Rozhovory
Vánoční rozhovor 1
Ti z vás, kteří byli minulou sobotu na pražském PTQ Montreal, si možná všimli, že jsem se na tomhle turnaji pohyboval, ovšem za celý den jsem neodehrál jediný match, ani jsem nijak výrazněji nepřispíval do coverage. Kdo by si myslel, že jsem do restaurace Free Solo zamířil proto, abych mohl celý den předvádět, jak se nemá hrát stolní tenis, by měl sice částečně pravdu, moje hlavní pracovní náplň však byla jiná. Během turnaje jsem vyzpovídal několik zajímavých osobností, spjatých s českým Magicem, a v tomto článku si můžete přečíst první díl tohoto rozhovorového seriálu. Na moje otázky tentokrát odpovídal Luboš „Lobo“ Lauer – organizátor, bývalý level 3 rozhodčí, hráč a v neposlední řadě také člověk, který stojí za serverem www.cmus.cz.
Ahoj Lobo. Čtenáři cmusu tě asi nejvíce znají jako správce právě těchto stránek, s Magicem jsi však měl co dočinění i v mnoha jiných rolích. Můžeš nám o svých zkušenostech s touhle karetní hrou říct něco víc?
Lobo: Začínal jsem jako hráč v roce 1995, kdy jsem si přečetl inzerát v herním časopisu Score. Pak jsem postupně hrál víc a víc, a vyvrcholilo to v roce 98, kdy jsem se umístil čtvrtý na MR a dvacátý na ME (mistrovství Evropy, které se kdysi ještě pravidelně každý rok konalo). Pak mě hraní trochu přestalo bavit, ale lidi okolo Magicu jsem rád vídal dál a chtěl jsem u Magicu nějakým způsobem zůstat, takže jsem si zkusil udělat zkoušky na rozhodčího. Tomu jsem dával postupně čím dal víc energie a času. Rozhodcování mi zdaleka nejvíc přineslo: zlepšení angličtiny, podíval jsem se po světě, poznal jsem spoustu lidí, zlepšil jsem si organizační schopnosti a obecně i řešit konflitky mezi lidmi. Co se týče role organizátora, ta byla spíše na vedlejší koleji, ale přišla mi škoda, když umřel český „hráč roku“, tak jsem začal organizovat novou sérii CMUS Sixtour. Koncepci z velké části vymyslel Tomáš Joska, který se také několik let podílel na jeho organizaci. Koncepce navazovala na 4tour, snad nejstarší českou sérii o nejuniverzálnějšího hráče (tehdy to byla série 4 turnajů, každý v jiném formátu). Kromě těchhle všech aktivit se starám o stránky www.cmus.cz a e-shop www.vesely-drak.cz.
Říkáš, že rozhodcování jsi věnoval nejvíc a také ti to nejvíc dalo. Jaký byl vrchol tvé rozhodcovské kariéry? Proč jsi s tím pak skončil?
Vedl jsem týmy na mezinárodních turnajích, největší zkušenost asi byla headjudgovaní GPčka, kdy jsem měl na starost asi 30 dalších rozhodčí. Rozhdování mě moc bavilo, ale vše se jednou stane rutinou, což byl hlavní důvod, proč jsem to nakonec velmi omezil – teď pískám vlastně jen Sixtoury, které si i sám organizuji.
Pod nickem „Lobo“ tě čtenáři určitě znají jako správce stránky www.cmus.cz. Jak a kdy cmus začínal? S jakou představou jste do toho tehdy šli?
Moc lidí o tom neví, ale já jsem u začátku cmusu nebyl. Zakládal to Sitka a Yoak zhruba čtyři roky před tím, než jsem se k tomu přidal, čili cca v roce 1998. Já jsem začal přispívat jako autor někdy kolem roku 2002, postupem času jsem psal víc a víc, až mě Jarda Sita přizval jako společníka. Tehdy jsem zakládal rubriku „středeční výhledy“, protože mi přišlo, že chybí rubrika, která by hodnotila co se stalo a co se stane. Cmus byla tehdy klasická html stránka, cokoliv změnit znamenalo takřka programátorský zásah. Redaktoři psát mohli, ale moduly se musely psát v html kódu.
Jakou roli hrál v téhle době cmus v české magicové komunitě?
Českých stránek o Magicu vznikalo v téhle době dost, ale i když byly třeba lepší po stránce designu a funkcí, většina z nich neměla pořádný obsah, takže časem zanikly. Na cmusu tehdy nebyly žádné pravidelné rubriky, lidé psali sami od sebe a posílali reporty. Tehdy mezi autory patřil třeba Placka a Bad, kteří se chlubili reporty. Další autoři byli třeba Tuta, Arnošt Žídek nebo Michal Drahokoupil se svými rozbory limited.
Je dneska ještě k dohledání obsah tehdejších stránek?
Veřejně na internetu asi není, mám ho však stažený doma na svém počítači. Hodně lidí si ho asi ještě bude pamatovat (Lobo ukazuje print screen).
Spolupracuje cmus s nějakým „sponzorem“? Bylo tomu tak vždy? Na čem je existence cmusu závislá?
Na začátku to vzniklo od Sitky a od Yoaka jako freetimová fanouškovská aktivita. Yoak měl svou aukci karet, která byla s cmusem propojená.
Druhá fáze byla, když jsme se domluvili s Blackfirem, který cmus sponzoroval displayema. My jsme se Blackfiru starali o komunitu, což jim vyhovovalo, my jsme jim zase občas udělali nějakou reklamu. Dříve Blackfire vydával časopis Legenda, což je vyšlo o mnoho dráž než takto sponzorovat jeden web.
Třetí fáze byla poté, co Blackfire podporu ukočil a my se od té doby musíme snažit sami. Spolupracujeme s různými hernami, nejvíce však s Černým rytířem, protože se s nimi spolupracuje velmi dobře a je to v České republice největší obchod s Magicem.
Proč s vámi Blackfire spolupráci ukončil?
Je to v rámci jejich dlouhodobé marketingové strategie, oni postupně výdaje na marketing utínají víc a víc a od nového roku dokonce na marketing už nedají ani korunu, o všechen marketing se budou starat evropští Wizardi.
Kromě serveru cmus.cz fungují také stránky www.magic-guru.cz. Jak a proč vznikl tento projekt? Jak to s ním vypadá v současnosti?
Magic guru je web pro začátečníky. Spuštění tohoto webu nás vlastně nic nestálo, protože když už jsme měli platformu přizpůsobenou karetním hrám, nebyl problém ji rozšířit. Navíc články částečně sponzoruje e-shop Veselý drak. Dlouhodobě jsme se na cmusu potýkali s tím, že lidi nebyli „friendly“ vůči začátečníkům, takže jsme se rozhodli je přesunout někam, kde by měli svůj server a když postnou pod článkem komentář, hned je deset lidí nezpraží. Magicová komunita je v tomhle trochu specifická – tím, jak je soutěživá, tak není příliš tolerantní. V současnosti má magic-guru asi čtvrtinovou návštěvnost oproti cmusu.
Jaká je koncepce cmusu do budoucna? Jakou roli by chtěl hrát v české magicové komunitě?
Určitě by cmus měl být místem, kam lidi chodí pro informace, aby věděli, co se na českém poli děje. Nemáme ambice být světovým serverem ani psát výhradně pro top hráče. Na to nemáme ani zdroje. Vše závisí na tom, jak se nám podaří získávat sponzory a reklamu. Dokud ji budeme mít, budeme fungovat v zásadě jako doteď, ale když ji mít nebudeme, způsobí to výrazné omezení kvalitních článků. Reklama je alfa a omega. Bude reklama = budou články. Pokud nebude, přejdeme na mód s dobrovolnými příspěvky. Trh není tak velký, aby se na provozu takto úzkého zpravodajského webu dalo vydělat. Pořád mnoho lidí přispívá na cmus ve svém volném čase bez nároku na odměnu, či jen se symbolickou odměnou a díky tomu cmus žije. Těmto lidem patří velký dík.
Co zajímavého by se mohlo na cmusu objevit v roce 2013?
V roce 2013 bychom chtěli mít více video obsahu, ať už streamovaného nebo předtočeného. Chceme také pořídit zařízení na streamování videa. Dále bychom chtěli mít více decklistů a lépe je seřadit. Už jsme trochu upravili kategorie článků tak, aby když si člověk dá vyfiltrovat např. modern, tak aby našel články o modernu.
Chtěl bys něco vzkázat čtenářům?
Ať se nebojí psát články a posílat nám je, ať už jde o report, či rozbor, nebo o cokoliv jiného. Nejhorší co se může stát, že jim ho vrátíme k doplnění, či úpravě. Prakticky neustále hledáme lidi, kteří mají čas psát a mohou psát pravidelně.
Všem čtenářům přejeme příjemné prožití Vánočních svátků a žádné muligany :-).
Díky za tvůj čas!
Jaké další rozhovory si budete moci přečíst? Jména zatím ještě neprozradím, můžete se ale těšit na jednoho českého pro playera, jednoho bývalého předního obchodníka a dvojrozhovor na téma “smůla” s těmi, kteří jsou k tomuto tématu nejpovolanější.
kosaak
Komentáře
Přispívat mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud chcete vložit komentář, přihlaste se ZDE.