Články
Toulky po EDH #15 - Finálový Turnaj z Hradubické DC Série
Je to už opravdu dlouhá doba, co jsem napsal nějaký článek, ale v poslední době se mi celkem dobře dařilo v duel commanderu, tak jsem se rozhodl se s vámi podělit o své dojmy.
První pěkný výsledek jsem uhrál na konci listopadu ve vinohradském pivovaru. Do Prahy si většinou beru Maratha, protože je dobrý do metagame, kde očekávám klasické tier decky jako Raffine, Leovold, Grist a taky aggra typu White Weenie a Kari Zev (to je extrémně dobrý matchup, pokud nemáte rádi Monored, tak Maratha důrazně doporučuji).
Hrál jsem více midrange build s větším počtem removalu (což potřebujete speciálně proti Raffine), oproti předchozím verzím, kde jsem se více soustředil na komba s Kiki-Jikim a Splinter Twinem.
Taky bych rád vyzdvihnul dvojici karet, které mi za celý den vyhrály nejvíce her - Nightshade Peddler, což je úplně nejjednodušší kombo s Marathem (nechápu, že to pořád většina lidí nehraje) a Magus of the Moon, což je v trojbarvě na první pohled trochu kontraproduktivní, ale máme tu opravdu velké množství tutorů a stejně chceme fečovat pro basicy kvůli Earthcraftu (to je suverénně nejlepší karta v kombinaci s Marathem). Dokonce bych se nebál říci, že je Marath nejlepší Blood Moon deck na formátu, protože na rozdíl od Monoredu či UR Tempo-decků, si ho umíme velmi konstatně najít (a spoustu lidí se na to alespoň jednou nachytá).
Na turnaji jsem i s notnou dávkou štestí (v nejtěžším matchupu dostal soupeř game loss za chybně poslaný decklist a ve druhé hře měl mana screw) uhrál 5:0 a remízu v posledním kole. Moje pouť ale skončila hned ve čtvrfinále proti Hogaakovi, což je fajn matchup, ale v poslední hře měl soupeř celkem štěstí na topdecky. To ale je prostě magic...
O týden později byl na programu další velký turnaj, který jsem shodou okolností pořádal já, v rámci naší Hradubické DC série. Opět jsem hrál Maratha, ale skončil jsem pouze s výsledkem 3:2. Přijde mi, že je tu moc rogue metagame a pokaždé s Marathem narazím na pár decků, které skoro nemůžu porazit (tentokrát to byl Reanimátor a Maelstrom Wanderer).
Dva týdny poté (10.12.) bylo na programu finále celé série, kam se kvalifikovalo šestnáct nejlepších hráčů za celý rok. Většina hráčů brala přípravu na turnaj dost vážně a ani já jsem nezahálel a poctivě jsem se připravoval. Dlouho jsem zkoušel Hogaaka a Maratha, ale jako nejlepší volba mi nakonec přišlo UR Tempo s Jeskou a Kraumem. Jednak nemá žádné vyloženě špatně matchupy a taky má spoustu free-winů, díky Bloom Moonům a kartám jako True-Name Nemesis a Territorial Hellkite, které s Jeskou umí zabít takřka z ničeho.
Můj finální decklist si můžete prohlédnout zde.
Na turnaji byla jako obvykle velmi rozmanitá metagame, zkazila to jenom Raffine, kterou si vzali dva hráči (oba nakonec skončili v top4, takže mi přijde vtipné, že když se podíváte na decklisty top4, tak to vytváří dojem, že na turnaji byla samá Raffine). Celé to vypadalo takhle:
2× Raffine, Hogaak, Ghyrson, Isamaru, Niv-Mizzet Reborn, Leovold, Tourach, Aminatou, Jan Jansen, Saskia, Kari Zev, Sythis, Grist, Abdel Adrian (s černou v podobě Faceless One) a samozřejmě Jeska + Kraum.
Hrálo se pět kol a top8, takže bylo už před startem jasné, že tři výhry budou do topky stačit.
1. kolo: Ondra Fábin - Isamaru
S Ondrou jsme testovali celý týden, přičemž hrál skoro celou dobu jenom Abzan Aggro s Anafenzou, nakonec ale na poslední chvíli zvolil psa, protože je to jeho all-time nejoblíbenější deck.
V první hře začíná Ondra, ale já mám na psa nachystaný Mental Misstep. To je ale jediná věc, která se mi v téhle hře povede, protože pak přijde na stůl dvoumanová Thalia, na kterou nemám odpověď a pak už je to jenom každé kolo horší a horší...
Druhé a třetí hra už jde podle plánu (ačkoli Isamaru do dalších her vyměnil právě za Thalii), prvních pár bytostí zcounteruju/zastřelím blesky a potom se k tomu jednou přidá Kraum a jednou True-Name Nemesis s Jeskou.
2. kolo: Adam Fajkus - Jan Jansen
Adam je v DC komunitě známý tím, že hraje skoro vždycky nějakého méně populárního generála. Na finále si připravil Jana Jansena založeného na artefaktových synergiích typu Disciple of the Vault a Reckless Fireweaver.
O hrách bohužel nemůžu říci nic moc zajímavého, protože v první měl Adam problémy s mana screw a ve druhé mi to přišlo naprosto ideálně a žádná Adamova karta se ve hře dlouho neohřála.
3. kolo: Tomáš Ketzl - Hogaak
První hra je asi nejvtipnější moment z celého turnaje, Tomáš začne kombínací procyklení Street Wraith + Reanimate a přidá k tomu ještě Dark Confidanta. Na Wraith mám Flame Slash a potom mi stačí jeden útok za tři a blesk.
V dalších hrách už to ale tak dobře nejde, ve druhé hře má Tomáš hrozně rychlý start, na který nemám odpověď a ve třetí hře nechám ruku plnou blesků, jenže Tomáš dá Grista, na kterého mé blesky nestačí. Nakonec mu zvládnu celý board vyčistit a dostaneme se do situace, kdy by mě zachránilo vrácení Hogaaka na ruku, ale nic takového si bohužel nelíznu.
Následuje pauza na oběd a de facto rozhodující zápas, protože vítěz bude moct v posledním kole remizovat do top8.
4. kolo: Jakub Lelek - Ghyrson
První hru hraju naprosto otřesně, když úplně zbytečně vyplýtvám Forsáž na ochránění útočníka, kterého Kuba stejně další kolo zabije. Další bytost nemám a pak už to se mnou jde rychle z kopce.
Ve druhé hře se dostaneme do úplně stejné situace, ale tentokrát s rozvahou přistoupím do kontrolní role a kántrování si nechávám vyloženě na kubovy největší hrozby. To se vyplácí a nakonec to zvládnu s Kraumem.
Třetí hra je naprosto infarktová, jelikož se oba dostaneme do situace, kdy jsme na jednom životě a nemáme nic na ruce. Kuba zahraje Ghyrsona a já se "pro diváky" rozhodnu vrchní kartu knihovny slamnout bez dívání na stůl. Je to Fury, která ale kvůli wardu nezvládne Ghyrsona zabít. Kuba jenom lízne a předá kolo, Ghyrson musí podskočit a ani na druhé draw nelízne Kuba nic, čím by mi ubral poslední život. Nutno taky dodat, že tohle byla paradoxně jediná hra za celý turnaj, kterou zvládnul nějak ovlivnit Blood Moon - zahrál ho Kuba, aby mi "vypnul" Den of the Bugbear, která by mi jinak v pohodě vyhrála hru.
V posledním kole dávám podle plánu remízu, takže můžeme přeskočit rovnou na top8.
Top8: Jan Kousal - Abdel Adrian + Faceless One
Honzu provází pověst, že se i s úplnou "blbostí" vždycky dostane do top8. A to s nadsázkou platilo i tentokrát. Za celý turnaj jsem ho viděl hrát několikrát, ale vlastně jsem nepochopil, co je hlavní cíl jeho decku (prý je to obdoba reanimačního komba s Animate Dead a Worldgorger Dragonem).
Hlavní strategii honzova decku jsem bohužel (nebo spíš naštěstí) neodhalil ani během našeho zápasu. V první hře oba missujeme landdropy jako o život - já tedy spíše dlouho nemám druhou červenou na Chandru, ale zatímco mně druhá červená přijde, tak Honza se na pět man ani nestihl dostat...
Druhá hra je ještě více jednostranná, Honza po mulliganu nechá ruku bez černého zdroje a pak dvakrát missne landdrop, zatímco já jsem nechal velmi pěkných sedm.
Top4: Daniel Tocháček - Niv-Mizzet Reborn
Tochi je hodně v ráži, protože po 0:2 startu vyhrál čtyřikrát v řadě. První hra se rozjíždí hodně zvolna a hrajeme pouze v draw-n-go módu. Vody prolomím klasickou kombinací Lightning Bolt + Snapcaster Mage a začínám Tochiho pomalu "okousávat". Vtipné je, že toho Snapcastera zahraju ve zbytku hry ještě dvakrát, nejprve si ho vrátím Snapem a pak ho vrátí Tochi třímanovým Teferim.
Nakonec se sice dostaneme do situace, kdy dá Tochi do hry Niv-Mizzeta s counter backupem, ale naštěstí už nemá dost životů a zvládnu ho dostřelit dvěma blesky.
Druhá hra má velmi zvláštní průběh, Tochi dá ve druhém kole Territorial Kavu a na můj Spell Snare má připravený Misstep. Nemám žádnou odpověď a Kavu mě postupně sjede až na dva životy. Na ruce mám ale Fiery Confluenci a tak zkouším ďábelský plán, kdy dám Krauma, dvakrát zaútočím a dostřelím Tochiho Confluencí (šest životů si už dříve ubral sám). Tochi na Krauma odpověď neměl a Confluence jištěná Dazou to nakonec zvládla.
Tochi si ale tuhle hru prohrál sám, když stejně jako já v souboji s Ghyrsonem špatně odhadl svoji roli v dané situaci. Do Kavu totiž dvakrát zahodil removal, protože chtěl manu na Niv-Mizzeta. Kdyby to zahrál víc agresivně, musel bych nechat Krauma v bloku a už by mi to velmi pravděpodobně nevyšlo.
Finále: Roman Vejdělek - Raffine
Jediný soupeř v top8, proti kterému jsem nezačínal. V první hře mám celkem smůlu, Roman dá ve třetím kole Kitesail Freebootera, který odhalí jenom země a bytosti, nepoloží zem a předá kolo. Já hraju True-Name Nemesis a přijde mi, že už mám tuhle hru vyhranou. Dostanu ale Forsáží, pak přijde země + Raffine, o kolo později Palace Jailer na Krauma a je vymalováno.
Druhá hra je poměrně jednostranná, Roman dá pár bytostí a pak Parallax Wavu, která mi de facto znemožní udělat cokoli smysluplného, jelikož veškerá moje interakce byla ve formě bytostí.
Za druhé místo beru foil Solitudu a pár dalších drobností, trofej s dual landem byla celkem blízko, ale i tak je to paradní úspěch.
Hradubická Commander Série bude samozřejmě pokračovat i v novém roce a jste na ni srdečně zváni. První turnaj bude na konci ledna v Hradci Králové (bohužel ještě s Raffine, update banlistu bude 30.1.), viz událost na facebooku.
A to je pro tentokrát vše, užijte si konec aktuálního roku a zase někdy na viděnou.
Kumano
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.