Zdravím CMUS :) Předně bych rád nadmíru vychvalil vaše články až do nebe,ale pet tisic znaku mi nestačí :D. Vážně výborné články. Modern balíček je moc pěkný. Pokračujte každý den se těším na nový článek. Ahoj
1 hlas
V dnešním článku si pro Vás Zdeněk Matura připravil rozbor Magic balíčku na formát Modern, který se zaměřuje na midrange WB list, který je plný velmi silných bytostí a kouzel.
Ahoj čtenáři Cmusu!
Dnes nás čeká modern a s ním Orzhov Stoneblade. Balíček skvělý pro všechny, kteří mají rádi interaktivní midrange strategie. A pokud byste se rozhodli balíček postavit, tak prakticky všechny karty jsou skvělá investice a najdou uplatnění i jinde.
Víc než zajímavý BW midrange balíček využívající silné černé disrupce v podobě discardu a zabíjení a neméně dobrých bílých bytostí, které pomáhají vytvářet tlak a nebo si poradit s tím, s čím můžou mít naše černé karty problém. Nejvíce za vyzdvihnutí stojí asi nový přírůstek ze Zendikar Rising Skyclave Apparition, který balíku vdechl nový život a pomáhá nám se vypořádat s nedostatkem univerzálního ničení permanentů jako je v Rocku Assassin´s Trophy nebo dříve WB byla Vindicate. Výhodou tohoto balíku, ale vždy byla čistá a efektivní manabase, která nám přinesla větší benefit než splashovaná karta.
Naším plánem je připravit soupeře o zdroje a dostat ho do top deck módu, zatímco my budeme těžit value z našich karet a případně připravit nějakou verzi soft locku na soupeře. Třeba takový Titan deck proti nasidovanému Ashiok, Dream Render bude z vrchu hrát poměrně složitě, zvlášť přidáme k tomu navíc Lilianu.
Jak je již u mě zvykem našel jsem si konkrétní balíček, který si rozebereme.
Pro decklist pokračujte na následující stránku ZDE
Loni odbanovaný Stoneforge Mystic spoléhá na spárování s kvalitními Equipy, jejichž tutorováním vytváří karetní výhodu, ale později i propašuje do hry, takže je nelze ani counterovat. V neposlední řadě je to i tělo na které můžeme equip dát. K němu nesmí chybět Batterskull. 4/4 vigilance a lifelink je dobré proti bytostem a schopnost hrát samo o sobě opakovaně proti zabíjení. I když bychom mohli často tuto kartu dostat na stůl už ve 3. kole, tak ji spáše budeme využívat jako stabilizaci nebo clock v momentě, kdy máme hru pod kontrolou.
Sword of Feast and Famine a Sword of Fire and Ice dotvářejí trojici equipů. Oba dva meče poskytují protekci proti dvojici barev, tím spolu pokrývají bez bílé všechny ostatní barvy, kromě ochrany proti zabíjení to zvyšuje i šanci na udělení combat damage, které u každého meče spouští 2 různé triggery. Někdy můžeme dokonce vidět hrát i Sword of Light and Shadow a to i kvůli získání protekce na poslední barvu.
Skyclave Apparition jak jsem psal o kousek výše, vdechl nový život Orzhov Stoneblade. I dříve relativně populární strategie hodně trpěla na artefakty a enchantmenty, které neuměla ve hře snadno vyřešit. Ensnaring bridge nebo Leyline of Sanctity byli velký problém na který v mainu nebyla odpověď. I v případě setkáním s něčím jako je Tarmogoyf proti nám za chvíli místo něčeho velikosti zhruba 5/6 stojí výrazně menší 2/2.
Poslední bytost začíná pro nás asi nejdůležitější blok karet, který odstraňuje soupeřovi z ruky karty začíná Tidehollow Sculler, ne příliš hraná bytost, pravděpodobně, že kartu po svém odchodu ze hry zase vrací, také ale umí rychle vyvíjet tlak na planeswalkery a zároveň se nechat jako bytost equipnout. Karty nevrací a zahazuje všem dokud se jí soupeř nezbaví Liliana of the Veil, k tomu jednou za čas nechá soupeře i obětovat bytost nebo polovinu jeho boardu. Většinou bude mít velký terč na zádech, protože jako většina modernových playable planeswalkerů nás posouvá s každou aktivací blíže k vítězství.
A nakonec by asi žádný seznam discardu nebyl úplný bez Thoughtseize a Inquisition of Kozilek. Možná si pamatujete, jak jsem ve svém prvním legacy rozboru porovnával Inquisition a Duress jako doplňující discard právě k Thoughtseize. Na modernu je situace lehce jiná. Cena 2 životů zde umí být dost vysoká daň a tak většinou uvidíme hrát pouze 3 kopie Thoughtseize ve splitu s Inquisition of Kozilek nebo dokonce playset druhého zmíněného.
V zabíjení máme na výběr mezi Fatal Push, který je populárnější volba a Path to Exile. Stejně jako u discardu je zde vliv agresivity metagame. Nechceme soupeři dát okamžitě extra zemi do hry a v takovém případě ani nepotřebujeme aktivovat revolt u Pushe, protože soupeř nezahrál nebo ani nemá nic s vysokým converted mana costem.
Kaya's Guile je na první pohled nenápadná karta, která má několik zajímavých módů. V praxi může mít ale obrovský dopad na hru, konkrétně obětovat bytost proti něčemu jako boggles může být víc než dobré. Proti agresivním strategiím se nikdy neztratí životy a je to další karta, které hned v mainu umožňuje interakci se soupeřovým hrobem.
Bitterblossom není v dnešní době moc k vidění a i z toho důvodu mám radost, že si poslední dobou tento enchantment více nachází místo v tomto archetypu, stejně jako Lingering Souls produkuje větší množství létajících tokenů a tím vytváří hrozbu pro soupeře nebo tokeny na block. Dlouhodobě má Větší value generátor faerií, ale ztráta jednoho života s každým tokenem může proti agresivním strategiím nevýhodná, navzdory několika způsobům life gainu. Sorcery nám tokeny ale umí získat rychleji a nebo je vyrobit i pokud ji zahodíme například do Liliany, oboje je skvělé v pomalejších match upech.
Jako odpověď na problémové karty v hrobě hrajeme Cling to Dust, který navíc umí získat nějaké životy nebo karty během procesu. Jedna z dalších karet, která pomáhá se znovu prosadit tomuto decku.
Mana base je zde skvělá. Můžeme si dovolit hrát Field of Ruin, díky tomu že jsme dvoubarva se spoustou dvoubarevných zemí. Klasický výčet Godless Shrine, Concealed Courtyard, Brightclimb Pathway, doplňuje oživovací Shambling Vent s lifelinkem, Silent Clearing prolizem na mana flood, Marsh Flats na ztenčování knihovny a Castle Locthwain jako skvělý generátor karetní výhody a jako bonus hrajeme solidní počet basic zemí, takže přes všechny ty nonbasic země nejsme náchylní tolik na soupeřovi Field of Ruin nebo Path to Exile.
Dostáváme se k příkladu toho jak může vypadat sideboard.
Ashiok, Dream Render je skvělý proti Primeval Titan a všemu co chce prohledávat knihovnu. Nesmíme zapomínat, že k tomu i removuje hrob a buď můžeme soupeři removovat outy z jeho knihovny a nebo odemílat sebe a získat extra Lingering Souls a nebo získávat munici pro Cling to Dust.
Damping Sphere je skvělá proti tronu nebo storm a vlastně všemu, co toho chce hrát hodně během jednoho kola.
Fulminator Mage vyřeší všechny utility a oživovací země, všeobecně skvělý proti midrange a control strategiím.
Gideon, Ally of Zendikar je karta, která umí rozhodnout grindy midrange matchupy.
Necromentia - Pro mě trochu překvapivé využití slotu, ale opravdu tomu tak je? Umí to rozložit kombo nebo vyřadit win con proti balíkům, které jich mají málo. Matt Nass dokonce preferuje hrát nejmenší možné množství win conů ve svých kombech v mainu, takže dobré proti všem, kteří se tímto řídí nebo jednoduše odstranění jedné části tronu do konce hry.
Path to Exile jsme řešili už u Fatal Push. Další zabíjení, které obvykle chceme hrát troch později než fatal push.
Plague Engineer dělá jeden typ bytostí o -1/-1 slabší. Nemusí to být nutně ani proti tribal deckům, kde samozřejmě bude nejsilnější, ale i třeba které produkují větší množství tokenů. Třeba v mirroru, kde my máme i Bitterblossom a soupeř pouze Lingering Souls můžeme jednostranně vyčistit stůl.
Rest in Peace - Skvělá karta. Samozřejmě proti hrobu. V praxi to znamená třeba storm, kde to vypne Past in Flames nebo zjednoduší počty ohledně Tarmogoyfa. RiP se umí objevit i v mainu a být ve správné metagame hvězdou.
Nadchnul mě vývoj tohoto decku za posledních několik měsíců, kdy se ještě na jaře populární Dark Confidant už tolik neobjevuje a místo toho máme možnost zahrát si Bitterblossom, který stojí za to už jen kvůli svým nádherným artům. Za sebe asi nedokážu říct, který mi přijde nejlepší, ale jestli vy máte jasno, tak mi uděláte radost svým názorem dole v příspěvku.
Doufám, že se vám dnešní rozbor líbil. Zkusil jsem trošku jinou strukturu a doufám, že se mi tím lépe podařilo zobrazit celkovou myšlenku balíčku než “pouhým” popsání jednotlivých karet. Rozhodně mi dejte vědět, jestli to také vnímáte jako krok k lepšímu nebo preferuje předchozí formát.
Na závěr chci připomenou každoroční nutnost na začátku prosince prohodit basic země za snow-covered verze. Samozřejmě jen tam, kde je to legální. :) Díky za přečtení a těším se na vás zase příště!
DrossProwler
05.12.2020 15:16
Zdravím CMUS :) Předně bych rád nadmíru vychvalil vaše články až do nebe,ale pet tisic znaku mi nestačí :D. Vážně výborné články. Modern balíček je moc pěkný. Pokračujte každý den se těším na nový článek. Ahoj
1 hlas
Zdeněk M.
06.12.2020 22:31
Zdravím. :) Děkujeme za přízeň. :) V tom případě tě potěším, je v plánu prozkoumávat daná témata více do hloubky. :)
0 hlasů
sisaCZE
05.12.2020 21:13
Ahoj, pěkné shrnutí. Líbilo by se mi porovnání s jinými varantami decků. Přece všechny úspěšné verze nejsou stejné :) Tak nějaké porovnání v aktuální metagame... A souhlasím s kolegou těším na každý článek ze světa MTG.
1 hlas
Zdeněk M.
06.12.2020 22:25
Ahoj, díky za dobrou připomínku a inspiraci. :) Zkusím od některého z příštích článků zahrnout i něco takového. :)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|