Recenze
Rozbor The Gitrog Monster balíčku na duel commander
David Bezdomnikov si pro Vás připravil rozbor balíku na duel commander, který se točí kolem karty The Gitrog Monster.
Rozbor The Gitrog Monster na duel commander
Dnes si představíme balíček, který je použitelný na většinu jednokaretních formátů a je tak ultimátním řešením na rozdíly v jednotlivých částech naší malé země (samozřejmě budete muset dělat drobné úpravy dle jednotlivých banlistů), kdy v každém městě je populární jiný formát (french, leviathan, centurion, apod). Rozpravu, který formát je ten nejlepší a jestli by mělo dojít k nějaké „czech deal“ zde vést nechci (ale v komentářích se klidně můžeme rozvášnit), raději představím tohoto (ne)příjemného žabáka.
Gitrog monster pro mě představuje vše, co od golgari commandera očekávám. Nabízí za málo peněz hodně muziky – velkou sílu a odolnost, rampu, karetní výhodu, ale také spoustu rozhodování, které země potřebujete ve hře (a s tím spojené dilema, kterým bude naopak lépe v hrobě). Za 5 man tedy dostáváte 6/6 s deathtouchem (nikdy neolizujte žáby), která Vám umožňuje každé kolo jednu zemi navíc, ale zároveň nutí jednu zemi obětovat. Co není fér, je fakt, že za kdykoli nějaká Vaše země zamíří do hrobu (a je jedno jestli ze hry, z ruky nebo z knihovny), líznete si kartu. Žabák tedy nabízí celkem pěknou možnost, jak získat zajímavou karetní výhodu.
Jak už je mým zvykem, představím nejdříve manovou základnu. Je třeba zdůraznit, že skoro půlka balíčku jsou země a dalších několik karet země hledá. Je to naprosto v pořádku, protože chcete každé kolo jednu až dvě země vykládat a v pokročilé fázi hry přebytečné země umíte přetavit na jiné karty. Základem jsou zde především fetchlandy, které hrajete úplně všechny, jaké nám wizardi vydali a to dokonce i to příbuzných z Košic. Proč jsou tak skvělé? S Gitrogem nabízí zcela bezprecedentní karetní výhodu, kdy nejenže najdou požadovanou zemi, ale svým odchodem do hrobu ještě dolíznete další kartu, což je 2 za 1 a tenhle poměr byl v Magicu dobrý vždy. Z celkového počtu 46 zemí jich zde máme hned 11. Nejčastějším cílem jsou samozřejmě Foresty a Swampy a nebo jejich vylepšené verze Bayou a Overgrown Tomb. Pokud Bayou nemáte, není třeba deck zamítnout, dá se krásně hrát i bez tohoto dualu. Posledním pěkným cílem je moje oblíbená Dryad Arbor, což je překvapivý bloker a se Zenithem i možnost akcelerace. Podobným efektem jako fetchky disponuje i Ash Barrens, kterou si země pro změnu vycyklíte (a opět líznete i za ni).
Další várka zemí slouží především k akceleraci, protože formát je velmi rychlý a žabáka potřebujete dostat do hry, co nejdříve. City of Traitors je klasika eternal formátů, ale opětovně platí, že mnohatisícovou investici můžete oželet a balíček to neoslabí. Výrazně dostupnější jsou země Peat Bog a Hickory Woodlot ze starých Masek, které jdou do hry taplé, ale za odměnu nabízí za tapnutí dvě many dané barvy. Nicméně po druhém použití se odeberou do hrobu, což ale v tomto balíčku může být opět odměněno. Stejný efekt má i Crystal Vein, zde je použití jednorázové, ale vyplatí se v úvodu hry země takto obětovat a klidně dávat commandera třetí kolo do hry.
Pak tu máme spoustu situačních zemí. Maze of Ith nás chrání před nepříjemnými útočníky, Ghost Quarter boří země, Bojuka Bog hrob a recyklaci už použitých zemí zajišťuje Petrified Field. Cabal Coffers jsou skvělé pro late game, kdy Vám například opakovaně umožňují zahrát mrtvého generála. Dostatek swampů (a forestů) zajišťují země Urborg a Yavimaya, které skvěle vylepšují země, které nám dávají jen bezbarvou manu a nebo ji nedávají vůbec. Homeward Path je hezká odpověď pokud Vám soupeř má tendence krást bytosti. A když je nejhůře, můžete se schovat za ledovec (Glacial Chasm) a přežít díky ní pár kol, než hru stabilizujete. Zmínku si zaslouží i Urzas Saga, která je součástí mnoha balíčků na takřka všech formátech a nemůže chybět i zde. O cílech, které po svém odchodu umí najít budu psát v sekci artefaktů. Velmi dobře zde fungují i cyklovací země a Volraths Stronghold umožňuje opakované protočení Vašich bytostí, což oceníte proti kontrolnějším strategiím. Jak už bylo řečeno, nebojte se svoje země obětovat ve prospěch rychlého zahrání Gitroga, tyto ztráty záhy v pohodě vykompenzujete. Pokud jste fanoušky Dark Depths komba, můžete jej zde klidně také začlenit.
O zabití soupeře se stará opět klasická sestava potvor, ale třeba taková Lotus Cobra má opět za cíl jen akceleraci a být o kolo rychlejší. Ani Ramunap Excavator není nějaký zabiják, ale možnost hrát země opětovně z hrobu z něj dělá perfektní doplnění balíčku, jen je vhodné vždy počkat a vykládat ho tehdy, kdy nějakou zemi opravdu můžete zahrát. Elvish Reclaimer je tutor na země v podobě bytosti a Dryáda stabilizuje nejen manu, ale umožňuje hrát případně další zemi navíc (efekty dryády a generála se sčítají, takže hrajete až tři země). To Primeval Titan je zástupce hrubé síly a Emrakul snad netřeba představovat. Je to karta, kterou sice nezahrajete tak lehce a tak často, ale když se tak stane, znamená to většinou konec partie a pro mě jakožto milovníka podlých strategií, je to vyloženě pet karta. Dread Presence je trochu nenápadná karta, ale proti agresivním strategiím, kdy Vás soupeř srazí na nízký počet životů dokáže tento deficit výrazně napravit a proti kontrolním strategiím zase přináší karetní výhodu, takže na tuto kartu určitě nezapomeňte. World Shaper je poslední bytostí, která se zrodila proto, aby v tomto balíčku doslova zářila. Jen je občas cílem nějakého nepříjemného exilu.
Formát duel commanderu je pekelně rychlý a čekání na to, že zahraju generála a díky němu za pár kol otočím hru by nefungoval. Je třeba mít aktivní obranu proti soupeřovým rychlým bytostem, partnerům, opicím apod. Jak už jsme všichni zvyklí, bojujeme levným zabíjením a discardem. Duress, Thoughtseize, Hymna jsou klasika, ale přidáme i Ravens Crime, který je zrovna v tomto balíčku bezkonkurenční díky schopnosti Retrace a soupeřovu ruku může hezky redukovat. Zabíjení potvor máme pěknou sestavu doplněnou o další permanentoničící karty typu Pulse a Abrupt Decay. Darkblast je nejen odpovědí na malou havěť, ale díky dredge je i další možností jak zlepšit počet karet v ruce i v hrobu, protože místo draw stepu dáte dredge a šance, že odemelete zem a líznete si kartu je dost vysoká, takže se dredgování vůbec nebojte, protože čím více zemí dostanete do hrobu, tím lépe jich pak můžete využít.
K urychlení nevyužíváme manové elfy nebo artefakty, ale spíše vyhledávání zemí v knihovně, tedy tzv. rampy. Po tuto část by se dalo říct, že se jedná o běžnou sestavu karet, které znáte z jiných konstrukcí, ale vzhledem ke specifičnosti generála zde najdeme i několik dalších. O výhodách dredge mechaniky už byla řeč, takže Life from Loam je jasná volba a můžete díky ní tvořit pěkné smyčky. Splendid Reclamation Vám vrátí všechny země z hrobu do hry taplé a věřte mi, že jich nebude málo. Seasons Past pak umí vrátit klidně i 4 – 5 karet do ruky, takže jak už bylo řečeno, s hrobem zde budete pracovat hodně. Tuto strategii doplňuje i legendární Regrowth, který vyšel hned v první edici (ale nebojte díky reprintům ho pořídíte velmi levně). Stabilitu zajišťuje Demonic Tutor, zelený Zenith a Finale of Devastation a Worldly Tutor. Zajímavou novinkou je pak i Dig Up, jehož kvality ještě musím prověřit. Shred Memory sice umí exilovat problematické karty z hrobu, ale skoro vždy jsem jej raději transmutoval na Life from Loam. Insidious Dreams umí pak nachystat na vršek knihovny nějakou pěknou, většinou k vítězství vedoucí sekvenci karet (a opět skvěle koresponduje s generálem). No a sekci tutorů nemůžu zakončit jinak než Crop Rotation, která hledá libovolnou zemi (proto je v balíčku spousta zemí se situačním efektem nebo schopností) a slouží v situacích, kdy Vám už teče do bot a partii tak zachrání (např. výše zmíněnou Glacial Chasm).
Dark Ritual je perfektní manová akcelerace a on třeba takový zelený titán v třetím kole rychle nakloní misky vah ve Váš prospěch. Toxic Deluge je opět řešení přemnoženého soupeře a Witherbloom Command je další relativně nová karta, která ale hezky zapadá.
Enchantmenty jsou zastoupeny poskromnu, Explorace je další varianta jak hrát více zemí a další tři jsou už pak doslova chuťovky. Perník je velmi solidní reset (a další důvod proč nehrát manové elfy a artefakty), který navíc Vám nechá na stole, to co je třeba. Heartless Summoning zlevňuje potvory o dvě many a dává Vašim potvorám -1/-1 a jediný, kdo z toho neprofituje je Lotus Cobra, což je přijatelná oběť. A Squandered Resources je prostě dokonalost sama a renesance této karty, která byla součástí snad vůbec prvního kombo decku v dějinách Mtg (Prosperous Bloom). Za obětování země dá manu libovolné barvy. Dokáže tak v kombinaci s generálem produkovat manu, ale i drsný draw engine, který pak můžete zakončit například tím, že si všechny země zase vrátíte do hry. Opravdu zde se trochu vyšší investice (karta je reserved listu) vyplatí naplno.
Artefaktů máme pouze pár, zásadní je hlavně Crucible of Worlds, který asi netřeba dále komentovat. Další artefakty spojuje to, že je všechny umí najít Urzas Saga. Pithing Needle umí vypnout problémové karty, Expedition Map je poctivý tutor na země a Zuran Orb je podobný příběh jako Squandered Resources, ale s rozdílem, že neprodukuje manovou výhodu, ale navrací zpět ztracené životy a to v poměru dva za každou obětovanou zemi, což se na tomto formátu občas fakt hodí. Závěrem jedna Liliana, protože ji prostě mám moc rád. Nicméně občas ji ani nehraju, takže zase netřeba velkých investic.
Balíček umí být celkem dost rychlý a efektivní a díky tomu umí držet krok s těmi nejagresivnějšími balíčky formátu a v pozdější fázi hry rozhodnout hrubou silou. V případě, že spíš preferujete Leviathan, můžete udělat pár změn. Ztratíte sice bohužel Demonic Tutor, ale Wasteland je opravdu hodně velká posila. Některá levnější zabíjení můžete vyřadit a dát více dražších karet, případně i nějaké pěkné kombo, ke kterému se prolíznete. Další pěkný, ale pomalejší tutor na země je Realms Uncharted. Díky většímu počtu životů není důvod nezařadit i Sylvan Library. Pro milovníky golgari kombinace se jedná o pěkný balíček a při dobré pilotáži umí dosáhnout i hezkého výsledku, ale to platí o spoustě dalších strategií, takže hrejte, trénujte a především se u formátu bavte.
Pokud se vám článek líbil, tak se určitě podívejte na jeden z předchozích rozborů na EDH, kterým byl Rozbor Vial Smasher the Fierce balíčku na EDH, případně pokud s karetní hrou Magic the Gathering teprve začínáte, tak byste mohli ocenit pár rad do začátku.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.