>
Standard metagame, aneb co nám přinesl Innistrad: Midnight Hunt
Standard metagame, aneb co nám přinesl Innistrad: Midnight Hunt
07.10.2021 22:29
| Profil autora a články: Zdeněk Matura
Zdeněk Matura si pro Vás v dnešním článku připravil další pokračování ze série rozborů metagame, který je tentokrát zaměřen na formát Standard po příchodu nejnovější edice Innistrad: Midnight Hunt.
Ahoj čtenáři CMUSu!
Je tu zase po roce podzim a s ním i každoroční rotace, která nám obměňuje standard. Takže jsme mohli přivítat nový Innistrad Midnight Hunt. Ztráta 4 setů a přidání jednoho nového se nám samozřejmě projevila na metagame, a tak se dnes podíváme na TOP 8 balíků, které teď můžeme hrát.
Jako vždy budu vycházet z mtgdecks.com. A budeme mluvit převážně o Bo3. Je tu samozřejmě překryv s Bo1 strategiemi, ale některé balíčky si v jiném formátu vedou odlišně (pokusím se k tomu taky něco zmínit).
Současné top balíčky s procentuálním zastoupením mezi vítěznými balíčky jsou tyhle:
Izzet Dragons 8,34 %
Mono Green 7,56 %
Gruul Werewolves 5,16 %
Mono Black 4,48 %
Izzet Control 4,01 %
White Weenie 3,70 %
Dimir Control 3,13 %
Selesnya Landfall 3,13 %
Izzet Dragons
Největší podíl momentálně drží modro červení draci. Je to zrovna jeden z balíčků, který v Bo3 dosahuje výrazně lepších výsledků než v Bo1.
Žádné klíčové karty mu neodrotovaly a dokonce ještě pár karet získal. Ta nejpodstatnější je Smoldering Egg.To je pro balíček výborný předpoklad pro skvělé podzimní výsledky.
Snažíme se hlídat boardstate a pomoci si vajíčkem, ze kterého se později vylíhne drak. V ten okamžik přejdeme do ofenzivy.
Na začátek máme dost efektivního zabíjení a counterování a nakonec silné finishery. Pokud se metagame bude dále vyvíjet, tak je k dispozici množství dalších karet, které lze v balíčku využít, aby se s tímto shiftem vypořádal. Takže nečekám, že se z vrchu propadne v příštích měsících příliš hluboko.
Do Bo1 ho z vlastní zkušenosti ale nedoporučuji. Proti rychlým balíkům jsem cítil, že mám start pomalejší než je potřeba. Moje kouzla, i pokud jsem je mohl hrát po křivce, často působila neohrabaně.
Mono Green
Na druhém místě se drží čistě zelená. Patří k top balíkům jak v Bo3, tak i v Bo1. Pokud bych měl shrnout proč, tak je to převážně velmi silná křivka. To především díky Werewolf Pack Leader a Ranger Class a jak ještě několikrát dnes uslyšíte - Esika’s Chariot a Wrenn and Seven. Takže nám ani nevadí, že rotací Mono Green přišel o několik velmi kvalitních kousků a má o něco slabší celkovou evasion.
Mono Green byl vždy velmi dobrý v board prezenci, ale zaostává v ohledu disrupce soupeře. Na druhou stranu je tento archetyp v současnosti opravdu plný velmi dobrých karet, takže tuto nevýhodu ani tolik nevnímáme.
K tomu všemu ještě Briarbridge Tracker vytváří clue token, který můžeme v pomalejších zápasech kopírovat a vytvořit si tak efektivní draw engine.
Na tenhle balíček si zvykněte, ještě chvilku tu s námi určitě zůstane.
Gruul Werewolves
Červená se zelenou často znamenají hodně svižné hry a vlkodlaci nejsou jiní. U podobných tribalů často žádné zázraky nečekám. Vlkodlaci mě ale příjemně překvapili. Pokud podrobně prozkoumáme karty, zase tak velké překvapení to ale ve finále není. Umí vytvořit velmi rychle nepříjemný tlak a útočit z několika úhlů najednou. Máme opět přístup k Esika’s Chariot. A ano, i k Wrenn and Seven. Oproti něčemu jako je Mono Green zde máme jednu výhodu. Tou je fakt, že Reckless Stormseeker umí dát haste třeba Chariotu. Navíc to vše skvěle zapadá do sebe po křivce.
Velmi solidní volba do Bo1. Pravidelně mě zvládalali zabít i přes moje relativně dobré draws.
Mono Black
Zajímavá kombinace generování malých bytostí, value, zabíjení a planeswalkerů. Děje se tady toho celkem dost, když jsem poprvé viděl decklist, tak jsem chvíli přemýšlel, co byla vlastně původní myšlenka za tímhle balíkem.
S Mono Blackem se nemusíte bát předchozích dvou balíčků (ani Mono White), ale Izzet Turns pro Vás budou slabší matchup. Všeobecně s modrou má tento balík celkem problémy, za to proti čemukoliv založenému na bytostech se dá očekávat výrazně pozitivnější průběh zápasu.
Spolu s armádou malých tokenů můžete zničehonic vyhrát po zahrání The Meathook Massacre.
Izzet Control
Neboli Izzet Turns je dost podobný Izzet drakům. Některé verze mají naprostou většinu karet společných. Například i Smoldering Egg. Další draky ovšem nehrají a nahrazují agresivitu kontrolními prvky. Větší důraz dávají na extra kola a to tak, že Galvanic Iteration umí za extra 2 many udělat z jedné Alrund's Epiphany dvě. Snadno se tak stane, že vám balíček umožní hrát klidně větší množství kol po sobě.
White Weenie
Jeden z nejstarších archetypů v magicu má už dlouhodobě zástupce mezi těmi nejlepšími volbami na formátu. Dobře se mu dařilo už ve standardu 2022 a Innistrad Midnight Hunt mu přidal ještě několik dobrých karet, které mohl zařadit do svého repertoáru. První posilu má hned do prvního kola. Tím je Chaplain of Alms, který už nastiňuje extrémně rychlou křivku, jenž Mono White nabízí. Kaplan si dává ward 1, ale umí ho později dát všem našim bytostem a do toho má first strike, což vytváří dobrou synergii s Luminarch Aspirantem.
Získali jsme i nové prostředky do obrany, Brutal Cathar si s velkými bytostmi poradí o poznání lépe, než již dříve hraný Skyclave Apparion.
Tenhle bylíček je poslední dobou spíše vnímán jako Bo1 deck, ale to není ani zdaleka pravda. Svoje kvality ukazuje v obou formátech. A to i díky jeho dobrým zápasům proti Izzet drakům.
Dimir Control
Jeden z dalších silných balíků ve standardu 2022. Ověřený mix, zabíjení, counterování a několika planeswalkerů na finish. Milovníci klasických kontrolů si zde přijdou na své. Siphon Insight někteří hráči přirovnávají k Think Twice, ale pokud si poslechnete někoho zkušenějšího, vysvětlí vám jak velká výhoda může být použít hrozby, které normálně v arzenálu nemáte. Obzvlášť po sideboardování proti nim může být soupeř úplně bezbranný.
Selesnya Landfall
Další barevná kombinace, která může hrát Wrenn and Seven společně s Esika’s Chariot. Do toho se přidá landfall engine pro kompetitivní využití této mechaniky, ten je ovšem velmi o synergiích a málo o individuálním power levelu, což vytváří velký rozdíl, když jsme napřed a když pozadu. Landfall tedy nejlépe podpoříme kartami typu Murasa Rootgrazer. Balíček umí “protáčet” země každé kolo, s čímž se soupeř musí umět rychle vypořádat.
Zhodnocení na závěr
Toto rozhodně nejsou jediné možnosti, které na současném Standardu jsou a ještě nějakou chvíli se bude metagame lehce usazovat. Nicméně již teď už asi každý máme svého favorita. Zajímá mě ten Váš, tak se o něj podělte dole v komentářích. :) Můj jsou v tuto chvíli vlkodlaci, protože mechanika den a noc se mi vážně líbí. V těsném závěsu je zde nezmíněný Azurious Kontrol, protože hraje Strixhaven Stadium.
Některé karty definují formát víc než jiné. Nejčastěji se setkáváme s Esika’s Chariot, který se objevuje hned v několika archetypech, většinou doplněný o Wrenn and Seven. Je to silná karetní kombinace a Chariot je možná nejsilnější kartou na současném Standardu. Je tedy dobré mít nějakou odpověď v podobě ničení artefaktů, jako je například Prismari Command.
Druhou kartou, která se již dlouho drží na dost výrazné pozici je Alrund´s Epiphany. Efekt, který hráči proti sobě nemají rádi. Zvlášť se snadným způsobem, jak toto kouzlo kopírovat. Již teď se ozývají hlasy pro zabanování.
Nějaký balík Vám chyběl a myslíte si, že si zasloužil zmínku? Rozhodně ho zmiňte dole v komentářích. :)
Díky za pozornost a hezký zbytek týdne!
07.10.2021 22:29
| Profil autora a články: Zdeněk Matura
Souhlasím s tím, že se letos WotC podařilo udělat vyvážený a zábavný standard, zejména oceňuji, že je to zase na jiných mechanikách a strategiích než loni a také že posílala možnost sestavit kvalitní mono balíček (oproti mnohobarveným šílenostem minulých let). Hraju zejména mono-green založený na vlcích, vlkodlacích a snow a dále pak černé zombie (případně i) skeleton balíčky) založené na decay. Ostatní barvy trochu oproti minulosti oslabily, ale není to na škodu.
Jinak na Innistradu je po delší době zase pěkné grafické zpracování karet, takže i s tím může být hráč spokojený.
0 hlasů
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.
Pondelí s Komandérem - Pán s Prstenem
Ač komandéra hraji velmi málo, rád odTebe čtu každý článek:) Nejvíce mne pobavila polemika s Aragornem. To, že Wizárdi ztvárnili Saurona...
všechny komentářeStředeční výhledy 20/2024
Byznys byl a je, pro mne bohužel, v této hře od nepaměti. Byl to také, pro mne, hlavní důvod, proč jsem v 16ti letech, s přichodem edice...
všechny komentářeZapomenuté Mechaniky MtG: Cumulative Upkeep
Ďakujem za pekný komentár. :) To všechno, alebo nic, v článku samozrejme spomenuté je, asi si to kvôli referencii na Daru Rolins...
všechny komentářeReport z 30. Mistrovství světa World Championship v Las Vegas
Uf... Co na tohle všechno říct jiného, než... Vítej zpátky! :-) Přeji ti hodně štěstí. A to nejenom v Magicu, ale prostě celkově v...
všechny komentářeStředeční výhledy 19/2024
UPDATE: Co stalo ve Vegas, nezůstává jenom ve Vegas :-) O minulém víkendu se toho stalo opravdu hodně: Máme (staro)nového Mistra světa...
všechny komentářeRecenze Investování do MtG Collector Booster Boxů v roce 2024
Ano o tom som pocul, ale MtG viem aspon hrat aj pravidla a normalne a mam take predsudky, ze Pokemon je len pre male deti :).
všechny komentáře