Zajímavá hra a zajímavá recenze :-)
0 hlasů
Píše se rok 1819. Napříč Paříží se začaly ztrácet těla. Nejeden rodinný příslušník zjistil při návštěvě nemocnice nebo márnice, že po jeho zesnulém příbuzném není ani vidu, ani slechu. Ve vědeckých kruzích se šíří zvěsti o neslýchané soutěži, do níž jsou ochotni zapojit se pouze ti nejbláznivější, nejambicióznější nebo nejmorálnější jedinci. Aby toho nebylo málo, mezi lidmi koluje šeptanda o stvůře z nočních můr, plížící se temnými uličkami města.
Příběh deskové hry Monstrum: Frankensteinovi dědicové navazuje na gotický román Mary Shelleyové. Monstrum stvořené Viktorem Frankensteinem se zabydlelo v Paříži. Je odhodlané udělat vše pro to, aby pro něj někdo stvořil stejně nelidského a odporného druha. Vy se vžíváte do role vědce, kterému Frankensteinovo monstrum jednoho dne obrazně řečeno zaklepalo na dveře. Co si ale budeme povídat. Pravděpodobně se vám ale ve skutečnosti vplížilo v noci do domu, probudilo vás se svými zpuchřenými rukami kolem vašeho krku, své pekelné oči (každé jiné) vám zabořilo do tváře a oznámilo vám, že pro něj vyrobíte druha.
Hra je určena pro 2 až 4 hráče a jedna partička vám zabere přes hodinu. Je to takzvaná worker placement hra. Máte v ní k dispozici určitý počet figurek reprezentující vaše pomocníky a ty umisťujete na různé lokace na herní desce, které vám získávají suroviny nebo poskytují různé bonusy. S podobnými mechanikami se můžete setkat například ve hrách Divukraj nebo Kmotr: Impréium Corleonů, o kterých jsme psali již dříve.
Na začátku si hráč vylosuje postavu vědátora – každá má odlišné speciální schopnostmi. Dále vyfasujete kartu laboratoře. Na ní budete skladovat již vytvořené části vaší zrůdičky, ale také orgány, kosti a další díly biologické skládačky, které teprve čekají na poskládání. Zaznamenávají se na ní také 3 důležité atributy – lidskost, odbornost a pověst.
Odbornost vás především limituje při tvorbě jednotlivých částí netvora. Přeci jenom splácat dohromady hlavu ze zvířecích i lidských mrtvol, které jste nasbírali všude možně, nezvládne jen tak někdo. Odbornost si můžete zvyšovat například bádáním v akademii věd.
Pověst se váže hlavně k figurkám asistentů, které máte při hře k dispozici a umisťujete je na různé lokace na mapě Paříže. Při vašich snahách o tento pokřivený akt stvoření vám dva různé druhy poskoků: vědci a asistenti. Některé místa na mapě mohou navštívit pouze vědci, jiné jsou zase přístupné všem, ale výsledek se může lišit dle druhu figurky – vědci vám zpravidla zajistí lepší zisky. Na začátku hry máte k dispozici vědce pouze jednoho, jak ale vaše pověst roste, máte možnost získat na svou stranu výkonnější personál.
No a pak tu máme lidskost, která ve hře funguje tak trochu jako platidlo. Velice snadno o ni totiž můžete přijít při vašich nelidských pokusech, nebo při rabování hrobů. Pokud se rozhodnete lidskost hodit za hlavu a nechat se pohltit vašim ďábelským dílem, bude to pro vás znamenat ztrátu vítězných bodů na konci hry. Druhou možností je vyslání vašich pomocníků do kostela ve snaze odčinit své hříchy a získat tak karty lidskosti. Ty často můžete hrát ve chvíli, kdy vykonáváte nějakou akci. Přijdete tak sice o část výtěžku, ale máte příležitost odčinit alespoň zlomek vašich zrůdných činů a posílit tak svoji lidskost.
V tomto morbidním závodu o to, kdo jako první stvoří netvora, budete hlavně potřebovat ty správné „součástky“ jakými jsou svaly, kosti, kůže, orgány a krev. Ty můžete získat na několika různých místech, ale získaný materiál se bude lišit svou kvalitou. Zatímco v márnici a na hřbitově jsou mrtvoly již značně rozložené, ty získané z nemocnice nebo na náměstí hned po popravě budou o poznání čerstvější. Máte také možnost si v temné uličce čerstvou mrtvolu vyrobit z nějakého nic netušícího nešťastníka, nebo si najmout hrdlořeza, aby udělal špinavou práci za vás – to ale bude znamenat ztrátu lidskosti. Co byste ale pro vědu neudělali, že?
Kvalita komponentů, ze kterých svého netvora skládáte, má zásadní vliv na množství získaných bodů. Aby toho nebylo málo, vaše již získané suroviny každé kolo ztrácejí na kvalitě, až se úplně rozloží. Tenhle proces ale můžete zvrátit zakoupením ledu na tržišti.
Tvorba netvora probíhá v několika fázích. Prvně je potřeba vytvořit základ jednotlivých tělesných částí skládající se z kostí svaloviny. V druhém kroku je pak budete pokrývat kůží a plnit krví. Za pomocí elektřinou nabitých leidenských lahví se pak můžete pokoušet již dokončené díly netvora oživit. Toto je ve hře reprezentováno hodem kostkou. Pokud vám padne symbol oka, můžete některou část oživit. Pokud vám padne symbol blesku, musíte na některou tělesnou část umístit žeton poškození. Pokud byste měli umístit druhý takový žeton daná část je zničena.
Důležitým prvkem hry jsou karty setkání a událostí, ze kterých se na začátku hry náhodně vytvoří balíček a na začátku každého kola se aktivuje jedna z nich. Nejen, že každá z nich má na hru určitý mechanický prvek – například znemožňují na jedno kolo navštívit určité lokace na mapě. Zároveň krásně podkreslují příběhovou stránku hry. Popisují různé události zmítající Paříží, jako například mor. Také vás ale může čekat setkání s čím dál tím více netrpělivým netvorem. Tyto karty před vás často předloží možnost volby. Je jen na vás, jestli se například rozhodnete vyjít monstru vstříc v jeho pekelných požadavcích, nebo v sobě objevit zbytečky morálky a zapřít paty má pak reálné následky v samotné hře.
Hra určitě není pro slabé povahy. Podle tvůrců je sice určena pro hráče od 13 let, ale svou komplexností a hlavně tématikou si myslím, že by měl být minimální věk vyšší. Přeci jen ve hře jsou k vidění detailně vyvedené obrázky mrtvol. Ať už se v hororovém žánru vysloveně vyžíváte, nebo se rozhodnete dát hře šanci a morbidní tématiku překousnout čeká vás skutečně nevšední zážitek. Od krví potřísněného stolu, na kterém budete usilovat o pokřivený akt stvoření nového života až po pochmurně stylizovanou hrací desku znázorňující Paříž, tvůrci si dali na vykreslení gotické atmosféry skutečně záležet. Třešničkou na dortu jsou pak právě karty událostí a setkání, které skvěle dokreslují příběh a vtahují hráče hlouběji do děje. I při banálním hodu kostkami na oživení netvora pak jeden skoro může slyšet zlověstný smích šíleného vědátora.
Monstrum je tematicky skvostně zpracovaná hra, což může být dvojsečný meč a některé hráče odradit. Naopak ji jistě ocení všichni fanoušci hororové, gotické tématiky. Za pochmurnou fasádou se navíc skrývá komplexní strategická hra. Já osobně bych jí určitě zařadil mezi náročnější počiny a nemyslím si, že by byla vhodná pro naprosté začátečníky, které by mohla odradit množstvím pravidel. Určitě bych jí ale doporučil náročnějším hráčům. Ti jistě ocení komplexní systém sbírání surovin, tvoření částí netvora a balancování vlastností. Gotická příběhová stránka pak jistě potěší fanoušky hororového žánru. Jestli vás hra zaujala neváhejte Monstrum: Frankensteinovi omrknout na stránkách e-shopu Veselý draka.
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|