04.12.2020 15:15
| Profil autora a články: Erich Ponza
Dopis z Bradavic. Cesta po Středozemí. Hledání pokladu. Vaření lektvarů. Létání na koštěti. Kouzla. Magické prsteny. Draci. Elfové… Ať je vám deset nebo sto, určitě se vám v úvodu tohoto článku alespoň na malou chvíli zatajil dech. Vždyť kdo z nás v den svých jedenáctých narozenin neseděl u okna a nevyhlížel sovu s vytouženým dopisem? A možná, možná po ni šilháte ještě teď. Já tedy ano. Vlastně, abych byla upřímná, občas po ní šilhám ještě teď. A když se čekání náhodou nesnesitelně vleče, vždycky si ráda zkrátím dlouhou chvíli nějakou super deskovou hrou, která mě alespoň na pár chvil přesune kamsi za hranice tohoto světa – někam, kde je možné úplně cokoliv.
V následujícím článku najdete výběr nejzajímavějších fantasy her, které si v současnosti můžete zakoupit na českém trhu.
Začneme hned zostra. Ostatně, co by to bylo za článek o fantasy hrách, kdybychom nezmínili pravděpodobně největší fantasy fenomén poslední doby? Dámy a pánové, vítejte ve Hře o trůny. Ve hře, ve které můžete jen zvítězit, nebo zemřít.
V úvodu by bylo říct, že v klání o železný trůn se smí utkat 3-6 hráčů ve věku od 14 let, což je vzhledem k náročnosti hry opravdu opodstatněná hranice. A taky k drsnosti. Nechybí v ní totiž nic z knih, ani seriálu. Dalším negativem, které bychom rádi v úvodu zmínili, je čas. Podle tvůrců se délka jedné hry pohybuje okolo tří hodin. Pokud vás nic z předchozího neodradilo, pokud máte dostatek volna, chuť intrikovat a možná i manipulovat se svým okolí, s chutí do toho!
Ve Hře o trůny se každý ze zúčastněných stane hlavou jednoho z největších rodů v Západozemi. Záleží jen na vás, zda dáte přednost rodu Starků, Lannisterů, Greyjoyů, Tyrellů, Baratheonů nebo Martellů. Tato vaše valba ovlivní jak počátek vaší hry (tedy umístění vašich figurek) na základní desce, tak i samotný průběh.
Jakmile si vy a vaši soupeři rozdělíte jednotlivé rody (samozřejmě v závislosti na vašem počtu) a umístíte své základní komponenty, zbývá stále nachystat zbylé nezbytnosti – jakými jsou například karty divokých (ano, ani o tento zážitek nepřipraví), žetony neutrálních vojsk, herní balíčky Westerosu apod.
Každé kolo se skládá z následujících fází:
Fáze Westerosu (ta se v prvním kole vynechává)
Fáze plánovánía fáze akcí.
Hra končí ve chvíli, kdy někdo z vás neovládne na mapě sedmé políčko s hradem nebo pevností, či po závěrečném desátém kole. V takovém případě vítězí hráč, který těchto budov ovládá ze všech nejvíce.
Po čas fáze plánování, kterou cela hra o Železný trůn začíná, umisťujete tajně na políčka území, ve kterých se nachází nějaká vaše figurka, žetony rozkazů. Těch je celkem pět tipů: obrany, útoku, pochodu, podpory, nájezdu a posilování.
V následující fázi tyto rozkazy otočíte a v předem určeném daném pořadí je vyhodnotíte. V jejich průběhu bude nutně docházet ke změně počtu ovládaných hradů a bojů. Tím první kolo končí a začíná druhé. Tentokrát je však třeba myslet také na karty Západozemí. Ty vám můžou v průběhu hry ublížit nebo také pomoct. Mění například pořadí hráčů, kontrolují vaše zásobování a zvěstují příchod Divokých.
Toto krátké shrnutí ani zdaleka nevystihuje herní prožitky, které Hru o trůny doprovází. Pravidla jsou na náročná, strategií existuje nespočet. V každém případě vám můžeme zaručit, že tato desková hra poskytuje opravdu skvostný zážitek!
Po dlouhém nárokování si železného trůnu si teď dáme trochu oddech. Někdy zkrátka není čas, nebo nálada prosedět u jedné deskovky celý večer… Což je přesně ta situace, ve kterých je fajn mít po ruce hru ve stylu Hero realms.
Hero realms je jednoduchá deck-buildingová karetní hra. Její největší mínus je pravděpodobně skutečnost, že je k mání pouze v angličtině. Nicméně se není čeho bát, protože k tomu, abyste si hru zahráli vám postačí pouhá hrstka cizích slov (osobně jsem toho zářným důkazem).
Na začátku hry má každý ze zúčastněných k dispozici naprosto identický balíček, ve kterém se nachází jen karty dvojího typu: s penězi nebo se zraněními. Za zlaťáky si můžete koupit nové hrdiny a šampiony ze společné zásoby (po každém nákupu se nabídka doplní). A zranění, inu, ty přijdou samozřejmě do nepřítele. Ten si je pečlivě odpočítá ze svého počítadla. Jakmile se jeden z hráčů dostane na 0, vypadává ze hry. Poslední přeživší je vítěz.
Nejzajímavějším aspektem celé hry, podobně jako u jiných her toho stylu, jsou samozřejmě karty. Jejich možnosti jsou samozřejmě nepřeberné. Dělí se na několik typů, dají se mezi sebou opravdu úchvatně kombinovat…. A ta grafika! Radost pohledět.
Další zpestření představuje také možnost trochu upravit základní pravidla týkající se útočení. Pravidla sama nabízí například možnost, kdy každý hráč může uštědřit zranění buď na levou, či pravou stranu v závislosti na typu karet. Jakmile někdo vypadne, vítězí hráč po nešťastníkově pravici (a to i v případě, že zranění nezavinil). Na takový styl hry však musíte být minimálně tři.
Další variantou je například verze dva na dva. Pokud byste si chtěli zahrát ve dvou trojicích, nabídne vám Hero realms mód s názvem Císař (emperor). K tomu, abyste si však takovou hru zahráli, musíte vlastnit buď druhý balíček nebo některé z herních rozšíření.
Čímž se dostáváme k tomu podstatnému. Herní možnosti nekončí pouze u základní verze. K dispozici máte hned několik rozšíření – větších i menších, které prožitek ze hry posunou zase o kousek dál. Mimo jiné třeba také ke kooperativní verzi vy a váš tým vs. hra.
Základní herní balíček karet Hero Realms si můžete, stejně jako celou řadu rozšíření, koupit na našem partnerském e-shopu Veselý drak.
Small World of Warcraft je oblíbená hra Smallword v novém Warcraft kabátě. Hráči se v ní přenesou do světa Azeroth, kde se mezi sebou neustále mydlí Horda i Aliance v nikdy nekončícím konfliktu. V této hře určené pro 2 až 5 hráčů se ocitnou v čele národů gnómů, draeneiů, goblinů i orků a budou se snažit vybudovat to nejsilnější impérium. Musí se však mít na pozoru a umět si vsadit na správného koně. Nevyplatí se příliš dlít na jedné oblíbené rase - je třeba zavčasu vyhlásit úpadek a začít budovat nanovo.
Na začátku hry se ze zásoby dílů herních map náhodně vybere počet odpovídající množství hráčů. Zamíchají všechny standarty ras a pět z nich se náhodně vyberte a srovná do jednoho sloupce. Nyní se zamíchají speciální schopnosti. Ty se náhodně rozmístí nalevo od již nachystaných standard ras tak, aby do sebe oba dílky zapadly. Zbývající hromádka standard a speciálních schopností se pak umístí na spodek sloupce. Včetně těchto dvou balíčků tak vznikne nabídka šesti ras. Z banku si pak vezme počet žetonů, které reprezentují jeho vojáky, jež mu určí součet hodnot uvedených na standardě rasy a žetonu speciální schopnosti.
Průběh kola
V prvním kroku si hráč vybere kombinaci rasy a zvláštní schopností. Může se tak třeba ocitnout v čele koboldů bylinkářů, nebo trpaslíků ženistů. Rasa na vrchu sloupce je vždy zdarma. Pokud chcete však některou přeskočit, musíte k ní položit jednu ze svých mincí. Jestli si některý hráč po něm tuto rasu s mincí vybere, peníze shrábne do své vlastní kapsy.
Ve druhé části už se může vrhnout na obsazování mapy. Jelikož první hráč nemá na mapě ještě žádné své panáčky, musí si cestu na mapu probojovat skrze jedno z přístavních políček, které jsou na začátku hry hlídané murloky. K tomu musí ze svojí zásoby na políčko na mapě umístit 3 žetony. Pak má možnost obsazovat další oblasti. Na dobytí je potřeba vždy dva žetony rasy plus jeden další žeton za každý žeton protihráče. Na konci této fáze má pak ještě možnost dle libosti přerozdělit žetony svých vojáčků – na každém okupovaném políčku vždy musí zůstat alespoň jeden.
No a posledním krokem je výtěžek mincí. Za každou ovládanou oblast hráči přistane do banku jedna mince. Speciální schopnost, nebo rasa samotná pak můžou výtěžek ovlivnit a přidat určité množství peněz. Například za každou ovládanou oblast z hory. Jelikož se nalézáme ve světě Warcraftu, kde proti sobě neustále válčí Aliance a Horda, získá hráč také jednu minci, pokud jako horďák porazil některou z aliančních ras.
Další kola pak probíhají podobně. S tím rozdílem, že na začátku fáze s dobýváním mapy si vždy bere všechny žetony svých vojáků do ruky a na ovládaných dílcích vždy nechá po jednom žetonu. Ty pak může použít k obsazování dalších políček.
Hráč má také možnost vyhlásit úpadek, pokud uzná, že jeho rasa již stagnuje a nevidí pro ni zářnou budoucnost. V takovém případě vždy na okupovaných územích ponechá po jednom žetonu a otočí je šedým rubem vzhůru. Nemůže už dané kolo útočit, ale všechny políčka mu i tak přinesou výnos v podobě mincí. V následujícím kole si již musí vybrat novou rasu, za kterou bude moci aktivně hrát.
Small World of Warcraft láká na povedenou bláznivou komiksovou grafiku. Kromě toho ale také vyniká jednoduchými pravidly. Hra samotná včak v sobě skrývá nemalou taktickou hloubku. Od přerozdělování žetonů vojáků po mapě pro zajištění nejlepší obrany dobytých území až po vybírání té nejvhodnější rasy pro danou situaci, rozhodnutí hráčů mohou zásadním způsobem ovlivnit vývoj hry. Kontrola nad mapou se neustále dynamicky přelívá z jednoho hráče na druhého, jak se rodí nové rasy a další směřují k úpadku a tak nikdy není jisté, kdo nakonec vyhraje a napětí se neustále stupňuje.
Znovuhratelnost je zajištěna tím, že při každé hře budete nacházet neustále nové a nové kombinace ras a speciálních schopností. Hra samotná je vhodná pro celou škálu hráčů nejenom pro nadšené fanoušky světa Warcraftu z dílen Blizzardu. Hra samotná sestává z předem daného počtu kol – jejich množství odpovídá počtu hráčů. Užijí si ji jak nároční hráči díky nemalému množství potřebných taktických rozhodnutí, tak začátečníci díky snadným pravidlům.
Honorable Mentions
V této části článku jsou uvedené hry s fantasy tématikou, na které již dříve články na Cmus vyšly a které si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Od nádherně zpracovaného divukraje, přes hru epických rozměrů Gloomhaven až po příběhem prošpikované Putování po Středozemi.
Podél proudu řeky, v údolí rozprostírající se pod majestátným Prastromem, leží Divukraj – místo protkané magií, domov kouzelných tvorů. Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že život na tomto malebném místě nemá od života v pohádce daleko, skutečnost se má úplně jinak. Zvířátka žijící v Dirukraji mají před sebou nelehký úkol – připravit se na blížící se zimu. Pomůžete jim se sbíráním bobulí, výstavbou vesnice a pořádáním událostí?
Hru si můžete zakoupit momentálněpouze v angličtině na našem partnerském e-shopu Veselý drak. Dotisk české verze je naplánovaný na konec tohoto roku. Spolu s ním má na pulty obchodů a stránky e-shopů přijít také první české rozšíření – Perlava. Mezitím si na stránkách Veselého Draka můžete zakoupit rozšíření Pearlbrook, Spirecrest a Bellfaire v angličtině.
Gloomhaven je skutečně monumentální hrou a to nikoliv jenom faktem, že váží 10 kilo a obsahuje 17 hratelných postav, z nichž 11 se vám zpřístupní až teprve v průběhu hry. Každá z nich má navíc svou detailně vymodelovanou figurku. K její velkoleposti také přispívá větvící se příběh, postupně se odemykající obsah se 112 scénáři a náhodnými událostmi.
Tato kooperativní roleplayingová hra je určena pro 1 až 4 hráče. Ti se ocitnou v roli hrdinů a vydají se vstříc dobrodružstvím plných boje, na jejichž konci budou muset učinit rozhodnutí, která budou mít zásadní vliv na to, jak se hra vyvíjí.
Souboje se odehrávají na herních mapách. Hráči v jejich průběhu hrají vždy z ruky dvě karty, které určí, jaké útoky jejich postavy vykonají. Musejí si však dát pozor – jak si probíjejí cestu řadami nepřátel, permanentně přicházejí o karty. Může se tak stát, že se budou muset stáhnout, pokud jim boj potrvá příliš dlouho.
Co více dodat na závěr? Gloomhaven je naprosto skvostnou hrou odehrávající se v postupně se vyvíjejícím fantasy světě s bohatým větvícím se příběhem a originálním taktickým soubojovým systémem. Vydrží vám navíc na celé hodiny a hodiny času, a pokud budete chtít odhalit všechny stezky napříč příběhem budete si ji muset zahrát několikrát.
Pst, slyšíte to? Myslím, že jsme se přece jen dočkali. Něco klepe na okno – sova! Konečně je to tady-vytoužená cesta do Bradavic, a navíc v době samotného zlatého tria.
Jste připraveni stát po boku Harrymu, Ronovi a Hermioně v těch nejkrušnějších časech? Postavit se Baziliškovi, mozkomorům, či růžové ropuše a jejím výnosům?
Pokud ano – pak s chutí do toho – Boj o Bradavice může započít.
Tato hra by neměla chybět ve sbírce žádného fanouška Harryho Pottera. Jestli stále váháte nad koupí, neváhejte si o ni více přečíst zde.
Z velkých fantasy sérií, které by mohly být skvělou inspirací k deskovým hrám, jsme nezmínili snad jen svět velkého J. R. R. Tolkiena. Záměrně si totiž necháváme to nejlepší nakonec!
Hra Putování po Středozemi se po příběhové stránce dotýká Pána prstenů jen velmi okrajově. Hlavní slovo tady totiž dostáváte vy, hráči. Na základě vlastních rozhodnutí a dost možná také náhody budete utvářet příběh, který pravděpodobně nikdy nebude úplně stejný. Respektive, abychom byli přesní, cíl je poměrně jasný – ale jakým způsobem do závěrečné roviny doběhnete, kde odbočíte – to vše, záleží na vás…
Jste připraveni se svými přáteli sepsat nový věk Středozemě? Pak si o deskové hře Putování po Středozemi neváhejte více přečíst v tomto článku.
Závěrem
Toto byl výběr nejlepších dostupných fantasy her. Každou z nich, stejně jako všechna zmíněná rozšíření, můžete najít na našem partnerském e-shopu Veselý drak.
Chybí vám v seznamu některá? Neváhejte se o ni podělit.
V sérii nejlepší top deskových her na Cmusu vyšly tyto články
Through the Ages: A New Story of Civilization má také nejlepší digitální implementaci ze všech deskovek (https://throughtheages.com/). V této hře organizuji několik turnajů, takže pokud máte rádi kompetitivní prostředí, tak může být pro vás jako stvořená. Nyní se turnaje účastní přes 700 hráčů a několik bývalých hráčů Magicu této hře propadlo (kromě mě třeba ještě Jan Lamper nebo Peter Vieren).
1 hlas
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře