Nebýt Urza's Sagy, tak by Duress třeba taky nikdy nevyšel ;)
Pěkný článek! :-)
0 hlasů
Vítejte u shrnutí nejúspěšnějších karet aktuální edice (Innistrad: Midnight Hunt) na constructed. Stejně, jako u předchozího článku, se nejprve podíváme na nejhranější karty na klasických formátech jako je standard, modern, legacy, či duel commander, a ve druhé části se budeme věnovat casual commanderu.
20. Evolving Wilds (100 decků)
Stejně jako v AFR, tak i na Innistradu se Evolving Wilds prosadily mezi nejhranější karty edice. Opět to ovšem ale bylo zejména díky tomu, že je to staple v pauperu. Pár bodů ale získaly i na standardu, kde se hrály v zelených rampách díky synergii s Lotus Cobrou.
19. Intrepid Adversary (108 decků)
Skoro všechny body získla Adversary díky white weenie na standardu, kde se většinou hraje coby vrchol křivky, jenž zahrajete před finálním útokem.
Jediné dva body mimo standard získal na pioneeru - jeden z decků bylo klasické white weenie s hodně nízkou křivkou, zatímco druhý deck byli tribal humani soustředění na posilovací efekty jako General Kudro a Thalia's Liuetenant.
18. Cathartic Pyre (118 decků)
Pěkný příklad modální karty, jenž se hraje díky své flexibilitě. Nejvíce bodů získala na standardu, kde je součástí jednoho z tier1 decků - UR Control s Alrund's Epiphany (ovšem většinou se hraje jenom jako one-of).
Kromě toho jsme ji mohli v malých počtech vidět i na ostatních formátech - vždy to bylo v decích, jenž mají nějaké graveyard synergie (UR Phoenix na pioneeru, Dredge na modernu, Reanimator na legacy, Kroxa v duel comamnderu).
17. Consider (126 decků)
Jedna z mála karet, která se nehraje primárně na standardu - hráči ji sice zkoušeli v modrých kontrolech, ale bez graveyard synergií to je pouze průměrný cantrip.
Nejvíce se samozřejmě prosadil na modernu, kde je opravdu přehršel nejrůznějších graveyard synergií - máme tu třeba UR Murktide, Esper Reanimator, UR/Jeskai Phoenixe, Gifts Storm, atd...
Hodně se hraje samozřejmě i na pioneeru, kde se díky němu katapultoval UR Phoenix na pozici nejlepšího decku na formátu. Hraje se ale i v klasických kontrolech, protože přinejmenším plní hrob pro Dig Through Time.
A samozřejmě se hraje i na duel comamnderu, v reanimačních strategiích (Aminatou), v modrých tempo decích (Adeliz) a také v deích, jenž mají další fajn graveyard synergie (Octavia).
16. Briarbridge Tracker (131 decků)
Další standardový staple - hraje se ve většině zelených agresivních decků, ať už jde čistě o monogreen, nebo verze s různými splashemi (GB, RG, Temur).
Nutno ovšem dodat, že to skoro nikdy není four-of, ale spíše se hraje coby value sidovka.
15. Delver of Secrets (133 decků)
Hráči ho sice zkoušeli na standardu (s kartami jako Magmatic Channeler a Thermo-Alchemist), ale příliš se neprosadil (pokud není v páru se Snapcasterem, tak to holt není ono).
Není tudíž divu, že většinu dobrých výsledků posbíral na legacy a pauperu, kde Delver decky patří mezi stálice formátu již dlouhé řady let...
14. Galvanic Iteration (135 decků)
Podobné karty jsme v minulosti vídali spíše v casual formátech typu multiplayer commander, ale flashback v kombinaci s velmi silným spellem pro zkopírování (Elrund's Epiphany) z něj udělal jednu ze stálic standardu.
Opět je tu vidět, že RnD tým do toho dává celé srdíčko - je tak zábavné dívat se, jak si soupeř hraje dvě a více extra kol po sobě...
13. Brutal Cathar (141 decků)
Karty jako Fiend Hunter či Banisher Priest byly vždy staply ve standardovém White Weenie, takže není příliš překvapující, že v této tradici pokračuje i Brutal Cathar.
Kromě standardu jsme ho mohli vidět ještě v pioneeru, kde se hrál v Naya Aggru s Winotou (a technicky jsme ho mohli vidět i ve Winotě v duel commanderu, ale ta už byla mezitím zabanovaná).
12. Fateful Absence (146 decků)
Další výborná karta pro white weenie - proti agresivním deckům totiž soupeř často nebude mít vůbec čas clue prolíznout.
Nejvíce se samozřejmě opět hrála na standardu, ale mohli jsme ji vidět i na pioneeru (UW Spiriti, White Weenie, UW Ensoul) a duel commanderu (Isamaru, Minsc, Saskia).
Hráči ji zkoušeli i na modernu a legacy v kontrolnějších decích, ale většinou to bylo jenom jako one-of a nemyslím si, že by se to na těchto fromátech mělo trvale prosadit, jelikož tu prostě máme plno lepších možností (Prismatic Ending, Vindicate, Abrupt Decay).
11. Unnatural Growth (147 decků)
Tohle vypadá spíše jako skvělá karta do casual commanderu, ale zdání klame, protože se nejvíce hraje na standardu v monogreen aggru, kde má skvělou synergii s Esika's Chariotem - pokud se vám to takhle pěkně sejde po křivce, tak je to opravdu nekopromisní a zároveň je to i celkem resistentní vůči hromadnému zabíjení.
10. Burn Down the House (148 decků)
Další ze standardových staplů - jde o hromadné zabíjení hrané v již zmiňovaném UR Controlu s Alrund's Epiphany. A pokud vám přijde podezřelé, že se to hrálo ve více decích, než Galvanic Iteration, tak je to tím, že se Burn Down občas hraje v sidu v rogue decích jako jsou RG Werewolves, či RB Midrange.
9. Smoldering Egg (169 decků)
Karta, o které si spousta hráčů myslela, že bude skvělá na pioneeru v decích s Arclight Phoenixem, ale ve skutečnosti se hraje výhradně na standardu, coby hlavní winkondice v UR Epiphany.
A není to vlastně příliš překvapivé - čtyřka v obraně je super proti agresivním deckům a v late gamu naprosto dominuje boardu, nemluvě o tom, že má skvělou synergii právě s obávanou Alrund's Epiphany.
8. Fading Hope (177 decků)
Asi vás to příliš nepřekvapí, ale opět jde o další z karet, jenž se hraje v UR Epiphany - je to levná interakce, která pomůže zpomalit počáteční nápor agresivních decků, což je pro kontrol ideální, nemluvě o extra přidané hodnotě v podobě scrye.
Fading Hope se kromě toho objevil i na pioneeru (v tempo decích jako jsou UW Spiriti a UR Phoenix) a na duel commanderu (opět v tempo decích, zejména pak v Adeliz a Grazilaxxovi).
7. Outland Liberator (245 decků)
První opravdová multi-format allstar karta v edici. Ačkoli nejvíce bodů posbírala díky standardovému Monogreen Aggru, tak jsme ho mohli vidět i na historicu v Jund Sacrificu, v pioneeru v Naya Winotě, na modernu v Humanech, Yawgmoth Combu, či Amulet Titanu (obecně je to one-of v decích s tutor efekty), poté samozřejmě i v duel commanderu v zelené rampě (Titania), či v agresivních decích (Klothys, Hogaak) a dokonce jsme ho mohli vidět i na legacy (v decích s Green Sun's Zenithem - Maverick, GW Depths) a vintage (BUG Fish - kde se samozřejmě také hraje Green Sun's Zenith).
6. Malevolent Hermit (256 decků)
Ještě se na chvilku vrátíme na standard, kde se Hermit hraje coby sidovka pro kontrolní mirrory. Hádám, že je celkem fajn, zahrát si nezkántrovatelné Alrund's Epiphany...
Kromě snadardu jsme Hermita mohli vidět i v duel commanderu (tempo decky jako Adeliz a Malcolm + Kraum), v pioneeru v Jeskai Ascendancy Combu (opět coby sidovku), na legacy ve Sneak and Show (sidovka) a na vintage v BUG Fish.
5. Wrenn and Seven (268 decků)
Drtivou většinu "bodů" získal Wrenn and Six díky standardu, kde se hraje v Monogreen Aggru a v RG/RUG Monsterech, ale mohli jsme ho vidět i na modernu v Amulet Titanovi a samozřejmě i v duel commanderu, kde se hraje v deích, jenž operují se zeměmi - Azusa, Titania, či Gitrog Monster.
4. Memory Deluge (272 decků)
Ti z vás, kdo magic už nějaký ten pátek hrají, jistě vědí, jak skvělá karta pro kontrolní decky jsou Fact or Fiction. Takže není divu, že když nám vyjde de facto vylepšená verze, tak se bude hrát v každém kontrolním decku na standardu.
Standardem to ale samozřejmě nekončí, velký vliv měla i na modern, kde jde o vůbec nejhranější kartu v edici! Díky se z UW Controlu stal jeden z tier1 decků a na formát se vrátily také nejrůznější verze Wilderness Reclamation.
Dále jsme ji mohli vidět i na pioneeru, kde se hrála v klasických kontrolech jako je UW a UB, a také v duel commanderu, opět primárně v kontrolech jako je Venser, Niv-Mizzet Reborn, či Aminatou.
3. Field of Ruin (282 decků)
První tři místa patří reprintům, jenž můžeme bez problému zaškatulkovat mezi multi-format staply.
Field of Ruin se hraje na standardu v kontrolních decích (je to dobrá odpověď a manlandy z DND či Faceless Haven), na pioneeru taktéž v kontrolech (UW a UB), na modernu - nejvíce v UB Millu (díky interakci s Archive Trapou) a také v UW Controlu (ačkoli po vydání Archmage's Charmu spíše jenom jako one-of), na legacy v Death and Taxes verzích s Yorionem, a samozřejmě i v duel commanderu v kontrolnějších decích, které ocení disrupci proti kombům jako jsou Thespain Stage s Dark Depths, Urborg s Cabal Coffers a samozřejmě i proti nejrůznějším manlandům.
2. Duress (391 decků)
Tradiční discard spell, jenž se hraje hlavně coby sidovka proti kontrolům na standardu a pauperu (tam se hraje nejvíce, jelikož tu nejsou lepší discard spelly jako Thoughtseize a Inquisition of Kozilek).
Vídáme ho ale samozřejmě na všech formátech - duel commander, pioneer, historic, ale i na legacy, kde ho hrají kombo decky (Storm, Doomsday) coby proaktivní plán proti counterspellům a jiné disrupci...
1. Pithing Needle (513 decků)
Možná je to překvapení, ale nejhraněnší karou z nového Innistradu je opravdu Pithing Needle. Je to ale do jisté míry jenom náhoda, protože nejvíce bodů získala na legacy, vintage a modernu, kde se hraje coby součást toolboxu pro Urza's Sagu. Můžeme tedy s jistotou říci, že nebýt Urza's Sagy, byl by nejhranější kartou z MID Duress.
Dobře to odráží i fakt, že na formátech bez Urza's Sagy (standard, pioneer, historic) se za poslední měsíc objevila pouze ve dvaadvaceti decích. A to třeba na pioneeru to bylo jenom díky tomu, že se hraje jako one-of v sidu v zeleném devoion decku s Karnem, the Great Creatorem.
Nejhranější karty v casual commanderu
V této části se podíváme jednak na nejhranější karty z edice ke dni 7.11. (opět sem nepočítám reprinty, těžko by pak něco konkurovalo Duressu, Evolving Wilds, či Pithing Needlu) a také na nejpopulárnější generály.
10. Adeline, Resplendent Cathar (3 031 decků)
Výborná agresivní karta, která má tu výhodu, že je členem nejpočetnějšího tribalu v mtg, takže krásně pasuje ke generálům jako Jirina Kudro, Katilda, Sigarda, General Kudro, atd...
Další skvělá věc jsou samozřejmě token synergie, což je další způsob, jak Adeline využít. Znásobí se to samozřejmě v multiplayeru, kde může vyrobit opravdu slušnou porci tokenů - no a pak to stačí zkombinovat třeba s Cathar's Crusadou.
9. Saryth, the Viper's Fang (3 085 decků)
Pěkná utility bytost v podstatě pro libovolný zelený creature deck. Asi nemusím zdůrazňovat, jak dobrý je hexproof proti libovolnému reaktivnímu midrange decku. A zároveň to bude i neuvěřitelně otravný generál. Pokud mu dáte hexproof, tak soupeři vypnete všechen spot removal. A pokud dáte vašim bytostem třeba vigilance, tak to bude dost podobné...
Pro zajímavost zmíním i pár jiných synergií - deathtouch se dá dobře využít s Fynnem, the Fangbearerem, untapování bytostí můžete dobře využít s generály, jenž mají aktivační schopnost, která zahrnuje jejich tapnutí (Captain Sisay - ta umí Sarytha dokonce i najít) a konečně musím zmínit i další karty pro "soft lock" - Shalai, Bastion Protector a Guardian Augmenter.
8. Consider (3 102 decků)
Už jenom fakt, že jdo o jednomanový instantní cantrip, je sám o sobě dost dobrý pro všechny modré "prowess" decky, jako je Talrand, Veyran, Adeliz, Noyan Dar, Niv-Mizzet, atd...
Další velké plus samozřejmě je, že to dobře enabluje graveard synergie. A nemusí to být jenom záležitost pro reanimaci, bohatě stačí, že je plní hrob pro delve karty, treshold, apod. Určitě to uplatníte i v decích jako je Octavia, Sidisi, Muldrotha, Slogurk, nebo třeba Kess.
7. Moonsliver Key (3 299 decků)
Hodně dobrý tutor do multiplayer commanderu, kde většina hráčů hraje kusy jako Sol Ring, Mana Crypt, Jewelled Lotus, Mana Vault, apod. Tohle je tutor, který navíc můžete hrát opravdu v libovolném dekcu, což rozhodně neurazí.
Nejlépe to samozřejmě využijete v decku, kde je k tomu nějaká graveyard rekurze, nabízí se třeba Emry, Silas Renn, či Daretti.
6. Unnatural Growth (3 548 decků)
Další pěkný efekt v podstatě do libovolného creature decku, ačkoli manacost nahrává spíše čistému monogreenu.
Pokud se porozhlédneme po nějakých zajímavých interakcích, tak dobré je to třeba s Ghaltou, Ruxou, či Goreclawem.
No a pochopitelně to bude fajn i s libovolnými efekty, jenž se ptají na největší power mezi vašimi bytostmi - například takový Garruk, Primal Hunter, Mosswort Bridge, The Great Henge, a pak taky s kartami, jenž mají keywordy jako ferocious, formidable, či pack tactics.
5. Cyklus rare zemí (3 813 decků)
Tady není moc co rozepisovat, casual commander je celkem pomalý formát, takže ve většině případů půjde o duály, jenž jdou bez problému odtaplé do hry.
Pro zajímavost - kdybych to nezredukoval do jednoho bodu, tak nejhranější by byl Shipwrack Marsh (UB), jenž je ve více, než 5 000 decků, zatímco Deserted Beach by se v takovémto žebříčku ani nedostala do top10 (3 200 decků).
4. The Meathook Massacre (4 565 decků)
Velmi unikátní efekt - jsou to v podstatě vrata, ze kterých ale máte užitek i v dalších kolech.
V multiplayeru umí přiadat opravdu velkou porci životů, ale úplně nejlepších budou v decích, jejichž generálové spolupracují s tokeny. Nabízí se hlavně Tevesh, ale rozhodně to neuraní ani s Chatterfangem, Prosshem, Ghavem, nebo Teysou Karlov.
3. Augur of Autumn (4 754 decků)
Výborná karetní výhoda pro zelené midrange/ramp decky, kterou můžete bez problémů hrát v naprosto libovolném decku. V podstatě je to jako Courser of Kruphix a Vizier of the Menagerie spojený do jedné karty.
2. Vanquish the Horde (4 808 decků)
Do multiplayeru opravdu luxusní hromadné zabíjení, při čtyřech a více hráčích by neměl být problém tohle hrát vždy za dvě many. Asi netřeba zdůrazňovat, že takovou kartu bude chtít hrát každý kontorlní deck s bílou.
1. Infernal Grasp (5 345 decků)
Opravdu dlouhou dobu jsme čekali na to, až vyjde dvoumanový černý removal bez omezení (měli jsme tu kusy jako Cast Down, Power Word Kill, Heartless Act, Ultimate Price, atd.) a konečně jsme se dočkali, neboť velká část hráčů hraje multiplayer na čtyřicet životů, takže ztratit dva nebude téměř žádný problém.
Jednoduše řečeno - pokud hrajete černou, tahle karta je pro vás must have a je vcelku jedno, jestli hrajete aggro, control, nebo combo.
Top10 nejoblíbenějších generálů
10. Sigarda, Champion of Light (277 decků)
Pěkný tribal generál - posilovací efekt a karetní výhoda v jednom, to je naprosto ideální. Humani mají sice k dispozici opravdu nepřeberné množství nejrůznějších legendárek, ale tohle rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co si můžete vybrat.
9. Gisa, Glorious Resurrector (330 decků)
Osobně se mi příliš nepozdává, že za čtyři many je to bytost bez okamžitého efektu na hru, ale její abilita je rozhodně velmi lákavá - můžete využít všechny etb ability soupeřových bytostí a ještě je můžete dále zneužít s kartami jako Phyrexian Altar, Dictate of Erebos, Grim Haruspex, apod...
8. Lier, Disciple of the Drowned (403 decků)
Hodně silný efekt pro modrý kontrol, představte si to třeba s libovolným Time Walk efektem, nebo s tutory jako Mystical Tutor či Solve the Equation.
Pěkné synerie má také s kartami jako Talrand, Archmage Emeritus, Secrets of the Dead, nebo z nových karet Poppet Stitcher.
7. Florian, Voldaren Scion (420 decků)
Karetní výhoda (potažmo selekce) pro aggro, navíc v barvách, kde podobné efekty nejsou zcela běžné.
Je možné to hrát klidně i jako burn, v multiplayeru bude každý spell typu Exsanguinate takový mini Dig Through Time.
6. Slogurk, the Overslime (424 decků)
Zajímavá možnost, jak postavit ramp deck bez toho, abychom museli hrát generála za čtyři a více man (Tatyova, Aesi). Sice to není tak dobrý payoff, jako jsou výše zmiňovaní generálové, ale je určitě fajn, že ho můžete dát ve druhém kole přes elfa a začít rychle střádat countery.
Se Slogurkem také skvěle fungují karty jako Mesmeric Orb, Zuran Orb, Scapeshift, The Ozolith, nebo třeba Simic Ascendancy, což jsou zajímavé karty, které si jenom tak někde nezahrajete, takže by byla chyba, takovou příležitost nevyužít.
5. Katilda, Dawnhart Prime (431 decků)
Crossover dvou oblíbených tématik - Human tribal a plusové countery. Jako human tribal mi přijde lepší již zmiňovaná Sigarda, takže bych se ideláně soustředil na plusové countery s kartami jako Harneded Scales, Branching Evolution, Conclave Mentor a samozřejmě i Doubling Season.
4. Liesa, Forgotten Archangel (463 decků)
Neposkytuje sice přímou karetní výhodu, ale oba efekty jsou velmi silné (a pro soupeře neskutečně otravené). Taky se mi líbí, že s ní můžete hrát stejně dobře agresivní deck, jako nějaký midrange.
Výborná bude s efekty typu Fleshbag Marauder, Kami of False Hope, Reveillark, Dauthi Voidwalker, atd...
3. Old Stickfingers (497 decků)
Konečně dobrý enabler pro reanimaci čistě v GB barvách - doposud byla nejlepší volba v BG asi Jarad, nebo bylo nutné splashovat třetí barvu (Sidisi, Brood Tyrant).
Stickfingerse musíte sice postavit trochu jako crossover mezi reanimací a rampou, ale to by rozhodně nemělo vadit, existuje spoustu dobrých noncreature ramp efektů (artefaktová mana, efekty jako Exploration a Burgeoning).
2. Vadrik, Astral Archmage (631 decků)
Osobně mě překvapuje, jaké popularitě se Vadrik těší, jelikož mi nepřijde zdaleka tak explozivní pro hraní s "X" spelly, jako je třeba Mizzix a zároveň neposkytuje karetní výhodu, jako to umí Ludevic, Niv-Mizzetové, Jori En...
Je pravda, že si nikde jinde třeba nezahrajete The Celestus a fajn je i s equipmenty, jenž zvyšují power, ale to by mě osobně asi nezlákalo.
1. Tovolar, Dire Overlord (1 898 decků)
O vítězi rozhodně nebylo pochyb, vlkodlaci jsou nesmírně populární tribal a až doteď neměli k dispozici žádného dobrého generála (tribal měl pouze Ulricha a jinak jste museli hrát genericky dobré generály jako třeba Klothys), takže je Tovolar jasná volba.
A když sečeteme fakt, že v edici vyšli další zajímaví vlkodlaci a že Tovolar je karta pro RG aggro, jenž posykuje skvělou karetní výhodu, tak není divu, že převálcoval ostatní legendy z edice rozdílem několika tříd.
A to je pro dnešek vše, užijte si prerelease nové edice, na kterou se samozřejmě příště podíváme ve stejném formátu ;)
Kumano
Nebýt Urza's Sagy, tak by Duress třeba taky nikdy nevyšel ;)
Pěkný článek! :-)
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.