Články
Sběratelské hokejové karty
Sběratelské hokejové karty jsou velkým fenoménem již dlouhé desítky let po celém světě. Pokud také patříte mezi fanoušky těchto kartiček nebo byste se sbíráním rádi začali, tak si nenechte uniknout dnešní článek.
Sběratelské hokejové karty
Sběratelské hokejové karty vydávány pravidelně oficiálními společnostmi s licencí. Kartičky hokejistů lze sbírat, vyměnovat a fanoušci hokeje tak mohou být ještě blíže těm nejlepším hokejistům.
Kousek tvrzeného papíru o velikosti 6,3x8,9 cm, který pro jednoho může být pouze kartičkou na hraní, pro druhého pak ale sběratelským předmětem, za který neváhá vynaložit tisíce korun. Kde a kdy se hokejové karty objevily poprvé a jaké druhy známe? Jak se orientovat? Jakým směrem směřovat své sbírky? Na tyto otázky by Vám měl tento článek odpovědět.
V současnosti existují tři typy hokejových karet:
Hokejové karty NHL od Upper decku
Hokejové karty NHL od Upper Decku jsou asi nejpopulárnější kartičky hokejistů na světě. Společnost je již vyrábí od roku 1990. V České republice jsou taktéž populární, neboť mnoho hráčů z Česka a Slovenska působí v zámořské lize NHL.
Standardně se rozlišuje balíčky Retail, Hobby balíčky, Jumbo a další dražší typy balení. Pokud chcete se sbíráním začít, nejlevněji vychází určitě Retail, získáte z něj mnoho nových karet, je v něm ale nižší šance získat cennější karty (typy karet viz dále). Samozřejmě je dobré si pořídit do začátku i album na karty a nějaké obaly.
Pro týmové sety jsou vhodné série jako O-Pee-Chee, O-Pee-Chee Platinum nebo UD Series 1 a 2, z dřívějších pak třeba Score nebo Victory. V nich sběratel získá solidní základ své týmové sbírky, včetně možnosti zisku zajímavých insertů, paralelek nebo i memorabilií a podpisů, spolu s kartami dalších týmů, které může využít k následným výměnám. V Series 1 a 2 je navíc šance získat hodnotné Young Guns karty, tedy nováčkovské karty, které jsou mnohými považovány za ty „pravé“ nováčkovské. Pro začínající sběratele také může být zajímavá varianta možnost pořízení různých typů balení. Standardně se rozlišuje Hobby, levnější Retail, dále Fat Pack, Blaster Box, Factory Box Set a další. Nicméně je nezbytné upozornění, že v levnějších variantách je nižší šance na zisk například memorabilie nebo podpisu.
Při sbírání konkrétních hráčů je jistější variantou přímý nákup konkrétních karet přes eshopy, Facebookové skupiny, aukční portály a jiné weby
Hokejové karty OFS
U českých karet OFS Classic se sběratelé také mohli setkat s levnějšími Retail balíčky a Booster variantou . Museli tak ale počítat s nižší šancí na zisk lepších karet. Třetí variantou pak byly dražší Collector´s boxy, které byly naopak zaměřeny více na exkluzivnější karty a bylo v nich tedy naopak garantováno větší množství memorabilií i podpisů.
Ty nejexkluzivnější karty, typu nízkých paralelek či memorabilií, pak v nejlevnějších variantách balení sběratel nenašel vůbec. Jednodušeji řečeno základní typy balení karet hokejistů:
-
Retail box – převaha řadových karet a základních insertů a paralelek, s malou šancí na hodnotnější karty. Nejnižší cena
-
Hobby box – zlatá střední cesta s vyšším zastoupením insertů a garancí lepších karet, memorabilií a podpisů
-
Collector´s boxy – zaměření na memorabilie, podpisy a paralelní karty v nižších limitech. Šance získat nejcennější karty z dané série. Nejvyšší cena
Hokejové karty české extraligy od Sportzoo
Nový výrobce karet pro sezonu 2021/22, SportZoo získal práva také na českou extraligu. S největší pravděpodobností bude taktéž vydávat karty v rozložení retail, hobby a collector boxy. Vydavatel Sportzoo již má velké zkušenosti. Ve fotbalových kartách se objevil problém s nedostatkem Collector / exclusive boxů, které byly nedostatkové a jejich cena se vyšplhala až na dvojnásobek doporučené ceny. Věříme, že tento problém bude upraven (méně vzácných karet v Exclusive baleních hokejistů a více v ostatních).
Kvalita hokejových karet od společnosti Sportzoo je velmi vysoká a provedení je taktéž velmi zdařilé. Sama kolekce má vyjít listopad – prosinec 2021.
Již nyní ale vychází a vyšly tzv. live karty české hokejové extraligy. Hned na začátku nesměly chybět hokejové kartičky Jaromíra Jágra a Davida Krejčího :-).
Skladování hokejových karet a jejich ochrana
V nabídce většiny eshopů s hokejovými kartami lze vybrat příslušenství pro ukládání karet, ať už se jedná o klasické fóliové listy, vkládané do alb nebo o pouzdra na jednotlivé karty. Alba jsou vhodná pro řadovky, paralelky a inserty, které svou tloušťkou pasují do fólií. Dnes jsou také dostupná alba na hokejové karty se zipovým zapínáním, které chrání karty v nich před prachem a při přenášení se z něj nemohou vysypat. Podpisy a memorabilia karty jsou zpravidla tlustší a ve fóliích by tak hrozilo poškození jejich rohů či hran, vhodnější pro jejich skladování tak jsou plastové toploadery na hokejové karty nebo One-Touch Holdery. Existují sice fólie i na tyto silnější karty, nicméně stabilita uložení karet v nich není zdaleka stoprocentní. Toploadery mají otevřenou horní hranu, tudíž je vhodné využít jako ochranu karty ještě tzv. sleeve, neboli něco jako fóliové pouzdro na jednu kartu.
V případě OT Holderů není sleeve nezbytný, protože tato pouzdra mají magnetickou pojistku, která chrání kartu před mechanickým či prachovým poškozením. Alba je pak vhodné uchovávat ve skříni, karty v plastových obalech třeba v dřevěných bednách nebo kufřících.
Základním pravidlem pro uchování karet je ochrana před prachem a přímým světem. Karty na stojánku na poličce sice mohou vypadat hezky, ale majitel tak riskuje jejich fatální poškození. I když na karty nesvítí přímé slunce, tak časem jejich povrch vybledne a zejména u podpisů je potom karta nenávratně zničená.
Jak začít sbírat hokejové karty
Pro zaměření sběratelského zájmu neexistuje univerzální pravidlo, jednotná šablona, podle které se má začínající sběratel řídit. Jak se říká – sto lidí, sto chutí. V tom je ale také ta krása sběratelství. Každý ze sběratelů sbírá něco jiného, ať už se jedná o konkrétního hráče, tým, sérii, inserty, podpisy nebo memorabilie. Je zcela normální, že člověk ve svých začátcích vystřídá řadu týmů nebo hráčů, některé přidá, jiné ubere, až se jeho sbírka nakonec ustálí a vytříbí. Výhodou je samozřejmě oblíbenost nějakého klubu nebo hráče, která může v rozhodování pomoci. Na druhou stranu, zejména u známých hráčů a hvězd, je hned v počátku sbírání vhodné uvážit, nakolik se člověk smíří nejen s velkou konkurencí dalších sběratelů, ale logicky i s vyššími cenami za dané karty. Příkladem za všechny budiž třeba karty Davida Pastrňáka, Jaromíra Jágra nebo Dominika Haška, jejichž ceny budou vyšší než například u Aleše Hemského nebo Patrika Eliáše.
V momentě, kdy se sběratel smíří s tím, že třeba nezíská každou kartu, na kterou narazí, má z poloviny vyhráno, protože ho potěší každá karta do sbírky a nebude si dělat příliš velkou hlavu z toho, že nějakou jinou naopak nezískal.
Pokud je sbírka směřována na konkrétní tým, je užitečnější pořizovat boxy a balíčky karet než pokud sběratele zajímá konkrétní hráč. Spoléhání se na náhodu, že se podaří vybalit jednu či dvě konkrétní karty daného hráče z boxu, může velice rychle vést ke zklamání a ztrátě zájmu.
Primárně se musíte rozhodnout, jaký typ karet budete sbírat. A to podle toho, zda fandíte NHL, české lize, nebo třeba hokeji na Slovensku - Tipos Extralize.
Kde pořídit či vyměnit hokejové karty?
Pro nákup boxů a balíčku karet neexistuje snazší cesta, než ve vyhledávači zadat heslo hokejové karty a hned člověk dostane seznam eshopů. Mezi nejznámější patří například hokej-karty.cz, ale i mnoho dalších. My doporučujeme náš partnerský eshop Veselý drak.
Při troše štěstí narazíte na hokejové karty v prodejnách se sportovním vybavením, ve fanshopech na hokejových stadionech nebo ve vybraných trafikách.
Pro nákup či výměnu jednotlivých karet je možné kromě zmíněných eshopů využít například množství skupin na Facebooku. Tady si ale zejména začínající sběratel musí dát pozor, aby zbytečně nějakou kartu nepřeplatil, řada prodejců totiž zkouší prodat své karty za vyšší cenu, než je jejich reálná hodnota. Zde je potřeba obrnit se trpělivostí, pozorností a zároveň občas zapojit i vyjednávací talent. Pro výměny se také hodí fanouškovské fórum, provozované majitelem eshopu hokej-karty, kde se kromě výměn a prodejů karet může sběratel o hokeji i pobavit s ostatními.
Historie hokejových karet
Historie hokejových karet se začala psát na začátku 20. století, kdy byly první hokejové karty vkládány do balení cigaret. Později se objevovaly také ve žvýkačkách nebo cereáliích. Právě díky žvýkačkám z 50. let pak dodnes sběratelé znají značky jako Topps nebo Parkhurst. Postupem let začaly hokejové karty vycházet v samostatných balíčcích a klíčovým mezníkem pak byl březen 1990, kdy licenci na výrobu hokejových karet dostala společnost Upper Deck, dnes celosvětově jedna z nejznámějších firem produkujících sběratelské karty.
Od devadesátých let se pak oblast hokejových karet dynamicky rozvíjela. Na trhu se objevilo množství značek, které tu s větším, tu s menším úspěchem bojovaly o přízeň fanoušků. Za zmínku určitě stojí Premier, Pinnacle, Score, Fleer a Fleer Ultra, Pacific nebo In the Game. Po výluce NHL v sezoně 2004/05 ale licenci na vydávání karet NHL získala exkluzivně pouze firma Upper Deck, což pro ostatní vesměs znamenalo ukončení činnosti. V posledních letech pak UD získala práva využít design některých sérií, které se tak pod jejich hlavičkou znovu objevují na trhu. Jako zatím poslední takto letos vyšla série Skybox Metal Universe, která navazuje na populární a designově povedenou sérii Metal Universe 96/97. Z výše zmíněných pouze firma In the Game pokračovala v produkci hokejových karet i po výluce. V důsledku absence licence pro ITG jsou na těchto kartách retušována loga klubů a u některých hráčů se nesmí využít ani jejich podobizna. Základem pro její série byly jednak individuálně vyjednané smlouvy s aktivními i bývalými hráči pro využití jejich osobnostních práv (portréty, podpisy) a také velký archiv memorabilií z tehdejší doby i minulosti. V roce 2014 pak firmu ITG koupila společnost Leaf, která pokračuje v produkci do současnosti.
Před sezonou 2010/11 získala vedle UD licenci i společnost Panini, orientující se primárně na ostatní severoamerické sporty, nicméně po sezoně 2013/14 licenci na vydávání hokejových karet opět ztratila.
Co se týče Česka, první série extraligových karet vyšla v sezoně 1994/95 od společnosti APS. V sérii díky výluce NHL vyšly i karty hvězd NHL, Jágra, Straky, Langa, Musila, Ručinského, Beránka, Svobody a dalších nebo nováčkovské karty Patrika Eliáše nebo Tomáše Vokouna. V jednotlivých ročnících vycházely i karty reprezentace, vítězů individuálních trofejí nebo hráčů účastnících se Utkání hvězd. Karty APS pro extraligu vycházely do sezony 1997/98 a posledním vydaným setem pak ještě byly karty reprezentace z roku 2000.
Vedle APS vycházely mezi lety 1997 a 2003 karty DS, vydávané společností Corfix, které byly populární především díky speciálním insertním kartám, které si dodnes drží vysokou popularitu i hodnotu. V ročníku 2000/01 se objevily vůbec první české podepsané karty, konkrétně Jágr a Hašek, které mohl sběratel získat výměnou za 24 kusů speciálních paralelních karet daného hráče, z nichž každá byla vkládána do balíčků v poměru 1:10.
Oproti APS, kde vycházely karty všem hráčům extraligy, v sériích DS byl vždy omezený počet karet každého týmu, nejčastěji kolem 10 ks na tým. V posledních letech činnosti pak pod hlavičkou DS vycházely karty reprezentace a Jágr týmu.
Od sezony 1998/99 se hlavní sérií pro sběratele extraligových karet staly karty OFS (OFS cards, OFS Plus, později OFS Classic). V setech OFS vycházely karty de facto všem hráčům extraligy, dále pak karty Utkání hvězd, reprezentace a v několika ročnících i juniorským reprezentantům. Od ročníku 2008/09 začaly v sériích vycházet Jersey karty s kouskem dresu daného hráče, od sezony následující se objevily i podpisové karty s originálním autogramem. V posledních sezonách se pak vedle karet s kouskem dresu objevují karty s dalšími kousky výstroje hráčů, ať už se jedná o hokejky, brusle, kalhoty, rukavice, stulpny, brankářské betony, lapačky, vyrážečky i helmy. Sběratelé mohli získat i unikátní limitované karty, vyrobené v omezeném nákladu nebo i v jediném exempláři, např. kartu se jmenovkou hráče z hokejky či výstroje. Od sezony 2014/15 vycházely řadovým kartám i jejich paralelní verze, až do limitu 1/1. Vedle produkce klasických ročníkových sérií byly vyrobeny i speciální série Exclusive, Masked Stories, Icebook, You Want the Best, You Got the Best nebo série k výročí olympijského zlata z Nagana. Od sezony 2018/19 vydávala firma OFS i karty naší druhé nejvyšší hokejové soutěže. Karty českého národního týmu pak od roku 2015 produkuje výhradně společnost Moje Kartičky, v jejíchž sériích také můžeme najít i podepsané a memorabilia karty.
Od nové sezony 2021/22 získala licenci na vydávání extraligových karet slovenská společnost Sport Zoo, která na český trh úspěšně pronikla loni s kartami fotbalové Fortuna ligy a přinesla tak karty nejvyšší fotbalové soutěže poprvé od roku 1998. Firma OFS pak bude pod hlavičkou Legendary Cards vydávat karty z historie českého hokeje.
Typy karet hokejistů
K úvodnímu náhledu do tématu hokejových karet je nezbytné projít si i slovníček základních pojmů a názvů karet, se kterými se sběratel může setkat.
Hokejové karty se dělí obecně na tyto druhy:
-
Řadové karty (base) – běžné základní karty hráče, ze kterých je tvořen základní set dané série
-
Paralelní karty – karty, které se od řadových odlišují například barevným provedením. Paralelní karty také často bývají vyrobené v určitém limitu, což zvyšuje jejich hodnotu a vzácnost. Takovéto karty mohou vycházet v řadě provedení, díky čemuž vytváří mezi sběrateli oblíbené tzv. „duhy“. Mezi nejznámější série, ze kterých je možné sesbírat mnoho paralelních verzí dané karty, patří Artifacts nebo O-Pee-Chee Platinum
-
Nováčkovské karty – karty hráče z jeho premiérové sezony, často řazené mezi nejcennější karty daného ročníku. Nováčkovské karty např. McDavida, Crosbyho nebo Ovečkina jsou klenotem každé sbírky
-
Subset – karty, které patří číslováním do základního setu, které ale mají nějakou společnou souvislost, například karty utkání hvězd, legendy, apod.
-
Insertní karty – karty, které jsou do balíčků vkládány v určitém poměru a jejich hodnota je tak vyšší než u řadových karet. Insertní sety jsou často zaměřené na nějakou skupinu hráčů – brankáři, střelci, kapitání, atd. Počet karet v setu většinou nepřekračuje několik desítek hráčů
-
Podepsané karty – karty s originálním podpisem daného hráče. Rozlišuje se tzv. „hard-signed“, tedy podpis přímo na kartě a „sticker“ - podpis na nálepce. Třetí variantou je „paper-cut“ nebo jen „cut“, kdy se jedná o karty s podpisem vloženým z jiného dokumentu, např vystřižený z dokumentu nebo ze smlouvy. S takovým podpisem je možné setkat se zejména v případě již nežijících hráčů. Setkat se také můžeme i s kartami s více podpisy na jedné kartě
-
Memorabilia karty – karty s kousky výstroje hráčů, které byly použité v zápase. Může se jednat o dresy, hokejky, rukavice, brusle či brankářské masky. Mezi nejcennější memorabilia karty patří tzv. „NHL-Shield karty“, kdy je do karty vloženo vystřižené logo NHL, které najdete na dresu pod bradou hráče.
Mezi memorabilia karty řadíme i karty s kouskem puku. Setkat se můžeme i s Manufactured Memorabilia kartami. V tomto případě jde o karty, do nichž je vložen kus memorabilie, která nebyla použita v zápase. Zde se může jednat třeba o dres z focení nebo vlajku klubu
-
Limitované karty – limitované karty mohou být de facto z kterékoliv kategorie s výjimkou řadové. Na každé kartě je vyražen limit, odkazující na počet takto vyrobených karet. S klesajícím limitem obvykle stoupá hodnota karty. Karty vyrobené v jediném exempláři, tedy 1/1 (1 of 1) patří k ozdobám sbírek
-
Gradované karty – karty, jejichž stav je ohodnocen a obodován na škále od 1 do 10. Hodnotí se stav rohů, hran, povrchu a vycentrování karty. Karta je uložena do plastového obalu, aby se zabránilo jejímu poškození. Výsledná hodnota gradování ovlivňuje hodnotu karty jako takové a při vysokém hodnocení se tak hodnota karty může mnohonásobně navýšit. Gradováním se zabývá několik společností, z nichž nejznámější je Beckett.
-
High - End karty – za high-end karty jsou nejčastěji označovány karty z exkluzivních sérií typu The Cup, Black, Premier apod. V těchto sériích jsou limitované všechny karty, včetně řadových. Hodnota karet z těchto sérií bývá zpravidla vyšší než u ostatních produktů
-
Short-Print – karty, které byly v porovnání s ostatními vydány v nižším nákladu. Za short-print může být napříkald označena karta s limitem /20, zatímco ostatní karty v konkrétním setu mají limit např. /50
-
Printing Plate – tisková deska, přes kterou se karty tisknou. Ke každé kartě existují 4 Printing Plate karty – Cyan, Magenta, Black a Yellow, každá v limitu 1/1. V některých případech mohou být tyto karty doplněny podpisem hráče. Printing Plate karty rozdělují sběratele na dva tábory. Jedna skupina je oceňuje a shání do sbírek, druhá naopak tyto karty ignoruje
Závěr
Sbírání hokejových karet je určitě skvělý koníček pro fanoušky hokeje. A to jak českého, tak světového. Je pouze na Vás, jak vážně jej budete brát a jaké karty budete chtít sbírat. V NHL se samozřejmě nabízí sbírat českou a slovenskou stopu. V české extralize si lidé nejčastěji vybírají svůj domácí klub. A pokud jste ještě nezačali, tak se na kompletní sortiment hokejových karet podívejte u obchodu Veselý drak.
Pro CMUS.cz napsal Jan Vorel, redakčně upravil Luboš Lauer.
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.