Díky za pěkný rozbor včetně popisu všech hraných karet včetně obrázku.
Rozbor se dobře čte, když nemusím dohledávat, karty, které si při čtení okamžitě nezařadím.
Potěšil i námět na rozšíření/alternativní karty. 👍
1 hlas
V dnešním článku si pro Vás Zdeněk Matura připravil rozbor Magic balíčku na formát Standard, který se zaměřuje na RG deck, který se točí kolem Adventure schopnosti.
Přestože jsem se standardem letos už moc nepočítal, řekli jste si o něj a my na Cmusu rádi vyslyšíme vaše přání. :) K tomu se navíc odehrál Zendikar Championship, kde Tomáš Pokorný uhrál TOP 8, jak jste si mohli přečíst v článku Tomáš Rotka a Josefa Janáka, takže na dvojkový rozbor je i celkem dobrá chvíle.
Nebudeme ovšem rozebírat Monogreen food Tomáše Pokorného, protože v jednom z mých článků jsme už rezebírali Selesnya food a nechceme se přejíst jednoho tématu. Místo toho se podíváme na Gruul Adventures a tak se po několika měsících konečně dostane i na červenou barvu, barvu kterou jsem do teď poněkud opomíjel.
Gruul Adventures byl balík, který byl na Zendikar Championship populární volbou a přestože nedosáhl příliš osilnivých statistik v podobě winrate, pomohl dvěma hráčům dosáhnout TOP 8. Balík si začal říkat o pozornost dobrými výsledky již s vydáním Zendikar Rising a už v té době bylo jádro velmi podobné své současné formě a bez dalšího zdržování se podíváme na verzi, kterou hrála na posledním Championship Autumn Burchett.
Pro decklist pokračujte na následující stránku ZDE
Základní myšlenka je tak jednoduchá jak jen to jde. Zabít soupeře svými rychlými a velkými bytostmi. Jak je z decklistu na první pohled patrné, tak se nejedná o nejrychlejší aggro, ale máme i dobrý draw engine a tak nám nevadí o trochu pomalejší start. Hlavně když díky tomu máme o to lepší cíle pro náš “I win” equip a hrozíme obrovským množstvím burst damage.
Při pohledu na decklist je patrně, že kromě solidního adventure jádra, doplněného o velmi solidní agresivní bytosti sázíme i na několik grindy a high impact karet, které dokážou postupně budovat výhodu a nebo naopak rozhodnout hru téměř odnikud. Soupeř to tedy má o to složitější že můžeme o hru bojovat z několia úhlů.
Edgewall Innkeeper - S ním už jsme se setkali asi všichni. Každá zahraná adventure karta nám lízne kartu od každého hostinského. Karetní výhoda nám může hru vyhrát proti podobným balíkům sama o sobě a proti kontrolním balíkům nejsme tolik náchylní na board wipe. Nesmíme zapomínat, že se někdy nebojí zaútočit ani do větších bytostí, protože často později hrozíme dost zdrcujícím Embercleave a už samotné zlevnění o jednu manu je často to co umí na místě rozhodnout hru a zkušenější soupeř bude často respektovat Embercleave natolik, že bude pravděpodobně blokovat nějakou větší hrozbu.
Bonecrusher Giant - další klasika, která je skvělá sama o sobě a to i bez Inkeepera ve hře. Proti Aggru umí získat čas a proti kontrolu nám dává zase dosah an jeho posledních pár životů. Občas se objeví i situace, kde využijeme i interakci s různými protekcemi, které zranění preventují, takže například bytost která má protekci na červenou a blokuje Gianta stále zemře, pokud zahrajeme Stomp na nějaký jiný cíl před udělením zranění.
Lovestruck Beast - za 3 many 5/5 je velmi dobrý poměr a to obzvláště do bloku, podobně jako kdysi býval mnou velmi oblíbený Imaginary Pet. Do útoku je také skvělý, pokud zvládneme udržet naživu naše 1/1 bytosti, kromě jeho vlastních tokenů především již zmíněného Inkeepera.
Embereth Shieldbreaker - poslední přírůstek našich adventure bytostí, který jako správný rytíř v momentě, kdy ho bylo potřeba nejvíce nahradil kartu Rimrock Knight. Shieldbreaker se uplatní především proti kartám jako je The Great Henge, Embercleave, Mazemind Tome, Glass Casket nebo Witch's Oven.
Brushfire Elemental - Taky vám chyběl na standardu Landfall? Má haste a nemohou ho blokovat malé bytosti. Obvykle to bude 3/3 za 2 many, ale díky Fabled Passage může mít u mnohem větší čísla, zvláště pokud si je pošetříme třeba pro jeden velký Embercleave útok. Fable Passage můžeme nechat a neobětovat okamžitě i jako ochranu před zabíjením typu Elspeth's Nightmare nebo soupeřově Bonecrusher Giant.
Kazandu Mammoth - Druhá landfall bytost, která má rovnou 3/3 v základu, to se projevuje jak v útoku, při zalockovaném boardu nebo v blocku, kde se mamut nemusí narozdíl od Elementála jen chumblockovat. Taky stabilizuje naši manabase, protože jako double face karta skrývá na druhé straně land.
Questing Beast - Je taková superbytost. Skoro povinně se hraje ve všem co rádo útočí a hraje zelenou. Proti kontrolním balíkům využijeme kombinaci haste a extra dmg do planeswalkerů a naopak proti balíčkům s bytostmi vigilance a deathtouch, který se ukáže jako ještě lepší schopnost v kombinace s Embercleave, kde ve first strike fázi při útoku zabijeme všechny blokery 1 dmg a vše ostatní projde skrz díky trample.
Scavenging Ooze - Skvělý reprint do současné metagame, které hodně spoléhá na hroby. Může rovnou odstranit soupeřovi escape karty a nebo snižovat obsah našeho hrobu proti rogues. K tomu proti aggro balíkům rychle roste a přidá i pár extra životů.
Embercleave - Kdybych měl vybrat nejlepší kartu, tak by to nepřekvapivě byl tento equip. Často dokáže vyhrát hru i proti zdánlivě bezpečnému množství životů. Ale to už všichni známe především díky popularitě v monoredu.
The Great Henge - nejlépe se páruje s velkými a levnými bytostmi, přesně jako dělané pro tento balíček. Často to bude za 4 many artefakt, který nám okamžitě 2 many vrátí. Každá bytost přijde o něco větší a lízne další kartu. Špatný bonus nejsou ani 2 životy každé kolo.
Primal Might - Překvapivě univerzální kouzlo, které ideálně zabije soupeřovu bytost a zároveň i “udělí” X zranění do soupeře. Na začátku hry často díky velikosti našich bytostí funguje jako zabíjení za jednu zelenou. Neztratí se ani proti kontrolům, kde s trochou štěstí alespoň posílí bytost. Počet kopií se oproti předchozím verzím snižuje a to protože na současné metagame nemá takový dopad na hru jako předtím.
The Akroan War - Do výběru se dostala i tato sága, která na několik kol ukradne bytost, donutí soupeře poslat vše do útoku a pak mu pravděpodobně zabije i ty bytosti, které přežili útok. Jedno karetní řešení zalockovaného boardu a pokud jsme napřed, tak dále zvýší tlak na soupeře.
Shatterskull Smashing - Druhá ze spell/land double faced karet. Stejně jako první stabilizuje manabase. Mythic rare verze navíc umí přijít i odtaplá, takže nás nezpomalí a samotný spell umí zabít až 2 soupeřovi permanenty.
Fabled Passage - Filtrování balíku bylo vždy skvělé a o to lepší, když hrajeme i landfall, který můžeme aktivovat opakovaně a dokonce i instantní rychlostí.
Cragcrown Pathway // Timbercrown Pathway je jak všichni tušíte v tomto balíku pro svoji schopnost být zemí barvy, kterou zrovna potřebujeme.
Soul Sear - Již poměrně manově náročnější zabíjení, které je ale mířeno na větší a tím pádem také manové náročnější bytosti a planeswalkery.
Wilt - Naturalize, která má cycling. Kromě artefaktů na které už máme v mainu knighta se postará i o enchantmenty, které jsou populární například v balících kolem Yorion, Sky Nomad a/nebo Doom Foretold.
Phoenix of Ash - Létající haste, který jako každý správný fénix v hrobě nekončí natrvalo. Pumpovací abilita z něj dělá i parádní mana sink.
Garruk, Unleashed - Na standardu se příliš neprosadil a nejedná se o velké překvapení. Překvapení bude pro některé proč ho tedy hrajeme. Není příliš mnoho důvodů si proti nám nechávat velké množství karet proti planeswalkerům a budeme ho sideboardovat v zápasech, kdy budeme my útočnější strana, takže je dobrá šance, že chvíli na stole vydrží a jeho vliv na hru bude větší než by se na první pohled mohlo zdát, stejně jako všichni nezodpovězení planeswalkeři.
Ox of Agonas - Další karta do grindy match upů. Standardně lízne 3 extra karty když nic nemáme a pokud máme plnou ruku nebudeme mít potřebu ji okamžitě hrát. Nejvíce zazáří proti kontrolu.
Vivien, Monsters' Advocate - Parádní planeswalker, stejně jako The Great Henge vytváří stabilně solidní karetní výhodu. Dobře se doplňuje s Fabled Passage, která umí zamíchat balík pro jiný vršek knihovny.
Fire Prophecy - Skvělé zabíjení. Za 2 many zabije větší bytosti než Stomp a k tomu umí vyměnit zrovna nepotřebnou kartu v ruce. Výborný například do Mirroru.
Zmíním ještě několik dalších karet nad kterými jsem osobně uvažoval, když jsem zkoušel tento balík.
Anax, Hardened in the Forge - Je skvělý s Embercleave a vyrábí 1/1, které se hodí pro aktivaci Lovestruck Beast. Bohužel většina našich permanentů je zelená a tak ho moc dalšího neposiluje a často je sám o sobě pouhá 2/3 bytost za 3 many.
Chainweb Aracnir - Pavouk, který se hodí do konkrétních metagame. Jeho užitečnost poslední dobou není tak velká jako ještě nedávno, ale ve správné metagame je to pořád dobrá karta do sideboardu.
Evolving Wilds - Země která láka v podstatě v každém landfall balíku. Jako balík, který je zaměřený na útok však nechceme příliš mnoho zemí, které neumí generovat manu okamžitě a kromě Fabled Passage v prvních 3 kolech hrajeme i mamuta, který jako země také přichází do hry taplý.
Turntimber Symbiosis - Karta, která by se uměla prosadit, ale jak nám ukazují pro hráči, nechceme hrát příliš zemí, které mohou stát 3 životy při příchodu do hry a červené jsou v tomto případě prostě lepší.
Robber of the Rich - dříve populární bytost, dnes trochu na ústupu. Z mojí zkušenosti nepodává vždy konzistentní výkon a to ne tím, co removne soupeři z vrchu, ale jestli removne vůbec něco.
Jeden ze skvělých způsobů jak se učit hrát balíček je sledovat dobré hráče jak ho pilotují. Navíc je to způsob přípravy an kterou si každý vystačíme i sami a je to vhodný způsob i pro zkušené hráče, kteří mohou konfrontovat svoje myšlenkové pochody s top hráči. Takže pro vás mám i dvě videa, kde se můžete podívat na tento balík v akci.
Pro druhé video pokračujte na odkaz ZDE
V posledních středečních výhledech můžete nalézt hezkou tabulku matchupů. Jak jsem sice zmiňoval na začátku u tohoto balíku se nejednalo o nijak závratná čísla, ale i tak Autumn Burchett získala všech možných 8 výher ve Standard části na Zendikar Rising Championship.
Doufám, že se vám tento článek líbil. Myslím, že Gruul Adventures je momentálně na vrcholu pomyslného potravního řetězce, ale spousta hráčů se na něj dokáže kvalitně připravit, takže jeho výsledky nemusí vypadat všeobecně extra oslnivě. Pokud se mnou nesouhlasíte a myslíte si, že top volba je jiná, tak mi to spolu se svými postřehy nebo přáními napište do komentářů.
Díky za přečtení a jako vždycky se budu těšit zase příště.
P0dbi
19.12.2020 10:44
Díky za pěkný rozbor včetně popisu všech hraných karet včetně obrázku.
Rozbor se dobře čte, když nemusím dohledávat, karty, které si při čtení okamžitě nezařadím.
Potěšil i námět na rozšíření/alternativní karty. 👍
1 hlas
Zdeněk M.
22.12.2020 21:33
Děkujeme. :)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|