Karetní
Recenze Legend of the Five Rings: The Card Game
STsung pro vás připravil recenzi nové karetní hry Legend of the Five Rings, kterou můžete zakoupit na našem partnerském eshopu.
Legend of the Five Rings: The Card Game - recenze
Legend of the Five Rings (L5R) je název hry nebo settingu, který je pravděpodobně spoustě lidem znám. Jednalo se totiž o sběratelskou karetní hru, která byla vydávána Alderac Entertainment Group (AEG) od roku 1995. Hra existovala až do roku 2015, kdy AEG oznámilo, že práva prodala Fantasy Flight Games (FFG). Jak už asi tušíte, FFG oznámilo, že hra bude nadále žít, avšak v Living Card Game podobě (stejný příběh totiž nastal např. u karetní hry A Game of Thrones nebo Netrunner). Living Card Game znamená, že hra vychází v balení, které mají fixní obsah - každý hráč si tak snadno může koupit všechny karty a nebude ho to stát tolik peněz jako u CCG/TCG her.
Mapa Rokuganu z pravidel k Legend of the Five Rings Role Playing Game
Kromě karetní hry a miniatur existuje ještě role playing hra téhož jména ve stejném světě - Rokuganu. Pokud budete chtít začít s L5R LCG a do Rokuganu už jste se někdy vydali, bude vám znalost settingu velkou výhodou. Svět Rokuganu se tváří jako feudální Japonsko avšak inspiraci si AEG bralo z prvků i jiných orientálních zemí a jejich mytologií. Bohužel je to jeden velký obrovský mišmaš. Terminologie a názvy karet pochází také z Japonska, avšak někdo u AEG si ani nezjistil, jak vypadají základy japonštiny a tak některá jména jsou naprosto směšná. Toto zmiňuji, protože je to jeden z důvodů proč já osobně jsem se hře dlouhou dobu vyhýbal. Pokud toto však nevnímáte, hra vás uvítá ve velmi bohatém světě se spoustou příběhů a postav. FFG začíná s příběhem znovu a tak to, co je již známé z dřívějška se nemusí ani stát. L5R byla známá tím, že hráči mohli ovlivňovat příběh - vítězové turnajů si vybírali kam se příběh bude ubírat nebo co se stane s některými postavami. Vzhledem k tomu, že nedokážu popsat jak byli hráči věrní L5R a jak komunita vypadala, obvykle odkazuji na jednu komedii jménem The Gamers: Hands of Fate. Film totiž dost dobře ukazuje jak vypadala L5R komunita a hra chvíli před tím, než hra postupně skončila i přes to, že ve filmu se jedná o 'Romance of the Nine Empires'.
Proč se hra jmenuje Legend of the Five Rings? V Rokuganu existuje pět elementů, které jsou ve hře zastoupeny elementárními kruhy. Jedná se o element země (Earth), vzduchu (Air), ohně (Fire), vody (Water) a nicoty (Void). Všechno živé v Rokuganu je stvořeno z těchto elementů a někteří jedinci jsou schopni s těmito elementy pracovat (Shugenji, do jisté míry mniši).
V L5R bojují velké klany (Crab, Crane, Dragon, Lion, Phoenix, Scorpion, Unicorn) o přízeň císaře. Postupem času se do těchto velkých klanů dostaly ještě další dva (osmý Mantis, devátý Spider). Hráč Legendy si tak vybírá na začátku, ke kterému klanu se přidá. Každý klan má určitou povinnost nebo roli v císařství a z toho i vyplývá v čem je klan dobrý. V současné době je v L5R LCG sedm klanů, popisek níže obsahuje i poslední dva klany avšak zatím nikdo neví jestli klan Kudlanky a Pavouka bude v této hře existovat jako velký klan (nebo jestli vůbec, co se Pavouků týče).
Mony původních sedmi velkých klanů
- Klan Kraba vybudoval na rozkaz prvního císaře obrovskou zeď, která odděluje císařství od Shadowlandů - místa, kde se plodí síly temna pocházející z Jigoku (pekla). Krabi tak denně brání tuto zeď - Kaiu Wall - a jsou dobří primárně v boji, v roli obránce nebojící se obětovat pro dobro klanu.
- Klan Lva je pravou rukou císaře a chrání ho a jeho zájmy. Mají tak největší armádu v císařství. Jsou to čestní válečníci, kteří nikdy neustoupí.
- Klan Jeřába je levou rukou císaře a je považován za umělce - a to jak v boji tak na dvoře císaře. Samurajové klanu jsou mistři iaijutsu a tak jsou ideálními duelisty.
- Klan Draka ovládá území hor na severu císařství a tak jsou izolovaní od dění na císařském dvoře. Dračí samurajové jsou mistři niten, což je způsob boje, kdy samuraj používá jak katanu tak wakizashi současně.
- Klan Fénixe je mírumilovný klan známí pro své obrovské magické schopnosti. Mají školy magie každého elementu, a jako jediní mají školu Voidu.
- Klan Škorpiona má velmi vlivné dvořany, kteří jsou schopni kde koho ošálit. Mají uši všude, znají všechna tajemství a ta používají k manipulaci klanů a politiky císařství. Kromě toho mají také ninjy, kteří jsou špióny a vrahy. Škorpioni jsou ti, kdo postavili mnoho klíčových budov v Rokuganu a tak měli možnost je také vybavit spoustou tajných chodeb.
- Klan Jednorožce je kočovný klan. Předchůdci klanu strávili staletí na pláních mimo císařství. Do císařství přivedli rychlé a silné koně, které mají pod kontrolou. Mají nejlepší kavalérii v císařství a jsou to výborní střelci.
- Klan Kudlanky vznikl po vytvoření aliance mezi několika menšími klany (Kitsune, Moshi, Tsuruchi), kteří spolu bojovali proti silám z Shadowlands a následně dostali statut velkého klanu. Kudlanky obecně nemají zrovna moc dobrou pověst. Jsou známí jako piráti. Kudlanky se usídlili v Islands of Silk and Spice, kde se živí obchodem a občasným pirátstvím. Kitsune žijí v harmonii s duchy přírody, Moshi jsou shugenji (uživatelé magie), které pracují s Thunder magií a Tsuruchi jsou dobří lukostřelci.
- Klan Pavouka jsou ve skutečnosti Shadownlandí síly pod vedením Daigotsu. Daigotsu si uvědomil, že se snažili tisíce let porazit císařství v boji a že je možná čas zjistit jestli není nějaká jiná cesta jak si císařství podmanit. A tak všichni Ztracení (ti, kteří byli poskvrněni zlem) pod vedením Daigotsu infiltrovali do císařství. Zde jako neutrální síly bojovali proti zlu (které si sami vyrobili) tak dlouho dokud nezískali dobrou reputaci a byli následně uznáni jako velký klan.
Jak se hra hraje?
Hra je v některých aspektech unikátní. Co můžete čekat:
- Hra se hraje se dvěma decky, což asi není úplně něco, na co jsou hráči zvyklí.
- Neobvyklý zdroj - Fate. Platíte za něj normálně karty avšak postavy ve hře nezůstávají věčně. Pokud jen zaplatíte za postavu na konci kola ze hry odejde. Postavu si ve hře však můžete udržet déle tím, že na ní dáte libovolný počet Fate tokenů. Každý Fate token následně postavu udrží ve hře o kolo déle.
- Lízaní karet probíhá formou dražby (Honoru, dalšího zdroje ve hře, který je spjat i mimo jiné s možnostmi jak hru vyhrát nebo prohrát - když vám Honor dojde, prohráváte).
- Hra má tři různé možnosti jak vyhrát.
Teď se podíváme blíže na to jak se hra hraje. Co je popsané níže nejsou úplná pravidla ke hře. Snažil jsem se popsat průběh hry, avšak není zde vysvětleno úplně vše, co budete potřebovat vědět. Popis je dostatečně podrobný na to, abyste si dokázali představit jak hra funguje a jak je složitá.
Cíl hry
Jak jsem již zmínil v L5R je několik možností jak hru vyhrát. Tou, v současné době nejčastější, je Military. Znamená to, že musíte rozbít oponentovi provincii se Strongholdem. Než to, ale budete moci vůbec zkusit, musíte rozbít alespoň tři normální provincie.
Další způsoby výhry pracují s Honorem. Honor se dá získávat i ubírat různými způsoby a je to také zdroj, který budete při hře potřebovat. Toho se dá využít, a oponenta o Honor můžete připravit (tím hra končí) nebo sami můžete získat 25 Honorů a tím také vyhrát hru.
Setup
Pokud si hru pořídíte sami, první, co vás bude čekat je rozdělení karet, vylámání všech tokenů, složení počítadel apod. Následně přejdete do fáze čtení pravidel a to vám může nějakou dobu zabrat. Hraní první hry vám může zabrat až dvě hodiny podle toho jak moc máte zkušenosti s dřívější hrou stejného jména nebo případně hrou A Game of Thrones.
Každý hráč bude mít na své straně stolu Stronghold, 4 provincie a dva decky. V jednom decku - Dynasty - se nachází charactery a holdingy. Z tohoto decku budete doplňovat karty do provincií. V Conflict decku se nachází eventy, attachmenty a charactery. Jedná se o karty, které budete mít v ruce.
Hráči na začátky hry rozhodnou náhodně kdo bude začínat. Bohužel hráč si nemůže vybrat nezačínat pokud např. hod kostkou vyhraje (některé klany neradi začínají, např. Krabi). Následně pod Stronghold a provincie skrytě umístíte karty provincií. Na tyto karty v provinciích umístíte po jedné kartě z Dynasty decku (face-down).
Pak si každý hráč lízne čtyři karty z Conflict decku. V tento moment může každý hráč provést mulligan a to jak na karty v provinciích tak na karty v ruce. Provádí se to tak, že karty, co nechcete dáte stranou, doplníte karty z vrchu decku a následně zamícháte karty stranou do decků zpět.
Před začátkem hry si ještě vezmete váš starting Honor v podobě Honor tokenů (červený token s japonskými znaky) a 7 Fate tokenů (kytička). Hráč, který začíná si vezme token začínajícího hráče.
Průběh kola
Dynasty
První fází hry je Dynasty, ve které oba hráči současně odkryjí dynasty karty v provinciích a vezmou si fate tokeny. Fate je zdroj, kterým platíte za karty ve hře. Hráči se střídají v akcích, hráč s tokenem začínajícího hráče má první možnost něco udělat nebo passnout. Může tak buď koupit character, zahrát event z ruky nebo použít nějakou akci. Charactery se kupují za Fate, cena se nachází v levém horním rohu karty. Na character můžete pak následně dát libovolný počet Fate tokenů. Každý Fate token udrží kartu ve hře o kolo déle (na konci kola se z characterů Fate tokeny sundavají, pokud to není možné, character odchází ze hry). Poté, co dynasty karta z provincie vstoupí do hry, doplní se provincie další dynasty kartou (face-down).
V provincii se může ukázat Holding. To je karta, který v provincii zůstává dokud není zničena. Obvykle má na sobě nějakou schopnost a může zvyšovat sílu provincie. Dokud je holding ve hře, provincie se nedoplňuje dalšími kartami z dynasty.
První hráč, který passne (vzdá se akce) si vezme 1 Fate token. Až oba hráči passnou, přechází se do další fáze.
Draw
Karty na ruce mají různé typy, attachment, event, character. Je možné, že karet na ruce budete mít opravdu hodně. V prvním kole to bude obvykle 9.
Poté, co oba hráči mají nakoupené nějaké ty charactery je čas také doplnit ruku o další zdroj. Oba hráči si vezmou do ruky Honor Dial (takového točítko s číslicemi 1-5). Nastává moment, kdy každý tajně vybere hodnotu 1-5. Každý hráč si lízne tolik karet, co nabidoval a následně hráč, který bidoval vyšší číslo odevzdá protihráči Honor tokeny rovnající se rozdílu bidů.
Karet na ruce můžete mít kolik chcete. Spousta karet v Conflict decku mají cost 0, avšak některé silnější karty, charactery a attachmenty něco obvykle stojí (1 je běžné, vyšší cena je spíše vzácná).
Conflict
Conflict phase je část hry, ve které se budou uskutečňovat útoky na provincie. Útoky mají element a typ. Element je dán jedním z pěti ringů - Water, Air, Void, Fire, Earth. Typ je Military nebo Political. Každý hráč může podniknout až dva útoky, od každého typu jeden.
První hráč se rozhodne jestli chce conflict zahájit. Pokud ano, vyberete 'připravené' charactery, které se stanou útočníky, určí element a typ conflictu a ukáže kam útočí. To provede tak, že vezme Ring, otočí ho správnou stranou nahoru (modrá je political, červená military) a dá ho na provincii, na kterou útočí. Pokud conflict vyhraje, může pak použít efekt ringu (každý dělá něco jiného, např. Earth náhodne oponentovi zahodí kartu z ruky a vám lízne kartu). Pokud prohraje ring zůstane oponentovi, který však efekt nevyhodnotí. Obránce odhalí (pokud již není odhalena) kartu provincie, a následně vybere jestli bude bránit a případně kým. Následně se přejde do samotného conflictu na provincii, kde obránce získá první akci. Jako všude jinde i zde se hráči střídají v akcích - aktivování schopnosti, zahrání attachmentu, zahrání characteru z ruky, zahrání eventu, pass. Aby útočník vyhrál conflict musí jeho skill characterů být vyšší než oponentův (podle typu conflictu se počítá buď military skill, horní číslo, nebo political skill, spodní číslo). Pokud je skill útočících charakterů navíc vyšší alespoň o sílu provincie, rozbíjí tak provincii (karta se otočí o 180 stupňů, na rozbité provincie se již nedá útočit). Po vyhodnocení conflictu jdou všichni účastníci domů v 'pokleknutém' stavu (otočeni o 90 stupňů).
Konec conflict fáze, všichni pokleknutí doma
Na konci celé conflict fáze se vyhodnocuje Imperial Favor contest (Imperial Favor je znázorněn oboustrannou kartou). Contest se provede tak, že se spočítá počet Glory všech připravených postav (číslo na pravé straně karty) + počet vyhraných ringů. Výherce pak získá Imperial Favor a vybere, kterou stranu chce použít - Military nebo Political. Favor dává v conflictech +1 do daného skillu. Pokud contest skončí remízou, Favor zůstane tam kde je (buď ho nemá žádný hráč nebo zůstane u hráče, který ho měl před tím, ten si však nemůže vybrat stranu, kterou použije).
Fate
Na začátku fate fáze každý character bez Fate tokenu je zahozen do discardu decku, ze kterého přišel. Stejný osud čeká i veškeré attachmenty, které na kartě byly. Pak každý hráč sundá 1 Fate token z každého characteru. Následně se položí jeden Fate token na každý neclaimnutý ring (útočník, který si vybere ring s Fate tokenem, si Fate token vezme z ringu).
Regroup
V této fázi se připraví všechny pokleknuté karty. Hráči pak mohou zahodit dynasty karty v provinciích, které nechtějí. Všichni hráči musí zahodit face-up karty v rozbitých provinciích. Zahozené karty ať už jakýmkoliv způsobem se doplní face-down dynasty kartou. Zbývající ringy se vrátí k ostatním ringům. Hráč s tokenem prvního hráče ho předá druhému hráči.
Následně hra pokračuje novou dynasty fází.
Deckbuilding
Každý z decků může obsahovat maximálně 45 karet a minimálně 40. (tudíž z jednoho core setu neposkládáte dva decky, ani jeden o 40/40 kartách)
Playset karet je v L5R tři.
Conflict deck nemůže obsahovat více jak 10 characterů.
Karty v dynasty decku mohou být jedině klanové nebo neutrální (např. imperiální, ronin charactery jsou neutrální, spousta holdingů je neutrálních).
Jeden z důvodů proč si hráči vybírají jeden clan a tomu jsou věrní (kromě toho, že to leze méně do peněz) je ten, že ve hře jsou dost přísná omezení, co můžete mít v decku. Každý klanový Stronghold má na sobě hodnotu Influence. Toto číslo udává kolik karet s určitou Influence můžete mít v conflict decku. Karty na sobě mají hodnotu v podobě bambusu. Součet těchto bambusů nesmí překročit hodnotu na Strongholdu. Deck tak může obsahovat karty klanové (mají stejný mon jako je na Strongholdu), neutrální, a karty z maximálně jednoho jiného klanu.
Kromě tohoto si můžete vybrat roli Seekera nebo Keepera určitého elementu. Tyto karty mění trochu možnosti deckbuildingu a umožňují vám mít jednu provincii daného typu dvakrát (provincie mají element a každý může být normálně zastoupen jednou, pokud máte např. Void roli můžete použít dvě různé Voidové provincie). Seeker/Keeper vám dá nějaký bonus pokud získáte ring daného typu. Ve hře jsou i další karty, které s rolemi nějak pracují (to je hlavní důvod proč si zvolit nějakou roli).
Co koupit?
Pokud se chcete ponořit do světa Legend of the Five Rings začnete s největší pravděpodobností s Core Setem, který obsahuje dva starter decky a spoustu dalších karet, ze kterých si budete moci postavit jiný deck (stavte na 30 karet pokud máte jen Core Set). Jeden Core Set stačí na ukázání hry, na to jak je složitá, a na to, co který klan dělá. Balíčky co z toho poskládáte budou však velmi nekonzistentní a budou obsahovat spoustu nehodících se karet a proto pokud se hře budete chtít věnovat více budete potřebovat další balení. Vzhledem k tomu, že playset karet je v Legendě tři, budete si tak muset pořídit další dvě balení. Již ze dvou Core Setů však postavíte rozumné balíky pokud si chcete jen tak občas s někým zahrát 'deskovku'.
Co se turnajového hraní týče budete si muset pořídit 3 Core Sety a následně všechny packy, s kartami, co vás zajímají. Rozšíření obsahují karty již po třech, takže stačí nakoupit jen jedno balení ať už se jedná o Clan Pack nebo Dynasty Pack.
Zpracování
FFG provedlo redesign hry, která sama o sobě za svých 20 let existence změnila několikrát design. Ten poslední byl nejucelenější, ale ztratil trochu na přehlednosti, což u tak složité hry podle mého názoru nebylo nejlepší. Dříve každý typ karty měl jiný design a barvu, poslední design se jasných barev zbavil avšak stále zachoval různý design podle typů, který se nedal moc splést. FFG používá velmi podobný design karet pro všechny typy a barvy jsou značně mdlé z mého pohledu. Hráči v praxi však karty znají a nemají problém je z dálky poznat, tudíž tento krok nenadělal moc škody.
Ilustrací ke hře je opravdu spousta a je otázkou jak moc budou vznikat nové ilustrace a kam případně styl hry povede. Osobně se mi provedení líbí a nemám ani problém s tím pokud by žádné nové ilustrace nebyly. Jediné s čím mám trochu problém je písmo názvů karet - těžko se mi čte.
Ke hře jsou papírové tokeny a točítka. Tokeny jsou dostatečně odolné a vydrží, ale točítku bych moc nevěřil. Pokud začnete turnajově hrát dostanou se vám do ruky tokeny i točítko z lepšího materiálu. K dispozici jsou i celoobrázková proma a postupem času určitě pravděpodobně přibudou i točítka na Honor.
Závěr
Jako bývalý hráč L5R CCG jsem se dost bál o budoucnost LCG verze. Nevěřil jsem, že by to mohlo dopadnout tak, že by si hra zachovala to, co jsem si kdysi zamiloval a proto mi také trvalo opravdu hodně dlouho než jsem hru opravdu zkusil (chyba). Musím však uznat, že FFG si s hrou poradilo velmi dobře. Hra je designovaná tak, že připomíná hraní původní hry co se atmosféry a složitosti týče a přidává i něco navíc.
Když jsem přemýšlel o tom jak by asi tak nová Legenda mohla vypadat trochu jsem doufal, že se bude více podobat Romance of the Nine Empires (z výše zmíněného filmu). V této hře se totiž oba hráči střídají v akcích, a to i v útoku, což u dřívější L5R nebylo. Navíc se tam ukazuje zdroj navíc. Kromě zlata je tam totiž i 'jídlo', kterým platíte 'hrdiny (charactery)', a které potřebujete udržovat ve svých 'hradech (provincie)'. Pokud vám jídlo dojde, hru prohráváte. Tento zdroj tak určoval tempo hry více nuceným způsobem. V L5R totiž bylo možné neútočit a vytvořit si tak velkou armádu a když se pak někdo rozhodl jít do bitvy, skončil v bitvě, co trvala strašlivě dlouho a obvykle nedopadla, tak jak by si hráči představovali (dáno, také tím, že počet karet na ruce byl omezený). V L5R to chtělo, aby si oba dva hráči uvědomili, že existuje určité tempo hry a toho se drželi. Ne všichni však na toto přišli. Tento nový zdroj takovým situacím v R9E zabraňoval, protože takové hraní by vedlo k vyhladovění (prohra) a to bylo něco, co si i nový hráč velmi rychle uvědomil.
Nevím, kde si bralo FFG inspiraci, každopádně, co jsem si přál, aby se stalo součástí L5R se jí opravdu stalo. Máme tak opravdu střídající se akce ve všem a Fate, který hře pomáhá udržovat tempo a rovnováhu ve zdrojích - je to velmi omezený zdroj. To jak se s tímto zdrojem pracuje je opravdu unikátní a velmi složité, 1 Fate může znamenat rozdíl mezi výhrou a prohrou.
Pokud jste se prokousali až sem asi jste pochopili, že hra není úplně jednoduchá. Hra je opravdu složitá a hráči, co nemají za sebou leta hraní různých her, mohou nějakou dobu trpět než si hru pořádně osahají a budou schopni ji hrát. Je zde spousta věcí, které hráč musí brát v potaz, sledovat, a spousta věcí, které hru ovlivňují. Rozložení zdrojů ať už Fatu, karet, characteru etc. není jednoduché. Fate se rozděluje do Dynasty karet i Conflict karet. Navíc, mít Fate na characteru může být výhodou (chrání to character před některými efekty) a někdy nevýhodou. To kdy passnete (1 Fate token) nebo výběr ringu s Fate tokenem je něco, co na hru má velký dopad a tak je třeba s tím také počítat. Lízání karet samo o sobě v některých matchupech může být dost krkolomné. Některé decky mohou útočit na zdroje právě přes Honor resp. dishonor. Může se vám stát, že budete mít tak málo honorů, že už si po zbytek hry nebudete moc dovolit lízat karty - ne každý clan umí snadno získat honor. Hráč musí také sám zjistit, kdy se vyplatí bránit a jak útočit a jak moc velkou výhodou je získání a udržení si Imperial Favoru. I samotné útočení na provincie není jednoduché, protože vás čeká nějaké to překvápko.
Stejně jako v předešlé CCG hře i v této hře hodně záleží na pořadí akcí, které provedete a musí být prováděny s neskutečnou přesností jinak vás to bude stát hru. V LCG verzi je snazší se ze špatné board pozice dostat, avšak za vaše chyby zaplatíte opravdu hodně.
Hra je ideální pro hráče, kteří rádi přemýšlí, plánují a nevadí jim celou dobu se soustředit na vše, co se děje nebo může dít. Nehodí se pro hráče, kteří si chtějí zahrát nějakou rychlou a jednoduchou hru. Této hře je nutné se dosti věnovat a hry samotné jsou relativně dlouhé.
Yoritomo Yoshitaka
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Report z 4. ročníku Legacy turnaje Memoriál Davida Gilla
Tome, díky nejen za čtivý report, ale hlavně za uspořádá(vá)ní této akce - snad se to příští rok seskládá lépe s Eternal Weekendem! ...
všechny komentářeStředeční výhledy 22/2024
Uff... Hodně drsné... :-) Dal sis s tím nehorázně moc práce, takže moc díky! Určitě si to všechno projdu a do dalších Výhledů určitě...
všechny komentářeStředeční výhledy 23/2024
Omlouvám se, ale předvánoční Výhledy se samozřejmě psaly ještě ve větším shonu než obvykle. Takže když jsem ten Premodern pod organizátorem...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Shadow
Wow, dakujem za poopravenie. :) Stastne a Vesele!
všechny komentářeCesta za cEDH do dalekého Lisabonu
Uplne rozumiem. Mne osobne to pride zvlastne, ako urobit zlozenie tych stolov tak, aby hrali proti sebe ti najlepsi a povedzme hraci s...
všechny komentářeAnatomie obchodu s kartami Magic the Gathering
Možná jsme se tam potkali:) Byla to dobrá doba, až na, v Brně všudepřítomné, nácky...ale to na Francouzské nehrozilo:) Jojo...Isič,...
všechny komentáře