice formátu a není důvod je nevynechat.
Formát Leviathanu je plný potvorových, ale i kontrolních strategií, takže musíte při konstrukci myslet na to, aby jste byli schopni proti oběma strategiím adekvátně bojovat. Proti potvorovým přidáváte dostatek zabíjení. Vybíráte mezi cíleným, kterého je v této barevné kombinaci více než dost (terminate, dreadbore, eliminite, dismember, lightning bolt a další) a pokud je situace k neudržení můžete vypustit trochu toxického odpadu a začít nanovo (toxic deluge). Opět zde máme zástupce delve strategie v podobě Murderous Cutu. Proti kontrolům bojujete discardem a rušením, které se ale neztratí proti jakémukoli balíčku. Drown in the Loch pak plní obě tyto formy obrany zároveň.
Jak už jste si jistě zvykli, v jednokarťácích chcete mít karty, které Vám umožní zlepšit šance, že líznete přesně tu kartu, co potřebujete. Modré prolizy a černé tutory zde doplňuje skvělý Gush. Sice jej většinou hrajete za vrácení dvou ostrovů do ruky, ale je třeba si uvědomit, že zde je to většinou doplněno o pěkných pět zranění do soupeře ke dvěma líznutým kartám. Z podobného důvodu zde najdete i Pyrokinesis, která může být hraná taktéž za alternativní cenu (exilnete červenou kartu z ruky), Misdirekci, která řekne, že to zabíjení nezabije smashera, ale nějaký pěkný kus soupeře a nebo trochu zmate soupeřovo rušení pokud je třeba. Free spelly jsou v tomto balíčku opravdu dokonalé a výrazně snižují čas, který má soupeř k dispozici.
Hezkým doplňkem jsou zde tzv. Timewalky, tedy karty, které Vám pomohou získat kolo navíc. Opětovně správě načasovaná Temporal Mastery za Miracle a nebo Temporal Tresspass, který dá neuvěřitelných 11 damage. Pokud jste měli to štěstí a zakoupili si kdysi kopii Capture of Jingzhou (nebo jste rozhodčí a byla Vám poslána WIzardy), klidně ji do balíčku zařaďte taky.
Opět zde najdete klasickou sestavu planeswalkerů, dvě Liliany,Jace, Narset, Dack a vlezla se zde jedna Chandra, kde často oceníte její schopnost přidat dvě many a zahrát dražší spell.
Enchantmenty nepatří mezi příliš hrané karty, ale dva jsem zařadil. Treachery je opět o chlup lepší než v jiných balíčcích, protože umožní díky untapu pěti zemí hrát v soupeřově kole další spell a dát další zranění. Curiosity je možnost, jak si zajistit neuvěřitelnou karetní výhodu, ale hrejte ji jen tehdy, pokud nehrozí, že bude Smasher okamžitě zabit, protože pak způsobuje spíše nevýhodu. Nicméně jak tento motor rozjedete, partii už neprohrajete.
Balíček působí na papíře opravdu velmi silně a myslím, že momentálně patří mezi ty nejlepší. Nicméně je třeba si důsledně plánovat v jakém pořadí hrajete jednotlivé spelly. Pokud začnete hrát po křivce, tzn. Druhé a třetí kolo oba commandeři a poté každé kolo další spell, jste opravdu na dobré cestě. Proti potvorové strategii bez rušení počítáte, kdo rychleji nasbírá 30 damage a pokud nemáte smůlu, většinou jste to vy. Proti kontrolům je komplikace, pokud Vám Smashera přeruší a nebo zabije hromadným zabíjením. Zde je důležité často mulliganovat tak, aby jste měli od začátku k dispozici discard a nebo nějaký counterspell možný hrát zdarma. Pokud untapnete s oběma generály na stole, jste právě v obrovské výhodě a už jen hlídáte některé konkrétní herní situace. Balíček není složitý na hraní a nabízí i další varianty jak nahradit karty, které jsou dražší nebo je nemáte k dispozici, takže klidně jej vyzkoušejte.
Pokud se vám článek líbil, tak se určitě podívejte na jeden z předchozích rozborů na EDH, kterým byl rozbor Leovold, Emissary of Trest, případně pokud s karetní hrou Magic the Gathering teprve začínáte, tak byste mohli ocenit pár rad do začátku.
Dalibor7
19.08.2021 07:32
Ahoj, můžu tě poprosit o odkaz na decklist. Díky!!!
0 hlasů
Gunan
19.08.2021 19:34
ahoj tady je odkaz na decklist
https://www.moxfield.com/decks/quQ58Ax5eE2lhIiXgTu - Qpg
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|