Level 2 rozhodčí Joza pro vás sepsal další článek, který se týká pravidel v Magicu. Tentokrát se podíváme na nejrůznější triggery a oblíbené házení kostkou.
Foto: Wizards of the Coast
Pravidla Magicu - triggery s defaultní akcí
„Tak prej když nezaplatíš pakt, tak teď už neumřeš.“
„Cože?!!“
„No, říkal mi to jeden rozhodčí, prej to teď můžeš normálně doplatit… A taky už za házení kostkou není DQ. A taky…“
Vítejte u dalšího dílu pravidlového nepravidelníku, který se tentokrát pokusí shrnout a vysvětlit pravidlové novinky, které nás sice zavalily již v únoru, nicméně relevantní competitive turnaje se od té doby v podstatě žádné nekonaly, a tudíž jste o nic nepřišli. :-)
Pro Pact of Negation, Pact of Titan a všechny další Pakty dříve platilo, že pokud jejich majitel v upkeepu nezaplatil, tak prohrál hru. Současně byl-li trigger zapomenut, a po čase si na něj jeden z hráčů rozpomněl, hra okamžitě skončila prohrou hráče Paktu. Neplatilo to jen pro Pakty, ale pro všechny „triggery s defaultní akcí“, jako je třeba trigger Masticore.
Od února 2019 je tato kategorie triggerů zrušena. Pakty se tak chovají stejně jako většina triggerů. To znamená:
je-li zapomenutý trigger připomenut o více než jedno kolo později, nic se nestane, trigger je zapomenut navždy,
je-li zapomenutý trigger připomenut včas, je na rozhodnutí oponenta, zda se trigger dá či nedá na stack.
Pro větší názornost si uvedeme několik příkladů se stejným úvodem: Adam hraje ve své první hlavní fázi Liliana of the Veil. Bára kántruje Lilianu modrým Paktem. Následuje kombat a další akce, načež v Bářině upkeepu se na placení zapomene (*). Bára si lízne kartu...
a Adam zavolá rozhodčího. Rozhodčí se zeptá Adama, zda chce dát nyní trigger na stack. Adam souhlasí a Bára, má-li dostatek many, může Pakt zaplatit, ale dostane od rozhodčího Warning.
zaútočí, sešle nějaké kouzlo a předá tah. Adam si odtapne, lízne kartu a hraje Rlic of Progenitus. Když chce Báře (a i sobě) exilnout karty z hrobu, všimne si tam nezaplaceného Paktu a zavolá rozhodčího. Rozhodčí zjistí, že trigger Paktu proběhl více než kolo zpátky a trigger Paktu je tak navždy zapomenut. Bára dostane od rozhodčího Warning.
Adam si všiml, že Bára zapomněla v upkeepu zaplatit Pakt. Ví, že není jeho povinností soupeři připomínat zapomenuté triggery, a také ví, že když to připomene v Draw stepu, tak to Bára v klidu doplatí. Čeká tedy na vhodnou příležitost, kdy na to upozornit. Ta příležitost přijde hned po líznutí, kdy Bára hraje Lilianu a zbývají jí už jen tři volné many. Adam zavolá rozhodčího. Rozhodčí se ho zeptá, zda chce dát trigger na stack, Adam přisvědčí a Bára nemůže zaplatit a prohrává. Navíc dostane od rozhodčího Warning.
(*) předpokládáme samozřejmě, že Bára na trigger zapomněla neúmyslně. Pokud zapomněla úmyslně, bude diskvalifikována za podvod. Hráč nesmí úmyslně zapomínat na svoje triggery.
Házení kostkou a jiné náhodné metody určení vítěze hry nebo zápasu
Každý z nás někdy slyšel (někteří i viděli) příběh o dvou nešťastnících na stole č. 49 v posledním kole PTQ, kteří místo nahlášení vytajmované remízy hráli „kdo-hodí-větší-číslo-vyhrál-a-jde-pro-boostry“ nebo si vzájemně ukazovali vrchní karty knihovny, ba i na starou dobrou páku občas došlo... (a pak došlo na vyplňování diskvalifikačních lejster). Nyní je za „náhodné určení výsledku hry/zápasu“ standardním postihem Match Loss (případně double Match-Loss, pokud se akce účastnili oba hráči). Rozhodčí bude nicméně vždy pečlivě zjišťovat, zda hráči skutečně neví o nelegálnosti těchto aktivit. A pokud usoudí, že nejste turnajový nováček s minimální znalostí pravidel, nejspíš vás stejně diskvalifikuje. Pro čtenáře CMUSu se tedy v tomto ohledu nic nemění :-).
Stejný postih se stejným dovětkem platí nyní také za „sázení na výsledek zápasu“ a „uplácení“. V našich končinách jsem se se sázením příliš nesetkal, ale to, že chtěl někdo někoho uplatit finančně nebo boostrem, když mu to pustí, je mnohem častější. Dříve jste jako hráči museli soupeřovu nabídku uplácení či náhodného určování výsledku okamžitě nahlásit rozhodčímu, jinak vás mohl též diskvalifikovat. To už neplatí. Můžete soupeře místo toho jen kamarádsky poučit, že jeho jednání je proti pravidlům (rozhodčího ale samozřejmě zavolat i nadále můžete).
Triggery pro pokročilé
Byly zpřesněny pravidla týkající se tzv. „delayed triggerů, které navracejí změnu zóny nějakého objektu“. Mezi takové triggery patří například Obzedat, Ghost Council. Jeho trigger sám sebe exilne, jen aby sám sebe vrátil na začátku příštího vašeho kola. Do stejné kategorie patří Kiki-Jiki, Mirror Breaker nebo Geist of Saint Traft. Triggery všech těchto karet dávají nějaký objekt do nějaké zóny, jen aby ho pak stejný trigger z oné zóny opět vrátil zpět.
Tyto triggery (na rozdíl třeba o výše uvedených Paktů) nelze nikdy zapomenout. Pokud se tedy rozpomenete, že tam ten soupeřův anděl nemá dávno co dělat, nebo že se váš Obzedat již podezřele dlouho potuluje v exilu, pak zavolejte rozhodčího. Soupeř hráče kontrolujícího daný trigger dostane na výběr, zda se trigger vyhodnotí hned nebo na začátku další fáze. Výběr ze dvou možností je relevantní zejména pro kombat, kde by třeba náhle se zjevivší Obzedat mohl natropit pěknou neplechu.
Podobně vypadající triggery jako třeba u karty The Scarab God jsou naproti tomu jiné. Bůh (na rozdíl od všech karet uvedených o odstavec výše) nevrací změnu zóny objektu, kterou sám způsobil. Platí pro něj tedy stejná pravidla jako pro Pakty. Pokud si zapomenete vrátit boha z hrobu do ruky a od jeho smrti uplyne již více než kolo, zůstane v hrobě a nic se neřeší, trigger byl zapomenut. Stihne-li to váš mozek dříve, dostane váš soupeř na výběr, zda trigger na stack půjde či nikoliv, ale výsledek bude nejspíš stejný – bůh vás opustí.
To je z květnového pravidlového okénka vše. Děkuji za proofread Davidovi, a jako obvykle můžete své otázky psát do komentářů.
Triggery jsem minulý měsíc s rozhodčími řešil a nejsem si jistý, jestli je správně ten příklad 1b): Odkdy přesně se "měří" ten čas jednoho kola na připomenutí v případě Pactu? Od chvíle kdy byl Pact skutečně seslán (tj. od Adamovy hlavní fáze), nebo od chvíle, kdy byl jeho delayed trigger zapomenut (tj. od toho příslušného upkeepu)?
Dále jsme ještě řešili, co se stane, když hráč (hráči) zapomene na druhou (resp. třetí) kapitolu Ságy. Jelikož položení lore counteru je povinné, tak přitom se také ještě dějí věci, které článek nepokrývá (nejspíš se musí nějak backupovat celá hra). Možná by to stálo za doplnění.
díky, Pepo. ano vloudila se tam chybka. Příklad B by měl znít (např.) takto: "..., zaútočí, sešle nějaké kouzlo a předá tah. Adam si odtapne, lízne kartu a hraje Rlic of Progenitus. Když chce Báře (a i sobě) exilnout karty z hrobu, všimne si tam nezaplaceného Paktu a zavolá rozhodčího. Rozhodčí zjistí, že trigger Paktu proběhl více než kolo zpátky a trigger Paktu je tak navždy zapomenut. Bára dostane od rozhodčího Warning."
Také prosím o upřesnění, není mi dostatečně jasný rozdíl mezi variantami b) a c). Nevidím tam ten rozdíl ve "více než o kolo dříve" - oba příklady jsou přeci v Bářině main stepu, ale v tom, že v případu b) je kouzlo (planeswalker) i vyhodnoceno a permanent použit, zatímco v c) pouze k seslání.
Kdy tedy má hráč nahlásit soupeřovo zapomění zaplatit pakt, aby na to soupeř prohrál?
poté co jsme opravili ty chybu v B už je to jasné nebo pořád ne? Odpověď na tvoji poslední otázku: dříve než uplyne další/příští upkeep od missnutého triggeru+když zapomnětlivec nemá dostatek many na zaplacení
Teda to nám v tom páni rozhodčí dělají zase změny. S doplacením pactu je to obzvláště libové, asi stejně jako když si u FOW neodečtete život, ale na jednom se uvědomíte a soupeř umře. Asi to vidím ze špatného úhlu pohledu, ale pokud si hráč hrající pact vlastně nemusí svůj triger pamatovat a "nedělá" to úmyslně. Tak je protihráč, který následně čeká na vhodný okamžik pro oznámení doplacení pactu taky cheater.
Ještě že, na Standardu se takovéto věci nedějí.
A dotaz? Pokud zahraji nějaké kouzlo na které jsem neměl adekvátní (čti barevnou) manu a soupeř/hráč to zjistí ve svém či následujícím kole? Díky za případnou reakci. :-)
Turnajová pravidla říkají, že hráč není povinen upozorňovat na soupeřovy zapomenuté triggery. Případně je může připomenout, když se mu to hodí. Tedy, že hráč nemusí soupeři s triggery "pomáhat", pokud nechce.
Pozor, triggery jsou v tomto jediné. Na všechno ostatní upozorňovat musíte ihned.
BTW, i na Standardu jsou nevýhodné triggery (Curious Obsession).
"Pokud zahraji nějaké kouzlo na které jsem neměl adekvátní (čti barevnou) manu a soupeř/hráč to zjistí ve svém či následujícím kole?" - Rozhodčí posoudí, zda je možné situaci vrátit (tedy zda se mezitím nestalo příliš mnoho věcí atd.). V závislosti na Rules Enforcement Levelu hráče buďto slovně napomeneme nebo zapíšeme oficiální Warning.
ahoj, jen doplním, že srovnání zapomenutého paktu a neodečteného životu u FOW nefunguje. Jedno je Missed Trigger (popsáno v článku), druhé Game Rule Violation (nástin řešení podal Flamberg:v zásadě se situace buď nechá "jak je" (ve většině případů, tj. ztráta života se zpětně neodečte), případně se občas může provést tzv. back-up, kdy se všechny akce vrací zpět až do momentu prohřešku. Jak už správně poznamenal Flamberg (a je to i v článku): Soupeř hráče kontrolujícího nějaký trigger na něj MŮŽE ale NEMUSÍ upozornit. Z logiky věci vyplývá, že pokud soupeř missne jakýkoliv trigger, já za to nikdy nemohu být trestán.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře