Recenze
Blinking Food, aneb rozbor balíčku na Standard
V dnešním článku si pro Vás Zdeněk Matura připravil rozbor Magic balíčku na formát Standard, který se zaměřuje na synergie kolem food mechaniky a karty Yorion.
Dvojka je poslední dobou formát, který bany mění s frekvencí, která mi začíná připomínat frekvenci vládních nařízení. Ale z obojího můžeme vzejít i něco pozitivního. V případě toho, že jsem zavřený doma, mám více času na rozvíjení třeba svého mindsetu. (Pokud jste neviděli můj nedávný článek na toto téma, rozhodně doporučuji.) A v případě banů se lépe prosazují balíčky, které to měli do nedávna hodně složité. Pokud jste měli čas sledovat October Zendikar Rising League, tak jste viděli, kolik Dimir rogues/millů a Yorion decků se tam objevilo. Většina Yorion buildů byla Azurious, ale objevila se i stále populárnější Selesnya verze, která navíc využívá food token subtéma.
Pro decklist pokračujte na následující stránku ZDE
Matt Nass je hráč známý především díky své pilotáži combo balíků, ale i se Selesnya Yorionem zvládl uhrát 8 výher z 12 zápasů tento víkend (MtG League Weekend), stejně jako Jacob Wilsons s prakticky stejnou verzí. Také bych chtěl připomenout úspěch Ondry Stráského, který jen pár dní zpátky s touto strategií dosáhl podstatného úspěchu, o kterém se zmiňuje Josef Janák v posledních Středečních výhledech.
Seleysnya Yorion nebo pokud chcete Selesnya blink stejně jako ostatní Yorion balíky využívá velkého množství enter the battlefield (ETB) abilit. Možná trochu překvapivě v této pouze 60 karetní verzi nehrajeme Yoriona jako companiona, čímž se vzdáváme 8mé karty na úvodní ruce a menší náchylnosti proti populárnímu millu, výměnou za konzistenci klasického 60ti karetní knihovny. Skvěle se zde uplatní historicky ověřený food package obsahující Gilded Goose, Trail of Crumbs a Wicked Wolf, které spolu s dalšími kartami pomáhají rozvíjet náš board state, vedoucí k získývávání karetní výhody a zároveň umožňují i interakci se soupeřovými pernamenty (zde se výrazně uplatní bílá), takže pro něj nebude snadné nás rychle porazit. Osobně mě zde velmi baví mix proaktivních a reaktivních karet.
Již tradičně si představíme jednotlivé karty a jejich roli
Takže i pokud o balíku slyšíte poprvé, můžete kopírovat decklist z odkazu, importovat do Arény a pustit se směle do hry.
Gilded Goose - Na začátku nám umožňuje být o kolo rychlejší a později umožňuje triggerovat Trail of Crumbs, pro který zároveň vytváří manu i food tokeny. V této interakci je nejvíce vidět její síla.
Wicked Wolf - Zabíjení, které v základu nemá špatné tělo. Navíc dokáže okamžitě růst, pokud máme dostatečnou zásobu jídla, takže nejen, že není limitován svými staty pro zabití soupeřovy bytosti, ale umí na něj i rychle vytvořit tlak. V tom pomáhá i nezničitelnost, kterou pokaždé s obětovaným food tokenem získá.
Skyclave Apparition - Možná nejsilnější “obyčejné” rare z nové edice. Ze hry odstraní permanent do mana costu 4. Háček je v tom, že soupeř už do konci hry tento permanent nemůže získat zpět. I pokud zabije našeho třímanového spirita, dostane výměnou bytost se staty podle mana costu permanentu o který přišel. Například v případě Kroxy je to pouhý 2/2 token.
Llanowar Visionary - Už z názvu jasné, že se jedná o potomka Llanowar Elves a Elvish Visionary. Pro nás je to skvělá kombinace, protože nejen že nám umožňuje snadněji sesílat naše endgame spelly, ale zároveň nám zvyšuje power level blinku.
Charming Prince - Princ nám dává na výběr ze Scry, extra životů a nebo blinku. Jedná se o univerzální dvojmanový drop, který má zajímavou interakci s Yorionem, kde se mohou blinkovat navzájem, takže i s jedním Yorionem si užijeme spoustu zábavy.
Yorion, Sky Nomad - Jeden z těch dobrých companionů. I přestože ho zde jako companiona nehrajeme, tak se jedná stále o velmi silnou kartu. V balíku hrajeme bez něj samotného dalších 25 karet s ETB schopností, kterou umí opakovaně spustit. I u karet jako je Glass casket, které přímo nevytváří karetní výhodu, to může mít velký vliv na hru, protože můžeme vybrat v daný moment znovu bytost, která nám vadí více.
Scavenging Ooze - Velké množství balíčků na současné dvojce pracuje do nějaké míry s hrobem a to jak svým, tak soupeřovým. Oooze nejen může brzdit Dimir Rogues a jejich snahu plnit náš hrob, může odstranit karty, které by měli být oživeny Elspeth Conquers Death, řeší karty s Escapem a zatopí i Dance of the Manse balíkům.
Vivien, Monsters' Advocate - Umožňuje nám hrát bytosti z vrchu knihovny a k tomu zároveň vyrábí 3/3 beasty s modifikací dle našich potřeb. Mínusová schopnost nám umožňuje zahrát Yoriona a najít si do hry libovolnou bytost.
Ugin, the Spirit Dragon - Nevím jestli ještě k Uginovi něco znovu psát. Bezbarvý board wipe, který umí i rozdávat dmg.
Cultivate - Jsme i ramp deck, takže najdeme uplatnění i pro kartu, která nám umí přinést 2 země. To samo o sobě je příjemná karetní výhoda, která nás přiblíží k seslání našich manově náročnějších spellů.
Emeria's Call - Mythic land/spell. Na mythic land cyklu je skvělé, že umí do hry přijít odtaplé. S větším množstvím bytostí oceníme i nezničitelnost, kterou 2 andělé přinesou.
Glass Casket - Na rychlém formátu, kde dominují Rogues a Gruul aggro oceníme možnost odstranění bytosti za pouhé 2 many.
Trail of Crumbs - I bez Witch's Oven a Cauldron Familiar dokáže přinést podstatnou karetní výhodu. Nejlépe funguje s Gilded Goose, ale stačí si líznout Yoriona nebo další kopii Trail of Crumbs a všechny již zahrané mohou znovu triggerovat i bez husy.
Elspeth Conquers Death - Trvalé řešení drazších problémových permanentů. Tím skvěle pokrývá spolu s Skyclave Apparition vše, co by soupeř mohl na stůl dostat. Druhý mód se skvěle osvědčuje na soupeřovu interakci a poslední mód není potřeba moc popisovat.
Jaké se hrají v balíčku země?
Manabase je celkem jednoduchá, využíváme 2 nonbasic země a to nové Branchloft Pathway/Boulderloft Pathway hrajeme Temple of Plenty, která přijde do hry taplá, avšak pomáhá nám snadněji sesílat karty přes více barevných zemí.
Rozebereme si i sideboard
Zde jsou extra kopie již zmíněných Elspeth Conquers Death, Glass Casket a Scavenging Ooze. K těm se již znovu vracet nebudu, a tak nám zbývá následující.
Chainweb Aracnir - Už za jednu manu umí sestřelit létající bytosti s jedničkou vzadu, což je navíc ETB abilita. Nebojí se ani tradovat, jelikož umí vyskočit zpátky do hry díky Escape a to už nemá problém sestřelit skoro nic.
Run Afoul - Další karta, která je cílená na Rogues, kde skoro vše létá. Za jednu manu obětování jedné soupeřovi bytosti. Často to může být druhé kolo odpověď na Soaring Thought-Thief.
Thrashing Brontodon - Není to sice Reclamation Sage, ale má větší tělo. Opakovaně ho díky Yorionu nevyužijeme, ale pokud potřebujeme, tak přes Elspeth Conquers Death již ano.
Pár vět na závěr
Představili jsme si tento mix food a Yorion package, který dohromady skvěle funguje, přináší nám kontinuální odpovědi na soupeřovi karty, velké množství value z interakcí a konzistenci, což z něj dělá nejen úspěšnou ale také velmi zábavnou volbu. Navzdory malému vzorku se také Selesnya ukázala jako celkově úspěšnější oproti Azurious verzi (přinejmenším tento víkend). Pokud jste hledali způsob jak se prosadit na současné metagame a nechcete hrát jednu z očividných voleb, tak by tento balík mohl být přesně to co jste hledali.
Myslíte si že Yorion se může dostat na vrchol současné metageme nebo bude kralovat až do dalšího setu někdo jiný? Dejte mi vědět do komentářů! Přidejte k tomu, který balíček vás nejvíce zajímal v rukách profíků během MtG League Weekend.
Jako vždy díky za přečtení a zase příště!
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.