Prima rozbor a balík, plno inspirace, díky za něj. Hlavně kombinace Hullbreacher a Dack je skvělá :) !
1 hlas
V dnešním článku si pro Vás Zdeněk Matura připravil rozbor Magic balíčku na formát Legacy, který se zaměřuje na Izzet Prison / Splinter Twin.
Při nahlédnutí na články, které jsem v poslední době napsal jsem si všiml jedné zásadní věci. Na Legacy rozbor čekáme už dost dlouho. A tak mám radost, že to dnes můžu napravit a vrhnout se na tento skvělý formát. A na co přesně se můžete těšit? Izzet Prison / Splinter Twin. Preferuji Izzet Prison, ale můžeme se setkat s oběma variantami. Zatím se můžete rozmyslet a po přečtení mi napsat svoji preferenci. :)
Jak napovídá název, balíček má jak Prison prvky, tak splinter Twin combo. To předurčuje i základní strategii, kde můžeme vyhrát často až velmi snadno při rychlém zahrání Blood Moon/Chalice of the Void, podobně jako klasický Mono Red Prison a nebo také pomocí Splinter Twin komba. Stejně tak hru dokáž zvrátit Hullbreacher s Day's Undoing, kdy karty pro soupeře proměníme na naše poklady.
JIž v minulosti zde byly pokusy o podobný balíček, ale dříve dopadaly nanejvýše průměrně. Nyní s novou posilou z Commander Legends se z dílny mtgo hráče jménem djizmo objevila verze, která zatím dle mého dosahuje slibných výsledků a získává si pozornost jak na Youtube, tak na fórech. Pokud se dostanete na konec je tam odkaz přímo na gameplay djizma.
Pro decklist pokračujte na následující stránku
Deceiver Exarch - Creature část splinter Twin komba. Skrývá ovšem více utility. Má menší synergii s Blood Moon, kdy může soupeři při seslání v jeho upkeepu odepřít manu z jeho basic země a dobře také blokuje malé bytosti jako Thalia, Guardian of Thraben nebo Snapcaster Mage, které vzhledem k jeho flashi nic dopředu netuší.
Hullbreacher - Commander Legends přinesl neobohatil pouze Commander formát a přinesl nám i na legacy hodně silný kousek. Hullbreacher je výborný i bez další pomoci, skrz flash ho do hry dostaneme v reakci na akci soupeře a skvělé pokud ta akce je Brainstorm nebo Echo of Eons najednou získáváme obrovskou výhodu. Kromě prostého zákazu nám dává i Treasure tokeny. Standardně jich s Day's Undoing získáme 7, takže máme zároveň i manu na vše, co bychom mohli chtít zahrát.
Vendilion Clique - Je dobrý proti combům, kde nám přidá extra interakci, má synergii s Hullbreacherer a v neposlední řadě je i modrý, takže se dá použít do alternativního costu FoW.
Dack Fayden - Věděli jste, že má i skrytou +1 schopnost, která se odhalí jen pokud máme na stole Hullbreacher? “+1: Create 2 Treasure artifact tokens and target opponent discards 2 cards.” Asi už vám začíná být jasné kolik toho Hullbreacher dělá.
Narset, Parter of Veils - Je tu jako 5. kopie již několikrát zmíněného piráta. Je sice o něco slabší, ale i tak je tento efekt natolik silný, že se chceme pojistit a doplňujeme ještě planeswalkerem. I když je z jistého pohledu zranitelnější, protože se na ni dá útočit, tak nám umí dát kartu výměnou.
Chandra, Torch of Defiance - Stále mě trochu překvapuje, že se zvládla prosadit na legacy, ale ve stompy balíčcích se jí daří. Nemůžu říct, že by toho nedělala dost. Hrajeme ji převážně kvůli konzistenci, zároveň umí sloužit i jako wincon.
Jace, the Mind Sculptor - Platí také to, že dělá balíček konzistentnější a umí být i wincon, stejně jako Chandra oproti které se prosazuje ve výrazně větším množství. To ovšem asi každý tak trochu čeká. Umí vše, hlídat, aby soupeř neobjevil na vrchu knihovny dobré karty, objevovat pro nás dobré karty, chránit se a nakonec i vyhrát hru svojí ultimátní schopností.
Izzet Charm - Od prvního pohledu univerzální karta. Nejčastěji využijete za zabití malé otravné bytosti nebo zrušení protivného kouzla. Možná se jedná o kartu, která vypadá větší než je její dopad na hru, ale v tomto buildu předvádí své možnosti na jedničku.
Day's Undoing - Nových 7 karet, když soupeř nedostane nic a ještě třeba pár karet ztratí. To že přijdeme o zbytek kola není v tomto případě důležité. Je to téměř ta samá situace jako v mém posledním legacy rozboru, kde se k tomuto účelu hrát Echo of Eons.
Force of Will - FoW je něco, co zná každý, kdo legacy hraje a kdo ji nezná měl by se brzy seznámit. Díky alternativnímu costu je to hrozba od začátku hry a tak nevadí, pokud soupeř začíná a chce nás porazit ve svém první kole - nedovolíme mu to. Je také důvodem proč se bezpečně můžeme zatapovat v pozdějších kolech.
Chalice of the Void - Klasický prison artefakt, snaha je zahrát ho v prvním kole na 1, čímž některým soupeřům “vypneme” velkou část balíku, ale neztratí se ani později na 2, kde nám opět neruší téměř nic.
Blood Moon - Výborné je i v prvním kole sebrat soupeři možnost hrát kouzla celkově. A i když samozřejmě Blood Moon nefunguje úplně proti každému, dokáže sám o sobě vyhrát dost her a potrestat všechny hráče, kteří spoléhají na velké množství non-basic zemí.
Chrome Mox - Karetní výhoda a nevýhoda není na legacy tak velká věc jako no novějších formátech. Mnohem podstatnější je možnost dělat věci co nejdříve. Umožňuje nám hrát v prvním kolem právě Blood Moon nebo Chalice na 1, ale také s trochou štěstí (čti variace) i jednoho z planeswalkerů. Pokud přemýšlíte proč nehrajeme něco jako Lotus Petal, tak Chrome mox nám pomáhá hrát naše drahá kouzla i všechny následující kola, což je důležitější než investovaná karta.
Splinter Twin - Druhá část velmi známého komba, které dokonce dostalo na modernu ban. Naše nespočetná armáda tokenů s hastem překvapí spoustu soupeřů a dokáže z ničeho nic ukrást výhru. Tomu napomáhá i fakt, že Splinter Twin lze zahrát hned po té, co jsme na konci soupeřova kola zahráli Deceiver Exarch skrze jeho flash, což nedává soupeři zmenší prostor k reakci.
Ancient Tomb - Produkce 2 bezbarvých je to, co nás v prvních kolech nakopne. Musíme být opatrní na Wasteland a prioritizovat načasování, tak abychom zahráli kouzla o které nejvíce stojíme. Možná v dvoubarevném balíku s větším množstvím karet přes dvě barevné nevzbuzuje v každém jistotu stabilní manabáze, ale rychlost je pro nás klíčová.
Ash Barrens - Velmi neobvyklá volba, pokud se jedná o legacy. Nejsem si zde úplně jist záměrem autora, ale třeba je to jen začátek této karty v tomto archetypu.
Fiery Islet - Canopy typ země. Samozřejmě hrajeme díky jeho schopnosti se proměnit v jinou karty ve chvíli, když už pro něj nemáme potřebu.
Polluted Delta a Scalding Tarn - Filtrace knihovny a hledání země podle aktuálních potřeb je dobrá věc na všech formátech. A léty ověřená synergie s Brainstorm schopností Jace.
Volcanic Island - Staples eternal formátů (Dobře, pauperu ne.) Dvoubarevná země bez nevýhody a s basic land typy. Jediná nevýhoda těchto zemí je, že nejsou basic a tak na ně platí Wasteland nebo Blood Moon, ale jejich cena, mluví jasně. (Přestože podstatná část je i kvůli Reserved listu.)
Brazen Borrower - Jestli máte stále strach z Marit Lage po té, co jste si přečetli můj Turbo Depths rozbor, tak tahle Faerie Vám může přinést klidnější spaní. Bounce na tokena stačí a později může dalšího i chump blokovat.
Ensnaring Bridge - Tento most se staví všude tam, kde nechceme, aby útočili bytosti. Funguje to skvěle i v tomto případě. Není ideální s Day's Undoing, ovšem i tak zastaví Emrakula nebo Marit Lage.
Faerie Macabre - Naše odpoveď na zápasy, kde na hrobě záleží.
Force of Negation - Negace inspirovaná FoW, k tomu se dá levněji zahrát za normální cenu.
Pyroclasm - Zabíjení bytostí. V základu máme svůj game plan, ale neumíme si efektivně poradit s rozjetým plánem soupeře. Proti plánům spoléhajícím na větší množství menších příšer je to první z dostupných odpovědí.
Ratchet Bomb - Univerzálnější ničení za cenu rychlosti. Můžeme si bombu nabít dopředu a pak si dokáže poradit i s víc než jen s bytostmi.
Sulfur Elemental - Bílých bytosti s 1 vzadu můžeme na stole proti sobě vidět i větší množství najednou. Nepomůže jim ani Mother of Runes a bude se s nimi poroučet ve “zlomku vteřiny” do hrobu.
Izzet Staticaster - Další karta, která si dokáže poradit s větším množstvím malých bytostí.Výborné je, že to dělá pouze za tapnutí a tak je nám k dispozici každé kolo znovu.
Chandra, Awakened Inferno - To že se nedá counterovat je pěkně podstatná vlastnost. Rozhodně pro nás s tímto balíčkem na tomto formátu. Jestli si někdo vzpomínáte jak jsem na začátku zmiňoval, že mana value 3 je na tomto formátu větší, tak ale se 7 Treasure tokeny zvládneme zahrát Chandru i mana screwed.
Neobvyklý, ale velmi zábavný balíček, který skrývá hned několik komb/synergií s velkým dopadem na hru a zároveň přináší i několik prison karet do mixu. Decklist prvních pár dobrých výsledků již získal a počítám, že si minimálně nějaký podíl v metagame najde. Pokud mi dnes chcete udělat radost jako všichni, kteří mi zanechávají komentáře, tak mi zanechte svůj názor na lepší název tohoto balíčku, jak jsem o tom mluvil na začátku a k tomu se podělte o to jak vidíte šance Izzet Prison na legacy.
Na závěr pro vás mám i video gameplaye právě od hráče djizma. :)
Děkuji za dočtení až na samý konec a zase příště. :)
OldSchoolCrusader
01.04.2021 12:17
Prima rozbor a balík, plno inspirace, díky za něj. Hlavně kombinace Hullbreacher a Dack je skvělá :) !
1 hlas
Zdeněk M.
03.04.2021 18:16
Díky, přesně. :)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|