22.08.2021 22:59
| Profil autora a články: Tomáš Rotek
MTG Arena je digitální varianta populární karetní hry Magic: the Gathering, která si získává na popularitě stále většího množství hráčů. Článkem Vám přiblíží o co se jedná a proč právě pro Vás by se mohlo jednat o zajímavou variantu.
MTG Arena, aneb úvod do digitálního Magicu
Tento úvodní článek by měl sloužit především jako průvodce pro nové hráče, kteří o této variantě buď nevědí, nebo s ní ještě nejsou plně seznámeni, i když věříme, že spousta z Vás se již o pár her z pohodlí domova pokusila. Pokud tedy již Arénu hrajete a máte s ní zajímavé zkušenosti a poznatky, tak nám určitě dejte vědět do komentářů a zkuste tak pomoci novým hráčům tohoto digitálního Magicu.
Magic Arena je digitální adaptace na karetní hru Magic: the Gathering za kterou stojí matematik Richard Garfield. Papírová varianta je s námi již od roku 1993 a i do dnes baví miliony lidí po celém světě. Cílem článku není Vám představovat hru samotnou (o tom jsme pro Vás již napsali úvodní článek do karetní hry Magic), ale její implementaci do počítačového prostředí v podobě Arény. Každopádně pro ty co vůbec nemají představu podotknu jen, že se jedná o hru v anglickém jazyce, jejíž doporučený věk začíná od 13 let, avšak z osobních zkušeností víme, že je to hodně individuální.
Samotná MTG Arena nabízí vstup do světa Magicu poměrně snadno všem hráčům, je totiž zdarma a jediné co potřebujete udělat je zaregistrovat se na stránkách ZDE a stáhnout herního klienta. Monetizační model ve hře je pak očividný, hráči mají možnost získat za reálné peníze speciální měnu, která má vliv převážně na rychlejší přístup k obsáhlé kolekci, případně si za ní můžete kupovat vstupy do turnajů, či kosmetická vylepšení (bezokrajové karty, obaly, a podobné). Každopádně musím podotknout, že hru lze naplno hrát i bez investice vlastních peněz, herní měnu totiž lze vyhrát například v turnajích a vy se tak nemusíte bát, že již nemáte šanci dohnat ostatní hráče.
Pokud nejste zběhlí v online světě, můžete nejdříve vyzkoušet klasický papírový Magic a koupit si startovací Magic balíčekna našem eshopu Veselý drak.
První krůčky v Magic Arena
Po instalaci a prvním spuštění hry si budete muset projít krátkým tutoriálem, který především nové hráče seznámí se základními pravidly a mechanikami světa Magic: the Gathering. Zkušenější hráči zde alespoň získají určité povědomí o vizuální stránce klienta a jeho ovládání (to je celkem intuitivní, takže se nemusíte bát). Po odehrání tutoriálu získáte základní balíčky, které pak lze libovolně upravovat, případně si můžete poskládat vlastní.
Každý den se vám ve hře objeví jeden nový úkol (to je vidět ve spodní části obrazovky) za který máte možnost získat buď 500, nebo 750 goldů. Goldy jsou herní měna přidělovaná na základě hraní a není je možné získat za peníze, ale cokoliv se dá koupit za zlaťáky můžete zaplatit i pomocí "Gems". Tyto drahokamy jsem zmínil výš jako placenou herní měnu, ale je možné se k nim dostat i pomocí "klasického" hraní.
Pokud si rozkliknete kategorii "Decks", tak získáte přístup k Vaší kolekci, kde si můžete buď prohlížet sbírku, nebo postavit či upravit nějaký ten deck. Zde je důležité podotknout, že oproti papírovému Magicu zde nemáme možnost karty nějak s ostatními hráči vyměňovat. K získávání karet slouží buď drafty (karty které pickujete Vám pak zůstanou, takže máte možnost příležitostně "svačit" zajímavé kousky), nebo je můžete otevírat v booster balíčcích, které najdete v obchodě jak za goldy, tak gemy.
Pokud budete shánět konkrétní kartu na vylepšení vašeho balíčku, tak budete muset sáhnout po takzvaných Wild kartách. Ty získáváte postupně za otevřené boostery, kdy vždy šest otevřených packů znamená Wild kartu dané rarity. Zde je dodrženo určování karet z papírového Magicu, takže Mythic Wild karta je nejvzácnější. To pro hráče Arény může být častý problém, protože ke stavbě balíčků typicky využijete velké množství Rare karet, a tak se Vám stane, že potřebujete vytvořit určitý Rare playset, ale nemáte už žádné Wild karty dané rarity, kdežto těch Mythických Vám zůstane hodně. Bohužel není možné Wild karty mezi sebou nějak měnit a vy tak musíte otevírat další boostery.
Wild karty se dají otevírat i v boosterech, což je téměř vždy příjemnější, než otevřít nějakou konkrétní kartu.
Jaké jsou herní módy v Magic Arena?
MTG Arena nabízí celkem širokou škálu možností pro hráče, a tak pevně věříme, že si každý vybere to svoje. V základu máte možnost vybrat si mezi základními, nebo všemi herními módy. Dost často totiž vycházejí speciální eventy, které hře přidají zajímavý nový obsah.
V základu Vám hra nabídne následující možnosti:
1) Standard
Asi nejznámější Magicový formát, který zde můžete hrát jak formou BO1, tak ve variantě BO3 (se sideboardem).
2) Historic
Historic je speciální formát pro Arénu o kterém jsme již vytvořili samostatný článek, takže pokud nevíte o co se jedná, tak pokračujte na odkaz ZDE. Stejně jako v případě Standardu i zde máte možnost volit mezi BO1 a BO3 variantou.
3) Limited
Pod pojmem Limited na MTG Aréně je myšlen hlavně Draft, ale při vydání nových edic mají hráči možnost zahrát si i Sealed (otevřete šest boosterů ze kterých postavíte balíček).
Fungování digitálního draftu je celkem obsáhlejší téma, a tak Vás odkážu na jeden z našich předchozích článků ZDE, kde je vše podrobně vysvětleno.
Jak fungují Ranked hry?
U všech tří výše zmíněných formátů (Standard, Historic, Draft) máte možnost hrát takzvané Ranked (hodnocené) hry. Ty slouží k posouvání se po určitých kategoriích (to je vidět na obrázku níž) za které na konci sezóny (jedna sezóna je jeden měsíc) získáváte odměny. Pro hráče v Mythic ranku se může jednat i o slot v kvalifikačním turnaji, ale to je otázka kompetitivního hraní, které s dovolením kvůli jednoduchosti vynechám.
Proč si tuto videohru alespoň vyzkoušet?
MTG Arena nabízí především v těchto těžkých časech možnost hrát z pohodlí domova, takže i když zrovna nemáte možnost hrát karty ve Vaší oblíbené herně, můžete využít alespoň tuto variantu a trávit tak s Vaší oblíbenou karetní hrou čas. Přece jen není nic jednoduššího než si na počítači zapnout hru a během pár minut odehrát nějakou tu partii Magicu. Pro zapálené hráče draftu se sice nemusí jednat o stoprocentní zážitek, ale i tak podle mě Wizardi odvedli skvělou práci, ale to jsem již zmínili v předchozích odstavcích.
Magic Arena je určitě zajímavou volbou jak pro příležitostné, tak kompetitivní hráče (ti v podstatě v současném Magicu nemají jinou alternativu) a rozhodně tak stojí alespoň za vyzkoušení. Vliv této videohry na podobu karetní hry Magic: the Gathering je obrovský, protože krom herního zážitku nabízí skvělé prostředí pro testování a Wizardi tak získávají velké množství dat na jejichž základě například tvoří nové zákazy karet (o tom posledním se můžete dočíst v samostatném článku ZDE).
Samozřejmě online svět nenahradí klasickou hru naživo, s kamarády a ten pocit, když vidíte strach v očích soupeře, když vytáhnete nejsilnější kartu svého balíčku :-). Chcete-li začít s papírovým Magicem, není nic jednoduššího než si koupit Karty Magic zde.
Největší novinkou z prostředí digitálního Magicu MTG Arena je vydání aplikace pro mobilní telefony s operačním systémem Android. I přes nejrůznější komplikace minulého roku 2020 se tak konečně dočkáme tohoto populárního provedení Magicu na obrazovkách svých telefonů.
Tato zpráva je zatím pozitivní pouze pro uživatele operačního systému Android, protože milovníci iOS si ještě nějaký čas budou muset počkat. Nicméně ani samotný operační systém neznamená, že si hru můžete vyzkoušet, MTG Arena na mobilní telefony je zatím totiž dostupná pouze pro výkonnější zařízení.
Minimální požadavky jsou následující:
Android 6.0 Marshmallow
4GB RAM
Kirin 970 / Snapdragon 845 / Exynos 9810
Nicméně se jedná o pěkné provedení, kdy sdílíte Váš účet společně s variantou pro počítače a rozhraní je prakticky totožné. Rozdílnosti naleznete při soubojích, kdy museli být některé prvky upraveny tak, aby vyhovovaly právě menším obrazovkám mobilních telefonů. Mezi takové úpravy patří například posunutí Vašeho avatara z prostřed do levého rohu obrazovky.
A to je pro dnešní článek vše. Pokud budete mít zájem o určitou problematiku, například "Jak na herní měnu v MTG Arena", tak neváhejte a napište nám do komentářů a my článek připravíme. Všem děkujeme za dočtení až do konce!
22.08.2021 22:59
| Profil autora a články: Tomáš Rotek
šlo by prosím článek doplnit o informaci, jak se do turnajů hlásit? Nebo nový článek prosím.
Na MTG Aréně se začínají pořádat různé turnaje, na které je třeba se někde registrovat nebo dokonce i předem zaslat decklisty, ale tak nějak uceleně tyto informace nikde nejsou.
A když už je tady článek pro začátečníky, tak by se v něm taková informace objevit možná měla.
Já osobně jsem se již několikrát propracoval až do mythicu, ale tam už pořadí ranked je jinak než v nižším levelech. A jak funguje, tu také popsáno není.
Jak se hlásit do turnajů, k tomu asi nejlépe najdeš instrukce na stránkách organizátora. Pořádá turnaj Channel Fireball? Nebo StarCityGames? Nebo Red Bull? Informace by měli mít někde zveřejněné. Nejspíš ale budou turnaj organizovat přes platformu MTGMelee a mít Discord také není na škodu.
Jak funguje "Ranked Play", o tom si můžeš přečíst tady: https://aetherhub.com/Article/MTG-Arena-ranking-sy - stem-and-how-it-works
Ale není to vysvětleno celé, protože ten "reálný" rating systém, který za tím stojí, je skrytý.
Článek se mi líbil, nicméně ještě by nebylo na škodu uvést nějaké minimální požadavky na počítač, které Magic Aréna vyžaduje. Slyšel jsem, že nějaké počítače to "nerozjedou"... :-/ :-)
Je to tak. Některé počítače to nerozjedou a navíc je v tom ještě faul. Začínal jsem na notebooku, který zvládne začátek, kdy musíš přečkat výuku. Teprve až se přes ni dostaneš, tak začne kolabovat. Nechtějí odradit zájemce, tak na úvod jsou požadavky nižší.
je pravda, že na to že to je „jen“ karetní hra, tak je to dosti náročné a často dosti zpomalené...osobně nechápu ty prostoje po hře (zejména na slabším stroji). Jinak tablet mi to rozjede celkem v pohodě i když to je trošku pomalejší, než na stolním. Co mě však neskutečně dráždí je fakt, že u balíku s comapnionem máte jeho název vlevo dole v místech, kde máte poslední kartu vlevo v ruce (často tam mám land) a je celkem obtížné tuto kartu zahrát, protože je překrytá jménem vašeho companiona, což je u lurruse s dlouhým jménem fakt otravné. Toto se mi děje u hraní v okně...
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře