Ohromne zaujímavý článok, dakujem Michale.
A Útočné Zdi sú za mňa osobne úplný highlight, dávam 10 bludišťákov z 10. :)
0 hlasů
Dnešní zcela seriózní TOPka bude věnovaná jednomu z nejlepších magicových tribalů… Ehm, tak znovu.
Nastal čas na neortodoxní TOP10. Tento článek bych rád věnoval hráči známému pod iniciály P.H., jehož stánek s kartami na Karlově mostu se již stal legendou. Pusťme si ikonický song a jdeme kupředu (nežli nás zastaví zeď? … wídontnýnnouedjukejššnn…).
Zdi v Magicu měli zpravidla klasické staty jako 0/5, 0/7, ačkoli se sem tam objevila stěna, která ač byla defenzivní, tak při jejích číslech se do ní potvorám nevyplatilo narazit:
Tento tribal rozhodně není vhodný pro agresory zvyklé tapovat nestůry do útoku. V roce 2004 byl creature typ „Wall“ změněn na „Defender“, neboli „Obránce“, takže nyní už tato stvoření nemusela nutně vypadat jako stěna, hradby, bariéra…
Zeď vyrábějící zdi… jak zvrhlé :
10.Glacial Wall / Wall of Frost = Wall of Denial
Čistě defenzivní záležitosti, schopné zadržet až 6/X (7/X) bestie, kdy zde pozorujeme jemný „power creep“, neboli postupné zlepšování potvor v průběhu času v poměru cena/výkon (z 0/7 zídky se stala díky fůzi s jinou barvou 0/8 letecká a nezabitelná :o).
Glacial Wall se společně s Wall of Air hrála kolem roku 2001 v Opozičním decku (kombo Opposition + Static Orb)
9. Sunweb
Tohle je pomyslný „predátor“ mezi zdmi… Sluneční síť je shopna vytrestat i velké útočníky – kdy i takový borec jako Juzám Djinn by neprošel (znáte Juzama? Ne??! – čtěte zde ☺) . Naproti tomu zase na klasické „medvědy“ (2/2 potvory) je krátká. Ale především – ideální je do tzv. „útočných zdí“ (O nich si povíme později).
8. Wall of Nets
Výborný obránce, který řeší problém „každé kolo bloknu jen jednu bytost, ale co když jich útočí více?“ Síťovka je posílá na střídačku, a dokud je na stole, tak se nevyplatí posílat potvory po jedné na zteč. (Musím se přiznat, že tuto jsem neznal a dozvěděl se o její existenci při pátrání).
7.Wall of Reverence
Povedený kus zdiva, který tak perfektně plní svou funkci, že nejeden svobodný zednář se musí tetelit blahem. Zastaví až 5/5 bestie i v letu. A ještě navíc nám každé kolo přidá jeden či více životů.
Na dvojce byla dokonce třikrát v decku, který vyhrál PT Kyoto v roce 2009. Zde také Nassif hrál i playset Plumeveil… což je 4/4 flash letadlo za 3 hybridní many! A… ano – je to defender. (Obě se vyskytovaly i v Extended decku v letech 2011 zvaném Cruel kontrol)
6.Shield Sphere
Výborný bloker za nula man 0/6, který se sice postupně zmenšuje, našel ovšem spíše kombo použití. Poprvé zazářil v balíku zvaném Cocoa Peebles (založený na kombu Enduring Renewal + Goblin Bombardment + bytost za 0 man), který udělal TOP8 na PT Chicago v roce 1999. Pak v různých nuancích Survival decků, například s Goblin Welderem, jež přes Sféru dostával do hry masitější kousky.
Nebo Koule enablovala Vengeviny.
5. Tinder Wall
Další klenot mezi zdmi, který možná ne každý zná. Patří třeba do Legacy Belcher decku, kde je to další „ritual“ (za 1 manu získáme 2 a více man). Ale umožňuje například na Premodernu akceleraci do 2nd turn Sneak Attacku. Tak dejte na Tinderu bacha!
4.Overgrowth Battlement + .Axebane Guardian
Toto jsou hlavní tahouni v decku na formátu Pauper, jehož jméno jest „Walls combo“ a je to balík, v němž se nachází nejvíce bytostí s nulovými útočnými ambicemi. Zde: sample decklist.
3.Sunscape Familiar
Jeden z cyklu planeshiftových „slepovačů“, z nichž ve své době nejvíce zářil černý Nightscape Familiar. Především se tato stěna proslavila na Pauperu v „blikacím decku“. Zde právě díky bílému familiárovi zvládnete zásluhou Ghostly Flickeru několik různých infinite scénářů… Krom Archeomancera, zde je na chuť i Mnemonic Wall.
2. Wall of Blossoms / Wall of Omen
Wall of Blossoms byla první „zednářská“ superstar. Tehdy světem šla hláška: „Když už i modré control decky hrají tuto zeď, tak bude jistě dobrá“. Blossomka a její bílá následnice měla své místo ve většině Ux kontrolních balících, protože „countrip“(všechny „draw a card“ efekty) znamenal, že neztratíte kartu na ruce a získáte 0/4 stěnu, která v úvodní fázi hry zadrží většinu útočníků. Samozřejmě byla hned po vydání edice Exodus zneužita do Rec-Sur decků (balíky založené na Survival of the Fittest a Reccuring Nightmare), kdy si třeba najtmérou točíte 2 Blossomky, nebo Blossomku a Nekrataala/cokolijiného s ETB triggerem…
Objevila se samozřejmě v decku The Rock a Secret Force – což znamenalo dvě PT top8 v letech 2001 a 2002. Playset hrál i vítěz GP Boston 2005 v Alurenu. Jinak samozřejmě v Premodernovém Rocku září stále: Spain PM Nationals T16.
1. Wall of Roots
A zde je ta nejlepší! Krom defenzivní úlohy, slouží i coby mana source. Už v roce 1997 „vyhrála“ Pro Tour… - Paříž, Mirage block (Mike Long měl 2 kusy v sideboardu). Na GP Lyon 1998 krom osmice elfů poháněla vítěznou Landodestrukci Raphaela Léviho (Extended). A spolu s Blossomkou vyhrála Mistrovství světa (Worlds 1998, Standard). Ve Vegas roku 2001 ji hrál triumfující Mike Pustilnik v Rocku. GP Lille 2005 a top4 v Rec-Sur (Legacy). Po dekádě od blokového PT byla Rootska reprintnuta v Time Spiral a 3 lidé v TOP8 na PT Jokohama (Block constructed) ji hráli. Měsíc předtím na dvojce opět po mnoha letech GP Kyoto 2007) ve finále.
Worlds 2007 – Legacy, a známá dvojka zelených zdí (Roots, Blossoms) posloužila Jelgerovi k 5-1 skóre.
Roky 2012-2015 na Modernu v nejrůznějších Birthing Pod balících posbírala Wall of Roots cca 35 top8 a několik vítězných (2013 Portland, 2013 Detroit ,2013 Kansas, 2014 Richmond, 2014 Miláno , 2015 GP Omaha)
Samozřejmě ji v současnosti nalezneme v nejrůznějších EDH balíčcích, na Modernu roku 2024 se objevuje třebas v BG Yawgmoth. Na nedávném Pro Touru v dominantních Nadu Toolboxech, které si uzurpovaly první 4 příčky v TOP8 se Rootska hrála ve 2-4 kusech.
Převážně pauper – Wall combo decklisty.
Zde si fanoušci zdí opravdu přijdou na své – sample decklist
Pak samozřejmě již výše zmíněný blikací deck, hrající playset bílých familiárů.
V Premodernu se potkáme se Zdí Květů i Kořenů.
Na Commanderu dostali Defendeři svého kápa:
(Deck 1)
(Deck 2)
Někdo to dokonce zkusil i na Modernu.
S přímočarou obrannou funkcí to chvíli vydrželo… i když i zde byly intense a koketérie s tím, jak poslat zdi do útoku (Animate Wall vyšla již v Alfě).
Ačkoli většina zdí měla útok 0, byly zde takové, jejichž power nebyla zanedbatelná… Mě například už v mém prvním otevřeném starteru fascinovala tato! :
a 5 man 7/4 letec s prvním úderem jsou již kvalitní čísla, i přes postih v podobě kumulačního upkeepu.
Ačkoli to vypadalo lákavě poslat zdi do útoku, žádný funkční balík z toho nikdy nevylezl. I když adeptů by se pár našlo – posuďte sami:
Plus samozřejmě Wall of Swords a Sunweb… Prostě WR Walls…
Postupem času, už možnost agresivních zdi nevyžadovala složité machinace s Animate Wall a Rolling Stones:
O tom, že velké zdi jsou sexy věděl už i G.R.R.Martin, když v Písni ledu a ohně figuruje „Zeď“. (Kontrolní otázka: Jakými rozměry se chlubí?)
Pokud hrajete Pauper, tak jich plno znáte, ale možná jste nyní poznali i mnohé neznámé.
Michal BLACK Černý
Mikhael
26.07.2024 20:15
Ohromne zaujímavý článok, dakujem Michale.
A Útočné Zdi sú za mňa osobne úplný highlight, dávam 10 bludišťákov z 10. :)
0 hlasů
Morrison
27.07.2024 02:16
Můj první starter byl taktéž z Ice age a
hrával jsem Walking wall...pamatujete?
Pravá "útočná zeď" 🙂
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
6.12. Eternal Weekend Praha, Praha Více formátů |
|
14.12. Memoriál Davida Gilla, Praha Legacy |
|
24.1. Regional Championship Praha 2025, Praha Modern či Limited |
|