Napadl mě Disenchant. Neumí sice odstranit bytost, ale z hlediska ničení artefaktu a enchantmentu je to klasika.
Swordy na prvním místě jsem uhodl 🙂
0 hlasů
Dnes si pro Vás Michal Blackknight Černý připravil článek o nejsilnějších removal kartách karetní hry Magic the Gathering. Pokud Vás zajímá jaké removal karty historicky Magicu nejvíce dominovaly a proč, tak si dnešní článek nenechte utéct.
„Bolt the Bird“ – klasická poučka ranného Magicu
Úvod:
Na každém formátu vám jdou po krku protihráčovi potvory … a občas nějaký jiný nepříjemný permanent. Ať už je přímou hrozbou pro vaše životy, nebo významně zvýhodňuje oponenta, většina balíčků se tyto hrozby snaží řešit patřičným počtem removalu. Obzvláště na limited není nad slastnější pocit, než když se oponent už tetelí nad blízkou výhrou, jakmile sesílá svou bombu za 5,6 man – 4/4 až 7/7 tělo, nejlépe s osmi abilitami :D – A vy ji suše za 2,3 many zabijete.
Od vzniku Magicu prazákladní způsob ubírání životů byl zprostředkováván útoky vašich kreatur. Ať už několika rychlými, nebo pouze jedinou kvalitnější. A co dělat, když proti Erg Riders stojí Serra Anděl? Zahrajete na ni nemilosrdný Terror.
Každá barva má svá specifika, a zatímco v zelené a modré budete jen velice těžko hledat „Destroy target xy“ (čest výjimkám), taková obecně mírumilovná bílá je známa svou flexibilností a umem vypořádat se jak s enchantmenty, artefakty, tak i potvorami. Červená používá přímé zranění, což většinu bytostí a planeswalkerů také spolehlivě pošle do hrobu. A černá v likvidaci potvor vyniká nejvíce ze všech.
Zatímco na počátku věků modrá mohla potvory pouze vrátit Unsommonem a Boomerangem a následně je klasicky přerušit Counterspellem či Power Sinkem; případně je velice zákeřně modří mágové kradli Control Magicem…, později došlo i na:
A samozřejmě zde byl:
Zelená kupodivu už v Arabských nocích uměla zničit cokoli, ovšem poměr cena/výkon byl poněkud diskutabilní:
Evoluce přinesla pouze lehké kosmetické změny na poli zeleného removalu:
Ovšem s letadly nezná slitování
A pamatujete? :D
A po mnoha letech některé hranice i padly… - neb černá přeci neumí zničit enchantment - ?!
Jak s přibývajícími roky evoluce potvor rostla, i removal se musel přizpůsobovat. S kvalitními bytostmi, a planeswalkery musíme stále počítat a být připraveni. A rychlé hrozby typu Ragavan, Wrenn,Teferi jsou velmi definující. Doufejme, že power creep se nedostane až k 1mana 5/5 potvorám… Přesto občas člověk jen zírá:
Zde namátkově několik bytostí z historie, které ze zřejmých důvodů bylo v daném prostředí, anebo obecně „hard to kill“:
A nyní již to, oč tu běží – pořadí může být proměnlivé, není to dogma. A nemohlo dojít na vše…
Pokud s karetní hrou Magic the Gathering teprve začínáte, tak by se Vám mohl hodit úvodní článek, ve kterém Vás seznámíme se vším potřebným. Pokud se chcete s Magicem seznámit, tak by pro Vás mohla být vhodným začátkem počítačová hra Magic Arena, která fyzické karty přenáší do digitální podoby.
Černá magie pravidelně variuje Terror na dvoumanovém spotu. Za 30 let vyšlo již mnoho 1B zabíjení, které většinou zničí cílovou bytost, ovšem vždy je v tom nějaký háček…
Záleží na prostředí. Na EDH opravdu Cast Down hrát nechcete, kdežto na Pauperu je dokonalý. Je většinou zvykem že černá nejde do vlastních řad (nonblack). Go for the Throat má taktéž omezení, ale ve většině případů – pokud nenarazíte na affinitu – s ním zabijete cokoliv. Nabízí se ještě Heartless Act z Ikorie, jehož dosah je také široký. Pokud oželíte 2 životy je dokonalé zabíjení Infernal Grasp, který už si neklade žádné podmínky a zabije i legendárního artefaktového anděla J
A pokud nebudete trvat na instantnosti, tak Damn, je sice za BB, ale ničí spolehlivě cokoli. A má ještě milou nadstavbu, pokud je k dispozici bílá mana.
Zde je vidět, že občas je třeba trochu spolupráce s další barvou, aby se vám rozšířil obzor. Když vyšla Terminačka, tak to bylo VOW – za 2 many, instantně zabijete cokoli bez možnosti regenerace? (Od „bury“ (destroy, can´t be regenerated) se nakonec časem upustilo… ) Dokonalé zabíjení. I když Silver Knight se možná trochu vědoucně usmívá.
A když se vzdáme instantní rychlosti, tak můžeme skolit i sférochodce.
Legendární karta. V době vydání Apokalypsy jeden z hitů a první motivace stavět 2-color decky znepřátelených barev, čemuž tehdy samozřejmě pomohly opozitní painlandy. I nyní má stále kvality, i když na modernu po ní asi nesáhnete. Na EDH není o čem diskutovat. Prostě pokud vám na stole vadí cokoli, tak to zničíte.
Také později dostala několik následovníků, ovšem často jste potřebovali ještě třetí barvu, a už nikdy nedosáhli na země (A že vám může vadit třeba na EDH Maze of Ith, nebo jiná utility landa (Pamětníci vzpomenou Kjeldoran Outpost):
Modern Horizons jako obvykle opět změnila celý formát a tohle je jeden z top removalů dneška. Samozřejmě musíme zprovoznit delirium (většina decků proto zařazuje Mishra´s Bauble), a pak už za jednu jedinou manu udílíme 6 zranění do potvory či planeswalkera. Unholy Heat bez problémů zabije 98% potencionálních cílů (jistě – občas na vás může bafnout 7/7 Murtide Regent, plusnutý Karn či Ugin…)
V době kdy vyšel, a ještě dlouhé roky poté šlo defakto (hlavně na modernu) o nejlepší zabíjení vůbec. Dát oponentovi zemi navíc byla adekvátní výměna za jeho nejlepší bytost. A některé decky ani občas základní zemi nemusely nalézt. Dlouho platilo, že pokud na modernu hrajete s bílou, automaticky hrajete 4 Pathy. Nyní vystrčily rohy Různé Solitudy, Bindingy a Endingy. Přesto Path zůstává ikonickým removalem.
Další moderní zabíjení. Tyto ovšem vyžadují, abyste hráli alespoň tří až pěti-barvu.
Ending se kromě modernu uživil i na legacy, kde primárně začal likvidovat otravné Chalice of the Void, ale i jiné nefér karty.
Binding už za přítomnosti 3 typů zemí se stává lepším Oblivion Ringem – ano, instantnost. Má lehký drawback, pokud by se oponent dokázal zbavit šestimanového enchantmentu, což není zrovna snadné. A pokud máte 4, nebo všechny barvy, tak už se jedná o nejlepší removal ever.
Také jsem kdysi na Abrupt Decay koukal jak chleba z tašky. Smother se sfúzoval se zelenou podobně Jako Terror s červenou v případě vzniku Terminate… a najednou jste pokryly vše kromě zemí, co je do 3 man – a že je toho spousta. A naprosto zásadní fakt: nelze to zkántrovat! Stále výborná karta, která se neptá a zabíjí vše, nač dosáhne.
Když se na spoileru návratu do Ravniky (pardon návratu, po návratu…) objevila Trofej, věděl jsem, že okamžitě budu chtít playset. Za pouhé 2 many zabijete oponentovi cokoli. Dokonce tentokrát i zemi (Což se kolikrát dalo velice hezky použít, když si oponent chtěl přes Thespian Stage zkopírovat Dark Dephts J, anebo jí prostě zlikvidovat „Tron zemi“)
Drawback je u Trophy stejného typu jako u Path to Exile a lze ho číst tak, že prostě oponentovu největší hrozbu přepíšeme na základní zem.
Tohle už je ikonická karta, která ani za 30 let neztratila nic na síle. O jejím specifickém postavení svědčí i to, že když vyjde jakákoli nová bytost, kterou zvažujete zařadit do balíčku – díváte se, zda má obranu vyšší než 3. Pokud ne, tak je „boltovatelná“.
Ano, Blesk je limitován třemi životy – potvory, planeswalkera… hráče. Nemusí být vždy smrtící sám o sobě, ale takzvaně „dostřelit“ už načatou bytost, co má v sobě nějaké zranění už z kombatu. Případně to samé se sférochodičem. A neptejte se, jak dopadne hráč, jehož life total je roven nebo nižší než číslo 3.
Na pozici „nejlepší černé zabíjení“ se vystřídalo několik adeptů… Kdysi to byl Diabolic Edict. Pak se zjevil Smother. Ale až roku 2017 se to stalo. Push už ve svém základním módu pokryje všechny rychlé bytosti prvních kol za jedinou manu. A jakoukoli fetchkou dosáhne i na třímanové a čtyřmanové stvoření. Některé bytosti zákeřně mohou na stůl přistát i za méně než 4 many a Pushi se vyhýbají, ale to jsou spíše výjimky ( Murktide Regent, delve potvory jako Gurmag Angler, Tolarian Terror…)
Jsem zvědav, zda někdy vyjde lepší černé zabíjení.
Tady takzvaně „nebylo o čem“. Pozice nejlepšího zabíjení Magicu zůstává už 30 let stále stejná. Za jednu manu odstraníme jakoukoli bytost, která jde zacílovat, ze hry. Nepomůže jí regenerace, indestructible. Napříč všemi formáty, kde jsou legální, dohlíží Swordy na to, aby vás nějaká hnusná stvůra nesežrala. Pravda, oponent získá odškodnění v podobě životů, což se dá přežít – jelikož jste přežili vy.
Deadly Rollick
Toto je za určitých podmínek nejlepší černé zabíjení na EDH… Když máte komandra, tak zadarmo vymažete cokoli (Snuff Out to dělá za 4 životy a jen „bury“ a nečernou)
Council´s Judgement
Zde se patří poznamenat, že Judgement je dobrý i na Legacy. V různých miracle kontrolech se hrával dvakrát. Jelikož necíluje, užívá se například k likvidaci TNN (True-Name Nemesis). Kromě různých Ediktů je to vlastně jediné zabíjení, které ničí třeba hexproof bytosti. Tohle je taková ultimátní Vindicate (nonland ovšem..)
Oubliette
Tato je velice specifický kus. Díky tomu, že „phases out“ se nedá replacenout umístěním generála do Command zóny, je Oublieta definitivní likvidací komandra, pokud se jí oponent nedokáže zbavit.
Removaly měly, mají a jistojistě budou mít své nezastupitelné místo v soubojích dvou mágu světa Magic:The Gathering
Snad jste si čtení užili, a pokud máte vlastní postřehy, názory, neváhejte se ozvat v komentářích (například zdali je nějaké vaše oblíbené zabíjení, které nebylo zmíněno, či byste žebříček vystavěli jinak, nebo vám tam chybí Eliminate, Heroe's Downfall?).
Pokud se Vám tento přehled TOP 10 nejsilnějších removal karet v Magicu líbil, tak se určitě nezapomeňte podívat i na další z autorových článků, kde se věnuje nejsilnějším kartám v Magicu obecně.
18.1. Innistrad Remastered Prerelease, Různé Sealed |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|
8.2. Prerelease Aetherdrift, Různé Sealed |
|
21.2. MagicCon: Chicago, USA, Chicago Různý |
|
20.6. MagicCon: Las Vegas, Las Vegas, USA různé |
|
26.9. MagicCon: Atlanta, Atlanta, USA různé |
|