Nejlepší karetní hra je Magic: The Gathering.
0 hlasů
Když se řekne karetní hra, první asociací, která většinu lidí napadne je poker, žolík nebo prší. Jenže časy se mění. Dnes dát si partičku karetní hry dávno neznamená rozdat každému po pár kartách z jednoho balíku a začít mastit kanastu. Ostatně, kdo lépe by to měl vědět, než hráči Magicu. Právě Magic výrazně předefinoval pojetí karetních her. Od dob našich prarodičů si tyto papírové obdélníky prošly neskutečným vývojem a místo jednoduchých piktogramů se na jejich povrchu začaly objevovat hotová umělecká díla a celé odstavce textu.
Dnes se tedy podíváme na pět skvělých karetních her, které perfektně zosobňují evoluci karetních her a krásně ilustrují, čeho všeho se dá s kousky papíru dosáhnout. Následující hry jsem vybíral podle jejich všeobecné popularity, ale také jako takový průřez napříč všemi různými styly karetních her s jakými se můžete dnes setkat. A ač se jedná o mých osobních top 5 karetních her (když nepočítám Magic the Gathering), nedávám je v žádném konkrétním pořadí.
Hru o trůny jsem vybral pro její taktickou hloubku, Arkham Horror jelikož se jedná o originální kombinaci hry na hrdiny s karetní dekosvkou a Munchkina a Hustou melu pro jednoduchá pravidla a odlehčenou zábavu, ke které si může sednout celá rodina nebo partička přátel, kteří příliš často deskové hry nehrají. Jako třešničku na dortu Keyforge od Richarda Garfielda, který je hernímy mechanismy hodně podobný Magicu, ale odstraňuje nutnost sbírat karty a stavět si vlastní balíčky.
Munchkin je hra, která vám zjednodušeně zprostředkovává zážitek z průměrné hry Dračího doupěte. Vstupujete do podzemí, abyste vyklidili nějakou tu dračí sluj, jen abyste postupně zjistili, že skupina dobrodruhů, jejíž jste součástí, je složená ze zbabělých mágů a pochybných existencí, které vám vrazí nůž do zad, jakmile přijde na rozdělování kořisti.
Pravidla jsou velice jednoduchá. Máte dva balíčky - jeden s poklady a druhý ukrývající všemožné příšery a monstra, kletby, ale také rasy a povolání.
Na začátku hry si každý hráč lízne 4 karty z obou balíčků. Pak mají hráči možnost si vyložit veškerá povolání, jakými jsou třeba čaroděj, nebo válečník a také rasy (půlčík, elf, trpaslík). Ty poskytují různé speciální schopnosti – například zloděj může vrazit kudlu do zad svým soudruhům a škodit jim při soubojích nebo jim krást předměty. A právě škození a škodolibost je nezbytnou součástí hry.
Hráč během svého kola vykopává dveře do podzemí a odhaluje při tom vrchní kartu balíčku s nestvůrami. Pokud na nějakou narazí, musí s ní bojovat. Pokud uspěje, postoupí o jeden level a získá množství karet z hromádky s pokladem uvedeného na kartě. Jenže tohle je chvíle, jaké drahé souputníky jste si s sebou do podzemí přivedli. Ti vám často budou chtít uškodit – hráč, který totiž jako první postoupí na desátou úroveň, vyhrává hru. Vy ale máte také možnost někoho ze spoluhráčů požádat o pomoc. Třeba je i uprosíte, ale ti často budou chtít výměnou nějaký tu část pokladu z vaší kořisti.
Karty pokladů pro vás představují významnou výhodu oproti ostatním hráčům. Skrývají se mezi nimi různá brnění a výbava, která vám pomůže na vaší cestě do podzemí. Ať už se jedná o Chlípnou helmici nebo Napalmovou hůl, či různé lektvary, které posílí vás, nebo naopak dodají sílu příšerám na stole (ideální ke škození spoluhráčům).
V balíčku také můžete narazit na kletby a, pokud si ji při vykopávání dveří líznete, musíte její efekt rovnou vyhodnotit. Zrovna třeba taková slepice na hlavě se ukáže jako mnohem nepříjemnější záležitost než všech 7 ran egyptských dohromady.
Pokud jste na žádnou potvoru při vykopávání nenarazili, můžete vyložit jednu z vlastní ruky a zkusit s ní bojovat, nebo máte možnost si líznout kartu z balíčku nestvůr.
Hra Munchkin je zábavná oddechovka plná karet parodující Dračí doupě (Dungeons and Dragons), které také skrývají nejeden vtípek mířený na různé fantasy filmy a klišé. Určitě se nedoporučuje brát ji příliš vážně. Zábava pramení hlavně z absurdních situací, všeobecného zmatku a škození spoluhráčům při snaze nahromadit co nejvíce pokladu a stát se tím nejmocnějším hrdinou.
Munchkin je ideální hra na večírek, nebo na partičku s kamarády, kteří deskovkám příliš neholdují právě díky jednoduchým pravidlům a humorným karičkám. Ocení jej ale i ostřílení hráči her na hrdiny, jelikož mnoho věcí jim bude důvěrně známé (třeba kartička podplať pána jeskyně jídlem).
Pokud se tedy dokážete oprostit od taktického myšlení a ponořit se do ztřeštěného zážitku, kde záleží hlavně na štěstí, jistě si hru užijete.
V roce 2018 Richard Garfield představil unikátní koncept karetní hry, kdy každý jednotlivý balíček je naprosto unikátní, včetně jména i složení karet. Díky těmto počítačem vygenerovaným balíčkům není třeba si žádný balík skládat ani vymýšlet – vše už je připraveno. Vám stačí otevřít krabičku, vyndat karty a rovnou se můžete vrhnout do ztřeštěné vesmírné bitky.
Pokud se chcete dozvědět více o hře samotné a jejích pravidlech přečtěte si tento článek o Keyforge.
Od té doby vyšla nová edice Worlds Collide, která přichází s náloží nových karet. V této edici jsou balíčky generované ze seznamu 405 karet.
Aby toho nebylo málo, naši partičku frakcí opouštÍ Mars a Sanctum a na jejich místo nastupuje Saurian Republic a Grand Star Alliance.
Saurian Republic je jednou z nejstarších frakcí na světě Crucible, kde se děj Keyforge odehrává. Svůj původ odvozují od dinosaurů, kteří byli na planetu zavlečeni před 65 miliony let. A ač jejich hrozivé vzezření může odradit i ty nejodvážnější válečníky, tito ještěři jsou obzvláště pyšní na myslitele ze svých řad jakým je třeba Philophosaurus.
Druhou novou frakcí jsou Grand Star Alliance, jeden z nejnovějších přírůstků na planetě. Jedná se o posádku vesmírné lodi, které při průzkumu ztroskotala na planetě Crucible. Tito odvážní vědci a průzkumníci složení ze všech možných druhů teď využívá svou pokročilou technologii k odhalení tajemství tohoto podivného místa, na kterém se ocitli.
Do hry také přichází nové herní mechaniky. První je Warding. Warding counter umisťujete na vaše vlastní bojovníky. Když by měli utržit zranění, nebo být zničeni, místo toho se žeton odhodí a vaše kreatura může potírat nepřátele zvesela dál. Enrage naopak způsobí, že bytost na kterou je žeton umístěný musí v dalším kole zaútočit – po útoku se z ní tento counter odhazuje. Posledním klíčovým slovem je Exalt. Na příchozivšího bojovníka umístite eamber ze společné zásoby a když pak opustí hru, tento zdroj obdrží váš soupeř. To je samozřejmě nepříjemné pro vás, ale creatures s touto schopností zpravidla bývají silní bijci, kteří vám tuto nevýhodu vynahradí.
Kromě základního balíčku Archon Deck a Starter Setu vhodného pro 2 hráče v této edici také přibyly dva nové druhy produktů:
KeyForge: Worlds Collide - Deluxe Archon Deck obsahuje 1 balíček a také zásobu všech potřebných žetonů.
KeyForge: Worlds Collide Premium Box v sobě pak ukrývá 2 balíčky, přehršli žetonů a větší sběratelskou krabičku do které se vměstná 5 menších krabiček obsažených v tomto balení a které jsou ideální k uchování obalených balíčků Keyforge.
Keyforge je skutečně unikátní sběratelskou karetní hrou, která ze hraní odstraňuje překážku v podobě stavění balíčků. K hraní vám stačí zakoupit si jediný balíček – ten už je připravený rovnou ke hře. Ten navíc bude naprosto jedinečný a unikátní svým složením a žádný jiný hráč nebude mít stejný. Zároveň ale můžete jednotlivé balíčky sbírat, protože každý z nich přinese unikátní pocit ze hry ať už složením karet nebo frakcí.
Hráči Magicu Keyforge jistě ocení díky podobným herním mechanikám, kdy každý hráč má stejné podmínky a o síle balíčku nerozhoduje obsah peněženky.
Pro ty, co Magic the Gathering nikdy nehráli, pak bude velikou výhodou právě přístupnost Keyforge, kdy k partičce s kamarády postačí, aby si každý pořídil jeden balíček. Hra má pravidla jednoduchá na naučení, ale samotný herní zážitek jistě uspokojí i náročnější hráče. To vše se navíc nachází v hávu povedených ztřeštěných ilustrací.
Hustá mela je bláznivá a lehká hra určená pro 2 až 4 hráče. Ti mají na výběr z balíčků složených z 20 karet, z nichž každý představuje jednu z 8 barvitých skupinek bojovníků. Herní balíčky vznikají tak, že se 2 z těchto frakcí smíchají dohromady. A tady začíná ta pravá zábava. Chcete se ocitnout v čele armády složené ze zombie-dinosaurů nebo dáváte přednost mimozemským čarodějům? Právě díky tomu bude každá hra úplně jiná, jelikož každá frakce má trochu jiný herní styl. Například dinosauři sice nemají moc speciálních efektů, ale jsou opravdu nabušení a zombíci se zase vracejí do hry i po své smrti. Díky kombinování těchto frakcí mezi sebou vám vzniká přehršel možností i různorodých strategií.
Průběh jednotlivých kol každého hráče je pak velice jednoduchý. Pokud jste si již připravili vaši děsivou či bizarní kombinaci frakcí zbývá na stůl umístí karty základen. Jejich počet odpovídá množství hráčů + 1 navíc. Úkolem hráčů je pak nasbírat dostatek bodů dobýváním těcto základen.
Každý hráč si lízne na začátku pět karet a během svého tahu má možnost hrát jednu akci a vyložit jednoho služebníka k některé ze základen – může ale také hrát jen jednu kartu, nebo žádnou. Po zahrání karty se pak vyhodnotí její efekt, což platí jak pro akce, tak pro služebníky. Na konci kola si pak dobírá 2 karty (maximum je 10 karet na ruce) a předává tah dalšímu hráč.
Každá základna má na sobě hodnotu určující bod zlomu – ta udává, kolik síly musejí mít dohromady služebníci všech hráčů, aby mohli základnu dobýt. Základny má na sobě 3 různé hodnoty vítězných bodů. Ten z hráčů, který zde měl nejsilnější armádu obdrží nejvíce bodů a pak následuje druhý a třetí hráč. Ta se pak odloží a místo ní se z balíčku základen vykládá nová. Karty základen mají samy o sobě různé speciální schopnosti, které ovlivňují průběh hry.
Hráči se střídají v tazích, dokud některý z nich nenasbírá 15 bodů dobýváním základen. Herní princip je tedy skutečně jednoduchý a hra láká právě na svou jednoduchost a vtipnou grafiku. Hustá mela se navíc jen tak neomrzí právě kvůli velkému počtu kombinací mezi jednotlivými herními balíčky.
Díky bláznivé fantasy i sci-fi tématice a jednoduchým pravidlům mohu Hustou melu doporučit jako soutěživou rodinnou hru s hráči už od 12 let. Přístupná je úplným nováčkům, ale díky spousty interakce ji jistě ocení i ti pokročilejší.
Na tom, že je Hra o trůny jedním z nejvelkolepějších a nejoblíbenějších seriálů dnešní doby se jistě všichni shodneme (když tedy pomineme osmou sérii). A právě tato karetní hra od Fantasy Flight Games vás přenese do světa politických intrik, válek, draků, zombíků a hlavně rozkošných svateb. Hra o trůny je již druhou edicí stejnojmenné hry, která však tentokrát díky Blackfire tentokrát vyšla i v češtině. Hra je určena pro 2 až 4 hráče.
Je to živoucí karetní hra (Living Card Game), což je alternativní verze klasického modelu sběratelských karetních her. Místo otevírání boosterů s náhodnými kartami z nové edice, jak je tomu třeba u Magicu v rámci živoucí karetní hry jsou průběžně vydávány časté malé i větší rozšíření k základní hře, které přidávají nové karty a obohacují herní zážitek. Dalšími představiteli tohoto modelu jsou například Legend of the Five Rings, o které už jsme na Cmusu psali, nebo Arkham Horror.
V případě Hry o Trůny se tato rozšíření například soustředí na rozšíření výběru karet k jednotlivým rodům, kolem kterých se ostatně točí i většina knížek a seriálu. Těch je v základní hře 8 a při samotné partii si každý hráč staví svůj balíček kolem jednoho z nich.
Pravidla
Hráči mají v průběhu partie k dispozici 2 balíčky. Dobírací se skládá z postav, lokací, událostí a doplňků.
Ten druhý se skládá ze 7 karet plánů – na každé z nich jsou uvedené 4 hodnoty:
Kromě těchto hodnot mají karty plánů zpravidla i různé speciální schopnosti.
Průběh hry
Hra začíná vyložením karet lícem dolů. Ty mohou mít dohromady hodnotu až 8 mincí. Teprve až oba hráči skončí s výběrem, se tyto karty odhalí. Oba hráči si pak doberou karty tak, aby jich měli 7 na ruce.
V průběhu samotného herního kola se pak hráči při hraní střídají napříč těmito fázemi:
Vítězem se stává hráč, který jako první získá 15 žetonů moci.
Co říci závěrem o karetní hře Game of Thrones? Hra o trůny je náročnější hrou, kterou doporučím zejména pokročilejším hráčům. Odráží se to i v délce partie, která se může protáhnout až na hodinu při partičce dvou lidí. Při hře více hráčů se to může ještě více protáhnout, jelikož do hry přibývají karty titulů. Hráči se totiž stávají členy Malé rady z Králova přístaviště. Vzniká tím úplně nová dynamika hry, kdy jednotlivé tituly poskytují různorodé bonusy, ale také vytvářejí spojenectví i řevnivost mezi ostatními tituly.
Zkrátka a dobře Hra o trůny je určena nejen pro fanoušky knížek a seriálu, ale také pro hráče, kterým nevadí taktizovat a plánovat své kroky několik tahů dopředu. Široký výběr různých rozšíření také zajišťuje, že se jen tak neomrzí díky možnosti obměňovat karty.
Karetní hra na hrdiny Arkham horror je zasazená do bezútěšného světa HP Lovecrafta, kde lidé jsou pouze bezvýznamným smítkem ve lhostejném vesmíru, kterému vládnou eony staré kosmické bytosti, mezi které patří i ikonický Cthulhu. Hráči se ocitají v roli vyšetřovatelů, kteří se rozhodli vnést světlo do prapodivných událostí, které se odehrávají v městečku Arkham.
Arkham horror je kooperativní hra pro 1 až 4 hráče, kteří si společně razí cestu napříč kampaní sestávající z propojených scénářů. Rozhodnutí, úspěchy i selhání z jednoho scénáře pak mohou ovlivňovat průběh budoucích scénářů. Základní Core Set obsahuje kampaň o třech scénářích.
Jak už to bývá u Fantasy Flight Games, podobně jako u Hry o trůny, i tady se jedná o živou karetní hru. Hráči tedy mají na výběr z přehršle drobných i větších rozšíření. Například Investigator Deck odemyká nové hratelné postavy, ale také příběhové scénáře.
Na začátku hry má možnost si každý hráč sestavit svůj herní balíček v závislosti na tom, kterou z postav vyšetřovatele si vybere – každá z nich má odlišný herní styl. Mezi kartami v balíčku jsou různé předměty a spojenci pomáhající vyšetřovateli při boji i při různých testech dovedností. Je však třeba mít se na pozoru, jelikož se v balíčku ukrývají, i negativní vlastnosti postavy, která při líznutí okamžitě spustí svůj pro vás nepříjemný efekt. Při postupu příběhem pak získávají hráči zkušenosti – za ně mají možnost si dokupovat nové karty a vylepšovat si tak své herní balíčky.
Samotná hra se odehrává na lokacích znázorněných na kartách. Symboly na nich pak znázorňují, jakým způsobem jsou tyto místa propojené a jak je tedy možné mezi nimi přecházet. Tyto karty mají vždy dvě strany. Jedna z nich je přívětivá a představuje vzhled, jaký člověk očekával od místnosti třeba s názvem knihovna. Druhá je pak zlověstnější a zobrazuje skutečnost pokřivenou vlivem temných sil.
Důležitým indikátorem postupu v příběhu jsou pak dva typy karet:
Karty Aktů (Act Cards) které hráč provází hlavní dějovou linkou. Z jedné na druhou se postupuje sbíráním stop, které hráči mohou nacházet na lokacích používáním testu vyšetřování. Úspěšné zdolání posledního aktu znamená zdárné dokončení scénáře.
Karty Agendy (Agenda Cards) představují postup sil zla a růst jejich vlivu i síly. Právě tento balíček vytváří časovou tíseň, jelikož každé kolo se na kartu agendy umisťuje žeton zkázy. Při určitém počtu žetonů agenda postoupí. To znamená odhalení další karty agendy v pořadí, což znamená pro hráče nemalé potíže. Nashromáždění dostatků žetonů zkázy i na poslední agendě znamená prohru v daném scénáři. Definitivní konec pro hráče však nastává pouze tehdy, pokud jeho postavě dojdou životy nebo příčetnost – selhání v jednom ze scénářů tedy nemusí nezbytně znamenat konec hry.
Aby toho nebylo málo, je třeba ještě nachystat balík karet výzev (encounter deck). Ten obsahuje chapadlové a zubaté monstra a další různé nástrahy, kterým budou muset vyšetřovatelé v průběhu hry čelit.
Hra probíhá v kolech, během nichž se vždy postupně střídají následující fáze:
Fáze mythosu - Na kartu agendy přibývá 1 žeton zkázy. Pokud Agenda postoupí, vyhodnotí se její efekt a každý hráč táhne z balíku setkání jednu kartu.
Fáze vyšetřování: Během této fáze hráči mohou vykonat tři akce. Kromě dolíznutí karet a jejich hraní, má hráč taky možnost bojovat, nebo se pohybovat mezi lokacemi. Pokud se nachází na lokaci s žetony stop, může jí také vyšetřovat. Pokud uspěje v testu inteligence, jehož obtížnost je uvedena na samotné kartě lokace, získá stopu. Stopy jsou absolutně nezbytné ke splnění karet aktů a zdárnému dokončení scénáře.
Fáze monster - V této fázi se mohou monstra pohybovat napříč lokacemi a útočit na hráče. Hráč při útoku obdrží tolik zranění a hrůzy kolik udává příslušná karta příšeráka.
Konec kola - Každý hráč si dobere jednu kartu a obnoví se vyčerpané karty včetně monster.
Úspěšnost různých akcí hráčů se rozhoduje pomocí testů dovedností. Mezi ty se řadí testy boje, obratnosti, vůle a inteligence. Každý hrdina vyniká v různých oblastech a během zkoušky se porovnává hodnota uvedená u postavy s obtížností daného testu.
Hráči pak táhnou z pytlíčku jeden z žetonů chaosu. Ty poskytují bonusy v rozmezí +1 až -8. Důležité jsou také speciální žetony, které mají efekt v závislosti na momentálním scénáři a mohou znamenat i automatický neúspěch. Právě skrze obsah pytlíku hra také umožňuje upravovat obtížnost.
Arkham Horror v sobě snoubí důraz na příběh a atmosféru klasického roleplayingového dobrodružství ve stylu Dračího doupěte s mechanikami a herním zážitkem karetní hry.
Pokud jste pokročilejší hráči, máte rádi hororové příběhy, nebo vám nevadí prokousat se náročnějšími pravidly, je tohle karetní RPG ideální právě pro vás. Autoři dokonce hráče podporují ve vžívání se do postav a hraní v rolích k podtržení atmosféry a vcítění se do příběhu - což jistě ocení i hráči Dračáku. Odpovídá tomu však i potřebná časová investice kdy průchod celou kampaní vám zabere několik hodin.
Bohužel hra je v současnosti k dostání pouze v angličtině. Za zmínku také stojí fakt, že základní hra umožňuje pouze hru 2 hráčů. Pro hru 4 hráčů je třeba zakoupit druhou kopii základní hry.
Jedná se o skutečně napínavou, příběhovou hru. Jediným zdrojem děsu nebudou pouze hrůzy z vesmíru přinášející šílenství, ale také neúprosný pytlík z žetony chaosu.
Jestli vás některá z výše zmíněných karetních her zaujala ať už svou ztřeštěností jako právě Munchkin, Keyforge nebo Hustá mela, či svou taktickou hloubkou jako Hra o trůny či Arkham horror, můžete zavítat na stránky Veselého draka, kde jsou všechny tyto karetní hry a mnohé další k dostání.
Na závěr bych se ještě rád zeptal, jestli je nějaká karetní hra, která nadchla právě vás a kterou jsem nezmínil?
V sérii nejlepší top deskových her na Cmusu vyšly tyto články
Jestli je vám tématika karetních a deskových her blízká, tak bychom vás rádi pozvali na náš partnerský portál web4games, který se zaměřuje speciálně na karetní a deskové hry.
Nejlepší karetní hra je Magic: The Gathering.
0 hlasů
A na to jsi prisel jak? Podle me je nejprecenovanejsi.
0 hlasů
Myslím, že bych na jeden nebo dva důvody přišel... ;-)
0 hlasů
Tak o tom žádná. Magic je nejlepší. Tady v tom článku zohleďnuje Erich jen Ne-sběratelské karetní hry :-).
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře