Jaký je problém se spindown kostkou při házení? Vždyť pokud předpokládám, že každé políčko má stejnou pravděpodobnost hození, tak pak už je úplně jedno, jestli jsou "blízká čísla" u sebe nebo daleko od sebe...
0 hlasů
Jelikož se nám blíží série competitive turnajů, tak jsem se pokusil sepsat pár bodů zejména pro hráče, kteří nejsou na competitive scéně tak kovaní. Snažil jsem se vycházet ze zkušeností vlastních jako hráče, častých problémů, které řeším jako Judge, a také z dotazů méně zkušených hráčů v mém okolí.
Tento článek byl již v obdobné podobě zveřejněn na jiném portále. Vzhledem k tomu, že jde o zajímavé téma, domluvili jsme se s autorem, Jirkou Balcarem, a zveřejňujeme jej také. Budeme rádi, když se o další tipy podělíte v komentářích.
1. Obaly – Pokud vaše stávající obaly vykazují jakékoliv znatelné požkození (ohnuté rohy, špína, škrábance,… ) je lepší si na turnaj pořídit obaly nové. Před samotným obalením balíčku je dobrý zvyk zamíchat jak obaly, tak balíček (někdy může být část obalů poškozená a v takovém případě si zaděláváte na problém, že budete mít část balíčků systematicky označenou).
Pokud používáte perfect size obaly, tak platí, že buď musí být všechno v perfectech nebo nic.
Pozor také na rozdílné opotřebení obalů sideboardu a main decku. Je dobré obaly v sideboardu čas oda času měnit s main deckem.
2. Checklisty – Pokud používáte double-faced karty, je dobré používat checklisty. Pokud se rozhodnete hrát bez checklistů, tak se ujistěte, že vaše obaly jsou opravdu neprůhledné (pokud si nejste jistí, zeptejte se Judge), a obaly na double-faced kartách nejsou poškozené od vytahování karty. Při hraní potom pozor na otáčení zpátky a na nafouklé obaly po vrácení karty do obalu.
3. Tokeny – Pokud váš balíček obsahuje karty co generují tokeny, je dobré mít po ruce nějakou jejich reprezentaci. Pokud se rozhodnete reprezentovat přímo token „kartou“ s natištěnými charakteristikami, ujistěte se, že je to přesně ten token (pozor na rozdílnou barvu, ability, P/T , creature type).
4. Kostky – Na competitive turnajích není možné kostky používat na: počítaní životů, Energíí, Poison counterů. Pokud je chcete používat na házení o to kdo začne, tak se ujistěte že máte kostky a ne počítadla životů "Spindown".
Vlevo počítadlo, vpravo kostka
5. Decklist – Pokud máte jasno co budete hrát, je určitě dobře si připravit decklist předem. Ideálně čitelně na formát A4. Do decklistu se píšou anglické názvy karet. Pokud je neznáte, zeptejte se Judge. POZOR NA ZMĚNY NA POSLEDNÍ CHVÍLI, je to suverénně nejčastější příčina chyb v decklistech a zbytečně si koledujete o postih.
1. Dochvilnost – Na MKM/Nats/GP je Tardiness standardně 0/10. To znamená, že pokud se pustí čas a nesedíte u stolu máte Game Loss. Pokud se neukážete do 10 minut máte Match Loss a pokud se neohlásíte do konce kola tak vás automaticky dropnou z turnaje. Určitě se může stát, že máte objektivní důvud proč ste nestihnuli začátek kola, v takovém případě to řešte s Judgem, nikoliv se soupeřem (ten stejně bude volat Judge, pokud se ukážete během těch 10 minut).
2. Míchání, snímání – Na competitive turnajích (PPTQ, Nats, MKM, GP day 1) je vaší povinností míchat soupeři deck.
Pile-shuffle (kupičkování) decku, není dostatečná forma míchání, takže je potřeba po ní ještě použít další míchání jinou metodou. Navíc se kvůli časové náročnosti smí dělat jen jednou za hru (hra není zápas) a to jen na jejím začátku.
3. Psaní životů, Energií, Poison counterů – Na Competitive turnajích se tyto informace musejí zaznamenávat tak, aby byla vidět historie, tzn. nejlehčí je psát propiskou na papír. Ano, opravdu už nejde energie počítat kostkou na energy „tokenu“.
4. Volání Judge – Pokud se vám kdykoliv během hry zdá, že potřebujete Judge, tak ho zavolejte. Jsou tam od toho. Málokdy se stane, že by Judge byl zavolán zbytečně a velmi často se stává, že je zavolán pozdě nebo vůbec v situacích, kdy je to třeba.
Kdy určitě volat rozhodčí:
Dnes už opravdu nemusíte mít strach zavolat Judge. Dokonce i za prohřešky, za které se donedávna dávali Game Loss (líznutí karty navíc, neodsidování,…) se dnes obvykle dává jen Warning.
5. Appeal – Pokud se jedná o větší turnaj s celým teamem rozhodčích, tak tento team má určitou hierarchii. Když nesouhlasíte s tím, jak Judge vaši situaci vyřešil, tak máte možnost tento ruling “appealnout “, tedy se odvolat. V takovém případě se vaší situací bude zabývat Judge určený na řešení appealů. Tím je obvykle hlavní rozhodčí. Nejedná se o nic zvláštního. Opravdu, pokud máte sebemenší pocit, že se Judge spletl, nebo neporozuměl vaší situaci, neváhejte Appeal použít. Pro všechny zúčastněné je to win/win situace. Neznám rozhodčího, kterému by vadilo, že byl jeho ruling appealován. Ovšem jako u všeho je to o slušnosti. Nechte vždy dokončit Judge jeho ruling, ikdyž víte, že ho budete appealovat.
6. Uplácení, náhodné určování vítěze, splitování
Tohle je velmi komplikované téma (tedy kromě poučky “neházejte si kostkou o to, kdo zápas vyhrál“). Pokud si nejste jistí, co můžete a nemůžete říct/nabídnout soupeři, zavolejte Judge a zeptejte se ho. A to tak, aby soupeř váš dotaz nemohl zaslechnout. Ideálně tedy někde stranou.
Pokud vám soupeř nabídne úplatek, tedy něco výměnou za jakýkoliv výsledek, a vy to okamžitě nenahlásíte rozhodčímu, tak riskujete, že postih dostanete i vy.
Pokud máte pocit, že během turnaje se dělo něco špatně, nebo naopak velmi dobře, tak kromě toho, že vše můžete probrat osobně přímo na místě máte možnost napsat feedback na Organizátora nebo Judge.
Kladná i zaporná zpětná vazba je důležitou součástí budování komunity a herního prostředí. V magicu není rozhodně brána na lehkou váhu nebo ignorována.
Judge feedback – feedback.magicjudges.org nebo na e-mail magicjudgefeedback@gmail.com
Organizer feedback - www.wizards.com/Magic/PlaneswalkerPoints/Forms/StoreEventFeedback
Autor: Jiří Balcar
Jaký je problém se spindown kostkou při házení? Vždyť pokud předpokládám, že každé políčko má stejnou pravděpodobnost hození, tak pak už je úplně jedno, jestli jsou "blízká čísla" u sebe nebo daleko od sebe...
0 hlasů
Právěže není garantováno, že ty pravděpodobnosti jsou stejné, navíc to že jsou velká čísla u sebe dost ulehčuje podvádění.
0 hlasů
Jaktože to není garantováno? Protože u "reálné" kostky to snad garantováno je? Vždyť ta může být vyrobena nějakou továrnou ještě "šmejdštěji" než ten spindown counter...
Co se týče podvádění, tak to faktor asi opravdu být může. Ale stejně mám pocit, že když už, tak lidi budou spíš "trénovat" házení dvěma k6 než jednou k20.
0 hlasů
Předpokládám, že existuje důvod, proč se kostky určené na házení vyrábí tak jak se vyrábí. Je možné, že pokud je opravdu hozena poctivě, tak to výjde nastejno (a pokud by byla biased, tak budou podmínky pořád rovné pro oba hráče), takže jde spíš o to podvádění. Se spindownem se to prý dá natrénovat fakt snadno, nevím jak se šestistěnkami.
0 hlasů
Trénovat házení dvěma k6 jde opravdu špatně. Je to jeden z důvodů proč se hazí většinou 2 kostky a ne jedna. Spindown je možná vyvážený stejně jako normální k20 ale problém je opravdu to rozložení. Pokud se ti "povede" trefovat lepší polokouli, tak máš jistotu že trefuješ lépe než průměr.
1 hlas
díky Jirkovi za jeho článek, několik věcí stojí myslím si za doplnění:
@obaly: velmi častý problém je rozdílná velikost a odstín barvy obalů (platí když si koupíte obaly v balení po dvakrát 50 ks). Mít v constructed balíčku 10 zemí v rozeznatelně jiných obalech než zbytek decku je DOST VELKÝ problém...
@kdy volat rozhodčí: vždy, když se na něčem se soupeřem neshodnete (např. neshodnete se na odpovědi na tyto otázky: pokládal jsi zemi? už jsi deklaroval útočníky? už jsi mi předal kolo? cíloval jsi tuhle potvoru? ...)
další možná témata:
-foilové karty a jejich "poznatelnost" v balíku
-Hrajte svižně!
-Komunikujte se svým soupeřem+typy informací co komu musíte říkat...
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře