Já bych určitě přidal mezi top strategické hry i "Through The Ages" od Vládi Chvátila.
0 hlasů
Strategické hry jsou s námi už od nepaměti. Ostatně třeba zrovna takové šachy jsou skvělým příkladem hry reprezentující válečnou vřavu plnou čiré taktiky a pozbývající prvky náhody. Strategické hry však od dob šachů, shogi a go značně pokročily. V dnešních dnech nejen, že mnoho z nich má velice komplexní pravidla, ale hlavně si hráči mohou vybrat z neskutečného množství různých témat a herních stylů.
S termínem strategické hry je možná nejsilněji spojená představa boje, avšak dnes už se tyto hry mohou točit kolem obchodování, nebo kolem osidlování cizích planet. Zkrátka a dobře je rozhodně z čeho vybírat a každý si jistě přijde na své. Tento článek obsahuje doporučení na 5 strategických her, které vyčnívají nad ostatními ve svém žánru a které jistě ocení každý začínající hráč i deskovkový nadšenec jako dárek pod stromeček.
Osídlování Marsu je častým předmětem různých sci-fi filmů i knížek. Jenže málokdo se pozastaví nad procesem, jak vše vlastně bylo zabydleno a jakým způsobem byla nehostinná pustina přeměna na vegetací bující a městy posetou planetu. Zkrátka a dobře právě na vaši korporaci padla tíha zodpovědnosti vykouzlit život z ničeho. Jenže na to nejste sami. Vaši spoluhráči s vámi budou zápolit o to, komu se povede planetu udělat obyvatelnou jako prvnímu.
K tomu, abyste toho docílili, musíte splnit 3 podmínky. Musíte zvednout teplotu z -30 stupňů celsia na +8 stupňů. Množství kyslíku z 0 procent na 14. A nakonec umístit 9 dílků oceánů na hexagonální herní mapu.
Na začátku si každý hráč vylosuje dvě karty korporace a jednu z nich si vybere. Ty většinou zvýhodňují určitou taktiku hry – hráč se jí však nemusí nezbytně držet. Tyto korporace například zvyšují těžbu oceli, titanu, nebo usnadňují sázení lesů.
Hra se dělí na generace. Na začátku si každý hráč bere 4 karty. Libovolný počet z nich si může za peníze koupit. Pak už se hráči střídají ve hraní karet. Většina akcí se totiž točí kolem jejich vykládání nebo aktivace jejich efektů. Skrze ně si hráči zvedají produkci 6 hlavních surovin: peněz, železa, titanu, rostlin, energie a tepla. Za jednotky tepla je možné zvedat teplotu planety a za jednotky rostlin pak umisťovat lesy na herní mapu. Ta je ze začátku pustá a prázdná. V průběhu hry ji však pokryjete políčky měst. oceánů a lesů. Pokaždé, když umisťujete les, zvedáte množství kyslíku a dostáváte za to také teraformační rating. Ten představuje vaše vítězné body a hráč, který bude mít rating na konci hry nejvyšší, vyhrává hru. Teraformační rating dostáváte také za umisťování oceánů, zvedání teploty, ale také skrze efekty některých karet.
Významným způsobem zisku výherních bodů jsou také soutěže a tituly. Tituly se standardně hráči snaží koupit co nejdříve – všichni hráči si dohromady v průběhu hry mohou zakoupit pouze 3 tituly. Například titul starosta je možné zsíkat pouze, pokud se hráči povede postavit 3 města, titul plánovač pak v případě, že má 16 karet na ruce. Soutěže lze také vyhlásit pouze 3 a ty se vyhodnocují na konci hry. Třeba soutěž vědecká kapacita vyhraje hráč s největším počtem zahraných karet se symbolem věda a těžař zase ten s největším počtem vytěženého železa a titanu.
Na konci dostanete body nejen za každý les, ale také za každý les přiléhající k vašemu městu. Spočítají se body na kartách, vyhodnotí soutěže, a kdo získal nejvíce bodů, vyhrál hru jelikož předčil všechny ostatní v přeměně rudé pustiny na vzkvétající oázu.
Mars Teraformace má i spoustu rozšíření, která do ní přidávají nové herní prvky a zvyšují tak znovuhratelnost. Hellas a Elysium nabízí 2 nové herní mapy s novými soutěžemi i tituly. Předehra přidává do hry nový druh karet, které si hráči na začátku hry losují a ještě více mohou ovlivnit počáteční strategii hry. Neklid pak přidává do Marsu téma politiky. Dvě vylepšení Kolonie a pak Venuše pak otvírají cestu ke kolonizace a obchodu s dalšími planetami.
Mars Teraformace je skutečně hrou pro fajnšmekry. Má mnoho různých strategií vedoucích k vítězství a jelikož karty, které vašimi rukami projdou během hry, jsou pokaždé jiné, jste nuceni improvizovat a měnit strategie. Žádná hra není úplně stejná a cest k vítězství je mnoho. Ocení ji hlavně zkušenější a náročnější hráči anebo vytvrvalí nadšenci, jelikož jedna partička trvá klidně přes hodinu - tuhle hru si ale zamilujete hlavně s časem, kdy si naplno osvojíte možnosti, které skýtá.
V klasické strategické hře z roku 1995, která vyhrála prestižní ocenění Spiel des Jahres (Hra roku), se stáváte osadníky ostrovu Katan. Zápolíte se svými spoluhráči, kdo pustý ostrov obsadí jako první a kdo zde vybuduje co nejrychleji vzkvétající kolonii.
Ostrov je tvořen velkým šestiúhelníkem, který se skládá z šestiúhelníkových políček. Ty reprezentují jednotlivé druhy krajiny. Pahorkatiny, na kterých je možné získávat cihly, pastviny sloužící k chování ovcí, v lesech se získává dřevo, v horách kámen a na polích se pěstuje obilí. Pak je tu ještě jeden dílek s pouští, který slouží jako výchozí domovina zloděje.
Políčka herního plánu se pokaždé skládají jinak, díky čemuž je každá hra trochu jiná. Na každé políčko s výjimkou pouště se pak rozmístí žetony s číslem od 2 do 12.
Každé kolo hráči házejí dvěma kostkami. Výsledek se sečte a dané číslo udává, které políčko s příslušným žetonem bude produkovat suroviny. Pokud k některému z těchto aktivovaných políček přiléhá vesnice, získá danou surovinu.
Když na kostkách padne číslo 7, může hráč, který je na tahu umístit figurku Zloděje na jedno políčko. Nejen, že zablokuje políčko před produkováním surovin, ale také okrást hráče s přilehlým městem nebo vesnicí o jednu náhodnou surovinu. Poté každý, kdo drží v ruce více, než 7 karet musí polovinu z nich odhodit.
Za získané suroviny pak hráči stavějí cesty a vesnice a případně nakupují akční karty. Vesnice lze pak vylepšovat na města, která produkují dvojnásobný počet surovin. Akční karty dávají samy o sobě vítězné body. Najít také můžete kartu rytíře – hráč, který má zrovna nejvíce rytířů dostává body za největší vojsko.
Důležitou součástí hry je měnění surovin. Ty můžete buď velice nevýhodně měnit za suroviny v banku, ale můžete se také pokusit nějaké vyhandrkovat od svých spoluhráčů. Díky této mezi hráčské interakce Osadníci katanu skutečně ožívají.
Partie končí ve chvíli, kdy některý z účastníků získá deset bodů. Vesnice je za jeden bod, město za dva body. Dva body si také přičítá hráč s největším vojskem a nejdelší cestou.
Díky své popularitě vyšla spousta různých rozšíření a doplňků, které zážitek ze hry prohlubují a zajišťují, že i nároční hráči si přijdou na své. Například Kupci a barbaři, nebo Námořníci do hry přidávají nové scénáře a také rozšiřují možnosti herní plochy a zvětšují její variability. Pro opravdu malé hráče od šesti let je tu pak verze Junior se zjednodušenými pravidly.
Kromě samostatných rozšíření byly vydány i samostatně stojící variace hry. Jako například Osadníci z Katanu odehrávající se v universu Hry o trůny. Přenést se také můžete do dob vzkvétající Říše Inků, nebo mezi hvězdy se sci-fi laděnými Hvězdopalvci.
Osadníci z Katanu jsou ideální startovací hrou. Obsahuje jednoduché herní mechanismy, s čímž koresponduje i věková hranice deseti let. Oproti moderním komplexním strategickým hrám se jedná o počin, který krásně vystihuje rčení v jednoduchosti je krása. Každá hra je trochu jiná a možnost přímé interakce zajišťuje, že se Osadníci jen tak neomrzí navzdory své přímočarosti. Hra je ideální pro rodiny s dětmi právě díky svým přímočarým pravidlům - nějaké složitější mechaniky byste v ní hledali těžko.
Jak už název hry napomíná ústředním tématem je tapisérie. Vy stanete v čele civilizace, která právě na ni v průběhu svého růstu, vývoje a rozvoje zaznamenává své velké skutky. Od prvních krůčků pak vedete svůj národ až ke hvězdám. V průběhu budete objevovat, budovat, válčit a vynalézat – a stát se ze všech hráčů vůdcem té nejvelkolepější říše.
Autorem hry je Jamey Stegmaier, který má na svědomí také velice populární hru Scythe.
Tepstry je určena pro 1 až 5 hráčů. Herní plánek je pak oboustranný – každá strana určená pro určitý počet hráčů.
Na začátku hry si každý hráč vylosuje 2 ze 16 civilizací a jednu z nich si vybere. Každá z nich, jako například pokročilí futuristé nebo mystičtí alchymisté, pak přináší unikátní herní styl.
Samotné herní akce jsou pak poměrně přímočaré. Hráč si vybírá ze 2 možností. Buď posune se na 1 ze 4 stupňů pokroku anebo vyhlásí blahobyt. Tyto stupně pokroku jsou následující:
Posun v oblasti pokroku však vyžaduje suroviny a vy tak musíte pracovat s tím, co máte k dispozici a dobře si rozmyslet, které odvětví se vám více vyplatí.
Jakmile vám suroviny dojdou, můžete vyhlásit blahobyt. To znamená příliv nových zdrojů v závislosti na tom, kolik jste odhalili políček stavbou základních budov, jakými jsou například sýpky. Také máte možnost umístit jednu kartu na vaši tapisérii – ta může mít být buď jednorázový efekt, nebo různé bonusy pro další fáze hry. Dohromady můžete vyhlásit blahobyt pětkrát. Poté pro vás končí hra – ostatní hráči na vás ale nejsou vázáni a tak pro ně hra pokračuje.
Většinu tahů tedy mají hráči na výběr ze 4 možností. Dopady těchto voleb mohou však být značné a tak není radno vybírat lehkovážně. Důležitým aspektem je také rozvoj vašeho hlavního města. To je reprezentované síťkou čtverečků o velikosti 12 x 12. Ne na všech čtverečcích se však dá stavět. Ty zaplňujete stavbami a také figurkami dominant. Ty můžete získat skrze postup na stupních pokroku, nebo vylepšováním karet vynálezů. Za kompletně zastavěný čtverec 3x3 získáváte 1 surovinu a ve fázi blahobytu pak máte body za každý kompletně zastavěný řádek a sloupek mapky vašeho hlavního města.
Tapestry na první pohled působí komplikovaně, ale po prvním zahrání zjistíte, že akce jsou skutečně intuitivní. Herní zážitek je pak dostatečně variabilní díky 16 různým civilizacím, kdy navíc máte možnost každou hru vyzkoušet jinou cestu a herní styl. Velkým plusem je grafické provedení. Za ilustracemi karet stál Andrew Bosley, který ilustroval i překrásný Divukraj. O tom jsme psali již dříve a můžete se o něm dozvědět více v této recenzi. Kromě ilustrací určitě zaujmou i detailně vymodelované figurky dominant a budov. Výsledkem je hra, která potěší nejen oko, ale také poskytne potravu pro vaše šedé buňky mozkové. I přes relativní je Tapestry vhodná hlavně pro pokročilejší hráče, kteří rádi taktizují, jelikož kalkulace se surovinami a možnostmi dokáže skutečně potrápit.
Japonští bohové Kami byli nespokojení s vládou současného šóguna. A tak se rozhodli, že udělají to, co bohové umějí nejlépe. Najít si smrtelníky, aby plnili jejich rozmary. A tak oslovili klany s nelehkým úkolem – získat zemi Nippon a obnovit v ní duchovní tradice. Jenže jak už to bývá, když se bohové pletou do záležitostí smrtelníků. V zemi nastal zmatek. Všechny klany se totiž začaly předhánět, válčit mezi sebou a uzavírat nestálé diplomatické svazky, jen aby to byli právě oni, kdo zemi ovládne a bohy si získá na svou stranu.
Rising Sun může hrát 3 až 5 hráčů. Tematicky je zasazená do feudálního Japonska. Každý hráč se stává vůdcem jednoho z klanů, které spolu budou napříč hrou válčit, uzavírat spojenectví, ale část hry také zabere uctívání bohů, rekrutování vojáků a hromadění ctnosti.
Hra se dělí na tři kola, kterým se říká roční období: jaro, léto, zima. Každé z těchto kol se pak dělí na následující fáze:
Čajový obřad: Během čajového obřadu si hráči mezi sebou domlouvají spojenectví. Mohou si navzájem nabízet i různé peněžní úplaty nebo přísliby budoucích službiček výměnou za spojení klanů.
Politická fáze: Během politické fáze se hráči střídají v hraní politických mandátů. Karet s mandáty je dohromady 10, ale každý si vždy tajně dobere 4. Jeden si vybere a zbylé 3 vrátí na vrch balíčku a posílá balíček s mandáty dále. Mandáty umožňují přesouvat jednotky po mapě, verbovat nové jednotky. Pokud naverbujete kněze, můžete se navíc rozhodnout, jestli jej pošlete do jednoho ze 4 chrámů Kami, které byly vylosované na začátku hry. Kami vás přirozeně za projevení náležité úcty posléze odmění.
V balíčku se také nalézá mandát zrady. Ten vám umožní rozbít vaše současné spojenectví a nahradit dvě cizí figurky na mapě těmi svými. Kromě zrady každý mandát má ještě speciální bonus, který získáte pouze vy a váš spojenec.
Fáze války: No a teď vypukne to, k čemu se celou dobu schylovalo. Pořádná mela. Bitvy se odehrají v provinciích určených žetonem válečných provincií. V oblastech, kde jsou přítomny jednotky nepřátelský klanů, pak vypukne válečná vřava.
V boji pak hráči utajeně investují peníze do speciálních akcí, které chtějí v boji vykonat. Mezi tyto akce například patří Seppuku. To vám umožňuje zabít všechny vaše jednotky a získat za to vítězné body. Akce rukojmí vám dovolí zajmout jednu oponentovu figurku jako a vzít jejímu vlastníkovi vítězný bod.
Vítěz bitvy se určí porovnáním síly v dané provincii určenou počtem jednotek a dalšími faktory. Hráč s největší silou vítězí - získá žeton provincie. Figurky všech ostatních hráčů s výjimkou vítězova spojence jsou odstraněny z mapy. Vítěz pak hráčům, kteří prohráli, musí dát peníze, které rozmístil na bojové akce.
Důležitým prvkem je stupnice cti. Pokud ve hře kdykoliv nastane remíza, rozhoduje o vítězství právě pozice na stupnici cti. Některé akce čest zvyšují jako třeba provedení seppuku naopak mandát zrady vám na cti logicky nepřidá.
Hra končí po odehrání zimního ročního období a jak už to tak bývá – vítězí hráč s největším počtem bodů.
Na partnerském e-shopu Veselý drak navíc najdete i 3 rozšíření, které do hry přidávají nové prvky.
Invaze dynastií je největším rozšířením ze zmíněných tří. Do hry přidává další dva klany (Měsíce a Slunce) a nová monstra, která mohou však využívat pouze právě tyto dva klany. Umožňuje navíc hrát Risin Sun v 6 hráčích.
Nová monstra 4 velké figurky nových monster a odpovídající karty sloužící k jejich vložení do hry. Tyto příšery do hry přináší nové a zajímavé prvky přičemž samotné modely vypadají velice působivě.
Rozšíření Nespoutaní bohové přidává do hry 7 nových nespoutaných bohů a spolu s nimi přináší do hry i nový zásadní prvek. Hráči totiž kromě obvyklých výhod v uctívání kami ve svatyních totiž mají možnost boha i získat a spolu s ním jedinečné výhody. Bohové jsou navíce reprezentování novými figurkami, které jsou součástí balení.
Rising sun je nesmírně taktickou hrou od volby mandátů přes uzavírání spojenectví až po rozhodování kolik peněz chcete investovat do nastávající bitvy. Nesmíte totiž zapomínat, že pokud vyhrajete, poražený hráč shrábne všechny peníze a to se vám může šeredně vymstít. Ve hře je výrazně malý vliv prvku náhody – žetony určující bitevní provincie a náhodné losování karet mandátu jej sice obsahují a mohou ovlivnit průběh hry. Mnohem větší dopad však mají právě jednotlivá vaše rozhodnutí a jestli vás baví taktizování a přemítání nad tím, jak získat navrch nad vašimi soupeři je Rising Sun hra právě pro vás.
Hadara je další z řady civilizačně laděných deskových her. Vy se stavíte do čela jedné ze starobylých civilizací a vaším úkolem je zajistit, že právě o vás se bude ještě po stovkách let psát v učebnicích dějepisu. V jejím průběhu najímáte zručné řemeslníky a poddané, kteří vám pomůžou docílit věčné slávy.
Herní plán skládající se z různobarevných výřezů slouží k určování, kam přijdou umístit karty daných barev. Žlutá pro ekonomiku, zelená pro zemědělství, modrá pro kulturu, červená pro válečnictví a fialová pro vědu. Fialové karty pak přináší celou škálu různých bonusů a možností získat vítězné body. Ekonomika vám určuje výtěžek peněz a zemědělství pak množství karet, které můžete mít vyložené před sebou. Za získání určitého množství kultury pak můžete vytvářet sochy a válečnictví vám umožňuje zabírat kolonie. Tyto hodnoty v průběhu hry zvyšujete zakupováním karet znázorňující dělníky a poddané, kterým platíte za rozvoj vaší říše.
Hra se dělí na 3 epochy a každá epocha pak na 3 fáze. Začínající hráč na začátku první fáze každé epochy určí, ze které hromádky si každý vezme 2 karty. Jednu si pak zakoupí anebo prodá a tu druhou vždy umístí lícem vzhůru zpátky na herní plán. Takto se hráči postupně protáčí, dokud si každý neměl možnost vzít 2 karty od jedné z barev. Na konci první fáze hráči možnost vytvářet sochy nebo dobývat či drancovat kolonie, pokud na ně svou kulturou nebo válečnictvím dosáhli.
V druhé fázi si pak hráči postupně rozebírají karty odložené na herní plán v první fázi hry. Na konci epochy znova získávají peníze na základě výšky své ekonomiky, mohou sochat a válčit. Pak nastává fáze obživy lidu, kdy musejí spočítat karty. Pokud jejich množství převyšuje hodnotu zemědělství, musejí odhodit množství karet odpovídající rozdílu.
Na konci hry vyhrává hráč s největším počtem bodů. Jedním ze způsobů, jak je získat je zakupování stříbrných a zlatých medailí. Zlaté medaile přináší body za každý set karet všech 5 barev a stříbrné pak body odpovídající polovině některé ze 4 hodnot (vojenství, zemědělství, kultura, ekonomika). Tyto medaile lze zakoupit v každé fázi každé epochy, ale napříč 3 epochami zdražují a tak si na ně hráči musejí vyhradit dostatek peněz – což ovšem znamená, že se budou muset vzdát nákupu některých karet, které samy o sobě mají bodovou hodnotu.
Na závěr bych ještě rád vyzdvihl grafické provedení. To je krásně historicky stylizované a plné sytých barev, kdy herní desky v sobě nesou nádech starověkého Řecka a mince v sobě zase mají nádech Asie. Vizuální zážitek tak značně stimuluje ponoření do hry.
Hadara je ideální pro méně zkušené hráče i mladší hráče. Narozdíl od Tapestry, Rising Sun a Teraformace: Mars je zde věková hranice 10 let, kterou sdílí například i s Osadníky z Katanu. Můžete si jí tak užít třeba i v kruhu rodinném.
Snad vás některé z her v tomto článku zaujaly a třeba i posloužily jako inspirace na dárek pro vaše blízké (Vánoce už se přeci jen kvapem blíží). Ostatně nikdy neuškodí si udělat radost obdarovat sama sebe. Od barvité a nenáročné Hadary přes diplomatickou destilovanou taktiku Raising Sun a klasické Osadníky Katanu až po novou a překrásně zpracovanou Tapestry si každý typ hráče jistě přijde na své. Všechny hry zmíněné v článku si můžete zakoupit na partnerském e-shopu Veselý drak.
V sérii nejlepší top deskových her na Cmusu vyšly tyto články
Já bych určitě přidal mezi top strategické hry i "Through The Ages" od Vládi Chvátila.
0 hlasů
Through the Ages: A New Story of Civilization má také nejlepší digitální implementaci ze všech deskovek (https://throughtheages.com/).
V této hře organizuji několik turnajů, takže pokud máte rádi kompetitivní prostředí, tak může být pro vás jako stvořená. Nyní se turnaje účastní přes 700 hráčů a několik bývalých hráčů Magicu této hře propadlo (kromě mě třeba ještě Jan Lamper nebo Peter Vieren).
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře