Recenze
Rozbor Leovold, Emissary of Trest balíčku na EDH
David Bezdomnikov si pro Vás připravil rozbor balíku na EDH, který se točí kolem Leovold, Emissary of Trest.
Dnešní balíček na formát Leviathan Commander opět patří mezi ty, které sice nepatří úplně jednoznačně mezi ty nejhranější a nejlepší balíčky formátu, ale s dobrým vedením dosahuje celkem pěkných výsledků proti většině startovního pole. Nutno dodat, že často vyhrává na naštvané sklizení soupeřova balíčku, protože je ve fázi, kdy mu náš herní plán zabrání jakémukoli dalšímu pokusu o to, hrát normální férový Magic. Seznamte se tedy s Leovoldem a jeho konstrukcí.
Když Leovold vyšel, okamžitě se stal hvězdou internetových diskusí a následně se hned zařadil do formátu Legacy a samozřejmě i Commanderu. Můžeme si jej představit jako moderní prototyp bankovního úředníka. Naprosto Vás dokáže prudit ve Vaší práci a rozvoji a vše, co po něm chcete, Vás stojí nějaký poplatek. Jinými slovy, Leovold zabraňuje soupeři, aby si v každém kole líznul více než jednu kartu a kdykoli zacílí jakýkoliv Váš permanent, umožní Vám si kartu navíc líznout. Karetní výhoda je od počátků magicu jednou z cest, jak dokráčet k výhře a Leovold tuto strategii jasně razí, tím že blokuje soupeře v rozvoji a tím jej nutí rychle reagovat a Leovolda zabít, což ale karetně vždy vychází v jeho neprospěch, pokud k tomu nepoužije zbraně hromadného ničení. Navíc, jedná se o generála v Sultai barvách, což jsou barvy, které v posledních letech dostávají nejlepší karty. Možností, jak balíček postavit je spousta a přiznám se, že tato konstrukce obsahuje i několik mých oblíbených karet, za které by se asi dala najít silnější náhrada. Nic Vám tedy nebrání udělat několik úprav a dotáhnout jej k dokonalosti. Moje verze obsahuje i podporu komba, které totálně zamkne soupeře bez karet. Setkal jsem se ale i s čistě potvorovým leovoldem, kontrolní verzí a nebo třeba jako aluren kombem. Možností je opravdu dost.
Manová základna
Zde není třeba dlouhých komentářů. Hrajete trojbarvu, takže zařazujeme plnou sestavu duálů, shocklandů, filterovacích zemí a vzhledem k formátu na 30 životů se nebojím přidat i země, které dávají jakoukoli manu a stojí nás to životy (City of Brass, Mana confluence). 10 fetchlandů nám s touto sestavou umožní sesílat karty kdy chceme a nemuset se bát, že nebude mít adekvátní barevnou manu.
Za zmínku jistě stojí Geier Reach Sanitarium, což je jen průměrná země, ale s Leovoldem na stole a použitá v soupeřově kole (ideálně poté co si lízne) říká, že soupeř prostě zahodí kartu. Už tady je vidět, jak nehezky dokážeme kombit a věřte, že bude hůř. Je libo Cephalid Coliseum, které nám sice za tapnutí dává zranění, ale pokud dosáhneme treshold, umí za obětování donutit hráče líznout tři karty a pak tři zahodit. Jistě již chápete, že v tomto balíčku se jedná o zemi, která umí zahodit soupeři tři karty. Creeping tar pit mám rád a odpustím ji i to, že chodí do hry taplá, ale klíčová pro balíček není. Jeden Triome také potěší a manovou základnu rozhodně nekazí. Maze of Ith je také mírně na hraně, ale v prostředí, kde příšery hrají prim rozhodně má svoje místo.
Naše armáda
Není příliš početná, ale každá z našich potvor umí něco, čím si své místo zaslouží. Shaman umí urychlit hru, kontroluje hrob a ještě rozdává nějaké ty zranění, zde není co řešit. Ooze také hezky boří karty v hrobě a ještě umí přidat nějaké životy a Baleful strix podporuje strategii významné karetní výhody. Spellskite umí hezky chránit Leovolda a pro stejnou roli byl zařazen i Guardian Augmenter. Aneb soupeř zacílí Leovolda, Vy si líznete a guardianem si jej ochráníte. Brazen Borrower je natolik univerzální, že už také patří mezi stálice. Představovat tarmogoyfa, Snapcastera, Kliku a nebo brutálního Questing Beasta asi nemusíme. Jedná se o bytosti, které za svou sesílací cenu patří mezi to nejlepší, co můžeme v daných barvách nalézt a byl by hřích je nehrát. Tyto bytosti nám dávají čas zastavit soupeřovu armádu, než převezmeme kontrolu nad hrou.
Další dva sloty zabírají trojmanové flash bytosti, které umí samy o sobě rozbít soupeři hru. Řeč je o Opposition agentovi, který v reakci na soupeřovu fečku nebo nedej bože tutor většinou znamená hodně agrese od soupeře. Hullbreacher působil zpočátku méně atraktivně, než agent, ale doba ukázala, že je ještě destruktivnější svou destabilizací prolizu. Jedná se tak o další hrozbu, pokud se náhodou dostaneme do situace, že Leovold nebude ve hře (což se samozřejmě děje velmi často). Poslední místo jsem věnoval malému Jaceovi, který se umí bránit a posléze zneužít znovu nějaký náš zajímavý spell.
Určitě si teď říkáte, že by bylo vhodné zařadit i jiné potvory a máte pravdu. Nicméně 100 karetní rozsah je neúprosný a vše se nám nevleze. Dalšími potvorami, které se mi v konstrukci pravidelně objevují jsou například Tireless Tracker, True Name Nemesis, občas Tasigur a pokud chci být rychlejší a víc se zaměřit na kombo, tak dodávám i několik manových elfů na akceleraci.
Narušujeme soupeřův plán
To, že náš generál umí krásně narušit soupeřovu strategii je třeba podpořit další várkou karet, která tento plán podpoří. K tomu nám slouží především discard karet, kde nechybí to nejlepší, co Wizardi k tomuto účelu vymysleli (Thoughtseize, Inkvizice, Duress a neskutečná Hymn to Tourach) a rušení, kterého je tu také dostatek (za zmínku stojí Arcane denial, jehož nevýhoda se zde redukuje díky Leovoldovi nebo zákeřná Daze). Opět závisí na Vašich preferencích, občas se vyplatí zařadit i rychlejší rušení jako force spike nebo mental misstep. Co nezahodíte nebo nepřerušíte, to prostě zabijete nebo zničíte. Tady je třeba říct, že moje verze je vhodná do prostředí, kde převládají potvorové balíčky, takže zabíjení hraju opravdu nemálo. Pokud by nestačilo, můžete hrát i Damnation. Vypečený je enchantment Treachery, který Vám umožní ukradnout nejlepší kus soupeře a ještě si untapnout. Klasikou je pak i Pernicious deed, který umožní restart partie s čistým stolem. Díky této skladbě karet se málokdy stane, že Vás oponent převálcuje hned v začátcích hry. V balíčku jsou zařazeny i Tales End a Stifle, které mají funkci především v přerušení hledání zemí za pomocí fetchlandů, což může klidně v prvním nebo druhém kole rozhodnout hru. Aby byl balíček stabilnější, je zde dvojice tutorů – na historicu nechvalně proslulý Tainted Pact a legendární Demonic Tutor. Zde si dovolím říct, že se jedná o nejlepší kartu celého formátu. Vždy když tvořím balíček s černou, je to první karta, kterou zařazuji a když černou nehraji, tak sám sebe přesvědčuji, že je to špatná volba. Tutor umí za málo hodně. Najde zemi, kombo, zabíjení, rušení, prostě to, co v daný okamžik opravdu potřebujete. Opravdu se vyplatí investovat nějaké ty finance a pořídit si jej.
Sekce planeswalkerů nabízí taky jen to nejlepší, co sultai kombinace může nabídnout. Dvě Liliany, nejlepší z nejlepších Jace a bedlivě nás dokrmuje a chrání i Oko. Poslední slot zaujímá Narset, která se skvěle doplňuje s Leovoldem a v případě, že se nevyskytuje na stole, supluje jeho činnost.
Tím se dostáváme k části balíčku, která jej odlišuje od běžných sultai konstrukcí. Plně využívá kombo potenciál Leovolda a cílem je soupeři víceméně ukončit přísun jeho karet. K tomu slouží několik tzv. timetwister efektů – tedy zahodíme všechno a oba si lízneme sedm. Zde tato rovnice neplatí. Zde si líznete sedm vy a soupeř jednu. Pokud v tu dobu zrovna fatálně neprohráváte v situaci na stole, není moc variant, jak by se soupeř z takové karetní nevýhody vzpamatoval. Máme zde tedy Days Undoing, Commit/ Memory a Time Spirálu (ta je kapánek dražší jak manově, ale především finančně, takže nemusíte zoufat, pokud ji k dispozici nemáte a směle ji vyměnit).
Kombo potenciál balíčku dokončují dva artefakty, které jsou zde s námi už od dob Visions (pozn. Autora – oba jsem si tehdy otevřel v jeden den ve dvou boostrech a zklamaně je hodil někam do alba, abych je slavně o dvacet let později zařadil do tohoto balíčku), což je jedna z nejkrásnějších edic celé historie Magicu. Řeč je o Anvil of Bogardan a Teferis Puzzle Box. Kovadlina nutí oba hráče lízat místo jedné karty rovnou dvě, ale jednu poté zahodit. Zahození je nutné i ve chvíli, kdy Leovold dovolí soupeři líznout pouze jednu, čímž dochází k velmi nefér stavu, kdy soupeři karty dojdou opravdu rychle. Navíc stojí pouze dvě many, takže tento lock jste schopni rozjet celkem rychle (a právě proto jsem si do balíčku zařadil Muddle the Mixture, což je další tutor, který (nejen) kovadlinu umí najít). Teferis Puzzle Box říká, že oba hráči si každé kolo vymění své karty na ruce a líznou nové, což Leovold tak nějak dost kazí. Aby nám balíček lépe šlapal, je zde Sylvan Library, což je na formát se 30 životy opět velmi užitečná karta.
Jak balíček hrát?
Ačkoli je to mix aggra, controlu a komba, balíček je celkem intuitivní na pilotáž. Vždy musíte dobře zvažovat, co rušit nebo zabíjet a mít na paměti, že dříve nebo později se hra dostane do fáze, kdy začnete mít navrch díky karetní výhodě. Nebojte se hrát Leovolda brzy, to že Vám ho soupeř zabije neznamená konec nadějí, ale pouze odložení výherního plánu (a nějakou tu líznutou kartou navíc). Tato konstrukce si vedla velmi dobře proti balíčkům, které se snažily vyhrát férově za pomocí potvor. Naopak při konfrontaci s klasickým controlem, jsem proklínal množství zbytečného zabíjení a raději doufal ve více rušení nebo prolizu. Vždy samozřejmě závisí, co se zrovna ve Vaší komunitě hraje.
Možná jen jedno poučení na závěr – neberte si tento balíček do multiplayeru. Je totiž možné, že na další herní večer už nebudete zváni z pozice tzv. kaziče hry😊
Pokud se vám článek líbil, tak se určitě podívejte na jeden z předchozích rozborů na EDH, kterým byl rozbor Animar, Soul of Elements, případně pokud s karetní hrou Magic the Gathering teprve začínáte, tak byste mohli ocenit pár rad do začátku.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře